lubica.23.lv
03.01.08,17:16
dalsia super vec.len neviem ci sa to týka ja nasej spolocnosti.

týka sa to vlastníkov budov, ako nás, ktorý v nej prenajímajú niekoľko priestorov?
a máme tam aj byty, ale sú to nebytové budovy..pomôže niekto....dakujem
Zoltán Kovács
03.01.08,16:20
lubica.23.lv
03.01.08,16:26
dakujem, a dakujem aj zákonodarcom...máme toho asi málo. :)
Zoltán Kovács
03.01.08,16:29
dakujem, a dakujem aj zákonodarcom...máme toho asi málo. :)

Tak isto som nadšený, teraz keď budem chcieť kolaudovať novostavbu RD, tak najprv musím mať ten certifikát? Alebo nie?
lubica.23.lv
03.01.08,16:31
a ešte otázka, a co sa rozumie pod pojmom priemyselné stavby, v tomto zákone?
lubica.23.lv
03.01.08,16:32
teraz všetky nové domy musia mat ten certifikát, inak nebude kolaudácia...dobré...nie?!
Zoltán Kovács
03.01.08,16:34
teraz všetky nové domy musia mat ten certifikát, inak nebude kolaudácia...dobré...nie?!

Som zvedavý kto zase sa bude na tom nabaľovať, ako pri PZS (pracovné zdravotnícke služby).
lubica.23.lv
03.01.08,16:35
aká náhodička, to som riešila dnes...ale majú toho vela, musím sa dostat najprv do poradia...samé papiere, clovek uz nic insie pomaly nerobí, a to ešte vela toho nevieme..same novely a novielky...
badoga
05.01.08,16:28
Myslím si že zámer je správny, veď keď kupuješ budovu, ten certifikát by mal o nej vypovedať.
Neviem, aj na tomto úradníci budú môcť ryžovať?..
Zoltán Kovács
05.01.08,16:36
Myslím si že zámer je správny, veď keď kupuješ budovu, ten certifikát by mal o nej vypovedať.
Neviem, aj na tomto úradníci budú môcť ryžovať?..


Nie úradníci, ale "certifikované" firmy, ako pri PZS na celom Slovensku je ich iba cca.70. Podľa teba to postačuje na to aby tých asi 1/2 miliona živnostníkov a ďalších asi 300 tisíc iných podnikateľských subjektov obslúžili tak ako majú podľa zákona, alebo to budú robiť iba papierovo, že zacvakáš, a tá PZS možno ani nebude vedieť kde tvoja firma sídli, lebo nikdy tam nevkročili.
Zita5
20.02.08,08:30
Včera večer som postrehla v TV a to prvý krát o Energetickom certifikáte , bola som z toho zasa mierne mimo , čo za povinnosti máme od 1.1.2008 .Údajne budú tieto veci kontrolovať .Cena certifikátu, že vraj cca 15 000 Sk.Má s tým už niekto skúsenosť , respektíve dával niekto už certifikát vypracovať ?

Vyberám sankcie -
http://hnonline.sk/1-10042830-17538660-k00000_detail-da



Sankcie pre vlastníkov budov
Pokutu do 30 000 Sk: môže dostať právnická osoba, ak je vlastníkom veľkej budovy (celková plocha je väčšia ako 1 000 m2), v ktorej sídli orgán verejnej moci alebo právnická osoba poskytujúca služby veľkému počtu ľudí, pre ktoré ju ľudia často navštevujú, ak neumiestni energetický štítok na nápadnom, zreteľne viditeľnom mieste prístupnom ľuďom, ktorí ju navštevujú. Pokutu môže dostať napríklad aj bytové družstvo, ak neobstará certifikát alebo neumiestni energetický štítok (ktorý je súčasťou certifikátu) na príslušnom mieste. V takomto prípade môže bytové družstvo dostať pokutu do výšky 30 000 Sk.
Pokutu do tejto výšky môže dostať aj fyzická osoba, ktorá je vlastníkom bytového domu, inej budovy na bývanie alebo nebytovej budovy a prenajíma v nej byty, miestnosti alebo nebytové priestory, ak neobstará energetický certifikát, hoci je na to podľa tohto zákona povinná, ak neuschová energetický certifikát po celý čas jeho platnosti, ak neodovzdá platný energetický certifikát novému vlastníkovi pri predaji budovy, neodovzdá osvedčenú kópiu energetického certifikátu nájomcovi pri prenájme budovy, neumiestni energetický štítok v priestore na mieste prístupnom nájomcom bytov, ubytovaným osobám alebo zamestnancom, neobstará pravidelnú kontrolu klimatizačného systému alebo kotla umiestneného v budove.
Priestupok pokutovaný do výšky 20 000 Sk môže byť uložený vlastníkovi budovy, ak neobstará energetický certifikát, hoci je na to podľa tohto zákona povinný, ak neuschová energetický certifikát po celý čas jeho platnosti, neodovzdá platný energetický certifikát novému vlastníkovi, pri predaji budovy neodovzdá osvedčenú kópiu energetického certifikátu nájomcovi pri prenájme budovy.
Povinnosti, ktoré má podľa tohto zákona vlastník budovy, sa vzťahujú na správcu budovy v majetku štátu, samosprávneho kraja alebo obce, na spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome a na bytové družstvo.
Zita5
20.02.08,08:40
Prikladám aj Zákon
r.galovic
21.02.08,09:24
Ministerstvo zase vypotilo niečo úžasné. Energetická hospodárnosť budov. Zámer je určete vynikajúci, absolútne sa mi tá myšlienka páči a súhlasím s ňou.

Akurát tie zmätky, ktoré okolo toho vznikli. Príslušný zákon platí už niekoľko rokov a za tú dobu nebolo schopné ministerstvo vydať metodické pokyny a zabezpečiť vydávanie certifikátov odborne spôsobilým osobám.

Určite dlhšie potrvá, kým sa situácia trochu zastabiluzuje a rozčarovanie okolo tohto zákona trochu utrasie. Mňa napr. prekvapilo to, že tento energetický certifikát musia vypracovať štyri nezávislé, odborne spôsobilé osoby v odboroch vykurovanie, tepelná ochrana, elektroinštalácia, vzduchotechnika. Výsledkom má byť jeden elaborát. Avšak pre rodinné domy stačí vykurovanie a tepelná ochrana. Čo je však horšie, je skoro nemožné v jednom meste nájsť odborníkov pre všetky štyri kategórie. Momentálne je ich hrozne málo a snáď sa ich časom nazbiera viac. Akurát mi je ľúto ľudí, ktorí idú kolaudovať stavby v tomto období. Stavebné úrady budú musieť dávať určité výnimky a odklady na doplnenie tohto nešťastného certifikátu.
Zita5
21.02.08,09:36
Ministerstvo zase vypotilo niečo úžasné. Energetická hospodárnosť budov. Zámer je určete vynikajúci, absolútne sa mi tá myšlienka páči a súhlasím s ňou.

Akurát tie zmetky, ktoré okolo toho vznikli. Príslušný zákon platí už niekoľko rokov a za tú dobu nebolo schopné ministerstvo vydať metodické pokyny a zabezpečiť vydávanie certifikátov odborne spôsobilým osobám.

Určite dlhšie potrvá, kým sa situácia trochu zastabiluzuje a rozčarovanie okolo tohto zákona trochu utrasie. Mňa napr. prekvapilo to, že tento energetický certifikát musia vypracovať štyri nezávislé, odborne spôsobilé osoby v odboroch vykurovanie, tepelná ochrana, elektroinštalácia, vzduchotechnika. Výsledkom má byť jeden elaborát. Avšak pre rodinné domy stačí vykurovanie a tepelná ochrana. Čo je však horšie, je skoro nemožné v jednom meste nájsť odborníkov pre všetky štyri kategórie. Momentálne je ich hrozne málo a snáď sa ich časom nazbiera viac. Akurát mi je ľúto ľudí, ktorí idú kolaudovať stavby v tomto období. Stavebné úrady budú musieť dávať určité výnimky a odklady na doplnenie tohto nešťastného certifikátu.

NO len o čo horšie bude , ak tie certifikáty začnú kontrolovať a budú vyrubovať sľúbené pokuty .

Zasa je to dielo ,ktorého dopad bude veľmi nepriaznivo pôsobiť na ľudí , ako sú napríklad dôchodcovia , ktorí vlastnia RD a aj bývajú v nich a pre dôchodcov bude veľa za daný certifikát zaplatiť 15 000 Sk .....to sa mi nepozdáva nejako .
r.galovic
21.02.08,09:47
Beriem späť to, že to vypotilo ministerstvo. Je to legislatívna norma prebratá zo smernice európskeho parlamentu. Za tie zmätky však môže ministerstvo. Oprávnenia vydáva Slovenská komora stavebných inžinierov. Na ich stránke je možné nájsť presný zoznam odborne spôsobilých osôb.

http://www.sksi.sk/buxus/generate_page.php?page_id=1349