matulienkao
03.01.08,10:31
Dobrý deň,chcela by som sa informovať,ako sa postupuje pri kúpe nehnuteľnosti?S predávajúcimi sme sa dohodli na určitej cene.Teraz sa musí spísať kúpna zmluva pred notárom a pred notárom aj odovzdať predávajúcim hotovosť?Ako je to najistejšie?Koľko sa platia poplatky za prepis domu,a kto to vybavuje?My už ako kupujúci? A zmenu na kataster treba ísť ohlásiť osobne,alebo to sprostredkuje notár?:oProsím ak môžte mi to podrobne opíšte.ďakujem

Druhá vec,je,že po dedičskom konaní moja matka bude vyplatená z domu,po rodičoch.Dom ostáva strýkovi.On platí celý prepis,alebo na polovicu?Ja si myslím,že asi on,keď tá nehnuteľnosť ostane jeho,nie?
Asi u každého notára sa platí rozdielne,ale koľko je to cca.
hiker
13.01.08,17:43
Zmluvu si (este stale) moze spisat kazdy, odporcual by som vsak dat ju spisat odbornikovi.

O tom ako osetrit odovzdanie penazi povedia ini, prakticku skusenost s tym nemam. Mozno by som isiel do notarskej uschovy (t. j. zlozi sa suma u notara a ten ju vyda predavajucemu az vtedym ked sa predlozi list vlastnictva so zapisanou zmenou vlastnictva).

Zmluva musi byt 3x + tolko vyhotoveni, kolko je ucastnikov zmluvy. Podpisy predavajucich musia byt uradne overene.

Samotna zmluva na zapis do katastra nestaci, treba podat aj navrh na vklad do katastra a ten moze podat kupujuci aj predavajuci, zalezi od dohody. Moze sa osobne alebo postou, osobne podanie ma vyhodu, ze hned viete ake bolo navrhu pridelne cislo (napr. V 50/08) a mozete si potom na internete sledovat v akom stadiu je konanie.
mladymuz
13.01.08,17:59
...v kazdom pripade pri vyplate penazi by som siel formou notarskej uschovy (zalezi na vyske) a dohodol sa s predavajucim na rozdeleni nakladov fifty/fifty.
matulienkao
17.01.08,04:44
Ďakujem za rady,no dom sme už kúpili.Platenie u notára bolo fifty,fifty.Boli sme urobiť vklad do katastra,podali sme ten zrýchlený za 8000,- Povedali nám,že do dvoch týždňov dostaneme všetky doklady.Ale čo ďalej?Po obdržaní listu vlastníctva treba ísť na príslušný obecný úrad?Oznámime zmenu vlastníka,a treba to oznámiť aj na daňový úrad,tou takzvanou ohlasovacou povinnosťou?Nato je nejaký formulár?A prepisy elektriny,plynu a káblovej televízie treba urobiť tiež hneď po kúpe nehnuteľnosti,to treba osobne,alebo telefonicky stačí.ďakujem
svojar
17.01.08,04:55
Na DÚ sa ohlasuje iba keby ste ten dom prenajímali. Inak daň z nehnuteľnosti sa platí miestnemu úradu. Keďže ste nadobudli v r. 2008 stačí v januári 2009. Prepisy plynu a el. idú telefonicky na ich zákaznícku linku. Káblovku asi osobne.