edena
02.01.08,18:43
Prosím o radu pri kúpe pozemku.
Máme vyhliadnutý starší dom na dosť veľkom pozemku.Vie nám niekto poradiť ako postupovať pred kúpou pozemku? Čo všetko je dobré zistiť, preveriť a kde ? Ďakujem za radu.
Zoltán Kovács
02.01.08,17:45
Určite začnite na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk). Zistite vlastníkov, prípadné ťarchy a podobne. Ďalšie kroky by som už zveril do rúk odborníkovi (napr. notár) pri spisovaní kúpnej zmluvy, alebo napr. geodetovi, ktorý poskytuje aj iné služby ako zameranie pozemku (čo tiež nie je zle si dať spraviť pred kúpou), ako napr. vyhotovuje návrh na vklad do katastra a pod....
edena
02.01.08,20:26
vlastníka máme overeného, notára vyhliadnútého akurát s geodetom som si zatiaľ nevedela rady-či v podstate je možné aby som ja ako budúca kupujúca mohla dať vytýčiť-skontrolovať hranice pozemku zatiaľ na CUDZOM pozemku
Zoltán Kovács
02.01.08,20:36
vlastníka máme overeného, notára vyhliadnútého akurát s geodetom som si zatiaľ nevedela rady-či v podstate je možné aby som ja ako budúca kupujúca mohla dať vytýčiť-skontrolovať hranice pozemku zatiaľ na CUDZOM pozemku

Ja pri kúpe som si to dal urobiť vo vlastnom záujme. A došlo sa na to, že vlastne 40 cm po celej dlžke pozemku je u susedov. Zle postavený plot. Takže vrele doporučujem si dať zamerať ten pozemok.
ROMBOR
04.01.08,10:44
geodeticke zameranie je dolezite ... som momentalne po zavkladovani pozemku, dolezite je - 1. zistit vlastnika pozemku, 2. zistit, ako je definovany pozemok - zahrada, orna poda a pod. ... da sa zistit na obci/meste, ci je v extravilane, alebo v intravilane obce a ci je v uzemnom plane obce (to su dolezite informacie), ci je nan vystavena UPI a pod... ak tam chcete stavat, mal by to byt pozemok, kde sa stavat DA - a to si treba preverit 3. predbezne by som si zistil, kde sa nachadzaju siete (plyn, voda, elektrika), ci su v dosahu a ci je sa mozne na ne pripojit 4. geodet - nevadi, ze nie ste este majitelom, spravidla by malo byt aj v zaujme predavajuce stanovit hranice predavaneho pozemku, takze by som naklady za geodeta nechal na strane predavajuceho - urcite by som ale geodeticke zameranie urobil 5.kupna zmluva - notar/pravnik ... 6.podpisanie a zavkladovanie do katastra
.. dufam, ze som na nic nezabudol :o