zpaul
02.01.08,13:58
Chcem sa poradiť ohľadne majetku. Ten do 30 tisíc dávam do spotreby, ale napríklad do tejto sumy je aj PC, alebo prívesný vozík. Môžem si sama určiť, čo dám do spotreby a budem evidovať v pomocnej evidencii, a čo budem účtovať na 02x a aj odpisovať aj keď je to v sume do 30 tisíc? Poraďte. Možem si tak upraviť vnútropodnikovú smernicu. Ďakujem
KEJKA
02.01.08,13:00
samozrejme môžeš v zmysle otázky čokoľvek, čo je nej napísané.
Odpisovanie - pre poriadok mám na mysli dobu dlhšiu ako rok, teda od 13 mesiacov dlhšie.
evnka
02.01.08,13:07
ale v tomto pripade by dany majetok odpisala jednorazovo za 1 rok, ak je hodnota nizsia ako 30 000 SK? A nie ako napr. PC s vyssou hodnotou ako je 30 000 Sk, ktory by odpisala za 4 roky...
KEJKA
02.01.08,13:24
ale v tomto pripade by dany majetok odpisala jednorazovo za 1 rok, ak je hodnota nizsia ako 30 000 SK? A nie ako napr. PC s vyssou hodnotou ako je 30 000 Sk, ktory by odpisala za 4 roky...
schválne som na to upozornila - doba odpisovania nie je to isté ako jednorazový odpis.
Ak chceš odpísať za rok - tak vlastne tvrdíš, že doba použiteľnosti je max.rok (alebo aj menej) a teda NIE JE to dlhodobý majetok. Dáš priamo do spotreby.
Dlhodobý majetok odpisuješ počas celej doby životnosti a to je doba dlhšia ako ROK.
zpaul
03.01.08,08:17
Pri tom PC si môžem aj sama určiť dĺžku odpisov? Môže to byť aj dva roky, alebo tri? Keby som to dala hneď do nákladov, teda do spotreby, asi by sa mi ťažko potom zdôvodňovali náklady na opravy niečoho, čo už bolo spotrebované... Aspoň logicky mi to tak vychádza. Ďakujem za odpovede.
KEJKA
03.01.08,08:27
Pri tom PC si môžem aj sama určiť dĺžku odpisov? Môže to byť aj dva roky, alebo tri? Keby som to dala hneď do nákladov, teda do spotreby, asi by sa mi ťažko potom zdôvodňovali náklady na opravy niečoho, čo už bolo spotrebované... Aspoň logicky mi to tak vychádza. Ďakujem za odpovede.
náklady na opravy si môžeš zdôvodniť existenciou PC - budeš ho mať mimoúčtovne reálne - nemusí byť zaradený len kvôli opravám.
ak zaradíš majetok do 30000 Sk - odpisy si určíš ako chceš, opakujem - minimálne však na 13 mesiacov.
atka4
14.01.08,19:02
§ 13
Zásady pre členenie dlhodobého majetku a jeho účtovanie
(4) Dlhodobý hmotný majetok sa člení na
b) samostatné hnuteľné veci s výnimkou hnuteľných vecí uvedených v písmene a) a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise9 ),

(6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
(7) O hmotnom majetkupodľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako o zásobách.
Ak som správne pochopila, ide ti o to, aby si evidovala majetok, kt. ocenenie je nižšie ako 30.000,- Sk, ale využívať ho budeš dlhšie, a najmä opodstatnenie ďalších nákladov, kt. v súvislosti s jeho užívaním môžu vzniknúť - opravy, údržba .....
Môžeš sa teda rozhodnúť účtovať o týchto "veciach" ako o tovare-cit. odst.7
a máš ho takto vlastne v evidencii na skladovej karte, a to či už účtuješ spôsobom A alebo B.
Mini-Max
21.02.08,14:45
Prosím o rýchlu odpoveď. V zákone o Dani s príjmov sa za dlhodobý hmotný majetok považuje samostatná hnuteľná vec, keď je vstupná cena vyššia ako 30 000 Sk. Mám PC so vstupnou cenou presne 30 000 Sk. Mám ho považovať ešte za drobný majetok, alebo ho už zaradiť do dlhodobého majetku. Ďakujem.
Tanče
21.02.08,14:53
tvoja otázka zapadla prachom inej otázky. ..
Suma nad 30tis znamená napr. 30000,10 Sk. Takže majetok v sume 30tis môžeš dať do nákladov jednorázovo.