Rasto12345
02.01.08,19:38
Otec zdedil 1/6 výmery ornej pôdy. Po dohode s bratmi by som ju chcel previesť na svoje meno. Mám možnosť dokonca odkúpiť aj ďalšie štyri podiely od strýkov, problém je s jedným podielom z rozhádanej časti rodiny, ktorý to asi len ťažko predá, resp. napadne akýkoľvek pokus túto pôdu sceliť dokopy. Zatiaľ nevlastním žiadnu časť predmetnej pôdy. Preto prosím o pomoc pri nasledovných nejasnostiach.
1. Je možné ak kúpim pôdu od strýkov, že to môže napadnúť dotyčná znepriatelená strana a anulovať predaj lebo nebol ponúknutý najprv jemu ?
2. Je možné, že by som otcovu časť dostal darovacou zmluvou - s bratmi sa dohodnem bez problémov. Môže toto napadnúť znepriatelená strana alebo nie ?
3. Ak by som mal problém s bodom č.1, dalo by sa to obísť tak, že najprv dostanem darovacou zmluvou 1/6 pôdy od otca a keď už budem čiastočným vlastníkom, že ihneď odkúpim zbytné podiely od strýkov ?
4. Ak nič z horeuvedeného nie je možné tak mi poraďte ako túto pôdu sceliť dokopy aby nenastalo jej ďalšie drobenie, lebo to by bolo už beznádejné dávať dokopy.
5. Je možné, že sa o tomto darovaní a prevode vôbec nedozvie znepriatelená strana ? /ak to nebude aktívne sledovať na katastri/
Ďakujem Vám všetkým vopred za pomoc.
Zoltán Kovács
02.01.08,18:47
Otec zdedil 1/6 výmery ornej pôdy. Po dohode s bratmi by som ju chcel previesť na svoje meno. Mám možnosť dokonca odkúpiť aj ďalšie štyri podiely od strýkov, problém je s jedným podielom z rozhádanej časti rodiny, ktorý to asi len ťažko predá, resp. napadne akýkoľvek pokus túto pôdu sceliť dokopy. Zatiaľ nevlastním žiadnu časť predmetnej pôdy. Preto prosím o pomoc pri nasledovných nejasnostiach.
1. Je možné ak kúpim pôdu od strýkov, že to môže napadnúť dotyčná znepriatelená strana a anulovať predaj lebo nebol ponúknutý najprv jemu ? Áno je to napadnuteľné, najprv treba ponúknuť na odkúpenie ostatným spoluvlastníkom, majú predkupné právo.
2. Je možné, že by som otcovu časť dostal darovacou zmluvou - s bratmi sa dohodnem bez problémov. Môže toto napadnúť znepriatelená strana alebo nie ? Darovaciu zmluvu nemôžu napadnúť.
3. Ak by som mal problém s bodom č.1, dalo by sa to obísť tak, že najprv dostanem darovacou zmluvou 1/6 pôdy od otca a keď už budem čiastočným vlastníkom, že ihneď odkúpim zbytné podiely od strýkov ? Nie, podiely sa musia ponuknúť aj tomu majiteľovi 1/6 (rozhádaná časť rodiny).
4. Ak nič z horeuvedeného nie je možné tak mi poraďte ako túto pôdu sceliť dokopy aby nenastalo jej ďalšie drobenie, lebo to by bolo už beznádejné dávať dokopy.
5. Je možné, že sa o tomto darovaní a prevode vôbec nedozvie znepriatelená strana ? /ak to nebude aktívne sledovať na katastri/
Ďakujem Vám všetkým vopred za pomoc.

Pripojim zaujímavý link ak ide o ornú pôdu:
http://www.porada.sk/t68165-delenie-ornej-pody.html
Rasto12345
02.01.08,22:30
Ďakujem Vám za cenné rady.
A čo keby najprv všetko skúpil môj otec a potom všetko ďalej daroval, resp. predal mne ako synovi - predaj rodinnému príslušníkovi vraj tiež nie je napadnuteľný - alebo to by bolo potom už prekupovanie nehnuteľností a platila by sa daň ? Dvaja strýkovia majú navyše už dosť rokov a radi by si s týmito peniazmi pomohli pri oprave svojich domov. A na druhej strane mi chcú pomôcť túto pôdu znova stmeliť dohromady.
Druhá vec je ako prebieha ponúkanie na odpredaj ostatným vlastníkom. Na katastri som videl aj pozemky, ktoré mali 20 a viac vlastníkov. Ako potom prebieha podávanie ponúk na odpredaj ? Písomne s licitáciou ceny ? Je to formou dopisovania si alebo je nutné osobné stretnutie ? Ak áno asi by bolo najvhodnejšie zvoliť právne zastupovanie u notára – asi ťažko príde dôchodca kvôli tomu z opačnej strany Slovenska.
Takže celkovo keď to zhrniem: celá rodina stojí za nami a chcú čo najjednoduchšie a najrýchlejšie odpredať svoje podiely na moje meno /či už cez otca alebo napriamo/. Kúpnu cenu máme dohodnutú a nezmení ju žiadna protiponuka z druhej znepriatelenej strany. Ako teda konať aby nám nemohli zmariť toto naše úsilie, resp. PROSÍM poradiť ako ich v medziach zákonov obísť – čo ak neodpovedia na dopis alebo dajú schválne vyššiu protiponuku a potom povedia, že to vlastne nechcú alebo nemajú dosť peňazí alebo nebudú môcť prísť na stretnutie alebo .... už nám toho predviedli dosť – jedná sa o dvoch bratrancov, ktorí majú teraz každý podiel 1/12 z celku /majú to po ďalšom prededení od zosnulého strýka/ t.j. sú oproti všetkým ostatným najdrobnejší vlastníci – ostatní majú po 1/6 podielu.

Ešte raz ďakujem za pomoc a poskytnuté rady.
Eulalia
03.01.08,03:59
Bohužiaľ, už si to z hlavy nepamätám, ale pozri si v Občianskom zákonníku časť o spoluvlastníctve. Je tam uvedený okruh osôb, na ktoré môže spoluvlastník previesť svoju časť bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov. V podstate sú to najbližší príbuzní. Možno Ti to pomôže.
elli
03.01.08,16:01
Ďakujem Vám za cenné rady.
A čo keby najprv všetko skúpil môj otec a potom všetko ďalej daroval, resp. predal mne ako synovi - predaj rodinnému príslušníkovi vraj tiež nie je napadnuteľný - alebo to by bolo potom už prekupovanie nehnuteľností a platila by sa daň ? Dvaja strýkovia majú navyše už dosť rokov a radi by si s týmito peniazmi pomohli pri oprave svojich domov. A na druhej strane mi chcú pomôcť túto pôdu znova stmeliť dohromady.
Druhá vec je ako prebieha ponúkanie na odpredaj ostatným vlastníkom. Na katastri som videl aj pozemky, ktoré mali 20 a viac vlastníkov. Ako potom prebieha podávanie ponúk na odpredaj ? Písomne s licitáciou ceny ? Je to formou dopisovania si alebo je nutné osobné stretnutie ? Ak áno asi by bolo najvhodnejšie zvoliť právne zastupovanie u notára – asi ťažko príde dôchodca kvôli tomu z opačnej strany Slovenska.
Takže celkovo keď to zhrniem: celá rodina stojí za nami a chcú čo najjednoduchšie a najrýchlejšie odpredať svoje podiely na moje meno /či už cez otca alebo napriamo/. Kúpnu cenu máme dohodnutú a nezmení ju žiadna protiponuka z druhej znepriatelenej strany. Ako teda konať aby nám nemohli zmariť toto naše úsilie, resp. PROSÍM poradiť ako ich v medziach zákonov obísť – čo ak neodpovedia na dopis alebo dajú schválne vyššiu protiponuku a potom povedia, že to vlastne nechcú alebo nemajú dosť peňazí alebo nebudú môcť prísť na stretnutie alebo .... už nám toho predviedli dosť – jedná sa o dvoch bratrancov, ktorí majú teraz každý podiel 1/12 z celku /majú to po ďalšom prededení od zosnulého strýka/ t.j. sú oproti všetkým ostatným najdrobnejší vlastníci – ostatní majú po 1/6 podielu.

Ešte raz ďakujem za pomoc a poskytnuté rady.

Ak STRYKOVIA = vlastni bratia otca, tak potom plati:
§ 140

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, § 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.


Blízke osoby
§ 116


Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.


teda ze surodencovi (tvojmu otcovi) mozu predat alebo darovat svoje podiely bez toho, aby museli vyzyvat ostatnych spoluvlastnikov na uplatnenie predkupneho prava.

V zmysle uvedeneho potom moze otec (ako vlastnik pozemkov a osoba TEBE blizka podla §116) previest na teba vlastnictvo pozemkov takisto bez vyzvy na uplatnenie predkupneho prava.
Co sa tyka dane z prijmu (lebo dan z darovania + prevodu/prechodu nehnutelnosti bola zrusena), ak ti to otec daruje, neplati sa ziadna dan, a ak preda, plati sa dan z rozdielu medzi tym, za co to nadobudol (kupil) a tym, za aku cenu ti to predava. Ak 1=1, teda predam za co som kupil, dan sa neplati.

Po vyuziti uvedenych postupov, teda ak uz budes vacsinovym vlastnikom nehnutelnosti, mozes dat mensinovym vlastnikom ponuku na odkupenie ich spoluvlastnickeho podielu. Ak neprijmu, mozes sa domahat na sude zrusenia a vyporiadania podieloveho spoluvlastnictva za nahradu, ktorej vysku urci v pripade kladneho rozhodnutia sud, obvykle je to vseobecna hodnota nehnutelnosti urcena znaleckym posudkom.
Rasto12345
03.01.08,17:55
Elli,
ďakujem za perfektné vysvetlenie, nedalo sa aby som ti za to nedal ocenenie. Asi poslednú nejasnosť a otázku mám či blízky príbuzný je aj môj bratranec, ktorý by to bez nutnosti oslovovať ostatných mohol tiež predať môjmu otcovi. Jedná sa o to, že traja strýkovia žijú, tí to predajú otcovi bez problémov, jeden nežije a mal len jedného syna /bratranca/, ktorý by to tiež rád predal bez prieťahov – má tiež 1/6 a ostávajú už len dvaja bratranci po znepriatelenom zosnulom strýkovi s ktorými bude určite problém – tí majú každý podiel po 1/12.
Ak môžem poprosiť aj o túto odpoveď nakoľko pochopiť par.116 a 117 OZ mi fakt dáva zabrať.
Citujem: „Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.“

Hlavne tá druhá časť je podľa mňa napísaná tak aby súdy mali čo robiť a tomu by som sa rád vyhol. Takže prosím ešte poslednú informáciu, či to môže jeden môj bratranec predať otcovi bez toho aby to napadli a nárokovali si na to druhí dvaja bratranci.

ĎAKUJEM za pomoc, ste fakt super.
elli
04.01.08,08:58
Elli,
ďakujem za perfektné vysvetlenie, nedalo sa aby som ti za to nedal ocenenie. Asi poslednú nejasnosť a otázku mám či blízky príbuzný je aj môj bratranec, ktorý by to bez nutnosti oslovovať ostatných mohol tiež predať môjmu otcovi. Jedná sa o to, že traja strýkovia žijú, tí to predajú otcovi bez problémov, jeden nežije a mal len jedného syna /bratranca/, ktorý by to tiež rád predal bez prieťahov – má tiež 1/6 a ostávajú už len dvaja bratranci po znepriatelenom zosnulom strýkovi s ktorými bude určite problém – tí majú každý podiel po 1/12.
Ak môžem poprosiť aj o túto odpoveď nakoľko pochopiť par.116 a 117 OZ mi fakt dáva zabrať.
Citujem: „Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.“

Hlavne tá druhá časť je podľa mňa napísaná tak aby súdy mali čo robiť a tomu by som sa rád vyhol. Takže prosím ešte poslednú informáciu, či to môže jeden môj bratranec predať otcovi bez toho aby to napadli a nárokovali si na to druhí dvaja bratranci.

ĎAKUJEM za pomoc, ste fakt super.

Nepotesim ta - nie je osobou blizkou. Ta cast "ine osoby...ujmu" je myslena skor na ine vztahy - napr. buduci manzel, druh a podobne, a nie "srdcu blizky bratranec".
Ked on bude ci uz predavat, alebo darovat (odporucam predaj - vysvetlim nizsie), je potrebne vyzvat spoluvlastnikov na uplatnenie predkupneho prava. Staci jednoducho - oznamujem vam, ze som sa rozhodol predat svoj podiel na nehnutelnosti parc.cislo 123/4 v katastralnom uzemi Horne Dolne, ktora je zapisana na liste vlastnictva cislo 567. Ak mate zaujem o kupu mojho spoluvlastnickeho podielu 1/6 za cenu 789 Sk, ziadam Vas, aby ste mi svoj zaujem oznamili pisomne v lehote 30 dni od dorucenia tejto pisomnosti, a v rovnakej lehote predlozili navrh na uzavretie kupnej zmluvy a zlozili kupnu cenu.

Po marnom uplynuti tejto lehoty (teda osloveny ak sa v lehote neohlasi) moze bratranec predat podiel na nehnutelnosti komukolvek bez nasledkov.
Vyzvu treba zaslat doporucene, najlepsie s dorucenkou, aby bol doklad o prevzati a o tom, odkedy sa tych 30 dni pocita.

O predaji som hovorila preto, lebo je jedno rozhodnutie najvyssieho sudu SR, ze predkupne pravo sa tyka aj bezodplatnych prevodov, t.j. darovania....