SAIVI
03.01.08,13:34
Može si s.r.o, platca DPH, prevádzkovateľ čerpacej stanice dať do účtovnictva ( do nákladov a uplatniť DPH) bloček z nákupu z vlastnej registračnej pokladne? ...nákup PHM, tuškové baterky...
Zoltán Kovács
03.01.08,12:37
Može si s.r.o, platca DPH, prevádzkovateľ čerpacej stanice dať do účtovnictva ( do nákladov a uplatniť DPH) bloček z nákupu z vlastnej registračnej pokladne? ...nákup PHM, tuškové baterky...

Nie lebo by si to mal dvakrát v nákladoch. Raz pri nákupe tovaru, a raz ako to chceš urobiť ty, že zaúčtovať ERP bloček.
SAIVI
03.01.08,12:41
..ale mám to aj v tržbe, kedže to na tej ČS predali, je to na tržbovej páske z registračky...
Lydka R
03.01.08,12:42
Nie lebo by si to mal dvakrát v nákladoch. Raz pri nákupe tovaru, a raz ako to chceš urobiť ty, že zaúčtovať ERP bloček.
Ale keď to bude bloček z ERP, tak to bude aj vo výnosoch (tržba).
Zoltán Kovács
03.01.08,12:42
..ale mám to aj v tržbe, kedže to na tej ČS predali, je to na tržbovej páske z registračky...

Lenže by si to mal v nákladoch v predajnej cene. Podľa správnosti by sa to malo napr. každý mesiac, koncom mesiaca preúčtovať pomocou interného dokladu z nákupu tovaru na spotrebu materiálu.
Denda
03.01.08,12:46
Može si s.r.o, platca DPH, prevádzkovateľ čerpacej stanice dať do účtovnictva ( do nákladov a uplatniť DPH) bloček z nákupu z vlastnej registračnej pokladne? ...nákup PHM, tuškové baterky...
Odpočítanie dane podľa §49 Zákon o dani z pridanej hodnoty je možné len ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom.
Zoltán Kovács
03.01.08,12:47
Odpočítanie dane podľa §49 Zákon o dani z pridanej hodnoty je možné len ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom.

Ja som sa zameral na daň z príjmov (uznateľnosť do nákladov), to DPH som si ani neuvedomil.
SAIVI
03.01.08,12:47
dakujem
mudroš
04.01.08,12:02
..ale mám to aj v tržbe, kedže to na tej ČS predali, je to na tržbovej páske z registračky...
Mal si to opraviť.
Nemá to byť vôbec v tržbe ani v DPH na výstupe.
Čo sa týka nákladov, súlasím s tým, že sa to malo preúčtovať z 504 predaný tovar na 501 spotrebovaný materiál (v skladových cených).
účtovník 007
18.01.08,14:47
Oživujem uvedenú tému.
Ja mám rovnaký problém. Máme 40 prevádzok a predavačky si občas kúpili toal.papier ,alebo tužkové baterky. Našťastie neišlo o veľké sumy. Zaúčtovala som to na 501. Pravdu poviem, ani som sa moc nesnažila nad tým rozmýšľať. Dávam im uvedený spotrebný materiál cez výdajky do spotreby mat. Ale občas sa predsa stalo.;) Až Poraďáci mi dali chrobáka do hlavy a ja som napísala na DRSR. Tu je vyjadrenie::confused:


Váš dopyt:

Na základe § 49 ods.2 písm.a) Zákona o DPH mám na Vás takúto otázku:

Môže si s.r.o., platiteľ DPH odpočítať DPH z bločku z vlastnej ERP?
Ide o prípady, kedy predavačky v našej predajnej sieti v prípade potreby zakúpia toaletný papier a baterky do zdroja pokladne priamo v našom stánku, a takýto bloček z ERP pošlú na preplatenie do učtárne spoločnosti. Je značne zložité zabezpečiť pre celú predajnú sieť napr. uvedené baterky do zdroja pokladne, lebo predavačka nevie určiť dobu, kedy záložný zdroj zahlási chybu. Ak by som sa striktne držala uvedeného §, tak by som všetky predavačky musela poslať na nákup ku konkurencii.
Za odpoveď ďakujem.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH).

Platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane po splnení vecných a časových podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH.

V súlade s § 49 ods. 2 písm. a) zákona o DPH platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa § 49 ods. 3 a 7 zákona o DPH, za podmienky ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku. Právo na odpočítanie dane v súlade s citovaným ustanovením zákona o DPH môže platiteľ uplatniť v zmysle § 51 ods. 1 písm. a) zákona o DPH, za podmienky ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71 zákona o DPH.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že platiteľovi dane nevzniká právo na odpočítanie dane z dokladov, ktoré sám vystaví, nakoľko daň voči nemu nebola uplatnená iným platiteľom dane. V prípade, že platiteľ dane použije nakúpený tovar nie za účelom predaja ale na svoje podnikanie nepôjde o dodanie v zmysle zákona o DPH ale o vnútropodnikovú spotrebu.