redie
03.01.08,06:52
Naša spoločnosť má dvoch spoločníkov, ktorí sú zároveň konateľmi. Jeden zo spoločníkov chce zo spoločnosti odísť nielen z funkcie konateľa ale aj z funkcie spoločníka.
Ako uvedené riešiť, aby nevznikli zbytočné daňové povinnosti?:confused:
Bude sa meniť spoločenská zmluva na zakladateľskú listinu?:confused:
Ako vlastne treba postupovať?:confused:

Ďakujem.:o
tacasina
03.01.08,06:33
Treba spísať novú spoločenskú zmluvu a zmluvu o prevode obchodného podielu.
redie
03.01.08,06:47
Treba spísať novú spoločenskú zmluvu a zmluvu o prevode obchodného podielu.
nebolo by lepšie obchodný podiel predať za symbolickú cenu - kôli zdaneniu?

nemá sa spísať zakladateľská listina?
ale na druhej strane prečo? spoločnosť už predsa bola založená...
Zoltán Kovács
03.01.08,06:52
Predaj podielu sa nezobrzí v účte spoločnosti, iba okrajovo na účte 411 analytická evidencia. Predaj podielu je súkromná záležitosť spoločníkov. Musí sa zvolať valné zhromaždenie kde sa odsúhlasí predaj podielu. A potom všetky písomnosti ohľadne zápisu zmien do Obchodného registra.
tacasina
03.01.08,06:53
Neviem Ti v tomto podať lepšie informácie, len viem, že naša s.r.o. toto robila pred dvomi mesiacmi a spisovala sa nová spoločenská zmluva a zmluva o prevode obchodného podielu. Robil nám to právnik.
liba2
03.01.08,07:11
Naša spoločnosť má dvoch spoločníkov, ktorí sú zároveň konateľmi. Jeden zo spoločníkov chce zo spoločnosti odísť nielen z funkcie konateľa ale aj z funkcie spoločníka.
Ako uvedené riešiť, aby nevznikli zbytočné daňové povinnosti?:confused:
Bude sa meniť spoločenská zmluva na zakladateľskú listinu?:confused:
Ako vlastne treba postupovať?:confused:

Ďakujem.:o
Pôjde o prevod obchodného podielu z odchádzajúceho spoločníka na zostávajúceho.
Treba pozrieť do Spoločenskej zmluvy, ako je v nej upravený takýto prevod.
Ak to SZ neupravuje, treba zvolať valné zhromaždenie, ktoré musí s prevodom súhlasiť. Účinnosť prevodu nastane dňom súhlasu VZ. Súčasne VZ rieši aj odchádzajúceho konateľa (jeho odstúpenie).
Zmluva o prevode obchodného podielu je vzťah medzi 2 spoločníkmi, netýka sa s.r.o. Iba v účtovníctve s.r.o. sa preúčtuje na 411 podiel odchádzajúceho spoločníka - ak bolo o ňom účtované na analyt. účte. Finančné vysporiadanie medzi spoločníkmi ide mimo s.r.o.
Nakoniec treba dať návrh na zápis zmeny do OR.
Ak od nadobudnutia obchodného podielu uplynulo viac ako 5 rokov, je príjem z predaja oslobodený od dane. Obchodný podiel sa môže predaj aj za 0 Sk.
redie
03.01.08,09:09
A nebude treba prerobit spolocensku zmluvu na zakladatelsku listinu, kedze v spolocnosti zistane len jeden spolocnik?
josh
03.01.08,10:37
A nebude treba prerobit spolocensku zmluvu na zakladatelsku listinu, kedze v spolocnosti zistane len jeden spolocnik?
mozes, nemusis, nazov ostane kazdopadne rovnaky ako doteraz (niektore obchodne registre na tom trvaju, aj ked ich do uplneho znenia nic nie je).
KEJKA
03.01.08,11:06
Zmena v osobe spoločníkov sa zapisuje do OR. Podkladom musí byť úplne znenie Spoločenskej zmluvy. Kedže sa sro stane jednoosobovou, tak sa už musí spísať úplné znenie zakladateľskej listiny.
Zakladateľská listina je jednou z povinných príloh k Navrhu na zápis zmien do OR.
josh
03.01.08,14:19
Kedže sa sro stane jednoosobovou, tak sa už musí spísať úplné znenie zakladateľskej listiny.
Zakladateľská listina je jednou z povinných príloh k Navrhu na zápis zmien do OR.
Dovolil by som si oponovat:
Jednoducho vzate znamena zakladatelska listina listinu, ktorou sa spolocnost zaklada. Kedze tato spolocnost bola zalozena spolocenskou zmluvou a nie zakladatelskou listinou, nie je mozne ju zmenit na zakladatelsku listinu. Preto by som ako pravnik odporucil nechat vyhotovit uplne znenie spolocenskej zmluvy, napriek tomu, ze ma spolocnik iba jedineho spolocnika.
Danila
03.01.08,14:38
V tomto prípade sa jedná o zmenu SZ v dvoch bodoch, v počte spoločníkov, z ktorých jeden bude vymazaný a vo veľkosti OP, ktorý sa zhromaždí v rukách jediného. Nový a jediný konateľ je zodpovedný za úplne znenie SZ a konanie na OR. Vypracovanie novej ZL nie je nutné.
KEJKA
03.01.08,15:10
Uviedla som to z vlastnej skúsenosti, ked pri kúpe OP od 3 spol. som musela spísať ZL a nie SZ.
ayya
03.01.08,15:19
Uviedla som to z vlastnej skúsenosti, ked pri kúpe OP od 3 spol. som musela spísať ZL a nie SZ.

mozno od veci, ale ja by som mu asi skusila navrhnut, aby ten podiel (alebo cast podielu) od odchadzajuceho spolocnika odkupila manzelka zostavajuceho ... a aby pripadne sucasne aj zmenili podiely napr. na 75:25 ... a .... pokoj :)
ayya
03.01.08,22:58
dostala som otazku, ale nemozem inak odpovedat, preto tu doplnim ;)
"co v pripade rozvodu"? ... nuz, ono to je vlastne jedno, ci by tam manzelka bola, alebo nebola ... lebo:

ak ju to nezaujima, tak sa nestara ani o chod spolocnosti (ani nemusi, ako "iba" spolocnik) a pri pripadnom rozvode manzelovi spolocnost necha ... v horsom pripade si bude pytat naspat svoj vklad, ktory jej byvaly manzel az potom uhradi (co ho ale nezruinuje) ;)

ale ak je "chytra", tak vie, ze aj tak ta spolocnost v ramci BSM patri na 50% jej, ci spolocnicka je, alebo nie je (aj v pripade, ze manzel ma jednoosobovu sro) a v pripade rozvodu - ak spolocnicka je moze nazerat do vsetkych obchodnych pisomnosti sama

a to je vlastne jediny rozdiel, lebo v horsom pripade do spolocnosti moze manzelka tak ci tak (pri deleni BSM) poslat svojho auditora, svojho danoveho poradcu, alebo az danovu kontrolu ... ach jo ...:o
vladenl
04.01.08,12:35
Pôjde o prevod obchodného podielu z odchádzajúceho spoločníka na zostávajúceho.
Treba pozrieť do Spoločenskej zmluvy, ako je v nej upravený takýto prevod.
Ak to SZ neupravuje, treba zvolať valné zhromaždenie, ktoré musí s prevodom súhlasiť. Účinnosť prevodu nastane dňom súhlasu VZ. Súčasne VZ rieši aj odchádzajúceho konateľa (jeho odstúpenie).
Zmluva o prevode obchodného podielu je vzťah medzi 2 spoločníkmi, netýka sa s.r.o. Iba v účtovníctve s.r.o. sa preúčtuje na 411 podiel odchádzajúceho spoločníka - ak bolo o ňom účtované na analyt. účte. Finančné vysporiadanie medzi spoločníkmi ide mimo s.r.o.
Nakoniec treba dať návrh na zápis zmeny do OR.
Ak od nadobudnutia obchodného podielu uplynulo viac ako 5 rokov, je príjem z predaja oslobodený od dane. Obchodný podiel sa môže predaj aj za 0 Sk.
Len poznámka:
Predal by som ho radšej za 1 Sk...
redie
07.01.08,09:31
V tomto prípade sa jedná o zmenu SZ v dvoch bodoch, v počte spoločníkov, z ktorých jeden bude vymazaný a vo veľkosti OP, ktorý sa zhromaždí v rukách jediného. Nový a jediný konateľ je zodpovedný za úplne znenie SZ a konanie na OR. Vypracovanie novej ZL nie je nutné.

Mozem to teda chapat tak, ze na zaklade rozhodnutia val. zhromazdenia sa vyluci jeden spolocnik, ktoreho podiel sa preda druhemu spolocnikovi (spise sa zmluva o predaji obch. podielu za 1.-sk) a spise sa este raz spolocenska zmluva, kde uz bude len jeden spolocnik? :rolleyes:Alebo tam je treba este daky medzi schod? :rolleyes:dakujem.
musi byt toto rozhodnutie val. zhromazdenia overene notarom? musi byt kupnopredajna zmluva overena notarom?
ayya
07.01.08,10:19
Mozem to teda chapat tak, ze na zaklade rozhodnutia val. zhromazdenia sa vyluci jeden spolocnik, ktoreho podiel sa preda druhemu spolocnikovi (spise sa zmluva o predaji obch. podielu za 1.-sk)

"vylucit" spolocnika moze iba sud ...v tomto tvojom pripade je postup je opacny:
tu ide najprv o dohodu medzi dvoma spolocnikmi: sucasnym a buducim ... a ak to nie je inak upravene v spolocenskej zmluve tak valne zhromazdenie to odsuhlasi ... teda: moze ale nemusi, ... dalej: nie je dovod predavat podiel za 1 sk - kludne sa moze predat vo vyske vkladu do zakladneho imania ... ak spolocnost nie je v predlzeni, tak mne sa prave ta 1 sk, zda divna trosku ;)

zmenu spolocnika si predstav ako napr. odstahovanie sa najomnika z cinzaku a pristahovanie ineho ... cinzak sa nezmeni, zmeni sa iba zoznam obyvatelov .... teda: hlavne oni dvaja (spolocnici stary a novy) sa musia dohodnut a valne zhromazdenie to odsuhlasi, lebo velmi pravdepodobne ma pravo "hovorit" do toho, kto sa novy "nastahuje" do spolocnosti ...

treba sa pozriet do spolocnenskej zmluvy, mal by tam byt rieseny prevod obchodneho podielu... ak nie je, tak sa postupuje podla obchodneho zakonnika ...
redie
08.01.08,11:17
kedze sa ayya-e zda predaj podielu za 1,-Sk divny.....je toto mozne? predavajucim spolocnikom bude moj surodenec - z dvojosobovej sro sa stane jednoosobova.

neviete mi poradit vzor zmluvy o predaji podielu spolocnika?

dakujem:D
liba2
08.01.08,11:26
kedze sa ayya-e zda predaj podielu za 1,-Sk divny.....je toto mozne? predavajucim spolocnikom bude moj surodenec - z dvojosobovej sro sa stane jednoosobova.

neviete mi poradit vzor zmluvy o predaji podielu spolocnika?

dakujem:D
Ak od nadobudnutia obchodného podielu uplynulo viac ako 5 rokov, je príjem z predaja oslobodený od dane.
ayya
08.01.08,14:25
Ak od nadobudnutia obchodného podielu uplynulo viac ako 5 rokov, je príjem z predaja oslobodený od dane.

suhlas... na tych 5 rokov je treba prihliadat v pripade, ze by bol obchodny podiel predavany za vyssiu sumu, nez aka bola povodne vlozena ... ale ak niekto vlozil 100 tis. a za tu istu sumu ten podiel preda, tak nevidim problem ... ale ani dovod predavat za korunu ... ;)

a ani by sa mi to uz potom nezdalo divne :D a zvlast by som "nedrazdila", ak ide o osoby zavisle, co v pripade surodencov tak je ... hoci, priznam sa, neviem si dost dobre predstavit, kto (z akej pozicie) by mohol namietat, ze islo o nestandardnu sumu ...
takze: pohodaaaa....:) iba sa snazim zvazovat viacere aspekty ... co ked by doslo k situacii, ze by ten podiel bol dalej predavany do 5 rokov? tou 1 korunou by sa "problem/ik" iba posunul do buducnosti a zbytocne ...imho
redie
11.01.08,07:46
predaj obchodneho podielu za 1,-SKK

asi nie je najstastnejsie riesenie, a to z dovodu, ze pri danovej kontrole by sa tento mohol klasifikovat ako bezodklatne plnenie...cize by sa to muselo dodanit (pocitam s predajom do 5 rokov)
toto by bolo akceptovatelnejsie, ak by vlastne imanie bolo blizke 0,-SKK

preto bude asi lepsie realne ocenenie...
Tánička
03.03.08,14:20
Prosím Vás, na základe Zmluvy o prevode obchodného podielu sa dohodli spoločníci na cene prevádzaného obchodného podielu. Keďže s.r.o.-čka nebola vo vlastníctve 5 rokov, musí sa tento podiel zdaniť? Zdaní ho odídený spoločník v daňovom priznaní B? A prosím Vás ak áno, do ktorého oddielu a riadku treba tento príjem zaradiť? Bude to oddiel VIII. riadok 6?
Kde idú podiely na hospodárskum výsledku?
Za odpoveď ďakujem
liba2
03.03.08,16:17
Prosím Vás, na základe Zmluvy o prevode obchodného podielu sa dohodli spoločníci na cene prevádzaného obchodného podielu. Keďže s.r.o.-čka nebola vo vlastníctve 5 rokov, musí sa tento podiel zdaniť? Zdaní ho odídený spoločník v daňovom priznaní B? A prosím Vás ak áno, do ktorého oddielu a riadku treba tento príjem zaradiť? Bude to oddiel VIII. riadok 6?
Kde idú podiely na hospodárskum výsledku?
Za odpoveď ďakujemPodiely na HV nie sú predmetom dane - nezdaňujú sa.
liba2
03.03.08,16:22
adrika
09.05.08,14:20
Prosím Vás,
ako je to s tým obchodným podielom - ak " odchádza" spoločník a prevádza svoj obchodný podiel na zostávajúceho - odchádzajúci spoločník nechce "oceniť" svoj obchodný podiel, aby z neho neplatil daň. Spoloč. zmluva neupravuje vyslovene výšku "ocenenia" obch.podielu. Môže byť v Zmluve o prevode ob.podielu uvedená "symbolická" suma napr. 1000,- SK ? (s.r.o. je v zisku - za min. r. 195 tis. Sk) ďakujem
Mária.K.
09.05.08,15:24
Podiely na HV nie sú predmetom dane - nezdaňujú sa.

Za rok 2007 sa prevod obchodného podielu uvádza do oddielu VIII., riadok 6 daňového priznania.
Podiely na HV nie sú predmetom dane iba v prípade, ak ide o podiely na HV, na vyplatenie ktorých vznikol nárok po nadobudnutí účinnosti zákona č. 395/2003 Z.z. o dani z príjmov ( resp. po 31. decembri 2003). Ak sa podiely na HV, na vyplatenie ktorých vznikol nárok pred 31.12.2003 vyplatili napr. v roku 2007, uviedli sa v odd. VIII., riadok 11 - iné.
redie
26.08.08,06:19
ak spolocnost vznikla minuly rok, obchodny podiel bude predavany tento rok, cize do 5 rokov, takze bude musiet byt zdaneny.

my podla moznosti zdanovat nechceme vobec, ak sa dako da

ak by som tento podiel previedla len darovacou zmluvou z jedneho spolocnika na druheho (zostavajuceho), bude to bezodplatne plnenie a bude to musiet byt zdanene? alebo sa to bude klasifikovat len ako darovanie a cize nezdanovat? dakujem
bui
09.09.08,12:31
My sme 5 spolocnici v s.r.o. a jeden zo spolocnikov sa rozhodol z firmy odist.
On ale nechce len to co do firmy vlozil, pretoze firma uz existuje 3 roky a mala zisky. Podla toho co citam tak by islo o prevod obch. podielu, resp. predaj a islo by o mimo uctovnictva. peniaze by teda dostal od ostatnych spolocnikov, nie z firmy.
Spolocnik bude chciet podla mna dostat co najviac. Ako vypocitat jeho narok.
20 % z cisteho obchodneho imania? Ako to vypocitat ak firmu opusti pocas roka, teda nebude este uzavierka za rok 2008?
Celsus
20.09.08,16:10
Ak chce jeden zo spoločníkov SRO previesť svoj obchodný podiel na jedného alebo viacerých zostávajúcich spoločníkov SRO, cena (odplata) za prevádzaný obchodný podiel je vecou dohody medzi nadobúdateľom (nadobúdateľmi) a prevodcom. Neexistuje žiadny záväzný vzorec, podľa ktorého by sa cena mala vypočítať. Spravodlivá cena sa dá stanoviť zhodnotením minulosti a súčasného stavu danej SRO, spolu s odhadom jej budúcich ziskov.
jpeky
14.10.08,08:27
jedna otazocka... mam 50 percentny podiel v sro. chcem na spolucnika previest 49 percent je to mozne..
riccado
14.10.08,20:23
jedna otazocka... mam 50 percentny podiel v sro. chcem na spolucnika previest 49 percent je to mozne..

musi ti ostat vklad najmenej 30.000.- Sk alebo 750.- EUR, ale odpoved znie: je to mozne...