nikitaf1
02.01.08,17:46
Ahojte poradaci. Mam zivnostnika, ktory chce od noveho roku zamestnat jedneho dohodara a jedneho zamestnanca. Potrebovala by som sa uistit v urcitych veciach.
Musi sa zahlásiť ako zamestnávateľ do SP a ZP (tam kde su ev. Zamestnanci) a na daňový urad (ako platca zo záv. Činnosti). Zahlásiť zamestnanca do SP a ZP.
Pri dohodarovi iba ako zamestnavateľ do SP (UP a GP) a neviem ako je to na danovy urad ked bude mat mzdu vyssiu ako 5000 je to asi preddavky na dan, ze?
Vsetko treba zahlasit najneskor do 1 dna pred nastupom do zamestnania.
Dá im podpísať súhlasím so spracovávaním osobných údajov (myslim ze je to vsetko, nie som si ista... ci tam netreba aj nejaky bezpecnostny projekt, ale netusim co to je...)
Ako je to so vstupnou prehliadkou? Musia ju absolvovat?
Socialny fond tvory az z prvej mzdy vsak?
Nemam v tom uplne jasno a prosim ak este nieco poradte mi. Dakujem velmi pekne. Robim to prvy krat a oznamil mi to dnes doobeda... vela casu nemam :mee:
Lydka R
02.01.08,16:54
Ahojte poradaci. Mam zivnostnika, ktory chce od noveho roku zamestnat jedneho dohodara a jedneho zamestnanca. Potrebovala by som sa uistit v urcitych veciach.
Musi sa zahlásiť ako zamestnávateľ do SP a ZP (tam kde su ev. Zamestnanci) a na daňový urad (ako platca zo záv. Činnosti). Zahlásiť zamestnanca do SP a ZP.
Pri dohodarovi iba ako zamestnavateľ do SP (UP a GP) a neviem ako je to na danovy urad ked bude mat mzdu vyssiu ako 5000 je to asi preddavky na dan, ze?
Vsetko treba zahlasit najneskor do 1 dna pred nastupom do zamestnania.
Dá im podpísať súhlasím so spracovávaním osobných údajov (myslim ze je to vsetko, nie som si ista... ci tam netreba aj nejaky bezpecnostny projekt, ale netusim co to je...)
Ako je to so vstupnou prehliadkou? Musia ju absolvovat?
Socialny fond tvory az z prvej mzdy vsak?
Nemam v tom uplne jasno a prosim ak este nieco poradte mi. Dakujem velmi pekne. Robim to prvy krat a oznamil mi to dnes doobeda... vela casu nemam :mee:

Prihlásiť zamestnávateľa do SP. (do 8 dní od zamestnania prvého zamestnanca)
Prihlásiť zamestnancov do SP. (najneskôr v deň nástupu do zamestnania, pred začiatkom výkonu práce)
Prihlásiť zamestnávateľa do ZP pracovníka na zmluvu. (Za dohodára sa do ZP neplatí).
Prihlásiť zamestnanca do ZP.
Prihlásiť zamestnávateľa na DÚ ako platiteľa dane zo závislej činnosti.
Vstupná prehliadka musí byť. Minimálne u pracovníka na zmluvu.
Sociálny fond až z prvej mzdy, ale len z hrubej mzdy pracovníka na zmluvu.
nikitaf1
02.01.08,16:57
dakujem za odpoved. Tu vstupnu prehliadku moze vykonat hocijaky lekar a on mu to len preplati, ze?
A este ta ochrana osobnych udajov... nema sa nikam hlasit? Staci to vyhlasenie?
nikitaf1
02.01.08,17:02
a este ma napadla jedna vec, tie prihlasovacie formulare staci ked si stiahnem z internetu alebo musia byt priamo z poistovni?
Zoltán Kovács
02.01.08,17:03
a este ma napadla jedna vec, tie prihlasovacie formulare staci ked si stiahnem z internetu alebo musia byt priamo z poistovni?

Stačí z netu.
Infarkt
02.01.08,17:03
Ahojte poradaci. Mam zivnostnika, ktory chce od noveho roku zamestnat jedneho dohodara a jedneho zamestnanca. Potrebovala by som sa uistit v urcitych veciach.
Musi sa zahlásiť ako zamestnávateľ do SP a ZP (tam kde su ev. Zamestnanci) a na daňový urad (ako platca zo záv. Činnosti). Zahlásiť zamestnanca do SP a ZP. ... ÁNO ...

Pri dohodarovi iba ako zamestnavateľ do SP (UP a GP) a neviem ako je to na danovy urad ked bude mat mzdu vyssiu ako 5000 je to asi preddavky na dan, ze? ... môžeš aj pri príjme pod 5.000,-Sk, záleží od podpísania prehlásenia...

Vsetko treba zahlasit najneskor do 1 dna pred nastupom do zamestnania. ... najneskôr v deň nástupu...

Dá im podpísať súhlasím so spracovávaním osobných údajov ... ÁNO ..(myslim ze je to vsetko, nie som si ista... ci tam netreba aj nejaky bezpecnostny projekt, ale netusim co to je...) ... projekt ??? ... viď znenie ZP dolu...BoZP...prípadne doporučujem vypracovať pracovnú náplň, prípadne pracovný poriadok...
Ako je to so vstupnou prehliadkou? Musia ju absolvovat? ... na HPP áno, dohodár nie...ale môže ;) ...
Socialny fond tvory az z prvej mzdy vsak? ... ÁNO ...

Nemam v tom uplne jasno a prosim ak este nieco poradte mi. Dakujem velmi pekne. Robim to prvy krat a oznamil mi to dnes doobeda... vela casu nemam :mee:


§ 47
Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru

(1) Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer,

a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou,
b) zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať práce osobne podľa pracovnej zmluvy v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.

(2) Pri nástupe do zamestnania je zamestnávateľ povinný zamestnanca oboznámiť s pracovným poriadkom, s kolektívnou zmluvou a s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu ním vykonávanú, s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré musí zamestnanec pri svojej práci dodržiavať, a s ustanoveniami o zásade rovnakého zaobchádzania.

(3) Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn, ktoré

a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,
b) bezprostredne a vážne ohrozujú život alebo zdravie zamestnanca alebo iných osôb.

(4) Zamestnávateľ je povinný predkladať zástupcom zamestnancov správy o dohodnutých nových pracovných pomeroch v lehotách, ktoré s ním dohodol.
nikitaf1
02.01.08,17:07
je ste fakt zlaty, dakujem velmi pekne. ja som myslela bezp. projekt pri ochrane osobnych udajov, nejak som totiz tomu nepochopila...