Čitateľ
03.01.08,06:24
Byt máme v osobnom vlastníctve. Mám v byte namontované vodomery osobitne na teplú a studenú vodu. Doteraz mi správca účtoval platby za spotrebu vody podľa skutočnej spotreby odpísanej z vodomeru. Teraz mi poslal opravenú vyúčtovanie, kde je prepočítaná skutočná spotreba nejakými koeficientami. Je to O.K.? nemám platiť len za skutočnú spotrebu vody? Ak je koeficient v poriadku, kto stanovuje takýto koeficient prepočtu a kde si môžem skontrolovať jeho výšku?
Ďakujem za odpoveď
Chobot
03.01.08,08:33
Byt máme v osobnom vlastníctve. Mám v byte namontované vodomery osobitne na teplú a studenú vodu. Doteraz mi správca účtoval platby za spotrebu vody podľa skutočnej spotreby odpísanej z vodomeru. Teraz mi poslal opravenú vyúčtovanie, kde je prepočítaná skutočná spotreba nejakými koeficientami. Je to O.K.? nemám platiť len za skutočnú spotrebu vody? Ak je koeficient v poriadku, kto stanovuje takýto koeficient prepočtu a kde si môžem skontrolovať jeho výšku?
Ďakujem za odpoveď

Je to v poriadku, všade sa platí za prepočítanú spotrebu vody. Ak si dáš vyhľadať na porade podľa kľúčových slov, napr. koeficient spotreby, tak nájdeš o tom veľa popísaného.

V stručnosti ide o to, že súčet spotreby jednotlivých domácností, nameraný jednotlivými vodomermi v bytoch, sa môže líšiť od celkovej spotreby v dome. Zapríčiňujú to rôzne odchýlky meračov, nelegálny odber, odber v spoločných častiach domu (napr. na upratovanie, či polievanie), únik vody pri oprave stúpačiek a pod. Tento rozdiel spotreby musia majitelia bytov znášať, preto sa to medzi nich rozpočítava podľa ich skutočnej spotreby.

Doporučujem ti prečítať si túto tému, tam je veľa užitočných informácií:

http://www.porada.sk/t19068-meranie-a-rozpocitavanie-tepla-merace-koeficienty.html
najag
03.01.08,12:57
Merace na studenu vodu nie su fakturacnymi meracmi, ale iba pomerove merace, fakturacne meradlo je na vstupe bytoveho domu, takze tam je rozhodujuci udaj spotreby vody, ktory sa rozrata v pomere meracov. Na vsetupe domu su uz aj fakturacne merace teplej uzitkovej vody, takze sa plati iba za skutocne odobranu vodu v bytovom dome a nie aj straty v rozvodoch od kotolne. Takze aj dany odber sa potom musi rozratat v pomere, v akom sa podielali na odbere vlastnici bytov.A ide tu o presnost meradiel, fakturacne su vo vyssej triede presnosti, takze vzajomne odchylky mozu sposobit aj vacsi rozdiel, nez sa zda.Najma ak fakturacne je v plusovej tolerancii a pomerove ostatne v minusovych toleranciach.Co zakon dovoluje.