vierka k.
03.01.08,12:27
manžel mal založenú firmu ešte pred našim sobášom, ale prosperovať a slušné príjmy začala mať až v období keď už sme boli manželia. Manžel je rozvedený a má dve deti z prvého manželstva už dospelé,my máme teraz malú dcérku. moja otázka znie: aký bude dedičský podiel jeho synov ?Ďakujem za odpoveď
Zoltán Kovács
03.01.08,11:28
manžel mal založenú firmu ešte pred našim sobášom, ale prosperovať a slušné príjmy začala mať až v období keď už sme boli manželia. Manžel je rozvedený a má dve deti z prvého manželstva už dospelé,my máme teraz malú dcérku. moja otázka znie: dedičský podiel na firme , je 1/4 pre každého alebo v prospech mna a našej dcéry je podiel vačší. Dôfam že je otázka zrozumiteľne podaná
Ďakujem za odpoveď

Manželka po zosnulom zdedí 1/2 majetku. A druhá polovica v tvojom konkrétnom prípade sa delí na 4 časti (ty, vaša dcéra, a dve dospelé deti z prvého manželstva).
Infarkt
03.01.08,11:39
DEDENIE ZO ZÁKONA
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel,
každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský
podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani
tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom
ich potomci.

Bývala manželka nededí, ak sú právoplatne rozvedení, čiže by mali mať aj vysporiadané BSM, takže v zmysle Občianského zákonníka dedia zo zákona deti a manžel (ka) rovnakým dielom...

Takže správne predpokladáš, keďže ste štyria (2 dospelé deti z prvého manželstva + tvoja dcéra + ty) dedíte rovnakým dielom 1/4 :)
vierka k.
03.01.08,12:03
dobre, ale napísala som že firma začala mať príjmy až v čase keď sme už boli manželia, neznamená to teda že polovica firmy by bola moja a druhá polovica by sa delila 4?
Zoltán Kovács
03.01.08,12:05
dobre, ale napísala som že firma začala mať príjmy až v čase keď sme už boli manželia, neznamená to teda že polovica firmy by bola moja a druhá polovica by sa delila 4?

Pozri môj prvý príspevok. V číslach vyjadrené: ty zdedíš 5/8, tvoja dcéra 1/8, prvé dieťa z prvého manželstva 1/8, a druhé dieťa z prvého manželstva 1/8. Spolu to je 8/8 čiže 1.
Infarkt
03.01.08,12:09
Ale to vôbec nie je podstatné...

NADOBÚDANIE DEDIČSTVA
§ 460
Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.


Takže sa bude dediť to, čo bude v čase smrti poručiteľove...či dosiahne majetok dajme tomu pri narodení, alebo niečo kúpi hodinu pred svojou smrťou...

Celá firma sa bude dediť v prípade dedenia zo zákona medzi Vás štyroch, takže každý 1/4...
Zoltán Kovács
03.01.08,12:11
Ale to vôbec nie je podstatné...

NADOBÚDANIE DEDIČSTVA
§ 460
Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.


Takže sa bude dediť to, čo bude v čase smrti poručiteľove...či dosiahne majetok dajme tomu pri narodení, alebo niečo kúpi hodinu pred svojou smrťou...

Celá firma sa bude dediť v prípade dedenia zo zákona medzi Vás štyroch, takže každý 1/4...

Nesúhlasím. Manžel/ka dedí vždy 1/2 majetku, a až druhá polovica sa delí.
KEJKA
03.01.08,12:20
to, kedy firma začala prosperovať, nie je podstatné.
Si spoločníčka vo firme? Ako máš inak ošetrené vlastníctvo, resp. spoluvlastníctvo?
Ak si iba budúci dedič, tak je to tak, ako ti to tu píšu.
Zoltán Kovács
03.01.08,12:22
to, kedy firma začala prosperovať, nie je podstatné.
Si spoločníčka vo firme? Ako máš inak ošetrené vlastníctvo, resp. spoluvlastníctvo?
Ak si iba budúci dedič, tak je to tak, ako ti to tu píšu.

ALe kto? Ja alebo Infarkt má pravdu? Som presvedčený, že ja, lebo už som asistoval pri dedičskom konaní, a tam sa to dedilo tak ako som uvádzal.
Infarkt
03.01.08,12:23
KEJKA
03.01.08,12:25
ALe kto? Ja alebo Infarkt má pravdu? Som presvedčený, že ja, lebo už som asistoval pri dedičskom konaní, a tam sa to dedilo tak ako som uvádzal.
Ja si tiež myslím, že je to 1/2 pre manželku. Nie je to však podstatné.
Podstatné je, že zadávateľka rozporuje nárok na dedičstvo deťom z predošlého manželstva. Vyjadrila som sa k tomu - ako v princípe, že sú dedičmi.
ayya
03.01.08,12:31
myslim, ze obaja by ste prisli k tej istej sume, ale mozno je problem v "pravnickej hantírke" ... tak skusim, ale nech ma pravnici nezabiju... :) pri dedeni sa najprv oddeli polovica majetku, ktora patri manzelke ... ak nemali vysporiadane BSM ... a ta druha polovica by sa (v tomto pripade) dedila na stvrtiny ...
cize opticky to vyzera, ze manzelka "zdedila" 5/8, ale to je iba preto, ze jej zostala aj "jej vlastna" polovica BSM ...

------
tak a teraz som zvedava, ako sa k tomu vsetkemu vyjadria pravnici ... dufam, ze sa tu zastavia,
lebo som na to aj ja zvedava, nech si to uz ulozim v hlave ;)
Zoltán Kovács
03.01.08,12:33
myslim, ze obaja by ste prisli k tej istej sume, ale mozno je problem v "pravnickej hantírke" ... tak skusim, ale nech ma pravnici nezabiju... :) pri dedeni sa najprv oddeli polovica majetku, ktora patri manzelke ... ak nemali vysporiadane BSM ... a ta druha polovica by sa (v tomto pripade) dedila na stvrtiny ...
cize opticky to vyzera, ze manzelka "zdedila" 5/8, ale to je iba preto, ze jej zostala aj "jej vlastna" polovica BSM ...

------
tak a teraz som zvedava, ako sa k tomu vsetkemu vyjadria pravnici ... dufam, ze sa tu zastavia,
lebo som na to aj ja zvedava, nech si to uz ulozim v hlave ;)

ayya máš pravdu, vlastne sa dedí iba 1/2 spoločného majetku a to rovnakým dielom.
Infarkt
03.01.08,12:41
Ja som celý čas točil o výške podielu...bo Vierka napádala veľkosť podielov...ja som vyjadril názor a citoval znenia legislatívy, že v prvej skupine delia rovnakým podielom bez ohľadu na to kedy firma začala zarábať... ;) :)
Zoltán Kovács
03.01.08,12:44
Ja som celý čas točil o výške podielu...bo Vierka napádala veľkosť podielov...ja som vyjadril názor a citoval znenia legislatívy, že v prvej skupine delia rovnakým podielom bez ohľadu na to kedy firma začala zarábať... ;) :)

Až po prečítaní príspevku od ayya som si uvedomil, že konečný výsledok aj tvojho aj mojho tvrdenia je rovnaký. :D
ayya
03.01.08,12:45
Ja som celý čas točil o výške podielu...bo Vierka napádala veľkosť podielov...ja som vyjadril názor a citoval znenia legislatívy, že v prvej skupine delia rovnakým podielom bez ohľadu na to kedy firma začala zarábať... ;) :)

jj... ved vravim, ze keby islo o konkretne "pocty", tak by ste sa dohodli :)
Infarkt
03.01.08,13:51
Až po prečítaní príspevku od ayya som si uvedomil, že konečný výsledok aj tvojho aj mojho tvrdenia je rovnaký. :D

mimotemy Beriem to ako zadostiučinenie :D mimotemy
vierka k.
03.01.08,19:22
ďakujem vám za odpoveď
Eulalia
04.01.08,03:57
myslim, ze obaja by ste prisli k tej istej sume, ale mozno je problem v "pravnickej hantírke" ... tak skusim, ale nech ma pravnici nezabiju... :) pri dedeni sa najprv oddeli polovica majetku, ktora patri manzelke ... ak nemali vysporiadane BSM ... a ta druha polovica by sa (v tomto pripade) dedila na stvrtiny ...
cize opticky to vyzera, ze manzelka "zdedila" 5/8, ale to je iba preto, ze jej zostala aj "jej vlastna" polovica BSM ...

------
tak a teraz som zvedava, ako sa k tomu vsetkemu vyjadria pravnici ... dufam, ze sa tu zastavia,
lebo som na to aj ja zvedava, nech si to uz ulozim v hlave ;)
Právnici súhlasia, pretože v prvom rade sa rozdelí BSM medzi zosnulým a pozostalým manželským partnerom a až ten zvyšok sa dedí, podiely ste napísali správne tuším všetci.
vierka k.
04.01.08,06:53
ooooo
KEJKA
04.01.08,07:05
majetok nadobudnutý pred manželstvom nepatrí do BSM.
takže podľa mňa dedíte rovným dielom.
Po dohode s manželom si majetkové pomery môžete usporiadať inak.