jajko50
03.01.08,21:25
Firma, prepravná spoločnosť v osobnej doprave si dala vyhotoviť v r. 2007 cestovný poriadok na svoje vnútroštátne linky a tento mu dodala tlačiareň s 19% DPH, čo bolo v r. 2007 v poriadku. Cestovný poriadok je určený na r. 2008. Nie je na ňom uvedená cena , ani rozpis DPH.
Cestovný poriadok sa však rozhodla cestujúcim predávať vo svojich autobusoch, kde je vydaný doklad o kúpe takého cestovného poriadku s 19% DPH cez strojček v autobuse, ktorý ani iné naprogramovanie na 10% DPH nemá nainštalovaný.

Vážení poraďáci, chcem sa spýtať, či možno cestovný poriadok považovať za knihu, či tlačovinu v zmysle novely zákona o DPH platného od 1.1.2008 a predávať ho s 10% sadzbou DPH, alebo ho považovať za predmet prezentujúci službu?
tinaM
03.01.08,20:45
Cestovný poriadok. Hmmm.
Ja by som to porovnala so Zlatými stránkami - telofónny zoznam. A MEDIATEL účtuje za službu.:confused:
Rozalka
03.01.08,20:56
Cestovný poriadok. Hmmm.
Ja by som to porovnala so Zlatými stránkami - telofónny zoznam. A MEDIATEL účtuje za službu.:confused:
Prirovnanie nie je celkom dobré, pretože Mediatel si účtuje za zverejnenie a telefónny zoznam dostane každý, kto tam má svoje číslo. Cestovný poriadok nie je reklama na jednotlivé spoje :D, a myslím si, že zodpovedá zatriedeniu 4901 - tlačené brožúry
jajko50
03.01.08,20:59
Takže predávať ho ako knihu s 10% DPH pre zákazníkov/cestujúcich/??? Ďakujem
tinaM
03.01.08,21:02
Prirovnanie nie je celkom dobré, pretože Mediatel si účtuje za zverejnenie a telefónny zoznam dostane každý, kto tam má svoje číslo. Cestovný poriadok nie je reklama na jednotlivé spoje :D, a myslím si, že zodpovedá zatriedeniu 4901 - tlačené brožúry
Rozalka, asi to bude tak, ako si to rozobrala v príspevku.
Rozalka
03.01.08,21:05
Takže predávať ho ako knihu s 10% DPH pre zákazníkov/cestujúcich/??? Ďakujem
Niekedy v CP býva na konci reklama firiem z toho ktorého mesta, ale určite nepresahuje 50%, takže ide o knihu s 10%.
Zita5
03.01.08,21:07
Rozalka aj by som súhlasila , len treba prihliadnúť asi aj na reklamu uvedenú v cestovnom poriadku , ale to je len môj pohľad na vec .....

Inak prikladám

Zákon o dani z pridanej hodnoty (http://www.porada.sk/showthread.php?t=53062)

27
Sadzby dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html#hore)




(1) Základná sadzba dane na tovary a služby je 19 % zo základu dane. Na tovary uvedené v prílohe č. 7 sa uplatňuje znížená sadzba dane 10 % zo základu dane.

(2) Na účely správneho zatriedenia tovaru do číselného kódu podľa prílohy č. 7 sa použije záväzná informácia o nomenklatúrnom zatriedení tovaru vydaná colným orgánom podľa osobitného predpisu.6b) .

Myslím , že problém v tejto dobe nie je ojedinelí , nakoľko ešte stále k novelizácii zákona chýba usmernenie .Je nás veľa čo v tom nemáme jasno .Ani ja v danej chvíli .

Ešte prikladám nasledovné
http://www.porada.sk/599876-post9.html
jajko50
03.01.08,21:09
Ďakujem Vám dievčatá.
Rozalka
04.01.08,21:14
Niekedy v CP býva na konci reklama firiem z toho ktorého mesta, ale určite nepresahuje 50%, takže ide o knihu s 10%.


Rozalka aj by som súhlasila , len treba prihliadnúť asi aj na reklamu uvedenú v cestovnom poriadku , ale to je len môj pohľad na vec .....

Zitka, ja s tebou plne súhlasím, zato som napísala, že v CP býva aj reklama, ale snáď neprekročí tých 5O%.
Čo sa týka nomenklatúrneho zatriedenia, plne s tebou súhlasím, asi s tým bude nejaký čas problém ... kým niekoho nenapadne vydať usmernenie, opatrenie a pod.
účtovník 007
04.01.08,21:41
mimotemyAko to môžeme vedieť zatriediť my menší, alebo malí predajcovia, keď ani samotní vydavatelia nemajú v tom jasno. Teraz sa začali zobúdzať, posielajú e-maily a poviem vám, určite sa budú snažiť natlačiť do 10% dane čo najviac. Je to prenich výhodné. Vstupy 19%, výstupy 10%. Nám konečným predajcom je to fuk. Ale tie problémy, čo nám vznikli, si vie málokto predstaviť. Zatiaľ sme všetky predpokladané tituly s 10% daňou stiahli, tie čo vieme ako predávať(omaľovánky), znova vydistribuujeme a s ostatnými budeme čakať. Ale poviem Vám, som v poslednej dobe poriadne znechutená.
Zita5
05.01.08,07:52
mimotemyZnechutená som veru aj ja . Schvália nám zákon a my si ho máme vykladať bez akéhokoľvek usmernenia .Tiež som z toho znepokojená a znechutená, lebo sa ma 10% DPH dotýka veľmi .Ale .....však ešte sú dovolenky na Slovensku , tak musíme počkať ...ale dokedy ? Dúfam že tento začiatok roka bude bez pokút ....lebo aj kontrolórovia sa musia zžiť s novými predpismi .
8alle
05.01.08,14:49
mimotemy Ale poviem Vám, som v poslednej dobe poriadne znechutená.
Až teraz? :rolleyes:
jajko50
07.01.08,07:45
Npísal som na Daňový úrad a aj na colné riaditeľstvo. Keď mi príde vysvetlenie /ak bude ovšem za niečo stáť/, tak ho sem napíšem.
Lisa
09.01.08,12:11
Niekedy v CP býva na konci reklama firiem z toho ktorého mesta, ale určite nepresahuje 50%, takže ide o knihu s 10%.
Podľa mňa sa má účtovať 19% DPH. Viď info z Colného sadzobníka, čo je zatriedené do kódu 4901 (zníženej sadzby DPH) - 5. Okrem ustanovenia poznámky 3 tejto kapitoly nepatria do položky 4901 publikácie, ktoré sú v podstate určené na reklamu
(napr. brožúry, prospekty, letáky, obchodné katalógy, ročenky publikované obchodnými združeniami, turistický propagačný
materiál). Takéto publikácie treba zatriediť do položky 4911. Celý zoznam 4901 nájdete na linke http://www.rokovania.gov.sk/appl/material.nsf/0/BB114683AC439F09C1256B22003DDE09/$FILE/Zdroj.html
Rozalka
09.01.08,18:09
Podľa mňa sa má účtovať 19% DPH. - 5. Okrem ustanovenia poznámky 3 tejto kapitoly nepatria do položky 4901 publikácie, ktoré sú v podstate určené na reklamu
(napr. brožúry, prospekty, letáky, obchodné katalógy, ročenky publikované obchodnými združeniami, turistický propagačný
materiál).
Podľa mňa cestovný poriadok nie je určený na reklamu. Prikladám 4901 CS.
Ocenila som link.
účtovník 007
10.01.08,07:29
Podľa mňa sa má účtovať 19% DPH. Viď info z Colného sadzobníka, čo je zatriedené do kódu 4901 (zníženej sadzby DPH) - http://www.rokovania.gov.sk/appl/material.nsf/0/BB114683AC439F09C1256B22003DDE09/$FILE/Zdroj.html

Ono to nie je tak jednoznačné, ako píšeš. V stánkoch sa predávajú napr. Harlequin-y(také cukríkové romániky) , Kriminálne príbehy a kopec podobných. Vydavateľ to má zaradené ako periodikum, ale napriek periodiku to spĺňa aj náležitosti tlačenehj knihy. Vydavateľ to bude určite tlačiť do 10% sadzby.
Čo s Poradcom podnikateľa? Čo s raz ročne vychádzajúcimi kvázi knihami v edícii Hospodárske noviny- Daňový sprievodca s komentárom?. Rovnaký problém je aj s akciami, kedy je k časopisu pridaná nejaká kniha. Čo vtedy? Bude sa 10% alebo 19% sadzba posudzovať podľa toho, čo je vlastne dominantné, myslím tým, čo je hlavný predajný tovar? Lebo raz je tovarom kniha, ku ktorej je zdarma časopis a raz časopis, ku ktorému je pricapená kniha.

PS: Ďakujem za link. Super pomôcka.:)