veronika713
02.01.08,15:56
Zdravím všetkých...
Už dlhšie som registrovaná na porade, ale toto je môj prvý príspevok,resp. otázka. Neviem si rady s konkrétnou situáciou, tak snáď mi niekto z Vás poradí...
V druhej polovici roku 2007 sme zamestnávali dôchodkyňu na dohodu o vykonaní práce.Mesačne jej príjem vychádzal na 7600 Sk, tzn. príjem za rok 2007 z dohody mala 45 600 Sk (7600x6). Každý mesiac sme zaplatili aj preddavok na daň z príjmu, ale nie som si istá, či by si nemala dotyčná platiť aj odvod do zdravotnej poisťovne?!? Ako sa to posudzuje???
Zoltán Kovács
02.01.08,14:58
Zdravím všetkých...
Už dlhšie som registrovaná na porade, ale toto je môj prvý príspevok,resp. otázka. Neviem si rady s konkrétnou situáciou, tak snáď mi niekto z Vás poradí...
V druhej polovici roku 2007 sme zamestnávali dôchodkyňu na dohodu o vykonaní práce.Mesačne jej príjem vychádzal na 7600 Sk, tzn. príjem za rok 2007 z dohody mala 45 600 Sk (7600x6). Každý mesiac sme zaplatili aj preddavok na daň z príjmu, ale nie som si istá, či by si nemala dotyčná platiť aj odvod do zdravotnej poisťovne?!? Ako sa to posudzuje???

Preddavky na zdrav.poistenie nemusela platiť. Ale ty ako zamestnávateľ si mala povinnosť prihlásiť ju do SP ako dohodára, a platiť úrazové a garančné poistenie.
JankaO
02.01.08,14:59
Jozef Mihál
02.01.08,15:13
Ďakujem za pochvalu.
veronika713
02.01.08,15:15
zatiaľ ďakujem...
na SP je prihlásená, aj prislúchajúce odvody sú za ňu odvedené,len to zdravotné poistenie ma zneistilo... a ešte jedna otázka... sme s ňou spokojný a dohodu jej chceme predĺžiť na celý rok 2008 a šéf jej chce dať mzdu 8 100 mesačne...môže pracovať na dohodu aj za týchto finančných podmienok? lenže tu jej už asi vznikne povinnosť platiť tú zdravotnú?!? keďže by mala príjem vyšší ako úhrn polovice minimálnych miezd za každý mesiac...či sa mýlim?
Zoltán Kovács
02.01.08,15:18
zatiaľ ďakujem...
na SP je prihlásená, aj prislúchajúce odvody sú za ňu odvedené,len to zdravotné poistenie ma zneistilo... a ešte jedna otázka... sme s ňou spokojný a dohodu jej chceme predĺžiť na celý rok 2008 a šéf jej chce dať mzdu 8 100 mesačne...môže pracovať na dohodu aj za týchto finančných podmienok? lenže tu jej už asi vznikne povinnosť platiť tú zdravotnú?!? keďže by mala príjem vyšší ako úhrn polovice minimálnych miezd za každý mesiac...či sa mýlim?

V tomto prípade odporúčam použiť dohodu o pracovnej činnosti a nie dohodu o vykonaní práce, ak je to opakujúca sa činnosť. V pripojenom linku na drak.porada.sk je presne uvedené, že ak je z iného titulu zdravotne poistený zamestnanec (v tvojom prípade áno, lebo je dôchodkyňa) tak príjem z dohôd sa nezapočítava na účely ZP od 01.01.2008. Takže jej nevznikne povinnosť platiť ZP, a ani vykonať RZ ZP.

P.S. Dovolil som si pomôc z toho príspevku, nakoľko veronika nemá draka, tak neviem či sa tam dostane.
veronika713
02.01.08,15:26
ano,už mám pripravenú dohodu o pracovnej činnosti,presne tak sa mi to zdalo vhodnejšie...tak ďakujem veľmi pekne za pomoc, zase som o niečo múdrejšia ;-)))