milky
02.01.08,13:13
Zdravím Vás všetkých na porade. Som tu nový, ale dostal som informácie, že ak si neviem dať s niečím rady, tak sa mám obratiť na Vás. Potreboval by som poradiť s Daňovým priznaním za rok 2007. Uvediem príklad :
Od zamestnavateľa v mesiacoch 1 - 8.2007 bol úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti 132118,- Sk. Poistné a príspevky §5 ods.8 zákon bol 17721,- Sk. Čiže čiastkový základ dane ostal 114397,- Sk.
Úhrn zrazených preddavkov na daň podľa §35 zákona (bez uplatnenia bonusu) bol 9620,- Sk. Priznaný a vyplatený daňový bonus podľa § 33 zákona v mesiacoch 1 - 8.2007 bol 4350,- Sk na každé dieťa, pričom máme 3 maloleté deti t.j. 13050,- Sk.
Od 9 mesiaca do konca roka 2007 som pracoval ako SZČO. Príjem za tieto mesiace predstavoval 197796,50,- Sk. Do zdravotného poistenia som v mesiacoch 9-12.2007 uhradil spolu 4915,- Sk. Do soc. poistenia nebolo uhradené nič. Manželka nemala za celý rok žiadny príjem, keďže je s deťmi doma na materskej.
Chcel by som ísť na paušalne výdavky t.j. 40%.
Začal som si robiť predbežné DP a nieako si neviem dať rady.
Za poradenie vopred ďakujem.
Milky
Milan Benka
02.01.08,12:17
Manželka je na materskej alebo na rodičovskej ?
bv_alexandra
02.01.08,12:21
Johanka
02.01.08,12:22
Výška ZP je nejaká divná ...nezapočítal si tam aj úhradu ZP napr. samoplatiteľa ? Ak si SZČO od 1.9.2007, tak do konca zdaňovacieho obdobia v prípade platenia z minimálneho VZ by si mal zaplatiť 3 x 1.O64 Sk ...
milky
02.01.08,12:27
Manželka je na rodičovskej dovolenke, teda poberá iba rodičovský príspevok. Do ZP som platil mesačne 1064,-- (za 4 mesiace sept. - dec.) + adekvátna čiastka za august 241,-- + nejaký nedoplatok - 418,--, ktorý bol uhradený v októbri.
Johanka
02.01.08,12:43
K "paušálnym" výdavkom môžeme ako výdavok pripočítať poistné zaplatené v zdaňovacom období, ale logicky iba to poistné, ktoré súvisí s činnosťou SZČO.
V zadaní píšeš, že si SZČO od 9/2007, predpokladám, že od 1.9., tzn., že nemôžeme započítať poistné za 8/2007 a už vôbec nejaký bližšie nešpecifikovaný nedoplatok.
Poistné sa platí do 8-meho nasledujúceho mesiaca....kedy si zaplatil za december ?
Katy a R
03.01.08,11:38
K "paušálnym" výdavkom môžeme ako výdavok pripočítať poistné zaplatené v zdaňovacom období, ale logicky iba to poistné, ktoré súvisí s činnosťou SZČO.


V prípade, že si platím poistné dobrovoľne - napr. nemocenské .. tak si túto položku nemôžem uplatniť? Alebo kde by som to mala uviesť ak je to v mesiaci, keď SZČO nie som.
Zoltán Kovács
03.01.08,11:40
V prípade, že si platím poistné dobrovoľne - napr. nemocenské .. tak si túto položku nemôžem uplatniť? Alebo kde by som to mala uviesť ak je to v mesiaci, keď SZČO nie som.

DNP si môžeš uplatniť iba za obdobie keď si bola szčo. Ak napr. si szčo od 09/2007, ale DNP si platila za obdobie 01-08/2007 tak to si nemôžeš uplatniť ako náklad súvisiaci s podnikaním.
KEJKA
03.01.08,11:41
dobrovoľné neuvedieš nikde....
Lydka R
03.01.08,11:46
V prípade, že si platím poistné dobrovoľne - napr. nemocenské .. tak si túto položku nemôžem uplatniť? Alebo kde by som to mala uviesť ak je to v mesiaci, keď SZČO nie som.
Ak je to poistenie dobrovoľné, nemôžeš si ho pripočítať k paušálnym výdavkom

Zákon o dani z príjmu
§6 ods. 10
... Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Katy a R
03.01.08,11:53
Ak je to poistenie dobrovoľné, nemôžeš si ho pripočítať k paušálnym výdavkom

Zákon o dani z príjmu
§6 ods. 10
... Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.

Veď áno, ale keď sa prihlásim na dobrovoľné poistenie - tak sa toto poistenie stáva povinným...
Takže môžem si ho uplatniť, len neviem konkrétne kde to uviesť - ak mám viac druhov príjmov.
Pepa
03.01.08,11:58
Veď áno, ale keď sa prihlásim na dobrovoľné poistenie - tak sa toto poistenie stáva povinným...
Takže môžem si ho uplatniť, len neviem konkrétne kde to uviesť - ak mám viac druhov príjmov.
Viac druhov v par. 6 ? A výdavky percentom z príjmov?
Katy a R
03.01.08,12:01
Viac druhov v par. 6 ? A výdavky percentom z príjmov?

výdavky percentom (SZČO) a príjem zo závislej činnosti - presne 4 mesiace PP potom pauza a 4 mesiace SZČO.
Ofélia
03.01.08,14:31
Ja by som mala tiež otázku v novom DP je pri výdavkoch v % miesto na napísanie výdavkov na poistné a príspevky...:( Znamená že označím x výdavky v % a do ............ napíšem len zrátane poistné do SP a ZP za rok 2007 ?

Pri príjmoch podľa výdavky percentom
z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške ....................................... Sk
§ 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem
Pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona)
natasa_sp
03.01.08,18:45
Re: Daňové priznanie za rok 2007
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Katy a R http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/68139-danove-priznanie-za-rok-2007-a-post600685.html#post600685)
Veď áno, ale keď sa prihlásim na dobrovoľné poistenie - tak sa toto poistenie stáva povinným...
Takže môžem si ho uplatniť, len neviem konkrétne kde to uviesť - ak mám viac druhov príjmov.

Viac druhov v par. 6 ? A výdavky percentom z príjmov?

Výdavky uplatňované percentom príjmom si môžeš uplatniť aj z viacerých druhov príjmov (uvedených ako príjmy v oddelení VI. daňového priznania).
Johanka
03.01.08,18:59
Veď áno, ale keď sa prihlásim na dobrovoľné poistenie - tak sa toto poistenie stáva povinným...
Takže môžem si ho uplatniť, len neviem konkrétne kde to uviesť - ak mám viac druhov príjmov.
Je pravda, že registráciou dobrovoľne poistenej osoby sa poistenie stáva povinným. Na druhej strane si treba uvedomiť, že daňové výdavky môžeš uplatniť iba za mesiace, počas ktorých si vykonávala činnosť SZČO. Ak si napr. živnostník od marca 2007, nemôžeš do výdavkov zahrnúť poistné za január a február 2007 ...


výdavky percentom (SZČO) a príjem zo závislej činnosti - presne 4 mesiace PP potom pauza a 4 mesiace SZČO.

Príjem SZČO je príjem podľa § 6, príjem zo závislej činnosti je príjem podľa § 5.
Kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov je možná iba medzi príjmami podľa § 6 ods.1 a 2 a príjmami podľa § 6 ods.3.
Napr. §6 ods.1 - výdavky percentom z príjmov, §6 ods.2 - výdavky percentom z príjmov , §6 ods.3 - preukázateľné výdavky.
natasa_sp
03.01.08,19:32
Ja by som mala tiež otázku v novom DP je pri výdavkoch v % miesto na napísanie výdavkov na poistné a príspevky...:( Znamená že označím x výdavky v % a do ............ napíšem len zrátane poistné do SP a ZP za rok 2007 ?

Pri príjmoch podľa výdavky percentom
z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške ....................................... Sk
§ 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem
Pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona)

Poučenie na webe Daňového úradu:
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na r. 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období.
T.j. na riadok 9 napíšeš sumu vypočítaného percenta výdajov (t.j. 40 alebo 60%) + sumu zaplateného poistného (spočítaš ) a pod tabuľkou vyznačíš to, že si uplatňuješ "výdavky percentom...atď". a napíšeš sumu zaplateného poistného.
Katy a R
03.01.08,19:51
upresním to, aby sme si rozumeli..
viem, že kombinovať nemôžem § 6 odst 1 a 2 -uplatním si pašálne - 40%tné výdavky + zaplatené poistné ... a o to poistné mi ide ... môžem si pripočítať k paušálnym výdavkom len poistné za obdobie keď so SZČO? (4 mesiace)

Ak som napr. platila dobrovoľné NP celý rok nemôžem ho uplatniť?

V tom prípade si myslím, že by som ho mohla pripočítať k poistnému zo závislej činnosti:confused:

Keby som mala len príjmy podľa § 5 a podávala DP typ A- tak to tak urobím.
Zoltán Kovács
03.01.08,19:55
DNP si môžeš uplatniť iba za obdobie keď si bola szčo. Ak napr. si szčo od 09/2007, ale DNP si platila za obdobie 01-08/2007 tak to si nemôžeš uplatniť ako náklad súvisiaci s podnikaním.


Je pravda, že registráciou dobrovoľne poistenej osoby sa poistenie stáva povinným. Na druhej strane si treba uvedomiť, že daňové výdavky môžeš uplatniť iba za mesiace, počas ktorých si vykonávala činnosť SZČO. Ak si napr. živnostník od marca 2007, nemôžeš do výdavkov zahrnúť poistné za január a február 2007 ....


upresním to, aby sme si rozumeli..
viem, že kombinovať nemôžem § 6 odst 1 a 2 -uplatním si pašálne - 40%tné výdavky + zaplatené poistné ... a o to poistné mi ide ... môžem si pripočítať k paušálnym výdavkom len poistné za obdobie keď so SZČO? (4 mesiace)

Ak som napr. platila dobrovoľné NP celý rok nemôžem ho uplatniť?

V tom prípade si myslím, že by som ho mohla pripočítať k poistnému zo závislej činnosti:confused:

Keby som mala len príjmy podľa § 5 a podávala DP typ A- tak to tak urobím.

Na zvýraznené máš odpoveď vo vyšších citáciách.
Johanka
03.01.08,20:01
upresním to, aby sme si rozumeli..
viem, že kombinovať nemôžem § 6 odst 1 a 2 -uplatním si pašálne - 40%tné výdavky + zaplatené poistné ... a o to poistné mi ide ... môžem si pripočítať k paušálnym výdavkom len poistné za obdobie keď so SZČO? (4 mesiace)

Ak som napr. platila dobrovoľné NP celý rok nemôžem ho uplatniť? .
§ 2 Zákona o dani z príjmov
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,

...k paušálnym výdavkom pripočítaš iba poistné za mesiace podnikania zaplatené v zdaňovacom období.



V tom prípade si myslím, že by som ho mohla pripočítať k poistnému zo závislej činnosti:confused:

Keby som mala len príjmy podľa § 5 a podávala DP typ A- tak to tak urobím.
§ 5 Zákona o dani z príjmov
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

Dobrovoľné poistenie nemôžeš "použiť" ani pri §5.
Katy a R
03.01.08,20:23
ďakujem za vysvetlenie ... ešte priložím toto http://www.porada.sk/580080-post12.html
ingi
03.01.08,21:23
Keby som mala len príjmy podľa § 5 a podávala DP typ A- tak to tak urobím.

Prikláňam sa v tejto debate k tomuto názoru. Riešila som pred viacerými rokmi tento problém v súvislosti s dobrovoľným poistením spoločníka sro a jeho DP.
A objavila som vo FS 2/2004:


13. Usmernenie Ministerstva financií Slovenskej republiky k zákonu
č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov
a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým
problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu
dane z príjmov
...


29. Poistné a príspevky, ktoré je povinný
platiť daňovník s príjmami podľa § 5
alebo § 6 zákona o dani z príjmov


Poistné podľa zákona č. 461/2003 Z. z.
o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov,
ktoré je povinná platiť dobrovoľne poistená
osoba s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona
o dani z príjmov, sa pri zisťovaní základu dane
(čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5
zákona o dani z príjmov odpočítava od zdaniteľ-
ných príjmov a pri zisťovaní základu dane (čiastkov
ého základu dane) podľa § 6 zákona o dani
z príjmov sa zahŕňa do daňových výdavkov pod-
ľa § 19 zákona o dani z príjmov. Rovnako sa postupuje
aj u daňovníka, ktorý uplatňuje postup
podľa § 6 ods. 9 a 10 zákona o dani z príjmov.
Katija
03.01.08,22:05
Prikláňam sa v tejto debate k tomuto názoru. Riešila som pred viacerými rokmi tento problém v súvislosti s dobrovoľným poistením spoločníka sro a jeho DP.
A objavila som vo FS 2/2004:
Toto usmernenie je už síce dosť staré, ale dôležité je že stále platí a na DÚ ho akceptujú. Na stránke MF SR ho medzi usmerneniami a opatreniami stále najdete.
Minulý rok som postupovala podľa neho, znížila dańové základy podľa § 5, alebo § 6 o zaplatené dobrovoľné poistné a potom som v ODD. MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA vyčíslila sumy uplatneného dobrovoľného poistného a bolo to v poriadku. A tento rok to urobím zase.
ingi
03.01.08,22:13
Toto usmernenie je už síce dosť staré, ale dôležité je že stále platí a na DÚ ho akceptujú. Na stránke MF SR ho medzi usmerneniami a opatreniami stále najdete.
Minulý rok som postupovala podľa neho, znížila dańové základy podľa § 5, alebo § 6 o zaplatené dobrovoľné poistné a potom som v ODD. MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA vyčíslila sumy uplatneného dobrovoľného poistného a bolo to v poriadku. A tento rok to urobím zase.

Ja som takto podala DP za roky 2004, 2005, 2006. :)
Katy a R
03.01.08,22:15
Toto usmernenie je už síce dosť staré, ale dôležité je že stále platí a na DÚ ho akceptujú. Na stránke MF SR ho medzi usmerneniami a opatreniami stále najdete.
Minulý rok som postupovala podľa neho, znížila dańové základy podľa § 5, alebo § 6 o zaplatené dobrovoľné poistné a potom som v ODD. MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA vyčíslila sumy uplatneného dobrovoľného poistného a bolo to v poriadku. A tento rok to urobím zase.

Čiže, keď budem mať príjmy podľa § 5 aj 6 ... je jedno, ku ktorému poistnému to pripočítam?
Katija
03.01.08,22:32
Čiže, keď budem mať príjmy podľa § 5 aj 6 ... je jedno, ku ktorému poistnému to pripočítam?
Takúto otázku som mailom pred rokom poslala na Daňové riaditeľstvo a doteraz neodpovedali. Myslím, že to nechávajú na nás. A tak som to vyriešila po svojom. Prednostne som uplatňovala dobrovoľné poistné z § 6. A to preto, aby som čo najviac znížila tento čiastkový daňový základ a následne nedoplatky z RZZP 2006. Do § 5 som uplatnila iba nedoplatok RZZP 2005 zamestnanca. Keby som to dala pod § 5, tak by daň z príjmu u klientov vyšla rovnaká, ale pri RZZP 2006 by doplácali oveľa viac. A o to záujem nemám.
jopo.home
04.01.08,05:37
Prosim ako si vypocitam danove priznanie, od 01.01.2007 do 31.03.2007 som bola evidovana na urade prace a od 01.04.2007 mam zivnost na nechtove studio, viem prijmy aj vydavky, dve malolete deti mam a manzel ma prijem ako sa to pocita,plus mam este zivotnu positku viem ze sa da odpocitat za nu 12 000,- nejaky vzorec by som potrebovala a kolko sa za deti pocita. dakujem alebo aspon radu kde nieco take najdem.potrebujem danove spravit dnes lebo odchadzam mimo SR
Naozaj dakujem velmi kazdemu za radu.
jopo.home
04.01.08,05:40
platim od 01.04.2007 este zdravotne odvody a do socialky neplatim
abel
04.01.08,07:03
Prosim ako si vypocitam danove priznanie, od 01.01.2007 do 31.03.2007 som bola evidovana na urade prace a od 01.04.2007 mam zivnost na nechtove studio, viem prijmy aj vydavky, dve malolete deti mam a manzel ma prijem ako sa to pocita,plus mam este zivotnu positku viem ze sa da odpocitat za nu 12 000,- nejaky vzorec by som potrebovala a kolko sa za deti pocita. dakujem alebo aspon radu kde nieco take najdem.potrebujem danove spravit dnes lebo odchadzam mimo SR
Naozaj dakujem velmi kazdemu za radu.
Doplňujúce otázky: Dostala si od ÚP dotáciu? Daňový bonus na deti si uplatňuje manžel? Spĺňa tvoja poistka podmienky na zníženie základu dane?

Máš dve možnosti - buď si dáš skutočné výdavky - preukázateľné a budeš viesť účtovníctvo, alebo si zrátaš príjmy, odrátaš z toho 40 % paušálne výdavky bez toho, aby si ich preukazovala, ďalej odpočítaš platby do zdrav. poisťovne a máš základ dane. Predpokladám, že nebudeš patriť do kategórie "milionárov" a uplatníš si nezdaniteľnú časť 95616.- Sk, prípadne ešte tú životnú poistku, maximálne vo výške 12000.- Sk ( poisťovňa ti musí zaslať potvrdenie o výške zaplateného poistného a že poistenie spĺňa podmienky.) Ak si bonus neuplatňuje manžel, pri dvoch deťoch máš nárok na ročný bonus 13140.- Sk, ktorý si buď odpočítaš od daňovej povinnosti alebo vyžiadaš celý.
abel
04.01.08,07:15
Pre ilustráciu:
Príjem 196.000.- Sk
40% paušálne výdavky - 78.400.- Sk
Odvody do ZP: - 8512.- Sk (8 x 1064.-)
Spolu výdavky: - 86.912.- Sk
základ dane: 109.088.- Sk
nezd. časť na seba: - 95616.- Sk
životné poistenie: - 12000.- Sk
základ dane: 1472.-
19 % daň: 279.- Sk
Do 500.- Sk sa daň neplatí, tvoja daňová povinnosť je 0.- Sk
Erika 1982
04.01.08,07:29
Abel, ešte si tam zabudla ten bonus na detičky (pokaľ si ho neuplaťňuje manžel)
:-)
abel
04.01.08,07:54
Abel, ešte si tam zabudla ten bonus na detičky (pokaľ si ho neuplaťňuje manžel)
:-)
Áno, ale ja predpokladám, že si ho uplatňuje manžel - teda keďže manželka bola na začiatku roka na Úrade práce. Dala som doplňujúce otázky, ak bude akcia, bude aj reakcia :).
jopo.home
04.01.08,12:41
od úradu práce som dostala dotaciu v sume 39000,- Sk, poistka splna podmienky , aj minuly rok som dostala list tych 12000,- na znizenie. Nemocenske platim od aprila kazdy mesiac.Jasne ked manzel uplatnuje ja nemozem. a podla toho strucne ho navodu je to super len este ako to zmeni ta dotacia prosim vysvetlene to je od poradaka s nickom abel super.
jopo.home
04.01.08,12:44
za obdobie co som bola na urade prace sa nic nezohladnuje danove pocitam len zo zivnosti od kedy mam?
abel
04.01.08,12:48
Dotáciu z ÚP zarátaš do zdaniteľných príjmov. Keby si dala konkrétnejšie čísla alebo čo si z tej dotácie nakúpila, či si ju celú preinvestovala a koľko boli tvoje dosiahnuté príjmy, mohli byť aj odpovede stručnejšie.
cloe
04.01.08,12:50
od úradu práce som dostala dotaciu v sume 39000,- Sk, poistka splna podmienky , aj minuly rok som dostala list tych 12000,- na znizenie. Nemocenske platim od aprila kazdy mesiac.Jasne ked manzel uplatnuje ja nemozem. a podla toho strucne ho navodu je to super len este ako to zmeni ta dotacia prosim vysvetlene to je od poradaka s nickom abel super.

Príjem dotácie na účet - je príjem neovplyvňujúci základ dane.

Do príjmov ovplyv. ZD preúčtuješ v takej výške, v akej si ju v rom roku čerpala. Napr. Vyčerpala si 22 000,--. Tieto výdavky budú výdavky ovplyv. ZD a súčasne výšku 22 000,-- zaúčtuješ k 31.12.07 ako príjem ovplyv. ZD.
abel
04.01.08,12:50
za obdobie co som bola na urade prace sa nic nezohladnuje danove pocitam len zo zivnosti od kedy mam?
Ty zdaňuješ svoje celoročné a celosvetové príjmy. Ak si poberala napr.do marca príspevok v nezamestnanosti, ten nie je zdaniteľným príjmom a v DP ho neuvádzaš.
Naopak dotáciu musíš zarátať ako príjem, ktorý slúži na dosiahnutie príjmu.
jopo.home
04.01.08,13:05
Vsetkym sa ospravedlnujem, rada by som dala konkretne prijmy ale som v praci a zabudla som si podklady doma, ale mozem dat aspon tak nejake aby sa mi lahsie pradilo ja si to vsetko vytlacim a nejak to doma aspon zbucham dokopy.
39 000,- dotacia od UP z toho som precerpala npr. 15000, prijmy cca dame 500 000,- vydavky 300 000,-, bonus si uplatnuje manzel, zivotna 12 000,- , mam si uplatnit si pausalne vydavky tych 40%?dufajme ze som to nedoplietla
jopo.home
04.01.08,13:13
Pre ilustráciu:
Príjem 196.000.- Sk ja som dala priklad 500 000,-
40% paušálne výdavky - 78.400.- Sk ja by som mala 200 000,-
Odvody do ZP: - 8512.- Sk (8 x 1064.-)
Spolu výdavky: - 86.912.- Sk toto by bolo 208 512,-
základ dane: 109.088.- Sk a toto by bolo 291488,-
nezd. časť na seba: - 95616.- Sk
životné poistenie: - 12000.- Sk
základ dane: 1472.- a toto by bolo 183872,-
19 % daň: 279.- Sk a dan z toho 29357,-
je to dobre?
Do 500.- Sk sa daň neplatí, tvoja daňová povinnosť je 0.- Sk
abel
04.01.08,13:25
Pre ilustráciu:
Príjem 196.000.- Sk ja som dala priklad 500 000,- To napr. 461.000.- príjem cez ERP a 39.000.- Sk dotácia.
40% paušálne výdavky - 78.400.- Sk ja by som mala 200 000,- áno
Odvody do ZP: - 8512.- Sk (8 x 1064.-)
Spolu výdavky: - 86.912.- Sk toto by bolo 208 512,- áno
základ dane: 109.088.- Sk a toto by bolo 291488,- áno
nezd. časť na seba: - 95616.- Sk
životné poistenie: - 12000.- Sk
základ dane: 1472.- a toto by bolo 183872,- áno
19 % daň: 279.- Sk a dan z toho 29357,- mne vyšla daň 34.935.- Sk (19%)
je to dobre?
Do 500.- Sk sa daň neplatí, tvoja daňová povinnosť je 0.- Sk
Chcem len doplniť príspevok od cloe, že pokiaľ si budeš uplatňovať výdavky 40% z príjmu, tak do príjmu započítaš celú výšku dotácie, bez ohľadu na to, koľko si preinvestovala.
Ofélia
05.01.08,17:20
Poučenie na webe Daňového úradu:
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na r. 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období.
T.j. na riadok 9 napíšeš sumu vypočítaného percenta výdajov (t.j. 40 alebo 60%) + sumu zaplateného poistného (spočítaš ) a pod tabuľkou vyznačíš to, že si uplatňuješ "výdavky percentom...atď". a napíšeš sumu zaplateného poistného.

Ďakujem za objasnenie :)
smash
06.01.08,16:22
Dobry den, precital som si cely prispevok ohladom pausalnych vydavkoch, a chcel by som poprosit o utvrdenie mojho prikladu:)

rok 2007: zamestnany 3 mesiace, 5,5 mesiaca urad prace, 3,5 mesiaca SZCO

prijmy : v prve 3 mesiace roka mam zapocitat do prijmov hrubu mzdu? (spolu 67.124)
urad prace prijmy, nezdanitelne
SZCO (161.357)
prijmy spolu 228.483
--------------------------
odvody : tu som odpisal vsetky odvody z vyplatnych liskov za prve 3 mesiace (8954)
urad prace - 0
SZCO 3441
odvody spolu : 12395
--------------------------

cize zaklad dane mi vychadza : 228.483-(40%) 91.393,20 - 12.395 - 95.616= 29078,80

dan : 5524,90

ale ja som platil dan ako zamestnanec za prve tri mesiace v roku 6509, v tom pripade mi vychadza ze mi vratia par korun alebo som spravil niekde chybu a moja odpocitatelna polozka nebude 95.616 ale nejake ine cislo ?

dakujem za objasnenie a trpezlivost so mnou :)
Johanka
06.01.08,16:30
Pozri si poriadne tlačivo DP typ B.
Pre každý druh príjmov je v DP zvlášť tabuľka. Nemôžeš miečať hrušky s jabĺčkami ;). Musíš si vypočítať tzv. čiastkový základ dane zvlásť pre príjmy podľa § 5 , zvlášť pre § 6.
natasa_sp
06.01.08,17:04
[H=][/H=]
Dobry den, precital som si cely prispevok ohladom pausalnych vydavkoch, a chcel by som poprosit o utvrdenie mojho prikladu:)

rok 2007: zamestnany 3 mesiace, 5,5 mesiaca urad prace, 3,5 mesiaca SZCO

prijmy : v prve 3 mesiace roka mam zapocitat do prijmov hrubu mzdu? (spolu 67.124)
urad prace prijmy, nezdanitelne
SZCO ( 161.357)
prijmy spolu 228.483
--------------------------
odvody : tu som odpisal vsetky odvody z vyplatnych liskov za prve 3 mesiace (8954)
urad prace - 0
SZCO 3441
odvody spolu : 12395
--------------------------

cize zaklad dane mi vychadza : 228.483-(40%) 91.393,20 - 12.395 - 95.616= 29078,80

dan : 5524,90

ale ja som platil dan ako zamestnanec za prve tri mesiace v roku 6509, v tom pripade mi vychadza ze mi vratia par korun alebo som spravil niekde chybu a moja odpocitatelna polozka nebude 95.616 ale nejake ine cislo ?

dakujem za objasnenie a trpezlivost so mnou :)


Najskôr v oddiely V. uveď hrubý príjem zo zamestnania(67124Sk). Potom si do tabuľky 1 v oddiely VI vyplň príjmy ako SZČO, t.j. 161.357Sk a na riadok 9 uveď výdaje (40% z 161.357)+3441 Sk(zaplatené odvody - ako SZČO).
Pod tabuľkou zakrížikuješ, že si uplat§uješ výdavky percentom príjmov a uvedieš zaplatené odvody (3441Sk). Potom pokračuješ ďalej, vypočítaš si daň a v riadku 100 uvedieš zaplatený preddavok dane (potvrdenie ti dá bývalý zamestnávateľ). Ten odrátaš od vypočítanej dane a vyjde ti daň, ktorú máš zaplatiť (uvedieš v riadku 104).
jess
07.01.08,12:01
Môžte mi prosím napísať od akej sumy príjmu je povinný zamestnanec podať DP, ak mal 2 zamestnania s nízkym zárobkom?
Heni
07.01.08,13:02
Môžte mi prosím napísať od akej sumy príjmu je povinný zamestnanec podať DP, ak mal 2 zamestnania s nízkym zárobkom?
ak mal súhrn príjmov za rok 2007 do 47.808,- Sk - nie je povinný podať DP
ekopo
07.01.08,13:18
Môžte mi prosím napísať od akej sumy príjmu je povinný zamestnanec podať DP, ak mal 2 zamestnania s nízkym zárobkom?
Zamestnanec, ak mal aj 2,3,4 zamestnania nie je povinný podať DP ak mal len príjmy podľa §5 zákona o dani z príjmov t.j. zo závislej činnosti. Bude mu na žiadosť urobené ročné zúčtovanie u posledného zamestnávateľa. Kto je povinný podať DP som uviedol v téme http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html ako prvú otázku
jopo.home
10.01.08,07:30
Ked som sa rozpravala s kamosom povedal mi tuto vetu:
zratas nejaké príjmy, ktore treba priznat, tak aby som neplatil socialku a k tomu povyberas vydaje atd., aby som zaplatil symbolicku dan.

co myslel prosim Vas tym tak aby som neplatil socialku?
Zoltán Kovács
10.01.08,07:32
Ked som sa rozpravala s kamosom povedal mi tuto vetu:
strasne malicko. zratas nejake prijmy (ktore treba priznat) tak, aby som neplatil socialku - a k tomu povyberas vydaje atd., aby som zaplatil symbolicku dan (http://rpx.azet.sk/?i9=7c4a8aa59b23&lok=1&rpI=3&odpNova=7026269698)

co myslel prosim Vas tym tak aby som neplatil socialku?

Odpovedať na túto otázku odporuje Etikete porady bod č.14
jopo.home
10.01.08,07:35
Pýtala som sa koli tomu lebo sa mi to nepaci a nechcem aby sa kamaratka do niecoho zaplietla co mu prevzala uctovnictvo postup neni podla zakona tak to mam chapat? ale socialka sa platit musi? nie? prvy rok podnikania nie ale potom ano vsak?
evina
10.01.08,07:38
Pýtala som sa koli tomu lebo sa mi to nepaci a nechcem aby sa kamaratka do niecoho zaplietla co mu prevzala uctovnictvo postup neni podla zakona tak to mam chapat? ale socialka sa platit musi? nie? prvy rok podnikania nie ale potom ano vsak?
Povinnosť platiť sociálne poistenie vzniká po dosiahnutí príjmu za rok 2007 97 200,-.-
SZČO však príjmy k tomu neprispôsobuje, ale pre účely DzP priznáva všetky, ktoré skutočne dosiahol.
jess
10.01.08,08:31
... ďakujem za odpovede ....
Johanka
10.01.08,09:03
Ked som sa rozpravala s kamosom povedal mi tuto vetu:
zratas nejaké príjmy, ktore treba priznat, tak aby som neplatil socialku a k tomu povyberas vydaje atd., aby som zaplatil symbolicku dan.

co myslel prosim Vas tym tak aby som neplatil socialku?
A kamoš je čo ? Daňový poradca, účtovník alebo sprostredkovateľ pobytu v nápravnom zariadení :rolleyes:.
ZuzanaP
10.01.08,09:31
A kamoš je čo ? Daňový poradca, účtovník alebo sprostredkovateľ pobytu v nápravnom zariadení :rolleyes:.

mimotemyoprskaný monitor :D:D:D, xiximimotemy
bambino87
10.01.08,10:00
prosim poradte mi, kam mam v DP napisat dvoj-mesacny prijem z dohody po 22.000,-, ktorý bol získaný, ked SZCO bola este evidovana na urade prace.
Dakujem
ZuzanaP
10.01.08,10:11
Pracoval ako dohodár, dostal potvrdenie o zdaniteľnej mzde, príjem uvedie v DP typ B V. oddiel (§ 5).
bambino87
10.01.08,10:32
nepracoval ako brigadnik, ale praca na dohodu z ktorej bola dan odvedena. Odviedla ju firma u ktorej pracoval. zostava to iste co si napisal pred tym?
jopo.home
10.01.08,12:43
ved preto som sa radsej pytala lebo mne sa to nezdalo len som si to overila ci som dobre pocula ale uz viem ze kamoska to nevzala
Zoltán Kovács
10.01.08,12:50
nepracoval ako brigadnik, ale praca na dohodu z ktorej bola dan odvedena. Odviedla ju firma u ktorej pracoval. zostava to iste co si napisal pred tym?

Práca na dohodu = brigádnik
Heni
11.01.08,21:03
A kamoš je čo ? Daňový poradca, účtovník alebo sprostredkovateľ pobytu v nápravnom zariadení :rolleyes:.


mimotemyoprskaný monitor :D:D:D, xiximimotemy
...tak kamoš je oprskaný monitor :---
Lydka R
11.01.08,21:11
prosim poradte mi, kam mam v DP napisat dvoj-mesacny prijem z dohody po 22.000,-, ktorý bol získaný, ked SZCO bola este evidovana na urade prace.
Dakujem

To nejde dokopy. V tejto téme (daňové priznanie) to nevadí.
Ale pozor, či ju na tie dva mesiace nevyradili z evidencie a vznikol by rest na zdravotnom poistení.
dadasv
11.01.08,23:40
Je povinnosť podať DP ak má starobný dôchodca príjmy z prenájmu cca 60000,- za rok? Myslím tým že či sa to berie ako súhrn príjmov nižší ako 47 808,- keď sa do daňového priznania uvádza suma z prenájmu bytov zížená cca o 30 tis. (neviem teraz presnú sumu na rok 2007), alebo sa berie do úvahy celých 60tis. a potom sa musí DP podať.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne!?
Jozef Mihál
11.01.08,23:45
Nie je povinnosť podať DP, hranica 47808 Sk je hranicou zdaniteľného príjmu. Oslobodené príjmy sa do úvahy neberú.

...Keby sa brali, tak napríklad všetci dôchodcovia s dôchodkom (to je tiež príjem oslobodený od dane) nad 47808 Sk by museli podávať DP...
dadasv
12.01.08,20:29
Ďakujem.
ZuzanaP
22.01.08,11:22
Fo prenajíma ako občan nehnuteľnosť, keďže má aj iné príjmy, RZ mu nemôže spraviť zamestnávateľ. Príjem z prenájmu predstavuje sumu Sk 24000 za rok, čo je menej ako 5-násobok živ. minima - oslobodený príjem. Teda tieto príjmy neuvádza v DP. Je nutné uviesť toto do poznámok?
ZuzanaP
23.01.08,06:53
Fo prenajíma ako občan nehnuteľnosť, keďže má aj iné príjmy, RZ mu nemôže spraviť zamestnávateľ. Príjem z prenájmu predstavuje sumu Sk 24000 za rok, čo je menej ako 5-násobok živ. minima - oslobodený príjem. Teda tieto príjmy neuvádza v DP. Je nutné uviesť toto do poznámok?


Aký je Váš názor?:)
Johanka
23.01.08,07:21
Oslobodené príjmy sa do DP neuvádzajú.
ZuzanaP
23.01.08,07:26
Oslobodené príjmy sa do DP neuvádzajú.


Ok, takže podá DP typ B alebo stačí A? Ja by som sa priklonila k B, už len pre to, že mal aj príjmy z inej činnosti ako zo závislej, i keď sa nikde neuvádzajú.
Riky
23.01.08,07:27
Dobrý deň. Manželka je zamestnaná na HPP a okrem toho si platí aj dobrovol.nemoc.poistenie. Je možné , že toto DNP si pripočíta k povinnému poistnému od zamestnávateľa a zohľadní v daňovom priznaní? Tým by sa jej ponížil úhrn príjmov a základ dane by bol nižší. Môže si to takto urobiť? ďakujem.
hanelie
23.01.08,07:37
Ok, takže podá DP typ B alebo stačí A? Ja by som sa priklonila k B, už len pre to, že mal aj príjmy z inej činnosti ako zo závislej, i keď sa nikde neuvádzajú.
myslím, že by to zbytočne miatlo DÚ, keď je zamestnanec tak FO A
ZuzanaP
23.01.08,07:43
myslím, že by to zbytočne miatlo DÚ, keď je zamestnanec tak FO A


Takže podám A pod r.č alebo pod DIČ? Ide mi o to, že keď DÚ vie, že prenajíma nehnuteľnosť a podá A bez príjmov z prenájmu, aby nemal nejaké problémy s dodatočným vysvetlovaním a podobne. Asi sa opýtam priamo správkyne.....
hanelie
23.01.08,08:04
Takže podám A pod r.č
:)


Oslobodené príjmy sa do DP neuvádzajú. :)
ZuzanaP
23.01.08,08:08
:)

:)


Ďakujem;)
Marína
23.01.08,08:25
Dobrý deň. Manželka je zamestnaná na HPP a okrem toho si platí aj dobrovol.nemoc.poistenie. Je možné , že toto DNP si pripočíta k povinnému poistnému od zamestnávateľa a zohľadní v daňovom priznaní? Tým by sa jej ponížil úhrn príjmov a základ dane by bol nižší. Môže si to takto urobiť? ďakujem.
Áno, môže si do výdavkov uplatniť DNP. Pozri príspevok 9 v téme http://81.89.48.71.vnet.sk/archive/index.php/t-36053.html
ingi
23.01.08,08:34
Dobrý deň. Manželka je zamestnaná na HPP a okrem toho si platí aj dobrovol.nemoc.poistenie. Je možné , že toto DNP si pripočíta k povinnému poistnému od zamestnávateľa a zohľadní v daňovom priznaní? Tým by sa jej ponížil úhrn príjmov a základ dane by bol nižší. Môže si to takto urobiť? ďakujem.

Alebo si stačilo prečítať príspevok č. 22 v tejto téme. ;)
Riky
23.01.08,09:32
Ďakujem všetkým. Moja manželka je len zamestnaná na HPP a nie je ani SZČO. Je len zamestnaná, DNP si platí z dôvodu výške materskej, pretože plánuje otehotnieť. Takže prosím vás ešte raz mi to potvrdte, môže si teda DNP pripočítať k povinnému poistnému od zamestnávateľa?
abel
23.01.08,09:43
Riky, ty určite robíš v štátnej správe. Už to máš 10-krát potvrdené, že môže, a ešte chceš potvrdiť potvrdené. Áno, môže si uplatniť poistné, ktoré si platí ako dobrovoľne poistená osoba. V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane vypíše bod II. -zaplatené poistné (je to hneď pod tou tabuľkou) napíše výšku zaplateného poistného, priloží doklad o zaplatení (fotokópie) a odovzdá zamestnávateľovi.
Lubica H
23.01.08,10:02
prosím, prosím o radu.
v roku 2007 som bola na rodičovskej dovolenke, ale od 1.9.2007 som nastúpila do práce na HPP. moje príjmy za rok 2007 sú:
- január 2007 - za pol mesiaca materská (zo sociálky) 6062,- SK
- august 2007 - práca na dohodu - HP 11.400,- SK (bola odvedená daň)
- od septembra - december 2007 - HP 64.229,- SK
okrem toho počas celého roka rodičovský príspevok, ale ten je oslobodený.

v akej výške si môže môj manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku (teda na mňa)? má príjem len zo závislej činnosti od 1 zamestnávateľa môj výpočet: 95.616 - 6062 - 64.229 = 25.325 SK

Musí sa zarátať aj príjem na dohodu? som si myslela, že daň z takéhoto príjmu je zrážková a vyrovnaná zaplatením, ale podľa potvrdenia, ktoré som dostala, to tak nevyzerá. ak by som musela odrátať aj príjem za dohodu, odpočítateľná položka na mňa by bola 13.925 SK.

prosím, potvrdťe alebo vyvráťte moje závery. :eek:
Pepa
23.01.08,10:07
Príjem z dohody JE vlastným príjmom manželky, vlastným príjmom manželky o.i. je hrubý príjem znížené o zaplatené poistné ...... - čiže NIE hrubý príjem.
Lubica H
23.01.08,10:12
mne momentálne nejde o príjem, ale o výšku odpočítateľnej položky, ktorú si môže môj manžel uplatniť na mňa, keďže žijeme v spoločnej domácnosti. viem, že si nemôže na mňa uplatniť odpočítateľnú položku v plnej výške, t. j. 95.616 SK, nakoľko nejaký príjem som mala. a viem, že táto odpočítateľná položka sa musí upraviť - ponížiť o moje príjmy. len neviem, či do toho odpočtu mám zahrnúť aj príjem za dohodu.
abel
23.01.08,10:14
prosím, prosím o radu.
v roku 2007 som bola na rodičovskej dovolenke, ale od 1.9.2007 som nastúpila do práce na HPP. moje príjmy za rok 2007 sú:
- január 2007 - za pol mesiaca materská (zo sociálky) 6062,- SK
- august 2007 - práca na dohodu - HP 11.400,- SK (bola odvedená daň)
- od septembra - december 2007 - HP 64.229,- SK
okrem toho počas celého roka rodičovský príspevok, ale ten je oslobodený.

v akej výške si môže môj manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku (teda na mňa)? má príjem len zo závislej činnosti od 1 zamestnávateľa môj výpočet: 95.616 - 6062 - 64.229 = 25.325 SK

Musí sa zarátať aj príjem na dohodu? som si myslela, že daň z takéhoto príjmu je zrážková a vyrovnaná zaplatením, ale podľa potvrdenia, ktoré som dostala, to tak nevyzerá. ak by som musela odrátať aj príjem za dohodu, odpočítateľná položka na mňa by bola 13.925 SK.

prosím, potvrdťe alebo vyvráťte moje závery. :eek:
Tak ako píše pepa, tvojim príjmom je hrubý príjem znížený o poistné.
Ak si mala z dohody zrazenú daň, oplatí sa ti urobiť daňové priznanie a zrazenú daň ti vrátia.
Lubica H
23.01.08,10:16
mne momentálne nejde o príjem, ale o výšku odpočítateľnej položky, ktorú si môže môj manžel uplatniť na mňa, keďže žijeme v spoločnej domácnosti. viem, že si nemôže na mňa uplatniť odpočítateľnú položku v plnej výške, t. j. 95.616 SK, nakoľko nejaký príjem som mala. a viem, že táto odpočítateľná položka sa musí upraviť - ponížiť o moje príjmy. len neviem, či do toho odpočtu mám zahrnúť aj príjem za dohodu.

prosím, ja potrebujem odpoveď nie z môjho pohľadu (samozrejme, že podám daňové priznanie), ale z pohľadu môjho manžela.:confused:
abel
23.01.08,10:17
Áno, mzda za prácu na dohodu sa započítava do tvojho vlastného príjmu.
Lubica H
23.01.08,10:29
Áno, mzda za prácu na dohodu sa započítava do tvojho vlastného príjmu.

t. j. odpočítateľná položka, ktorú si manžel môže na mňa vo svojom daňovom priznaní uplatniť, je 13.925 SK ?
abel
23.01.08,10:39
Lubica, neviem či si si všimla v tých príspevkoch odo mňa a pepy, že hrubý príjem znížený o poistné. Takže neviem, či tá suma 64.229.- je tvoj hrubý príjem, alebo je to už hrubý príjem mínus poistné. Ak zadáš ty presné údaje, až potom ti môžeme presne odpovedať.
Lubica H
23.01.08,10:52
moje príjmy za rok 2007 sú:
- január 2007 - za pol mesiaca materská (zo sociálky) 6062,- SK
- august 2007 - práca na dohodu - 11.400,- SK
- od septembra - december 2007 - HP 64.229,- SK poistné 8.610 SK
okrem toho počas celého roka rodičovský príspevok, ale ten je oslobodený.

v akej výške si môže môj manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku (teda na mňa)? má príjem len zo závislej činnosti od 1 zamestnávateľa.

môj výpočet: 95.616 - 6.062 - 55.619 (ponížené o poistné) - 11.400 = 22.535 SK = odpočítateľná položka, ktorú si môže na mňa uplatniť môj manžel


prosím, potvrdťe alebo vyvráťte moje závery. :eek:


ospravedlňujem sa, že som poriadne nečítala odpovede na moje reakcie. opravila som svoj pôvodný príspevok - je to tak správne?
abel
23.01.08,10:55
Potom vychádza tvoj vlastný príjem 73.081.- Sk a manžel si môže na teba uplatniť 22.535.- Sk.
Lubica H
23.01.08,10:58
ďakujem za odpoveď.:)
Marie00
24.01.08,10:18
Ahojte, chcem sa spýtať v akej výške bude odpočítatelna položka na daňovníka za rok 2007. ĎAKUJEM
Johanka
24.01.08,10:22
Ahojte, chcem sa spýtať v akej výške bude odpočítatelna položka na daňovníka za rok 2007. ĎAKUJEM
95.616 Sk.
Zoltán Kovács
24.01.08,10:22
Ahojte, chcem sa spýtať v akej výške bude odpočítatelna položka na daňovníka za rok 2007. ĎAKUJEM
Pozri

http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html


KSENP
Marie00
24.01.08,10:27
Ďakujem ešte raz.
denisa33
30.01.08,06:05
Dobrý deň,

čítala som si dnes príspevky k téme "Daňová priznanie za rok 2007".
Mám konkrétny príklad a bola by som veľmi rada, keby ste mi poradili pri vyplnení DP.
Takže moja situácia je nasledovná:


Od 01.01.2007 do 14.04.2007 som bola v evidencii ÚP a platila som si príspevok na Poistenie v nezamestnanosti 152,-Sk mesačne.
Z ÚPSVR som dostala príspevok na podnikanie na dva roky vo výške 88.785,-Sk.
Od 15.04.2007 mám živnosť, a od tohto dátumu si platím odvody do ZP aj SP. Musím podotknúť, že som mala živnosť od roku 2005, ale v roku 2006 som ju zrušila a zaevidovala sa na ÚPSVR, nakoľko som mala možnosť dostať uvedenú dotáciu./Výdavky som si stále uplatňovala %/
Moje príjmy zo živnosti za rok 2007 sú cca 200.000. Výdavky si chcem uplatniť vo výške 40%.
Ďalej budem mať príjmy za pozemky, ktoré užíva Urbárska spoločnosť. Bude to cca 30.000,-Sk a výdavky budú uvedené ako skutočné vo výške cca 25.000,-Sk.
Mám ešte preplatok z RZZP za rok 2006 vo výške 210,-Sk.
Takže na mňa je toho dosť a mojich otázok je ešte viac, ale verím, že mi poradíte.
Príjmy za pozemky si uvediem v VI.oddiely v r.1,
Príjmy zo živnosti si uvediem v VI.oddiely v r.2,
Kde uvediem preplatok z RZZP a dotáciu z ÚPSVR???

Výdavky za pozemky uvediem skutočné alebo si prepočítam na 40%?
Výdavky zo živnosti budú 40% + odvody
Výdavky z dotácie, dám tam celý príspevok alebo len časť, inak uplatnila som si to na odvody, takže???
Výdavky na PvN za obdobie evidencie sa nezapočítavajú, ak som správne informovaná.

Takže prosím pekne poraďte, vopred veľmi pekne všetkým ďakujem.
Kristina27
30.01.08,06:19
Dotácia z úradu práce je: keď účtuješ paušálne výdavky /40%/ zd. príjmov v tom roku, kedy si ju prijala, a keď účtuješ jednoduché účtovníctvo, dotácia je zd. príjmom v tom roku, kedy si ju použila.
milagros208
31.01.08,08:20
Chcela by som sa spýtať ohľadom par. 46 Zákona o dani z príjmov. V uvedenom par. sa uvádza, že ak daň za zdaňovacie obdobie je nižšia ako 500 a neuplatňuje sa daňový bonus, tak sa na r. 54 uvádza nula. Pýtam sa preto, lebo používam na vyplnenie DP program od KROSU a na r. 54 sa
automaticky prenesie daň z predchádzajúcich riadkov. Mám teda ručne dopísať na tento riadok nulu?
A ešte jedna vec, ak teda na r. 54 sa uvedie nula a bola zaplatená preddavková alebo zrážková daň napr. 150 Sk, vznikne preplatok na dani? Aj keď v podstate nejaká daň predsa len vyšla?
Neviem, či môže k takémuto prípadu dôjsť, ale pre každý prípad... ďakujem.
kacena
31.01.08,09:29
Ahojte.Vypisujem si daňové priznanie za rok 2007 zo závislej činnosti a nie som si istá takou banalitou. Keď mi bol daňový bonus priznaný a vyplatený zamestnávateľom , treba uvádzať mená detí aj do daňového priznania ? Alebo sa to tam píše len vtedy , keď si nárokojem na vyplatenie daňového bonusu na základe toho daňového priznania ?
Ďakujem každému kto mi poradí. kacena
alušik
31.01.08,09:46
Ahojte.Vypisujem si daňové priznanie za rok 2007 zo závislej činnosti a nie som si istá takou banalitou. Keď mi bol daňový bonus priznaný a vyplatený zamestnávateľom , treba uvádzať mená detí aj do daňového priznania ? Alebo sa to tam píše len vtedy , keď si nárokojem na vyplatenie daňového bonusu na základe toho daňového priznania ?
Ďakujem každému kto mi poradí. kacena
Vypisujú sa len v prípade, že si daňový bonus uplatňuješ v daňovom priznaní.;)
fizzy
31.01.08,10:03
Nechcem zakladat novu temu tak ak som mimo temy tak prepacte, potreboval by som poradit pri napisani ziadosti o odklad podania DP z Prijmu PO za rok 2007 na jun 2007. Nema niekto nejaky vzor ako by mala vyzerat? este som to nikdy nepisal.
dakujem Vam ;)
ZuzanaP
31.01.08,10:25
Nechcem zakladat novu temu tak ak som mimo temy tak prepacte, potreboval by som poradit pri napisani ziadosti o odklad podania DP z Prijmu PO za rok 2007 na jun 2007. Nema niekto nejaky vzor ako by mala vyzerat? este som to nikdy nepisal.
dakujem Vam ;)

Pozri:
http://www.porada.sk/t17693-p2-odlozenie-podania-dp.html
konkr. príspevok č. 14 od rada, je to síce staršie, ale podstata je tá istá, stačí si to upraviť
kacena
31.01.08,10:26
ďakujem poraďakovi Alušik za radu a zároveň odpovedám na Tvoju otázku. ja som minulý rok napísala žiadosť o odklad v takomto znení :

podpísaný ........ Vás týmto žiadam o odklad podania daňového priznania za rok ....... z nasledovného dôvodu : / tam som popísala dôvod , prečo nemôžem podať DP do termínu - že ešte nemám všetky potrebné doklady od zahraničného zamestnávateľa /

Dúfam že som trochu pomohla. kacena
Alexandra777
31.01.08,12:19
Prosím Vás neviete mi niekto poradiť? Príjmy z dohody o vykonaní práce, ak boli v úhrnnej výške 55 000, mám pokladať za príjmy zo závislej činnosti?
Tweety
31.01.08,12:26
Prosím Vás neviete mi niekto poradiť? Príjmy z dohody o vykonaní práce, ak boli v úhrnnej výške 55 000, mám pokladať za príjmy zo závislej činnosti?
Áno.
veronikasad
31.01.08,12:26
Prosím Vás neviete mi niekto poradiť? Príjmy z dohody o vykonaní práce, ak boli v úhrnnej výške 55 000, mám pokladať za príjmy zo závislej činnosti?
V akej súvislosti ťa to zaujíma? Sú to príjmy podľa § 5, ak boli zdanené zrážkovou daňou, nemusíš ich uvádzať v daň. priznaní./sú daňovo vysporiadané/. Ak chceš však vrátiť daň, môžeš ich uviesť.

------
Veronika
dzina
31.01.08,13:15
Dobry den, aj ja mam otazku k danovemu priznaniu. Ospravedlnujem ak to tu uz bolo, ale akosi som nic podobne nenasla. Manzel v r.2007 zmenil 2x pracu, pricom od januara do augusta pracoval na SK (1x zmenil) a od septembra pracuje v CR. Prijmy z CR mal za tie zvysne 4 mesiace vyssie ako za prvych 8 na SK. Ja som bola cely rok na rodicovskej dovolenke, v CR mu mzdova spravi rocne zuctovanie, zahrnula aj mna do odpocitatelnej polozky, cize mu za mna vratia istu cast dane. Zaujima ma:
1. ako je to teraz s danovym priznanim na SK, predpokladam, ze ho musi robit (zije aj v CR aj na SK) a ze ci si moze za prijem na SK uplatnit na mna odpocitatelnu polozku aj na SK, alebo ked uz si ju uplatnuje v CR ci na SK si uz nemoze, resp. ci v CR si ju uplatnuje len na prijmy z CR a tym padom na prijmy z SK si ju ma uplatnit na SK?
2. A este ma slovensku zivotnu poistku, ci si ju moze uplatnit (odratat z dane) aj v CR, alebo len na SK, ak na SK, tym padom buduci rok, ked uz bude mat len prijem z CR, tak si ju nebude uplatnovat vobec?
Vopred dakujem za odpoved.
Alexandra777
31.01.08,13:28
Ahoj Veronika, jedna známa ma poprosila o pomoc pri vyplňovaní daňového priznania k dani z príjmu FO - kvôli daňovému bonusu, ktorý si chce na ňu chce uplatniť jej manžel. Mala príjmy z dohody o vykonaní práce, asi do výšky 55 000,-Sk - myslím, že z nich bola daň vyberaná zrážkou a za posledné 2 mesiace pracovala ako zamestnankyňa v inej inštitúcii. Tento rok som iba začala s účtovníctvom a ešte som daňové nevypĺňala. Vedela by si mi, prosím ťa poradiť, čo k tomu potrebuje a či je povinná, kvôli spomínanému daňovému bonusu podávať daňové priznanie? Asi chce aj požiadať o vrátenie dane. Má vypĺňať daňové priznanie typu A?
Zoltán Kovács
31.01.08,13:30
Ahoj Veronika, jedna známa ma poprosila o pomoc pri vyplňovaní daňového priznania k dani z príjmu FO - kvôli daňovému bonusu, ktorý si chce na ňu chce uplatniť jej manžel. Mala príjmy z dohody o vykonaní práce, asi do výšky 55 000,-Sk - myslím, že z nich bola daň vyberaná zrážkou a za posledné 2 mesiace pracovala ako zamestnankyňa v inej inštitúcii. Tento rok som iba začala s účtovníctvom a ešte som daňové nevypĺňala. Vedela by si mi, prosím ťa poradiť, čo k tomu potrebuje a či je povinná, kvôli spomínanému daňovému bonusu podávať daňové priznanie? Asi chce aj požiadať o vrátenie dane. Má vypĺňať daňové priznanie typu A?


Otázka je trošku chaoticka. Manžeľ si chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku. Treba spočítať vlastný príjem manželky za r. 2007, ak ten príjem je nižší ako nezdaniteľná čiastka (95616) , tak rozdiel si môže manžel uplatniť.

Vlastný príjem bude tých 55 tisíc na dohody + príjem za 2 mesiace v tej ineh inštitúcii.
Alexandra777
31.01.08,13:35
A musí podávať to daňové priznanie? Má si do vlastného príjmu zahrnúť celý príjem z dohody o vykonaní práce a hrubé mzdy u ďalšieho zamestnávateľa? ďakujem za odpoveď
Zoltán Kovács
31.01.08,13:41
A musí podávať to daňové priznanie? Má si do vlastného príjmu zahrnúť celý príjem z dohody o vykonaní práce a hrubé mzdy u ďalšieho zamestnávateľa? ďakujem za odpoveď

Vlastný príjem bude odmena z dohôd + (hrubá mzda - poistné) z TPP. Daňové priznanie nemusí podávať, môže požiadať aj o RZD. Ale ak jej príjem nepresahuje nezdaniteľnú čiastku 95616,- tak môže podať DP, a zrážkovú daň si vyžiadať späť. (§43 ZoDP).
Alexandra777
31.01.08,13:54
To RZD si môže požiadať aj od bývalého a súčasného zamestnávateľa? Sú povinný jej ho poskytnúť zo zákona na požiadanie? Nájdem na porade nejaké príklady na vyplnenie daňového priznania z príjmu FO?
Zoltán Kovács
31.01.08,14:00
To RZD si môže požiadať aj od bývalého a súčasného zamestnávateľa? Sú povinný jej ho poskytnúť zo zákona na požiadanie? Nájdem na porade nejaké príklady na vyplnenie daňového priznania z príjmu FO?

Ak sa rozhodne sama podávať DP, tak zamestnávateľ jej vydá potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a nebude jej robiť RZD.
Alexandra777
31.01.08,14:13
A čo všetko potrebuje k daňovému priznaniu?
Zoltán Kovács
31.01.08,14:19
A čo všetko potrebuje k daňovému priznaniu?

Predsa tie potvrdenia o zdaniteľných príjmoch.
milagros208
01.02.08,05:36
Chcela by som sa spýtať ohľadom par. 46 Zákona o dani z príjmov. V uvedenom par. sa uvádza, že ak daň za zdaňovacie obdobie je nižšia ako 500 a neuplatňuje sa daňový bonus, tak sa na r. 54 uvádza nula. Pýtam sa preto, lebo používam na vyplnenie DP program od KROSU a na r. 54 sa
automaticky prenesie daň z predchádzajúcich riadkov. Mám teda ručne dopísať na tento riadok nulu?
A ešte jedna vec, ak teda na r. 54 sa uvedie nula a bola zaplatená preddavková alebo zrážková daň napr. 150 Sk, vznikne preplatok na dani? Aj keď v podstate nejaká daň predsa len vyšla?
Neviem, či môže k takémuto prípadu dôjsť, ale pre každý prípad... ďakujem.
???
ZuzanaP
01.02.08,05:58
???


A nemáš náhodou staršiu verziu programu?
milagros208
01.02.08,06:33
Stiahla som si novú verziu na rok 2007. A robí mi to isté. Zdaniteľné príjmy sú napr. 14400, vypočítaná daň 2736 a na r. 54 musím ručne dopísať nulu.
Robím niečo zle?
Marie00
01.02.08,07:21
Ahojte. Chcem sa spýtať, či musím v daňovom priznaní typ B uvádzať aj príjmy z dohody za rok 2007, boli to len dva mesiace, a od marca som už bola SZČO. A keď som dobrovoľne platila nemocenské či si to môže dať do výdavkov?Ďakujem
evina
01.02.08,07:26
Ahojte. Chcem sa spýtať, či musím v daňovom priznaní typ B uvádzať aj príjmy z dohody za rok 2007, boli to len dva mesiace, a od marca som už bola SZČO. A keď som dobrovoľne platila nemocenské či si to môže dať do výdavkov?Ďakujem

Ak si Dohody mala zdaňované zrážkovou daňou, môžeš sa rozhodnúť či ich do DP dáš alebo nie- ak dáš odpočítavaš daň ako preddavok. Ak boli zdaňované preddavkovou daňou uvedieš ich v DP /§5/a preddavky na daň si odpočítaš.
Dobrovoľné nemocenské môžeš zaradiť do výdavkov..
Marie00
01.02.08,07:45
Ja som to spravila takto a mi vychádza dosť veľká daň a neviem prečo:
r.33 18000,- prijmy z dohody
r.34 670
r.35 17330
prijem zo živnosti:140928
výdavky 13716
40% paušálne výdavky 70087
r.36 140928
r.37 13716
r.38 127212
r.42 127212
r.58 17330
r.59 127212
r.62 127212
r.64 127212
r.68 144542
r.69 144542
r.70 95616
r.76 95616
r.77 48926
daň 9295
Môže sa niekto na to pozrieť či je to oka, vyšla mi príliš vysoká daň a robim to prvý krát. Ďakujem
evina
01.02.08,07:51
Ja som to spravila takto a mi vychádza dosť veľká daň a neviem prečo:
r.33 18000,- prijmy z dohody
r.34 670
r.35 17330
prijem zo živnosti:140928
výdavky 13716
40% paušálne výdavky 70087
r.36 140928
r.37 13716
r.38 127212
r.42 127212
r.58 17330
r.59 127212
r.62 127212
r.64 127212
r.68 144542
r.69 144542
r.70 95616
r.76 95616
r.77 48926
daň 9295
Môže sa niekto na to pozrieť či je to oka, vyšla mi príliš vysoká daň a robim to prvý krát. Ďakujem

Mne sa tie riadky akosi zľučujú tak skúsim takto
ZD 140 928 mínus odvody a paušal 70 087 plus ČZD § 5
17 330= 88 171
NČ uplatníš, ale základ dane bude nula, nemôžeš ísť do straty a odvedené preddavky Ti vrátia...
P.s. myslím, že si si neodpočítala paušál
Johanka
01.02.08,07:55
Ja som to spravila takto a mi vychádza dosť veľká daň a neviem prečo:
r.33 18000,- prijmy z dohody
r.34 670
r.35 17330
prijem zo živnosti:140928
výdavky 13716
40% paušálne výdavky 70087
r.36 140928
r.37 13716
r.38 127212
r.42 127212
r.58 17330
r.59 127212
r.62 127212
r.64 127212
r.68 144542
r.69 144542
r.70 95616
r.76 95616
r.77 48926
daň 9295
Môže sa niekto na to pozrieť či je to oka, vyšla mi príliš vysoká daň a robim to prvý krát. Ďakujem
40 % zo 140928 je 56371, a vlastne ich neuplatňuješ , prečo ?
Marie00
01.02.08,07:55
áno som vyplňala to tlačivo zo stránky kros a neviem kde to mam uviesť v tom tlačive, keďže ja som ich dala krížikom, ale nikde inde sa mi to asi nezohľadnilo.Do ktorého riadku mam dať paušálne výdavky ešte? Kde to patrí?
evina
01.02.08,08:09
Ja som to spravila takto a mi vychádza dosť veľká daň a neviem prečo:
r.33 18000,- prijmy z dohody
r.34 670
r.35 17330
prijem zo živnosti:140928
výdavky 13716
40% paušálne výdavky 70087
r.36 140928 140928
r.37 13716 paušál 56371 odvody 13716=70087
r.38 127212 70841
r.42 127212 70841
r.58 17330 17 330
r.59 127212 70841
r.62 127212 70841
r.64 127212 70841
r.68 144542 70841
r.69 144542 70841
r.70 95616 95616
r .76 95616 95616
r.77 48926 0
daň 9295 0
Môže sa niekto na to pozrieť či je to oka, vyšla mi príliš vysoká daň a robim to prvý krát. Ďakujem

je to asi neprehľadné, ale paušál spočítaš spolu s odvodmi, a to dávaš celé ako Tvoje výdavky.
Marie00
01.02.08,08:16
Ďakujem už viem,kde som spravila chybu.
ZuzanaP
01.02.08,08:18
Stiahla som si novú verziu na rok 2007. A robí mi to isté. Zdaniteľné príjmy sú napr. 14400, vypočítaná daň 2736 a na r. 54 musím ručne dopísať nulu.
Robím niečo zle?


Daň ti vyšla vyššia ako SK 500,--, tak prečo tam chceš dať nulu?
Marie00
01.02.08,08:20
Prvý krát mi vyšla, lebo som si nedala do výdavkou aj paušálne výdavky, len odvody, ale teraz mi už nevyšla
gioellix
01.02.08,08:38
Dobrý deň,
za situácie: 2006 študent - dohodár - 2007 zaplatený nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia z roku 2006

je možné si z daňového základu z roku 2007 odpočítať tento nedoplatok? (keďže zúčtovanie sa robí oneskorene a za rok 2007 bude opäť až okolo polroka)

ďakujem
Orsz
01.02.08,08:41
Dobrý deň,
za situácie: 2006 študent - dohodár - 2007 zaplatený nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia z roku 2006

je možné si z daňového základu z roku 2007 odpočítať tento nedoplatok? (keďže zúčtovanie sa robí oneskorene a za rok 2007 bude opäť až okolo polroka)

ďakujem

zaplatený nedoplatok v roku 2007 z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2006, je daňovým výdavkom roku 2007, teda vtedy, keď sa zaplatí.
gioellix
01.02.08,08:46
ešte raz ďakujem
milagros208
01.02.08,10:30
Daň ti vyšla vyššia ako SK 500,--, tak prečo tam chceš dať nulu?
Možno som to zle pochopila, ale vo vysvetlivkách pod pozn.č. 9/ DP sa píše, že ak daň je nižšia ako 500 alebo sú zdaniteľné príjmy nižšie ako polovica nezd.časti, tak na r. 54 sa uvádza nula.
Príklad : Dôchodca mal zdaniteľné príjmy 14 400, nezd.časť si neuplatňuje a daň mu vyjde 2736. Keďže neprekročil polovicu sumy podľa par. 11 ods. 2 písm.a/, tak daň by mala byť nulová a uhradený preddavok zas preplatkom na dani. Alebo sa mýlim?
ZuzanaP
01.02.08,10:39
Možno som to zle pochopila, ale vo vysvetlivkách pod pozn.č. 9/ DP sa píše, že ak daň je nižšia ako 500 alebo sú zdaniteľné príjmy nižšie ako polovica nezd.časti, tak na r. 54 sa uvádza nula.
Príklad : Dôchodca mal zdaniteľné príjmy 14 400, nezd.časť si neuplatňuje a daň mu vyjde 2736. Keďže neprekročil polovicu sumy podľa par. 11 ods. 2 písm.a/, tak daň by mala byť nulová a uhradený preddavok zas preplatkom na dani. Alebo sa mýlim?


Tak preto nula......Dobre si to pochopila. Len program to asi nechápe....:confused:
svedia
09.02.08,14:27
Ahojte.. prosím o radu..
Robím si daňové priznanie FO typ: A
za celý rok som postupne pracovala u 4 zamestnávateľov.
Ako tak som to vyplnila ale od r.54 a atď.. mám problém.. hlavne to rátanie r.65

r.32 úhrn príjmov 105565
r.33 poistné 18389
r.34 87176
r.36 základ dane 87176
r.37 95616
r.43 95616
r.44 0
r.45 0
r.54 0
r.55 10980
(3-12 p.m. .. 2deti)
r.56 0
r.57 7650
(3-9 p.m. .. 2deti)
r.58 ?
r.59 ?
r.62 zrazená daň §35 553

r.65 3883 ?

Ak by niekto mal čas a mrkol
by sa diki moc...
Katija
09.02.08,15:52
Ahojte.. prosím o radu..
Robím si daňové priznanie FO typ: A
za celý rok som postupne pracovala u 4 zamestnávateľov.
Ako tak som to vyplnila ale od r.54 a atď.. mám problém.. hlavne to rátanie r.65

r.32 úhrn príjmov 105565
r.33 poistné 18389
r.34 87176
r.36 základ dane 87176
r.37 95616
r.43 95616
r.44 0
r.45 0
r.54 0
r.55 10980
(3-12 p.m. .. 2deti)
r.56 0
r.57 7650
(3-9 p.m. .. 2deti)
r.58 ? 3330
r.59 ? 3330
r.62 zrazená daň §35 553

r.65 3883 ? -553

Ak by niekto mal čas a mrkol
by sa diki moc... Odpoveď modrým. A v odd. X. požiadaš o vyplatenie DB a v odd. XI. požiadaš o vrátenie daňového preplatku.
svedia
09.02.08,16:00
ďakujem.. takže v r.65 len tu daň,ktorú mi preplatia, stále som sa sama seba pýtala ako budú vedieť akú sumu DB mi preplatia.. takže to stačí napísané v r. 59?
Katija
09.02.08,16:04
ďakujem.. takže v r.65 len tu daň,ktorú mi preplatia, stále som sa sama seba pýtala ako budú vedieť akú sumu DB mi preplatia.. takže to stačí napísané v r. 59? Áno. V riadku 59 ti vyšla suma DB, ktorú ti má správca dane vrátiť. Ďalej ju už nemáš kam písať.
svedia
09.02.08,16:26
ešte sa chcem spýtať robievam aj jednej firme DP FO B. To by som mala vedieť, ale mal aj v r.2007 príjem zo závislej činnosti. Na ten príjem treba urobiť zvlášť DP typ: A ?
... ďakujem za ochotu- ste strašne fajn
Zoltán Kovács
09.02.08,16:28
ešte sa chcem spýtať robievam aj jednej firme DP FO B. To by som mala vedieť, ale mal aj v r.2007 príjem zo závislej činnosti. Na ten príjem treba urobiť zvlášť DP typ: A ?
... ďakujem za ochotu- ste strašne fajn

Nie, DP typu B má V.oddiel, kde sa uvádzajú príjmy zo závislej činnosti (§5 ZoDP).
Iwett
09.02.08,16:30
Ak je to poistenie dobrovoľné, nemôžeš si ho pripočítať k paušálnym výdavkom

Zákon o dani z príjmu
§6 ods. 10
... Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
pamätám si z nejakého školenia, že do paušálnych výdavkov sa môže zarátať aj dobrovoľné poistné, s odôvodnením, že akonáhle sa FO zaregistruje ako dobrovoľný platca, už aj on je POVINNy platiť ho.....:) posúvam skúsenejším na vyjadrenie......
Zoltán Kovács
09.02.08,16:30
pamätám si z nejakého školenia, že do paušálnych výdavkov sa môže zarátať aj dobrovoľné poistné, s odôvodnením, že akonáhle sa FO zaregistruje ako dobrovoľný platca, už aj on je POVINNy platiť ho.....:) posúvam skúsenejším na vyjadrenie......

Správna aplikácia.
Iwett
09.02.08,16:43
díky, až teraz som si všimla, že som bola na prvej strane tohto príspevku a nie na poslednej.....:rolleyes::)
milagros208
13.02.08,07:30
Ja by som sa chcela spýtať, či je veľký problém, ak som v DP vyplnila riadky, ktoré som vyplniť nemala. Ide o riadok 02, dátum narodenia, ktorý sa vyplňuje len pri daňovníkoch, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. Omylom som vyplnila aj tento riadok, aj keď ide o občanov SR. Je to veľká chyba? Vďaka.
Johanka
13.02.08,07:31
Podľa mňa to chyba nie je, ale - máš veľký problém tú prvú stranu opraviť ?
evina
13.02.08,07:33
Ja by som sa chcela spýtať, či je veľký problém, ak som v DP vyplnila riadky, ktoré som vyplniť nemala. Ide o riadok 02, dátum narodenia, ktorý sa vyplňuje len pri daňovníkoch, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. Omylom som vyplnila aj tento riadok, aj keď ide o občanov SR. Je to veľká chyba? Vďaka.

Mohlo by sa povedať, že nie. Neviem, ale ako majú nastavené softy a či ten nebude protestovať, že daný občan je aj Slovák aj cudzinec tak ako napr. protestuje pri zle zadanom RČ. asi Ti to budú vedieť povedať len priamo na DÚ.
bambino87
13.02.08,07:47
prosim o pomoc, kam sa v DP zapise prijem, ktory danovnik získava ked je vo výkone trestu? do prijmov zo zavislej cinnosti?
Katija
13.02.08,08:26
prosim o pomoc, kam sa v DP zapise prijem, ktory danovnik získava ked je vo výkone trestu? do prijmov zo zavislej cinnosti?
Áno.
"§ 5 Príjmy zo závislej činnosti

(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
e) odmeny obvinených vo väzbe11) a odmeny odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody poskytované podľa osobitného predpisu, 12)"
bambino87
13.02.08,08:28
dakujem
dianad
13.02.08,09:04
Ahojte Prosím Vás neviete mi poradiť aký je priemerný ročný kurz v Euro za rok 2007? Pozerala som aj v NBS ale bohužiaľ neviem to nikde nájsť. Ďakujem za odpoveď.
KvetkaK
13.02.08,09:11
Je to na stránke nbs. Ja som ho tam našla a je to 33,781.
milagros208
13.02.08,09:25
Podľa mňa to chyba nie je, ale - máš veľký problém tú prvú stranu opraviť ?
To priznanie som už odovzdala. Volala som však na DÚ, vraj to nie je problém. Do budúcnosti si musím dať väčší pozor a čítať aj to čo je pri kolónkach.
dzina
13.02.08,11:20
Dobry den, aj ja mam otazku k danovemu priznaniu. Ospravedlnujem ak to tu uz bolo, ale akosi som nic podobne nenasla. Manzel v r.2007 zmenil 2x pracu, pricom od januara do augusta pracoval na SK (1x zmenil) a od septembra pracuje v CR. Prijmy z CR mal za tie zvysne 4 mesiace vyssie ako za prvych 8 na SK. Ja som bola cely rok na rodicovskej dovolenke, v CR mu mzdova spravi rocne zuctovanie, zahrnula aj mna do odpocitatelnej polozky, cize mu za mna vratia istu cast dane. Zaujima ma:
1. ako je to teraz s danovym priznanim na SK, predpokladam, ze ho musi robit (zije aj v CR aj na SK) a ze ci si moze za prijem na SK uplatnit na mna odpocitatelnu polozku aj na SK, alebo ked uz si ju uplatnuje v CR ci na SK si uz nemoze, resp. ci v CR si ju uplatnuje len na prijmy z CR a tym padom na prijmy z SK si ju ma uplatnit na SK?
2. A este ma slovensku zivotnu poistku, ci si ju moze uplatnit (odratat z dane) aj v CR, alebo len na SK, ak na SK, tym padom buduci rok, ked uz bude mat len prijem z CR, tak si ju nebude uplatnovat vobec?
Vopred dakujem za odpoved.

Akosi mi nik neodpovedal na otazku :(. Odvtedy sme uz aj daco zistili. Tak v CR mu nevratia za mna nic, ani danovy bonus na dceru, lebo vraj tam nedosiahol 90% prijmov a ma si to vraj uplatnit na SK. Ale teraz zas nevieme, ci si ma uplatnit celu cast na danovnika, na mna (manzelku) a danovy bonus na dceru, alebo len pomernu cast za mesiace, ktore robil na SK. Kedze mu nezdanitelnu cast na danovnika a bonus na dceru uz uplatnovali zo mzdy, tak za tie zvysne mesiace, co uz nemal prijmy na sk si este moze uplatnit, alebo to uz nie? Dufam, ze teraz mi uz niekto odpovie :). Diky.
milagros208
14.02.08,06:03
Ja by som ešte chcela vedieť do akej sumy sa neuhrádza nedoplatok na dani a v ktorom par. by som to našla. Viem, že podľa par. 46 sa daň do 500 Sk neuhrádza, ale mňa zaujíma nie vypočítaná daň, ale daň na úhradu po odpočítaní preddavkov. Ďakujem.
evina
14.02.08,06:31
Ja by som ešte chcela vedieť do akej sumy sa neuhrádza nedoplatok na dani a v ktorom par. by som to našla. Viem, že podľa par. 46 sa daň do 500 Sk neuhrádza, ale mňa zaujíma nie vypočítaná daň, ale daň na úhradu po odpočítaní preddavkov. Ďakujem.
Daň na úhradu po odpočítaní preddavkov sa hradí aká Ti vyšla-aj 40 SK, ak daň ako taká bola viac ako 500 SK.
milagros208
14.02.08,06:41
Teda aj 1 alebo 2 koruny?
evina
14.02.08,06:43
Teda aj 1 alebo 2 koruny?

Áno. Tvoja daň bola napr. 505 Sk, t.j. podľa predmetného paragrafu si ju už bola povinná platiť. Preddavkami si si predplatila 504, tak musíš doplatiť do 505,-
milagros208
14.02.08,07:27
Vďaka.
Čučoriedka 5
14.02.08,07:47
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať :mee: , čo všetko musí mzdárka po vykonaní RZ dať zamestnancovi ? Musí mu dať doklad : " Ročné zúčtovanie preddavkov na daň " .
Johanka
14.02.08,07:56
Pozri § 38 Zákona o dani z príjmov.
Alexandra777
14.02.08,08:03
Ahojte, mohli by ste mi prosím Vás poradiť? V apríli som dostala dotácie z úradu práce vo výške 66 458,- Sk, chcem si uplatňovať paušálne výdavky. Príjem za dotácie spolu so splatenými pohľadávkami budem mať 156 000,-. Po odrátaní paušálnych 40% výdavkov mi ostanú výnosy 93416,8. Po odpočítaní daňového bonusu mi výde strata. V akej výške si môžem odpočítať daňový bonus? Keby som mala vyššie príjmy a dotácie vybavené aj na platenie odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovňe, mohla by som si ich ešte odpočítať z príjmov. Ďakujem za rady
Johanka
14.02.08,08:11
Ahojte, mohli by ste mi prosím Vás poradiť? V apríli som dostala dotácie z úradu práce vo výške 66 458,- Sk, chcem si uplatňovať paušálne výdavky. Príjem za dotácie spolu so splatenými pohľadávkami budem mať 156 000,-. Po odrátaní paušálnych 40% výdavkov mi ostanú výnosy 93416,8. Po odpočítaní daňového bonusu mi výde strata. V akej výške si môžem odpočítať daňový bonus? Keby som mala vyššie príjmy a dotácie vybavené aj na platenie odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovňe, mohla by som si ich ešte odpočítať z príjmov. Ďakujem za rady
Podčiarknutému nerozumiem ...
Trocha to zprehľadním:
Príjmy 156.000
Výdavky 62.400 - neviem ako si počítala ty, ale 40 % sa počíta z úhrnu príjmov.
Základ dane 93.600 .
Ako výdavok si môžeš ešte odpočítať preukázateľne zaplatené piostné.

Koľko máš detí ? Výška DB sa odvíja od ich počtu :).
Alexandra777
14.02.08,12:11
Ahoj, na dieťa si daňový bonus uplatňuje manžel, takže ja nemôžem. Podčiarknuté som myslela tak, že mám príjmy (splatené pohľadávky), ktoré sa spočítajú s poskytnutými dotáciami a dokopy to pokladám za úhrn príjmov. Dotácie som ale mala vybavené aj na poistné do zdravotnej poisťovne, takže neviem, či si platbu okolo 8000 do Zdravotnej poisťovne môžem ešte odpočítať, alebo je už zahrnutá do paušálnych výdavkov? Paušálne výdavky počítam z (dotácie + splatené pohľadávky), alebo iba zo splatených pohľadávok?
Marína
14.02.08,19:12
Počítaš tak, ako ti to napísala Johanka.
aglv
15.02.08,06:28
Prosím poradte mi či rozumiem správne.
Ak si chce manžel uplatniť odpočet za manželku v DP typu A , ktorá je na materskej dovolenke a jej príjmy sú len materská dovolenka vypočíta si tú sumu ktorú može uplatniť: 95 616 - materská = suma ktorá vyjde?
Marína
15.02.08,06:52
Áno, 95616 mínus jej príjem. Ak jej príjmom bola len materská, tak odpočíta len materskú.
aglv
15.02.08,07:15
Ďakujem
Prajem všetkým pekný deň
bambino87
15.02.08,11:34
chcem si len preverit info. pokial danovnik cely rok 2007 pracoval na TPP, mal 2 roboty a od novembra je vo vykone trestu, vyplnuje DP typA?
evina
15.02.08,11:41
chcem si len preverit info. pokial danovnik cely rok 2007 pracoval na TPP, mal 2 roboty a od novembra je vo vykone trestu, vyplnuje DP typA?

Áno
bambino87
15.02.08,11:43
dakujem velmi pekne
seda
23.02.08,06:35
Dobrý deň, ak by mal niekto čas nepozriete sa mi, či rozmýšľam správne. Daňovník 1.1.-31.12.07 zamestnanec /príjem 200.000,-/, 1.1-31.12.07 výsluhový dôchodca, zároveň od 13.12.-31.12.07 SZČO /príjem 0,-/. Vypíšem DP A, nie B. Na potvrdení zo zamestnania má zrazené príspevky na dopl.dôchod.sporenie Sk 1.000,- a potvrdenie z poisťovne o životke Sk 20.000,-, Stačí ak do r.41 napíšem 12.000,-, alebo do r.39 a r.41 dám skutočné zapl. sumy a do r.42 len 12.000,-? Má nárok na tieto odpočítateľné položky aj výsluhový dôchodca? Ďakujem.
cactus
23.02.08,07:19
Dobrý deň, ak by mal niekto čas nepozriete sa mi, či rozmýšľam správne. Daňovník 1.1.-31.12.07 zamestnanec /príjem 200.000,-/, 1.1-31.12.07 výsluhový dôchodca, zároveň od 13.12.-31.12.07 SZČO /príjem 0,-/. Vypíšem DP A, nie B. Na potvrdení zo zamestnania má zrazené príspevky na dopl.dôchod.sporenie Sk 1.000,- a potvrdenie z poisťovne o životke Sk 20.000,-, Stačí ak do r.41 napíšem 12.000,-, alebo do r.39 a r.41 dám skutočné zapl. sumy a do r.42 len 12.000,-? Má nárok na tieto odpočítateľné položky aj výsluhový dôchodca? Ďakujem.
ak bol SZČO mal by podať DP typu B, pretože má aj nejaké to DIČ.
Ako výsluhovému dôchodcovi, ak bol celý rok, nepatrí NČ.
A na životnom poistení môžeš najviac odpočítať 12 000, hoci uvedených budeš mať aj 50 000.
hanelie
23.02.08,07:31
Môže sa použiť aj takáto verzia ?

DP FO A + čestné prehlásenie, že ako SZČO nemal žiadne prijmy

ďakujem za odpoveď:)
seda
23.02.08,09:18
Ďakujem za odpovede, čo sa týka DP A, či B, tak tu na porade som sa dočítala, že v prípade, že nemá žiaden príjem zo živnosti podáva sa DP A, o čestnom prehlásení, že nemal žiadne príjmy zo živnosti som nepočula. Ako tak rozmýšľam radšej vyplním B, to by malo byť určite v poriadku.
Zoltán Kovács
23.02.08,09:47
Ďakujem za odpovede, čo sa týka DP A, či B, tak tu na porade som sa dočítala, že v prípade, že nemá žiaden príjem zo živnosti podáva sa DP A, o čestnom prehlásení, že nemal žiadne príjmy zo živnosti som nepočula. Ako tak rozmýšľam radšej vyplním B, to by malo byť určite v poriadku.

Daňové priznanie musí podávať, lebo jeho celoročné príjmy presiahli 47.808,- Sk. A keď už podáva DP tak asi typ B, aj keď nemal zdaniteľné príjmy z podnikania.
Lenka4
03.03.08,19:11
ahojte

Potrebujem poradit. minuly rok som mala viacero prijmov, podľa §6 ods. 2 pismeno b) tam si uplatnuje % výdavky, podľa § 5 na dohodu a mala som prijem aj v zahranici podla §5. Medzi tym som bola aj 3 mesiace dobrovolne nezamestnana a platila som povinne poistné.
mozem si uplatnit toto poistené za tie 3 mesiace do riadku 34 v DP, alebo ho musim uviesť inam. Ak ano kde? a ci ho vobec nemozem pouzit na zniženie ZD?

dakujem
natkov
04.03.08,05:37
Prosím o radu. Živnostník začal podnikať v októbri 2007 mal 3 x FA pričom 2 FA boli uhradené v roku 2008. Ak sa živnostník rozhodne urobiť DP % a bude % uplatňovať výdavky aj v roku 2008 tak do príjmu mu bude vstupovať príjem tej 1 FA uhradenej v roku 2007????
Ak by za rok 2008 zmenil uplatňovanie výdavkov na preukazateľné výdavky nie % musel by tie 2 FA uhradené v roku 2008 zohľadniť v §17 DP...
Marína
04.03.08,06:44
Prosím o radu. Živnostník začal podnikať v októbri 2007 mal 3 x FA pričom 2 FA boli uhradené v roku 2008. Ak sa živnostník rozhodne urobiť DP % a bude % uplatňovať výdavky aj v roku 2008 tak do príjmu mu bude vstupovať príjem tej 1 FA uhradenej v roku 2007???? Áno.
Ak by za rok 2008 zmenil uplatňovanie výdavkov na preukazateľné výdavky nie % musel by tie 2 FA uhradené v roku 2008 zohľadniť v §17 DP...Áno, musel by v DP za r.2007 upraviť základ dane.
Odpoveď v rámci citátu a čítaj aj http://www.porada.sk/324017-post32.html
natkov
04.03.08,07:35
K 2 časti otázky. Podal by dodatočné daňové priznanie v roku 2009 za rok 2007 a súčasne by podal DP za rok 2008 (príjem - preukazateľné výdavky). Alebo by urobil DP za rok 2008 a upravil by DP v § 17 o pohľadávky a záväzky???
Marína
04.03.08,07:50
Ak prechádza z evidencie(paušálne výdavky) z r.2007 na preukázateľné v r.2008, upraví základ dane za r.2007. Ak ho neupraví v DP za r.2007 a v r.2008 sa rozhodne viesť účtovníctvo, podá dodatočné DP za r.2007 vtedy, keď zistí skutočnosti na podanie dodatočného daňového priznania.
Dobroslava
04.03.08,07:58
Pekný deň, kamarátka ma požiadala o pomoc pri vypĺňaní DP - nikdy som to nerobila, a tak prosím o pomoc:
Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov
zo závislej činnosti: 38 536 Sk
Zúčtované a vyplatené za mesiace: 09 - 12 2007
Poistné a príspevky: 5 170 Sk
z toho: poistné na verejné zdravotné poistenie: 1 543 Sk
ČZD: 33 366 Sk
Úhrn preddavkov na daň: 825 Sk
Zníženie základu dane:
nezdaniteľná časť na daňovníka: 31 872 Sk /mesiace 09-12 2007/
Prosím, mám vyplniť DP typu A a ak, tak ktoré kolonky?
Vyjde jej vrátenie dane? Ďakujem za všetky rady.
natkov
04.03.08,09:18
Ak prechádza z evidencie(paušálne výdavky) z r.2007 na preukázateľné v r.2008, upraví základ dane za r.2007. Ak ho neupraví v DP za r.2007 a v r.2008 sa rozhodne viesť účtovníctvo, podá dodatočné DP za r.2007 vtedy, keď zistí skutočnosti na podanie dodatočného daňového priznania.

Keď sa rozhodne o zmenu účtovania až pri podaní DP za rok 2008 môže dodatočné DP za rok 2007 podať v 01-03/2009???? + DP za rok 2008
ZEvina
04.03.08,09:46
Pekný deň, kamarátka ma požiadala o pomoc pri vypĺňaní DP - nikdy som to nerobila, a tak prosím o pomoc:
Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov
zo závislej činnosti: 38 536 Sk
Zúčtované a vyplatené za mesiace: 09 - 12 2007
Poistné a príspevky: 5 170 Sk
z toho: poistné na verejné zdravotné poistenie: 1 543 Sk
ČZD: 33 366 Sk
Úhrn preddavkov na daň: 825 Sk
Zníženie základu dane:
nezdaniteľná časť na daňovníka: 31 872 Sk /mesiace 09-12 2007/
Prosím, mám vyplniť DP typu A a ak, tak ktoré kolonky?
Vyjde jej vrátenie dane? Ďakujem za všetky rady.

nepíšeš, či v mesiacoch 01-08 2007 nemala dáky iný príjem.
Marína
04.03.08,10:15
Keď sa rozhodne o zmenu účtovania až pri podaní DP za rok 2008 môže dodatočné DP za rok 2007 podať v 01-03/2009???? + DP za rok 2008
Áno.
erika_H
04.03.08,16:10
Dobrý den,prosím Vás,vypĺňam daňové priznanie typ A-uviedla som príjmy zo zamestnania,len zrazu mi ten pán oznámil,že má aj príjem z urbára-ale je to iba 10,- Sk:) To musím teraz prepísať do daň.priznania typ B?Prosím Vás a kam patrí príjem z urbára?Ďakujem (Musí priznať tých 10 Sk?To je taká smiešna suma..)
Ingrid Ondruskova
04.03.08,16:37
Robím vo firma mzdy a s tým súvisiace DP: mám zamestnanca, ktorý má nezamestnanú manželku, doniesol mi papier z ÚP, že ju tam evidujú, ale nikde nie je zmienky o tom, či poberá nejakú podporu. Mám jej dať podpísať nejaké čestné vyhlásenia?
Otázka2/ ten istý človek je aktívny vo futbale/asi to nerobí zadarmo/, má si urobiť DP sám, alebo ho mám donútiť, aby mi doniesol aký má ešte "bočný príjem", ak nebude spolupracovať-je totiž čudný-mám mu dať podpísať prehlásenie, že nemá iné príjmy
a ja som krytá.?
Andyke
04.03.08,16:50
Netreba nikoho nútiť do ničoho a upodozrievať z vedlajších príjmov.
V žiadosti o vykonanie RZD predsa zamestnanec deklaruje, že aké má príjmy (aj manželkin príjem on vyčísli sumu, netreba od neho žiadať , aby nosil papiere o manželkinom príjme - on si musí pre seba odkladať prípadné doklady, keď DÚ bude vyžadovať výšku príjmu pri prípadnej kontrole)
evina
04.03.08,16:51
Robím vo firma mzdy a s tým súvisiace DP: mám zamestnanca, ktorý má nezamestnanú manželku, doniesol mi papier z ÚP, že ju tam evidujú, ale nikde nie je zmienky o tom, či poberá nejakú podporu. Mám jej dať podpísať nejaké čestné vyhlásenia?
Otázka2/ ten istý človek je aktívny vo futbale/asi to nerobí zadarmo/, má si urobiť DP sám, alebo ho mám donútiť, aby mi doniesol aký má ešte "bočný príjem", ak nebude spolupracovať-je totiž čudný-mám mu dať podpísať prehlásenie, že nemá iné príjmy
a ja som krytá.?

ad1/ Ppodľa § 37 odst. 1 písmeno a je nutné doložiť Čestné prehlásenie manželky o výške vlastného príjmu. Potvrddenie z úradu práce nie je potrebné.
ad2/ V žiadosti o vykonanie RZD Ti podpísal a mal doložiť iné príjmy ako u Vás, t.j. Ty nerobíš detektíva....
erika_H
04.03.08,17:23
Dobrý den,prosím Vás,vypĺňam daňové priznanie typ A-uviedla som príjmy zo zamestnania,len zrazu mi ten pán oznámil,že má aj príjem z urbára-ale je to iba 10,- Sk:) To musím teraz prepísať do daň.priznania typ B?Prosím Vás a kam patrí príjem z urbára?Ďakujem (Musí priznať tých 10 Sk?To je taká smiešna suma..)
posúvam
cactus
04.03.08,17:42
Dobrý den,prosím Vás,vypĺňam daňové priznanie typ A-uviedla som príjmy zo zamestnania,len zrazu mi ten pán oznámil,že má aj príjem z urbára-ale je to iba 10,- Sk:) To musím teraz prepísať do daň.priznania typ B?Prosím Vás a kam patrí príjem z urbára?Ďakujem (Musí priznať tých 10 Sk?To je taká smiešna suma..)

čo myslíš?
myslím, že sama vieš odpoveď
tuta
04.03.08,17:43
Podľa môjho názoru sa jedná v prípade príjmu z urbára o príležitostný príjem.Ten príjem je totiž oslobodený pre rok 2007 až do výšky 24 900,- Sk.
Rozalka
04.03.08,21:04
DRSR zverejnilo dnes takéto zovšeobecnené informácie:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/dpfo07_otop.pdf



Mohli ešte počkať aspoň 3 týždne ... :D:D
Dobroslava
05.03.08,08:23
nepíšeš, či v mesiacoch 01-08 2007 nemala dáky iný príjem.
V mesiacoch 01-08/2007 nemala údajne žiadny príjem. Ďakujem.
Tánička
12.03.08,10:01
Ak spravím zamestnancovi RZD, ktorý už u nás nepracuje a vychádza mu nedoplatok dane 6 SK, čo s tým. Musím zaplatiť tento nedoplatok DÚ a nedoplatok si vyžiadať o zamestnanca?
Ak si spraví sám DP a bude mať nedoplatok 6SK? Musí ich DÚ zaplatiť?
Ďakujem
Dobroslava
12.03.08,10:31
Pekný deň, kamarátka ma požiadala o pomoc pri vypĺňaní DP - nikdy som to nerobila, a tak prosím o pomoc:
Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov
zo závislej činnosti: 38 536 Sk
Zúčtované a vyplatené za mesiace: 09 - 12 2007
Poistné a príspevky: 5 170 Sk
z toho: poistné na verejné zdravotné poistenie: 1 543 Sk
ČZD: 33 366 Sk
Úhrn preddavkov na daň: 825 Sk
Zníženie základu dane:
nezdaniteľná časť na daňovníka: 31 872 Sk /mesiace 09-12 2007/
Prosím, mám vyplniť DP typu A a ak, tak ktoré kolonky?
Vyjde jej vrátenie dane? Ďakujem za všetky rady.
Prosím, nepomôže mi nikto?
evina
12.03.08,10:58
Pekný deň, kamarátka ma požiadala o pomoc pri vypĺňaní DP - nikdy som to nerobila, a tak prosím o pomoc:
Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov
zo závislej činnosti: 38 536 Sk
Zúčtované a vyplatené za mesiace: 09 - 12 2007
Poistné a príspevky: 5 170 Sk
z toho: poistné na verejné zdravotné poistenie: 1 543 Sk
ČZD: 33 366 Sk
Úhrn preddavkov na daň: 825 Sk
Zníženie základu dane:
nezdaniteľná časť na daňovníka: 31 872 Sk /mesiace 09-12 2007/
Prosím, mám vyplniť DP typu A a ak, tak ktoré kolonky?
Vyjde jej vrátenie dane? Ďakujem za všetky rady.

Na úvod mi nedá napísať - nechápem ako Ťa môže požiadať kamarátka o vyplnenie DP ak si to nikdy nerobila a prečo to Ty zoberieš??

Vypĺňaš DP typu A presne podľa Potvrdenia, t.j. dostaneš ZD = ČZD z potvrdenia o príjme...

ZD teda bude 33 366
mínus NČ 95 616
základ dane nula
zaplatený preddavok 825
preplatok na dani 825, požiadaš vrátiť priamo v žiadosti DP.
Riadky vyplníš presne podľa názvu DP Ťa samo navedie.

Samozrejme predpokladám, že nemá žiadne iné príjmy ....
Tánička
12.03.08,15:08
Ak spravím zamestnancovi RZD, ktorý už u nás nepracuje a vychádza mu nedoplatok dane 6 SK, čo s tým. Musím zaplatiť tento nedoplatok DÚ a nedoplatok si vyžiadať o zamestnanca?
Ak si spraví sám DP a bude mať nedoplatok 6SK? Musí ich DÚ zaplatiť?
Ďakujem


Prosím poradí niekto?

A ešte prikladám: Treba do DP uvádzať príjmy o vyplatení autorských honorárov v zmysle zákona 618/2003 Z.z.?
autorská zmluva bola 800 SK
literárny fond 2% 16 SK
autorský honorár 784 SK
Ak áno, ktorý typ daňového priznania a do ktorého riadku ? Popri tom sú ešte príjmy od 2 zamestnávateľov. :confused:
Jozef Mihál
12.03.08,15:16
Nedoplatok z RZD do 100 Sk sa zanedbáva.

Honoráre nezdanené zrážkovou daňou sa musia uviesť do DP, je to príjem podľa § 6 ods. 2 písm. a), v DPFO typ B je to VI. oddiel, r.5.
katka25
12.03.08,15:26
chcem sa vás poradaci niečo opýtať, asi to tu už aj bolo, ale mám málo času, aby som všetko čítala, takže moja svokra ako starobná dôchodkyna si zarobila v r. 2007 cca 30 000,- Sk ako anketárka. Ona tvrdí, že si musí urobiť DP, aj tvrdím, že (asi) nie. Tak , ako je to ? :confused:
erika_H
12.03.08,15:36
chcem sa vás poradaci niečo opýtať, asi to tu už aj bolo, ale mám málo času, aby som všetko čítala, takže moja svokra ako starobná dôchodkyna si zarobila v r. 2007 cca 30 000,- Sk ako anketárka. Ona tvrdí, že si musí urobiť DP, aj tvrdím, že (asi) nie. Tak , ako je to ? :confused:
nemusí
erika_H
12.03.08,15:37
Prosím Vás, príjmy z urbára a príjmy z akcií treba tiež uviesť do daň. priznania áno?Jedná sa o zamestnanca,vyplĺňa daň.priznanie typ A,ale ak má uviesť aj príjmy z urbára a akcií,tak asi typ B..Poradíte mi prosím do ktorej časti DP prizn.B to patrí?Ďakujem
evina
12.03.08,20:51
chcem sa vás poradaci niečo opýtať, asi to tu už aj bolo, ale mám málo času, aby som všetko čítala, takže moja svokra ako starobná dôchodkyna si zarobila v r. 2007 cca 30 000,- Sk ako anketárka. Ona tvrdí, že si musí urobiť DP, aj tvrdím, že (asi) nie. Tak , ako je to ? :confused:
Nemusí, ale ak si podá DP bude je zrazená daň vrátená.
Orim
12.03.08,21:03
chcem sa vás poradaci niečo opýtať, asi to tu už aj bolo, ale mám málo času, aby som všetko čítala, takže moja svokra ako starobná dôchodkyna si zarobila v r. 2007 cca 30 000,- Sk ako anketárka. Ona tvrdí, že si musí urobiť DP, aj tvrdím, že (asi) nie. Tak , ako je to ? :confused:


Oplatí sa jej to aby si ho urobila. Je to 19% z tej sumy - čo jej potom vrátia.
Tánička
13.03.08,06:20
Nedoplatok z RZD do 100 Sk sa zanedbáva.

Honoráre nezdanené zrážkovou daňou sa musia uviesť do DP, je to príjem podľa § 6 ods. 2 písm. a), v DPFO typ B je to VI. oddiel, r.5.


Ďakujem pán Mihál :)

Prosím Vás ešte do odd. VI r. 5 do príjmov uvediem celý dosiahnutý príjem 800 SK a do výdavkov poplatok literárnemu fondu 2 % 16 SK, alebo len do príjmov dám výlednú sumu 784 SK?
erika_H
13.03.08,06:22
Prosím Vás, príjmy z urbára a príjmy z akcií treba tiež uviesť do daň. priznania áno?Jedná sa o zamestnanca,vyplĺňa daň.priznanie typ A,ale ak má uviesť aj príjmy z urbára a akcií,tak asi typ B..Poradíte mi prosím do ktorej časti DP prizn.B to patrí?Ďakujem
posúvam
erika_H
13.03.08,16:44
Prosím Vás, príjmy z urbára a príjmy z akcií treba tiež uviesť do daň. priznania áno?Jedná sa o zamestnanca,vyplĺňa daň.priznanie typ A,ale ak má uviesť aj príjmy z urbára a akcií,tak asi typ B..Poradíte mi prosím do ktorej časti DP prizn.B to patrí?Ďakujem
Prosím poradí mi niekto,kto sa už s týmto stretol?Ďakujem veľmi
gutan52
13.03.08,19:04
Re: Daňové priznanie za rok 2007
chcem sa vás poradaci niečo opýtať, asi to tu už aj bolo, ale mám málo času, aby som všetko čítala, takže moja svokra ako starobná dôchodkyna si zarobila v r. 2007 cca 30 000,- Sk ako anketárka. Ona tvrdí, že si musí urobiť DP, aj tvrdím, že (asi) nie. Tak , ako je to ? :confused:


Oplatí sa jej to aby si ho urobila. Je to 19% z tej sumy - čo jej potom vrátia.
katka25
-------------------------------------

Skúsme sa pozrieť na svokru z iného uhla : Je starobná dôchodkyňa. Potom sa jej "bočák" oplatí do výšky 47.808,-Sk. Zárobok od 47.809,- až do 57500 sa jej neoplatí, pretože v tomto "pásme" jej čistý príjem bude menší ako 47.808,-

Dobre si to vysvetľujem ? Do sumy 47.808,- Sk siBočákom prilepšila celú sumu /lebo daň 19 % jej vrátia/: 47.808,-Sk.
ale ak zarobila napr. 50.000,-Sk , tak musí podať DP, ale nedostane už zaplatenú daň 19% ?
V takom prípade si zarobila len 40.500,-Sk /lebo 19%daň je 9.500,-Sk.

Čo nám z toho teda vychádza? Aké budú reakcie na tento uhol pohľadu?


Za r. 2007 už nemusia platiť ZP /dôchodci/
sedo7
13.03.08,20:28
Ahojte, chcel by som Vás poprosiť o radu pri vypĺňaní daňového priznania. Mám problém v podstate len z dvoma položkami.
Najprv údaje: idem podať daňové priznanie typ B a idem si uplatniť paušálne výdavky.
1. Kde si mám zarátať nedoplatok do ZP, ktorý som v roku 2007 zaplatil ?
Mne to vychádza, že to zarátam normálne k platbám do ZP, ktoré som platil počas roka (SP som neplatil, nakoľko som SZČO prvý rok)
2. V roku 2007 som zrušil DDP a nechal som si vyplatiť peniaze.
Do ktorého riadku daňového priznania mám uviesť tieto príjmy?
Je pravda, že sa dodaňujú len roku 2006 a 2007? Vraj zákon, že to treba dodatočne dodaniť schválili až v roku 2005. Keďže som mal DDP už skôr, nemalo by sa na mňa retroaktívne vzťahovať dodanenie za roky pred rokom 2005.
ďakujem za pomoc
Zoltán Kovács
13.03.08,20:44
Ahojte, chcel by som Vás poprosiť o radu pri vypĺňaní daňového priznania. Mám problém v podstate len z dvoma položkami.
Najprv údaje: idem podať daňové priznanie typ B a idem si uplatniť paušálne výdavky.
1. Kde si mám zarátať nedoplatok do ZP, ktorý som v roku 2007 zaplatil ?
Mne to vychádza, že to zarátam normálne k platbám do ZP, ktoré som platil počas roka (SP som neplatil, nakoľko som SZČO prvý rok)
2. V roku 2007 som zrušil DDP a nechal som si vyplatiť peniaze.
Do ktorého riadku daňového priznania mám uviesť tieto príjmy?
Je pravda, že sa dodaňujú len roku 2006 a 2007? Vraj zákon, že to treba dodatočne dodaniť schválili až v roku 2005. Keďže som mal DDP už skôr, nemalo by sa na mňa retroaktívne vzťahovať dodanenie za roky pred rokom 2005.
ďakujem za pomoc

Nedoplatok ZP prirátaš k ostatným platbá poistného. Vo veci DDP ti neviem poradiť. ;)
vrabcak
15.03.08,10:12
ak szčo prerušil živnosť - v r. 2007 nemal žiadny príjem z podnikania (mal len výdavky:prevádzková réžia - mobil, bankové poplatky) a mal príjmy len zo závislej činnosti - má podať DP "A", alebo "B"? za odpoveď ďakujem
mysimis
15.03.08,10:21
prevádzková réžia, mobil, bankové poplatky sa počas pozastavenia činnosti nemôžu účtovať. Mal celý rok pozastavenú činnosť?
vrabcak
15.03.08,10:29
živnosť pozastavená od 1.3.2007. výdavky sa týkajú obdobia do 1.3.2007.
mysimis
15.03.08,10:32
V tomto prípade si urobíš DP typu B. Pozor stratu z podnikania nemôžeš odčítať od príjmov zo závislej činnosti.
vrabcak
15.03.08,10:37
mysimis ďakujem :)
janulkajurczak
15.03.08,14:48
Ja mam tiez jednu otazku, mozno ste sa o tom uz bavili, nic som vsak nenasla. Do DP za rok 2007 mam zahrnúť aj vyplatené davky v nezamestnanosti. Podnikateľ začal svoju činnosť k 1.7.2007 od januára bol do tohoto obdobia nezamestnany . Davky boli celkom vo výške 27.441,- mam aj potvrdenie zo sociálnej poisťovne.
dakujem
Petra29
15.03.08,14:55
Nie, dávky v nezam. sa nezdaňujú, v DP neuvádzaj
ekopo
15.03.08,16:15
Mám otázku ohľadne zaokrúhľovania na r. 70 DP typ B (zníženie ZD na daňovníka).
príklad:

základ dane = 627.297,-
vzorec: 220.116 - (627.297 : 4) = 63.291.- alebo 63.292 ?ˇ

Ďakujem za odpovede.
abel
15.03.08,16:21
63291

§ 47
Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, nezdaniteľné časti základu dane [§ 11 ods. 2 písm. b) a ods. 3], daňový bonus (§ 33), zdaniteľná mzda (§ 35), daň (§ 15 a 43), preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44) a suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane podľa § 50 sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol.

(2) Výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.
katkaj
17.03.08,06:31
V roku 2007 som ukoncila VS, bola nezamestnana a 2 mesiace som bola zamestnana..zaklad dane mam 48tisic..kde sa uvedie suma zivotnej poistky, aby mi vratili 19%?dakujem..treba dolozit aj potvrdenie o navsteve skoly?

http://www.porada.sk/t71882-danove-priznanie-suhrn-tem-zaoberajucich-sa-s-dp.html
svecova
17.03.08,06:45
nenasla som taky pripad, poradte prosim
Martasch
17.03.08,06:52
r. 41 DP, prilož fotokópiu, originál si nechaj.
EvaB
17.03.08,06:56
Životnou poistkou sa vôbec nezaoberaj. Základ dane máš oveľa nižší, ako nezdaniteľná časť ZD (95 616,-). Daň, ktorú si zaplatila, ti aj tak vrátia celú, nekomplikuj si to.
svecova
17.03.08,06:58
v r. 41 uvediem zaplatenu sumu, ale kde uvediem tych 19% z tejto sumy, aby sa mi to vratilo?
sedo7
17.03.08,07:02
Vie mi niekto poradiť, kam uviesť do daňového priznania, vyplatene dávky z doplnkovej dôchodkovej poisťovne (v roku 2007 som zrušil DDP)
Ďakujem
mysimis
17.03.08,07:05
Na potvrdení o príjme máš úhrn zrazených preddavkov na daň a je tam uvedený aj § - ak máš preddavky zrazené na základe § 35, sumu dane uvedieš do r. 62 a následne do r. 65.
svecova
17.03.08,07:12
tak tych 19% z poistky mi nevratia?
mysimis
17.03.08,07:19
Akých 19% z poistky??????:eek::eek:
katkaj
17.03.08,07:35
tak tych 19% z poistky mi nevratia?

kedže základ dane máš 48000 tak životnú poistku nemusíš ani riešiť. Dáš si na seba odpočet 95 616 a si na nule. Nemôžeš ísť na mínusový základ dane.
sta
17.03.08,07:42
tak tych 19% z poistky mi nevratia?

Tebe daňový úrad môže vrátiť len tú daň, ktorú si počas roku 2007 zaplatila, čiže Ti bola strhnutá cez výplaty.
Z poistky si predsa žiadnu daň neplatila, tam Ti nemajú čo vrátiť ;)
Stitch
17.03.08,10:46
Ak si zamestnanec z dôvodu, že nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie RZD podáva DP typ A, a vyjde mu nedoplatok vo výške 6,- Sk je povinný ho uhradiť? Alebo nedpolatok do výšky 100,- Sk uhrádza iba v prípade darovania 2% tak ako pri RZD?:confused:
johny18
17.03.08,11:45
Prosim o radu, robim danove priznanie dochodkyni, ktora pracovala cely rok na dohodu o vykonani prace. Ide mi o nedoplatok zo zdravotneho zuctovania, dochodkyna si v roku 2007 robila zdravotne zuctovanie za rok 2006, a zaplatila priblizne 4.000 Sk. Znizuje sa uhrn prijmov z dohody o zaplatene poistne? Ak ano, v akom riadku danoveho priznania sa to uvadza? Dakujem
Ofélia
17.03.08,13:22
Tebe daňový úrad môže vrátiť len tú daň, ktorú si počas roku 2007 zaplatila, čiže Ti bola strhnutá cez výplaty.
Z poistky si predsa žiadnu daň neplatila, tam Ti nemajú čo vrátiť ;)

Na margo tohoto, mnohý ľudia nechápu zrovna toto čo ste písali a ako keby to ani nechceli pochopiť. Väčšina si myslí že mu vrátia 12000..:(
Tánička
18.03.08,14:27
Známy prenajíma svoju záhradu. Neviem či súkromnej osobe alebo niekomu na podnikanie, považuje sa tento príjem za príjem z prenájmu nehnuteľností?
A má aj príjmy z prednáškovej činosti. Dávam tieto príjmy do DP typ B odd. VI riadok 5? A môžem pri týchto príjmoch uplatniť 40% výdavky?
Ďakujem
Tánička
19.03.08,07:42
Prosím Vás, čo v takom prípade, keď zamestnanec požiadal zamestnávateľa o RZD a až potom si uvedomil, že mal príjmy z dohody u iného zamestnávateľa. V potvrdení o príjmoch FO ... má vyčíslenú preddavkovú daň.
Ďakujem
katkaj
19.03.08,09:11
Prosím Vás, čo v takom prípade, keď zamestnanec požiadal zamestnávateľa o RZD a až potom si uvedomil, že mal príjmy z dohody u iného zamestnávateľa. V potvrdení o príjmoch FO ... má vyčíslenú preddavkovú daň.
Ďakujem

Pokiaľ už bolo RZD vykonané tak sa odovzdá zamestnancovi a ten si urobí ešte do 31.3 DP kde si zahrnie výsledok z RZD + príjem na dohodu.
Tánička
19.03.08,09:42
Pokiaľ už bolo RZD vykonané tak sa odovzdá zamestnancovi a ten si urobí ešte do 31.3 DP kde si zahrnie výsledok z RZD + príjem na dohodu.


:confused: Prosím Vás a keď budem robiť daňové priznanie typ A ako vypíšem riadky?
Ďakujem :)
Tánička
19.03.08,12:31
Známy prenajíma svoju záhradu. Neviem či súkromnej osobe alebo niekomu na podnikanie, považuje sa tento príjem za príjem z prenájmu nehnuteľností? Môžem tieto príjmy uviesť v DP BVI. odd. riadok 10? Ak áno môžem uplatniť 40% výdavky?
mysimis
19.03.08,14:09
V prípade prenájmu uvedieš príjmy do r. 10 DP, môžeš uplatniť aj 40% výdavky. Do sumy 24900,- Sk je príjem oslobodený.
Tánička
19.03.08,16:03
V prípade prenájmu uvedieš príjmy do r. 10 DP, môžeš uplatniť aj 40% výdavky. Do sumy 24900,- Sk je príjem oslobodený.


Ďakujem :)
Orim
19.03.08,20:02
Ja som to skúšal vyplniť cez internet, že vraj je to tam ošetrené proti chybám.
Nedarilo sa nešlo to vytlačiť, vytlačilo len prázdne tlačivo a skúšal som všetko.
sway
19.03.08,20:07
Ja som to skúšal vyplniť cez internet, že vraj je to tam ošetrené proti chybám.
Nedarilo sa nešlo to vytlačiť, vytlačilo len prázdne tlačivo a skúšal som všetko.
MNE NA WWW.DRSR.SK krásne išlo všetko vyplniť, aj vytlačiť.
sedo7
20.03.08,11:47
Prosím Vás vie mi niekto poradiť. V roku 2007, som zrušil doplnkové dôchodkové sporenie (založené v roku 2002) a napriek tomu, že som ešte mladý :), bol mi priznaný výsluhový dôchodok (50% nasporenej sumy mi dali ako prvú zvýšenú dávku, a zbytok mi vyplatia v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov). Musím výsluhový dôchodok zdaniť? V daňovom tlačive typu B je v
oddieli VII, bod 4. dávky z doplnkového dôchodkového sporenia. Tam to uviesť? Na telefonickej linke DDP mi povedali, že výsluhový dôchodok sa nezdaňuje, ale nezdá sa mi to.

Ďakujem
Marína
20.03.08,15:30
sedo7
20.03.08,20:18
Ďakujem za odpoveď.
Ešte som ale počul, že priznávam príjmy z doplnkovej dochodkovej poisťovne len po roku 2005. Vtedy sa vraj menil zákon a dovtedy sa to nezdaňovalo.
Môže to byť pravda?
EvaB.
22.03.08,12:24
Ak som mala len nasledujúce príjmy podávam daňové priznanie?
1. príspevok za opatrovanie (opatrovateľský príspevok) vo výške 90000,- Sk
2. finančný grant od mesta na terapie pre zdrav. postihnutú dcéru vo výške 10000,- Sk
3. úroky zo stavebného sporenia vo výške cca 1000,- Sk

Ďakujem.
Katy a R
22.03.08,16:14
Ak som mala len nasledujúce príjmy podávam daňové priznanie?
1. príspevok za opatrovanie (opatrovateľský príspevok) vo výške 90000,- Sk
2. finančný grant od mesta na terapie pre zdrav. postihnutú dcéru vo výške 10000,- Sk
3. úroky zo stavebného sporenia vo výške cca 1000,- Sk

Ďakujem.

Vychádzam z predpokladu, že financie na terapiu dostala dcéra .. tak nemusíš podať daňové priznanie .. príspevok za opatrovanie je oslobodený..
Ale môžeš ho podať ... uvedieš tam len úroky zo stavebného sporenia - zrazenú daň z úrokov ti DU vráti ... :)
EvaB.
23.03.08,05:19
Vychádzam z predpokladu, že financie na terapiu dostala dcéra .. tak nemusíš podať daňové priznanie ..


Finančný grant na terapiu pre dcéru som žiadala aj dostala ja. Bol vo výške 10000,- Sk. Treba teda podať daň. priznanie?

Ďakujem.
EvaB.
23.03.08,05:54
Práve som našla, že finančný grant spadá pod §9 odst. 2 písm. j) ako príjem od dane oslobodený. Ak sa mýlim, prosím opravte ma.

Ďakujem.
Alexandra777
24.03.08,17:27
Neviete mi prosím povedať, či môžem daňové poslať aj poštou? Ak nie, musí daňové podať iba daňovník, kt. sa týka, alebo mu ho môže zaniesť na daňový aj niekto iný?
Zoltán Kovács
24.03.08,17:30
Neviete mi prosím povedať, či môžem daňové poslať aj poštou? Ak nie, musí daňové podať iba daňovník, kt. sa týka, alebo mu ho môže zaniesť na daňový aj niekto iný?

Môžeš aj poštou, najlepšie doporučene s doručenkou. Ale na DÚ múže zaniesť aj iná osoba ako daňovník. Ja napr. odovzdávam DP za mojích klientov. Nikdy nebol s tým problém. Ani sa nepýtali kto som. Väčšinou nosím tam várky DP, tak po 10 - 15 kusov. :D
JanaJB
24.03.08,17:34
Neviete mi prosím povedať, či môžem daňové poslať aj poštou? Ak nie, musí daňové podať iba daňovník, kt. sa týka, alebo mu ho môže zaniesť na daňový aj niekto iný?
Môžeš ho zaslať aj poštou. Doporučujem doporučene. Ja radšej odovzdávam osobne.
Nemusí ho podávať iba daňovník, može ho odniesť hocikto.
Ľubomír
24.03.08,17:40
No, a teraz chcem radu. Možno sa zasmejete, možno ma poľutujete, ale 6.3.2008 som odovzdal DP osobne. Bez problémov bolo prevzaté, potvrdené. Dnes som šiel urobiť prevod na úhradu dane cez internet a čuduj sa svete: MÁM NA DP ZLE DIČ. Skrátka neviem čo sa stalo, ale mám zle. Čo s tým? už sa to niekomu podarilo?Ako to nahlasiť na DÚ. Písomne, ísť tam osobne? Vyhľadajú to ešte? Daň som však zaplatil na správne DIČ.
Zoltán Kovács
24.03.08,17:57
No, a teraz chcem radu. Možno sa zasmejete, možno ma poľutujete, ale 6.3.2008 som odovzdal DP osobne. Bez problémov bolo prevzaté, potvrdené. Dnes som šiel urobiť prevod na úhradu dane cez internet a čuduj sa svete: MÁM NA DP ZLE DIČ. Skrátka neviem čo sa stalo, ale mám zle. Čo s tým? už sa to niekomu podarilo?Ako to nahlasiť na DÚ. Písomne, ísť tam osobne? Vyhľadajú to ešte? Daň som však zaplatil na správne DIČ.

Vyplň nové správnym DIČ a podaj znova. Bude to opravné, a nič sa nedeje, žiadne sankcie.
Ľubomír
25.03.08,04:50
Ó super, už sa aj perem na DÚ. Vďaka.