Iva001
03.01.08,12:11
Milí poraďáci,
možno je to úplne od veci, ale potrebujem poradiť s jedným príkladom za školy. Ja som v tejto oblasti úplný amatér a tak by som Vám bola vďačná za radu.
Takže takto znie ten príklad:
Daňovník od januára do decembra daňového roka podnikal ako živnostník a príjem zo živnosti mal vo výške 566 000 Sk. Oprávnené daňové výdavky mal vo výške 852 000,- Sk. Prenajímal nehnuteľnosť od 1– 2/2007. Príjem z prenájmu mal vo výške 21 660,- Sk. a výdavky si uplatňoval paušálne vo výške 40 % z príjmov. Manželka je na materskej dovolenke a stará sa o tri deti. Z predchádzajúceho manželstva má jedno dieťa, ktoré študuje a nežije s ním v spoločnej domácnosti.

Už teraz Vám ďakujem za Vaše rady :)
Zoltán Kovács
03.01.08,11:22
A kde je otázka?
Iva001
03.01.08,11:29
neviem si rady s tým príkladom...
danculka
03.01.08,11:30
žeby vypracovať daňové priznanie?
Zoltán Kovács
03.01.08,11:34
Milí poraďáci,
možno je to úplne od veci, ale potrebujem poradiť s jedným príkladom za školy. Ja som v tejto oblasti úplný amatér a tak by som Vám bola vďačná za radu.
Takže takto znie ten príklad:
Daňovník od januára do decembra daňového roka podnikal ako živnostník a príjem zo živnosti mal vo výške 566 000 Sk. Oprávnené daňové výdavky mal vo výške 852 000,- Sk. Prenajímal nehnuteľnosť od 1– 2/2007. Príjem z prenájmu mal vo výške 21 660,- Sk. a výdavky si uplatňoval paušálne vo výške 40 % z príjmov. Manželka je na materskej dovolenke a stará sa o tri deti. Z predchádzajúceho manželstva má jedno dieťa, ktoré študuje a nežije s ním v spoločnej domácnosti.

Už teraz Vám ďakujem za Vaše rady :)

Takže daňové priznanie musí podávať nakoľko jeho zdaniteľné príjmy presiahli 50% nezdaniteľnej čiastky, teda 47.808,-. Ale zo živnosti vykáže stratu vo výške 286.000,- Sk. Príjem z prenájmu nemusí uviesť do daňového priznania, nakoľko nepresiahlo sumu 5x životného minima (24.900 za rok 2007). Takže daň bude nulová.
Zuzka10
03.01.08,11:34
žeby vypracovať daňové priznanie?
Asi áno ...
Iva001
03.01.08,11:42
nechcem vypracovať daňové priznanie, to je príklad do školy a neviem čo a ako...a čo s tým, že má manželku a tri deti?...môže si uplatniť daňový bonus?...
Natalyk
03.01.08,11:50
nechcem vypracovať daňové priznanie, to je príklad do školy a neviem čo a ako...a čo s tým, že má manželku a tri deti?...môže si uplatniť daňový bonus?...
Daňový bonus nemôže, musí mať ZD aspoň 1,-Sk, a on je v strate
Melnick
03.01.08,11:55
nechcem vypracovať daňové priznanie, to je príklad do školy a neviem čo a ako...a čo s tým, že má manželku a tri deti?...môže si uplatniť daňový bonus?...
Nie, nemôže - pretože z podnikania vykázal stratu .
Iva001
03.01.08,12:09
všetkým, ktorí mi poradili, veľmi pekne ďakujem...ste zlatí...
Melnick
03.01.08,12:14
Iva001 chceme tu od Teba "počuť" ,že si dostala 1:):):)
Iva001
03.01.08,12:35
ak dostanem, tak sa určite úpochválim...pracujem v úplne inej oblasti a dane mi nič nehovoria - na to máme účtovníčku:-)
michelle84
03.01.08,13:12
Mám situáciu, ale nie zo školy. Nikde som nenašla niečo podobné riešené. Fyzická osoba, minulý rok sa stala živnostníkom a ako fyzická osoba dostala od exekútora peniaze. Jednoducho fyzickej osobe exekútor vrátil dlžné peniaze za niekoho iného plus nejaké úroky k tomu. Má si to fyzická osoba zdaniť v daňovom priznaní?
Zoltán Kovács
03.01.08,13:15
Mám situáciu, ale nie zo školy. Nikde som nenašla niečo podobné riešené. Fyzická osoba, minulý rok sa stala živnostníkom a ako fyzická osoba dostala od exekútora peniaze. Jednoducho fyzickej osobe exekútor vrátil dlžné peniaze za niekoho iného plus nejaké úroky k tomu. Má si to fyzická osoba zdaniť v daňovom priznaní?

Ten dlh bol z akého titulu?
michelle84
03.01.08,13:20
Ako "občan" požičal peniaze "občanovi".
Zoltán Kovács
03.01.08,13:24
Ako "občan" požičal peniaze "občanovi".

Tak ten úrok by mal zdaniť ako príjem podľa § 7 ods. 1 písm. c. Istinu, jeho vlastné penieze nezdaňuješ.
michelle84
03.01.08,13:31
Tak ten úrok by mal zdaniť ako príjem podľa § 7 ods. 1 písm. c. Istinu, jeho vlastné penieze nezdaňuješ.


Aj som si myslela. Len tie úroky zdaniť. Ďakujem veľmi pekne za radu a aj v druhej téme.
Mikolajova
03.01.08,16:06
Prosím Vás vedel by sa mi niekto pozrieť na tento príklad?
Daňovník bol zamestnaný v*priebehu daňového roka 2007 u zamestnávateľa A. Okrem toho daňovník podával tikety v*hre LOTTO š.p., ktorá vykonáva činnosť na základe osobitného predpisu.
·*************** v spoločnej domácnosti s ním žije manželka, ktorá je na materskej dovolenke a dve maloleté deti (1 dieťa sa narodilo 27. decembra daného roka).
·*************** daňovník mal podľa mzdovej evidencie príjem v*mesiacoch 1 -12 vo výške 354*000 SK, zaplatené poistne vo výške 47 436 Sk a preddavok na daň 40 080 Sk .
·*************** v*hre LOTTO š.p. vyhral sumu 240*000,- Sk
Vypočítajte daň z príjmu.
veronikasad
03.01.08,16:22
Zase príklad zo školy alebo zo života ?
Doplň prosím či manželka poberá materské alebo rodičovský príspevok. Výška materského sa započítava do vlastného príjmu manželky - treba uviesť výšku.

--------
Veronika
Mikolajova
03.01.08,16:30
Žiaľ prípad zo školy a aj keď robím účtovníctvo už páru rôčkou aj daňové kontroly som pár mala, ktoré dopadli naštastie dobre, zdá sa mi, že tie príklady sú dosť nepresne definované. Žiaľ zadanie je takého tak ja osobne som to brala tak, že asi na manželku si nemá uplatniť žiadnu čiastku, nakoľko nemá definované koľko činí materská za celý rok. Mám to vypočítané to len pre kontrolu, keby mi niečo ušlo.
ickom
03.01.08,16:32
[
·*************** v spoločnej domácnosti s ním žije manželka, ktorá je na materskej dovolenke a dve maloleté deti (1 dieťa sa narodilo 27. decembra daného roka).


Má to uvedené...
Zoltán Kovács
03.01.08,16:35
Prosím Vás vedel by sa mi niekto pozrieť na tento príklad?
Daňovník bol zamestnaný v*priebehu daňového roka 2007 u zamestnávateľa A. Okrem toho daňovník podával tikety v*hre LOTTO š.p., ktorá vykonáva činnosť na základe osobitného predpisu.
·*************** v spoločnej domácnosti s ním žije manželka, ktorá je na materskej dovolenke a dve maloleté deti (1 dieťa sa narodilo 27. decembra daného roka).
·*************** daňovník mal podľa mzdovej evidencie príjem v*mesiacoch 1 -12 vo výške 354*000 SK, zaplatené poistne vo výške 47 436 Sk a preddavok na daň 40 080 Sk .
·*************** v*hre LOTTO š.p. vyhral sumu 240*000,- Sk
Vypočítajte daň z príjmu.

mimotemyNo to musí byť dobre starý príklad. Nepoznám LOTTO š.p., len TIPOS a.s, ktorá prevádzkuje LOTTO.

Tá výhra by nemala byť už zdanená, totiž peňažné výhry, ak nie sú oslobodené od dane tak by mali byť vyplácané už zdanené. A výherca by mal dostať potvrdenie o zdanení takéjto výhry.
Mikolajova
03.01.08,16:40
Veď to je ten háčik, ja si myslím, že výhra by mala byť zdanená zrážkovou daňou, no z toho príkladu neviem definovať, či je to nejaký chyták, alebo je možné, aby dostal nezdanenú peňažnú výhru.
ayya
03.01.08,16:41
Zase príklad zo školy alebo zo života ? ....
nemyslim to v zlom, ale zda sa, ze by sa tu uz celkom dobre uzivila samostatna sekcia "domace ulohy" :D :D
spomenula som si na podpis od andreja ...;) takyto:

Ak chceš nasýtiť niekoho na jeden deň, daruj mu rybu. Ak ho chceš nasýtiť na celý život, nauč ho chytať ryby. (čínska múdrosť)
Mikolajova
03.01.08,16:47
Žiaľ, je mi ľúto, že sa na Vás obraciam s týmto, ale možno práve tieto príklady pomôžu niekomu, kto rieši takýto problém. Veď ide o to, aby sme sa niečo naučili, niekomu pomohli ... alebo nie?
ayya
03.01.08,16:56
Žiaľ, je mi ľúto, že sa na Vás obraciam s týmto, ale možno práve tieto príklady pomôžu niekomu, kto rieši takýto problém. Veď ide o to, aby sme sa niečo naučili, niekomu pomohli ... alebo nie?

preco by ti to bolo luto? :) ... aj napriek tomu cinskemu citatu ma naopak velmi prijemne a v dobrom pobavilo, aky siroky zaber ma uz dnes porada, pamatam si dobu, ked sem chodilo len par stoviek (he! ;)) ludi vzajomne si poradit, oproti dnesnym prekrocenym 70 tis...
... jasne, ze to niekto moze pouzit aj v praxi ... pohodaaaa :)
veronikasad
03.01.08,18:53
[
·*************** v spoločnej domácnosti s ním žije manželka, ktorá je na materskej dovolenke a dve maloleté deti (1 dieťa sa narodilo 27. decembra daného roka).


Má to uvedené...
Čo má uvedené? Ak poberá materskú, tá sa začína poberať min. 6 týždňov pred pôrodom a poberá sa 28 týždňov. Potrebujem vyplatenú výšku, aby som ju mohla odpočítať od nezd. časti ZD na manželku. /Na ozrejmenie je rozdiel medzi dávkou nem. poistenia "materské", ktoré vypláca SP a započítava sa do príjmu a rodičovským príspevkom, ktorý vypláca UPSVaR a nezapočítava sa do príjmu/.

-------
Veronika
Katy a R
03.01.08,19:54
Iva001 chceme tu od Teba "počuť" ,že si dostala 1:):):)

..no ja ti neviem, či Iva dostane jednotku
(k tomu prvému školskému prípadu - keď už je tu také zadanie)
....napadlo mi .. je ešte možnosť ako dostať späť časť peňazí z daňového bonusu :D
Samozrejme ak ...
Uplatní výdavky paušálne (aj je to v zadaní spomenuté) ... nebude žiadna strata
566 000 mínus 226400 je 339600
Neviem presne, koľko by pri takom príjme platil poistné – ale baj očko dám 39600 (aby bola okrúhla cifra a hádam by to aj sedelo:confused:)
ZD = 300000 mínus nezdaniteľná časť na seba a na manželku – 95616*2 (za predpokladu že manželka poberá rodičovský príspevok) a mínus napr. 12000 (doplnkové sporenie, alebo životná poistka)

300000-203232=96768 Daň bude 18385 A keď zoberiem do úvahy daňový bonus na 4 deti 26640 tak mu ešte aj vrátia asi 8 tis rozdiel. :)

Upresňujem ... daňový bonus som počítala 555.- /mes (nebol toľko celý rok)
Melnick
03.01.08,22:43
Ale Tebe tá 1 určite patrí :). Mne už sa nechce preratávať ani dnes ani zajtra. Mám reálnych čísel na rátanie až, až.:):)
abel
04.01.08,09:42
Prosím Vás vedel by sa mi niekto pozrieť na tento príklad?
Daňovník bol zamestnaný v*priebehu daňového roka 2007 u zamestnávateľa A. Okrem toho daňovník podával tikety v*hre LOTTO š.p., ktorá vykonáva činnosť na základe osobitného predpisu.
·*************** v spoločnej domácnosti s ním žije manželka, ktorá je na materskej dovolenke a dve maloleté deti (1 dieťa sa narodilo 27. decembra daného roka).
·*************** daňovník mal podľa mzdovej evidencie príjem v*mesiacoch 1 -12 vo výške 354*000 SK, zaplatené poistne vo výške 47 436 Sk a preddavok na daň 40 080 Sk .
·*************** v*hre LOTTO š.p. vyhral sumu 240*000,- Sk
Vypočítajte daň z príjmu.

Výhry v lotériách a iných podobných hrách, ktoré sú prevádzkované na základe povolenia podľa zákona č. 171/2005 Z. z., sú podľa § 9 ods. 2 písm. m) zákona o dani z príjmov od dane oslobodené, a to v plnej výške.
(všetky peňažné výhry z Lota, Kena 10 a podobne) a v daňovom priznaní sa vôbec neuvádzajú.
Ak mal len príjem zo závislej činnosti, môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Vlastný príjem manželky je potrebné uviesť, nárok na daňový bonus za rok 2007 má 7125.- Sk, mal si ho uplatňovať priebežne u zamestnávateľa alebo požiadať pri ročnom zúčtovaní.
ickom
05.01.08,12:46
Čo má uvedené? Ak poberá materskú, tá sa začína poberať min. 6 týždňov pred pôrodom a poberá sa 28 týždňov. Potrebujem vyplatenú výšku, aby som ju mohla odpočítať od nezd. časti ZD na manželku. /Na ozrejmenie je rozdiel medzi dávkou nem. poistenia "materské", ktoré vypláca SP a započítava sa do príjmu a rodičovským príspevkom, ktorý vypláca UPSVaR a nezapočítava sa do príjmu/.

-------
Veronika

S tým plne súhlasím, odpovedala som len na otázku, či poberá manželka rodičovský príspevok alebo materskú. Keďže robí priznanie za rok, v ktorom manželka koncom roka nastúpila na materskú,materská sa berie ako príjem, tak tu je dôležitý zvyšok roka. Ak bola zamestnaná a jej príjem neprekročil NČ, tak si môže odpísať aj na manželku. Tak som to myslela...
Iva001
08.01.08,09:11
..no ja ti neviem, či Iva dostane jednotku
(k tomu prvému školskému prípadu - keď už je tu také zadanie)
....napadlo mi .. je ešte možnosť ako dostať späť časť peňazí z daňového bonusu :D
Samozrejme ak ...
Uplatní výdavky paušálne (aj je to v zadaní spomenuté) ... nebude žiadna strata
566 000 mínus 226400 je 339600
Neviem presne, koľko by pri takom príjme platil poistné – ale baj očko dám 39600 (aby bola okrúhla cifra a hádam by to aj sedelo:confused:)
ZD = 300000 mínus nezdaniteľná časť na seba a na manželku – 95616*2 (za predpokladu že manželka poberá rodičovský príspevok) a mínus napr. 12000 (doplnkové sporenie, alebo životná poistka)

300000-203232=96768 Daň bude 18385 A keď zoberiem do úvahy daňový bonus na 4 deti 26640 tak mu ešte aj vrátia asi 8 tis rozdiel. :)

Upresňujem ... daňový bonus som počítala 555.- /mes (nebol toľko celý rok)

V tom príklade čo som sem zadávala, tak paušálne výdavky si podnikateľ uplatňoval len z prenájmu...ten príklad je dosť nejasný, ale zrejme tak to naša prednášajúca myslela...
Katy a R
08.01.08,09:22
V tom príklade čo som sem zadávala, tak paušálne výdavky si podnikateľ uplatňoval len z prenájmu...ten príklad je dosť nejasný, ale zrejme tak to naša prednášajúca myslela...

Príjem z prenájmu sa vôbec neuvádza (neberie sa do úvahy), pretože je nízky
.. len som dala inú variantu (pri toľkých deťoch)... :D:D:D
..že či je výhodnejšie použiť skutočné výdavky a ísť do straty :confused:
... alebo paušál :):)

v praxi ale treba myslieť aj na budúce obdobia;)
Iva001
10.01.08,09:19
škoda, že sa musím držať príkladu...:-)