bea
03.01.08,10:54
Ak chce mať firma, ktorá nepodlieha auditu chránené vklady v banke, treba ako každý rok, aj teraz do 15. januára odovzdať v banke oznámenie podľa § 26, ods. 4 zákona o ochrane vkladov o tom, že firma nemusí mať účtovnú závierku overenú audítorom. Inak vklady nie sú chránené. Väčšina bánk máva tlačivo na vyplnenie uverejnené na svojej www stránke. Ja som potrebovala OTP, VUB - tie majú a TABA - tam to zatiaľ neviem nájsť.
Nemyslím si síce, že nejaká banka bude mať problémy, ale "istota je guľomet" a preto odovzdávam za firmy toto tlačivo každý rok.;)

Znenie uvedeného § :

4) Na účely rozlišovania vkladov chránených podľa tohto zákona a vkladov vylúčených z ochrany vkladov podľa § 3 ods. 3 písm. c) bodu 3a má obchodná spoločnosť, ktorá nie je uvedená v § 3 ods. 3 písm. b) a písm. c) prvom alebo druhom bode okrem akciovej spoločnosti, povinnosť doručiť banke alebo pobočke zahraničnej banky, v ktorej má uložený vklad, jednoznačné písomné oznámenie, či musí, alebo nemusí mať účtovnú závierku overenú audítorom, 5m) a to vždy najneskôr 15 dní po skončení účtovného obdobia, za ktoré táto obchodná spoločnosť zostavuje účtovnú závierku; v oznámení musí byť uvedený aj deň skončenia príslušného účtovného obdobia. Ak si obchodná spoločnosť, ktorá nie je uvedená v § 3 ods. 3 písm. b) a písm. c) prvom alebo druhom bode okrem akciovej spoločnosti, nesplní voči banke oznamovaciu povinnosť v lehote podľa prvej vety, jej vklad v príslušnej banke nie je chránený podľa tohto zákona až do prvého dňa kalendárneho štvrťroku nasledujúceho po dni, keď táto obchodná spoločnosť doručí príslušnej banke písomné oznámenie podľa prvej vety. Ak obchodná spoločnosť, ktorá nie je uvedená v § 3 ods. 3 písm. b) a písm. c) prvom alebo druhom bode okrem akciovej spoločnosti, doručí banke písomné oznámenie podľa prvej vety po dni, keď sa vklady v tejto banke stali nedostupné podľa § 3 ods. 5, za vklady tejto obchodnej spoločnosti sa neposkytne náhrada podľa tohto zákona.
bea
11.01.08,10:02
Tak už je tlačivo aj na stránke Tatra banky ...
hslovakia
16.12.09,09:18
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť cestu na stiahnutie oznámenia o povinnosti mať účtovnú záv. overenú audítorom pre VÚB?
Ďakujem
truch
16.12.09,09:40
Bea, dobrý príspevok, tiež každý rok dávam bankám vyplnené tlačivo. Istota je guľomet a bez toho tlačiva by právnická osoba v prípade problémov banky nedostala nič:-)))
Anelas
25.12.09,10:01
Ja som si urobila svoj list a dávam ho každej banke s tým, že len mením dátumy. Sledovať, či si náhodou nezmenili tlačivo a hľadať na ich stránkach odmietam. Okrem toho, banky majú na tlačivách čudné texty - napríklad, že im klient oznámi ihneď zmenu, ak nastane - akú zmenu ohlasovať - proste len do 15.1.2009 ohlásim "audit ÁNO/NIE". A druhú vec čo robím - chodím tie tlačivá odniesť osobne a žiadam potvrdenie o prevzatí. Doteraz na mňa zamestnanci bánk pozerali akoby padli zo stromu - vôbec nevedeli čo to je za papier a prečo im ho dávam.
Stefan2005
06.12.10,15:17
.... od 1.1.2011 by mala byť zmena:

"V súčasnosti prebieha zjednotenie legislatívy v rámci EÚ, je pripravená novela Zákona o ochrane vkladov, podľa ktorej bude fond ručiť za vklady v jednej banke do výšky 100 000 EUR. Predpokladá sa, že novela bude platiť od nového roku. Zmena znamená, že v každej banke môže mať klient uložené chránené prostriedky do výšky 100 000 EUR, čím zároveň dochádza aj k rozloženiu jeho rizika medzi viaceré banky"

zdroj: http://fin-magazin.sk/zmena-v-100-nom-ruceni-za-vklady-v-bankach/