kalkulka
03.01.08,12:18
Prosím vás, kto mi vysvetlí výhody transformácie zo sro na a.s., ak sro má iba dvoch spoločníkov?
kalkulka
04.01.08,09:53
Nikto nič? Skúste aspoň nejakú výhodu.
rickman
05.01.08,10:52
Neviem ci sa to da povazovat za vyhodu, no mozno su a.s. doveryhodnejsie obzvlast v zahranicnom obchode.
Co ty na to? :)
KEJKA
05.01.08,11:03
akcionári nie sú zapísaní v OR, ale spoločníci áno.
camelfly
05.01.08,11:53
Nikto nič? Skúste aspoň nejakú výhodu.

no neviem, tak som si prevetrala nejaké info, ktoré som kedysi musela vedieť, tak som spísala také základne info, možno sa ti z toho niečo bude hodiť, dám to pre istotu v menšom písme aby toho nebolo nejako veľa :)

akciová spoločnosť:
Základom akciovej spoločnosti je, že jej základné imanie je vždy rozvrhnuté na vopred určený počet podielov, akcií s určitou menovitou hodnotou.

Napr. základné imanie je 3 000 000 Sk, menovitá hodnota jednej akcie 1000 Sk, vydaných je 3 000 akcií.
Podiel na zisku, ktorý pripadá na jednu akciu, je tzv. dividend. Jej výška závisí od
dosiahnutého zisku spoločnosti a od výšky vloženého kapitálu (od počtu akcií).

Práva a.s. majetkové:
právo na dividendu (podiel zo zisku),
právo na podiel na likvidačného zostatku

Povinnosti a.s.
povinnosť je uhradzovacia – splatiť upísaný vklad
Spoločnosť nesmie vrátiť akcionárom ich vklady (§ 179). Akcionár nemôže žiadať vrátenie
vkladu, ten je už vlastníctvom akciovej spoločnosti, môže však akciu previesť na inú osobu, predať na verejnom trhu. Cena, za ktorú sa akcia kupuje a predáva na verejnom trhu je tzv. kurz cenného papiera – trhová cena

výhoda a.s.
je jej transparentnosť, prestížna forma podnikania
akcionári spoločnosti neručia za záväzky spoločnosti
kapitál je možné získať aj bez úverov, ak sa vydajú nové akcie

nevýhoda a.s.
je povinnosť auditovať hospodárske výsledky akciovej spoločnosti

Ručenie
Spoločnosť zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom. Akcionár za
záväzky spoločnosti neručí . Má iba tzv. uhradzovaciu povinnosť.

s.r.o

Spoločnosť s ručením obmedzeným je spoločnosť, ktorej základné imanie tvoria vopred určené vklady spoločníkov.

Podnikanie v s.r.o. ja výhodné tam, kde počet spoločníkov má byť obmedzený.

Vklad spoločníka s.r.o. je vlastne súhrn peňažných prostriedkov a iných peniazmi oceniteľných hodnôt (nepeňažný vklad), ktoré sa spoločník zaväzuje vložiť do spoločnosti.

Obchodný podiel predstavuje práva a povinnosti spoločníka a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Spoločník ňou môže disponovať napr. previesť svoj podiel na iného spoločníka alebo inú osobu, ak to pripúšťa spoločenská zmluva.
Ručenie je určované nie fakticky splateným vkladom, ale výškou vkladu zapísaného v obchodnom registri.

s.r.o.
1. Výhody
možnosť založenia jednou osobou
obmedzené ručenie
Spojenie viacerých zdrojov kapitálu
Spájanie viacerých ideí podnikania
Možnosťou špecializácie pri riadení
Podobne ako u jedného vlastníka
legislatívne výhody a jednoduchá
organizácia
výhody relatívnej právnej jednoduchosti
s partnerským podnikaním a obmedzeným
ručením za záväzky

2. Nevýhody
-obmedzený počet spoločníkov,
-predpísané základné imanie a vklady
Možnosť
nesúhlasu a rozporov
spoločníkov
Problémy s kompetenciami
delenie zisku
rickman
05.01.08,12:07
No vidis, kalkulka, ako sa ti to tu rozbehlo :).
kalkulka
06.01.08,10:39
Neviem ci sa to da povazovat za vyhodu, no mozno su a.s. doveryhodnejsie obzvlast v zahranicnom obchode.
Co ty na to? :)
Tak s tým súhlasím.
kalkulka
06.01.08,10:50
A ešte mi povedzte, kedy môže a.s. vydať nové akcie? O akciovkách nemám nejaké praktické info.
camelfly
06.01.08,10:52
tak to sa musí preskúmať všetko pre a proti a zvoliť tú najvýhodnejšiu formu, aká bude najlepšia pre firmu, pre priemysel určite najvýhodnejšia je a.s. hlavne kôli tým obchodným partnerom :) , nemyslím tým samozrejme ,,len pre priemysel ,,
camelfly
06.01.08,10:59
A ešte mi povedzte, kedy môže a.s. vydať nové akcie? O akciovkách nemám nejaké praktické info.


to suvisi ako si to daju a schvalia na valnom zhromazdeni,
ak si zvysia zakladne imanie, vydaju sa nove akcie
kalkulka
06.01.08,11:01
to suvisi ako si to daju a schvalia na valnom zhromazdeni,
ak si zvysia zakladne imanie, vydaju sa nove akcie
A musia mať aj nejaké dôvody na zvýšenie ZI, alebo stačí takto iba rozhodnúť na valnom zhromaždení? A vôbec môžu byť v a.s. iba dvaja akcionári? A ešte aké výhody sú pri získavaní úverov alebo nejakých ručení?
rickman
06.01.08,11:05
A ešte mi povedzte, kedy môže a.s. vydať nové akcie? O akciovkách nemám nejaké praktické info.

Pokial potrebuje dalsie zdroje na svoje financovanie.
S vyzvou alebo bez vyzvy na upisovanie...

+ tak, ako vravi camelfly :)
camelfly
06.01.08,11:12
A musia mať aj nejaké dôvody na zvýšenie ZI, alebo stačí takto iba rozhodnúť na valnom zhromaždení? A vôbec môžu byť v a.s. iba dvaja akcionári? A ešte aké výhody sú pri získavaní úverov alebo nejakých ručení?

a.s. môže založiť aj 1 zakladateľ ak je právnická osoba, inak sa vyžadujú min. dvaja zakladatelia

čo sa týka úverov, tak v tom ti neviem poradiť
camelfly
06.01.08,11:14
Zvýšenie ZI môže nariadiť valné zhromaždenie: upísaním nových akcií, z majetku, ktorý prevyšuje ZI alebo zníženie ZI: znížením nominálnej hodnoty akcií, tým že sa vykúpi z obehu urč. počet akcií,

zase závisí ako majú postavenú zmluvu
kalkulka
06.01.08,11:51
A ak by to neboli obchodovateľné akcie?
camelfly
06.01.08,12:47
A ak by to neboli obchodovateľné akcie?

sú aj také, lebo akcie sa delia podľa viacerých hľadísk, podľa podoby, formy a práv,podľa obehu sú - obchodovateľné, neobchodovateľné, s obmedzenou obchodovateľnosťou (zamestnanecké akcie)




PS: toto sú len všeobecné informácie, ktoré ti podajú len malú časť z celkového množstva informácií o a.s.
ktoré je potrebné prelúskať do hĺbky a.s.