petacuckova
03.01.08,11:23
Dobrý deň. Mám trochu chaos so zamestnávaním na dobu určitú. V ZP sa píše, že môže byť v období troch rokov maximálne jedenkrát predĺžený alebo opätovne dohodnutý.
1.Ak budem mať zamestnanca so zmluvou od 1.1 do 1.10.2007, potom mu zmluvu predĺžili do 31.12.2007... môže byť znova u nás zamestnaný na dobu určitú pr. 1.8.2008 ( ráta sa to ako nový PP ? )
2.A ak mal napríklad zmluvu od 1.9.2007 do 31.12.2007, zamestnáme ho opäť od 1.2.2008 ( opätovne dohodnutý PP ) do 30.4.2008, po uplynutí 6 mesiacov od skončenia PP t.j. od novembra môžeme opäť uzavrieť na dobu určitú, keď vlastne uplynie 6 mesiacov od ukončenia ? Ďakujem.
Infarkt
03.01.08,10:33
Na tvoje otázky sú tu myslím stovky vyjadrení, tak skús najprv vyhľadať v starších témach ;)

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.


§ 252b

Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikli pred 1. septembrom 2007, ak nie je ďalej ustanovené inak. Právne úkony urobené pred 1. septembrom 2007 a nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa právnej úpravy platnej do 31. augusta 2007.
petacuckova
03.01.08,10:36
Niečo som pozerala, ale aj tak mám v tom chaos. Neviete mi prosím odpovedať na tie dva moje prípady ? Ďakujem.
gojko
03.01.08,10:46
Niečo som pozerala, ale aj tak mám v tom chaos. Neviete mi prosím odpovedať na tie dva moje prípady ? Ďakujem.

Veď odpoveď máš v príspevku č.2, bod 6.
Ak nenapíšeš viac, ináč sa nedá poradiť.
petacuckova
03.01.08,11:00
Nevzťahuje sa na nich nič z bodu 6. Mám to teda chápať tak, že vlastne v rámci tých troch rokov, ak zamestnancovi raz predľžim zmluvu, potom skončí a chcela by som ho napríklad po roku opäť zamestnať, čo už nie je opätovne dohodnutý PP, budem môcť len na dobu neurčitú, lebo v rámci troch rokov už raz mal zmluvu predľženú ???
KEJKA
03.01.08,11:08
týka sa ťa bod 2 A 3, NIE BOD 6-KEDžE TEN SI VYLúčILA.
gojko
03.01.08,11:12
Nevzťahuje sa na nich nič z bodu 6. Mám to teda chápať tak, že vlastne v rámci tých troch rokov, ak zamestnancovi raz predľžim zmluvu, potom skončí a chcela by som ho napríklad po roku opäť zamestnať, čo už nie je opätovne dohodnutý PP, budem môcť len na dobu neurčitú, lebo v rámci troch rokov už raz mal zmluvu predľženú ???

Môžeš na dobu určitú.
VERONIKA6
03.01.08,11:12
Na tvoje otázky sú tu myslím stovky vyjadrení, tak skús najprv vyhľadať v starších témach ;)

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.


§ 252b

Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikli pred 1. septembrom 2007, ak nie je ďalej ustanovené inak. Právne úkony urobené pred 1. septembrom 2007 a nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa právnej úpravy platnej do 31. augusta 2007.
Odstavec 6 písm. f) sa týka aj poberateľov predčasného starobného dôchodku?
Infarkt
03.01.08,11:14
Nevzťahuje sa na nich nič z bodu 6. Mám to teda chápať tak, že vlastne v rámci tých troch rokov, ak zamestnancovi raz predľžim zmluvu, potom skončí a chcela by som ho napríklad po roku opäť zamestnať, čo už nie je opätovne dohodnutý PP, budem môcť len na dobu neurčitú, lebo v rámci troch rokov už raz mal zmluvu predľženú ???

Ešte aj v odstavci 4 máš nejaké výnimky...

A v bode 3 máš presne definované, čo je opätovne dohodnutý PP na DU...takže ak ubehne 7 mesiacov od ukončenia posledného PP na DU,tak ho zas môžeš zamestnať na DU...

DU = doba určitá :)
gojko
03.01.08,11:16
Odstavec 6 písm. f) sa týka aj poberateľov predčasného starobného dôchodku?


Podľa mňa nie, lebo starobný dôchodca a predčasný starobný dôchodca sú dve kategórie.
VERONIKA6
03.01.08,11:18
Podľa mňa nie, lebo starobný dôchodca a predčasný starobný dôchodca sú dve kategórie.
Tiež si to myslím ale predsa si to preverujem.
petacuckova
03.01.08,11:19
Môžem teda na dobu určitú? Aj keď to v rámci troch rokov už raz mal predĺženú zmluvu ? Je to vlastne chápané ako nový PP ?
VERONIKA6
03.01.08,11:22
Áno, je to nový pracovný pomer.
Infarkt
03.01.08,11:27
Môžem teda na dobu určitú? Aj keď to v rámci troch rokov už raz mal predĺženú zmluvu ? Je to vlastne chápané ako nový PP ?

Áno, ak ubehne medzi koncom predchádzajúceho PP a začiatkom nového PP viac ako 6 mesiacov... v zmysle §48, odstavec 3 ;)
petacuckova
03.01.08,11:36
A po novom uzavretí môžem opať raz predĺžiť?
Infarkt
03.01.08,11:41
A po novom uzavretí môžem opať raz predĺžiť?

Samozrejme...ale vždy v zmysle aktuálneho znenia ZP :rolleyes:
petacuckova
03.01.08,11:43
ĎAkujem vám veľmi pekne..
breckova
07.01.08,10:48
Pracovníčka mala uzavretý PP na dobu určitú od 1.2.2007 do 30.11.2007. Dňa 5.11.2007 skončila PP dohodou /§ 60/.
Chceme ju prijať do PP od 14.1.2008, zmluva môže byť na dobu určitú alebo iba na dobu neurčitú ?
Vopred ďakujem za rady.
drobeceva
07.01.08,11:07
Buď na dobu neurčitú, alebo určitú bez skúšobnej dobe. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
Infarkt
07.01.08,11:39
Pracovníčka mala uzavretý PP na dobu určitú od 1.2.2007 do 30.11.2007. Dňa 5.11.2007 skončila PP dohodou /§ 60/.
Chceme ju prijať do PP od 14.1.2008, zmluva môže byť na dobu určitú alebo iba na dobu neurčitú ?
Vopred ďakujem za rady.



V zmysle §48, odstavec 2 ZP môžeš s ňou ešte raz uzavrieť PP na dobu určitú, samozrejme bez skúšobnej doby v zmysle znenia tohto :

§ 45
Skúšobná doba

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

Prípadne pozri moju citáciu §48 vyššie, či nespĺňaš podmienky odstavca 4, alebo 6... ;)
petacuckova
11.03.08,05:59
Dobré ráno. Zamestnanec doba určitá od 5/2007 - 10/2007. Dnes by mal k nám opäť nastúpiť. Môžem uzatvoriť PP ešte na dobu určitú, keďže ide o prvý opätovne dohodnutý PP ?
Chobot
11.03.08,08:55
Dobré ráno. Zamestnanec doba určitá od 5/2007 - 10/2007. Dnes by mal k nám opäť nastúpiť. Môžem uzatvoriť PP ešte na dobu určitú, keďže ide o prvý opätovne dohodnutý PP ?

Môžeš, pokiaľ to bol prvýkrát dohodnutý PP a nebol predtým predlžovaný. Teraz ho môžeš uzatvoriť a bude sa považovať za prvé predĺženie (opätovne dohodnutý) v zmysle § 48 ods. 3:

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.


Na budúce ho už bude treba dohodnúť na dobu určitú (pokiaľ nie sú dôvody, kedy možno aj na dobu neurčitú - § 48 ods. 4).
Viera Klimentová
31.03.08,08:22
Preštudovala som si všetko, čo sa týka uzatvárania PP na dobu určitú, ale nie som si istá v skúšobnej dobe. Našla som priamu otázku, ale odpoveď mi veľmi nepomohla. Ak to skutočne je niekde v porade, tak sa ospravedlňujem. V čom je teda problém. Naša organizácia patrí k výnimkám §48 (4) b). V rámci PZ na dobu určitú sme ukončili PP k 30.09.2007, k 31.10.2007 a teraz opätovne uzatvárame na dobu určitú máj-september, október 2008. Sú to sezónne práce. Ide mi o problém skúšobnej doby v nových PZ so zamestnancami ktorí sa opätovne berú na sezónne práce.
Sú to práce špecifické
Chobot
31.03.08,09:48
Preštudovala som si všetko, čo sa týka uzatvárania PP na dobu určitú, ale nie som si istá v skúšobnej dobe. Našla som priamu otázku, ale odpoveď mi veľmi nepomohla. Ak to skutočne je niekde v porade, tak sa ospravedlňujem. V čom je teda problém. Naša organizácia patrí k výnimkám §48 (4) b). V rámci PZ na dobu určitú sme ukončili PP k 30.09.2007, k 31.10.2007 a teraz opätovne uzatvárame na dobu určitú máj-september, október 2008. Sú to sezónne práce. Ide mi o problém skúšobnej doby v nových PZ so zamestnancami ktorí sa opätovne berú na sezónne práce.
Sú to práce špecifické

V tvojom prísepvku nevidím priamu otázku, teda neviem, na čo sa presne pýtaš. Predpokladám, že sa pýtaš, či môžete dohodnúť skúšobnú dobu, pokiaľ uzatvárate pracovný pomer na tieto sezónne práce. AK je to tak, tak odpoveď pre teba je priamo v ZP § 48 ods. 3:

"(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi."

a § 45 ods. 4
"(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu."

Takže ak niekto pre vás pracoval do 31.10.2007 a 1.4.2008 s tým istým človekom uzavrieš PP, tak sa to považuje za opätovne dohodnutý PP. Takýto PP môžeš v zmysle zákona predĺžiť (opätovne dohodnúť) iba 1x a pri opätovnom predĺžení nemôžeš dohodnúť skúšobnú dobu.

Ak sa však s tým istým človekom uzavrie PP 1.5.2008, tak už od skončenia predchádzajúceho PP ubehlo hore uvedených 6 mesiacov a môžete dohodnúť skúšobnú dobu, lebo sa to nepovažuje za opätovne dohodnutý PP.

Pretože na vás sa vzťahuje výnimka podľa § 48 ods. 4 b), tak síce môžete opätovne dohodnúť PP, ale nemôžete dohodnúť skúšobnú dobu. Tú by si mohla dohodnúť, keby nešlo o opätovne uzatvorený PP.
azuz
31.03.08,09:53
Preštudovala som si všetko, čo sa týka uzatvárania PP na dobu určitú, ale nie som si istá v skúšobnej dobe. Našla som priamu otázku, ale odpoveď mi veľmi nepomohla. Ak to skutočne je niekde v porade, tak sa ospravedlňujem. V čom je teda problém. Naša organizácia patrí k výnimkám §48 (4) b). V rámci PZ na dobu určitú sme ukončili PP k 30.09.2007, k 31.10.2007 a teraz opätovne uzatvárame na dobu určitú máj-september, október 2008. Sú to sezónne práce. Ide mi o problém skúšobnej doby v nových PZ so zamestnancami ktorí sa opätovne berú na sezónne práce.
Sú to práce špecifické
Pozri § 45 ods. 4 - skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne dohodnutých pracovných pomerov na určitú dobu.
Dôvody opätovného dohodnutia pracovného pomeru neovplyvňujú možnosť dohodnutia skúšobnej doby.
Ustanovenie je nové a platí od 1.9.2007.
Viera Klimentová
31.03.08,09:56
Ďakujem. Ospravedlňujem, sa za možno nejasne formulovanú otázku, ale odpoveď som dostala 100%. Práve to som potrebovala vedieť.
Ešte raz vďaka.