makika
03.01.08,13:13
Ahojte, chcem sa opýtať či máte niekdo skúsenosti s novým zákonníkom práce v tejto súvislosti.Muž má zámočnícku dielnu, robí preňho cca 10 ľudí všetci na živnosti,/zvárači/ale chodia každý deň do našej dielne,robia s našimi strojmi atd.Robia tak už 7 rokov.Máme s nimi spraviť zmluvy o nájme dielne alebo niečo podobné?
Zamestnať ich všetkých to sa nám moc nechce.Odkiaľ mi môže prísť kontrola a povedať,že ich mám zamestnať?Poznám vela firiem,čo takto fungujú ale zatiaľ s tým nikdo nič nerobil.
Dakujem za všetky názory a rady.
Chobot
03.01.08,12:41
Ahojte, chcem sa opýtať či máte niekdo skúsenosti s novým zákonníkom práce v tejto súvislosti.Muž má zámočnícku dielnu, robí preňho cca 10 ľudí všetci na živnosti,/zvárači/ale chodia každý deň do našej dielne,robia s našimi strojmi atd.Robia tak už 7 rokov.Máme s nimi spraviť zmluvy o nájme dielne alebo niečo podobné?
Zamestnať ich všetkých to sa nám moc nechce.Odkiaľ mi môže prísť kontrola a povedať,že ich mám zamestnať?Poznám vela firiem,čo takto fungujú ale zatiaľ s tým nikdo nič nerobil.
Dakujem za všetky názory a rady.


To je zamestnanecký pomer ako vyšitý.:eek: Ak vám na to príde inšpektorát práce, tak si pripravte bubáky na mastnú pokutu.

Nikomu by sa nechcelo zamestnávať ľudí, všetci by boli najradšej, keby im pracovali zadarmo.:rolleyes:

Ešte k tej zmluve o nájme dielne - išlo by to v tom prípade, keby si tam robili vlastnú prácu a dielňu by používali vtedy kedy by potrebovali a na to, čo by potrebovali (teda svoje činnosti). Oni ale asi robia na príkaz šéfa, takže o živnosti tu nemôže byť reč!! JE to závislá činnosť.
KEJKA
03.01.08,12:43
ked vám dorubia platenie odvodov....... no márnosť.
Zoltán Kovács
03.01.08,12:43
a daň zo závislej činnosti.....
KEJKA
03.01.08,12:46
naivne som sa domnievala, že dnes sa už takéto extrémne prípady nevyskytujú.....
Infarkt
03.01.08,12:53
Šak ju toľko nestresujte :D

Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

Keďže uvádzaš že sa jedná o zámočnícku dielňu, tak predpokladám, že vyrábate rôzne výrobky na zakázku...teda sa nejedná o sériovú výrobu...
...tak ti odporúčam v zmysle odstavca 3 citovaného paragrafu uzatvoriť s tými-ktorými živnostníkmi vždy Zmluvu o dielo v zmysle Obchodného zákonníka na ten-ktorý konkrétny výrobok...

Ja viem...papierovačka navyše ;)
ilona
03.01.08,13:12
Kejka,ako sa môžeš domnievať,že to neexistuje?Možno ak vo väčších mestách,ale inde bežne.
Johanka
03.01.08,21:29
naivne som sa domnievala, že dnes sa už takéto extrémne prípady nevyskytujú.....
... by si sa čudovala :rolleyes:.
makika
07.01.08,11:48
Diki za všetky odpovede,
nastrašili ste ma to je pravda.Takýchto prípadov sa teda vyskytuje veľa aj vo väčších firmách.Kolaudovali sme dielnu a boli tu hygienici, stavebný úrad a inšpektorát ohladne bezpečnosti strojov a nikdo sa ani na sekundu nepozastavil nad tým,že robia na živnosti.
Tak teraz neviem,či niektorých zamestnať a niektorých nechať tak skúsiť tie zmluvy o dielo./robíme zákazkovú výrobu/?
Infarkt
07.01.08,14:01
Diki za všetky odpovede,
nastrašili ste ma to je pravda.Takýchto prípadov sa teda vyskytuje veľa aj vo väčších firmách.Kolaudovali sme dielnu a boli tu hygienici, stavebný úrad a inšpektorát ohladne bezpečnosti strojov a nikdo sa ani na sekundu nepozastavil nad tým,že robia na živnosti.
Tak teraz neviem,či niektorých zamestnať a niektorých nechať tak skúsiť tie zmluvy o dielo./robíme zákazkovú výrobu/?

Nenastrašili...to je tvrdá realita :)

Musíš si sama zvážiť čo a ako ďalej...
Ja osobne by som riešil minimálne tu zákazkovú výrobu s tými živnostníkmi tou Zmluvou o dielo...napríklad ;)

Prenájom strojov, alebo dielne nie je ideálne riešenie...tam by bolo skôr potrebné, aby robili síce prácu pre teba, ale na svojich strojoch...nie prenajatých od teba...jedine prenajatých...ale od iného subjektu ;)