dagika
02.01.08,12:11
Zdravím všetkých v novom roku. Vie mi niekto poradiť?
Prišlo mi dnes z danoveho uradu Rozhodnutie o uložení pokuty za nepredloženie prehľadu v lehote... Je to pokuta 2000 Sk za to, ze som oneskorene podala prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň za 4. štvrťrok 2003.
Prehľad bolo treba podať do 30.1.2004 a ja som ho predlozila 2.2.2004. cize meskanie 3 dni....
Prekvapilo ma, ze take nieco prislo teraz, po 3 rokoch, mozno to bude zmenou Danoveho uradu, kedze som sa prestahovala. Doteraz to vyzeralo, ze to nikomu nevadilo.
Možem poziadat o odpustenie? Napr. z dovodu ze som bola chora, alebo odcestovana. Alebo radsej zaplatit, nech nedrazdim danovu kontrolu?

Dakujem za radu.
Daša

P.S. Moja druha otazka znie: Najde sa niekto, kto by mi za odmenu urobil jednoduche uctovnictvo, asi len na pausal. Robim lektorku jazyk. skoly a poradenstvo.
Zoltán Kovács
02.01.08,11:34
Zdravím všetkých v novom roku. Vie mi niekto poradiť?
Prišlo mi dnes z danoveho uradu Rozhodnutie o uložení pokuty za nepredloženie prehľadu v lehote... Je to pokuta 2000 Sk za to, ze som oneskorene podala prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň za 4. štvrťrok 2003.
Prehľad bolo treba podať do 30.1.2004 a ja som ho predlozila 2.2.2004. cize meskanie 3 dni....
Prekvapilo ma, ze take nieco prislo teraz, po 3 rokoch, mozno to bude zmenou Danoveho uradu, kedze som sa prestahovala. Doteraz to vyzeralo, ze to nikomu nevadilo.
Možem poziadat o odpustenie? Napr. z dovodu ze som bola chora, alebo odcestovana. Alebo radsej zaplatit, nech nedrazdim danovu kontrolu?

Dakujem za radu.
Daša

P.S. Moja druha otazka znie: Najde sa niekto, kto by mi za odmenu urobil jednoduche uctovnictvo, asi len na pausal. Robim lektorku jazyk. skoly a poradenstvo.

Tie dôvody,ktré uvádzaš neobstoja pri žiadosti o odpustenie penále. Bola si odcestovaná - mala si podať poštou. Bola si chorá - mala si požiadať rod.príslušníka o podanie. Takéto odpovede asi by si dostala na tovju žiadosť z DÚ.
Lydka R
02.01.08,14:35
Možem poziadat o odpustenie? Napr. z dovodu ze som bola chora, alebo odcestovana. Alebo radsej zaplatit, nech nedrazdim danovu kontrolu?

Dakujem za radu.
Daša

P.S. Moja druha otazka znie: Najde sa niekto, kto by mi za odmenu urobil jednoduche uctovnictvo, asi len na pausal. Robim lektorku jazyk. skoly a poradenstvo.

Áno, môžeš požiadať o odpustenie. Napíš žiadosť o odpustenie a ako dôvod uveď, že si v nápore pracovných povinností pozabudla na túto povinnosť, ale že si ihneď po zistení tejto skutočnosti prehľad odovzdala. A ešte napíš, že sa ti to stalo prvýkrát (ak sa stalo).
Prilož k tomu 500 Sk kolok a mala by si byť úspešná.
A bude to pre teba štátna pomoc, ktorej prijatie budeš oznamovať ministerstvu financií.
Kováčka
02.01.08,14:52
Ja som sa omeškala so štvrťročným výkazom k DPH iba o 1 deň - nie vlastnou vinou - daňové priznanie bolo včas. Dostala som 10.000,- natvrdo. Žiadala som o odpustenie, prípadne o zníženie pokuty, vzhľadom k tomu, že to bol iba 1 deň. Napísali mi, že ak si myslím, že mi pokutu uložili neoprávnene, mám uviesť paragraf, ktorý oni porušili. No nič neporušili ....
Alebo ak chcem odpustenie alebo zníženie pokuty, mám im predložiť nasledovné doklady ..... bolo toho na 2 strany .... a teda vlastne mám dokázať, že zaplatenie tej pokuty firmu zruinuje, k tomu žiadosť a kolok 500 Sk ... a tak sme teda zaplatili
misomiso
02.01.08,14:55
Prehľad bolo treba podať do 30.1.2004 a ja som ho predlozila 2.2.2004. cize meskanie 3 dni....
Možem poziadat o odpustenie? Napr. z dovodu ze som bola chora, alebo odcestovana. Alebo radsej zaplatit, nech nedrazdim danovu kontrolu?


Akoze "nedrazdim danovu kontrolu"? Ved v skutocnosti oni drazdia teba. 2.2.2004 bol pondelok, 31.1.2004 piatok, cize si v skutocnosti nemeskala 3 dni ale iba 1 prac. den. Uz si niekedy zazila, ze by sa seriozni partneri sankciovali za taketo meskania? Preco by stat mal byt nepriatel podnikatela? Preco by podnikatel nemohol byt povazovany za partnera statu? Co sme nejaka Al-Kaida, aby sa s nami takto jednalo?

Ja som dostal uplne rovnaky vymer na pokutu a napisal som odvolanie na 3 strany A4.
Zoltán Kovács
02.01.08,14:58
Akoze "nedrazdim danovu kontrolu"? Ved v skutocnosti oni drazdia teba. 2.2.2004 bol pondelok, 31.1.2004 piatok, cize si v skutocnosti nemeskala 3 dni ale iba 1 prac. den. Uz si niekedy zazila, ze by sa seriozni partneri sankciovali za taketo meskania? Preco by stat mal byt nepriatel podnikatela? Preco by podnikatel nemohol byt povazovany za partnera statu? Co sme nejaka Al-Kaida, aby sa s nami takto jednalo?

Ja som dostal uplne rovnaky vymer na pokutu a napisal som odvolanie na 3 strany A4.

Misomiso opýtam sa, ak ti dodávateľ mešká s úhradou, tak pri sankčných úrokoch rátaš iba prac.dni, alebo kalendárne dni omeškania? Len tak na okraj.
Johanka
02.01.08,15:01
Nie som oddaný fanúšik napĺňania štátneho rozpočtu za každú cenu, ale lehoty sú záväzné ....je jedno, či zmeškáš o jeden deň alebo o desať . Od 1.1.2004 je v zákone o správe daní a poplatkov napísané - správca dane uloží pokutu - takže nie je tam možnosť posudzovať dni omeškania alebo dôvody. Predtým tam bola taká možnosť, lebo správca dane mohol uložiť pokutu .... lenže to zase bol priestor pre ľubovôľu správcu dane ...
Lydka R
02.01.08,15:06
Ja som sa omeškala so štvrťročným výkazom k DPH iba o 1 deň - nie vlastnou vinou - daňové priznanie bolo včas. Dostala som 10.000,- natvrdo. Žiadala som o odpustenie, prípadne o zníženie pokuty, vzhľadom k tomu, že to bol iba 1 deň. Napísali mi, že ak si myslím, že mi pokutu uložili neoprávnene, mám uviesť paragraf, ktorý oni porušili. No nič neporušili ....
Alebo ak chcem odpustenie alebo zníženie pokuty, mám im predložiť nasledovné doklady ..... bolo toho na 2 strany .... a teda vlastne mám dokázať, že zaplatenie tej pokuty firmu zruinuje, k tomu žiadosť a kolok 500 Sk ... a tak sme teda zaplatili

Tak teda neviem od čoho (alebo koho) závisí odpustenie pokuty.
misomiso
02.01.08,15:07
Misomiso opýtam sa, ak ti dodávateľ mešká s úhradou, tak pri sankčných úrokoch rátaš iba prac.dni, alebo kalendárne dni omeškania? Len tak na okraj.

Mysli asi Odberatela nie? Teda odpoviem. Ak nechem vyzerat ako hajzel, tak ho nebudem sankcionovat, ani keby som nemal za co kupit detom rozky. Za jeden den (nech uz ho ratame akokolvek) urcite nie.

Su dva typy podnikatelov.

1, ti, co ziju z vysledku svojej prace.
2, ti, co ziju z roznych pravnych trikov a kluciek. Snazia sa na partnerov nastrazit nejaku pravnu pascu, daju do zmluvy nieco drobnym pismom, a potom to hodinu po termine vymahaju na sudoch a po exekutoroch. Takych tem tu uz bola plna Porada - napr. tema o tom, ze nejaka mamicka dala odfotit svoje dieta do databazy nejakej kastingovej agentury a oni jej poslali sek na 20.000, pretoze si neprecitala celu zmluvu.

Je naozaj smutne, ze stat sa svojim spravanim radi k tej druhej skupine subjektov. Ja by som sa hanbou prepadol, keby som sa mal tak spravat.
evina
02.01.08,15:09
Tak teda neviem od čoho (alebo koho) závisí odpustenie pokuty.

Je to dané presne zákonom /resp, iným predpisom/ kde je DÚ pokuty povinný udeliť, kde môže, a potom je určené do akej výšky môže pokutu odpustiť DÚ, DRSR a MF....nespomínam si, či je to presne všetko v v zákone alebo tie výšky sú dané nejakým Opatrením...
Zoltán Kovács
02.01.08,15:12
Mysli asi Odberatela nie? Teda odpoviem. Ak nechem vyzerat ako hajzel, tak ho nebudem sankcionovat, ani keby som nemal za co kupit detom rozky. Za jeden den (nech uz ho ratame akokolvek) urcite nie.

Su dva typy podnikatelov.

1, ti, co ziju z vysledku svojej prace.
2, ti, co ziju z roznych pravnych trikov a kluciek. Snazia sa na partnerov nastrazit nejaku pravnu pascu, daju do zmluvy nieco drobnym pismom, a potom to hodinu po termine vymahaju na sudoch a po exekutoroch. Takych tem tu uz bola plna Porada - napr. tema o tom, ze nejaka mamicka dala odfotit svoje dieta do databazy nejakej kastingovej agentury a oni jej poslali sek na 20.000, pretoze si neprecitala celu zmluvu.

Je naozaj smutne, ze stat sa svojim spravanim radi k tej druhej skupine subjektov. Ja by som sa hanbou prepadol, keby som sa mal tak spravat.

Poukazoval som iba na tvoju poznámku, že meškala vlastne iba jeden deň, a nie tri, lebo medzi termínom a podaním bola So a Ne. Zákon nerozlišuje či si meškal deň, týždeň, mesiac. Jednoducho nesplnil si svoju povinnosť, tak teraz musiš za to zaplatiť.

P.S. Inak s tvojím postrehom o "forme" podnikania, a zarábania peňazí plne súhlasím.
evina
02.01.08,15:21
14. Daňový úrad mi uložil pokutu podľa § 35 ods. 6 zákona č. 511/1992 Zb. za neskoré poslanie prehľadov o zrazených a odvedených preddavkov za I. Q. a 2 Q 2004 a Hlásenie 2003, ale dane som zaplatila načas. Hneď po výzve som im dokumenty poslala. Napriek tomu mi udelili pokutu a to za každý kvartál zvlášť po 2.000 Sk, dohromady 6.000 Sk. Odvolala som sa na môj zdravotný stav v tom čase, som jednoducho mala 1. polrok 2004 bola PN kvôli zlomenému stavcu a pokutu mi neodpustili. Zdá sa mi to nespravodlivé, veď som dane zaplatila načas. Ako mám postupovať ďalej? Má vôbec význam sa opäť odvolávať? Za oneskorené predloženie uvedeného hlásenia a prehľadu správca dane uloží pokutu vo výške ustanovenej zákonom (správca dane je povinný takúto pokutu uložiť). Proti rozhodnutiu o uložení pokuty sa možno odvolať. Ak však pokuta bola uložená v súlade so zákonom, správca dane rozhodnutie o uložení pokuty nemôže zmeniť. Pri riešení žiadosti o odpustenie alebo úľavu zo sankcie správca dane musí postupovať v súlade so zákonom, ktorý ustanovuje za akých podmienok možno žiadosti vyhovieť.

Toto je výber zo stránky MF k najčastejšie kladeným otázkam.

Nechcem tým povedať, že s tým súhlasím, nakoľko súhlasím s Misomiso, že zákony sú koncipované tak, resp. aj prístup mnohých DÚ, že sme všetci apriori daňoví podvodníci. V prípade omeškania prehľadov, ktoré sú len opisom akejsi skutočnosti, ktorú vidia daňováci v časti platenia i tak /a kľudne by stačil ročný prehľad/ by nemal byť takýto strohý prístup a už vôbec nie po trojročnej lehote-majú konať bezodkladne alebo nekonať-to tiež napr. píše zákon.../myslím na konanie bezodkladne/
Lydka R
02.01.08,15:23
Je to dané presne zákonom /resp, iným predpisom/ kde je DÚ pokuty povinný udeliť, kde môže, a potom je určené do akej výšky môže pokutu odpustiť DÚ, DRSR a MF....nespomínam si, či je to presne všetko v v zákone alebo tie výšky sú dané nejakým Opatrením...

To mi je jasne, že to prikazuje zákon.
Netvrdila by som ale to, čo nemám pred sebou na papieri. Odpustenie podľa § 103 ods.4 písm. písm. a) v nadväznosti na §103 ods. 1 písm. d) zákona o správe daní a poplatkov.
A ďalej, že poskytnutie úľavy je minimálnou pomocou podľa § zákona o štátnej pomoci.
evina
02.01.08,15:25
To mi je jasne, že to prikazuje zákon.
Netvrdila by som ale to, čo nemám pred sebou na papieri. Odpustenie podľa § 103 ods.4 písm. písm. a) v nadväznosti na §103 ods. 1 písm. d) zákona o správe daní a poplatkov.
A ďalej, že poskytnutie úľavy je minimálnou pomocou podľa § zákona o štátnej pomoci.

Lydka to je jasné: Ja som reagovala na Tvoju vetu, že teda od koho a od čoho závisí....:D
vjejka
02.01.08,15:51
Ja som sa raz stretla s tym, ze ked sa jedna klientka odvolala proti pokute nebolo jej vyhovene, ale potom napisala este raz, ale uz nie vo forme odvolania, ale ako ziadost o odpustenie penalov...a to vtedy pomohlo, urcite tam pisala, ze sa to tiez stalo prvykrat... tak skuste
JankaO
02.01.08,16:19
Ja som sa raz stretla s tym, ze ked sa jedna klientka odvolala proti pokute nebolo jej vyhovene, ale potom napisala este raz, ale uz nie vo forme odvolania, ale ako ziadost o odpustenie penalov...a to vtedy pomohlo, urcite tam pisala, ze sa to tiez stalo prvykrat... tak skuste

Odvolať sa v prípade pokuty možno len na porušenie zákona o správe daní a poplatkov, zo strany DÚ pri vyrúbení pokuty (zle citovaný zákon, zle uvedené dátumy ...atď.), čo ale nemá vplyv na samotné zákonné vyrúbenie pokuty. Prepracujú rozhodnutie v zmysle zákona ale na samotnom fakte, sa nič nemení.
§ 46 zák. 511/1992
d) uvedenie rozporu s právnymi predpismi, skutkovým stavom alebo inými dôvodmi, ktoré preukazujú nesprávnosť alebo nezákonnosť napadnutého rozhodnutia,
e) dôkazy k tvrdeniam uvedeným v odvolaní, ak sa v odvolaní nenamieta len rozpor s právnymi predpismi,
Zoltán Kovács
02.01.08,16:24
Odvolať sa v prípade pokuty možno len na porušenie zákona o správe daní a poplatkov, zo strany DÚ pri vyrúbení pokuty (zle citovaný zákon, zle uvedené dátumy ...atď.), čo ale nemá vplyv na samotné zákonné vyrúbenie pokuty. Prepracujú rozhodnutie v zmysle zákona ale na samotnom fakte, sa nič nemení.
§ 46 zák. 511/1992
d) uvedenie rozporu s právnymi predpismi, skutkovým stavom alebo inými dôvodmi, ktoré preukazujú nesprávnosť alebo nezákonnosť napadnutého rozhodnutia,
e) dôkazy k tvrdeniam uvedeným v odvolaní, ak sa v odvolaní nenamieta len rozpor s právnymi predpismi,

Súhlasím, totiž tento rok som riešil presne tento prípad. Zlá formulácia obdobia, ktorá bola pokutovaná (namiesto r. 2007 bolo uvedené 2009), tak iba opravili dátumy v rozhodnutí, ale ostalo právoplatné.
JankaO
02.01.08,16:27
Ja som sa raz stretla s tym, ze ked sa jedna klientka odvolala proti pokute nebolo jej vyhovene, ale potom napisala este raz, ale uz nie vo forme odvolania, ale ako ziadost o odpustenie penalov...a to vtedy pomohlo, urcite tam pisala, ze sa to tiez stalo prvykrat... tak skuste

Doporučujem v žiadosti o odpustenie pokuty sa odvolať na § 103 odst. 1 písm. c:

c) môže povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu, ktorámu bola uložená alebo vyrubená z dôvodu, že daňový subjekt nesprávne vykázal daňovú povinnosť alebo nesplnil povinnosť v lehote ustanovenej podľa tohto zákona alebo osobitných zákonov1) z dôvodu nesprávnej aplikácie právneho predpisu;ak ide o úľavu zo sankcie alebo o odpustenie sankcie prislúchajúcej k dani, je daňový subjekt povinný preukázať aj zaplatenie tejto dane okrem sankcie.
dagika
03.01.08,17:42
Ďakujem za rady, naozaj podnetné čítanie. Na smiech, či na plač... To o tych dvoch skupinach podnikateľov je pravda. Ja som vtedy, v 4. kvartali 2003 začala so živnosťou a zrejme preto to omeškanie.
Z vašej diskusie na tuto temu mi vyplynulo, že radšej zaplatim.:mad:
Ešte raz vďaka :)
Dagmar
vieroslava
08.01.08,12:20
Oni to teraz asi posielajú celoplošne. Môjmu manželovi prišiel takýto "pozdrav" z DÚ pred 2 týždňami, omeškal sa o 1 deň s podaním nulového hlásenia (nezamestnáva žiadneho zamestnanca, občas niekoho na dohodu), v roku 2003 zhodou okolností nemal nikoho, čiže preto nulové hlásenie. Výsledok = pokuta 2000.- Sk. Zaplatil
Mne prišiel takýto "pozdrav" dnes. Ja som meškala 5 dní, ale prišlo mi rozhodnutie na starú adresu, kde už 3 roky nebývam. Keďže ma poštárka pozná, hodila mi oznámenie do schránky.
Otázka: Je chybná adresa dôvod na odvolanie?
Odpoveď: Ako som pochopila z predchádzajúceho, odvolať sa môžem s kolkom 500.- Sk, oni opravia adresu a zaplatiť aj tak budem musieť.
Skôr by ma zaujímalo, či niekto vie, aké sú lehoty na zaslanie takého rozhodnutia. Či ešte vôbec na to mali právo 4 roky po.
JankaO
08.01.08,17:39
Oni to teraz asi posielajú celoplošne. Môjmu manželovi prišiel takýto "pozdrav" z DÚ pred 2 týždňami, omeškal sa o 1 deň s podaním nulového hlásenia (nezamestnáva žiadneho zamestnanca, občas niekoho na dohodu), v roku 2003 zhodou okolností nemal nikoho, čiže preto nulové hlásenie. Výsledok = pokuta 2000.- Sk. Zaplatil
Mne prišiel takýto "pozdrav" dnes. Ja som meškala 5 dní, ale prišlo mi rozhodnutie na starú adresu, kde už 3 roky nebývam. Keďže ma poštárka pozná, hodila mi oznámenie do schránky.
Otázka: Je chybná adresa dôvod na odvolanie?
Odpoveď: Ako som pochopila z predchádzajúceho, odvolať sa môžem s kolkom 500.- Sk, oni opravia adresu a zaplatiť aj tak budem musieť.
Skôr by ma zaujímalo, či niekto vie, aké sú lehoty na zaslanie takého rozhodnutia. Či ešte vôbec na to mali právo 4 roky po.

Odvoláva sa bez zaplatenia správneho poplatku . Správny poplatok- 500 Sk kolok sa platí k žiadosti o odpustenie pokuty., To sú dve úplne odlišné veci.
Zoltán Kovács
08.01.08,17:42
Oni to teraz asi posielajú celoplošne. Môjmu manželovi prišiel takýto "pozdrav" z DÚ pred 2 týždňami, omeškal sa o 1 deň s podaním nulového hlásenia (nezamestnáva žiadneho zamestnanca, občas niekoho na dohodu), v roku 2003 zhodou okolností nemal nikoho, čiže preto nulové hlásenie. Výsledok = pokuta 2000.- Sk. Zaplatil
Mne prišiel takýto "pozdrav" dnes. Ja som meškala 5 dní, ale prišlo mi rozhodnutie na starú adresu, kde už 3 roky nebývam. Keďže ma poštárka pozná, hodila mi oznámenie do schránky.
Otázka: Je chybná adresa dôvod na odvolanie?
Odpoveď: Ako som pochopila z predchádzajúceho, odvolať sa môžem s kolkom 500.- Sk, oni opravia adresu a zaplatiť aj tak budem musieť.
Skôr by ma zaujímalo, či niekto vie, aké sú lehoty na zaslanie takého rozhodnutia. Či ešte vôbec na to mali právo 4 roky po.

A na daňovom úrade máš nahlásenú zmenu adresy? Ak si zmenila trvalé bydlisko, tak tá zmena sa mala nahlásiť na živn.úrad, daň.úrad, zdrav.poist., soc.poist. A to všetko do 15 dni od vzniku tej zmeny. Ak si na DÚ nahlásila túto zmenu, tak pochybujem, že by ti posielali výrub penále na starú adresu.
vieroslava
08.01.08,19:05
A na daňovom úrade máš nahlásenú zmenu adresy? Ak si zmenila trvalé bydlisko, tak tá zmena sa mala nahlásiť na živn.úrad, daň.úrad, zdrav.poist., soc.poist. A to všetko do 15 dni od vzniku tej zmeny. Ak si na DÚ nahlásila túto zmenu, tak pochybujem, že by ti posielali výrub penále na starú adresu.

Áno, všade som zmenu adresy nahlásila včas, hneď ako som zmenila bydlisko.
fizol
06.02.08,09:50
Zdravím všetkých v novom roku. Vie mi niekto poradiť?
Prišlo mi dnes z danoveho uradu Rozhodnutie o uložení pokuty za nepredloženie prehľadu v lehote... Je to pokuta 2000 Sk za to, ze som oneskorene podala prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň za 4. štvrťrok 2003.
Prehľad bolo treba podať do 30.1.2004 a ja som ho predlozila 2.2.2004. cize meskanie 3 dni....
Prekvapilo ma, ze take nieco prislo teraz, po 3 rokoch, mozno to bude zmenou Danoveho uradu, kedze som sa prestahovala. Doteraz to vyzeralo, ze to nikomu nevadilo.
Možem poziadat o odpustenie? Napr. z dovodu ze som bola chora, alebo odcestovana. Alebo radsej zaplatit, nech nedrazdim danovu kontrolu?

Dakujem za radu.
Daša

P.S. Moja druha otazka znie: Najde sa niekto, kto by mi za odmenu urobil jednoduche uctovnictvo, asi len na pausal. Robim lektorku jazyk. skoly a poradenstvo.

Podnikám od roku 1993 a nestalo sa nikdy, aby prišla pokuta za oneskorený prehľad až doteraz. V decembri 2007 prišla prvá pokuta za oneskorený prehľad. A dnes je to už štvrtá. Je evidentné, že štát už nemá čo predať, tak to rieši takto." A že vraj podpora podnikateľom." Ak toto je podpora, tak je výborná. Z roka na rok je to horšie. Doteraz som platil celkom slušné dane. Ale po týchto pokutách som povedal stop, žiadne dane:mad:. Najhoršie na tom je, že tie peniaze, čo od nás vytiahnu, dajú naším čiernym spoluobčanom. Tak len podporujte cigánov, nech nám(Vám) vylezú až na hlavu.mimotemy
STRELEC
06.02.08,09:57
Podnikám od roku 1993 a nestalo sa nikdy, aby prišla pokuta za oneskorený prehľad až doteraz. V decembri 2007 prišla prvá pokuta za oneskorený prehľad. A dnes je to už štvrtá. Je evidentné, že štát už nemá čo predať, tak to rieši takto." A že vraj podpora podnikateľom." Ak toto je podpora, tak je výborná. Z roka na rok je to horšie. Doteraz som platil celkom slušné dane. Ale po týchto pokutách som povedal stop, žiadne dane:mad:. Najhoršie na tom je, že tie peniaze, čo od nás vytiahnu, dajú naším čiernym spoluobčanom. Tak len podporujte cigánov, nech nám(Vám) vylezú až na hlavu.mimotemy
Pravidlá hry určuje zákon. My sa mu len musíme prispôsobiť. Ako , to už je iná vec :):). Čo sa týka pokuty - predtým bolo stanovené, že DÚ "môže" udeliť pokutu, teraz , že "udelí". Teda vlastne musí udeliť. Nie je sa čo diviť príslušnej správkyni daní, že pokutu vypíše, lebo je to jej povinnosť a nechce mať v práci nepríjemnosti.
Zas z našej strany - proste tú "papierovú vojnu", čo od nás štát chce mu musíme dať, lebo ináč sa to predraží.
vieroslava
06.02.08,10:04
Podnikám od roku 1993 a nestalo sa nikdy, aby prišla pokuta za oneskorený prehľad až doteraz. V decembri 2007 prišla prvá pokuta za oneskorený prehľad. A dnes je to už štvrtá. Je evidentné, že štát už nemá čo predať, tak to rieši takto." A že vraj podpora podnikateľom." Ak toto je podpora, tak je výborná. Z roka na rok je to horšie. Doteraz som platil celkom slušné dane. Ale po týchto pokutách som povedal stop, žiadne dane:mad:. Najhoršie na tom je, že tie peniaze, čo od nás vytiahnu, dajú naším čiernym spoluobčanom. Tak len podporujte cigánov, nech nám(Vám) vylezú až na hlavu.mimotemy

Naštudovala som si to, novela zákona o správe daní a poplatkov ndobudla právoplatvosť od 1.4.2004 a odvtedy DÚ vyhadzuje pokuty, lebo mu to vyplýva zo zákona.
STRELEC
06.02.08,10:15
Pár zaplatených pokút a človek sa naučí poriadku! To hovorím podľa svojej skúsenosti.:mee::mee:

Pokiaľ sa živíš niečim iným ako je práve táto papierová vojna a účtovníctvo, tak potom si to daj do zmluvy o vedení účtovníctva a za prípadné pokuty bude zodpovedať firma, ktorá Ti spracúvava doklady.
Ak máš vlastnú účtovníčku/-ka, tak je tu možnosť zbystrenia jej/jeho pozornosti zosobňovaním pokút. Ak si to robíš sám, tak nemáš na koho nadávať.
Je pohodlnejšie a v konečnom dôsledku lacnejšie ako platiť pokuty preniesť túto povinnosť sledovania termínov na niekoho iného. Robme každý svoje a nie všetci všetko!!
fizol
06.02.08,10:26
Pravidlá hry určuje zákon.
Aby sa nestalo časom, že hru nebude mať kto hrať.;)


My sa mu len musíme prispôsobiť. Ako , to už je iná vec :):). Čo sa týka pokuty - predtým bolo stanovené, že DÚ "môže" udeliť pokutu, teraz , že "udelí".


A prečo asi slovíčko "môže" nahradilo slovíčko "udelí"? Odpoveď je v mojom predchádzajúcom príspevku.
fizol
06.02.08,10:35
Pár zaplatených pokút a človek sa naučí poriadku! To hovorím podľa svojej skúsenosti.:mee::mee:

Pokiaľ sa živíš niečim iným ako je práve táto papierová vojna a účtovníctvo, tak potom si to daj do zmluvy o vedení účtovníctva a za prípadné pokuty bude zodpovedať firma, ktorá Ti spracúvava doklady.
Ak máš vlastnú účtovníčku/-ka, tak je tu možnosť zbystrenia jej/jeho pozornosti zosobňovaním pokút. Ak si to robíš sám, tak nemáš na koho nadávať.
Je pohodlnejšie a v konečnom dôsledku lacnejšie ako platiť pokuty preniesť túto povinnosť sledovania termínov na niekoho iného. Robme každý svoje a nie všetci všetko!!

Na nikoho nenadávam. Pokuta má mať výchovný charakter. Ak by mi pokuta prišla cca behom mesiaca s upozornením za oneskorenie, tak by som to bral a dával už na to pozor. Ale po 4 rokoch?
evina
06.02.08,10:36
Aby sa nestalo časom, že hru nebude mať kto hrať.;)


A prečo asi slovíčko "môže" nahradilo slovíčko "udelí"? Odpoveď je v mojom predchádzajúcom príspevku.

Áno máš pravdu, že to tak chceli zákonodarcovia.... Súhlasím s tým, že ak sa omeškám o jediný deň a dostanem bez rozdielu s tým, ktorý o celý kvartál 2000 SK nie je správne a ani spravodlivé. Nie správne a ani spravodlivé, že ak narobia chaos štátne inštitúcie, nedeje sa takmer nikdy nič...Ak nás preženie štátny úradník s niečím 3x a niekedy to v§bec ani zákon od neho nežiada, lebo neovláda zákon, tak čo ....

V predchádzajúcich príspevkoch sme asi trocha neobvyklo :) ospravedlňovali DÚ, lebo on tak musí urobiť, na základe rozhodnutia zákonodarcov...či chce či nechce...
lupos
06.02.08,16:52
V zákone č 511/92 Zb v zenní neskorších predpisov , je daná aj lehota
pre správcov dane - "Lehoty na konanie v jednoduchých prípadoch 30 v zložitých 60 dní " . Tieto neboli v mnohých prípadoch dodržané .Preto pokladam rozhodnutia vydané po 2 3 rokoch, za rozhodnutia vydané v rozpore so zákonom 511/92 Zb.