Mickya
02.01.08,19:39
Ahojte, je prosím možné použiť účet 395 aj vtedy, aby mi nevisela v programe neuhradená faktúra? Zákazníkovi boli totiž vystavené omylom 2 faktúry za jednu a tú istú službu, preto mu bola jedna faktúra dobropisovaná. Ak by som nejakým spôsobom nezúčtovala tú jednu faktúru a dobropis, stále by mi svietili v programe, ako neuhradené. Môžem spraviť účtovanie: faktúry 395/311 a naopak dobropisu -395/-311, aby som to z neuhradených vyhodila?
ďakujem
Zoltán Kovács
02.01.08,18:42
Ahojte, je prosím možné použiť účet 395 aj vtedy, aby mi nevisela v programe neuhradená faktúra? Zákazníkovi boli totiž vystavené omylom 2 faktúry za jednu a tú istú službu, preto mu bola jedna faktúra dobropisovaná. Ak by som nejakým spôsobom nezúčtovala tú jednu faktúru a dobropis, stále by mi svietili v programe, ako neuhradené. Môžem spraviť účtovanie: faktúry 395/311 a naopak dobropisu -395/-311, aby som to z neuhradených vyhodila?
ďakujem

Áno je to jednostranný zápočet pohľadávok a záväzkov.
lenkak
02.01.08,19:09
bežne sa to tak robí.
mudroš
03.01.08,09:59
bežne sa to tak robí.
Bežne sa to tak robí, ale je to nesprávne.
Účet 395 je určený pre účtovanie vzťahov medzi jednotlivými vnútornými organizačnými útvarmi účtovnej jednotky (napr. účtovanie vnútropodnikových faktúr). Videl som už pokutu z DÚ za nesprávne používanie účtu 395.
Prečo porušovať postupy účtovania?
Veď mi nič nebráni doplniť si do účtového rozvrhu (nad rozsah rámcovej účtovej osnovy) napríklad účet 399 - Pomocný účet na účtovanie.
Mickya
17.03.08,06:34
prosím, a ak to mám na prelome rokov? stalo sa nám, že sme našli ešte jednu faktúru, ktorá bola vystavená v minulom roku a dobropis v tomto roku.
Ďakujem
Ežor
13.08.08,06:54
Neviem, či nie som mimo témy. Mám takýto problém. Mám DF, ktorú šéf odmieta zaplatiť, a ani dodávateľ netrvá na platbe /zatiaľ/. Môže mi táto faktúra, ktorá je zo začiatku roka, figurovať v budúcom roku ako neuhradená? A ako to preúčtovať, ak sa šéf rozhodne túto faktúru vôbec neuhradiť a ani dodávateľ nebude trvať na platbe?
Zoltán Kovács
13.08.08,06:56
Neviem, či nie som mimo témy. Mám takýto problém. Mám DF, ktorú šéf odmieta zaplatiť, a ani dodávateľ netrvá na platbe /zatiaľ/. Môže mi táto faktúra, ktorá je zo začiatku roka, figurovať v budúcom roku ako neuhradená? A ako to preúčtovať, ak sa šéf rozhodne túto faktúru vôbec neuhradiť a ani dodávateľ nebude trvať na platbe?

Ostane v neuhradených faktúrach. A ak dostaneš od dodávateľa prípis o odpustení svojej pohľadávky, potom to preúčtuješ do výnosov interným dokladom.