lucilali
03.01.08,16:03
Prijemny vecer Vam prajem.Poprosim Vas o informaciu>

s manzelom sme obcania SR, trvaly pobyt v SR, prechodny pobyt v CR, pracovali sme od 1.1.2007 na Slovensku, od 3.9.2007 v Cechach. Za rok 2007 sme mali okrem tohto zarobku nasledovne prijmy>
manzel / trenerska cinnost na SR
ja / prenajom bytu len v mojom vlastnictve v SR

Chcem Vas poprosit o informaciu, kde sme povinni podat danove priznanie / SR alebo CR? Rovnako - kde budeme povinni resp. co je pre nas vyhodnejsie pre buduci kalendarny rok 2008, prijmy budu rovnake.
Posledna prosba / ako je to s novelizaciou zakona, kt. je platna od ledna 2008 pre cudzincov - skutocne nemam v momentalnej situacii narok byt danovym rezidentom v CR, az po 12 mesiacoch? Na vyplatnej paske sa mi to prejavi totiz v sume cca. 2 000,- v cistom, co je dost..
Vopred dakujem za ochotu.
Lucia
ekopo
03.01.08,15:12
DP za 2007 na Slovensku. Pre budúcnosť veľa záleží od toho, kde budete považovaný za daňového domicila. Je tam viacero faktorov, napr. stredisko životných záujmov, 183 dní v krajine...
Infarkt
03.01.08,15:16
Budeš musieť podať DP v oboch krajinách, ale zaplatíš len v jednom...to záleží už od Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia...pripájam ti ich tu ;)

A skús trochen pogugliť, hm ? Prípadne klikni na stránku DRSR... ;)
ekopo
03.01.08,15:19
lucilali
03.01.08,15:28
hm.. infarkt, zase :) trochen sa posnazim dik
ahojky
lucilali
03.01.08,15:29
aj tak celkom nechapem, tak dve priznania ako tvrdi infarkt, alebo jedno + potvrdenie o odvadzani v CR - 49 - vid ekopo?
dik. ahojky
ekopo
03.01.08,15:34
zamedzenie dvojitého zdanenia - aj to niečo napovedá
Melnick
03.01.08,15:51
Prijemny vecer Vam prajem.Poprosim Vas o informaciu>

s manzelom sme obcania SR, trvaly pobyt v SR, prechodny pobyt v CR, pracovali sme od 1.1.2007 na Slovensku, od 3.9.2007 v Cechach. Za rok 2007 sme mali okrem tohto zarobku nasledovne prijmy>
manzel / trenerska cinnost na SR
ja / prenajom bytu len v mojom vlastnictve v SR

Chcem Vas poprosit o informaciu, kde sme povinni podat danove priznanie / SR alebo CR? Rovnako - kde budeme povinni resp. co je pre nas vyhodnejsie pre buduci kalendarny rok 2008, prijmy budu rovnake.
Posledna prosba / ako je to s novelizaciou zakona, kt. je platna od ledna 2008 pre cudzincov - skutocne nemam v momentalnej situacii narok byt danovym rezidentom v CR, az po 12 mesiacoch? Na vyplatnej paske sa mi to prejavi totiz v sume cca. 2 000,- v cistom, co je dost..
Vopred dakujem za ochotu.
Lucia
...........................................
Infarkt
03.01.08,16:02
aj tak celkom nechapem, tak dve priznania ako tvrdi infarkt, alebo jedno + potvrdenie o odvadzani v CR - 49 - vid ekopo?
dik. ahojky

Mno...vždy sa musíš riadiť príslušnými daňovými predpismi v tej-ktorej krajine, v ktorej máš príjem...v Čechách viem, že samozrejme tam podáš DP a urobíš si potom v zmysle Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia odpočet na DP v SR, alebo naopak...to už vyčítaš z tých zákonov...;)
Mno a kým máš trvalý pobyt v SR a si naša občianka, tak si vždy povinná podať DP v zmysle ZoDP, hoci by si mala príjmy len v ČR...

Je to dosť zložitá problematika...aj veľa účtovníčiek s tým má problém, tak merkuj od koho si necháš poradiť...či už na Porade, alebo osobne :cool:
Johanka
03.01.08,19:34
Prijemny vecer Vam prajem.Poprosim Vas o informaciu>

s manzelom sme obcania SR, trvaly pobyt v SR, prechodny pobyt v CR, pracovali sme od 1.1.2007 na Slovensku, od 3.9.2007 v Cechach. Za rok 2007 sme mali okrem tohto zarobku nasledovne prijmy>manzel / trenerska cinnost na SR
ja / prenajom bytu len v mojom vlastnictve v SR

Chcem Vas poprosit o informaciu, kde sme povinni podat danove priznanie / SR alebo CR? Rovnako - kde budeme povinni resp. co je pre nas vyhodnejsie pre buduci kalendarny rok 2008, prijmy budu rovnake.
Posledna prosba / ako je to s novelizaciou zakona, kt. je platna od ledna 2008 pre cudzincov - skutocne nemam v momentalnej situacii narok byt danovym rezidentom v CR, az po 12 mesiacoch? Na vyplatnej paske sa mi to prejavi totiz v sume cca. 2 000,- v cistom, co je dost..
Vopred dakujem za ochotu.
Lucia
Zo zadania neviem , aký druh príjmov máte v ČR ... ak sú zo závislej činnosti, môžete požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie alebo si podáte sami DP z príjmov dosiahnutých v ČR. V ČR ste považovaní za daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou.
Z titulu trvalého pobytu v SR ste v SR daňovníkmi s neobmedzenou daňovou povinnosťou, tzn. že v SR zdaňujete celosvetové príjmy, teda príjmy dosiahnuté v SR a príjmy dosiahnuté v zahraničí.
V zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia bude daň zaplatená v ČR započítaná s daňovou povinnosťou v SR vypočítanou z celosvetových príjmov. Z uvedeného vyplýva, že pri podaní DP v SR musíte poznať výsledok DP podaného v ČR ... nakoľko lehoty na podanie DP sú "šibeničné", Zákon o dani z príjmov umožňuje daňovníkom s príjmami zo zdrojov v zahraničí požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP až o 6 mesiacov . Žiadosť je potrebné podať najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania , ktorá je 31.3.2008.
lucilali
04.01.08,09:51
ahojky. Takze ak som vyrozumela, za predchadzajuci rok - 2007 - podam danove priznanie v SR - za zavislu cinnost jan. - august ´07 a v CR za zavislu cinnost oktober - december ´07. Po uplynuti lehoty v CR - 183 dni mam moznost poziadat o odpocet u terajsieho zamestnavatela v CR + podam c. prehlasenie a budem zdanovat tu v CR. Spravne?
Co sa tyka prenajmu bytu, ten je uplne mimo, tj budem ho stale podavat ako DP v SR.
dik.. pekny vikend. L
Vladimír Ozimý
04.01.08,10:11
ahojky. Takze ak som vyrozumela, za predchadzajuci rok - 2007 - podam danove priznanie v SR - za zavislu cinnost jan. - august ´07 a v CR za zavislu cinnost oktober - december ´07. Po uplynuti lehoty v CR - 183 dni mam moznost poziadat o odpocet u terajsieho zamestnavatela v CR + podam c. prehlasenie a budem zdanovat tu v CR. Spravne?
Co sa tyka prenajmu bytu, ten je uplne mimo, tj budem ho stale podavat ako DP v SR.
dik.. pekny vikend. L

no nedá sa zdaňovať časť príjmu tam a časť tam...skrátka niekde musíte byť rezidentom a tam zdaniť celosvetové príjmy to jest ak budete rezidentom v ČR tak podáte daňové priznanie z príjmov zo závislej činnosti a príjmov z prenájmu bytu a na slovensku podáte daňové priznanie na príjmy z prenájmu. ak budete rezidentom v SR dáte si spraviť ročné zúčtovanie v ČR a príjem z ČR a z prenájmu v SR uvediete do DP v SR. Nedá sa to spraviť tak že závislú činnosť v ČR a prenájom v SR a koniec...
Dúšava
04.01.08,10:22
Ja som to spracovávala za rok 2006, tak ak sa nič nezmenilo bolo to takto:
1. pracovný pomer ČR a SR
Najskôr pani požiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie v ČR, doniesla mi papier, ale žiadala o predľženie termínu na Slovensku, pretože v ČR účtovníčka nestíhala. Dostala odklad, ja som spracovávala na Slovensku DP v predľženom termíne, započítavala som príjmy aj z Čiech, prepočet priamo v DP.
2. Živnosť v ČR a SR
Bolo to úplne rovnako, DP spracovala účtovníčka v Čechách, atď... v tejto firme som mala v Prahe aj daňovú kontrolu, muselo sa predložiť DP zo Slovenska, bolo to OK.
lucilali
07.01.08,12:32
ok, takze ak som pochopila tentokrat spravne - su dva nazory, oba mi vychadzaju v sulade so zakonom: 1. dan v SR aj v CR, zo zavislej cinnosti v SR v SR, zo zavislej cinnosti v CR zdanovat v CR. 2. dan v SR z celosvetovych prijmov. Prva moznost je podla mna vyhodnejsia..
tak?
dik. ahojky
Infarkt
07.01.08,12:39
Nie sú 2 názory...je len jeden v zmysle daňovej legislatívy v SR...nakoľko si občianka SR a máš tu trvalý pobyt ;) ... samo, v prípade rezidenta v inom štáte sa musíš riadiť aj daňovou legislatívou v tej-ktorej krajine :rolleyes:

Mýliš si pojmy...
Daňové priznanie je jedna vec...a platenie dane z príjmu druhá vec :)

Je to dosť náročné ti radiť takto na diaľku, odporúčam sa ti osobne s niekým kompetentným poradiť, najlepšie daňový auditor...kde mu aj prakticky môžeš predložiť doklady a pod. ;)

P.S. V tomto vie celkom slušne behať účtovníčka mojej segry...lebo segra vždy dopadne tak, že platí daň tam, kde sa jej to vzhľadom k príjmom a daňovej sadzbe oplatí...nie ako ja...čo platím jak šaleny :-)
Johanka
07.01.08,12:41
ok, takze ak som pochopila tentokrat spravne - su dva nazory, oba mi vychadzaju v sulade so zakonom: 1. dan v SR aj v CR, zo zavislej cinnosti v SR v SR, zo zavislej cinnosti v CR zdanovat v CR. 2. dan v SR z celosvetovych prijmov. Prva moznost je podla mna vyhodnejsia..
tak?
dik. ahojky
Nevie o akých dvoch názoroch píšeš. máme zákon o dani z príjmov a zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia ...
K bodu 1. v SR podáš DP z celosvetových príjmov.
Ak budeš v budúcnosti rezidentom ČR, tak budeš v ČR podávať DP z celosvetových príjmov .
kitti
14.01.08,07:12
Ahoj Poradaci, neviete mi, prosim, poradit, ci mozem dokladovat prijem z CR v danovom priznani SR formou vyplatnych pasok? Pretoze zamestnavatel nereaguje na moju ziadost ohladom vystavenia Potvrdenia prijmu zo zavislej cinnosti za rok 2007. Pockam, ci mi ho nevystavi, ale ak nie, staci, ak prilozim kopie vyplatnych pasok? Dakujem.
Johanka
14.01.08,07:14
DP v ČR robíš tiež iba na základe výplatných pások ?
kitti
14.01.08,07:24
Ahoj. Asi ano, pretoze tak to bude istejsie. Alebo mam dat ako prilohu kopiu DP v CR? Dakujem.
Johanka
14.01.08,07:27
Môžeš požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP až o 6 mesiacov, je však otázne či je potvrdenie od českého zamestnávateľa možné zohnať ....
Paula
14.01.08,07:32
Ja viem čerstvo tak, že ak ide iba o príjem z TPP , ročné zúčtovanie robí zamestnávateľ v ČR ,ak sa mu predloží z finančného úradu potvrdenie o daň. domicile v ČR. Potvrdenia sa vydávali za predch. kal. rok, teraz už vopred, nakoľko sa zmenil tam zákon a bez toho by zamestnancom nemohli uplatňovať NČ v r. 2008. V tom prípade myslím nie je potrebné podať DP v ČR a v SR bude stačiť podať kópiu potvrdenia o domicile v ČR. A či nie tak?
Johanka
14.01.08,07:40
... ale keď je stále rezidentom v SR , musí podať DP v SR.
Paula
14.01.08,07:54
Johanka, na potvrdení o daňovom domicile je uvedené, že je rezidentom v ČR v zmysle článku 4 Zmluvy s ČR a SR o zamedzení dvojitého zdanenia č. 100/2003 Zb.
Johanka
14.01.08,07:57
... priznávam, že mi uniká pointa :D.
kitti chce podať DP v SR, prečo si myslíš, že má daňový domicil v ČR ?
Paula
14.01.08,08:04
Sa ospravedlňujem, ja som nie k jeho príspevku písala:), môžem sa vymazeť.
kitti
14.01.08,08:04
ano, zatial nemam domocil v CR, pretoze za rok 2007 som mala aj prijem zo SR. Takze preto si najprv podam DP v CR, a nasledne v SR. A ako doklad prijmu z CR tam dam asi kopiu DP z CR...
Romina7
14.01.08,08:58
Prajem pekny den. Hladam odpovede na podobne otazky,ako tu riesite,ale nenasla som svoj pripad.
Od 01.01.2007 - do 30.09.2007 som bola zamestnanec na HPP v SR - avsak od 01/10/2007 som SZCO v CR - zaregistrovanie prebehlo na Cesku zivnost (ceske ICO).
V cechach tieto tri mesiace budem riesit pausalnym systemom (maju tu na moju zivnost 50%).
A teraz mam otazku. V SR musim podat DP za rok 2007 lebo som odpracovala viac ako 183 dni, lenze musim aj priznat prijmy z CR za tie tri mesiace. A mam celkom chaos v tom - ci v SR zdanim tie tri ceske mesiace normalne 19% a potom tu v CR urobim danove priznanie za tie tri mesiace a iba dodanim? - tu maju este v roku 2007 progresivne zdanovanie :(. A ci si mozem v SR danovom priznani uplatnit aj ceske odvody...a proste neviem nic. :(
Dakovala :confused:
Johanka
14.01.08,09:03
Veľmi zjednodušene:
Najprv podáš DP v ČR. Ako daňový rezident SR podáš DP v SR z celosvetových príjmov,tzn. v § 5 zdaníš príjmy zo závislej činnosti v SR a v § 6 príjmy zo živnosti zo zdrojov v zahraničí.
V zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia si daň zaplatenú v ČR započítaš s daňovou povinnosťou, ktorá bude vypočítaná z celosvetových príjmov v slovenskom DP.
Skús trocha pohľadať témy okolo príjmov zo zahraničia, je to tu rozobrané až po konkrétne vyplnenie DP :).
Evanka
14.01.08,09:22