benaja
03.01.08,11:46
Dobrý deň. Chcem predať dom. Mám záujemcu, ale ten chce dom kúpiť nasledovným spôsobom: Časť zaplatí na účet najneskôr do 3 dní od podpísania zmluvy, časť pôjde cez hypotéku z ČSOB. Músím mu dať súhlas na záložné právo. Poradte mi ako to funguje pri zakladaní nehnuteľnosti a aký je postup. Respektíve ako dlho trvá kým banka vyplatí peniaze a aké môžu byť riziká? Čo v prípade keď mi nevyplatí čiastku, ktorá nejde cez hypotéku. Ďakujem Benaja.
luigi72
03.01.08,11:01
Najlepsie je si spravit kupno-predajnu zmluvu, kde budu vsetky tieto body zakomponovane (co sa predava a za akych podmienok, kto a kedy moze odstupit od zmluvy, aj to, ak nezaplati do 3 dni, tak mozete odstupit od zmluvy a vzniknute naklady vam musi uhradit - najlepsie by bolo inac dat vyplatit pri podpise zmluvy) a dat si podpisy overit u notara.
Potom ist do banky a dat si spravit tzv. trojdohodu medzi predavajucim, kupujucim a bankou, na ktoru bude vinkulovana zabezpeka uveru t.j. dom. Na katastri vam potom na pockanie daju vypis vlastnictva s plombou, takze s domom sa nebude dat hybat dovtedy, kym banka na to neda suhlas, t.j. pravdepodobne dovtedy, kym sa nesplati uver v celom rozsahu. Po mesiaci po registracii plomby sa bude moct dat prepisat vlastnictvo nehnutelnosti na prislusnom katastralnom urade so suhlasom banky. Je to najbezpecnejsi sposob pre obidve strany, osobne som tak predal aj kupil byt.