berry
03.01.08,09:46
Pekný deň
Zakúpili sme zdvíhaciu plošinu za cenu 120 000,- . Je to dlhodoby hmotný majetok . Lenže tento majetok sa iba obstaral ešte sa nepouživa nakoľko ho musime opraviť. Mám niekoľko otázok:
Všetko čo sa zakúpi na opravu tejto plošiny mám dať ako zhodnotenie majetku? Alebo to môžem dať ako opravy a udržba?
Môžem dať tento majetok do odpisov za rok 2007 aj keď sa začne použivať až v roku 2008?
tacasina
03.01.08,08:54
Oprava plošiny nie je technické zhodnotenie. Odpis môžeš uplatniť i za rok 2007 ak ju už máš zaradenú v DM, alebo v roku 2007 môžeš prerušiť odpisovanie a začneš odpisovať až v roku 2008
berry
03.01.08,08:59
No ono to nie je ani tak oprava. Viete ono to je dosť staré a celá elektrika sa tam vymieňala. Viem že sa tam dosť veci kupovalo nových (nielen ohľadom elektriky). Pretože inak by to asi ani nefungovalo.
KEJKA
03.01.08,09:02
Samozrejme ak obstará firma niečo, čo nie je funkčné, tak všetky náklady súvisiace s uvedením do prevádzky patria na 042 - zahrnú sa do OC. Výnimkou sú náklady napr. na školenia ap.- uvedené v postupoch.
Ak to zariadenie k 31.12. nebolo funkčné, nezaradíš do odpisovaného majetku a odpisy neuplatníš.
Vladimír Ozimý
03.01.08,09:05
no riadil by som sa postupmi účtovania par. 33 - kde je zadefinované čo je uvedenie do užívania a tým pádom aj možnosť odpisovania...je to zabezpečenie všetkých technických funkcií tohoto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitného predpisu...

bolo možné majetok užívať v čase jeho obstarania? to znamená bol funkčný? ak ano tak by som ho zaradil a účtoval by som potom o technickom zhodnotení poprípade o oprave...ak ho máte zaradený potom nie je dôvod aby ste si neuplatnili odpisy z takéhoto majetku...

v prípade ak nebol funkčný nie je dôvod na zaradenie a jeho odpisovanie
zuzkakom
03.01.08,17:47
Ahojte, ako by ste mi poradili
kam zaradit kancelarske priestory a ich vybavenie, najprv to sme to mali ako stavebne prace v sluzbach ale dozvedela som sa ze to treba zmenit na obstaranie a kam to potom zaradim, lebo su tam take naklady ako dvojite podlahy, strop(podhlady), priecky, dvere, nabytok, koberce, elektroinstalacie, sprinklery... vacsinou su tie veci v 2 odpisovej sk. ale fakt neviem co s tym