Adrik
02.01.08,16:25
Poraďáci, prosím, existuje na Slovensku nějaký zákon, který by omezoval platby v hotovosti? U nás v Čechách je přímo Zákon o omezení plateb v hotovosti.Potřebuji vědět kolik může slovenská prodejna příjmout nejvíce korun v hotovosti. U nás je 15000 EUR. Je také u vás nějaká hranice?
Dík moc
m.hladka
02.01.08,15:29
Neviem o žiadnej hranici, ale veľká suma je určite podozrivá.
Adrik
02.01.08,15:48
Takže myslíte, že stačí vystavit klidně fakturu na např. 420 000 SKK a můžu peníze přijmout do pokladny a nemusím bezpodmínečně trvat na bezhotovostním platebním styku?
jamis
02.01.08,15:50
Kľudne to môžeš urobiť.
ickom
02.01.08,16:42
Neviem, či mám správne informácie, ale nejaký zákon o určitej výške v pokladni je stanovený, ale týka sa bánk (je to na zamedzenie strát pri prepadoch), ale banky ako také s tým tiež majú značné problémy, lebo stanovený limit je nízky (ale neviem presne koľko, tak nebudem zavádzať).
Myslím, že obchodov sa to nijak nedotýka. Predstav si situáciu, že predajňa predá cez deň 3 autá v hotovosti. A čo, nemajú teraz zobrať peniaze od zákazníka, lebo prekročili limit? Má prísť na druhý deň? Trochu od veci, nie?
Adrik
02.01.08,19:23
Neviem, či mám správne informácie, ale nejaký zákon o určitej výške v pokladni je stanovený, ale týka sa bánk (je to na zamedzenie strát pri prepadoch), ale banky ako také s tým tiež majú značné problémy, lebo stanovený limit je nízky (ale neviem presne koľko, tak nebudem zavádzať).
Myslím, že obchodov sa to nijak nedotýka. Predstav si situáciu, že predajňa predá cez deň 3 autá v hotovosti. A čo, nemajú teraz zobrať peniaze od zákazníka, lebo prekročili limit? Má prísť na druhý deň? Trochu od veci, nie?

U nás je tento zákon prevencí proti praní špinavých peněz, daňovým únikům a na ochranu účastníků obchodu. Je ale pravdou, že není problém zaplatit za auto např. milion a částku rozepsat do více dnů a ani zákazník nemusí další den chodit. Myslím,že některý prodejce by to ochotně udělal. Často se také příjme jenom záloha a zbytek se doplatí později. Také řešení.

No OK, takže na Slovensku tento problém řešit nemusím.:)
Adrik
02.01.08,19:55
U nás niečo podobné je
ZÁKON č. 367/2000 Z.z.
z 5. októbra 2000
o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Prikladám ako súbor.

Moc děkuji i toto je zajímavé!!! Ale jestli jsem to pochopila dobře, tak tento zákon se vztahuje pouze na tzv. povinnou osobu, která je definovaná v §3 a tou mi podle mého nejsme. Prodáváme běžné spotřební zboží, ale některé položky mají prostě vysokou cenu,jsou drahé. Zákon nehovoří o tom, že když příjde zákazník si něco koupit za 500 000 Skk, tak že platba musí proběhnout bezhotovostně. Může zaplatit hotově, ale příjemce peněz (povinná osoba) je povinen plátce identifikovat podle §5.

Pokud o tom přemýšlím tak ale i tak by bylo vhodné pro jistotu a pro náš klid takového zákazníka identifikovat. Myslím, že pokud to bude poctivý zákazník, tak nebude mít problém předložit např. občanský průkaz.
Rozalka
31.08.08,19:21
Daska
31.08.08,19:38
Nechapem Vasu debatu. Opytam sa takto:

Zaplatili sme fakturu vo vyske 850 000,- v hotovosti, jednali sme protizakone??? Danova kontrola nam na to nic nepovedala...
jaja99
31.08.08,19:38
Ak zákazníkovi predávaš tovar, musíš ho identifikovať už od 50.000,-, aby si mu mohol vystaviť faktúru. Nestačí dať doklad z ERP.

Platí len pre zdaniteľnú osobu. - § 3 ods. 1

cit: § 71 ods. 5 z 222/2004
5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za
faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou
pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja
podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm.
g).
Daska
31.08.08,19:40
Ak zákazníkovi predávaš tovar, musíš ho identifikovať už od 50.000,-, aby si mu mohol vystaviť faktúru. Nestačí dať doklad z ERP.

cit: § 71 ods. 5 z 222/2004
5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za
faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou
pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja
podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm.
g).

pokial viem, tak to plati len na ucely uplatnenia si DPH
jaja99
31.08.08,19:45
Ešte dávam do pozornosti, že podľa zákona o ochrane pred legalizáciou ... je účtovník v zmysle § 5 ods. 1 písm. h povinnou osobou, ktorá musí mať podľa § 20 vyhotovený PRGORAM VLASTNEJ ČINNOSTI POVINNEJ OSOBY.
.................................................. ............
Už mi známy z finančnej polície hovoril, ako ma príde skontrolovať, či to mám hotové.:eek:
.................................................. ............
§ 20
Program vlastnej činnosti povinnej osoby
(1) Povinná osoba je povinná písomne vypracovať
a aktualizovať program vlastnej činnosti zameranej
proti legalizácii a financovaniu terorizmu (ďalej len
„program“) v štátnom jazyku.50) Povinná osoba je povinná
aktualizovať program v súvislosti so zmenou predmetu
činnosti povinnej osoby.
(2) Program musí obsahovať
a) prehľad foriem neobvyklých obchodných operácií
podľa predmetu činnosti povinnej osoby,
b) spôsob vykonávania starostlivosti vo vzťahu ku
klientovi,
c) spôsob hodnotenia a riadenia rizík podľa § 10 ods. 4,
d) postup pri posudzovaní, či je pripravovaný alebo vykonávaný
obchod neobvyklý,
e) postup od zistenia neobvyklej obchodnej operácie po
jej neodkladné ohlásenie finančnej spravodajskej
jednotke, vrátane postupu a zodpovednosti zamestnancov,
ktorí neobvyklú obchodnú operáciu posudzujú,
f) postup pri zdržaní neobvyklej obchodnej operácie
podľa § 16,
g) postup pri uchovávaní údajov podľa § 19,
h) určenie osoby, ktorá je zodpovedná za ochranu pred
legalizáciou a financovaním terorizmu a zabezpečuje
ohlasovanie neobvyklých obchodných operácií
a priebežný styk s finančnou spravodajskou jednotkou,
i) spôsob zabezpečenia ochrany zamestnanca, ktorý
zisťuje neobvyklé obchodné operácie,
j) obsah a harmonogram odbornej prípravy zamestnancov,
ktorí môžu pri svojej práci prísť do styku
s neobvyklou obchodnou operáciou,
k) spôsob vykonávania kontroly dodržiavania programu
a povinností vyplývajúcich z tohto zákona pre
povinnú osobu.
jaja99
31.08.08,19:49
pokial viem, tak to plati len na ucely uplatnenia si DPH

Áno, súhlasím, ale ak dodávateľ dodá tovar za viac ako 50.000 a nevystaví faktúru, tak poruší zákon o DPH.

Platí, ak dodáva tovar zdaniteľnej osobe - § 3 ods. 1
Daska
31.08.08,19:53
Áno, súhlasím, ale ak dodávateľ dodá tovar za viac ako 50.000 a nevystaví faktúru, tak poruší zákon o DPH.

Ja neuctujem predajnu kde by som mala registracku, ale opytam sa, ked napr. v predajni stavebnim pride zakaznik, sukromna osoba nakupi za viac ako 50 000,-, aj tak som povinna vystavit fakturu??? Jemu by stacil blocek z pokladne
Rozalka
31.08.08,19:54
Nie, netreba vystaviť faktúru, len ak ON si chce uplatniť DPH.
Daska
31.08.08,19:55
Nie, netreba vystaviť faktúru, len ak ON si chce uplatniť DPH.

OK, dakujem, myslela som si len ma teraz Jaja pomylila.

A ako je to s tou platbou v hotovosti???
Rozalka
31.08.08,20:03
Mnoooo, treba si pozrieť § 4 ods. 2, čo sa považuje za neobvyklú obchodnú operáciu.
Asi sa staneme detektívmi, aby sme správne posúdili, či ten, kto si príde kúpiť auto a zaplatí v hotovosti, nelegalizuje príjmy z trestnej činnosti ....
jaja99
31.08.08,20:04
Nie, netreba vystaviť faktúru, len ak ON si chce uplatniť DPH.


§ 71 platí pre všetkých platiteľov DPH, ktorí obchodujú so zdaniteľnými osobami - viď § 3 ods. 1

Ak je obchod do 50.000, podľa § 71 ods. 5 stačí doklad z ERP.
Ak je obchod nad 50.000, platí § 71 ods. 2 - treba faktúru (tzn aj písm b - údaje odberateľa, a písm g jednotková cena)
Daska
31.08.08,20:07
Musím oponovať, § 71 platí pre všetkých platiteľov DPH.
Nielen pre tých, ktorí obchodujú s podnikateľmi.
Ak je obchod do 50.000, podľa § 71 ods. 5 stačí doklad z ERP.
Ak je obchod nad 50.000, platí § 71 ods. 2 - treba faktúru (tzn aj písm b - údaje odberateľa, a písm g jednotková cena)

videla som blocky z pokladne kde boli tieto udaje...
Rozalka
31.08.08,20:09
§ 71
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.

Ak si občan kúpi tovar za 60000 Sk, nemusí obsahovať údaje uvedené v ods. 2
jaja99
31.08.08,20:12
§ 71
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.

Ak si občan kúpi tovar za 60000 Sk, nemusí obsahovať údaje uvedené v ods. 2


Fakt, beriem späť, tú zdaniteľnú osobu som tam nikdy "nevidela".
Opravila som predchádzajúce príspevky.
Vďaka za upozornenie.
Rozalka
31.08.08,20:24
Zákon o ochrane proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti - od zajtra platí úplne nový http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208318&FileName=zz2008-00297-0208318&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=327&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=297

Pri našej družnej debate zanikol môj pôvodný zámer upozorniť na "fungl" nový zákon o ochrane proti ....

V príspevku 9 som priložila znenie zákona.
cloe
31.08.08,20:44
Ešte dávam do pozornosti, že podľa zákona o ochrane pred legalizáciou ... je účtovník v zmysle § 5 ods. 1 písm. h povinnou osobou, ktorá musí mať podľa § 20 vyhotovený PRGORAM VLASTNEJ ČINNOSTI POVINNEJ OSOBY.
.................................................. ............
Už mi známy z finančnej polície hovoril, ako ma príde skontrolovať, či to mám hotové.:eek:
.................................................. ............
§ 20
Program vlastnej činnosti povinnej osoby
(1) Povinná osoba je povinná písomne vypracovať
a aktualizovať program vlastnej činnosti zameranej
proti legalizácii a financovaniu terorizmu (ďalej len
„program“) v štátnom jazyku.50) Povinná osoba je povinná
aktualizovať program v súvislosti so zmenou predmetu
činnosti povinnej osoby.
(2) Program musí obsahovať
a) prehľad foriem neobvyklých obchodných operácií
podľa predmetu činnosti povinnej osoby,
b) spôsob vykonávania starostlivosti vo vzťahu ku
klientovi,
c) spôsob hodnotenia a riadenia rizík podľa § 10 ods. 4,
d) postup pri posudzovaní, či je pripravovaný alebo vykonávaný
obchod neobvyklý,
e) postup od zistenia neobvyklej obchodnej operácie po
jej neodkladné ohlásenie finančnej spravodajskej
jednotke, vrátane postupu a zodpovednosti zamestnancov,
ktorí neobvyklú obchodnú operáciu posudzujú,
f) postup pri zdržaní neobvyklej obchodnej operácie
podľa § 16,
g) postup pri uchovávaní údajov podľa § 19,
h) určenie osoby, ktorá je zodpovedná za ochranu pred
legalizáciou a financovaním terorizmu a zabezpečuje
ohlasovanie neobvyklých obchodných operácií
a priebežný styk s finančnou spravodajskou jednotkou,
i) spôsob zabezpečenia ochrany zamestnanca, ktorý
zisťuje neobvyklé obchodné operácie,
j) obsah a harmonogram odbornej prípravy zamestnancov,
ktorí môžu pri svojej práci prísť do styku
s neobvyklou obchodnou operáciou,
k) spôsob vykonávania kontroly dodržiavania programu
a povinností vyplývajúcich z tohto zákona pre
povinnú osobu.

To myslia vážne?!:eek:
jaja99
01.09.08,11:27
Ako som písala, mám známeho, ktorý bude kontrolovať programy povinnej osoby. AK mi niečo pošle, zavesím na poradu.
Stefan2005
04.09.08,16:04
... náhodou by sa u niekoho nenašiel vzor tohoto nového programu vlastnej činnosti povinnej osoby ?:rolleyes:

P.S. páči sa mi v tomto zákone výraz "starostlivosť o klienta" :) . Nuž a čo neurobí človek pre svojho klienta - aspoň ten program by mal vypracovať.
Stefan2005
05.09.08,10:06
Ja viem, že ešte je dosť času do 31. decembra 2009, dokedy treba vykonať základnú starostlivosť vo vzťahu k existujúcim klientom, resp. do 31.12.2008 vypracovať (aktualizovať) program vlastnej činnosti zameranej proti legalizácii a financovaniu terorizmu podľa § 20 zákona. Už len preto si to zaslúži diskusiu, že zvýšujú sa i možnosti potrestať povinné osoby. Doteraz mohla finančná polícia uložiť pokutu do dvoch miliónov korún, podľa nového zákona je to (napr. za neplnenie povinnosti podľa §20) do päť miliónov korún. Ak by išlo o opakované porušenia zákona, hrozí previnilcovi dvojnásobok tejto sumy.

Ide mi predovšetkým o povinné osoby - účtovníkov (účtovníctvo vykonávané dodávateľsky) a otvorenie diskusie napr.

- bližšie vymedzenie pojmu "neobvyklé obchodné operácie"
- chápanie starostlivosti o klienta
- spôsoby vykonávania kontroly
- potreby podchytenia tejto staroslivosti v zmluvách medzi účtovníkom a klientom
- a pod.

Podľa dôvodovej správy ( http://www.nrsr.sk/exeIT.NRSR.Web.SSLP/Download.aspx?DocID=266596 ) nová právna úprava predovšetkým:

1. Doplňuje a spresňuje použité pojmy vrátane presnejšieho vymedzenia „povinných osôb“.
2. Pre povinné osoby demonštratívne vymenúva niektoré neobvyklé obchodné operácie, ktoré sa vzťahujú k legalizácii príjmov z trestnej činnosti, ako aj k financovaniu terorizmu.
3. Detailnejšie vymedzuje vykonávanie identifikácie a zavádza povinnosť následnej verifikácie získaných identifikačných údajov, rozširuje možnosť pri identifikácii o prevzatie identifikácie.
4. Pre povinné osoby konkretizuje rozsah ich povinností pri vykonávaní tzv. starostlivosti vo vzťahu ku klientovi s uplatnením rizikového prístupu. Zavádza výnimky z vykonávania starostlivosti a naopak u „rizikovejších klientov“ predpokladá vykonávanie zvýšenej starostlivosti. Za týmto účelom sú povinné osoby oprávnené žiadať od klienta informácie a doklady nevyhnutné na vykonanie príslušnej starostlivosti.
5. Zvyšuje ochranu zamestnanca povinnej osoby, ktorý nahlasuje (zistí) neobvyklú obchodnú operáciu pred jeho vystavením hrozbám od tretích strán alebo od osoby, ktorej sa neobvyklá obchodná operácia týka.
6. Medzi povinnými osobami obmedzuje zákaz výmeny informácií o ohlásených neobvyklých obchodných operáciách.
7. Vyžaduje písomné vypracovanie programu vlastnej činnosti povinnej osoby, ktorý je zameraný proti legalizácii a financovaniu terorizmu a podrobnejšie určuje jeho obligatórne časti.
8. Definuje Finančnú spravodajskú jednotku ako národnú jednotku pre oblasť boja proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovaniu terorizmu a v tejto súvislosti určuje jej povinnosti, oprávnenia a možnosti medzinárodnej spolupráce.
9. Stanovuje účinné, primerané a odradzujúce sankcie.
(rozumej zvyšuje sankcie za neplnenie povinností)

ale i rozširuje okrum povinných osôb na každého podnikateľa, ktorý vykonáva obchod v hotovosti v hodnote najmenej 15-tisíc eur (aj v prípade ich rozdelenia na niekoľko menších transakcií).

Tu je niekoľko odkazov prejednávajúcich zákon platný od 1.9.2008:

http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/0454F4C9483F30A1C125733A003DC8F7?OpenDocument
http://www.nrsr.sk/exeIT.NRSR.Web.SSLP/SSLP.aspx?MasterID=2261
(odtiaľto si možno stiahnúť nový zákon v doc formáte)
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=42&NewsID=589
http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/ako-sa-peru-slovenske-peniaze/121749.html?discusion=1
http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/paragrafova-buducnost/121760.html

Pre tých, čo zatiaľ nemajú nič, aspoň Vzor vypracovaný podľa starého zákona včítane stručného popisu účelu tohoto zákona je tu

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7049&LngID=0


P.S. Tibor tu raz už ponúkol svoju pomoc: http://www.porada.sk/98151-post3.html
ale nikto prejavil :eek: záujem ....
zltalienka
16.12.08,08:07
Chcem sa spýtať, keď dodávateľovi firma vyplatí v hotovosti 450 tis. Sk, nebude nás nikto kontrolovať? Môžme mu len tak vyplatiť toľko Sk? Nie je to potrebné niekam hlásiť, či už zo strany firmy alebo zo strany prijímateľa hotovosti (dodávateľa)?
ďakujem za odpovede.
ZDENIELA
16.12.08,08:32
Chcem sa spýtať, keď dodávateľovi firma vyplatí v hotovosti 450 tis. Sk, nebude nás nikto kontrolovať? Môžme mu len tak vyplatiť toľko Sk? Nie je to potrebné niekam hlásiť, či už zo strany firmy alebo zo strany prijímateľa hotovosti (dodávateľa)?
ďakujem za odpovede.
Ak je dodávateľ FO - platba v hotovosti nad 100.000,-- sa vždy do 31.01. nasledujúceho roka hlási na DU, o inom obmedzení neviem
tuta
16.12.08,08:35
Zák. č. 511/1992 Zb. § 32 odst. 5 :

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
zltalienka
16.12.08,08:47
Uff, vážne?
Vďaka za odpovede, Zdeniela a tuta a tiež za priloženie konkrétneho § zo zákona.
zltalienka
16.12.08,09:06
... náhodou by sa u niekoho nenašiel vzor tohoto nového programu vlastnej činnosti povinnej osoby ?:rolleyes:

Aj nám by sa zišiel, ak niekto už má vytvorený/upravený.
Rozalka
21.01.10,18:59
Ja viem, že ešte je dosť času do 31. decembra 2009, dokedy treba vykonať základnú starostlivosť vo vzťahu k existujúcim klientom ....


Už je po 31.12.2009 a vraj už aj chodia kontroly ...
Aké máte skúsenosti?
JankaO
21.01.10,19:08
Už je po 31.12.2009 a vraj už aj chodia kontroly ...
Aké máte skúsenosti?
O kontrolách som zatiaľ nepočula, ale smernicu mám vďaka Stefanovi2005 a Chobotovi vypracovanú.
Rozalka
21.01.10,19:31
Neviem si to celkom jasne predstaviť v praxi, veď potom prídem o existujúcich a prípadných nových klientov ...
promont maja
14.09.10,08:01
O kontrolách som zatiaľ nepočula, ale smernicu mám vďaka Stefanovi2005 a Chobotovi vypracovanú.
... chcela by som si ju kúpiť ( myslím tú smernicu) ... dá sa?
Zita5
14.09.10,08:14
... chcela by som si ju kúpiť ( myslím tú smernicu) ... dá sa?

Smernice by mali byť aktualizované a prispôsobené k aktuálnym zmenám v legislatíve SR.

Ja keď som si vypracovala Program vlastnej činnosti(smernicu) tak najskôr to bol Program vlastne činnosti v súlade so zákonom 367/2000 a zákonom 445/2002 .

Potom nasledovala veľká novela zákon č.297/2008 , tam už bol zákon rozsiahlejší a tým pádom aj Program vlastne činnosti bol rozsiahlejší v súlade so zákonom.
A to som robila spätne :rolleyes:;)
Ale podľa horeuvedených zákonov by si nemala mať problém takú smernicu resp. program zostaviť .Len treba si preštudovať zákon, aby človek vlastne vedel o čom píše.;)