berry
03.01.08,10:17
pekný deň
Síce už rok pracujem s podvojným účtovníctvom ale stále mám veľa otázok s ktorými si neviem rady.
Konateľ odomňa chce aby som mu povedala aký máme zisk. Mne stále program vyhadzuje 3 000 000,- Sk ale reálne tolko ani zďaleka nemáme na účte ani v pokladni. Z čoho sa teda počíta zisk? Môžem to mať správne?
lebo tem zisk sa môže rozdeliť medzi konateľov, nie? A čo si rozdelia keď peniaze su na účtoch není?
Ďakujem
liba2
03.01.08,09:23
pekný deň
Síce už rok pracujem s podvojným účtovníctvom ale stále mám veľa otázok s ktorými si neviem rady.
Konateľ odomňa chce aby som mu povedala aký máme zisk. Mne stále program vyhadzuje 3 000 000,- Sk ale reálne tolko ani zďaleka nemáme na účte ani v pokladni. Z čoho sa teda počíta zisk? Môžem to mať správne?
lebo tem zisk sa môže rozdeliť medzi konateľov, nie? A čo si rozdelia keď peniaze su na účtoch není?
ĎakujemZisk pred zdanením = rozdiel účtov triedy 6 mínus tr. 5.
Toto číslo treba upraviť v daňovom priznaní o pripočítateľné a odpočítateľné položky z hľadiska zákona o dani z príjmov.
Zistíš základ dane, z ktorého vypočítaš 19 % daň z príjmu a zaúčtuješ na účet 591/341, t.j. daň ti zníži zisk - toto číslo voláme "zisk po zdanení" a to je to čo sa rozdeľuje po schválení účtovnej závierky - ale nielen medzi spoločníkov, napr. treba tvoriť aj RF ak ešte nedosiahol predpísanú výšku; a iné.
KEJKA
03.01.08,09:24
zisk je jedna vec a kde je v účto - to ako účtovník musíš vedieť povedať.
Peniaze sa míňajú - sú ukryté v zásobách, dlhodobom majetku, pohľadávkach.
Ak firma nie je v predlžení, tak tie peniaze sú reálne. Okrem banky a pokladne pozri kolko máš na pohľadávkach, odpočítaj záväzky - to sú reálne peniaze v krátkej budúcnosti.
A ZISK uvažuj po zdanení - až ten si budú rozdeľovať.
liba2
03.01.08,09:28
pekný deň
Síce už rok pracujem s podvojným účtovníctvom ale stále mám veľa otázok s ktorými si neviem rady.
Konateľ odomňa chce aby som mu povedala aký máme zisk. Mne stále program vyhadzuje 3 000 000,- Sk ale reálne tolko ani zďaleka nemáme na účte ani v pokladni. Z čoho sa teda počíta zisk? Môžem to mať správne?
lebo tem zisk sa môže rozdeliť medzi konateľov, nie? A čo si rozdelia keď peniaze su na účtoch není?
Ďakujem
Jedna vec je rozdelenie zisku a druhá výplata podielov na zisku. Vyplatiť sa samozrejme môže len toľko, koľko je voľných finančných zdrojov (účet +pokladňa).
Kde sú peniaze ? napr. vysoké skladové zásoby tovaru, alebo investovanie do dlhodobého majetku a ďalšie - prelúskaj si súvahu.
ekopo
03.01.08,10:01
Je urobené "zúčtovanie zásob" na konci účtovného obdobia do 5 triedy? Je urobený daňový odpis IM? Je zaevidovaná mzda za 12 mesiac do nákladov? Aký je celkový obrat firmy? Je naozaj reálny zisk 3.000.000,- Sk? Alebo prišlo k účtovnej chybe? To je len zopár otázok.
ayya
03.01.08,10:12
pekný deň
Síce už rok pracujem s podvojným účtovníctvom ale stále mám veľa otázok s ktorými si neviem rady.
...... ale reálne tolko ani zďaleka nemáme na účte ani v pokladni. ..... Z čoho sa teda počíta zisk? Môžem to mať správne?

zalezi na celkovych obratoch, iste su firmy, ktore taky zisk mozu mat...

lenze: nie je nutne, aby sa zisk prejavil v penaznych prostriedkoch, moze sa prejavit v inom majetku, napr. v strojoch, tovare, v materiali na sklade, alebo: co je jedna z horsich alternativ: v tazko vymozitelnych pohladavkach ... :o
moc sa nepatri, aby clovek sam propagoval svoju robotu, ale skus si urobit dve-tri hodinky casu a skus si pozriet tuto temu:
http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyna-minikurz-pu.html (http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyna-minikurz-pu.html)


pekny den prajem ;)
KEJKA
03.01.08,10:14
nepropaguješ, mohlo to napadnúť aj mňa - dotyčnému by sa to zišlo ...................