rosomaaack
03.01.08,19:13
Caute. Velmi rad by som poprosil o radu. Mam PC a do Internetu sa pripajam WiFi - antena, kabel, sietovka. Je nejaka moznost, aby som sa cez tento PC mohol pripojit na Internet inym pocitacom (notebookom)???
Da sa to bez toho, aby som musel kupovat router???

Za kazdu odpoved vopred velmi pekne dakujem!!!!!!!!!!!
Bastian
03.01.08,18:16
1. musíš použiť tzv. "krížový" sieťový kábel
2. musíš nastaviť ručne IP adresy oboch PC ..... postup:

Štart - Ovládací panel - Sieťové pripojenia - klik pravým tlačítkom myši na sieťovú kartu - Vlastnosti - záložka "všeobecné - vyroluj v okne Internet protokol (TCP/IP) - klik Vlastnosti

Klikni na "Použiť túto IP adresu" a zadaj IP .... napr. 192.168.1.1 (počítač 1) a 192.168.1.2 (počítač 2)
Maska podsiete: 255.255.255.0 - pre oba PC rovnaká

a tiež by mali mať obe PC rovnakú doménu ... to nájdeš v názve PC - ak klikneš na "Tento počítač" pravým tlačítkom myši a dáš vlastnosti

reštart PC
rosomaaack
03.01.08,18:24
Ručne IP adresu na prvom PC nenastavím na uvádzanú, pretože je daná MAC adresou a navyše s inou IP ma nepripoji na Net.
Resp. Mohol by som pouzit existujucu adresu na PC 1 a na PC 2 nastavit identicku.... ?
robovi
03.01.08,18:54
1. musíš použiť tzv. "krížový" sieťový kábel
2. musíš nastaviť ručne IP adresy oboch PC ..... postup:

Štart - Ovládací panel - Sieťové pripojenia - klik pravým tlačítkom myši na sieťovú kartu - Vlastnosti - záložka "všeobecné - vyroluj v okne Internet protokol (TCP/IP) - klik Vlastnosti

Klikni na "Použiť túto IP adresu" a zadaj IP .... napr. 192.168.1.1 (počítač 1) a 192.168.1.2 (počítač 2)
Maska podsiete: 255.255.255.0 - pre oba PC rovnaká

a tiež by mali mať obe PC rovnakú doménu ... to nájdeš v názve PC - ak klikneš na "Tento počítač" pravým tlačítkom myši a dáš vlastnosti

reštart PC

chvalis sa cudzim perim a pritom tomu :cool: rozumies.
robovi
03.01.08,19:03
Musis mat v tom kompe, do ktoreho mas pripojeny internet aspon dve sietove karty. Ta wifi sietovka, ku ktorej mas pripojeny net musi ostat tak, ako je. Ale na tej druhej sietovke, ktoru mas v tom pocitaci musis vytvorit inu siet a rovnaku siet,s rovnakym nastavenim skupiny ip adries musis nastavit aj v tom notebooku. Musis pouzit, ako uz bolo povedane :cool: krizovy sietovy kabel. Dalej musis nastavit na pripojeni, tej wifi sietovky moznost, aby bolo to pripojenie zdielane aj pre dalsie sietove pripojenia. A samozrejme, pokial chces, aby Ti internet potom isiel aj v dalsich kompoch, napr. notebook, musis mat zapnuty primarny pc, cez ktory to prechadza. Asi tolko vskratke.
rosomaaack
03.01.08,20:25
Vďaka. Toto sú infošky na nezaplatenie. :)
Už len to vyskúšať a dúfať, ze to pôjde. Ešte raz dík.
ayya
03.01.08,20:55
Vďaka. Toto sú infošky na nezaplatenie. :)
Už len to vyskúšať a dúfať, ze to pôjde. Ešte raz dík.

este pripadne podakuj aj tomuto cloveku (http://www.porada.sk/594869-post3.html) ;) ten si to tiez zasluzi, alebo skus nabuduce trosku vyhladavat imho, ale ked si novy, nic strasneho sa neudialo :)
Bastian
07.01.08,07:27
Rosomaack prepáč za zlú radu. Len dodám, že som sem hodil radu, ktorú mi napísal robovi, keď som riešil podobný problém - chcel som prepojiť notebook s PC, aby som mohol niektoré dáta stiahnuť do PC - chcel som len pomôcť. Mne totižto práve po nastavení spomínaných vecí na II. PC išiel internet (dáta som stiahol cez USB kľúč).
Fakt mi je to ľúto.
chlap
07.01.08,07:36
Rosomaack prepáč za zlú radu. Len dodám, že som sem hodil radu, ktorú mi napísal robovi, keď som riešil podobný problém .....

mimotemy Bastian, Bastian, :D trochu spomaľ, buď menej roztržitý a skontroluj si, či informácie, ktoré poskytuješ, sú správne ;)
Bastian
07.01.08,07:52
Už si na to dám veľký pozor.
sylar22
07.01.08,10:04
mam taky maly problem, potrebovala by som poradit, ako rychlo by som sa mohla naucit program excel, je to zlozity program alebo da sa to zvladnut za niekolko dni?...dakujem za odpovede..
Chobot
07.01.08,10:11
mam taky maly problem, potrebovala by som poradit, ako rychlo by som sa mohla naucit program excel, je to zlozity program alebo da sa to zvladnut za niekolko dni?...dakujem za odpovede..

Záleží od toho, do akej miery chceš vedieť Excel ovládať. Odhadujem, že bežný užívateľ ovláda tak cca. 10-20% možností, čo ponúka Excel. Na základné funkcie ti postačí pár dní, na dokonalé ovládanie treba dôkladnejšie štúdium a najmä praktické cvičenia.

Pozri si na internete nejaké školenia. Bývajú tak 2-3 dňové až týždňové, kde naučia základy Excelu plus pár nejakých dodatočných funkcií.

A mimochodom, otázku si zadala úplne mimotemy.
tisan
07.01.08,10:16
ahoj,
no ak by to vsetko neslo...skus router :)tam mas pripojok ovela viac (min na 4 pocitace). A slape to jednoduchsie ako cez krizeny kabel...vyhoda ze nemusis mat zapnuty pc len kvoli internetu
Katabaticky
08.01.08,06:15
A pripajas sa teda s velkym pocitacom cez kabel alebo wifi?

z tvojej otazky som mierne zmateny ...ten slovosled :-D

inak myslim ze ti uz dobre poradili...

mimotemyEXCEL na basic uzivatelstvo co staci vacsine je asi 2 % programu a za 2 noci to zvladnes ;-)mimotemy

A este by som sa chcel spytat nechce sa mi zakladat novy topic ;)

Potreboval by som vytvorit siet medzi kompami...
Mam notebook napojeny cez kabel na siet a snazil som sa z neho spravit pristupovy bod pre dasie booky pomocou wifi setovice...

nastavil som ad hoc bez problemov som sa pripojil na pristupovy bod (notas na sieti) ale nepustil ma dalej.. nepridelil mi ani branu ani domain a netusim preco...

Ma niekto nejake skusenosti rady? :confused:

ps: potreboval by som to aj pre pripojenie Vista sunt aj Xp sunt... pristupovy bod je notas s Vistami
ayya
08.01.08,08:41
... trochu spomaľ, buď menej roztržitý a skontroluj si, či informácie, ktoré poskytuješ, sú správne ;)
haloooo .... :) neda sa do jedneho prispevku vlozit vytknutie dvoch chyb naraz, musis po-ma-ly :o ... niektori ludia tu povazuju "kriticke myslenie" za nadavku :D odhadujem, ze ten tvoj bold zostal nepovsimuty ;)
Bastian
08.01.08,09:01
haloooo .... :) neda sa do jedneho prispevku vlozit vytknutie dvoch chyb naraz, musis po-ma-ly :o ... niektori ludia tu povazuju "kriticke myslenie" za nadavku :D odhadujem, ze ten tvoj bold zostal nepovsimuty ;)

Ayya ukazuješ v čom nachádzaš potešenie...
Mimochodom ten bold neostal nepovšimnutý. Ani ty si si nevšimla že to je nick "robovi"? Snažíš sa domýšľať a pritom nevieš ani pozorne čítať. Ešte raz si to prečítaj - a ako ty hovoríš pekne po-ma-ly a potom prídeš na to, že si v honbe za úlovkom trocha prestrelila. Daj si pohov a oddýchni si.

Ja viem, v predošlej téme si zostala sklamaná (keď si ma nahlásila), lebo ma Richard nemal za čo potrestať. Ale bolo by na čase aby si sa začala venovať aj iným činnostiam...

Len aby si ty v budúcnosti neostala neprekvapená...
ayya
08.01.08,09:15
...Mimochodom ten bold neostal nepovšimnutý. Ani ty si si nevšimla že to je nick "robovi"?....

booooze, ty fakt nevies precitany text aj pochopit! ... ved presne na to som upozornovala, ja som si to vsimla hned ... okrem toho, ze si sproste opajcoval prispevok od ineho, a nielen v tejto teme ... este aj v "ospravedlneni" urobis chybu ... preto ti to chlap napisal boldom, mne zmysel textu neunika tak casto ako tebe :o a ani nepajcujem prispevky bez uvedenia zdroja ako ty ... sorry ...:D a mimochodom, ten prispevok na ktory odpovedas vobec nebol urceny tebe... nie ze by si nesmel odpovedat aj na ine prispevky, kludne pis ;) ... ja iba, ze ci ti to nahodou zase neutieklo :D
Bastian
08.01.08,11:18
Ayya stále ukazuješ v čom nachádzaš potešenie...
Viem čo ti nedalo pokoja...
Aby si vedela kľudne spať, tak ti to vysvetlím. Keď sa ozval robovi, tak som mal pocit, že to mi on písal...keď to vnímal tak citlivo.

K tomu príspevku ešte malé vysvetlenie. Ja som riešil podobný problém ako Rosomaack. Vďaka radám, ktoré mi napísal chlap, sa mi podarilo spustiť internet v oboch počítačoch. Hneď ako som čítal, že Rosomaack potrebuje spustiť internet aj v druhom počítači, tak ma napadlo ako som to vtedy ja nastavil v mojom PC. Nakoľko som si to už presne nepamätal, tak som si to pozrel a skopíroval. To čo mne pomohlo pri prepojení, som chcel odporučiť aj druhému. Zdôrazňujem bol to postup, ako som si ja nastavil PC (nebolo to iba niečo čo som si prečítal). Za to, že to v rosomaackovom prípade nebol dobrý nápad, som sa mu hneď ospravedlnil a som tiež napísal, že si na to v budúcnosti dám už veľký pozor. Je to, že som radu, ktorá v mojom prípade fungovala, podal ďalej v domnení že pomôže aj druhému, až taký hriech (okrem toho za čo som sa aj ospravedlnil)? Ak píšeš že som „opajcoval“ príspevok od iného a aj v iných témach, tak ich sem prosím ťa aj napíš. Rád sa o nich dozviem. Skús sa obzrieť na tvoje staršie príspevky, či tam nenájdeš zopár takých, kvôli ktorým by si sa práve ty mohla hanbiť. Bola si schopná doslova si pýtať od druhých súhlas či bod a teraz sa tu ideš hrať na čestnú strážkyňu.

Už chápem prečo misomiso ignoruje tvoje príspevky... Mal by som k nim pristupovať rovnako.

Vždy tu píšeš, aby sa ľudia nenechali vyprovokovať a aby si nenechali pokaziť dobrú náladu... pritom práve ty tu vytváraš tvojimi originálnymi príspevkami atmosféru vhodnú na vytvorenie napätia.
robovi
08.01.08,12:09
Ide vam dobre. Ako zadarmo. len ste trochu mimo mimotemy. Nerozoberame medziludske vztahy, ale spojenie dvoch pc pomocou sietoveho kabla.

Pre katabatický:
Potreboval by som vytvorit siet medzi kompami...
Mam notebook napojeny cez kabel na siet a snazil som sa z neho spravit pristupovy bod pre dasie booky pomocou wifi setovice...

nastavil som ad hoc bez problemov som sa pripojil na pristupovy bod (notas na sieti) ale nepustil ma dalej.. nepridelil mi ani branu ani domain a netusim preco...

Ma niekto nejake skusenosti rady? :confused:


Mal by si nastavit acces point. Ad hoc je jedna k jednej. ap je jedna ku kazdemu, kto sa chce pripojit. Bud sa musi wifina v notase spravat ako dhcp server, alebo si dhcp server spusti pod oknami v notase. a samozrejme, pripojenie LAN, cez ktore mas internet do notasu musi byt zdielane pre tu wifinu. :cool:
ayya
08.01.08,13:46
... musi byt zdielane pre tu wifinu. :cool:

a vies, ze mas pravdu s tou mimotemy debatou? ... :D
--------------------

hadam by mal Katabaticky omrknut aj utilitku na wifinu, nebolo by to vynimocne, keby tam bol problem ... ;)
Katabaticky
08.01.08,23:18
Dakujem odskusam dam vediet ako som dapodol :D
ayya
09.01.08,07:51
Dakujem odskusam dam vediet ako som dapodol :D

:D :D :D hehe... aj ty sa bavis? aj ja sa bavim, tiez tu srandu vnimam :D ale chlapci, chcela som vam nieco ine povedat, ... podla slangacu je vidno, ze sa vyznate...;) tak budte taki dobri a pouzivajte tlacitko "cituj" (dokonca tu mame aj multicitaciu) lebo tu robite "mrnik" :--- a kto sa v tom ma vyznat, odkial pokial je moralizacia, kde zacina otazka, na ktoru odpovedate a co je (a komu) vlastne vasa odpoved ...

a naopak - za toto !!! jedine musim niektorych pochvalit, ze citacie pouzivaju, aspon si potom nikto prispevkoch nepopletie citaciu a vlastnu tvorbu :D :D vdaka za pochopenie ;)
ayya
09.01.08,10:44
ale aj tak sa chcem este nieco spytat, comu nerozumiem:


.... Ad hoc je jedna k jednej. ap je jedna ku kazdemu, kto sa chce pripojit.

v normalnom zivote vyraz "ad hoc" znamena kocikto s hocikym, alebo ktorykolevek ku ktoremukolvek ... a v IT to plati opacne? teda: jedna k jednej? prosim, dovysvetlujete to? uz dopredu vdaka ...:)
pytam sa preto, lebo mne amaterovi tym "pletiete" hlavu a to ja nemam moc rada ;)
LubosP
09.01.08,10:59
ale aj tak sa chcem este nieco spytat, comu nerozumiem:



v normalnom zivote vyraz "ad hoc" znamena kocikto s hocikym, alebo ktorykolevek ku ktoremukolvek ... a v IT to plati opacne? teda: jedna k jednej? prosim, dovysvetlujete to? uz dopredu vdaka ...:)
pytam sa preto, lebo mne amaterovi tym "pletiete" hlavu a to ja nemam moc rada ;)

Ad hoc (čítaj ad hok) je latinské (http://sk.wikipedia.org/wiki/Latin%C4%8Dina) slovné spojenie, ktoré znamená „na toto“, „na tento účel“. Vo všeobecnosti označuje riešenie navrhnuté na konkrétny účel

treba kusok postudovat aj cudzie slova :)
ayya
09.01.08,11:20
Ad hoc (čítaj ad hok) je latinské (http://sk.wikipedia.org/wiki/Latin%C4%8Dina) slovné spojenie, ktoré znamená „na toto“, „na tento účel“. Vo všeobecnosti označuje riešenie navrhnuté na konkrétny účel
treba kusok postudovat aj cudzie slova :)
dik za radu, ale ked seriozne nieco prestudovat, tak rozhodne by som nedavala link na wikipediu, sorry ;)

v pravnickom slovniku (http://vaza.sk/index.php?option=com_glossary&func=display&Itemid=333&catid=71) je vysvetlenie:

"Ad hoc (lat.) znamená iba pre tento účel, sporadicky alebo náhodne."

a to vysvetlenie podla mna neznamena, ze je to jedna k jednej, ale ze to moze byt sporadicky cize neusporiadane (aj ked iba pre tento ucel) ale rozhodne nie usporiadane, co asi "jedna k jednej" je ... imho ... ale som rada, ze som si mrkla ten pravnicky slovik, aspon som si preverila, ze aj v hlave mam ten vyraz zaradeny ok ...

preverujem si taketo veci, lebo som sa na vlastnej kozi presvedcila, aky uzasny rozdiel je medzi prikazom
format a: ... alebo format c:
a to bolo len jedno jedine !!! pismenko ine :D :D a hoci je to uz asi 16 rokov, tak nikdy na to nezabudnem :---

p.s.: ale odpoved som tusim od teba nedostala, alebo ze by som bola nieco prehliadla? ;)
LubosP
09.01.08,12:17
dik za radu, ale ked seriozne nieco prestudovat, tak rozhodne by som nedavala link na wikipediu, sorry ;)

v pravnickom slovniku (http://vaza.sk/index.php?option=com_glossary&func=display&Itemid=333&catid=71) je vysvetlenie:

"Ad hoc (lat.) znamená iba pre tento účel, sporadicky alebo náhodne."

a to vysvetlenie podla mna neznamena, ze je to jedna k jednej, ale ze to moze byt sporadicky cize neusporiadane (aj ked iba pre tento ucel) ale rozhodne nie usporiadane, co asi "jedna k jednej" je ... imho ... ale som rada, ze som si mrkla ten pravnicky slovik, aspon som si preverila, ze aj v hlave mam ten vyraz zaradeny ok ...

preverujem si taketo veci, lebo som sa na vlastnej kozi presvedcila, aky uzasny rozdiel je medzi prikazom
format a: ... alebo format c:
a to bolo len jedno jedine !!! pismenko ine :D :D a hoci je to uz asi 16 rokov, tak nikdy na to nezabudnem :---

p.s.: ale odpoved som tusim od teba nedostala, alebo ze by som bola nieco prehliadla? ;)

ad1: Kvalitou a chybovosťou je internetová encyklopédia Wikipedia porovnateľná so svetoznámou Encyclopaediou Britannica, napísal renomovaný vedecký časopis Nature. - co viac k tomu dodat, nemam moc rad ludi ktori si myslia, ze ich vzdelanost resp. vzdelanost inych je automaticky kvalitnejsia ako suma mensich vzdelanosti inych viacerych ludi, nadavat na Wikipediu je dnes uz klise, pritom seriozne vyskumy ukazuju pravy opak, sko som spomenul vyssie

ad2: no neviem mne sedliacky rozum hovori ze aj nieco len na tento ucel tak to nemoze byt hocikto s hocikym - je to len na tento konkretny ucel jedneho spojenia s inym pocitacom
ja myslim ze som to aj predtym povedal jasne - ze ano ad hoc znamena pripojenie len jedneho pocitaca
ayya
09.01.08,12:50
ad1: Kvalitou a chybovosťou je internetová encyklopédia Wikipedia porovnateľná so svetoznámou Encyclopaediou Britannica, napísal renomovaný vedecký časopis Nature. - co viac k tomu dodat, nemam moc rad ludi ktori si myslia, ze ich vzdelanost resp. vzdelanost inych je automaticky kvalitnejsia ako suma mensich vzdelanosti inych viacerych ludi, nadavat na Wikipediu je dnes uz klise, pritom seriozne vyskumy ukazuju pravy opak, sko som spomenul vyssie

ad2: ...
ja myslim ze som to aj predtym povedal jasne - ze ano ad hoc znamena pripojenie len jedneho pocitaca

to je v pohode, nie sme tu preto, aby sme sa hlavne mali radi ;) iba som prekvapena, ze nature ma prehlad aj o slovenskej verzii wikipedie, (na ktoru si mi poslal link) ... a pretoze sa nepovazujem za vzdelanu a hodne sa riadim vlastnymi skusenostami ... a sledovala som jeden cas tie vyzivne flejmy, ktore tam (aj na ceskej wikipedii) prebiehali ... a sama som tam nasla chyby v realiach a hlavne v nedavnej historii, a jednu dokonca aj podla mojho mailu adminovi opravili ... tak som si dovolila vyjadrit sa, ako som sa vyjadrila :) skratka: ja si info z wikipedie preverujem ;)

a predtym si nic moc jasne nepovedal ty, ale nick robovi, ze je to jedna k jednej ... a v tvojom prispevku nachadzam iba vseobecne vyjadrenie a tvoje doporucenie prestudovat si nejake cudzie slova ... ale vdaka za tvoj cas, preverim si to pre istotu pripadne aj niekde inde, myslim, ze mam kde ;)
ayya
09.01.08,13:05
...
- ze ano ad hoc znamena pripojenie len jedneho pocitaca
ale pre istotu: takze podla teba v IT vyraz "jedna k jednej" a "ad hoc" su vlastne synonyma? lebo to som z tvojej odpovede vyrozumela...
LubosP
09.01.08,13:33
ale pre istotu: takze podla teba v IT vyraz "jedna k jednej" a "ad hoc" su vlastne synonyma? lebo to som z tvojej odpovede vyrozumela...
neviem ci v celom IT - ale konkretne v bezdrotovych sietach urcite ano
ayya
09.01.08,13:50
neviem ci v celom IT - ale konkretne v bezdrotovych sietach urcite ano

dakujem, ... a len pre info, odstavcek priamo z pomocnika: (http://207.46.197.98/Windows/sk-SK/Help/44526469-b916-4442-9372-4f566795bbcf1051.mspx)

"Sieť ad hoc. Počítač so systémom Windows Vista Starter nemôže byť súčasťou siete ad hoc (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:p%28%27b4216f1d-217d-4b14-978a-f93f76310d6c1051#gtmt_ad_hoc_network_def%27,%20%27 EDE%27%29) (označuje sa aj ako sieť medzi dvoma počítačmi). Sieť ad hoc je dočasná sieť počítačov a zariadení, ktorá slúži na špecifické účely, napríklad na hranie počítačových hier s viacerými hráčmi."

a kedze katabaticky spomenul vistu sunt :D tak som to sem dala...ale nie som si ista, ci je to na nieco dobre...
Chobot
09.01.08,13:55
ale pre istotu: takze podla teba v IT vyraz "jedna k jednej" a "ad hoc" su vlastne synonyma? lebo to som z tvojej odpovede vyrozumela...

Myslím, že za typickú "ad hoc" sieť možno považovať blutooth spojenie zariadení. Jedno zariadenie Bluetooth (napr. BT kľúč do PC) dokáže nadviazať aktívne spojenie naraz so 7 zariadeniami. Teda dokáže komunikovať súčasne s týmito zariadeniami, ale tie zariadenia navzájom nekomunikujú, preto je to jedna k jednej sieť (aj keď je to v podstate jedna /PC/ k siedmim /zariadeniam/ - ale samostatne).

Keby to bola počítačová WiFi sieť, tak v prípade napojenia 4 počítačov na jeden router tieto môžu komunikovať ktorýkoľvek s ktorýmkoľvek navzájom. Toto je už Access point (teda ten WiFi router).

Dúfam, že tento príklad je dobrý a názorný.:rolleyes:
ayya
09.01.08,14:01
Dúfam, že tento príklad je dobrý a názorný.:rolleyes:

:) ano, velmi dobry... prave preto, ze nazorny... imho ... vdaka :)
myslim, ze teraz to chapem, predtym som z toho mala gulas ...;)
rosomaaack
10.01.08,18:45
To je v pohode. Ako som povedal, "ocenujem kazdu radu!"
rosomaaack
10.01.08,19:11
AKO VYTVORIM ACCESS POINT??? Skusam, akosi mi to vsak nejde
Chobot
11.01.08,08:33
AKO VYTVORIM ACCESS POINT??? Skusam, akosi mi to vsak nejde

Podľa mňa najjednoduchšie bude predsa len kúpiť ten router. Veď tie ceny nie sú až tak vysoké, WiFi router zoženieš za niečo cez 2 tisícky.
robovi
11.01.08,13:28
Podľa mňa najjednoduchšie bude predsa len kúpiť ten router. Veď tie ceny nie sú až tak vysoké, WiFi router zoženieš za niečo cez 2 tisícky.

:)To si trochu prehnal. ide to aj za 1126.- skk http://www.agem.sk/?flag=kategorie&cat=0007100391:)
robovi
11.01.08,13:30
AKO VYTVORIM ACCESS POINT??? Skusam, akosi mi to vsak nejde

To sa nevytvára, to sa nastaví do takého módu sieťová karta. teda wifi sieťová karta. Tá môže pracovať v troch módoch.
1. client
2. acess point
3. a tolko rozoberaný ad hoc
janaGT
11.01.08,16:14
ja mám takú laickú otázku, nakoľko sa vôbec nerozumiem počítačom.
Šéf mi povolil kúpiť notebook, aby som si mohla robiť aj doma napr. keď som chorá, alebo keď sa nudím .... bolo to na základe mojej požiadavky.
A teraz tá laická otázka - akým spôsobom sa môžem pripojiť na internet? V práci máme cez telecom, ale keď budem napr. mimo práce?
Nejakou kartou? Možno som teraz napísala blbosť, fakt neviem ... preto sa chcem poradiť.
Ali 33
11.01.08,16:17
WIFI trebárs
janaGT
11.01.08,16:30
WIFI trebárs

napísala soml, že som laik - takže to je ako wifi
Ali 33
11.01.08,16:36
bezdrôtové mikrovlné. takže môžeš chodiť s notebookom kade tade pokial maš signál
robovi
11.01.08,17:08
ja mám takú laickú otázku, nakoľko sa vôbec nerozumiem počítačom.
Šéf mi povolil kúpiť notebook, aby som si mohla robiť aj doma napr. keď som chorá, alebo keď sa nudím .... bolo to na základe mojej požiadavky.
A teraz tá laická otázka - akým spôsobom sa môžem pripojiť na internet? V práci máme cez telecom, ale keď budem napr. mimo práce?
Nejakou kartou? Možno som teraz napísala blbosť, fakt neviem ... preto sa chcem poradiť.

moznosti je neurekom. v zavislosti od toho, odkial si.
vymenujem tu aspon tie zakladne.

1. uz spominane wifi- wirelles fidelity. bezdrotove mikrovlnne pripojenie. musis mat v dosahu nejakeho poskytovatela mikrovlnneho pripojenia do internetu. pomaly je toto priojenie uz v kazdej vacsej dedine.

2. pripojenie cez dsl. je to jedno z najpouzivanejsich pripojeni v domacnostiach na Slovensku. vyzaduje si, aby si bola v dosahu, nejakej datovej ustredne t-comu. poskytuje ho v hojnej miere aj t-com, ale su aj alternativni poskytovatelia dsl pripojenia.
http://www.tcom.sk/Default.aspx?CatID=515&Section=home na tejto stranke si mozes overit, ci si v dostupnosti pripojenia dsl.

3. pripojenie pomocou bezdrotovych technologii mobilnych operatorov. t-mobile sa vola rychly internet a ten orangeacky je tusim edge.

4. vytacany internet- dial up, alebo isdn. aplikuje ho t-com na miestach, kde nema datove ustredne. je veeelmi pomaaaalyyy a tym padom je na ustupe.

5. no a napokom internet cez opticke kable. na slovensku je zatial rozbehnuty format orangeu, ktory sa vola fibernet. Ak pracujes v akademickom sektore- veda a skolstvo, tak sa este mozes pripojit na sanet, co je tiez opticka siet.

Niektore obce a mesta maju aj vlastny kablovy rozvod internetu, ktory ale v konecnom dosledku konci niekde na chrbtovej kosti dsl, alebo optiky, takze zapada niekam medzi vymenovane. este spomeniem satelitny internet, ale to je na dlhe lakte.
rosomaaack
11.01.08,18:58
To sa nevytvára, to sa nastaví do takého módu sieťová karta. teda wifi sieťová karta. Tá môže pracovať v troch módoch.
1. client
2. acess point
3. a tolko rozoberaný ad hoc

A mohol by som poprosiť ešte aj postup, ako dostať wifi kartu do toho módu na access point?
robovi
12.01.08,05:26
A mohol by som poprosiť ešte aj postup, ako dostať wifi kartu do toho módu na access point?

k tej wifine je určite aj inštalačné cd. na ňom je určite aj nejaký obslužný program k tej wifine. A v ňom, keď ho nainštaluješ, sa dá určite nastaviť tá karta ako AP. Každá sieťovka má ten program iný, takže presný návod ti nedám. Musíš sa tam nejako preklikať.
janaGT
24.01.08,06:09
moznosti je neurekom. v zavislosti od toho, odkial si.
vymenujem tu aspon tie zakladne.

1. uz spominane wifi- wirelles fidelity. bezdrotove mikrovlnne pripojenie. musis mat v dosahu nejakeho poskytovatela mikrovlnneho pripojenia do internetu. pomaly je toto priojenie uz v kazdej vacsej dedine.

2. pripojenie cez dsl. je to jedno z najpouzivanejsich pripojeni v domacnostiach na Slovensku. vyzaduje si, aby si bola v dosahu, nejakej datovej ustredne t-comu. poskytuje ho v hojnej miere aj t-com, ale su aj alternativni poskytovatelia dsl pripojenia.
http://www.tcom.sk/Default.aspx?CatID=515&Section=home na tejto stranke si mozes overit, ci si v dostupnosti pripojenia dsl.

3. pripojenie pomocou bezdrotovych technologii mobilnych operatorov. t-mobile sa vola rychly internet a ten orangeacky je tusim edge.

4. vytacany internet- dial up, alebo isdn. aplikuje ho t-com na miestach, kde nema datove ustredne. je veeelmi pomaaaalyyy a tym padom je na ustupe.

5. no a napokom internet cez opticke kable. na slovensku je zatial rozbehnuty format orangeu, ktory sa vola fibernet. Ak pracujes v akademickom sektore- veda a skolstvo, tak sa este mozes pripojit na sanet, co je tiez opticka siet.

Niektore obce a mesta maju aj vlastny kablovy rozvod internetu, ktory ale v konecnom dosledku konci niekde na chrbtovej kosti dsl, alebo optiky, takze zapada niekam medzi vymenovane. este spomeniem satelitny internet, ale to je na dlhe lakte.

ešte takú otázku:
ak si kúpim notebook a je tam písané, že má WIFI, - potom stačí ísť napr. do orange a kúpiť si balík na pripojenie?
robovi
24.01.08,09:08
ešte takú otázku:
ak si kúpim notebook a je tam písané, že má WIFI, - potom stačí ísť napr. do orange a kúpiť si balík na pripojenie?
wifi je bezdrotove mikrovlnne pripojeniev pasme 2,4 GHz, alebo 5GHz. Nema nic spolocne s orange balickom. orange predava k svojmu balicku aj modem, ktory sluzi na ich bezdrotove pripojenie, ktore je v inom frekvencnom pasme. tusim okolo 700MHz.
janaGT
16.02.08,10:13
mám mobilný orange internet, neviete mi poradiť, kde si viem pozrieť resp. sledovať množstvo prenesených dát? Mám predplatených 10 000 MB a neviem, koľko som už preniesla ...
robovi
16.02.08,12:28
mám mobilný orange internet, neviete mi poradiť, kde si viem pozrieť resp. sledovať množstvo prenesených dát? Mám predplatených 10 000 MB a neviem, koľko som už preniesla ...

Niekde na stránke orange to bude http://www.orange.sk/sk/vyhladavanie.html?sstring=spotreba
janaGT
17.02.08,18:09
Niekde na stránke orange to bude http://www.orange.sk/sk/vyhladavanie.html?sstring=spotreba
neviem, stále mi to vypisuje iba prevolané minúty, i keď to je karta na internet, nie na bežné telefonovanie. Ale ja potrebujem vedieť stav prenesených dát.
michelle84
20.10.09,04:41
Viete mi prosím poradiť, ako si pripojiť bezdrôtový internet od Orange? Mám wifi router, pc ho aj našiel, nainštalovala som, ale internet sa nepripojil. Išla som podľa manuálu k routeru. Ďakujem.
Chobot
20.10.09,08:06
Viete mi prosím poradiť, ako si pripojiť bezdrôtový internet od Orange? Mám wifi router, pc ho aj našiel, nainštalovala som, ale internet sa nepripojil. Išla som podľa manuálu k routeru. Ďakujem.

PC našiel router cez WiFi, to je dobré. Teraz treba nastaviť v PC pripojenie. Cuoď cez Start > Nastavenia > Sieťové pripojenia

V dial´govom okne by si mala mať pripojenie cez Local Area Connection alebo iné pripojenie. Ak tam nič nie je, musíš Vytvoriť nové pripojenie. Ak tam už priojenie je, treba cez vlastnosti na záložke Všeobecné nastaviť Internet Protocol (TCP/IP) > Vlastnosti nastaviť automatické načítanie IP adresy aj Proxy servera.
michelle84
20.10.09,08:09
PC našiel router cez WiFi, to je dobré. Teraz treba nastaviť v PC pripojenie. Cuoď cez Start > Nastavenia > Sieťové pripojenia

V dial´govom okne by si mala mať pripojenie cez Local Area Connection alebo iné pripojenie. Ak tam nič nie je, musíš Vytvoriť nové pripojenie. Ak tam už priojenie je, treba cez vlastnosti na záložke Všeobecné nastaviť Internet Protocol (TCP/IP) > Vlastnosti nastaviť automatické načítanie IP adresy aj Proxy servera.

Toto som spravila. Mám tam dvakrát TCP/IP, raz je pri tom 6 a raz 4. Pri obidvoch som nastavila automatické zistenie IP adresy a v návode je písané, že v internetovom prehliadači dať preč proxy server, to som tiež spravila. Tak neviem, čo mám ešte nastaviť.