Atrei
02.01.08,20:10
Pozdravujem, chcem sa spýtať či niekto nemá podobnú skúsenosť. Ukončil som pracovný pomer v jednej firme v BA a zamestnal sa v inej firme v ČR v Brne. Môj bývalý zamestnávateľ mi ale odmieta vydať zápočtový list pokým neabsolvujem výstupnú lekársku prehliadku. V pracovnej zmluve, ktorú som s bývalým zamestnávateľom mal sa nič o žiadnej prehliadke nespomína, neabsoloval som ani vstupnú prehliadku a keďže som momentálne mimo SR je to pre mňa celkom problém dostaviť sa k lekárovi a absolvovať toto vyšetrenie. V novom zamestnaní tento zápočotvý list odo mňa požadujú predložiť, takže teraz som bezradný. Neviete náhodou niekto či sociálna poisťovňa požaduje absolvovanie tejto prehliadky alebo či má bývalý zamestnávateľ právo mi zadržiavať vydanie zápočotového listu??? Ďakujem.
Marianna6
05.01.08,12:49
Ahoj Atrei, podla noveho Zakonnika Prace platneho od 1.9.2007 je povinnostou zamestnavatela zabezpecovat pre svojich zamestnancov vstupnu, priebeznu a vystupnu zdravotnu prehliadku. Ak nevykona tieto prehliadky pre svojich zamestnancov hrozia mu v pripade kontroly nemale sankcie. Avsak Ty ako zamestnanec mas pravo odmietnut podrobit sa takejto prehliadke podpisanim Cestneho prehlasenia o odmietnuti podrobit sa lekarskej prehliadke v suvislosti s pracou. Tvoj zamestnavatel by mal mat k dispozicii taketo tlacivo. Skus sa informovat, v opacnom pripade ma pravo zadrziavat Ti vydanie Zapoctoveho listu.