katkaj
08.02.08,08:53
Záleži od toho, či mala len tieto príjmy alebo aj iný príjem. Ak len toto, čo píšeš, tak je to v podstate jedno, tak či tak sa jej vráti daň. :)

Zrážková daň sa jej vráti len v DP. Do RZD zrážková daň nevstupuje.
KvetkaK
08.02.08,07:56
Zrážková daň sa jej vráti len v DP. Do RZD zrážková daň nevstupuje.
Áno, máš pravdu, zabudla som že tam bola spomenutá aj zrážková daň. Ďakujem za opravu. ;)
Zuzana2
08.02.08,08:01
Skúsim ešte raz, situácia sa vyvinula takto:

Zamestnávateľ zúčtoval a vyplatil príjmy za 04 - 12 / 2007 dňa 31.01.2008. Zároveň odviedol preddavky na daň z týchto miezd za 04 - 11 / 2007 dňa 31.01.2008.
Preddavky na daň zo mzdy za 12/2007 neodviedol do 31.01.2008 a neodviedol ani poistné za 04 - 12/2007 do 31.01.2008.
Prosím o radu - ako vyplniť jednotlivé riadky "Potvrdenia o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO zo záv. činnosti ..." :
abel
08.02.08,10:41
Ahojte aj ja by som poprosila o radu.Dcera pracovala vo svajciarsku a zaroven si tam platila skolne.O zarobku dostala aj potvrdenie.Ma si na Slovensku spravit RZ a moze si uplatnit aj NCZD?Dakujem
Áno, má a môže... . Teda predpokladám, že tam nemá daňovú rezidenciu...
VERONIKA6
08.02.08,10:54
Mám zamestnanca, ktorý ukončil prac. pomer. 12.12. z dôvodu odchodu do predčasného dôchodku, zaevidoval sa na úrade práce /z dôvodu aby mu nebol znížený dôchodok o neodpracované roky/ RZD mu môžem urobiť, má nárok na celú odpočítateľnú položku. Nemusí mi priniesť žiadne doklady, napr. o poberaní dôchodku alebo z úradu práce?
Ďalší prípad: Pracovník od zač. r. 2007 v evidencii úradu práce, neskôr ho vyradili pre nespoluprácu a od 1.8.2007 u nás zamestnaný. Má mi priniesť doklad zo soc. posiť. či nepoberal dávky z úradu práce?
Zoltán Kovács
08.02.08,11:10
Mám zamestnanca, ktorý ukončil prac. pomer. 12.12. z dôvodu odchodu do predčasného dôchodku, zaevidoval sa na úrade práce /z dôvodu aby mu nebol znížený dôchodok o neodpracované roky/ RZD mu môžem urobiť, má nárok na celú odpočítateľnú položku. Nemusí mi priniesť žiadne doklady, napr. o poberaní dôchodku alebo z úradu práce?
Ďalší prípad: Pracovník od zač. r. 2007 v evidencii úradu práce, neskôr ho vyradili pre nespoluprácu a od 1.8.2007 u nás zamestnaný. Má mi priniesť doklad zo soc. posiť. či nepoberal dávky z úradu práce?

Prípad 1: Nie nemusí.
Prípad 2: Nie dávky z ÚP nemajú spoločné nič s RZD.
VERONIKA6
08.02.08,11:19
Prípad 1: Nie nemusí.
Prípad 2: Nie dávky z ÚP nemajú spoločné nič s RZD.
Ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň a výkend.
ada159
08.02.08,20:26
Musí študent, ktorý pracoval v roku 2007 a mal celkový ročný príjem z dohody o brigadnickej práci študenta vo výške 60 000,-, podpísané vyhlásenie, preddavky 0,- podávať daňové priznanie? Predpokladám, že ked prekročil 47 808,- ano, ale nevznikne mu preplatok, ani nedoplatok. A ako je to potom pre zúčtovanie zdravotného poistného?
JanaJB
08.02.08,20:43
Môže si požiadať o ročné zúčtovanie zamestnávateľa alobo musí podať DP.
RZZP nemusí podávať, nakoľko zmena zákona sa týka už aj r.2007.
JanaJB
08.02.08,21:51
Nerozumien, veď ročné zdaniteľné príjmy v zdaňovacom období presiahli 50 %
sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Niečo som nepostrehla?
JanaJB
09.02.08,09:10
Ďakujem za vysvetlenie.
blaža
10.02.08,15:54
Milí poraďaci,
mám na vás otázku, ktorú som v porade zatiaľ nenašla.
"Majú nárok predčasní starobní dôchodcovia, ktorí si platili dobrovoľne nemocenské poistné, na odpočet poistného v ročnom zúčtovaní dane z príjmov zo závislej činnosti?" Ďakujem vám za skorú a presnú odpoveď.
Andyke
10.02.08,15:59
Milí poraďaci,
mám na vás otázku, ktorú som v porade zatiaľ nenašla.
"Majú nárok predčasní starobní dôchodcovia, ktorí si platili dobrovoľne nemocenské poistné, na odpočet poistného v ročnom zúčtovaní dane z príjmov zo závislej činnosti?" Ďakujem vám za skorú a presnú odpoveď.

Áno , zaplatené poistné im znižuje základ dane.
Annaa
10.02.08,18:52
Dobrý večer všetkým poraďákom...
Moja budúca švagrová sa ma pýtala na problém ročné zúčtovanie dane. Začiatkom roka 2007 bola asi 3 mesiace v Anglicku ako au-pair. Bola cez agentúru, ale nemá žiadne potvrdenie - či už o zárobku alebo o tom či jej vôbec platili napr. zdravotné poistenie či dane!?! Ona si preto tie 3 mesiace v ZP doplatila. Ale teraz je otázka. Čo teraz s daňami? Asi po 2 mesiacoch keď sa vrátila začala pracovať na TPP a účtovníčka jej povedala, že jej nespracuje dane. Veď keď o to požiada je povinná jej dane urobiť, alebo sa mýlim? Prosím o info ako je to s tým Anglickom a žiadosť o spracovanie daní.
Ďakujem a pekný večer prajem.
JanaJB
11.02.08,07:44
Re: Ročné zúčtovanie dane za rok 2007

Citát:
Pôvodca textu príspevku: JanaJB http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/68297-rocne-zuctovanie-dane-za-rok-2007-a-post639149.html#post639149)
Nerozumien, veď ročné zdaniteľné príjmy v zdaňovacom období presiahli 50 %
sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Niečo som nepostrehla?

V § 11 odsek 2 písmeno a) sú uvedené dve sumy: 100 násobok životného minima a 19,2 násobok životného minima.
Pred (ne)slávnou novelou o (pol)milionárskej dani tam bola spomenutá iba jedna suma: 19,2 násobok životného minima.

Zdaniteľné príjmy nemajú prekročiť 50% ktorej z dvoch uvedených súm?
Prečo by to malo byť práve 50% z 19,2 násobku životného minima?
Je v zákone o dani z príjmov jednoznačne uvedené, že ide práve o túto sumu z dvoch možných? Nehovorí sa niekde v Ústave Slovenskej republiky, že v prípade pochybností sa používa alternatíva výhodnejšia pre občana?

Ešte raz k téme, kto je povinný podať daňové priznanie? Neodvoláva sa § 11
ods. 2 písm.a) iba na nárok odpočítaleľnej položky?
Na DÚ sú toho názoru,že je to tak a daňové priznanie je povinný podať každý, kto presiahne 50% zo sumy 19,2 násobku životného minima.
ľudka
11.02.08,08:18
Netreba však zabudnúť na:

Na uplatnenie nezdaniteľnej časti na finančné prostriedky na účelové sporenie musia byť splnené tieto podmienky:

dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka. Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane poistné na životné poistenie musia byť splnené tieto podmienky:

dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života
Ja mám zamestnanca, ktorý mi poslal potvrdenie, že v roku 2004 vložil do poisťovne jednorázové poistné vo výške 234467,- Sk. Poistná doba je od roku 2004 do roku 2019, aj vek zamestnanca bude v dobe ukončenia poistnej zmluvy presahovať 55 rokov. Poisťovňa vystavila potvrdenie, že táto poistná zmluva spĺňa podmienky podľa § 11 ods. 13 zákona o dani z príjmov.
Môžem teraz uplatniť odpočítateľnú položku 12000? Myslím, že áno, ale chcela by som poznať Váš názor.
Ďakujem prajem pekný deň.
PH701
11.02.08,08:55
V § 11 odsek 2 písmeno a) sú uvedené dve sumy: 100 násobok životného minima a 19,2 násobok životného minima.
Pred (ne)slávnou novelou o (pol)milionárskej dani tam bola spomenutá iba jedna suma: 19,2 násobok životného minima.

Zdaniteľné príjmy nemajú prekročiť 50% ktorej z dvoch uvedených súm?
Prečo by to malo byť práve 50% z 19,2 násobku životného minima?
Je v zákone o dani z príjmov jednoznačne uvedené, že ide práve o túto sumu z dvoch možných? Nehovorí sa niekde v Ústave Slovenskej republiky, že v prípade pochybností sa používa alternatíva výhodnejšia pre občana?


:) Pokiaľ sa to berie takto doslova, tak je pravda, že sú tam dve sumy a to 100 a 19.2, ale to asi nechcel básnik povedať. Podľa môjho názoru je §11 ods. 2 písm. a) návod ako dospieť k sume. Pokiaľ by sa zákonodárca v §46 uviedol suma z §11 ods.2 písm. a) tak by sa o pochybnostiach z vyššie uvedenej citácie dalo uvažovať, ale v § 46 je uvedené 2x slovo podľa §11 ods.2 písm. a) a tým je to dané jednojednoznačne.
Denda
11.02.08,10:06
Re: Ročné zúčtovanie dane za rok 2007

Ešte raz k téme, kto je povinný podať daňové priznanie? Neodvoláva sa § 11
ods. 2 písm.a) iba na nárok odpočítaleľnej položky?
Na DÚ sú toho názoru,že je to tak a daňové priznanie je povinný podať každý, kto presiahne 50% zo sumy 19,2 násobku životného minima.

§11 Zákona o dani z príjmov nám hovorí o znižovaní základu dane o nezdaniteľnú čiastku ak podľa ods. 2a.....
Základná nezdaniteľná čiastka je vo výške 19,2 násobku platného životného minima k 1.1. zdaňovacieho obdobia, čo pre rok 2007 bola suma 95616,- Sk. Pre rok 2008 je to suma 98496,- Sk.
Čiže 50% zo sumy 19,2 násobku životného minima platí.
Natka
11.02.08,13:31
Zrážková daň sa jej vráti len v DP. Do RZD zrážková daň nevstupuje. Mám zamestnanca, ktorý bol na úrade práce január-marec, potom zamestnaný na plný prac.pomer od apríla do septembra a popri tom dohodu u toho istého zamestnávateľa a od októbra do decembra v našej firme - prac.pomer. Mňa by zaujímalo, akú nezdaniteľnú čiastku jej dať - za celý rok, aj keď bola na úrade práce? A ešte, do RZD uvádzať aj zrážkovú daň, alebo by bolo lepšie keby si urobila sama RZD daňovým priznaním?
evina
11.02.08,13:55
Mám zamestnanca, ktorý bol na úrade práce január-marec, potom zamestnaný na plný prac.pomer od apríla do septembra a popri tom dohodu u toho istého zamestnávateľa a od októbra do decembra v našej firme - prac.pomer. Mňa by zaujímalo, akú nezdaniteľnú čiastku jej dať - za celý rok, aj keď bola na úrade práce? A ešte, do RZD uvádzať aj zrážkovú daň, alebo by bolo lepšie keby si urobila sama RZD daňovým priznaním?
NČ uplatňuje celú-tá nesúvisí s odpracovaným časom. Na tú má právo každý mimo celoročných dôchodcov a v roku 2007 i podľa výšky príjmu./ten sa jej určite netýka/
Do RZD (http:///) zrážková daň nevstupuje . V prípade, že jej príjmy sú také, aby sa jej zrážková daň vrátila je pre ňu výhodnejšie podať DP.
vysokan
11.02.08,14:18
Ahojte,

mám takýto prípad.
Náš zamestnanec pracoval v celom roku 2007 v našej spoločnosti. Táto časť mi je jasná.
Chce si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá pracovala v Maďarsku počas mesiacov 8-12. Mala príjem v maďarských forintoch. Počas mesiacov 1-7 nemala žiadne príjmy.
Nie som si istý, ale asi podľa správnosti si ona musí robiť daňové priznanie v oboch krajinách? A môže si na ňu manžel uplatniť nezdaniteľnú čiastku, ak jej príjmy nepresiahly stanovenú čiastku?
Ak si manželka spravila daňové priznanie na Slovensku (a aj v Maďarsku), tak si môže uplatniť zvyšok nezdaniteľnej čiastky manžel na seba? A aká má byť táto suma keď dostávala forinty?

Za pomoc vopred ďakujem
Natka
11.02.08,15:53
Do RZD (http:///) zrážková daň nevstupuje . V prípade, že jej príjmy sú také, aby sa jej zrážková daň vrátila je pre ňu výhodnejšie podať DP.Jej príjem je 3 500,- Sk, kedy je možnosť vrátenia zrážkovej dane?
Saly
12.02.08,07:35
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ak zamestnanec zrušil životnú poistku a predtým si uplatnil zníženie základu dane v roku 2006, mal by si podať za rok 2007 sám daňové priznanie,aby vrátil časť dane,čo si uplatnil v roku 2006? Mám na mysli % 11 ods. 12 Zákona o dani z príjmov.Ďakujem Saly
katkaj
12.02.08,07:45
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ak zamestnanec zrušil životnú poistku a predtým si uplatnil zníženie základu dane v roku 2006, mal by si podať za rok 2007 sám daňové priznanie,aby vrátil časť dane,čo si uplatnil v roku 2006? Mám na mysli % 11 ods. 12 Zákona o dani z príjmov.Ďakujem Saly

Pokiaľ si chce už za rok 2007 zvýšiť základ dane kvôli zrušeniu poistky a tým porušeniu podmienok na uplatnenie tak si musí podať sám DP.
Pokiaľ si chce ale túto čiastku vysporiadať až v neskoršom období tak mu môžete vykonať RZD. Vysporiadať a zvýšiť základ dane o sumu poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich obdobiach znížil základ dane musí totiž do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu podmienok.
Čiže nemusí to urobiť už tento rok:rolleyes:
Denda
12.02.08,07:49
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ak zamestnanec zrušil životnú poistku a predtým si uplatnil zníženie základu dane v roku 2006, mal by si podať za rok 2007 sám daňové priznanie,aby vrátil časť dane,čo si uplatnil v roku 2006? Mám na mysli % 11 ods. 12 Zákona o dani z príjmov.Ďakujem Saly
Áno je povinný si podať daňové priznanie sám. Lehota na úpravu základu dane je do troch rokov od roku porušenia zmluvy.
Saly
12.02.08,08:08
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Saly
Zuzanak1
12.02.08,13:23
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako zamestnanec, ktorý si bude robiť sám Daňové priznanie A, zahŕňa sa mi do príjmu aj OČR (od Sociálnej poisťovne) ? Ďakujem za skorú odpoveď.
Anja111
12.02.08,13:30
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako zamestnanec, ktorý si bude robiť sám Daňové priznanie A, zahŕňa sa mi do príjmu aj OČR (od Sociálnej poisťovne) ? Ďakujem za skorú odpoveď.
Nie, OČR nie je zdaniteľný príjem.
brčko
12.02.08,13:31
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako zamestnanec, ktorý si bude robiť sám Daňové priznanie A, zahŕňa sa mi do príjmu aj OČR (od Sociálnej poisťovne) ? Ďakujem za skorú odpoveď.

Nie, nemocenské dávky (očr, PN) nie sú zdanitelným príjmom, sú to príjmy oslobodené od dane z príjmov.

Zahrnajú sa len do vlastného príjmu manžela, ak by si vaša manželka uplatnovala na vás nezdanitelnú čiastku.
Zuzanak1
12.02.08,13:36
Nie, nemocenské dávky (očr, PN) nie sú zdanitelným príjmom, sú to príjmy oslobodené od dane z príjmov.

Zahrnajú sa len do vlastného príjmu manžela, ak by si vaša manželka uplatnovala na vás nezdanitelnú čiastku.
ďakujem. To ma pomýlilo, že sa to zahŕňa do príjmu pri uplatňovaní NP.
vysokan
13.02.08,10:04
skusam teda este raz... nejako sa asiprehliadol moj prispevok, moja otazka :D


Ahojte,

mám takýto prípad.
Náš zamestnanec pracoval v celom roku 2007 v našej spoločnosti. Táto časť mi je jasná.
Chce si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá pracovala v Maďarsku počas mesiacov 8-12. Mala príjem v maďarských forintoch. Počas mesiacov 1-7 nemala žiadne príjmy.
Nie som si istý, ale asi podľa správnosti si ona musí robiť daňové priznanie v oboch krajinách? A môže si na ňu manžel uplatniť nezdaniteľnú čiastku, ak jej príjmy nepresiahly stanovenú čiastku?
Ak si manželka spravila daňové priznanie na Slovensku (a aj v Maďarsku), tak si môže uplatniť zvyšok nezdaniteľnej čiastky manžel na seba? A aká má byť táto suma keď dostávala forinty?

Za pomoc vopred ďakujem
Zoltán Kovács
13.02.08,10:07
Ahojte,

mám takýto prípad.
Náš zamestnanec pracoval v celom roku 2007 v našej spoločnosti. Táto časť mi je jasná.
Chce si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá pracovala v Maďarsku počas mesiacov 8-12. Mala príjem v maďarských forintoch. Počas mesiacov 1-7 nemala žiadne príjmy.
Nie som si istý, ale asi podľa správnosti si ona musí robiť daňové priznanie v oboch krajinách? A môže si na ňu manžel uplatniť nezdaniteľnú čiastku, ak jej príjmy nepresiahly stanovenú čiastku?
Ak si manželka spravila daňové priznanie na Slovensku (a aj v Maďarsku), tak si môže uplatniť zvyšok nezdaniteľnej čiastky manžel na seba? A aká má byť táto suma keď dostávala forinty?

Za pomoc vopred ďakujem

Manželka podá DP na Slovensku. Príjem sa prepočíta na SKK. Treba sa pozrieť tiež na zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Maďarskom. Ak jej vlastný príjem nepresiahne 95.616,- manžel si môže uplatniť na manželku nezdaniteľnú čiastku vo výške 95.616 - vlastný príjem manželky.
SilviaS
13.02.08,10:13
Dobrý den poradáci!
Prosím Vás veľmi pekne o radu a dúfam,že ako vždy mi pomožete.:)
Mám zamestanca,ktorému budem robiť ročné zúčtovanie dane od.1.6.2007
u nás pracuje vo firme a dal mi potvrdenie o príjme aj od iného zamestnávateľa a ja mu mám urobiť ročné zúčtovanie dane za rok 2007.
Chcem sa opýtať ako postupovať pri výpočte dane???
Vďaka za všetky vaše rady Silvia:)
katkaj
13.02.08,10:20
Dobrý den poradáci!
Prosím Vás veľmi pekne o radu a dúfam,že ako vždy mi pomožete.:)
Mám zamestanca,ktorému budem robiť ročné zúčtovanie dane od.1.6.2007
u nás pracuje vo firme a dal mi potvrdenie o príjme aj od iného zamestnávateľa a ja mu mám urobiť ročné zúčtovanie dane za rok 2007.
Chcem sa opýtať ako postupovať pri výpočte dane???
Vďaka za všetky vaše rady Silvia:)

Dáš dokopy príjem od predchádzajúceho zamestnávateľa + príjem od vás, odrátaš, všetky poistenia z potvrdení, potom nezdaniteľnú čiastku na celý rok (pokiaľ nie je dôchodca), vyrátaš daň a odrátaš preddavky.

Pokiaľ máš mzdy v PC v nejakom programe tak bude stačiť ak tam nahodíš údaje od predchádzajúceho zamestnávateľa a program ti to vyráta
jankasm
13.02.08,10:20
Dobrý den poradáci!
Prosím Vás veľmi pekne o radu a dúfam,že ako vždy mi pomožete.:)
Mám zamestanca,ktorému budem robiť ročné zúčtovanie dane od.1.6.2007
u nás pracuje vo firme a dal mi potvrdenie o príjme aj od iného zamestnávateľa a ja mu mám urobiť ročné zúčtovanie dane za rok 2007.
Chcem sa opýtať ako postupovať pri výpočte dane???
Vďaka za všetky vaše rady Silvia:)

Ak máš na mzdy program, tak ten by Ti mal umožniť doplniť do výpočtu ročného zúčtovania dane údaje aj od tohto druhého zamestnávateľa.
Jednoducho navýšiš príjem u Vás o príjem z potvrdenia. Rovnako navýšiš poistné aj zaplatené preddavky na daň a ostatné položky, ktoré má uvedené v potvrdení od predchádzajúceho zamestnávateľa. :cool:
Výsledkom bude ročné zúčtovanie dane z obidvoch zamestnaní. ;)
SilviaS
13.02.08,10:22
Ďakujem Vám všetkým za pomoc!
Silvia:)
evina
13.02.08,10:24
Dobrý den poradáci!
Prosím Vás veľmi pekne o radu a dúfam,že ako vždy mi pomožete.:)
Mám zamestanca,ktorému budem robiť ročné zúčtovanie dane od.1.6.2007
u nás pracuje vo firme a dal mi potvrdenie o príjme aj od iného zamestnávateľa a ja mu mám urobiť ročné zúčtovanie dane za rok 2007.
Chcem sa opýtať ako postupovať pri výpočte dane???
Vďaka za všetky vaše rady Silvia:)
Súčtom príjmov a poistného , preddavkov u iného zamestnávateľa a u Vás. príklad

príjem od:
1. zam. 120 000 od Vás 120 000 celkový 240 000.
poistné 18 000 18 000 36 000
ČZD 102 000 102 000 204 000
NČ 95 616
ZD 108 384
daň 20 592
preddavky -20 592
preplatok/ nedoplatok 0

Samozrejme uplatníš aj iné odpočitateľné časti ak, má nárok napr. na partnera, životné poistenie,
abel
13.02.08,10:27
Dobrý den poradáci!
Prosím Vás veľmi pekne o radu a dúfam,že ako vždy mi pomožete.:)
Mám zamestanca,ktorému budem robiť ročné zúčtovanie dane od.1.6.2007
u nás pracuje vo firme a dal mi potvrdenie o príjme aj od iného zamestnávateľa a ja mu mám urobiť ročné zúčtovanie dane za rok 2007.
Chcem sa opýtať ako postupovať pri výpočte dane???
Vďaka za všetky vaše rady Silvia:)
Okrem toho, že ti dal potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa, musí ti dať aj žiadosť, na základe ktorej mu ročné zúčtovanie budeš robiť
Ty mu potom urobíš podobné potvrdenie, aké mu spravil predchádzajúci zamestnávateľ, akurát do jednotlivých riadkov uvedieš aktuálne údaje z vašej firmy
No a do tlačiva ročné zúčtovanie nasčítaš príjmy od obidvoch zamestnávateľov, odrátaš poistné, prídeš k čiastkovému základu dane - pokračuj presne podľa tlačiva.
ada159
13.02.08,20:10
prosim vás, sú niekde tlačivá na vyplnovanie v PC pre rok 2007? Konkrétne potvrdenie zo závislej činnosti. Všetky čo som zatiaľ našla sa dajú tlačiť bez vpisovania údajov. Prosím dosť rýchlo
xena77
14.02.08,09:07
mozno sa budem opakovat, ale kvoli vytazenosti nestiham hladat, prosim teda o radu:
01 - 02 - zamestnankyna na rodicovskej dovolenke
03 - 12 - zamestnankyna opat v pracovnom pomere
ide o nezdaniteľnú čast základu dane na danovnika. Ked bola zamestnankyna dva mesiace na RD a zvysok roka pracovala ako zamestnanec, ma nárok na celu odpočítatelnu polozku, teda na sumu 95.616,- Sk, alebo len na časť kedy bola v praci, teda na sumu 79.680?:-) Dakujem pekne...ak ma narok na celu sumu, treba nieco niekde dokladovat, pripadne nieco ine?
Dakujem
brčko
14.02.08,09:10
Xena, ak neprekročila ročný ZD 498000, tak má nárok na celých 95616,- (dôchodkyna iste nebude)
jankasm
14.02.08,09:18
mozno sa budem opakovat, ale kvoli vytazenosti nestiham hladat, prosim teda o radu:
01 - 02 - zamestnankyna na rodicovskej dovolenke
03 - 12 - zamestnankyna opat v pracovnom pomere
ide o nezdaniteľnú čast základu dane na danovnika. Ked bola zamestnankyna dva mesiace na RD a zvysok roka pracovala ako zamestnanec, ma nárok na celu odpočítatelnu polozku, teda na sumu 95.616,- Sk, alebo len na časť kedy bola v praci, teda na sumu 79.680?:-) Dakujem pekne...ak ma narok na celu sumu, treba nieco niekde dokladovat, pripadne nieco ine?
Dakujem

Pri ročnom zúčtovaní sa zúčtováva celoročný príjem, takže aj odpočítateľná položka je celoročná. :cool:
Za obdobie RD netreba vôbec nič dokladovať. V žiadosti o RZD Ti predsa prehlasuje, že iné príjmy nemala. To Ti ako potvrdenie stačí. :)
xena77
14.02.08,09:25
dakujem Vam velmi pekne..teda ZD je nizsi ako 498.000, takze ratam so sumou 95.616,- Este predsa len jedna otazka...prispevok pocas RD sa do zakladu nepocita? Len to, co zarobila ako zamestnanec? Vdaka
jankasm
14.02.08,09:28
dakujem Vam velmi pekne..teda ZD je nizsi ako 498.000, takze ratam so sumou 95.616,- Este predsa len jedna otazka...prispevok pocas RD sa do zakladu nepocita? Len to, co zarobila ako zamestnanec? Vdaka

Áno, presne tak. ;)
xena77
14.02.08,09:29
dakujem, dakujem, dakujem
jocan
14.02.08,09:58
Prosím o radu!!!

Mám nový prac.pomer od 07.01.2008,posledného zamestnávateľa som mal do 31.12.2007..u koho požiadať o vykonanie ročného zúčtovania?
sysula
14.02.08,10:05
Prosím o radu!!!

Mám nový prac.pomer od 07.01.2008,posledného zamestnávateľa som mal do 31.12.2007..u koho požiadať o vykonanie ročného zúčtovania?

U zamestnávateľa u ktorého si mal min. rok podpísané vyhlásenie, resp. u posledného zamestnávateľa v minulom roku.;)
EmíliaC
14.02.08,10:07
Prosím k tomuto ešte jednu otázočku - mám zamestnanca, ktorého manželka 4 mesiace pracovala, do 10. 11. 2007 poberala materské, odvtedy rodičovské. Zaratáva sa aj materské do príjmu manželky alebo sa materské pokladá za sociálnu dávku a nie je predmetom základu dane?
sysula
14.02.08,10:09
Prosím k tomuto ešte jednu otázočku - mám zamestnanca, ktorého manželka 4 mesiace pracovala, do 10. 11. 2007 poberala materské, odvtedy rodičovské. Zaratáva sa aj materské do príjmu manželky alebo sa materské pokladá za sociálnu dávku a nie je predmetom základu dane?

Do vlastných príjmov manželky sa na tieto účely nezapočítavajú: zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky (napr. prídavky na deti, rodičovský príspevok, príspevok na pohreb, pri narodení dieťaťa, príspevok pestúnskej starostlivosti..), štipendium poskytované sústavne sa pripravujúcim na povolanie(doktorantské štúdium sa započítava) a daňový bonus. Vlastné príjmy sa znížia na tieto účely o poistné, ktoré bola manželka povinná platiť do ZP a na sociálne poistenie/zabezpečenie. (§ 11 ods. 5 zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z.z.)
EmíliaC
14.02.08,10:16
Áno, ďakujem ale zaujíma ma konkrétne druh peňažnej dávky - materské. lebo to bolo vo výške 61. 336,-- sk a nemocenské vo výške 7.198,-- za obdobie od 1.5.2007 do 10.11.2007. Prosím vysvetlite mi to.
brčko
14.02.08,10:21
Áno, ďakujem ale zaujíma ma konkrétne druh peňažnej dávky - materské. lebo to bolo vo výške 61. 336,-- sk a nemocenské vo výške 7.198,-- za obdobie od 1.5.2007 do 10.11.2007. Prosím vysvetlite mi to.

Materské, nemocenské (PN), ošetrovné (očr) sú nemocenské dávky a zarátavajú sa do vlastného príjmu manželky. Rodičovký príspevok sa nezarátava.

Ak si však sama manželka bude podávať ročné zúčtovanie (ak bola zamestnaná), tak nemocenské dávky (ani štátne sociálne dávky=rodičovský príspevok) nie sú zdanitelný príjem, sú to príjmy od dane oslobodené, takže do ročného zúčtovania manželky sa nezahrnú.
EmíliaC
14.02.08,10:51
Ďakujem
jana32
14.02.08,12:12
Prosím Vás o radu, zamestnanec si prispieval do III. piliera DDS, uplatnil si ulavu v ramci rocneho zuctovania dane za rok 2006 Minuleho roku poziadal o vyplatu tzv. vysluhoveho dochodku, sporenie nezrusil, plati tam nadalej, musi z dovodu toho vyplateneho dochodku vratit ulavu na dani? Dakujem
Lubica H
14.02.08,12:16
Do RZD (http:///) zrážková daň nevstupuje . V prípade, že jej príjmy sú také, aby sa jej zrážková daň vrátila je pre ňu výhodnejšie podať DP.

takže, ak si podávam sama daňové priznanie - mám príjmy len zo závislej činnosti, môžem si vynárokovať aj zrážkovú daň? doteraz som si myslela, že zrážková daň je vysporiadaná zaplatením a preto sa nedá žiadať o jej vrátenie.
katkaj
14.02.08,12:19
takže, ak si podávam sama daňové priznanie - mám príjmy len zo závislej činnosti, môžem si vynárokovať aj zrážkovú daň? doteraz som si myslela, že zrážková daň je vysporiadaná zaplatením a preto sa nedá žiadať o jej vrátenie.


zrážková daň sa považuje za vysporiadanú ale v rámci DP sa môže preklasifikovať na preddavkovú a tým pádom si daňovník môže nárokovať vrátenie tejto dane.
Petra29
14.02.08,12:20
áno, môžeš si ju nárokovať v DP, vysporiadaná je v prípade, že neuplatníš postup podľa § 43 ods7, ale ty ho uplatníš práve tým podaním DP
katkaj
14.02.08,12:24
Prosím Vás o radu, zamestnanec si prispieval do III. piliera DDS, uplatnil si ulavu v ramci rocneho zuctovania dane za rok 2006 Minuleho roku poziadal o vyplatu tzv. vysluhoveho dochodku, sporenie nezrusil, plati tam nadalej, musi z dovodu toho vyplateneho dochodku vratit ulavu na dani? Dakujem

pokiaľ to nezrušil a naďalej si platí tak neporušil podmienky a nemusí nič dodaňovať
vema
14.02.08,12:54
Mám zamestnanca, ktorý ma požiadal o RZD a prinieol mi potvrdenie o príjme, na ktorom má: na jednom preddavkovú daň a dole aj zrážkovú daň a na druhom len zrážkovú daň.Ide asi o dohodu o vyk.práce./lesné spoločenstvo a urbár/Mám mu zahrnúť len tú preddevkovú daň, alebo aj zrážkovú daň? A môžem mu vlastne urobiť ja RZD alebo si má podať DP.
katkaj
14.02.08,12:56
Mám zamestnanca, ktorý ma požiadal o RZD a prinieol mi potvrdenie o príjme, na ktorom má: na jednom preddavkovú daň a dole aj zrážkovú daň a na druhom len zrážkovú daň.Ide asi o dohodu o vyk.práce./lesné spoločenstvo a urbár/Mám mu zahrnúť len tú preddevkovú daň, alebo aj zrážkovú daň? A môžem mu vlastne urobiť ja RZD alebo si má podať DP.

Pokiaľ požiadal o RZD tak berieš len preddavkovú daň. Ak by si chcel dodaniť zrážkovú daň tak si musí urobiť DP
zsazsula
15.02.08,05:33
Ahojte máme zamestnanca, ktorý pracuje u nás od 15.11 ,keď sme ho zamestnali tak som mu dala podpísať vyhlásenie vravel ,že bol zamestnaný ,ale k 05.11 rozviazal PP ešte som naňho mala otázku či si v mes.11 u druhého zamestnávateľa uplatňuje nez.čiastku vravel že nie a vyhlasenie podpísal , včera poslal potvrdenie o prijmoch.... a pozerám v mes 11 si uplatnil nezdaniteľnú čiastku teraz ako to mám riešiť .
alexis
15.02.08,05:34
vysporiada sa to teraz pri rocnom zuctovani, aj ja mam taky podobny pripad.
nicolet
15.02.08,06:00
Prepačte je už toho dosť a možno aj odpoved na môj dotaz.Zamestnanec bol 2 mesiace dobrovolne nezamestany a platil si zdravotne poistenie sám. Ponižuje sa jeho príjem aj o toto poistné a stačí doložiť šek o zaplatení?
abel
15.02.08,06:07
ÁNO - znižuje sa o preukázateľne zaplatené poistné.
nicolet
15.02.08,06:29
ÁNO - znižuje sa o preukázateľne zaplatené poistné.

Ďakujem veľmi pekne
ivemar
15.02.08,07:15
Nijako, len tym ze sa urobi rocne zuctovanie. V nom sa to automaticky vyriesi- nedoplatok dane(teda konecny vysledok samozrejme zavisi od uplatnenych nezdanitelnych casti, ale ta dan sa da do poriadku). Ak by z toho v buducnosti nejaka danova kontrola chcela vyvadzat postihy ( pochybujem, neviem preco), tak nasledky znasa len zamestnanec, ktory asi netusil co robi.
jankasm
15.02.08,09:24
Nijako, len tym ze sa urobi rocne zuctovanie. V nom sa to automaticky vyriesi- nedoplatok dane(teda konecny vysledok samozrejme zavisi od uplatnenych nezdanitelnych casti, ale ta dan sa da do poriadku). Ak by z toho v buducnosti nejaka danova kontrola chcela vyvadzat postihy ( pochybujem, neviem preco), tak nasledky znasa len zamestnanec, ktory asi netusil co robi.

Súhlasím a doplním, že postih z toho určite nebude žiadny pokiaľ to vysporiada v ročnom zúčtovaní. Na to vlastne to ročné zúčtovanie dane slúži, aby sa daň v roku vysporiadala. Takže keď im to vráti, žiadny problém. ;)
mimotemy ivemar, odpovedaj prosím radšej aj s citáciou príspevku, ku ktorému sa vyjadruješ, lebo potom nevieme k čomu tvoja odpoveď vlastne patrí :cool:
megyzah
15.02.08,10:20
Prosím Vás musím si urobiť sama daňové priznanie typ A, mám príjem s preddavkovou daňou aj zrážkovou daňou. A teraz neviem, ten príjem zdanený zrážkovou daňou zahrniem tiež do úhrnu príjmov od všetkých zamestnávateľov na riadku 32 daňvého priznania typu A? Veľmi Vám ďakujem
Zoltán Kovács
15.02.08,10:23
Prosím Vás musím si urobiť sama daňové priznanie typ A, mám príjem s preddavkovou daňou aj zrážkovou daňou. A teraz neviem, ten príjem zdanený zrážkovou daňou zahrniem tiež do úhrnu príjmov od všetkých zamestnávateľov na riadku 32 daňvého priznania typu A? Veľmi Vám ďakujem

Zrážková daň je vysporiadaná daň.
megyzah
15.02.08,11:05
Prepáč Smith, " v preklade " to znamená, že zrážkovú dań tam vôbec nemám uvádzať? Ja som si tak nejako myslela, že ak si spravím sama daňové priznanie, tak sa mi tá zrážková daň vráti. Asi hlúposť, však?
Zoltán Kovács
15.02.08,11:07
Prepáč Smith, " v preklade " to znamená, že zrážkovú dań tam vôbec nemám uvádzať? Ja som si tak nejako myslela, že ak si spravím sama daňové priznanie, tak sa mi tá zrážková daň vráti. Asi hlúposť, však?

Nie je to hlúposť. Ak budeš postupovať podľa §43 zákona o dani z príjmov tak pri určitej výške príjmov môžu aj zrážkovú daň vrátiť.
megyzah
15.02.08,11:41
Nie je to hlúposť. Ak budeš postupovať podľa §43 zákona o dani z príjmov tak pri určitej výške príjmov môžu aj zrážkovú daň vrátiť.

Aha, tak to bude asi ten príjem do 47 808,- Sk, áno? Ja som mala vyšší príjem čiže mňa sa to týkať nebude a v takom prípade tam tú daň ani nemusím uvádzať? Dobre som pochopila?
Natka
15.02.08,22:25
Pokiaľ požiadal o RZD tak berieš len preddavkovú daň. Ak by si chcel dodaniť zrážkovú daň tak si musí urobiť DPTo znamená, že ak mi zamestnanec prinesie potvrdenie na ktorom bude preddavková daň a dole zrážková daň, v ročnom ZD budem brať do úvahy len tú preddavkovú? Takže zamestnanec, ktorý má okrem nášho hlavného prac.pomeru,kde mu preddavkovo odvediem daň, mi donesie potvrdenie od iného zamestnávateľa na dohodu - odvedené zrážkou, tak toto potvrdenie neberiem vôbec do úvahy?
Andyke
16.02.08,06:09
Áno.
brčko
16.02.08,07:36
Aha, tak to bude asi ten príjem do 47 808,- Sk, áno? Ja som mala vyšší príjem čiže mňa sa to týkať nebude a v takom prípade tam tú daň ani nemusím uvádzať? Dobre som pochopila?

Ja by som povedala, že podaním DP jej môžu vrátiť zrážkovú dan, ak má príjem (alebo v prípade, že má aj PP príjem mínus poistné) do 95616,- a nárok na NČ na danovníka, teda, ak nie je dôchodca. U toho je to do výšky príjmu 47.808,-.
Evanka
16.02.08,13:17
Prosím Vás musím si urobiť sama daňové priznanie typ A, mám príjem s preddavkovou daňou aj zrážkovou daňou. A teraz neviem, ten príjem zdanený zrážkovou daňou zahrniem tiež do úhrnu príjmov od všetkých zamestnávateľov na riadku 32 daňvého priznania typu A? Veľmi Vám ďakujem
Ak chceš fundovanú odpoveď musíš udať viac parametrov. Aký je príjem, ktorý máš zrazený preddavkami a aký zrážkovou daňou? Si poberateľ dôchodku? Ak áno, odkedy.
maaam
16.02.08,17:53
Ahoj poraďáci, prosím o radu.
Zamestnanec bol celý rok 2007 na PN. V RZD si može dodatočne uplatniť daňový bonus na dieťa? Keďže pri PN nie je daňový bonus. Daňový bonus si uplatnil na začiatku roku 2007 v Daňovom vyhlásení. Čiže priznaný ho mal.

Ak by si ho nemohol dodatočne uplatniť v RZD, može si DB dodatočne uplatniť v RZD jeho manželka? V Daňovom vyhlásení -nemala DB.

Za všetky odpovedíky vopred ďakujem.:)
Petra29
16.02.08,17:55
Daň.bonus si môže uplatniť ak mal príjmy 2007 min vo výške 6xmin.mzda, on alebo manželka
jamis
16.02.08,17:56
Nárok na DB by mal, ak by mal príjem aspoň 1/2 minimálnej mzdy, čo pri PN rozhodne nemal.
Manželka si môže dodatočne DB uplatniť ak spĺňa podmienku 1/2 minimálnej mzdy za rok 2007.
maaam
16.02.08,18:01
Ďakujem, mooooc ste mi pomohli.:):):)
brčko
16.02.08,18:01
Súhlasím s Petrou. On si bonus nemôže uplatniť. Ak jeho manželka mala ročné príjmy minimálne 6x8100, v žiadosti o ročné zúčtovanie si môže dodatočne uplatniť bonus na deti.
Problém môže nastať len v tom, že túto žiadosť bolo treba vypísať a dať zamestnávatelovi do 15.2.08
jamis
16.02.08,18:04
Problém môže nastať len v tom, že túto žiadosť bolo treba vypísať a dať zamestnávatelovi do 15.2.08

Ak nepožiadala, môže si ešte podať DP sama.
To ale ozaj záleží na mzdárke.
maaam
16.02.08,18:04
To ste ma trošku poplietli.
Mám tomu rozumieť tak, že poberanie PN sa nezahŕňa do príjmu?
jamis
16.02.08,18:06
To ste ma trošku poplietli.
Mám tomu rozumieť tak, že poberanie PN sa nezahŕňa do príjmu?

V tomto prípade nie.
maaam
16.02.08,18:08
Ešte raz ďakujem.
barborka7
18.02.08,07:56
Prosím potrebujem v takejto veci:
Máme zamestnanca, ktorý si robil RZZP za rok 2006 sám a vyšiel mu nedoplatok, podľa informácie zamestnanca cca 3.000,- Sk.
Požiadal ma o vykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2007, avšak mi nedoložil potvrdenie o uhradení nedoplatku zdravotnej poisťovni z RZZP za rok 2006.
Chcem sa opýtať, či mu môžem urobiť ročné zúčtovanie dane, keď zamestnanec netrvá na tom, že si chce navýšiť poistné do ZP a nedoplatok z RZZP za rok 2006, ktoré zdravotnej poisťovni uhradil.
Ďakujem za radu.
Jozef Mihál
18.02.08,10:21
Môžete. Mohol mať o 570 nižšiu daň ale to je jeho problém.
barborka7
18.02.08,12:11
Ďakujem za odpoveď, pán Mihál.
wagner
19.02.08,18:42
Kto mi poradí v daňovom bonuse. Mala som uzatvorenú zmluvu s DDS od roku 2002, pravidelne som si uplatňovala bonus. Túto som zrušila v marci v roku 2007, ale ešte za január 2007 mi zamestnávateľ ztrhol odvod pre DDS. Od toho istého roku si platím aj životnú poistku, ale tú som si ako daňový bonus neuplatňovala, lebo odvody do DDS boli 12tisíc. Keď som vlani zrušila túto zmluvu, uplatnila som si daňový bonus vo výške 9400Sk zo životného poistenia. Účtovníčka mi povedala, že musím vrátiť daň, lebo daňový bonus mi zrušením zmluvy vlani zanikol. Má pravdu?
rennka
20.02.08,07:00
Prosim o radu: 1. Zamestnanec si chce v RZD uplatnit NC na manzelku, ktora je na predlz. MD, staci jej potvrdenie zo zdravotnej poistovne?
2. Zamestnanec poziadal o vyk. RZD. Cast roka 2007 vsak bol nezamestnany- neevidovany. Dal mi cestne prehlasenie ze v tom case namal ziadny zdanitelny prijem. Mozem mu urobit RZ, alebo si musi podat DP?
tacasina
20.02.08,07:03
Prosim o radu: 1. Zamestnanec si chce v RZD uplatnit NC na manzelku, ktora je na predlz. MD, staci jej potvrdenie zo zdravotnej poistovne?
2. Zamestnanec poziadal o vyk. RZD. Cast roka 2007 vsak bol nezamestnany- neevidovany. Dal mi cestne prehlasenie ze v tom case namal ziadny zdanitelny prijem. Mozem mu urobit RZ, alebo si musi podat DP?
Vypísal Ti žiadosť o RZD ? On si zodpovedá za to čo si žiada uplatniť a Ty nemusíš mať žiadne potvrdenia, Tebe stačí tá žiadosť.
michelle84
20.02.08,07:09
Mám viac otázok, na ktoré určite už bolo zodpovedané, len ich neviem nájsť.

1. Zamestnanec u nás pracoval len v 12/2007 aj to na dohodu. Môžeme mu spraviť RZD za rok 2007? Doniesol potvrdenia od ostatných zamestnávateľov.

2. Dôchodca, príjem do 30.000,-, preddavková daň. Musí si podať DP, aby mu bola vrátená zaplatená daň, alebo aj prostredníctvom RZD je možné vrátiť daň?

3. Zamestnanec zomrel v priebehu roka. Rodina za neho podá DP alebo môžeme aj RZD?

Ďakujem Vám za odpovede.
Denda
20.02.08,07:22
Mám viac otázok, na ktoré určite už bolo zodpovedané, len ich neviem nájsť.

1. Zamestnanec u nás pracoval len v 12/2007 aj to na dohodu. Môžeme mu spraviť RZD za rok 2007? Doniesol potvrdenia od ostatných zamestnávateľov.

Môžete, ak si u Vás uplatňoval odpočítateľnú položku.


2. Dôchodca, príjem do 30.000,-, preddavková daň. Musí si podať DP, aby mu bola vrátená zaplatená daň, alebo aj prostredníctvom RZD je možné vrátiť daň?

Ak bol poberateľom dôchodku k 1.1., nemal nárok na odpočítateľnú položku a v tomto prípade ak chce aby sa mu daň vrátila, môže si podať daňové priznanie. RZD mu v tomto prípade vykonať nemôžete.
Ak si odpočítateľnú položku uplatňoval naposledy u Vás, ročné zúčtovanie mu vykonať môžete.



3. Zamestnanec zomrel v priebehu roka. Rodina za neho podá DP alebo môžeme aj RZD?
RZD nemôžete urobiť.
rennka
20.02.08,07:55
Takze, ak zamestnanec poziadal o vyk. RZD, ja ako mzdarka nepotrebujem ziadne cestne prehlasenia? Aj ked nema podlozeny cely kal. rok?
katkaj
20.02.08,07:58
Takze, ak zamestnanec poziadal o vyk. RZD, ja ako mzdarka nepotrebujem ziadne cestne prehlasenia? Aj ked nema podlozeny cely kal. rok?


žiadne čestné prehlásenia nie je treba. Veď v žiadosti o vykonanie RZD priznal od koľko zamestnávateľov mal príjmy. Nič viac neskúmaš
brčko
20.02.08,08:08
3. Zamestnanec zomrel v priebehu roka. Rodina za neho podá DP alebo môžeme aj RZD?


ešte dodám, že dediči mali podať DP do troch mesiacov po smrti danovníka (§ 49 ods.4) a v DP bude mať nárok na celú nezdanitelnú čiastku 95.616,-(samozrejme, ked jeho ZD nepresiahol 498000Sk alebo nebol k 1.1.07 dôchodca.)
To je skúsenosť z r.2006. DÚ vtedy nevyrúbil pokutu, aj ked nesplnili tie 3 mesiace.
jani73
20.02.08,08:20
chcem sa len ujistiť, výsluhový dôchodok poberaný celý rok 2007 sa nezahrňuje do prijmu?
katkaj
20.02.08,08:33
chcem sa len ujistiť, výsluhový dôchodok poberaný celý rok 2007 sa nezahrňuje do prijmu?

Výsluhový dôchodok je od dane oslobodený, ale pre účely uplatnenia nezdaniteľnej časti na manžela/lku sa považuje za príjem manžela/lku
Anja111
20.02.08,08:35
chcem sa len ujistiť, výsluhový dôchodok poberaný celý rok 2007 sa nezahrňuje do prijmu?
Výsluhový dôchodok nie je zdaniteľný príjem. Ak poberal výsluhový dôchodok k 1.1.2007, tak nemá nárok na NČ...
jani73
20.02.08,08:46
takže keď zamestnanec poberal od 01.01.2007 - 31.12.2007 výsluhový dôchodok,mal aj iné príjm, ktoré zdokladoval, na manželku si neuplatňuje NČ, neuplatním ani na neho NČ. Je tak?
katkaj
20.02.08,08:48
takže keď zamestnanec poberal od 01.01.2007 - 31.12.2007 výsluhový dôchodok,mal aj iné príjm, ktoré zdokladoval, na manželku si neuplatňuje NČ, neuplatním ani na neho NČ. Je tak?

Áno, pokiaľ bol poberateľom výsluhového dôchodku už k 1.1.2007 tak nemá nárok na odpočet na seba
Ajka22
20.02.08,09:05
Ahojte. prosila by som o radu. Mam zamestnaného brigádnika na Dohodu o vykonaní práce a požiadal o RZD s tým, že mi priniesol potvrdenia o príjmoch aj z iných zamestnaní (všetko Dohody o vykonaní práce), v ktorých mu v priebehu r.2007 boli zdanené mzdy zrážkovou daňou. Vyhlásenie na zdanenie príjmov si uplatňoval u nás (a z výplaty im nebola stiahnutá žiadna preddavková daň). Moja otázka znie, či mu mám do RZD zahrnúť aj daň zdanenú zrážkovou daňou z iných , aby sa mu tieto dane vrátili, alebo nie? Vyplatí sa mu radšej si podať daňové priznanie? Ďakujem za odpoveď.
KvetkaK
20.02.08,09:06
Ak chce, aby mu vrátili zrážkovú daň, tak si musí podať sám daňové priznanie.
Dragašeková Mária
20.02.08,09:12
Zrážkovú daň si môže len daňovník sám uplatniť v DP. Zamestnávateľ so zrážkovou daňou nemôže robiť nič.
MD
jani73
20.02.08,09:16
Ešte Vás prosím o jednu informáciu, máme ešte jedného zamestnanca s výsluhovým dôchodkom, podobne ako v prechádzajúcej mojej otázke, ale chce si uplatniť NČ na manželku, ktorá je invalidná, nemá vlastný príjem zo zárobkovej činnosti, poberá plný invalidný dôchodok , môžem jej uplatniť celú NČ ?
katkaj
20.02.08,09:18
Ešte Vás prosím o jednu informáciu, máme ešte jedného zamestnanca s výsluhovým dôchodkom, podobne ako v prechádzajúcej mojej otázke, ale chce si uplatniť NČ na manželku, ktorá je invalidná, nemá vlastný príjem zo zárobkovej činnosti, poberá plný invalidný dôchodok , môžem jej uplatniť celú NČ ?

invalidný dôchodok sa považuje za príjem manželky takže si na ňu môže uplatniť 95 616 - jej dôchodok
Ajka22
20.02.08,09:32
Zrážkovú daň si môže len daňovník sám uplatniť v DP. Zamestnávateľ so zrážkovou daňou nemôže robiť nič.
MD
ďakujem za obe rady :-)
wagner
20.02.08,09:35
Mne na moju otázku zo včerajška nevie nikto dať odpoveď?
katkaj
20.02.08,09:42
Kto mi poradí v daňovom bonuse. Mala som uzatvorenú zmluvu s DDS od roku 2002, pravidelne som si uplatňovala bonus. Túto som zrušila v marci v roku 2007, ale ešte za január 2007 mi zamestnávateľ ztrhol odvod pre DDS. Od toho istého roku si platím aj životnú poistku, ale tú som si ako daňový bonus neuplatňovala, lebo odvody do DDS boli 12tisíc. Keď som vlani zrušila túto zmluvu, uplatnila som si daňový bonus vo výške 9400Sk zo životného poistenia. Účtovníčka mi povedala, že musím vrátiť daň, lebo daňový bonus mi zrušením zmluvy vlani zanikol. Má pravdu?

do troch rokov od zrušenia si musíte zvýšiť základ dane o ktorý ste si ho ponižovali do zrušenia

§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
wagner
20.02.08,09:50
Mám to teda chápať tak, že DDS sa nedá kompenzovať zaplatenými platbami na účelové sporenie od roku 2004? Aj keď som si ho nemohla nárokovať, lebo odpočet na DDS pokryl 12 tisíc ročne?
barborka7
20.02.08,10:43
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadne nedoplatkov na dani. Máme zamestnancov, ktorým vyšli aj 18.000,- Sk nedoplatky na dani.
Chcem sa opýtať, či od nich potrebujem nejaký písomný súhlas, ak im chcem celý nedoplatok zraziť naraz.
Niektorí mi avizovali, že oni chcú platiť neodplatok na dani v splátkach, s nimi spíšem dohodu. Ale neviem čo so zvyšnými, ktorí sa mi neozvú, či im musím dopredu oznámiť výšku nedoplatku a opýtať sa ich či to vyrovnajú naraz, alebo či to budú splatiť v splátkach.
Prosím poraďte mi ako postupovať pri vysokom nedoplatku na dani ktorý vznikol pri ročnom zúčtovaní dane.
Ďakujem
katkaj
20.02.08,10:52
Mám to teda chápať tak, že DDS sa nedá kompenzovať zaplatenými platbami na účelové sporenie od roku 2004? Aj keď som si ho nemohla nárokovať, lebo odpočet na DDS pokryl 12 tisíc ročne?

Bohužiaľ pokiaľ sa uplatnil odpočet na DDS a toto sa zrušilo tak sa to do 3 rokov musí vysporiadať. Ale tak pokiaľ si platíte aj životnú poistku a spĺňa podmienky zákona tak si začnite uplatňovať od tohto roka túto poistku
katkaj
20.02.08,10:55
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadne nedoplatkov na dani. Máme zamestnancov, ktorým vyšli aj 18.000,- Sk nedoplatky na dani.
Chcem sa opýtať, či od nich potrebujem nejaký písomný súhlas, ak im chcem celý nedoplatok zraziť naraz.
Niektorí mi avizovali, že oni chcú platiť neodplatok na dani v splátkach, s nimi spíšem dohodu. Ale neviem čo so zvyšnými, ktorí sa mi neozvú, či im musím dopredu oznámiť výšku nedoplatku a opýtať sa ich či to vyrovnajú naraz, alebo či to budú splatiť v splátkach.
Prosím poraďte mi ako postupovať pri vysokom nedoplatku na dani ktorý vznikol pri ročnom zúčtovaní dane.
Ďakujem

Preboha a to čo im vyšiel taký veľký nedoplatok ? :eek::eek: Mali zle rátanú mzdu alebo ich postihla milionárska daň ?
Nedoplatok môžete zraziť až do konca tohto roka.

§ 38
Ročné zúčtovanie

(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.
Denda
20.02.08,11:01
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadne nedoplatkov na dani. Máme zamestnancov, ktorým vyšli aj 18.000,- Sk nedoplatky na dani.
Chcem sa opýtať, či od nich potrebujem nejaký písomný súhlas, ak im chcem celý nedoplatok zraziť naraz.
Niektorí mi avizovali, že oni chcú platiť neodplatok na dani v splátkach, s nimi spíšem dohodu. Ale neviem čo so zvyšnými, ktorí sa mi neozvú, či im musím dopredu oznámiť výšku nedoplatku a opýtať sa ich či to vyrovnajú naraz, alebo či to budú splatiť v splátkach.
Prosím poraďte mi ako postupovať pri vysokom nedoplatku na dani ktorý vznikol pri ročnom zúčtovaní dane.
Ďakujem
Ak si zamestnanec pri ročnom zúčtovaní dane uplatnil postup podľa §50 Zákona o dani z príjmov (2% dane) ste povinný zraziť daňový nedoplatok nad 100,- Sk do 30.4.2008.
U ostatných zrážate do konca roka 2008 - tu by som podľa môjho názoru riešila osobitne každého zamestnanca podľa finančných možností a zároveň podľa podmienky vysporiadania do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom bolo ročné zúčtovanie vykonané.
Denda
20.02.08,11:05
Preboha a to čo im vyšiel taký veľký nedoplatok ? :eek::eek: Mali zle rátanú mzdu alebo ich postihla milionárska daň ?

Ak zabudli na daňovú optimalizáciu t.j neuplatňovanie odpočítateľnej položky, pri ročnom zúčtovaní im vyšli nedoplatky, ktoré by mali rozdelené vo vyšších preddavkoch na daň v priebehu minulého roka.
Zoltán Kovács
20.02.08,11:06
Ak zabudli na daňovú optimalizáciu t.j neuplatňovanie odpočítateľnej položky, pri ročnom zúčtovaní im vyšli nedoplatky, ktoré by mali rozdelené vo vyšších preddavkoch na daň v priebehu minulého roka.

To je síce pravda, ale na začiatku roka 2007 bola známa "milionárska daň"? Neviem si spomenúť od kedy je platná tá novela.
barborka7
20.02.08,11:10
Tých zamestnancov sa dotkla milionárska daň a trvali na uplatňovaní si nezdaniteľnej časti v priebehu roka 2007 a tak im vyšli také vysoké nedoplatky.
Podľa zákona viem, že môžu daň vyrovnať do konca roka, ale potrebovala som poradiť ako to chodí v praxi, či potrebujem ich súhlas, keď im budem zrážať nedoplatok na dani, alebo ten ktorý nepožiada o splátku na dani, tak mu ju strhnem celú. Keď mi nosili žiadosti o RZD tak som ich na to už upozornila a niektorí mi ústne povedali, že im môžem strhnúť celú daň naraz, len neviem, či to musí byť písomne.
Ďakujem
katkaj
20.02.08,11:10
To je síce pravda, ale na začiatku roka 2007 bola známa "milionárska daň"? Neviem si spomenúť od kedy je platná tá novela.

žeby od 1.1.2007 ? ;)
Zoltán Kovács
20.02.08,11:12
žeby od 1.1.2007 ? ;)

Môže byť, fakt neviem. Ak od 1.1. tak s tou optimalizáciou mali niečo spraviť.
Denda
20.02.08,11:12
Tých zamestnancov sa dotkla milionárska daň a trvali na uplatňovaní si nezdaniteľnej časti v priebehu roka 2007 a tak im vyšli také vysoké nedoplatky.
Podľa zákona viem, že môžu daň vyrovnať do konca roka, ale potrebovala som poradiť ako to chodí v praxi, či potrebujem ich súhlas, keď im budem zrážať nedoplatok na dani, alebo ten ktorý nepožiada o splátku na dani, tak mu ju strhnem celú. Keď mi nosili žiadosti o RZD tak som ich na to už upozornila a niektorí mi ústne povedali, že im môžem strhnúť celú daň naraz, len neviem, či to musí byť písomne.
Ďakujem
Môžete naraz bez písomného súhlasu zamestnanca.
katkaj
20.02.08,11:12
Tých zamestnancov sa dotkla milionárska daň a trvali na uplatňovaní si nezdaniteľnej časti v priebehu roka 2007 a tak im vyšli také vysoké nedoplatky.
Podľa zákona viem, že môžu daň vyrovnať do konca roka, ale potrebovala som poradiť ako to chodí v praxi, či potrebujem ich súhlas, keď im budem zrážať nedoplatok na dani, alebo ten ktorý nepožiada o splátku na dani, tak mu ju strhnem celú. Keď mi nosili žiadosti o RZD tak som ich na to už upozornila a niektorí mi ústne povedali, že im môžem strhnúť celú daň naraz, len neviem, či to musí byť písomne.
Ďakujem

Neviem o tom že by to muselo byť písomne. Majú nedoplatok ktorý musia zaplatiť takže nie je čo riešiť. Ale ako písala vyššie Denda, je dôležité či si požiadali o potvrdenie na 2% dane. V tom prípade im to musíš zraziť do 30.4.
Zoltán Kovács
20.02.08,11:14
Tých zamestnancov sa dotkla milionárska daň a trvali na uplatňovaní si nezdaniteľnej časti v priebehu roka 2007 a tak im vyšli také vysoké nedoplatky.
Podľa zákona viem, že môžu daň vyrovnať do konca roka, ale potrebovala som poradiť ako to chodí v praxi, či potrebujem ich súhlas, keď im budem zrážať nedoplatok na dani, alebo ten ktorý nepožiada o splátku na dani, tak mu ju strhnem celú. Keď mi nosili žiadosti o RZD tak som ich na to už upozornila a niektorí mi ústne povedali, že im môžem strhnúť celú daň naraz, len neviem, či to musí byť písomne.
Ďakujem

Pri takýchto vysokých nedoplatkoch na dani by som to ošetril s dohodu o jednorázovej zrážke zo mzdy, nakoľko nikdy nemôžeš vedieť aká situácia nastane, a nakoniec budú teba obviňovať, že v tom-ktorom mesiaci im nestačil príjem. A vtedy veru veľmi rýchlo sa zabudne na ústnú dohodu.
katkaj
20.02.08,11:20
Pri takýchto vysokých nedoplatkoch na dani by som to ošetril s dohodu o jednorázovej zrážke zo mzdy, nakoľko nikdy nemôžeš vedieť aká situácia nastane, a nakoniec budú teba obviňovať, že v tom-ktorom mesiaci im nestačil príjem. A vtedy veru veľmi rýchlo sa zabudne na ústnú dohodu.

Môžu zabudnúť na ústnu dohodu ale zákon sa "zabudnúť" nedá ;)
vedeli o tom že je pre nich nevýhodné si mesačne uplatňovať odpočet tak by som sa s tým netrápila.
drobeceva
20.02.08,12:20
Prosím Vás o kontrolu /nie som si istá/

základ dane - 1 007 980
bez nároku na NČ
220 116 - /1007980:4/ = 220 116 - 251 995 = - 31879 /čo mi z toho vyplýva?
život.poistka vo výške 5856

Z uvedeného vyplýva, že má preplatok na dani 1113.- Sk za poistku?
katkaj
20.02.08,12:23
Prosím Vás o kontrolu /nie som si istá/

základ dane - 1 007 980
bez nároku na NČ
220 116 - /1007980:4/ = 220 116 - 251 995 = - 31879 /čo mi z toho vyplýva?
život.poistka vo výške 5856

Z uvedeného vyplýva, že má preplatok na dani 1113.- Sk za poistku?

ak je základ dane 880 464 a vyššie tak odpočet na daňovníka je nula, čiže netreba to ani takto prepočítavať.
Môže si v tomto prípade znížiť základ dane len o životnú poistku v sume 5856
barborka7
20.02.08,12:25
Ďakujem všetkým za odpovede, a pre istotu im dám podpísať súhlas so zrazením dane v celku.
drobeceva
20.02.08,12:27
ak je základ dane 880 464 a vyššie tak odpočet na daňovníka je nula, čiže netreba to ani takto prepočítavať.
Môže si v tomto prípade znížiť základ dane len o životnú poistku v sume 5856

Katkaj - srdečná vďaka
Stitch
20.02.08,13:03
do troch rokov od zrušenia si musíte zvýšiť základ dane o ktorý ste si ho ponižovali do zrušenia


§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane


(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.




Je potrebné to dodaniť podaním DP alebo aj v RZD?
katkaj
20.02.08,13:04
Je potrebné to dodaniť podaním DP alebo aj v RZD?

toto sa vysporiadava len v Daňovom priznaní
michelle84
20.02.08,13:05
Je potrebné to dodaniť podaním DP alebo aj v RZD?

Je to možné len podaním DP.
wagner
20.02.08,16:02
Katka ďakujem za informácie
petraTT
20.02.08,16:57
Prosím,potrebujem poradiť.Robím RZD dôchodkyni, ktorá v roku 2007 mala príjem vo výške 11520,- a zrážkovou daňou zrazené 2188,-Sk. Dnes som v PRAVDE čítala, že tým že nepresiahla sumu 47808,-Sk, tak by sa jej 2188,-Sk malo vrátiť. Ale neviem ako(tak aby riadky boli OK) to mám zapísať do Daňového priznanita FO A?
jankasm
20.02.08,17:02
Prosím,potrebujem poradiť.Robím RZD dôchodkyni, ktorá v roku 2007 mala príjem vo výške 11520,- a zrážkovou daňou zrazené 2188,-Sk. Dnes som v PRAVDE čítala, že tým že nepresiahla sumu 47808,-Sk, tak by sa jej 2188,-Sk malo vrátiť. Ale neviem ako(tak aby riadky boli OK) to mám zapísať do Daňového priznanita FO A?

Myslím že je to klasické priznanie FO A. Preto, že je dôchodkyňa, a príjem mala do 47808,- tak jej jednoducho do riadku, kde sa má uviesť výška dane, vpíšeš 0,-. Určite to bude písané aj vo vysvetlivkách k DP. Skús kuknúť. ;)
Ostatné riadky vypisuješ rovnako, ako u každého iného daňovníka.
Anja111
20.02.08,17:03
Prosím,potrebujem poradiť.Robím RZD dôchodkyni, ktorá v roku 2007 mala príjem vo výške 11520,- a zrážkovou daňou zrazené 2188,-Sk. Dnes som v PRAVDE čítala, že tým že nepresiahla sumu 47808,-Sk, tak by sa jej 2188,-Sk malo vrátiť. Ale neviem ako(tak aby riadky boli OK) to mám zapísať do Daňového priznanita FO A?
Áno. Čítaj:
http://www.porada.sk/t69359-dochodcovia-a-rocne-zuctovanie-dane.html
petraTT
20.02.08,17:06
Začala som
r.32 11520
r.34 11520
r.36 11520
r.44 11520
r. 45 2188
r.54???? neviem, ako ďalej ZD je 11520 tak daň je 2188.Ak nemá uľavu, tak kde to píšem zle? Mne vždy vychádza 19% z 11520, čo je 2188 a DP JE 0.
P.S. to je príjem zrážaný zrážkovu daňou
jankasm
20.02.08,17:30
Začala som
r.32 11520
r.34 11520
r.36 11520
r.44 11520
r. 45 2188
r.54???? neviem, ako ďalej ZD je 11520 tak daň je 2188.Ak nemá uľavu, tak kde to píšem zle? Mne vždy vychádza 19% z 11520, čo je 2188 a DP JE 0.
P.S. to je príjem zrážaný zrážkovu daňou

Podľa zákona proste dôchodca, ktorého príjmy za rok nepresiahli 47808,- nemá žiadnu daňovú povinnosť, a preto do r. 54 napíšeš 0,-. Tým pádom mu vznikne preplatok vo výške 2188,-. ;)
Zoltán Kovács
20.02.08,17:32
Myslím že je to klasické priznanie FO A. Preto, že je dôchodkyňa, a príjem mala do 47808,- tak jej jednoducho do riadku, kde sa má uviesť výška dane, vpíšeš 0,-. Určite to bude písané aj vo vysvetlivkách k DP. Skús kuknúť. ;)
Ostatné riadky vypisuješ rovnako, ako u každého iného daňovníka.

Opravujem. Do riadku kde sa uvádza základ dane sa píše 0,- .
artyty
20.02.08,19:15
Zdravím! Už som sa tu dozvedela, že si môžem od ZD odpočítať aj príspevky na zdravotné poistenie, ktoré som si platila ako dobrovolne nezamestnaná, ale chcem sa spýtať, či mám ako prílohu DP posielať aj doklad o zaplatení zdravotného poistenia?...ak áno, vydáva niečo také zdravotná poisťovňa?
Ďakujem za odpoveď!
Iwett
20.02.08,19:17
Zdravím! Už som sa tu dozvedela, že si môžem od ZD odpočítať aj príspevky na zdravotné poistenie, ktoré som si platila ako dobrovolne nezamestnaná, ale chcem sa spýtať, či mám ako prílohu DP posielať aj doklad o zaplatení zdravotného poistenia?...ak áno, vydáva niečo také zdravotná poisťovňa?
Ďakujem za odpoveď!
nie, žiadne prílohy, že je poistné zaplatené netreba prikladat k DP, až v prípade daň. kontroly:)
artyty
20.02.08,19:30
Ďakujem, takže prikladám iba potvrdenie o výške príjmov od zamestnávateľa...
brikina
21.02.08,07:14
prosím vás, zamestnanec si uplatnuje manželku na NCZD, ktorá robila 2 mesiace v Čechách a má potvrdenie v CZK. Čo s tým?
lienka26
21.02.08,07:56
Prajem pekný deň,
zamestnanec-dôchodca mi doniesol 2 rozhodnutia o dôchodku, tzn. pol roka r. 2007 bral dôchodok v určitej výške a od 07/2007 mu ho zvýšili. Pri výpočte výšky jeho dôchodku kôly základnej nezdaniteľnej sume mám brať do úvahy len posledné rozhodnutie o jeho priznaní (§37 ods. 1 písm. b/595/2003)??? To by znamenalo, že sumu dôchodku bude mať vyššiu ako v skutočnosti mal a jeho NČ bude nižšia... Nerada by som spravila chybu. Ako mám postupovať? Mám brať do úvahy obidve rozhodnutia o výške dôchodku alebo len to posledné???:confused:

Ďakujem za odpovede...
fipina
21.02.08,10:37
Prajem pekný deň,
zamestnanec-dôchodca mi doniesol 2 rozhodnutia o dôchodku, tzn. pol roka r. 2007 bral dôchodok v určitej výške a od 07/2007 mu ho zvýšili. Pri výpočte výšky jeho dôchodku kôly základnej nezdaniteľnej sume mám brať do úvahy len posledné rozhodnutie o jeho priznaní (§37 ods. 1 písm. b/595/2003)??? To by znamenalo, že sumu dôchodku bude mať vyššiu ako v skutočnosti mal a jeho NČ bude nižšia... Nerada by som spravila chybu. Ako mám postupovať? Mám brať do úvahy obidve rozhodnutia o výške dôchodku alebo len to posledné???:confused:

Ďakujem za odpovede...

Ja si vždy na začiatku januára pýtam od zamestnancov výpisy zo sociálnej poisťovne, kde je vyčíslená táto suma. Počítanie výšky dôchodku po mesiacoch sa mi zdá príliš komplikované a ľahko sa môžem pomýliť. Niektorým to dajú hneď, iní čakajú, kým to príde z Bratislavy. Ak to chceš robiť cez výmery, určite musíš počítať skutočne vyplatený dôchodok v jednotlivých mesiacoch, teda potrebuješ dva výmery.
fipina
21.02.08,10:43
Aj ja potrebujem pomôcť. Mali sme dohodára dva mesiace, z toho jeden mesiac mal zdanený zrážkovou daňou. Potom sme ho zamestnali na PZ a platil preddavky do konca roka. Teraz som zistila, že mi soft hrubú mzdu (v mesiaci,kde bola zrážková daň) započítal do celkového príjmu, ale daň nezapočítal. Keby som to takto nechala, zaplatil by dotyčný daň dvakrát (ak správne uvažujem). Viem, že zráž. daň sa dá vrátiť len cez DP, avšak jemu by to vzhľadom na príjem aj tak nepomohlo.
Urobím správne, ak príjem v softe opravím tak, že vynechám ten mesiac zo zrážkovou daňou? Veď ak je táto daň "vyrovnaná", nemusím priznávať takýto príjem. Uvažujem správne?
Denda
21.02.08,10:44
Prajem pekný deň,
zamestnanec-dôchodca mi doniesol 2 rozhodnutia o dôchodku, tzn. pol roka r. 2007 bral dôchodok v určitej výške a od 07/2007 mu ho zvýšili. Pri výpočte výšky jeho dôchodku kôly základnej nezdaniteľnej sume mám brať do úvahy len posledné rozhodnutie o jeho priznaní (§37 ods. 1 písm. b/595/2003)??? To by znamenalo, že sumu dôchodku bude mať vyššiu ako v skutočnosti mal a jeho NČ bude nižšia... Nerada by som spravila chybu. Ako mám postupovať? Mám brať do úvahy obidve rozhodnutia o výške dôchodku alebo len to posledné???:confused:

Ďakujem za odpovede...
Musíte brať do úvahy skutočne vyplatenú sumu dôchodku.
Deni
21.02.08,11:06
Máme zamestnanca, ktorý bol skoro celý rok nezamestnaný a popri tom pracoval na dohodu. V našej firme pracuje len od novembra. Pri RZ mu do príjmov zahrniem príjem a odvody poistného aj z dohody, ale len príjem, ktorý dosiahol v našej firme? A čo s daňou z dohody? Poraďte mi prosím, nikdy som nemala dohodárov, takže som to nikdy nepotrebovala. Ďakujem
katkaj
21.02.08,11:39
Máme zamestnanca, ktorý bol skoro celý rok nezamestnaný a popri tom pracoval na dohodu. V našej firme pracuje len od novembra. Pri RZ mu do príjmov zahrniem príjem a odvody poistného aj z dohody, ale len príjem, ktorý dosiahol v našej firme? A čo s daňou z dohody? Poraďte mi prosím, nikdy som nemala dohodárov, takže som to nikdy nepotrebovala. Ďakujem

pokiaľ bola dohoda zdanená zrážkou tak nevstupuje do RZD. Pokiaľ bola zdanená preddavkovo tak sa priráta k príjmu a preddavky dane k preddavkom zo zamestnania
Deni
21.02.08,11:53
V potvrdení ktoré mi zamestnanec doniesol je uvedené v dolnej časti: Daň vyberaná zrážkou podľa § 43 odst. 8......,nasledovné:
Úhrn príjmov: 2468
Poistné: 333
z toho ZP: 99
daň vybraná zrážkou: 405
Neviem sa z toho vysomáriť. Jedná sa teda o zrážkovú daň, alebo preddavkovú. A mýli ma aj to poistné. Z dohôd sa predsa platia odvody len na garančné 0,25% a úrazové 0,8%. A to platí zamestnávateľ a zamestnanec neplatí nič ani ZP, okrem dane, ak nemal podpísané vyhlásenie. Je to tak správne, alebo mám zlé informácie.
KvetkaK
21.02.08,11:57
V potvrdení ktoré mi zamestnanec doniesol je uvedené v dolnej časti: Daň vyberaná zrážkou podľa § 43 odst. 8......,nasledovné:
Úhrn príjmov: 2468
Poistné: 333
z toho ZP: 99
daň vybraná zrážkou: 405
Neviem sa z toho vysomáriť. Jedná sa teda o zrážkovú daň, alebo preddavkovú. A mýli ma aj to poistné. Z dohôd sa predsa platia odvody len na garančné 0,25% a úrazové 0,8%. A to platí zamestnávateľ a zamestnanec neplatí nič ani ZP, okrem dane, ak nemal podpísané vyhlásenie. Je to tak správne, alebo mám zlé informácie.
Zrážkovú daň nemusí mať len z dohody, ale aj keď pracuje na pracovnú zmluvu a má príjem do 5.000,-. Môže ísť napr. o skrátený pracovný úväzok a on nemá u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie.
Deni
21.02.08,12:42
A s tými odvodmi pri zrážkovej dani je to tak ako som to napísala?
KvetkaK
21.02.08,12:44
A s tými odvodmi pri zrážkovej dani je to tak ako som to napísala?
Ak máš na potvrdení aj poistné tak ho odpočítaš.
fipina
22.02.08,04:49
Aj ja potrebujem pomôcť. Mali sme dohodára dva mesiace, z toho jeden mesiac mal zdanený zrážkovou daňou. Potom sme ho zamestnali na PZ a platil preddavky do konca roka. Teraz som zistila, že mi soft hrubú mzdu (v mesiaci,kde bola zrážková daň) započítal do celkového príjmu, ale daň nezapočítal. Keby som to takto nechala, zaplatil by dotyčný daň dvakrát (ak správne uvažujem). Viem, že zráž. daň sa dá vrátiť len cez DP, avšak jemu by to vzhľadom na príjem aj tak nepomohlo.
Urobím správne, ak príjem v softe opravím tak, že vynechám ten mesiac zo zrážkovou daňou? Veď ak je táto daň "vyrovnaná", nemusím priznávať takýto príjem. Uvažujem správne?

Prosím, čo mám s týmto robiť? Môžem celkový príjem znížiť o príjem zdanený zrážkovou daňou? Pritom vystavené potvrdenie o príjme je správne.
petacuckova
22.02.08,05:24
Čítam teraz odpoveď od KvetkyK.. Že ak mal príjem zdanený zrážkou dane, výška zaplateného poistného sa má prirátať do poistného... Nie je to tak, že ak robím ročné zúčtovanie, nie daňové, tak príjem zdanený zrážkou vôbec neberiem do úvahy ???
petacuckova
22.02.08,05:48
Mám niekoľko otázok.
1. Zamestnankyňa na RD, pracovala u nás v januári 2007 na zmluvu, od februára materská, 10-12 mesiac dohoda. Môžem jej urobiť ročné zúčtovanie a brať do úvahy príjem za január a dohody zrazené preddavkom ?
2. Manžel si chce na ňu uplatniť OP. Potrebuje potvrdenie o príjme a tiež o dohodách ? Dohody sú tiež vlastným príjmom manželky ?
3. Ak mi donesie zamestnanec potvrdenie z dohody zrazené preddavkom zahŕňam ho do RZ dane a ak zrážkou neberiem ho do úvahy ? A ak je to kratší pracovný čas, príjem zdanený zrážkou, ale zaplatené poistné, aj tak ho nezahŕňam do RZ dane ?
4. Kolegynina dcéra pracovala na zmluvu od 1 do 4 mesiaca, minimálna mzda, daň nulová, od septembra pracuje v Nemecku na zmluvu, platí všetky odvody. Musí si podať daňové ? Lebo keď si pýtala v Nemecku potvrdenie o príjme, tak povedali, že ho nepotrebuje.
Ďakuejm.
katkaj
22.02.08,06:02
Aj ja potrebujem pomôcť. Mali sme dohodára dva mesiace, z toho jeden mesiac mal zdanený zrážkovou daňou. Potom sme ho zamestnali na PZ a platil preddavky do konca roka. Teraz som zistila, že mi soft hrubú mzdu (v mesiaci,kde bola zrážková daň) započítal do celkového príjmu, ale daň nezapočítal. Keby som to takto nechala, zaplatil by dotyčný daň dvakrát (ak správne uvažujem). Viem, že zráž. daň sa dá vrátiť len cez DP, avšak jemu by to vzhľadom na príjem aj tak nepomohlo.
Urobím správne, ak príjem v softe opravím tak, že vynechám ten mesiac zo zrážkovou daňou? Veď ak je táto daň "vyrovnaná", nemusím priznávať takýto príjem. Uvažujem správne?

V potvrdení o príjme musí byť príjem zdanený preddavkom v riadku 01 a príjem zdanený zrážkou v riadku 11. Pokiaľ to softvér dal nejako inak treba to opraviť nakoľko do RZD zrážková daň nevstupuje a v DP je na daňovníkovi či si ju dodaní alebo nie
katkaj
22.02.08,06:03
Čítam teraz odpoveď od KvetkyK.. Že ak mal príjem zdanený zrážkou dane, výška zaplateného poistného sa má prirátať do poistného... Nie je to tak, že ak robím ročné zúčtovanie, nie daňové, tak príjem zdanený zrážkou vôbec neberiem do úvahy ???

Áno, pri RZD sa príjem zdanený zrážkou vôbec neberie do úvahy
katkaj
22.02.08,06:08
Mám niekoľko otázok.
1. Zamestnankyňa na RD, pracovala u nás v januári 2007 na zmluvu, od februára materská, 10-12 mesiac dohoda. Môžem jej urobiť ročné zúčtovanie a brať do úvahy príjem za január a dohody zrazené preddavkom ? Áno,pokiaľ požiadala o vykonanie RZD tak ste povinná jej ho urobiť a zahrnúť tam aj príjem na dohodu zdanený preddavkom.
2. Manžel si chce na ňu uplatniť OP. Potrebuje potvrdenie o príjme a tiež o dohodách ? Dohody sú tiež vlastným príjmom manželky ? áno aj príjem z dohody je vlastným príjmom manželky,veď je to príjem zo závislej činnosti ;)
3. Ak mi donesie zamestnanec potvrdenie z dohody zrazené preddavkom zahŕňam ho do RZ dane a ak zrážkou neberiem ho do úvahy ? A ak je to kratší pracovný čas, príjem zdanený zrážkou, ale zaplatené poistné, aj tak ho nezahŕňam do RZ dane ? Áno, príjem zdanený preddavkom vstupuje do RZD a príjem zdanený zrážkou nevstupuje
4. Kolegynina dcéra pracovala na zmluvu od 1 do 4 mesiaca, minimálna mzda, daň nulová, od septembra pracuje v Nemecku na zmluvu, platí všetky odvody. Musí si podať daňové ? Lebo keď si pýtala v Nemecku potvrdenie o príjme, tak povedali, že ho nepotrebuje. Podáva DP so všetkými príjmami
Ďakuejm.

odpovede v texte
petacuckova
22.02.08,06:23
A aké potvrdenie má dať zo zahraničia, keď jej nevystavili, lebo to vraj nepoznajú ? A platí si tam daň, tak ju bude tým pádom platiť aj na Slovensku znova ?
KvetkaK
22.02.08,06:39
Ak máš na potvrdení aj poistné tak ho odpočítaš.
Beriem túto odpoveď späť, som sa nejako pomýlila a myslela som že uvedenému zamestnancovi ide robiť daňové priznanie a nie ročné zúčtovanie. Ospravedlňujem sa. :rolleyes:
katkaj
22.02.08,06:41
A aké potvrdenie má dať zo zahraničia, keď jej nevystavili, lebo to vraj nepoznajú ? A platí si tam daň, tak ju bude tým pádom platiť aj na Slovensku znova ?

S nemeckom máme zmluvu o vyňatí príjmov. Bolo to tu už riešené

http://www.porada.sk/t46509-dp-typa-prijem-na-slovensku-a-v-nemecku.html
http://www.porada.sk/t48348-prijem-z-nemecka.html
nicolet
22.02.08,07:56
Veľmi pekne prosím o radu. Zamestnanec, ktorý je PN od 9/2007 v januari 2008 požiadal o RZD. Bohužial začiatkom februára zomrel. Je možné aj v tomto prípade urobiť RZD ?
seda
22.02.08,08:09
Dobrý deň, mám urobiť RZD zamestnancovi, kt. bol do 31.12.2006 SZČO, pri RZZP za r. 2006 mu vyšiel preplatok poistného. Mám mu to do RZD prirátať ako príjem? Má my to preukázať potvrdením z podania RZZP a úhradou? Predpokladám, že nie no chcem si to len overiť.
Andyke
22.02.08,14:14
Dobrý deň, mám urobiť RZD zamestnancovi, kt. bol do 31.12.2006 SZČO, pri RZZP za r. 2006 mu vyšiel preplatok poistného. Mám mu to do RZD prirátať ako príjem? Má my to preukázať potvrdením z podania RZZP a úhradou? Predpokladám, že nie no chcem si to len overiť.

Predpokladám, že preplatok z RZZP mu vyplatili v roku 2007. Mal by urobiť dodatočné DP typu B za rok 2006 a upraviť základ dane .

U Vás do RZD tento príjem nevstupuje.
brikina
24.02.08,13:03
prosím vás, zamestnanec si uplatnuje manželku na NCZD, ktorá robila 2 mesiace v Čechách a má potvrdenie o príjme v CZK. Čo s tým?

posuvam si otazku, mozno mi niekto poradi
seda
25.02.08,07:19
Predpokladám, že preplatok z RZZP mu vyplatili v roku 2007. Mal by urobiť dodatočné DP typu B za rok 2006 a upraviť základ dane .

U Vás do RZD tento príjem nevstupuje.


Dobrý deň, ďakujem za radu. Nie je možné zdaniť ten preplatok nejak v DP A za r. 2007., veľmi sa mi do toho dodatočného DP nechce. Ďakujem
macula
25.02.08,08:01
Ahojte,
ako postupovať keď ma zamestnanec požiadal o vykonanie RZD s tým,že mal ešte v priebehu roka 2007 ďalších 2 zamestnávateľov a od týchto 2 zamestnávateľov nemá Potvrdenie o príjmoch, pretože firmy už neexistujú a s majiteľmi sa nedá spojiť.Nemá ani výplatné pásky.
katkaj
25.02.08,08:09
Ahojte,
ako postupovať keď ma zamestnanec požiadal o vykonanie RZD s tým,že mal ešte v priebehu roka 2007 ďalších 2 zamestnávateľov a od týchto 2 zamestnávateľov nemá Potvrdenie o príjmoch, pretože firmy už neexistujú a s majiteľmi sa nedá spojiť.Nemá ani výplatné pásky.

Pokiaľ nepredložil do 15.2 aj potrebné potvrdenia tak nie ste povinný mu urobiť RZD a musí si urobiť DP.
Je problém keď nemá ani výplatné pásky. Asi by som sa skúsila obrátiť na príslušný DÚ ako ďalej

§ 38
Ročné zúčtovanie

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná ročné zúčtovanie podľa odsekov 1 a2 na základe údajov o zdaniteľnej mzde (§ 35 ods. 1), ktoré je povinný viesť podľa tohto zákona (§ 39), dokladov preukazujúcich nárok na zníženie základu dane a na daňový bonus a potvrdení o úhrne zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o zrazených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o nedoplatku dane z nepeňažných zdaniteľných príjmov a o priznanom a vyplatenom daňovom bonuse od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane. Zamestnanec je povinný doklady za uplynulé zdaňovacie obdobie predložiť zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, o vykonanie ročného zúčtovania a nepredloží požadované doklady v ustanovenom termíne, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).
jaanna
25.02.08,08:34
Pôvodca textu príspevku: rrrrr Pozri príspevok
Platime za zamestnanca DDP a chce si ho uplatnit v RZD. Je potrebne potvrdenie z prislusnej institucie?
Dakujem
Ak ho platíte ako zamestnávateľ, tak nie. Iba ak by si ho platil sám.
ľudka je offline (nepripojený) Nahlás príspevok
[Na Svetlo!] [Vypni tento príspevok ak je mimo, zlý a podobne! Ďakujeme za sprehľadnenie témy!]
0
Zaujíma ma ako je to, keď doloží zamestnanec potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa, v ktorom je uvedené zrazené poistné na DDS. Musí zamestnanec doložiť ešte potvrdenie od DDS?
Naďuša
25.02.08,09:29
Ahojte potrebujem poradiť
Zamestnankyňa na materskej,
pracovala od 1 - 3/2007 základ dane mala 77.000,-
od 4-9/07 bola na materskej dov.
od 10-12/07 na rodičovskej dov.
Požiadala ma o RZDP a chcela by v ňom odpočítať manžela. Manžel bol SZČO celý rok 2007 a jeho hrub. príjem bol 0,-. Takže by mala nárok na NČ na mažela 95.616,- alebo sa mýlim ???
Ako je to v tomto prípade s daňovým bonusom? Mohla by si ho uplatniť aj manželka, ktorá je na materskej??? :confused:
Ďakujem, za radu
jankasm
25.02.08,09:29
Zaujíma ma ako je to, keď doloží zamestnanec potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa, v ktorom je uvedené zrazené poistné na DDS. Musí zamestnanec doložiť ešte potvrdenie od DDS?

Podľa mňa nemusí. Zrážal mu ich predsa rovnako zamestnávateľ, a potvrdil to v potvrdení o príjme. Takže to stačí. ;)
jankasm
25.02.08,09:33
Ahojte potrebujem poradiť ffice:office" />
Ďakujem, za radu

Odpočítateľná položka na manžela je správne.
Čo sa týka bonusu, tak musí mať príjem za rok vyšší ako polovica minimálnej mzdy, čo je 46600,-. 46350,-. To má splnené, a to, že je na momentálne na materskej nie je žiadny problém. Takže môžeš jej urobiť RZD a douplatniť DB. :)
Upozorni ju však na to, že ak tento rok bude na RD, nebude mať teda potrebný príjem, a jej manžel by mal náhodou tiež príjem 0,- tak si ani jeden z nich dvoch nebude môcť DB uplatniť. :o
katkaj
25.02.08,09:41
Odpočítateľná položka na manžela je správne.
Čo sa týka bonusu, tak musí mať príjem za rok vyšší ako polovica minimálnej mzdy, čo je 46600,-. To má splnené, a to, že je na momentálne na materskej nie je žiadny problém. Takže môžeš jej urobiť RZD a douplatniť DB. :)
Upozorni ju však na to, že ak tento rok bude na RD, nebude mať teda potrebný príjem, a jej manžel by mal náhodou tiež príjem 0,- tak si ani jeden z nich dvoch nebude môcť DB uplatniť. :o

Janka polovica úhrnu minimálnej mzdy za rok 2007 je suma 46 350 :rolleyes:
Naďuša
25.02.08,09:47
Veľmi ste mi pomohli ďakujem takže som rozmýšľala správne :)
blazonko
25.02.08,11:08
Ahojte. Ako je to zo zrážkovou daňou.Dáva sa do ročného zúčtovania alebo nie? Máme totiž aj zamestnancov, ktorí majú od jedného zamestnávateľa obe dane.
katkaj
25.02.08,11:10
Ahojte. Ako je to zo zrážkovou daňou.Dáva sa do ročného zúčtovania alebo nie? Máme totiž aj zamestnancov, ktorí majú od jedného zamestnávateľa obe dane.

zrážková daň do RZD nevstupuje
blazonko
25.02.08,11:21
A poistné a príjmy, ktoré sa jej týkajú?
katkaj
25.02.08,11:24
A poistné a príjmy, ktoré sa jej týkajú?

samozrejme že tie tiež nevstupujú do RZD ;) Nič čo sa týka zrážkovej dane
blazonko
25.02.08,11:27
Vdaka za pomoc.
julia.m
25.02.08,20:36
Dobrý deň poraďáci, potrebovala by som poradiť. Som na materskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok. Tento rok si manžel vo svojom ročnom zúčtovaní dane uplatnil na mňa nezdaniteľný základ dane. Od marca by som chcela dať byt do prenájmu, ktorý som nadobudla ešte pred uzavretím manželstva, čiže príjem z prenájmu bude iba mojim príjmom. Chcem sa spýtať, za predpokladu, že do konca roka budem poberať naďalej rodičovský príspevok a príjem z prenájmu bude vo výške cca. 60.000,-Sk,
a/ budem musieť podať sama daňové priznanie?
b/ môže to urobiť manžel vo svojom ročnom zúčtovaní dane? Ak áno, môžem si od môjho príjmu odpočítať oslobodenú časť príjmu?
Čiže manžel by si vo svojom ročnom zúčtovaní dane uplatnil:
nezdaniteľný základ dane na manželku – príjem manželky znížený o oslobodenú časť príjmu (za rok 2007 to bolo vo výške 24.900,-Sk).

Viete mi niekto poradiť?

Vopred vďaka všetkým.
Petra29
25.02.08,20:47
Dobrý deň poraďáci, potrebovala by som poradiť. Som na materskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok. Tento rok si manžel vo svojom ročnom zúčtovaní dane uplatnil na mňa nezdaniteľný základ dane. Od marca by som chcela dať byt do prenájmu, ktorý som nadobudla ešte pred uzavretím manželstva, čiže príjem z prenájmu bude iba mojim príjmom. Chcem sa spýtať, za predpokladu, že do konca roka budem poberať naďalej rodičovský príspevok a príjem z prenájmu bude vo výške cca. 60.000,-Sk,
a/ budem musieť podať sama daňové priznanie?
b/ môže to urobiť manžel vo svojom ročnom zúčtovaní dane? Ak áno, môžem si od môjho príjmu odpočítať oslobodenú časť príjmu?
Čiže manžel by si vo svojom ročnom zúčtovaní dane uplatnil:
nezdaniteľný základ dane na manželku – príjem manželky znížený o oslobodenú časť príjmu (za rok 2007 to bolo vo výške 24.900,-Sk).

Viete mi niekto poradiť?

Vopred vďaka všetkým.

a) nie, tvoje príjmy neprekročia stanovenú hranicu /za r.2007 47808/, zdaniteľným príjmom je podľa §2 h)príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený /v tomto prípade čiaska 24900 je oslobodená/
b)v ročnom zúčt. manžel uplatní: nezdan.čiastka - 60000 /plná suma, nerozlišujem, či je oslobodená, či nie je predmetom dane/
barborka7
26.02.08,06:51
Ja by som potrebovala vedieť, či musím vystavovať potvrdenie o zaplatení dane na účely §50, ak si to zamestnanec v žiadosti zaškrtol, že žiada vystavenie potvrdenia, avšak nemá zaplatenú daň v takej výške, aby mohol tieto 2% darovať.
lienka26
26.02.08,10:23
Možno nie je na mieste moja otázka, ale predsa, mám v tom mierny chaos. Dokedy treba spraviť RZD? Do konca apríla? A do akého termínu je potrebné vystaviť Vyhlásenie na 2% a Potvrdenie o zaplatení dane?

Ďakujem
drobeceva
26.02.08,10:25
Možno nie je na mieste moja otázka, ale predsa, mám v tom mierny chaos. Dokedy treba spraviť RZD? Do konca apríla? A do akého termínu je potrebné vystaviť Vyhlásenie na 2% a Potvrdenie o zaplatení dane?

Ďakujem
RZD je potrebné urobiť do 31.3.2008, do 30.4.2008 Vyhlásenie na 2 %
lienka26
26.02.08,11:25
A Potvrdenie o zaplatení dane? V r. 06 sa uvádza aký dátum?
drobeceva
26.02.08,11:37
A Potvrdenie o zaplatení dane? V r. 06 sa uvádza aký dátum?
dátum, kedy si RZ urobila, najneskôr tam má byť dátum 31.3.2008
lienka26
26.02.08,11:56
Ešte by ma zaújmalo, ako mám postupovať u zamestnancov, ktorým robím RZ, ale už u nás nepracujú. Ako vyrovnať nedoplatok prípadne preplatok zamestnanca?
drobeceva
26.02.08,11:58
U preplatku nie je problém, ten im poukážeš na účet. Ak máš nedoplatok do 100.- Sk, s tým nemusíš robiť nič. Predpokladám, že vyššie nedoplatky nemáš.
katkaj
26.02.08,11:59
Ešte by ma zaújmalo, ako mám postupovať u zamestnancov, ktorým robím RZ, ale už u nás nepracujú. Ako vyrovnať nedoplatok prípadne preplatok zamestnanca?

preplatok im pošli na účet alebo nech si ho vyzdvihnú v pokladni.
Nedoplatok pokiaľ nemáš z čoho zraziť a je väčší ako 100,- Sk pričom si nežiadajú zamestnanci potvrdenia na darovanie 2% dane, tento oznám DÚ a oni už vyzvú zamestnanca na úhradu
lienka26
26.02.08,12:13
Túto skutočnosť treba DU ohlásiť na nejakom tlačive?
Denda
26.02.08,12:16
Ja len doplním,že je to §40 ods.5 Zákona o dani z príjmov a ročné zúčtovanie spolu so všetkými prílohami sa zasiela na daňový úrad v mieste trvalého bydliska zamestnanca.
julia.m
26.02.08,20:52
Pôvodca textu príspevku: julia.m
Dobrý deň poraďáci, potrebovala by som poradiť. Som na materskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok. Tento rok si manžel vo svojom ročnom zúčtovaní dane uplatnil na mňa nezdaniteľný základ dane. Od marca by som chcela dať byt do prenájmu, ktorý som nadobudla ešte pred uzavretím manželstva, čiže príjem z prenájmu bude iba mojim príjmom. Chcem sa spýtať, za predpokladu, že do konca roka budem poberať naďalej rodičovský príspevok a príjem z prenájmu bude vo výške cca. 60.000,-Sk,
a/ budem musieť podať sama daňové priznanie?
b/ môže to urobiť manžel vo svojom ročnom zúčtovaní dane? Ak áno, môžem si od môjho príjmu odpočítať oslobodenú časť príjmu?
Čiže manžel by si vo svojom ročnom zúčtovaní dane uplatnil:
nezdaniteľný základ dane na manželku – príjem manželky znížený o oslobodenú časť príjmu (za rok 2007 to bolo vo výške 24.900,-Sk).

Viete mi niekto poradiť?

Vopred vďaka všetkým.


a) nie, tvoje príjmy neprekročia stanovenú hranicu /za r.2007 47808/, zdaniteľným príjmom je podľa §2 h)príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený /v tomto prípade čiaska 24900 je oslobodená/
b)v ročnom zúčt. manžel uplatní: nezdan.čiastka - 60000 /plná suma, nerozlišujem, či je oslobodená, či nie je predmetom dane/


Ďakujem za radu a ešte by som sa chcela spýtať, že keby bol byt v manželovom vlastníctve, mohol by si odpočítať on v ročnom zúčtovaní čiastku 24.900,-Sk, ktorá je oslobodená a ešte aj na mňa uplatniť nezdaniteľný základ dane?

Vopred vďaka za odpoveď
Petra29
26.02.08,21:08
Ďakujem za radu a ešte by som sa chcela spýtať, že keby bol byt v manželovom vlastníctve, mohol by si odpočítať on v ročnom zúčtovaní čiastku 24.900,-Sk, ktorá je oslobodená a ešte aj na mňa uplatniť nezdaniteľný základ dane?

Vopred vďaka za odpoveď[/quote]

Takže po poriadku: príjem z prenájmu, nie je podľa §5, takže sa nezúčtuváva v ročnom zúčt., ale v podanom DP,
keďže manžel má aj príjmy z §5 /zamestnanie/, jeho príjem spolu s prenájmom /po odpočte 24900/ prekročí hranicu 47 800 a podáva DP.
V tomto prípade, ak je ten príjem manželov, manželka nemala nič /ani materskú, ani PN atd/, môže si manželku uplatniť celú /myslím nezdaniteľnú čiastku na ňu/ v rámci podaného DP
nicolet
27.02.08,05:02
Zamestnanec k nam nastúpil auguste r.2007. Na predloženom potvrdení o zdaniteľnej mzde od predchádzajúceho zamestnávateľa má uvedené zaplatené príspevky na doplnkové dôch.poistenie. Keď k nám nastúpil tvrdil že uvedené DDP zrušil. Mám mu zohľadniť pri RZD zaplatenú časť príspevkov na DDP alebo nie? Ďakujem.
janaZH
27.02.08,06:01
Dobrý deň.
Je v poriadku jeden rok si uplatniť doplnkové dôchodkové sporenie, alebo životné poistenie a v ďalšom roku nie, resp. naopak (z dôvodu nižšieho príjmu nie je potrebné znižovať základ dane aj o tieto nezdaniteľné časti)?
SilviaS
27.02.08,06:52
Dobrý den poradáci.
Práve robím ročné zúčtovanie dane za rok 2007 naším zamestancom
a chcem sa opýtať ak im vyšli nedoplatky 4,5,6 korún to im mám tiež strnúť,alebo to je už vysporiadanééé???
Poradte mi prosím vďaka Silvia:)
KvetkaK
27.02.08,06:55
Dobrý deň.
Je v poriadku jeden rok si uplatniť doplnkové dôchodkové sporenie, alebo životné poistenie a v ďalšom roku nie, resp. naopak (z dôvodu nižšieho príjmu nie je potrebné znižovať základ dane aj o tieto nezdaniteľné časti)?
Ja myslím, že je to v poriadku. Nieje povinnosť každý rok si uplatniť tieto nezdaniteľné časti.
KvetkaK
27.02.08,06:56
Dobrý den poradáci.
Práve robím ročné zúčtovanie dane za rok 2007 naším zamestancom
a chcem sa opýtať ak im vyšli nedoplatky 4,5,6 korún to im mám tiež strnúť,alebo to je už vysporiadanééé???
Poradte mi prosím vďaka Silvia:)
Je to vysporiadané. Nedoplatok do 100Sk sa neplatí.
drobeceva
27.02.08,07:01
Dobrý den poradáci.
Práve robím ročné zúčtovanie dane za rok 2007 naším zamestancom
a chcem sa opýtať ak im vyšli nedoplatky 4,5,6 korún to im mám tiež strnúť,alebo to je už vysporiadanééé???
Poradte mi prosím vďaka Silvia:)
V prípade, že chcú poukázať 2 % daní tak je potrebné zraziť aj tieto smiešne nedoplatky.
mariannka13
27.02.08,07:07
Ahojte,
môže si zamestnanec odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka celú alebo len jej časť podľa toho koľko mesiacov bol zamestnaný, napr. 1/2 ak bol zamestnaný 6 mesiacov? predtým bol študentom.
janaZH
27.02.08,07:26
Ahojte,
môže si zamestnanec odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka celú alebo len jej časť podľa toho koľko mesiacov bol zamestnaný, napr. 1/2 ak bol zamestnaný 6 mesiacov? predtým bol študentom.
Nárok na nezdaniteľnú časť majú aj študenti. Takže si uplatní celú nezdaniteľnú časť na daňovníka.
breckova
27.02.08,08:35
drobeceva: RZD je potrebné urobiť do 31.3.2008, do 30.4.2008 Vyhlásenie na 2 %

Je to teda tak, že RZD môžem urobiť vo výplate za marec vyplatenej 10.4.08 ?
katkaj
27.02.08,08:37
drobeceva: RZD je potrebné urobiť do 31.3.2008, do 30.4.2008 Vyhlásenie na 2 %

Je to teda tak, že RZD môžem urobiť vo výplate za marec vyplatenej 10.4.08 ?

vo výplate za marec musíš vrátiť preplatky. RZD musíš urobiť do 31.3.2008
VladoaKatka
27.02.08,08:41
drobeceva: RZD je potrebné urobiť do 31.3.2008, do 30.4.2008 Vyhlásenie na 2 %

Je to teda tak, že RZD môžem urobiť vo výplate za marec vyplatenej 10.4.08 ?

Ešte to môžeš aj vo výplate 02/2008 a nič nezmeškáš. Ja to praktizujem takto a mám istotu, že nebudem v časovej tiesni, ani nemusím robiť mimoriadné výplatné listiny.
breckova
27.02.08,08:57
Ďakujem Vám obom za odpovede. Pýtala som sa či môžem urobiť RZD aj vo výplate 03/2008, lebo nestíham všetkých zamestnancov dať do 02/2008. Viem, že to musí byť do 31.03.2008, ale v dani z príjmu by to bolo v tomto prípade zohľadnené až 10.04.2008. Nechcem mať problémy s daňovým úradom.
Tweety
27.02.08,08:59
Ďakujem Vám obom za odpovede. Pýtala som sa či môžem urobiť RZD aj vo výplate 03/2008, lebo nestíham všetkých zamestnancov dať do 02/2008. Viem, že to musí byť do 31.03.2008, ale v dani z príjmu by to bolo v tomto prípade zohľadnené až 10.04.2008. Nechcem mať problémy s daňovým úradom.
Môžeš.
breckova
27.02.08,09:02
Ďakujem
Vanesa34
27.02.08,09:11
Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Známy sporí deťom na stavebnom sporení, kde mu pripisujú úroky a s ních aj daň zrážkou a tiež sporí aj na vkladných knižkách. Môže za deti podať DP a žiadať daň zrážkou zo stavebného spor. a z knižiek naspäť? Vopred ďakujem.
KvetkaK
27.02.08,09:13
Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Známy sporí deťom na stavebnom sporení, kde mu pripisujú úroky a s ních aj daň zrážkou a tiež sporí aj na vkladných knižkách. Môže za deti podať DP a žiadať daň zrážkou zo stavebného spor. a z knižiek naspäť? Vopred ďakujem.
Áno môže podať DP za deti.
katkaj
27.02.08,09:13
Ďakujem Vám obom za odpovede. Pýtala som sa či môžem urobiť RZD aj vo výplate 03/2008, lebo nestíham všetkých zamestnancov dať do 02/2008. Viem, že to musí byť do 31.03.2008, ale v dani z príjmu by to bolo v tomto prípade zohľadnené až 10.04.2008. Nechcem mať problémy s daňovým úradom.

pokiaľ urobíš RZD do 31.3. a zohľadníš zamestnancom preplatky v mzde za marec 10.4. tak je to v poriadku :rolleyes:
jankasm
27.02.08,10:07
Zamestnanec k nam nastúpil auguste r.2007. Na predloženom potvrdení o zdaniteľnej mzde od predchádzajúceho zamestnávateľa má uvedené zaplatené príspevky na doplnkové dôch.poistenie. Keď k nám nastúpil tvrdil že uvedené DDP zrušil. Mám mu zohľadniť pri RZD zaplatenú časť príspevkov na DDP alebo nie? Ďakujem.

Myslím, že to je na rozhodnutí zamestnanca, nie na tebe. Ak to aj máš v potvrdení o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa, tak on v žiadosti o vykonanie RZD má vyplniť, či chce, alebo nie uplatniť tieto príspevky ako odpočet.
Ak DDP zrušil, tak pravdepodobne možno nechce. Ale nemôžeš o tom rozhodnúť ty. Ak si to v žiadosti o RZD neuviedol, tak mu ju nezohľadňuj. ;)
LenkaBr
27.02.08,10:43
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu alebo o uistenie.
Zníženie nezdaniteľnej časti na daňovníka, ak má príjem vyšší ako 100x ŽM vylučuje alebo nevylučuje uplatnenie nezdaniteľnej časti do výšky 12000 zo životného poistenia? (základná NzdČ sa znížila podľa par. na cca 91000).
Ďakujem
zabka83
27.02.08,10:52
Dobrý den, chcela by som Vas poprosit o radu prvykrat teraz robim za firmu rocne zuctovanie... Poradite mi ako to vypisat do toho tlaciva? Doniesli mi potvrdenia lebo robili vo viacerych firmach...
Napr. u jedneho:
po sčítani v r.01 89 827,-
r. 03: 12 062,-
r. 05 : 0,-
r. 11 : 4 845,-
r. 12 : 651,-
r. 13: 796,-

Deti nemá, ale ma manželku SZČO, ktorá nevykonala činnosť...

A kedze mu to robime ako firma uvadza sa to niekde v tom tlacive?
Dakujem velmi pekne.....
katkaj
27.02.08,11:16
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu alebo o uistenie.
Zníženie nezdaniteľnej časti na daňovníka, ak má príjem vyšší ako 100x ŽM vylučuje alebo nevylučuje uplatnenie nezdaniteľnej časti do výšky 12000 zo životného poistenia? (základná NzdČ sa znížila podľa par. na cca 91000).
Ďakujem

môže si uplatniť odpočet na životné poistenie v sume 12000
katkaj
27.02.08,11:18
Dobrý den, chcela by som Vas poprosit o radu prvykrat teraz robim za firmu rocne zuctovanie... Poradite mi ako to vypisat do toho tlaciva? Doniesli mi potvrdenia lebo robili vo viacerych firmach...
Napr. u jedneho:
po sčítani v r.01 89 827,-
r. 03: 12 062,-
r. 05 : 0,-
r. 11 : 4 845,-
r. 12 : 651,-
r. 13: 796,-

Deti nemá, ale ma manželku SZČO, ktorá nevykonala činnosť...

A kedze mu to robime ako firma uvadza sa to niekde v tom tlacive?
Dakujem velmi pekne.....

odpočet na manželku je v riadku 2b ročného zúčtovania. Údaje od všetkých zamestnávateľov aj od Vás sa spočítajú a vpisujú do jednotlivých riadkov ročného zúčtovania.
sabonis
27.02.08,12:28
Dobry den, mam nasledovnu otazku:
V roku 2007 som bol zamestnany vo f. XX, kde mi robia zuctovanie dane. V inej firme som pracoval na dohodu, kde som za rok 2007 zarobil cca 45000 Sk. Musim priznat tych 45tis u svojho "normalneho" zamestnavatela a musim z nich zaplatit dane? Dakujem
katkaj
27.02.08,12:34
Dobry den, mam nasledovnu otazku:
V roku 2007 som bol zamestnany vo f. XX, kde mi robia zuctovanie dane. V inej firme som pracoval na dohodu, kde som za rok 2007 zarobil cca 45000 Sk. Musim priznat tych 45tis u svojho "normalneho" zamestnavatela a musim z nich zaplatit dane? Dakujem


pokiaľ bola dohoda zdanená zrážkou tak je to už vysporiadané a nemusí sa to oznamovať zamestnávateľovi. Pokiaľ ale bola dohoda zdanená preddavkom tak ste potvrdenie o príjme z tejto dohody mali odovzdať svojmu zamestnávateľovi spolu s žiadosťou o vykonanie RZD
jankasm
27.02.08,12:41
Dobry den, mam nasledovnu otazku:
V roku 2007 som bol zamestnany vo f. XX, kde mi robia zuctovanie dane. V inej firme som pracoval na dohodu, kde som za rok 2007 zarobil cca 45000 Sk. Musim priznat tych 45tis u svojho "normalneho" zamestnavatela a musim z nich zaplatit dane? Dakujem

Súhlasím a doplním, že daň z toho už zaplatená bola. Takže aj keď to priznáte súčasnému zamestnávateľovi, ten Vám to len zahrnie do ročného zúčtovania, ale daň z toho platiť nebudete.
Ak boli mesačné príjmy z dohody do 5000,- tak boli zdanené zrážkovou daňou, a tieto priznávať nemusíte. Ak však boli príjmy v mesiaci viac ako 5000,- tak tie prizať musíte. Firma, kde ste pracovali na dohodu Vám určite vystavila potvrdenie o príjme. V tom potvrdení vidieť či to bol príjem zdanený preddavkovo alebo zrážkovo. Preddavkový príjem je hneď v prvej časti, zrážkový je len v druhej, asi trojriadkovej časti tlačiva. ;)
margaretka71
27.02.08,13:44
Prosím o radu. Manžel si chce u svojho zamestnávateľa uplatniť zníženie základu dane na maželku. Zamestnávateľ od neho požaduje okrem potvrdení o mojich príjmoch za rok 2007 ešte aj potvrdenie zo sociálnej poisťovne, či som poberala nemocenské dávky. Je to potrebné k ročnému zúčtovaniu, ja to od našich zamestnancov nežiadam?
katkaj
27.02.08,14:20
Prosím o radu. Manžel si chce u svojho zamestnávateľa uplatniť zníženie základu dane na maželku. Zamestnávateľ od neho požaduje okrem potvrdení o mojich príjmoch za rok 2007 ešte aj potvrdenie zo sociálnej poisťovne, či som poberala nemocenské dávky. Je to potrebné k ročnému zúčtovaniu, ja to od našich zamestnancov nežiadam?
nie je to potrebné, v žiadosti o vykonanie RZD uvedie sumárny príjem manželky a tým berie na seba zodpovednosť o správnosti týchto údajov. Žiadnymi potvrdeniami výšku tohto príjmu nemusí dokladovať. Jasne je tam napísané:
II.Okrem nároku na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, uplatňujem nárok:

2.na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) (§ 11 ods. 3 zákona), ktorá žila so mnou v tomto zdaňovacom období v (spoločnej) domácnosti a čestne vyhlasujem [§ 37 ods. 1 písm. a) zákona], že
a) nemala vlastné príjmy 4) alebo
b) mala vlastné príjmy znížené o zaplatené povinné poistné a príspevky, okrem príjmov uvedených v § 11
ods. 5 zákona 4).
margaretka71
27.02.08,14:57
Ďakujem katkaj za odpoveď. A som tiež toho názoru, že to nieje vôbec potrebné dokladovať. Ja som síce čerstvá mzdárka, ale toto som ešte nikde nepočula, aby niekto žiadal. Prajem pekný zbytok dňa.
katkaj
27.02.08,15:00
Ďakujem katkaj za odpoveď. A som tiež toho názoru, že to nieje vôbec potrebné dokladovať. Ja som síce čerstvá mzdárka, ale toto som ešte nikde nepočula, aby niekto žiadal. Prajem pekný zbytok dňa.

dosť veľa mzdárok ešte žiada zbytočné papiere od svojich zamestnancov ;)
zabka83
27.02.08,16:26
odpočet na manželku je v riadku 2b ročného zúčtovania. Údaje od všetkých zamestnávateľov aj od Vás sa spočítajú a vpisujú do jednotlivých riadkov ročného zúčtovania.

Dakujem velmi pekne, len sa chcem este opytat ja v tom ročnom zučtovaní nemam 2b...ale je tam uvedene riadok 30 a tam je nejake udaje o manzelke...
Ale mozno mam ine tlacivo...
muphee
27.02.08,17:26
Ahojte! Mám jednu (možno, že blbú) otázku.
Moja mama pracovala v minulom roku na dohodu. Bola celý rok ako dobrovoľne nezamestnaná, čiže platila sama do ZP. Od septembra vykonáva funkciu predsedu SVB, za ktorú dosáva odmenu. Iné príjmy nemala. Keď si urobí DP, môže žiadať naspäť daň? Je to zrážková daň, príjmy mala okolo 30 tisíc. Ďakujem za predpovede!
margaretka71
27.02.08,19:18
Iba starobní dôchodcovia si môžu žiadať späť zrážkovú daň. A tvoja mama nemala ani takú výšku príjmov, aby musela podávať daňové priznanie. A príjmy podliehajúce zrážkovej dani sú už vysporiadané príjmy, takže podľa mňa nemá nárok na vrátenie zrážkovej dane.
katkaj
27.02.08,19:21
Dakujem velmi pekne, len sa chcem este opytat ja v tom ročnom zučtovaní nemam 2b...ale je tam uvedene riadok 30 a tam je nejake udaje o manzelke...
Ale mozno mam ine tlacivo...

no tak ale to si potom v zlom tlačive. Pretože riadok 30 je v Daňovom priznaní typ A a nie v ročnom zúčtovaní. To je dosť veľký rozdiel ;)
katkaj
27.02.08,19:22
Ahojte! Mám jednu (možno, že blbú) otázku.
Moja mama pracovala v minulom roku na dohodu. Bola celý rok ako dobrovoľne nezamestnaná, čiže platila sama do ZP. Od septembra vykonáva funkciu predsedu SVB, za ktorú dosáva odmenu. Iné príjmy nemala. Keď si urobí DP, môže žiadať naspäť daň? Je to zrážková daň, príjmy mala okolo 30 tisíc. Ďakujem za predpovede!

kedže mala príjem do 47 808 tak sa jej v DP vráti celá daň ;)
Evanka
27.02.08,20:10
Ahojte! Mám jednu (možno, že blbú) otázku.
Moja mama pracovala v minulom roku na dohodu. Bola celý rok ako dobrovoľne nezamestnaná, čiže platila sama do ZP. Od septembra vykonáva funkciu predsedu SVB, za ktorú dosáva odmenu. Iné príjmy nemala. Keď si urobí DP, môže žiadať naspäť daň? Je to zrážková daň, príjmy mala okolo 30 tisíc. Ďakujem za predpovede!
Predpokladám, že z dohody jej zamestnávateľ odvádzal daň. Mama si podá DP a odvedenú daň jej DÚ vráti.
Evanka
27.02.08,20:15
Iba starobní dôchodcovia si môžu žiadať späť zrážkovú daň. A tvoja mama nemala ani takú výšku príjmov, aby musela podávať daňové priznanie. A príjmy podliehajúce zrážkovej dani sú už vysporiadané príjmy, takže podľa mňa nemá nárok na vrátenie zrážkovej dane.
Ktorý § hovorí, že iba starobní dôchodcovia môžu žiadať o vrátenie zrážkovej dane? Nesúhlasím s tým názorom.
O vrátenie dane (nielen zrážkovej) môže požiadať každý, komu vyjde preplatok na dani.
nicolet
28.02.08,05:02
Myslím, že to je na rozhodnutí zamestnanca, nie na tebe. Ak to aj máš v potvrdení o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa, tak on v žiadosti o vykonanie RZD má vyplniť, či chce, alebo nie uplatniť tieto príspevky ako odpočet.
Ak DDP zrušil, tak pravdepodobne možno nechce. Ale nemôžeš o tom rozhodnúť ty. Ak si to v žiadosti o RZD neuviedol, tak mu ju nezohľadňuj. ;)


Ďakujem.
ludmila12
28.02.08,08:47
Viď § 46 minimálna výška dane ale ak nepoberá starobný dôchodok sa predsa na ňu vzťahuje celá nezdaniteľná čiastka dane 95.616.-Sk, v daň.priznaní si premení zrážkovú daň na preddavkovú a celá sa jej vráti
vinea
28.02.08,11:51
dobrý den,
ja mam tku nezvicajnu otazku. Má ZC nárok na nezdanitelnu cast na manzelku, ak manželka ja :
1- občiankou iného statu,
2-má tu trvalý pobyt - zatial na 5 rokov ..

Dakume za odopoved
Muška
28.02.08,12:27
dobrý den,
ja mam tku nezvicajnu otazku. Má ZC nárok na nezdanitelnu cast na manzelku, ak manželka ja :
1- občiankou iného statu,
2-má tu trvalý pobyt - zatial na 5 rokov ..

Dakume za odopoved

áno.

zákon o Dani z príjmu § 11 - hovorí o "manželke" a odvoláva sa na § 115 obč. zákonníka a to je:
§ 115
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale
žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby.
Hepi
28.02.08,14:18
Prosím poradiť, či vykonám správne ročné zúčtovanie. Zamestnanec v našej firme zamestnaný od 06/2007 žiada o vykonanie RZD. Priniesol si potvrdenie o poberaní dávok v hmotnej núdzi, ktoré dostával prvých 5 mesiacov roku 2007. Čo s tým? Podľa mňa to nie je jeho príjem, alebo sa mýlim?
katkaj
28.02.08,14:20
Prosím poradiť, či vykonám správne ročné zúčtovanie. Zamestnanec v našej firme zamestnaný od 06/2007 žiada o vykonanie RZD. Priniesol si potvrdenie o poberaní dávok v hmotnej núdzi, ktoré dostával prvých 5 mesiacov roku 2007. Čo s tým? Podľa mňa to nie je jeho príjem, alebo sa mýlim?

dávky v hmotnej núdzi nie sú jeho zdaniteľným príjmom čiže do jeho RZD nevstupujú ;)
Zuzanak1
28.02.08,14:43
Dobrý deň, len si chcem overiť, či "materská", ktorú poberala ku koncu roka 2007 zamestnankyňa sa jej pri RZ zaráta do úhrnu príjmov, alebo sa to posudzuje ako príjem, len pre manžela. Ďakujem.
katkaj
28.02.08,14:45
Dobrý deň, len si chcem overiť, či "materská", ktorú poberala ku koncu roka 2007 zamestnankyňa sa jej pri RZ zaráta do úhrnu príjmov, alebo sa to posudzuje ako príjem, len pre manžela. Ďakujem.

Materská = materský príspevok ? Pokiaľ áno tak tento nie je zdaniteľným príjmom zamestnankyne ale na účely uplatnenia odpočtu manželky sa považuje za vlastný príjem manželky.

Rodičovský príspevok nie je ani zdaniteľným príjmom ani sa nepovažuje za vlastný príjem manželky na uplatnenie odpočtu na manželku
Zuzanak1
28.02.08,15:00
Materská = materský príspevok ? Pokiaľ áno tak tento nie je zdaniteľným príjmom zamestnankyne ale na účely uplatnenia odpočtu manželky sa považuje za vlastný príjem manželky.

Rodičovský príspevok nie je ani zdaniteľným príjmom ani sa nepovažuje za vlastný príjem manželky na uplatnenie odpočtu na manželku
Ďakujem.
vinea
28.02.08,15:23
dakujem za predchadzajucu odpoved...

Mam dalsiu otazku...
ZC za 6 mesiacov zarobil 69000 tis. Sk,6 mesiacov bol PN
1- má narok na celu odpoc. položku 95616,-manžela ma invalida, tiez ma narok na celu odp.položkzu 95616,-? na seba ?

Ja si myslim že ano, ale prijmem opravu ak sa mýlim...
Dakujem
jopo.home
28.02.08,16:03
Dobrý den potrebujem poradit, kamoska mala za rok 2007 ked bola zamestnana uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov 65424,- - teda ciastkový zaklad dane 56859 a teda uhrn preddavkov na dan 9288...nezdanitelna cast na danovnika 7968 sk a 10 mesiacov robila na zivnost a zarobila 313900 sk, zaplatila si zdravotnu 10x, zivotnu poistka jej dosla 11514 sk, chce si uplatnit 40% pausalne vydavky, neuplatnuje si bonus na dieta a ani na manzelku, socialku neplatila....ako prosim vypocitam danove priznanie? kolko bude platit? velmi prosim o podrobnejsi postup ak bude niekdo ochotny, dakujem
jopo.home
28.02.08,17:06
Prosim poradte mi niekdo velmi prosim
Pepa
28.02.08,17:37
Par. 5 príjem 65424,-
poistné 8565,-
ČZD 56859,-

Par. 6 Príjem 313900,-
výdaj = 40% 125560,- + poistné 10x1064
spolu 136200,-
ČZD - 177700,-

Základ dane 234559,-
- NČ 95616,-
- živ. poistka 11514,-
Základ dane 127429,-
Daň 24211,-
Zraz.preddavky 9288,-
Daň na úhradu 14923,-
katkaj
28.02.08,19:44
dakujem za predchadzajucu odpoved...

Mam dalsiu otazku...
ZC za 6 mesiacov zarobil 69000 tis. Sk,6 mesiacov bol PN
1- má narok na celu odpoc. položku 95616,-manžela ma invalida, tiez ma narok na celu odp.položkzu 95616,-? na seba ?

Ja si myslim že ano, ale prijmem opravu ak sa mýlim...
Dakujem


Áno aj zamestnanec aj invalidný dôchodca majú nárok na odpočítateľnú položku 95.616
janaZH
29.02.08,08:36
Ešte pred konečným spracovaním miezd overujem:
- nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka majú aj zamestnanci na dlhodobej PN, ženy na materskej a rodičovskej dovolenke
- nárok na nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá nemá vlastný príjem, si môže v plnej výške uplatniť manžel
- do vlastného príjmu manželky sa nezaratáva rodičovský príspevok
- zamestnanec si môže dodatočne uplatniť bonus na deti, ktorý si v priebehu roka neuplatňoval; môžnosť uplatnenia aj pri práci na dohodu (samozrejme pri splnení podmienok výšky zárobku)
Ďakujem.
Tweety
29.02.08,08:38
Ešte pred konečným spracovaním miezd overujem:
- nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka majú aj zamestnanci na dlhodobej PN, ženy na materskej a rodičovskej dovolenke
- nárok na nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá nemá vlastný príjem, si môže v plnej výške uplatniť manžel
- do vlastného príjmu manželky sa nezaratáva rodičovský príspevok
- zamestnanec si môže dodatočne uplatniť bonus na deti, ktorý si v priebehu roka neuplatňoval; môžnosť uplatnenia aj pri práci na dohodu (samozrejme pri splnení podmienok výšky zárobku)
Ďakujem.
- v zásade áno, ak mali zdaniteľný príjem - náhrada príjmu a nemocenské nie sú zdaniteľným príjmom, ani materské, ani rodičovský príspevok
- áno
- áno
- áno
vinea
29.02.08,10:54
dakujem...
Ak som tomu dobre pochodpila, tak ma nárok zamestnanec na odpočítatelnu položku 95616,-, aj na manžela, ak ten manžel je invalidný dôchodca, a nema iny prijem , len invalidný dôchodok )
Takže v RZ v bode 2a - 95616
v bode 2b - 95616


Nebere sa do uvahy výška invalidného dôchodku ?
katkaj
29.02.08,10:57
dakujem...
Ak som tomu dobre pochodpila, tak ma nárok zamestnanec na odpočítatelnu položku 95616,-, aj na manžela, ak ten manžel je invalidný dôchodca, a nema iny prijem , len invalidný dôchodok )
Takže v RZ v bode 2a - 95616
v bode 2b - 95616


Nebere sa do uvahy výška invalidného dôchodku ?

Výška invalidného dôchodku sa na účely odpočtu na manžela považuje za jeho príjem. Takže na manžela si uplatní 95616 - vyplatený dôchodok
Andula111
29.02.08,12:32
Milí poraďáci, už sa mi od rána krížia oči z prehliadania príspevkov. Nikde som však nenašla môj prípad.
Časť roku 2007 bola sestra nezamestnaná. Príjem zo závislej činnosti mala 5158,-- Sk.
Jej manžel počas celého roka 2007 pracoval a jeho príjem zo závislej činnosti bol 316.406,-- Sk.
V roku 2007 predali byt a po odrátaní nákladov na jeho rekonštrukciu a kúpnej ceny bytu vyšli zdaniteľné náklady 40 tis.
1. Daňové priznania podávajú obaja.
2. Ona si odpočíta odpočitateľnú položku na seba 95.616,-- Sk a zdaní iba príjem zo závislej činnosti.
3. On si môže uplatniť časť odpočítateľnej položky na manželku (95616-5158 jej príjem zo závislej činnosti)?
4. Príjem z bytu - teda tých 40 tis. môže zdaniť iba on? Keď som to rátala krížom - krážom vyšlo mi to takto najvýhodnejšie. Potrebujú každú korunu.
5. Ona podá daňové priznanie na tlačive A
6. On podá daňové priznanie na tlačive B
No neviem či som sa vyjadrila zrozumiteľne, lebo už som z toho fakt otarená:(.
Vrelá vďaka všetkým. :o
MS77
29.02.08,13:14
Ahojte,
asi sa moc zaoberam detailami, chcem sa opytať možem vykonat RZD študentovi, ktorý pracoval celý rok u nas a uplatoval si nezdanitelné časti, pricom jeho príjem za celý rok nie je väčší ako 47 808 Sk?
Tweety
29.02.08,13:16
Ahojte,
asi sa moc zaoberam detailami, chcem sa opytať možem vykonat RZD študentovi, ktorý pracoval celý rok u nas a uplatoval si nezdanitelné časti, pricom jeho príjem za celý rok nie je väčší ako 47 808 Sk?
AK oň požiadal, môžeš.
Drahuš
29.02.08,17:54
Dobrý večer!
Myslím si správne? zamestnanec doniesol 2 potvrdenia z poisťovní na uplatnenie nezdaniteľ. časti základu dane FO, že má zaplatené finančné prostriedky na životné poistenie: v jednej poisťovni 11080,-Sk a v druhej poisťovni 11000,-Sk. Ja som mu uplatnila 12000,-Sk, čo je maximum.
Ďakujem
Zuziana
29.02.08,18:45
Možno vykonať RZD zamestnankyni, ktorá bola zamestnaná 8 mesiacov vo firme X, potom sa presťahovala do zahraničia, kde nemala do konca roka žiaden príjem a firma X bola jej posledným platiteľom dane?