demo9
03.01.08,20:12
Ahojte. Chcem si postavit rodinny dom a neviem ake kurenie zvolit či podlahove alebo radiatory akmate skusenosti prosim poradte
batyr
03.01.08,20:43
Podla toho co som ja v poslednom case pocul, hlavne zo zdravotneho hladiska ludia od tohto typu kurenia upustaju. Alergici a pod.Kvoli vireniu prachu .Ale co sa tyka technologie, je to asi najlepsie.
Zoltán Kovács
03.01.08,20:43
http://www.porada.sk/t30539-p5-podlahove-kurenie-v-kombinacii-so-slnecnymi-kolektormi.html

Realizoval som nakoniec tú podlahovku a som max. spokojny.
Zoltán Kovács
03.01.08,20:48
Podla toho co som ja v poslednom case pocul, hlavne zo zdravotneho hladiska ludia od tohto typu kurenia upustaju. Alergici a pod.Kvoli vireniu prachu .Ale co sa tyka technologie, je to asi najlepsie.

To vírenie prachu som nespozoroval, a pritom prachu máme dosť, totiž v jednej izbe ešte nie je dokončená podľahová krytina. A pritom priateľka je alergická na prach, tak asi by sa už objavili aj negatívne následky.
AndrejG
03.01.08,21:00
Podla toho co som ja v poslednom case pocul, hlavne zo zdravotneho hladiska ludia od tohto typu kurenia upustaju. Alergici a pod.Kvoli vireniu prachu .Ale co sa tyka technologie, je to asi najlepsie.

O akom kureni si hovoril?
AndrejG
03.01.08,21:01
Inak jednoznacne podlahove kurenie. Dnes uz tak ci tak nema zmysel stavat iny dom ako NED, k tomu dobre nadimenzovana podlahovka a clovek ma minimalne naklady na kurenie a maximalny komfort.
Peter Briatka
04.01.08,05:20
Každopádne doporučujem veľkoplošné sálavé vykurovanie - či už podlahové alebo stenové. Tepelný tok z podlahového vykurovania je veľmi nízky vďaka nízkemi teplotnému gradientu medzi podlahou a vzduchom, preto dochádza k menšiemu víreniu prachu ako pri vykurovacích telesách (radiatoroch) s povrchovou teplotou cca. 70°C.
Gabi03
04.01.08,06:13
Smith, a akú máš podlahovú kritinu nad podlahovým kúrením. Odporučené mi bolo skôr dlaždice ako plávajúca podlaha. A máš podlahové kúrenie aj v spálňach?
ROMBOR
04.01.08,10:32
ja momentalne riesim projekciu vlastneho RD a navrhujem tam kombinaciu - podlahovky a klasickeho radiatoroveho vykurovania - podlahovku mam v obyvacke, kuchyni a kupelniach, v ostatnych miestnostiach mam radiatory ... okrem toho budem mat krab s prieduchmi do izieb na poschodi, kde bude radiatorove kurenie ... samozrejme dolezite je dobre zateplenie domu a dovre zaizolovana strecha ..
r
Zoltán Kovács
04.01.08,11:59
Smith, a akú máš podlahovú kritinu nad podlahovým kúrením. Odporučené mi bolo skôr dlaždice ako plávajúca podlaha. A máš podlahové kúrenie aj v spálňach?

V obývacej izbe mám plávajúcu podľahu, nespozoroval som zhoršenie vykurovania. V kuchyni a v spálni mám dlažbu. Ľutujem, že som dal dlažbu do spálne (ráno to je studené). A v celom dome mám podľahovku, okrem kúpeľne, kde mám okrem tej podľahovky aj rebriňák-radiátor.
miroslav111
07.01.08,21:55
Idem staviať rod. dom a nieviem sa rozhodnuť akén vykurovanie mam dať do domu či krbove alebo kotlove. A kotlove buď plynove alebo na tuhe palivo.
AndrejG
08.01.08,07:23
ja momentalne riesim projekciu vlastneho RD a navrhujem tam kombinaciu - podlahovky a klasickeho radiatoroveho vykurovania - podlahovku mam v obyvacke, kuchyni a kupelniach, v ostatnych miestnostiach mam radiatory ... okrem toho budem mat krab s prieduchmi do izieb na poschodi, kde bude radiatorove kurenie ... samozrejme dolezite je dobre zateplenie domu a dovre zaizolovana strecha ..
r

To navrhujes tu nahorsiu alternativu. Jednak zbytocne komplikovany system podlahovka/radiatory, jednak budes stale chodit z teplej podlahy do studenej, co telu bude robit velmi zle. A krb bude pustat do kazdej izby kde su prieduchy zbytocne splodiny, je na tebe ci to chces dychat.
AndrejG
08.01.08,07:25
Smith, a akú máš podlahovú kritinu nad podlahovým kúrením. Odporučené mi bolo skôr dlaždice ako plávajúca podlaha. A máš podlahové kúrenie aj v spálňach?

Dlazba je zla, v obdobi ked sa nebude kurit, je studena a velmi nepohodlnna. Na podlahovku moze ist uplne vsetko, aj drevo. Pokial nedas na podlahu polystyren, hrubsi ako pod podlahovkou, vzdy to teplo prejde hore, nemoze predsa zmiznut.
Peter Briatka
08.01.08,07:33
Dlazba je zla, v obdobi ked sa nebude kurit, je studena a velmi nepohodlnna. Na podlahovku moze ist uplne vsetko, aj drevo. Pokial nedas na podlahu polystyren, hrubsi ako pod podlahovkou, vzdy to teplo prejde hore, nemoze predsa zmiznut.
Nezmizne, akurát sa z kúrenia neuvoľní v dostatočnom množstve. Kúrenie je založené na jednoduchom fyzikálnom zákone vyrovnávania teplotných rozdielov - to znamená že teplo (prúdi, prestupuje alebo sála) z miesta s vyššou teplotou do miesta s nižšou teplotou. Ak sa však rozdiel teplôt zníži - zníži sa aj tepelný tok - odovzdané teplo vykurovacou sústavou. Preto potrebuješ aby vykurované prostredie malo dobrú tepelnú prijímavosť (resp. vodivosť).
Peter Briatka
08.01.08,07:36
To navrhujes tu nahorsiu alternativu. Jednak zbytocne komplikovany system podlahovka/radiatory, jednak budes stale chodit z teplej podlahy do studenej, co telu bude robit velmi zle. A krb bude pustat do kazdej izby kde su prieduchy zbytocne splodiny, je na tebe ci to chces dychat.

Je pravda, že sa dotyčný nevyjadril presne, ale vykurovanie krbmi predsa nie je založené na vykurovaní splodinami čiže dymom, ale pomocou vzduchu interiéru stavby, ktorý sa zohrieva nad krbom a v okolí dymovodu.
badoga
08.01.08,18:18
Okrem zdravotného hľadiska (prúdenie prachu som tiež nespozorovala a napriek sklonu k puchnutiu nôh mi toto kúrenie neškodí) by som zvážila aj pružnosť resp. nepružnosť vodného podlahového kúrenia. Najmä ak sa kombinuje s krbom.
Hoci sa kúrenie na základe zvýšenej teploty v priestore vypne, podlaha je ešte dlho zohriata a v izbe je hneď nadmerne teplo. Krb je v tomto prípade investícia pre "príjemnú atmosféru".
Nepružnosť vidím ako problém aj v prechodnom období.
AndrejG
08.01.08,19:36
Nezmizne, akurát sa z kúrenia neuvoľní v dostatočnom množstve. Kúrenie je založené na jednoduchom fyzikálnom zákone vyrovnávania teplotných rozdielov - to znamená že teplo (prúdi, prestupuje alebo sála) z miesta s vyššou teplotou do miesta s nižšou teplotou. Ak sa však rozdiel teplôt zníži - zníži sa aj tepelný tok - odovzdané teplo vykurovacou sústavou. Preto potrebuješ aby vykurované prostredie malo dobrú tepelnú prijímavosť (resp. vodivosť).

To sa ale bavime o extremnom pripade, pochybujem, ze su vobec parkety, ktore by zadrzali tolko tepla, aby sme si vsimli rozdiel. Pokial clovek neda pod parkety polystyren, moze dat kludne aj 2cm na hrubku a nebude mat problem. Iba sa snazim poukazat, ze netreba sa bat a davat iba dlazbu alebo laminat na podlahovku.
AndrejG
08.01.08,19:37
Je pravda, že sa dotyčný nevyjadril presne, ale vykurovanie krbmi predsa nie je založené na vykurovaní splodinami čiže dymom, ale pomocou vzduchu interiéru stavby, ktorý sa zohrieva nad krbom a v okolí dymovodu.

Ja viem, ibaze tie rozvody vzduchu sa postupne zanasaju ten vzduch je z roka na roka horsi.
najag
09.01.08,09:53
Peter Briatka
09.01.08,10:30
To sa ale bavime o extremnom pripade, pochybujem, ze su vobec parkety, ktore by zadrzali tolko tepla, aby sme si vsimli rozdiel. Pokial clovek neda pod parkety polystyren, moze dat kludne aj 2cm na hrubku a nebude mat problem. Iba sa snazim poukazat, ze netreba sa bat a davat iba dlazbu alebo laminat na podlahovku.

V tom suhlasim - netreba sa drzat len zauzivanej keramiky,ale kludne sa môžeme postiť aj do drevenej podlahy, laminátu, kobercov a samozrejme povlakových resp. liatych nášlapných vrstiev. Podstatné je aby mali dobrú tepelnú vodivosť t.j. vysokú objemovú hmotnosť.
ROMBOR
10.01.08,12:11
To navrhujes tu nahorsiu alternativu. Jednak zbytocne komplikovany system podlahovka/radiatory, jednak budes stale chodit z teplej podlahy do studenej, co telu bude robit velmi zle. A krb bude pustat do kazdej izby kde su prieduchy zbytocne splodiny, je na tebe ci to chces dychat.
nemyslim si, ze by ciastocne vykurovanie (hlavne v medziobdobi) krbom cez prieduchy bolo zdraviu skodlive - samozrejme, ze cez prieduchy sa mozu dostat do izieb rozne splodiny - ale to sa mozu aj bez prieduchov ... s krbmi je to uz tak ;)
borbi
05.02.08,16:37
tiez uvazujem o podlahovom vykurovani ale nie v kombinacii s dlazbou(iba v kupelni a na wc)pretoze mimo vykur. obdobia ostava dlazba studena a to nieje velmi prijemne ani v lete.naopak makke drevo skor izoluje ale moj nazor je zlata stredna cesta a tou je ani nie tvrda a tazka keramika ani meke a lahke drevo ale tvrde poctive (mozno trocha drahsie ale o to ucinnejsie)bukove alebo dubove parkety a najlepsie mozaikove,ktore sa daju nalepit priamo na haryho poter.aj pri vypnutom podl.kureni je podlaha ovela teplejsia ako pri keramike a zaroven celkom slusne distribuuje teplo dalej.
Bionda
05.02.08,17:02
Borbi, ale drevo je celkove izolant, je jedno či je mäkké alebo tvrdé. A u podlahového vykurovania - teda čo ja poznám architektov- jednoznačne odporučujú dlažbu.
AndrejG
05.02.08,18:39
Borbi, ale drevo je celkove izolant, je jedno či je mäkké alebo tvrdé. A u podlahového vykurovania - teda čo ja poznám architektov- jednoznačne odporučujú dlažbu.

Je neuveritelne, ze clovek moze vystudovat vysoku skolu a byt zaroven taky hlupak. A bohuzial taki architekti normalne projektuju domy, akoby sa nic nedialo. Mali by asi robit povinne IQ testy.
r.galovic
05.02.08,18:45
Borbi, ale drevo je celkove izolant, je jedno či je mäkké alebo tvrdé. A u podlahového vykurovania - teda čo ja poznám architektov- jednoznačne odporučujú dlažbu.

Toto je nezmysel.
jojkoz
06.02.08,05:45
Borbi, ale drevo je celkove izolant, je jedno či je mäkké alebo tvrdé. A u podlahového vykurovania - teda čo ja poznám architektov- jednoznačne odporučujú dlažbu.

A ked je vacsia izolacia pod kurenim ( coz musi byt - staci par cm polystyrenu) - tak teplo pojde kam ?
AndrejG
06.02.08,09:40
p.s. 2cm dreva izoluju tusim tak isto ako 0,6cm polystyrenu.
Bionda
06.02.08,10:37
A podľa vás , drevo nie je izolant? Veď aj okná sa robia drevené a môžete chytať aj okenné krídla aj dvere , ale zvnútra teplé nie sú a slnko môže piecť koľko chce. Nuž, ale rada sa dám poučiť :) - ešte máme prerábať podlahy na2 podlaží a mne osobne sa drevo páči, ale nikto mi ho pod podlahovku neodporučil- a to fakt.
ROMBOR
06.02.08,12:27
To navrhujes tu nahorsiu alternativu. Jednak zbytocne komplikovany system podlahovka/radiatory, jednak budes stale chodit z teplej podlahy do studenej, co telu bude robit velmi zle. A krb bude pustat do kazdej izby kde su prieduchy zbytocne splodiny, je na tebe ci to chces dychat.
este by som len pre uplnost uviedol, ze tvrdenie - ze cez prieduchove vykurovanie sa dostanu do miestnosti splodiny - akekolvek - je abs.hlupost, to moze tvrdit len niekto, kto nevie, ako dany izolovany system vykurovania funguje
r
jojkoz
06.02.08,12:49
A podľa vás , drevo nie je izolant?

Co si predstavujete pod pojmom IZOLANT ?

Ked sa to tak vezme IZOLANT je vsetko. Zalezi len na tom aky velky (v respektive ake ma R.

Laminatove ale aj klasicke drevenne podlahy sa bezne pouzivaju s podlahovym vykurovanim.
Ako som pisal ked je Izolacia POD kurenim vacsia - teplo ide len hore.

Podla tepelneho odporu skladby NAD kurenim zalezi na UCINNOSTI (ktora sa ale da zase zvysit hustejsou pokladkou vykurovania.

To jest na priklade.

Date dlazbu - kedze ma lepsiu vodivost voda vam v nej ochladne z 40 na 25 stupnov - cize ten rozdiel odovzda priestoru.

Date napr. drevo ktore ma horsiu vodivost a pri rovnakej pokladke vam voda ochladne zo 40 len na 30 stupnov - cize odovzda menej tepla.

To znamena ze musite bud -
1. zvysit plochu vykurovacieho telesa aby odovzdalo rovnake teplo - alebo 2. dlhsie kurit

1.Cize date hustejsie pokladku - tym zvysite plochu vykurovacieho telesa (trubky (drotu) - a teplota vam klesne 40-25.

2. coz vsak neznamena ze sa spali viacej enrgie ( lebo ona sa nestraca) ale bude dlhsi nabeh systemu .

Ono v podstate v prevadzke by ste nemali nejako badat rozdiel.

Ono si staci do vyhladavaca hodit nieco ako - podlahove vykurovanie a drevo

Najde to napr aj toto ....
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10060/166546/Niekomu-drevo-inemu-dlazbu
AndrejG
06.02.08,14:57
este by som len pre uplnost uviedol, ze tvrdenie - ze cez prieduchove vykurovanie sa dostanu do miestnosti splodiny - akekolvek - je abs.hlupost, to moze tvrdit len niekto, kto nevie, ako dany izolovany system vykurovania funguje
r

Preco je potom okolo prieduchov za par rokov ciernava?