delonko78
02.01.08,13:14
Ahojte. Chcel by som sa spýtať, aké možnosti ma zamestnávaťeľ, respektíve zamestnanec v prípade, že dôjde k urážke. Myslím tým slovnú urážku pred svedkami. Čo sa dá v takomto prípade robiť. Ďakujem za rady.
Gabi03
02.01.08,12:26
:eek: Kuriózna situácia v dnešnej dobe. Ak ide o urážku ZĽa, nadriadeného, môže ísť o porušenie pracovnej disciplíny, ak to je v tomto dokumente uvedené. Zároveň pre oboch však môže platiť "urážka na cti, či dobrého mena" (nie som právnik :---:D), čo sa už však netýka pracovno-právnych vzťahov.
Skús skonkretizovať. ;)
Chobot
02.01.08,12:42
Ahojte. Chcel by som sa spýtať, aké možnosti ma zamestnávaťeľ, respektíve zamestnanec v prípade, že dôjde k urážke. Myslím tým slovnú urážku pred svedkami. Čo sa dá v takomto prípade robiť. Ďakujem za rady.

Čo si pod urážkou vysvetľuješ ty?

V pracovnoprávnych vzťahoch:
Ak podriadený urazí nadriadeného, tak ten podriadený asi dlho vo firme nepobudne. Priamo za urážku (že povie nadriadenému, že je somár) mu výpoveď asi dať nemôže. Teda môže, ale papierový dôvod bude asi iný.

Ak urazí nadriadený podriadeného - buď ten dá výpoveď, alebo to prehltne. V každom prípade by mohli tí dvaja absolvovať školenie - Konflikt manažment.

V ľudských vzťahoch:
Ak niekto poškodzuje tvoju osobu urážaním, máš právo domáhať sa ochrany osobnosti podľa obč. zákonníka § 11:
"Ochrana osobnosti
§ 11

Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy."
delonko78
02.01.08,13:00
hmmmm. definuj ochranu svojej osobnosti. má ho ten dotyčný zastreliť?. Takže, ak je to urážka nadriadeného, pri zadaní dôvodu musí vymyslieť niečo iné? Sa mi to zdá akési divné, aby si zamestnanci len tak pobehovali po závode a nadávali nadriadeným.
Gabi03
02.01.08,13:08
hmmmm. definuj ochranu svojej osobnosti. má ho ten dotyčný zastreliť?. Takže, ak je to urážka nadriadeného, pri zadaní dôvodu musí vymyslieť niečo iné? Sa mi to zdá akési divné, aby si zamestnanci len tak pobehovali po závode a nadávali nadriadeným.

Otázka znie inak. Prečo zamestnávateľ zamestnáva takého človeka? :rolleyes: Teda ak takýto stav je už dlhodobý a nie jednorázový.
Chobot
02.01.08,13:54
hmmmm. definuj ochranu svojej osobnosti. má ho ten dotyčný zastreliť?. Takže, ak je to urážka nadriadeného, pri zadaní dôvodu musí vymyslieť niečo iné? Sa mi to zdá akési divné, aby si zamestnanci len tak pobehovali po závode a nadávali nadriadeným.

Myslím, že existujú aj iné páky, ako usmerniť takého zamestnanca, než je výpoveď. Napr. nepriznanie odmien, zamietnutie dovolenky v ním stanovenom termíne, nezvýšenie mzdy, písomné napomenutie, ...

Ale nemá význam písať tu všeobecne, lepšie by bolo, keby si uviedol, o čo konkrétne ide. Inak môžeme založiť samostatnú tému o neprispôsobivých a arogantných zamestnancoch.
delonko78
03.01.08,08:47
ide o to, ake su moznosti v takomto pripade. ak zamestnanec verejne urazi nadriadeneho, pripadne sa mu vyhraza urazom. co v takom pripade?
delonko78
03.01.08,11:11
no ale problem je v tom, ze je to telefonicky. cize nepreukazatelne. co sa tyka nadavok a urazania, na to svedkovia su.