Andyke
29.02.08,19:47
Áno
Tanina72
29.02.08,20:47
Poprosím Vás o odsúhlasenie vyplnenia DP typ A pre starobnú dôchodkyňu, kt poberal príjmy zo ZČ vo výške 46.410,- poistné 3714 , zrážková daň 8.109,- Sk.. má študujúceho syna .. r. 32 46410 r. 33 3714 r. 3442696
postup je následovný:
r. 36 - 42696
r. 54 - 0
r. 55 - 6570
r. 59 - 6570
r. 63 - 8109
r. 65 - 8109
v podanom DP si bude žiadať vrátenie preplatku a vyplatenie daňového bonusu.... Správne?
ďakujem za odpovede..
Anja111
01.03.08,06:12
Poprosím Vás o odsúhlasenie vyplnenia DP typ A pre starobnú dôchodkyňu, kt poberal príjmy zo ZČ vo výške 46.410,- poistné 3714 , zrážková daň 8.109,- Sk.. má študujúceho syna .. r. 32 46410 r. 33 3714 r. 3442696
postup je následovný:
r. 36 - 42696
r. 54 - 0
r. 55 - 6570
r. 59 - 6570
r. 63 - 8109
r. 65 - 8109
v podanom DP si bude žiadať vrátenie preplatku a vyplatenie daňového bonusu.... Správne?
ďakujem za odpovede..

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t69628-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#hore)

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
Tanina72
02.03.08,14:25
ako starobná dôchodkyňa má nárok na vysporiadanie a vrátenie zaplatenej zrážkovej dane.... suma jej príjmov neprekročila hranicu 50% príjmov podľa § 11 odst. 2 písm. ... preto sa pýtam, či to mám správne....
Anja111
02.03.08,15:03
ako starobná dôchodkyňa má nárok na vysporiadanie a vrátenie zaplatenej zrážkovej dane.... suma jej príjmov neprekročila hranicu 50% príjmov podľa § 11 odst. 2 písm. ... preto sa pýtam, či to mám správne....
Odpoveď máš v predchádzajúcom príspevku, t.j. daň sa platí ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33. A to aj vtedy, ak sú jeho príjmy nižšie ako 50% príjmov podľa § 11...
Tanina72
02.03.08,15:17
Ďakujem ... to mi je jasné... ona si neuplatňovala daňový bonus a teraz si ho chce pri daňovom priznaní uplatniť...
Monika Kováčová
02.03.08,15:31
Poprosím Vás o odsúhlasenie vyplnenia DP typ A pre starobnú dôchodkyňu, kt poberal príjmy zo ZČ vo výške 46.410,- poistné 3714 , zrážková daň 8.109,- Sk.. má študujúceho syna .. r. 32 46410 r. 33 3714 r. 3442696
postup je následovný:
r. 36 - 42696
r. 54 - 0
r. 55 - 6570
r. 59 - 6570
r. 63 - 8109
r. 65 - 8109
v podanom DP si bude žiadať vrátenie preplatku a vyplatenie daňového bonusu.... Správne?
ďakujem za odpovede..


Anja ti odpovedala správne:
a ty pozri aj sem: http://www.porada.sk/blog.php?b=100
Tanina72
02.03.08,15:54
fajn, ďakujem všetkým....
Tanina72
02.03.08,17:23
Mojim zámerom nebolo nikoho rozčúliť... ak sa tak stalo, ospravedlňujem sa.... a ešte raz ďakujem...
erika_H
02.03.08,19:10
Dobrý deň.Ročné zúčtovanie dane má zamestnávateľ povinnosť vypracovať do 31.3.2008 (za rok 2007).daň môže vysporiadať v aprílovej výplate za marec áno? ďakujem.
jankasm
02.03.08,19:17
Dobrý deň.Ročné zúčtovanie dane má zamestnávateľ povinnosť vypracovať do 31.3.2008 (za rok 2007).daň môže vysporiadať v aprílovej výplate za marec áno? ďakujem.

Áno, presne tak. ;)
erika_H
02.03.08,19:20
Ďakujem Janka.Ale ak vypracuje ročné zúčtovanie dane už teraz začiatkom marca,môže daň vysporiadať aj do februárovej výplaty,áno?nie je presne uvedené že v apríli musí zamestnávateľ vysporiadať daň.
Iba ak že do 30.4.2007 musí vysporiadať daň zo závislej činnosti.
Rozumiem tomu prosím správne?
jamis
02.03.08,19:23
Ďakujem Janka.Ale ak vypracuje ročné zúčtovanie dane už teraz začiatkom marca,môže daň vysporiadať aj do februárovej výplaty,áno?nie je presne uvedené že v apríli musí zamestnávateľ vysporiadať daň.
Iba ak že do 30.4.2007 musí vysporiadať daň zo závislej činnosti.
Rozumiem tomu prosím správne?

Zákon hovorí, že najneskôr v marcovej výplate. Takže je to na zamestnávateľovi. Keď nebude vo februárovej výplate, tak žiadny zákon neporuší.

§ 38 zákona o dani z príjmu

(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods.
jankasm
02.03.08,19:24
Ďakujem Janka.Ale ak vypracuje ročné zúčtovanie dane už teraz začiatkom marca,môže daň vysporiadať aj do februárovej výplaty,áno?nie je presne uvedené že v apríli musí zamestnávateľ vysporiadať daň.
Iba ak že do 30.4.2007 musí vysporiadať daň zo závislej činnosti.
Rozumiem tomu prosím správne?

Áno, rozumieš tomu úplne správne. Zamestnávateľ musí RZD vykonať do 31.03.2008 /môže kľudne aj v januári ;)/ a vysporiadať daň najneskôr v marcovej výplate /ale môže aj kedykoľvek skôr, takže kľudne aj vo výplate za mesiac január/. :)
Magma
02.03.08,21:28
Mám 2 zamestnávateľov. Môžem požiadať o RZD toho zamestnávateľa kde som si neuplatňovala NCZD?
Slim
03.03.08,07:50
Robím zamestnancovi RZD a mám dilemu. Priniesol mi potvrdenie zo SP ,že mu bola vyplatená dávka v nezamestnanosti 80 750,-sk. Od 01.07.2007 je našim zamestnancom. Mám dať tento príjem do príjmov od " iného zamestnávateľa "? Tým pádom bude mať dosť vysoký nedoplatok. Vďaka za rady.
katkaj
03.03.08,07:53
Robím zamestnancovi RZD a mám dilemu. Priniesol mi potvrdenie zo SP ,že mu bola vyplatená dávka v nezamestnanosti 80 750,-sk. Od 01.07.2007 je našim zamestnancom. Mám dať tento príjem do príjmov od " iného zamestnávateľa "? Tým pádom bude mať dosť vysoký nedoplatok. Vďaka za rady.

dávka v nezamestnanosti nie je jeho zdaniteľným príjmom.
nane
03.03.08,07:57
Dobrý deň,
poprosím super poraďákov o radu.
Zamestnanec mal príjmy zo záv. čin. od troch zamestnávateľov. Okrem toho je registrovaný na DÚ ako sprostredkovateľ poistenia. V r. 2007 však príjmy zo sprostredkovania poistenia nedosiahol. Podľa mňa mu mohol RZD vykonať posledný zamestnávateľ. Ten to odmietol a tak si bude podávať sám DP.
Bude to DP FO typ A. Správne?
katkaj
03.03.08,07:59
Dobrý deň,
poprosím super poraďákov o radu.
Zamestnanec mal príjmy zo záv. čin. od troch zamestnávateľov. Okrem toho je registrovaný na DÚ ako sprostredkovateľ poistenia. V r. 2007 však príjmy zo sprostredkovania poistenia nedosiahol. Podľa mňa mu mohol RZD vykonať posledný zamestnávateľ. Ten to odmietol a tak si bude podávať sám DP.
Bude to DP FO typ A. Správne?


pokiaľ do 15.2. požiadal zamestnávateľa o vykonanie RZD a priniesol všetky potrebné doklady tak zamestnávateľ mu musí vykonať RZD.
Ak ale nepožiadal tak urobí DP typ A
nane
03.03.08,08:10
pokiaľ do 15.2. požiadal zamestnávateľa o vykonanie RZD a priniesol všetky potrebné doklady tak zamestnávateľ mu musí vykonať RZD.
Ak ale nepožiadal tak urobí DP typ A
Katka ďakujem,
ja som to tvrdila tiež, ale niektoré mzdárky majú "vlastné pravidlá" a niekedy zamestnanci radšej ustúpia.
katkaj
03.03.08,08:14
Katka ďakujem,
ja som to tvrdila tiež, ale niektoré mzdárky majú "vlastné pravidlá" a niekedy zamestnanci radšej ustúpia.

ale zákon je nad "vlastné pravidlá" :confused: Pokiaľ naozaj do 15.2. požiadal o vykonanie RZD a dodal všetky potvrdenia tak by som trvala na vykonaní RZD.
Osimka
03.03.08,08:43
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať, keď nedoplatok na dani je 6 Sk, mám to strhnúť zamestnancovi? Aký je interval na vyplatenie a strhnutie dane akú sumu musí prekročiť?Dík
KvetkaK
03.03.08,08:45
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať, keď nedoplatok na dani je 6 Sk, mám to strhnúť zamestnancovi? Aký je interval na vyplatenie a strhnutie dane akú sumu musí prekročiť?Dík
Nedoplatok do 100Sk nestrhávaš, iba ak sa zamestnanec rozhodne použiť 2% z daní. ;)
Magma
03.03.08,09:58
Mám 2 zamestnávateľov. Môžem požiadať o RZD toho zamestnávateľa kde som si neuplatňovala NCZD?



posúvam otázku
katkaj
03.03.08,10:56
Mám 2 zamestnávateľov. Môžem požiadať o RZD toho zamestnávateľa kde som si neuplatňovala NCZD?

Pokiaľ u jedného sa uplatňuje odpočet a u druhého nie tak by sa v prvom rade malo žiadať o RZD u zamestnávateľa kde si uplatňuješ odpočet.

§ 38
Ročné zúčtovanie
(1) Zamestnanec, ktorý v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, alebo zamestnanec, ktorý okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti poberal príjmy, z ktorých sa vyberá daň podľa § 43, pri ktorých neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11,môže písomne požiadať posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane.122) Ak zamestnanec neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).
Osimka
03.03.08,11:02
Prepáčte, ale chcem sa ešte uistiť. Zamestnanec má v potvrdení o príjme od iného zamestnávateľa príspevok na DDS,ÚS,ŽP - riadok 10 a v riadku 9 zrazené príspevky na doplnkové dôchod.sporenie. Okrem toho má potvrdenia od poisťovní na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane. Všetky tieto sumy mám v ročnom zúčtovaní dane uplatniť do nezdaniteľných častí zamestnancovi?
Osimka
03.03.08,12:19
Prosím pomôžte
zsazsula
03.03.08,12:40
Ahojte ako je to s preplatkami ak zamestnanec ma preplatok na dani 70.-Sk
Dik...................:)
jankasm
03.03.08,12:43
Prepáčte, ale chcem sa ešte uistiť. Zamestnanec má v potvrdení o príjme od iného zamestnávateľa príspevok na DDS,ÚS,ŽP - riadok 10 a v riadku 9 zrazené príspevky na doplnkové dôchod.sporenie. Okrem toho má potvrdenia od poisťovní na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane. Všetky tieto sumy mám v ročnom zúčtovaní dane uplatniť do nezdaniteľných častí zamestnancovi?

Z potvrdenia môžeš podľa mňa použiť len r. 9, pretože len zrazené príspevky na DDS, ktoré zráža a odvádza zamestnávateľ, môžeš uznať a započítať aj bez potvrdenia od príslušnej DDS.
Na uplatnenie odpočtu životnej poistky a účelového sporenia musíš mať potvrdenie z poisťovní. ;) Bez nich to uznať nemôžeš.
zsazsula
03.03.08,13:08
Ahojte ako je to s preplatkami ak zamestnanec ma preplatok na dani 70.-Sk
Dik...................:)


posúvam otázku
katkaj
03.03.08,13:12
Ahojte ako je to s preplatkami ak zamestnanec ma preplatok na dani 70.-Sk
Dik...................:)

treba mu ho vyplatiť cez mzdu do konca apríla ;)
erika_H
03.03.08,16:52
Ďakujem Janke sm a Jamis za odpovede.
sofi05
03.03.08,22:42
prosim Vas, ako je to z doplatenim danoveho bonusu za rok 2006 v rocnom zuctovani dane za rok 2007. moze v takom pripade robit RZ zamestnavatel?
daskujem za Vase odpovede :)
Andyke
04.03.08,01:45
Pokiaľ chce zamestnanec dodatočne doplatiť daňový bonus za rok 2006, tak ak ste mu robili RZD za rok 2006 a neprihliadalo sa, treba mu vydať potvrdenie o vydaní výsledku RZD a má si podať DP on.

Viď tlačivo:
2.Strana: III.časť
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/roczuc05.doc
LenkaBr
04.03.08,08:17
Prosím o radu: Mám zamestnanca, ktorý k nám nastúpil 1.12.07, má dvoch synov, ale kedze priniesol potvrdenia zo školy až v januári 08, DB som za december neuplatnila, hoci mal uhrn prijmov 13505,-. Požiadal ma o vykonanie RZ a priniesol potvrdenie o príjme od min. zamestnávateľa, kde poberal minimálnu mzdu. Uňho si síce uplatnil DB za 11 mesiacov, ale zamestnávateľ (krachujúci) mu ho nevyplatil, co uviedol do potvrdenia. Môžem mu urobiť RZ ja a vyplatiť mu celý DB?

Dakujem.
jankasm
04.03.08,08:56
prosim Vas, ako je to z doplatenim danoveho bonusu za rok 2006 v rocnom zuctovani dane za rok 2007. moze v takom pripade robit RZ zamestnavatel?
daskujem za Vase odpovede :)


Pokiaľ chce zamestnanec dodatočne doplatiť daňový bonus za rok 2006, tak ak ste mu robili RZD za rok 2006 a neprihliadalo sa, treba mu vydať potvrdenie o vydaní výsledku RZD a má si podať DP on.

Viď tlačivo:
2.Strana: III.časť
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/roczuc05.doc

Súhlasím, len ešte doplním, že on si to nemôže vysporiadať v RZD alebo v DP za rok 2007.
Musíte mu vydať to potvrdenie z RZD za rok 2006, ako už bolo písané, a zamestnanec si musí podať dodatočné DP za rok 2006. ;)
RZD za rok 2007 mu môžete urobiť normálne.
LenkaBr
04.03.08,12:14
Prosím o radu: Mám zamestnanca, ktorý k nám nastúpil 1.12.07, má dvoch synov, ale kedze priniesol potvrdenia zo školy až v januári 08, DB som za december neuplatnila, hoci mal uhrn prijmov 13505,-. Požiadal ma o vykonanie RZ a priniesol potvrdenie o príjme od min. zamestnávateľa, kde poberal minimálnu mzdu. Uňho si síce uplatnil DB za 11 mesiacov, ale zamestnávateľ (krachujúci) mu ho nevyplatil, co uviedol do potvrdenia. Môžem mu urobiť RZ ja a vyplatiť mu celý DB?

Dakujem.


Prosím, poraďte, asi nechápem celkom princíp DB. Spomínaný zamestnanec štátu odviedol daň za celý rok len 709,- (za mesiac, keď mal príjem vyšší ako MM), a keďže 11 mesiacov mal príjem len MM - poistné - NZDČ naňho samého, tak daň priebežne bola nulová. Aj napriek tomu, že štátu takmer "nič" neodviedol, dostane vyplatený daňový bonus? + k nemu aj späť tých 709,- Sk? :mee:
jankasm
04.03.08,12:20
Prosím, poraďte, asi nechápem celkom princíp DB. Spomínaný zamestnanec štátu odviedol daň za celý rok len 709,- (za mesiac, keď mal príjem vyšší ako MM), a keďže 11 mesiacov mal príjem len MM - poistné - NZDČ naňho samého, tak daň priebežne bola nulová. Aj napriek tomu, že štátu takmer "nič" neodviedol, dostane vyplatený daňový bonus? + k nemu aj späť tých 709,- Sk? :mee:

Áno, presne tak, chápeš to úplne správne. ;)
Podmienkou na uplatnenie DB je príjem za rok vo výške polovice minimálnej mzdy. Je jasné, že ak niekto zarába mesačne napr. minimálnu mzdu, tak po odpočítaní nezdaniteľnej časti na daňovníka mu nevznikne ani v jednom mesiaci v roku preddavok na dani. Ale DB si uplatňovať môže, napr. aj mesačne, dostane ho ešte navyše vyplatený k výplate a zamestnávateľovi ho potom vráti DÚ.
Môj prípad, som na MD do 7/2007. Môj príjem za prvých 6 mesiacov bol vyšší ako polovica minimálnej mzdy. Aj keď som na preddavkoch na daň zaplatila len nejakých 4000,- tak po podaní DP, uplatnení odpočítateľnej položky a vyžiadaní DB za 2 deti od 7/2008 mi z DÚ majú vrátiť cca. 10000,-. Aj keď preddavky na dani boli len 4000,-. ;),.
fizzy
05.03.08,06:49
Prosim Vas, mam troch zamestnancov, z ktorych dvaja si robia DP sami, a jednemu robim ja. Chcel by som si iba ujasnit co vsetko je ptorebne vystavit.
Zamestnanec ktory ma prijmy iba zo zavislej prace:
- mam ziadost o vykonanie vypoctu dane...
- vytlacil som Potvrdenie o prijmoch FO zo zavislej cinnosti o preddavkoch na dan...
- vykonal Rocne zuctovanie dane
- mam pripravene Hlasenie o vyuctovani dane

Zamestnanec ktory ma prijmy zo zavislej cinnosti ale robi si DP sam:
- iba vystavim Potvrdenie o prijmoch FO zo zavislej cinnosti?

Robim to prvykrat, a nemam to este ujasnene co a kedy vyplnit, poslat :(
katkaj
05.03.08,07:30
Prosim Vas, mam troch zamestnancov, z ktorych dvaja si robia DP sami, a jednemu robim ja. Chcel by som si iba ujasnit co vsetko je ptorebne vystavit.
Zamestnanec ktory ma prijmy iba zo zavislej prace:
- mam ziadost o vykonanie vypoctu dane...
- vytlacil som Potvrdenie o prijmoch FO zo zavislej cinnosti o preddavkoch na dan...
- vykonal Rocne zuctovanie dane
- mam pripravene Hlasenie o vyuctovani dane

Zamestnanec ktory ma prijmy zo zavislej cinnosti ale robi si DP sam:
- iba vystavim Potvrdenie o prijmoch FO zo zavislej cinnosti?

Robim to prvykrat, a nemam to este ujasnene co a kedy vyplnit, poslat :(

zamestnancovi ktorému robíš ročné zúčtovanie tak potrebuješ:
- žiadosť o vykonanie RZD do 15.2.
- vykonať RZD do 31.3.
- vydať kópiu RZD zamestnancovi do 30.4.
- do 30.4. vrátiť zamestnancovi prípadný preplatok
- do konca roka strhnúť zamestnancovi prípadný nedoplatok vyšší ako 100 Sk. Pokiaľ ale chce darovať 2% dane tak treba strhnúť nedoplatok do 30.4. aj menší ako 100Sk


zamestnanec ktorý si robí DP sám
- vystavíš len potvrdenie o príjme

Ešte treba do 31.3. poslať na DÚ ročné hlásenie
fizzy
05.03.08,08:02
Dakujem,
mam tu male nedoplatky (riakdok 10 v Rocnom zuctovani preddavkov na dan). Zamestnanec chce dat 2% neziskovke, cize tam sa ten nedoplatok zahrnie?
katkaj
05.03.08,08:05
Dakujem,
mam tu male nedoplatky (riakdok 10 v Rocnom zuctovani preddavkov na dan). Zamestnanec chce dat 2% neziskovke, cize tam sa ten nedoplatok zahrnie?

pokiaľ chce darovať 2% dane tak mu musíte do konca apríla 2008 zraziť vo výplate aj menší nedoplatok ako 100 Sk
fizzy
05.03.08,08:08
Dakujem, len neviem ako ho strhnut. Robim MZDy v MRP. Idem kuknut na manual :(

EDIT: uz som to nasiel v MRP, dal som nacitat Rocne zuctovanie dane 2007 pri vypocte mzdy za 02/2008 a ten nedoplatok mi hodilo do zostavy. Najprv som ho tam chcel nahodit rucne , len sa mi to akosi nepozdavalo. ;)

Este otazka, pri nedoplatku u zamestnancov ktory si robia sami DP sa nedoplatk nevyrovnava? Jedna sa o ciastky do 10,-Sk.
katkaj
05.03.08,08:11
Dakujem, len neviem ako ho strhnut. Robim MZDy v MRP. Idem kuknut na manual :(


nerobím mzdy v MRP ale určite tam bude kolónka na výsledok ročného zúčtovania. ;)
maaam
05.03.08,09:54
Ahojte, prosím o radu.
Zamestnancovi sme vykonali RZD, ale zistil, že mal v roku 2007 ešte jeden príjem, ktorý do RZD neuviedol. Existuje opravné RZD? , ktoré by sme mu mohli vykonať, alebo musí podať opravné daňové na daňový úrad.
Tlačivo na opravné RZD som nikde nenašla a preto sa pýtam.
Moooc Ďakujem
katkaj
05.03.08,11:19
Ahojte, prosím o radu.
Zamestnancovi sme vykonali RZD, ale zistil, že mal v roku 2007 ešte jeden príjem, ktorý do RZD neuviedol. Existuje opravné RZD? , ktoré by sme mu mohli vykonať, alebo musí podať opravné daňové na daňový úrad.
Tlačivo na opravné RZD som nikde nenašla a preto sa pýtam.
Moooc Ďakujem

Do 31.3. je ešte stále čas to napraviť. Buď mu to pôvodné RZD "zrušíte" a urobíte ešte raz aj s tým zabudnutým príjmom alebo mu odovzdáte to pôvodné RZD a on si do 31.3.2008 urobí DP kde zohľadní už vykonané RZD + zabudnutý príjem ;)
libikka
05.03.08,11:57
Dobrý deň , chcem sa spýtať , ak pracujúca dôchodkyňa (HPP )požiadala o RZD a priložila potvrdenie o zaplatení fin. prostriedkov na živ. poistenie a poistná doba je 15 rokov , môžem to uznať vzhľadom na tú poistnú dobu ?Ďakujem
katkaj
05.03.08,12:05
Dobrý deň , chcem sa spýtať , ak pracujúca dôchodkyňa (HPP )požiadala o RZD a priložila potvrdenie o zaplatení fin. prostriedkov na živ. poistenie a poistná doba je 15 rokov , môžem to uznať vzhľadom na tú poistnú dobu ?Ďakujem ffice:office" />


musia byť splnené tieto podmienky
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
fileva
05.03.08,13:06
Dobrý deň, poprosila by som o potvrdiť, či môj postup pri RZD bol správny, robím RZD po prvý raz. Vopred ďakujem.

Zamestnanec u nás pracuje od apríla 2007, predtým bol evidovaný na úrade práce. Má 4 deti, v apríli sa narodilo piate. Manželka do konca apríla evidovaná na úrade práce, od mája poberá rodičovský príspevok. Má podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov.

r. 00 Úhrn príjmov 215 435,-
Poistné 28 778,-
r. 01 ZD 186 657,-
r. 02 NČ - na daňovníka 95 616,-
na manželku 95 616,-
živ. poistenie 9 451,-
r. 03 Zdaniteľná mzda 0,-
r. 04 Daň 0,-
r. 05 DB - nárok 31 230,-
r. 06 DB - vyplatený 24 750,-
r. 07 DB - na vybratie 6 480,-
r. 09 Úhrn zrazených preddavkov 21 836,-
r. 11 Preplatok dane s DB 28 316,-
r. 13 Preplatok dane 21 836,-

k DB (nárok) 6 570*4 + 540*3 + 555*6 = 26 280+ 1620 + 3330=31230
fizzy
05.03.08,13:11
Prosim Vas, viem ze sa tu pytam pre drvivu vacsinu blbosti, ale staci kratka odpoved.
Na DU zanasam iba "Hlasenie o vyuctovani dane a o uhrne prijmov zo zavislej cinnosti" ? To je vsetko co sa tyka Zuctovania dane a dokladov odovzdanych na DU?
jamis
05.03.08,13:11
Dobrý deň, poprosila by som o potvrdiť, či môj postup pri RZD bol správny, robím RZD po prvý raz. Vopred ďakujem.

Zamestnanec u nás pracuje od apríla 2007, predtým bol evidovaný na úrade práce. Má 4 deti, v apríli sa narodilo piate. Manželka do konca apríla evidovaná na úrade práce, od mája poberá rodičovský príspevok. Má podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov.

r. 00 Úhrn príjmov 215 435,-
Poistné 28 778,-
r. 01 ZD 186 657,-
r. 02 NČ - na daňovníka 95 616,-
na manželku 95 616,-
živ. poistenie 9 451,-
r. 03 Zdaniteľná mzda 0,-
r. 04 Daň 0,-
r. 05 DB - nárok 31 230,-
r. 06 DB - vyplatený 24 750,-
r. 07 DB - na vybratie 6 480,-
r. 09 Úhrn zrazených preddavkov 21 836,-
r. 11 Preplatok dane s DB 28 316,-
r. 13 Preplatok dane 21 836,-

k DB (nárok) 6 570*4 + 540*3 + 555*6 = 26 280+ 1620 + 3330=31230

Daňový bonus sa vypláca najviac na 4 deti.
jamis
05.03.08,13:13
Prosim Vas, viem ze sa tu pytam pre drvivu vacsinu blbosti, ale staci kratka odpoved.
Na DU zanasam iba "Hlasenie o vyuctovani dane a o uhrne prijmov zo zavislej cinnosti" ? To je vsetko co sa tyka Zuctovania dane a dokladov odovzdanych na DU?

DÚ - 1/4 ročné prehľady a ročné hlásenie o vyúčtovaní dane
fileva
05.03.08,13:20
Daňový bonus sa vypláca najviac na 4 deti.

To som nevedela, takže čo mám teraz urobiť z už vyplateným DB na piate dieťa za rok 2007. A ešte, môžeš ma navodiť na odvolávku v zákone. Ďakujem.
jankasm
05.03.08,13:22
Daňový bonus sa vypláca najviac na 4 deti.

Tá odvolávka na § by zaujímala aj mňa. Teraz som prečítala celý § o DB a nič také som tam nenašla. :o
katkaj
05.03.08,13:24
Tá odvolávka na § by zaujímala aj mňa. Teraz som prečítala celý § o DB a nič také som tam nenašla. :o

Ja mám pocit že toto obmedzenie je už zrušené :confused:
katkaj
05.03.08,13:26
Dobrý deň, poprosila by som o potvrdiť, či môj postup pri RZD bol správny, robím RZD po prvý raz. Vopred ďakujem.

Zamestnanec u nás pracuje od apríla 2007, predtým bol evidovaný na úrade práce. Má 4 deti, v apríli sa narodilo piate. Manželka do konca apríla evidovaná na úrade práce, od mája poberá rodičovský príspevok. Má podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov.

r. 00 Úhrn príjmov 215 435,-
Poistné 28 778,-
r. 01 ZD 186 657,-
r. 02 NČ - na daňovníka 95 616,-
na manželku 95 616,-
živ. poistenie 9 451,-
r. 03 Zdaniteľná mzda 0,-
r. 04 Daň 0,-
r. 05 DB - nárok 31 230,-
r. 06 DB - vyplatený 24 750,-
r. 07 DB - na vybratie 6 480,-
r. 09 Úhrn zrazených preddavkov 21 836,-
r. 11 Preplatok dane s DB 28 316,-
r. 13 Preplatok dane 21 836,-

k DB (nárok) 6 570*4 + 540*3 + 555*6 = 26 280+ 1620 + 3330=31230

ten odpočet na manželku by mal byť po správnosti 95 616 - podpora v nezamestnanosti čo dostala z úradu práce
jankasm
05.03.08,13:26
ten odpočet na manželku by mal byť po správnosti 95 616 - podpora v nezamestnanosti čo dostala z úradu práce

Ak nejakú dostávala. Možno bola evidovaná na ÚP bez nároku na podporu. :cool:
KvetkaK
05.03.08,13:27
Tá odvolávka na § by zaujímala aj mňa. Teraz som prečítala celý § o DB a nič také som tam nenašla. :o
Ja to tiež hľadám a nič také nevidím. Táto podmienka platila niekedy dávno.
jamis
05.03.08,13:27
Ja mám pocit že toto obmedzenie je už zrušené :confused:

Áno, práve som si to uvedomila a preto opravím vyššie uvedený príspevok.
katkaj
05.03.08,13:30
Ak nejakú dostávala. Možno bola evidovaná na ÚP bez nároku na podporu. :cool:

Fileva túto skutočnosť neuviedla tak som na to pre istotu upozornila :rolleyes:
jamis
05.03.08,13:30
Dobrý deň, poprosila by som o potvrdiť, či môj postup pri RZD bol správny, robím RZD po prvý raz. Vopred ďakujem.

Zamestnanec u nás pracuje od apríla 2007, predtým bol evidovaný na úrade práce. Má 4 deti, v apríli sa narodilo piate. Manželka do konca apríla evidovaná na úrade práce, od mája poberá rodičovský príspevok. Má podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov.

r. 00 Úhrn príjmov 215 435,-
Poistné 28 778,-
r. 01 ZD 186 657,-
r. 02 NČ - na daňovníka 95 616,-
na manželku 95 616,-
živ. poistenie 9 451,-
r. 03 Zdaniteľná mzda 0,-
r. 04 Daň 0,-
r. 05 DB - nárok 31 230,-
r. 06 DB - vyplatený 24 750,-
r. 07 DB - na vybratie 6 480,-
r. 09 Úhrn zrazených preddavkov 21 836,-
r. 11 Preplatok dane s DB 28 316,-
r. 13 Preplatok dane 21 836,-

k DB (nárok) 6 570*4 + 540*3 + 555*6 = 26 280+ 1620 + 3330=31230


Daňový bonus sa vypláca najviac na 4 deti.

Prepáčte, zabudla som, že toto opatrenie bolo zrušené.
katkaj
05.03.08,13:31
Áno, práve som si to uvedomila a preto opravím vyššie uvedený príspevok.

mimotemy Aspoň som si zase po dlhšej dobe prečítala § o daňovom bonuse :D
jamis
05.03.08,13:36
mimotemy Aspoň som si zase po dlhšej dobe prečítala § o daňovom bonuse :D


mimotemy Aj mňa to prinútilo si tento § prečítať.
fileva
05.03.08,13:44
ten odpočet na manželku by mal byť po správnosti 95 616 - podpora v nezamestnanosti čo dostala z úradu práce

Podporu v nezamestnanosti nepoberala, lebo bola niekoľko rokov doma pri deťoch. Od mája poberá iba rodičovský príspevok. Tak to aspoň uviedol zamestnanec v Žiadosti o RZD.
katkaj
05.03.08,13:46
Podporu v nezamestnanosti nepoberala, lebo bola niekoľko rokov doma pri deťoch. Od mája poberá iba rodičovský príspevok. Tak to aspoň uviedol zamestnanec v Žiadosti o RZD.

OK, rodičovský príspevok sa nezahŕňa do vlastného príjmu manželky takže je to v poriadku.
prvacka
05.03.08,17:31
nechce sa mi čítať všetky strany príspevkov, viete niekto poradiť,
či dôchodca ak si chce podať daňové priznanie má nárok na odpočítateľnú položku len z rozdielu medzi dôchodkom a odpoč. položkou ?
vikinka
05.03.08,17:33
Áno,rozdiel.
Zoltán Kovács
05.03.08,17:33
nechce sa mi čítať všetky strany príspevkov, viete niekto poradiť,
či dôchodca ak si chce podať daňové priznanie má nárok na odpočítateľnú položku len z rozdielu medzi dôchodkom a odpoč. položkou ?


Na označené ti viem odpovedať jedine toto:

http://www.porada.sk/t71365-pohodlnost-lenivost-a-ci-co.html
Andyke
05.03.08,17:35
nechce sa mi čítať všetky strany príspevkov, viete niekto poradiť,
či dôchodca ak si chce podať daňové priznanie má nárok na odpočítateľnú položku len z rozdielu medzi dôchodkom a odpoč. položkou ?

Áno.
a ešte jedna možnosť je, keď mal hrubý príjem do 47.808 tak bude mať nulovú daň. povinnosť a daň , ktorá mu bola zrazená vráti DU po podaní DP.
Andyke
05.03.08,17:37
quote=prvacka;668293]nechce sa mi čítať všetky strany príspevkov, viete niekto poradiť,

či dôchodca ak si chce podať daňové priznanie má nárok na odpočítateľnú položku len z rozdielu medzi dôchodkom a odpoč. položkou ?[/quote]



Áno.

A ešte jedna možnosť je, keď mal hrubý príjem do 47.808 tak bude mať nulovú daň. povinnosť a daň , ktorá mu bola zrazená vráti DU po podaní DP.
prvacka
05.03.08,17:45
díky za odpoveď, ale ak mal napr. vyšší dôchodok ako je odpoč. položka aj vtedy mu vrátia zaplatenú daň ak mal príjem len 47 354
Andyke
05.03.08,17:46
ˇAno, ale musí podať DP typu A
eduard1
05.03.08,19:48
ak bol ten príjem z predaja bytu ako požiadať daňový úrad o zúpčtovanie dane alebo ako priznať daň a ako sa zaráta nedzaniteľná položka na daňovníka keď už bola započítaná vdaniach vyplatenýcu v kadom mesiaci? A ako sa položka znáži ak základ dane presiahne tých 460.000.-Sk?
Zoltán Kovács
05.03.08,19:49
ak bol ten príjem z predaja bytu ako požiadať daňový úrad o zúpčtovanie dane alebo ako priznať daň a ako sa zaráta nedzaniteľná položka na daňovníka keď už bola započítaná vdaniach vyplatenýcu v kadom mesiaci? A ako sa položka znáži ak základ dane presiahne tých 460.000.-Sk?

Ten byt ste vlastnili 5 rokov, alebo ste tam mali 2 roky trvalý pobyt?
Zoltán Kovács
05.03.08,20:38
Bez zodpovedania predchádzajúcej otázky ti ťažko pomôžeme.
Zoltán Kovács
05.03.08,20:43
Asi budem sám so sebou dopisovať, alebo si najmem Columba na pátranie po doplňujúce info. :D
vinea
06.03.08,10:26
Dobrý den,
chcela by som si potvrdit nasledovnu situáciu ..
zamestnankyna mala priznaný daňový bonus za obdobie 1-8. ma invalidneho syna. jej syn chodí na VS. v septembri mal prerušené vyplacanie DB.
1- musi vratit cely danovy bonuis - v jej vprípade od 1-8?


Nasla som § 33 - za vyživované dieťa danovníka, a to vlastne, osvojene, dieta prevzate do starostlivosti nahradzajucej starostlivost rodičov na základe rozhodnutia príslušného organu a dieťa druheho z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - Co je v tomto prípade 600/2003. T
Takm je -
Nezaopatrené dieta podla tohto zákona , nie je dieťa - ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo pobera sirotský dôchodok.

ak tomu dobre rozumiem
DB priznaný ZC od 1 - 8 2007 jej teraz strhnem v RZ...
Dakujem za odpoved
barborka7
06.03.08,11:40
Dobrý deň,
dnes som volala na daňový úrad a tam mi pani na informáciách pre verejnosť oznámila, že keď zamestnávateľ vykonal zamestnancovi ročné zúčtovanie dane a vznikol mu nedoplatok do 100,- Sk, tak tento musí uhradiť aj v tom prípade ak nechce darovať 2%. Tak som si prečítala zákon o dani z príjmov a aj materiály zo školení a aj tu na porade príspevky, ale všade mi to vyznieva tak, že ak má zamestnanec nedoplatok na dani do 100,- Sk a nechce darovať 2% daní, a dodatočne si neuplatnil daňový bonus, tak sa mu nedoplatok do 100,- SK nezráža.
Je to naozaj tak, že sa nedoplatok do 100,- Sk nezráža, ak nechce darovať 2%, lebo tá pani na daňovom úrade mi tvrdila, že keď platil daň preddavkovo celý rok, tak nedoplatok do 100,- SK v kažom prípade musím z miezd zraziť, ale ja som to neurobila, tak by som im to zrazila dodatočne z marcovej mzdy.
Ďakujem vopred za rady.
Denda
06.03.08,11:48
Dobrý deň,
dnes som volala na daňový úrad a tam mi pani na informáciách pre verejnosť oznámila, že keď zamestnávateľ vykonal zamestnancovi ročné zúčtovanie dane a vznikol mu nedoplatok do 100,- Sk, tak tento musí uhradiť aj v tom prípade ak nechce darovať 2%. Tak som si prečítala zákon o dani z príjmov a aj materiály zo školení a aj tu na porade príspevky, ale všade mi to vyznieva tak, že ak má zamestnanec nedoplatok na dani do 100,- Sk a nechce darovať 2% daní, a dodatočne si neuplatnil daňový bonus, tak sa mu nedoplatok do 100,- SK nezráža.
Je to naozaj tak, že sa nedoplatok do 100,- Sk nezráža, ak nechce darovať 2%, lebo tá pani na daňovom úrade mi tvrdila, že keď platil daň preddavkovo celý rok, tak nedoplatok do 100,- SK v kažom prípade musím z miezd zraziť, ale ja som to neurobila, tak by som im to zrazila dodatočne z marcovej mzdy.
Ďakujem vopred za rady.
A akú radu ešte potrebujete?
barborka7
06.03.08,11:52
Ja som sa len potrebovala po tom rozhovore s pracovníčkou daňového úradu uistiť, či som urobila správne, keď som nezrazila zamestnancom z ročného zúčtovania dane daň do 100,- Sk ak nechceli darovať 2% a neuplatnili si daňový bonus.
Takže je to správne tak, že daň do 100,- Sk netreba zraziť, však.
Ďakujem.
tinka111
06.03.08,12:12
Prijemny den
potrebujem poradit ohladom nasho zamestnanca, z minuleho roku u nas pracoval len tu druhu polovicku a pocas prveho polroka pracoval v Anglicku. Doniesol mi vsak od tial len take sumarne potvrdenie z firmy v ktorej robil kolko zarobil a kolko odviedol dane. Moc sa v tom ale nevyznam. Nevedeli by ste niekto poradit co s tym? Priznavat to vobec v danovom priznani? Pre priblizenie tych poloziek: Total gross to date - zarobený daňový základ: 12048,89, Tax paid to date - zaplatená daň: 1559,87
Vie niekto poradit????
lenka.ba
06.03.08,13:11
prosím o radu:
zamestnanec si v RZD dodatočne uplatnil daňový bonus, vyšiel mu teda preplatok. Ale teraz mám dilemu...pri mzde mám dať druh mzdy daňový bonus (v Prehľade ho budem mať v daňovom bonuse) alebo započítať do výsledku RZD (v Prehľade ho budem mať pri výsledku RZD)???
Zoltán Kovács
06.03.08,13:17
Prijemny den
potrebujem poradit ohladom nasho zamestnanca, z minuleho roku u nas pracoval len tu druhu polovicku a pocas prveho polroka pracoval v Anglicku. Doniesol mi vsak od tial len take sumarne potvrdenie z firmy v ktorej robil kolko zarobil a kolko odviedol dane. Moc sa v tom ale nevyznam. Nevedeli by ste niekto poradit co s tym? Priznavat to vobec v danovom priznani? Pre priblizenie tych poloziek: Total gross to date - zarobený daňový základ: 12048,89, Tax paid to date - zaplatená daň: 1559,87
Vie niekto poradit????

Zamestnanec musí podať daňové priznanie typu A, metóda vyňatia príjmov. RZD nie je možné vykonať.
Zoltán Kovács
06.03.08,13:18
prosím o radu:
zamestnanec si v RZD dodatočne uplatnil daňový bonus, vyšiel mu teda preplatok. Ale teraz mám dilemu...pri mzde mám dať druh mzdy daňový bonus (v Prehľade ho budem mať v daňovom bonuse) alebo započítať do výsledku RZD (v Prehľade ho budem mať pri výsledku RZD)???

Ja pre tieto prípady mám samostatnú položku "Doplatok daňového bonusu z RZD".
lenka.ba
06.03.08,13:21
čiže to je ako výsledok RZD a je v jednej položke spolu s nedoplatkami alebo inými preplatkami RZD? Ja mám položku Ročné vyrovnanie dane a vtedy mi v tlačive PREHLAD ovplyvní riadok 2.
Zuzanak1
06.03.08,14:58
a keď mu vychádza preplatok do 100,-, vyplatím mu ho?
MS77
06.03.08,15:05
zákon hovorí iba o nedoplatkoch do 100 Sk, ale hranica na vyplatenie preplatkov sa nespomína, takze ja by som ich asi vyplatila
erika_H
06.03.08,18:37
Dobrý večer prajem,prosím Vás,pomôžete mi trochu-vyplňujem POTVRDENIE o príjmoch FO zo záv.činnosti-v riadku 06 nezdaniteľná časť na daňovníka,keď zamestnanec pracoval iba od mája do decembra,tzn. vypočítam 8x 7896 Sk a výslenú sumu vpíšem,áno?
A dátum vypracovania potvrdenia,môže byť ľubovolný áno?teda teoreticky aj v r.2007,až do 30.4.2008? (ja dám dnešný dátum,len ma to zaujíma).
Ďakujem
Anja111
06.03.08,18:50
Dobrý večer prajem,prosím Vás,pomôžete mi trochu-vyplňujem POTVRDENIE o príjmoch FO zo záv.činnosti-v riadku 06 nezdaniteľná časť na daňovníka,keď zamestnanec pracoval iba od mája do decembra,tzn. vypočítam 8x 7896 Sk a výslenú sumu vpíšem,áno?Ďakujem
V podstate áno. Vyplníš za toľko mesiacov, koľkokrát ste mu uplatnili NČ...
Zoltán Kovács
06.03.08,18:56
čiže to je ako výsledok RZD a je v jednej položke spolu s nedoplatkami alebo inými preplatkami RZD? Ja mám položku Ročné vyrovnanie dane a vtedy mi v tlačive PREHLAD ovplyvní riadok 2.

Výsledky RZD sa môžu objaviť v nasledujúcich položkách mzdy:

Doplatok daňového bonusu z RZD
Preplatok daňového bonusu z RZD
Preplatok dane z príjmu z RZD
Nedoplatok dane z príjmu z RZD
erika_H
06.03.08,19:09
V podstate áno. Vyplníš za toľko mesiacov, koľkokrát ste mu uplatnili NČ...
Ďakujem Anja.

A dátum vypracovania potvrdenia,môže byť ľubovolný áno?teda teoreticky aj v r.2007,až do 30.4.2008? (ja dám dnešný dátum,len ma to zaujíma).
erika_H
06.03.08,19:35
Ešte mám predsa len jednu otázku.Keď zamestnanec bol prvé mesiace na úrade práce a potom nastúpil u mňa ako zamestnávateľa,musím nejako v ročnom zúčtovaní zohľadniť túto skutočnosť? (ja myslím že nie)

2. zamestnanec bol prvé mesiace iba starobný dochodca,neskôr sa zamestnal u mňa,myslím že to nemá vplyv na spracovanie ročného zúčtovania
teda NČ na daňovníka mu neuplatňujem,lebo k 1.1.2007 bol poberateľom starobného dôchodku
inak všetko počítam ako u zamestnanca ktorý pracoval celý rok u mňa

Mám to prosím Vás správne?Ďakujem
Zoltán Kovács
06.03.08,19:36
Ešte mám predsa len jednu otázku.Keď zamestnanec bol prvé mesiace na úrade práce a potom nastúpil u mňa ako zamestnávateľa,musím nejako v ročnom zúčtovaní zohľadniť túto skutočnosť? (ja myslím že nie)

2. zamestnanec bol prvé mesiace iba starobný dochodca,neskôr sa zamestnal u mňa,myslím že to nemá vplyv na spracovanie ročného zúčtovania
teda NČ na daňovníka mu neuplatňujem,lebo k 1.1.2007 bol poberateľom starobného dôchodku
inak všetko počítam ako u zamestnanca ktorý pracoval celý rok u mňa

Mám to prosím Vás správne?Ďakujem

Ad. 1 Uplatníš celú NČ za rok
Ad. 2 Správne
Adriannna
07.03.08,06:04
Pracovníkovi ktorý u nás už nepracuje vyšiel nedoplatok z RZD dve koruny . Ako to mám vysporiadať , keď už nemá mzdu , alebo sa takýto nedoplatok nevysporiadava ? V jednom mesiaci má zrážkovú daň oplatí sa mu radšej podať DP??
katkaj
07.03.08,06:07
Pracovníkovi ktorý u nás už nepracuje vyšiel nedoplatok z RZD dve koruny . Ako to mám vysporiadať , keď už nemá mzdu , alebo sa takýto nedoplatok nevysporiadava ? V jednom mesiaci má zrážkovú daň oplatí sa mu radšej podať DP??

Ak nežiada o potvrdenie na darovanie 2% dane tak do 100,- Sk mu nedoplatok nemusíte zraziť. Ak ale žiada alebo mu bol doplácaný daňový bonus tak treba vysporiadať aj takto malý nedoplatok. Buď to prinesie do pokladne alebo to odstúpite na DÚ.

ak mal zrážkovú daň tak záleží na celkovom príjme či sa mu oplatí ju dodaňovať v rámci DP
Adriannna
07.03.08,07:57
2% nežiada ani DB tak si s nedoplatkom nemusím lámať hlavu ale zaujímalo by ma či by ste vedeli odhadnúť či zo sumy z riadku 11 z potvrdenia 2,834.- ( mínus 608.- poistné ) a vybratej dane podľa § 43, 422.- by sa mu táto daň mohla vrátiť v DP...Ide o dôchodcu nemá nárok na NČ.Úhrn jeho príjmov bol 41,473.- (1-5)
Poistné 3,322.- preddavky na daň 7246.-....Ďakujem!
katkaj
07.03.08,08:43
2% nežiada ani DB tak si s nedoplatkom nemusím lámať hlavu ale zaujímalo by ma či by ste vedeli odhadnúť či zo sumy z riadku 11 z potvrdenia 2,834.- ( mínus 608.- poistné ) a vybratej dane podľa § 43, 422.- by sa mu táto daň mohla vrátiť v DP...Ide o dôchodcu nemá nárok na NČ.Úhrn jeho príjmov bol 41,473.- (1-5)
Poistné 3,322.- preddavky na daň 7246.-....Ďakujem!

pokiaľ mal príjem do 47 808,čo mal, tak sa mu oplatí dodaniť zrážkovú daň v DP nakoľko do 47 808 sa daň neplatí a tým pádom mu celú daň vrátia
nicolet
07.03.08,08:50
Prosím o radu. Po vykonanom RZD pre zamestnancov mám vyšší preplatok na dani z roč. zúčt. ako preddavky za mesiac. Je mi jasné že preplatok si s preddavkami započítam a o zvyšný rozdiel požiadam DÚ o vrátenie dane. Nakoľko vyšiel nedoplatok aj na daňovom bonuse, ten budem môcť žiadať vrátiť asi až po podaní výkazu za I.štvťrok 2008. Alebo sa dá požiadať aj hneď?
Vie niekto pomôcť? Ďakujem.
Anja111
07.03.08,10:00
Prosím o radu. Po vykonanom RZD pre zamestnancov mám vyšší preplatok na dani z roč. zúčt. ako preddavky za mesiac. Je mi jasné že preplatok si s preddavkami započítam a o zvyšný rozdiel požiadam DÚ o vrátenie dane. Nakoľko vyšiel nedoplatok aj na daňovom bonuse, ten budem môcť žiadať vrátiť asi až po podaní výkazu za I.štvťrok 2008. Alebo sa dá požiadať aj hneď?
Vie niekto pomôcť? Ďakujem.
Preplatok z RZD a preddavky za mesiac si budeš započítavať dotiaľ, kým sa Ti nevyrovnajú, t.j. aj v nasledujúcich mesiacoch... Žiadosť o vrátenie preplatku z RZD by si podávala iba v tom prípade, že preplatok by nebolo možné, (vzhľadom na výšku zdaniteľnej mzdy všetkých zamestnancov), znížiť ani do konca kalendárneho roka. Nedoplatok na DB si vyžiadaš v Prehľade za I. Q 2008.
nicolet
07.03.08,10:12
Ďakujem, myslela som že o daň požiadam, ale teraz to do dvoch mesiacov vyrovnám (započítaním).
elizabet100
07.03.08,14:32
Dobrý deň.

Daňovník má dve potvrdenia o príjme zo Slovenska a jedno potvrdenie z Českej republiky.
Chcem sa opýtať, tie príjmy z ČR akým kurzom mám prepočítať?
Týmto kurzom prepočítam úhrn príjmov, poistné aj daň? potom to mám pripočítať k slovenským príjmov z potvrdení a uviesť do riadku 32 DP typ A?
Aká metóda platí pre ČR vyňatia alebo zápočtu?


Ďakujem
erika_H
07.03.08,17:13
Dobrý večer,prosím Vás o prekontrolovanie:
v HLÁSENÍ mám v
r.1 sumu 10903
r.2 0
r. 3 0
dalej v r.4 10903.. napíšem túto istú sumu aj do r.6 (odvodová povinnosť nebola znížená daňovým bonusom)
r. 5 0
r.7 preddavky boli zaplatené 10903
r.8 a r. 9 0
Mám to prosím Vás správne?Ďakujem
Anja111
07.03.08,17:59
Dobrý večer,prosím Vás o prekontrolovanie:
v HLÁSENÍ mám v
r.1 sumu 10903
r.2 0
r. 3 0
dalej v r.4 10903.. napíšem túto istú sumu aj do r.6 (odvodová povinnosť nebola znížená daňovým bonusom)
r. 5 0
r.7 preddavky boli zaplatené 10903
r.8 a r. 9 0
Mám to prosím Vás správne?Ďakujem
Máš to správne. A aj v r. 6 bude 10903.
erika_H
08.03.08,07:17
Máš to správne. A aj v r. 6 bude 10903.

Ďakujem pekne Anja.
Ma to zmiatlo,lebo soft mi to vypisal bez 2 riadkov.. takže chyba bude v programe.. musim hladat.
dakujem a pekny vikend prajem;)
Lekon
08.03.08,16:02
Prosím aj ja o radu k RZD. Môže si zamestnanec odpočítať na manželku celú časť, ak bola celý rok nezamestnaná a časť roka mala PN-ku? Odrátava sa táto PN-ka z 95.616? Ďakujem pekne.
Anja111
08.03.08,16:08
Prosím aj ja o radu k RZD. Môže si zamestnanec odpočítať na manželku celú časť, ak bola celý rok nezamestnaná a časť roka mala PN-ku? Odrátava sa táto PN-ka z 95.616? Ďakujem pekne.
Manžel si môže odrátať len rozdiel NČ a PN...
monikal
08.03.08,20:24
AHOJTE, ak som teraz vyplacala zamestnankyni DB za 12 mesiacov x 2 deti = 13140,-dam to niekde aj do hlasenia za rok 2007 alebo to iba vyžiadam v prehlade za 1Q/2008 za celý rok 2007 dakujem
liba2
08.03.08,20:28
AHOJTE, ak som teraz vyplacala zamestnankyni DB za 12 mesiacov x 2 deti = 13140,-dam to niekde aj do hlasenia za rok 2007 alebo to iba vyžiadam v prehlade za 1Q/2008 za celý rok 2007 dakujemHlásenie je vlastne súčet Prehľadov. Teda ak ten DB nie je v Prehľade za 4.Q.07 - čo asi nie je - tak bude v Prehľade za 1.Q.08 a teda aj v Hlásení za r. 2008.
monikal
08.03.08,20:32
ok dakujem
monikal
08.03.08,20:40
a prosim ešte o kontrolu je to prve hlasenie a sedim tu už 4 hodiny nad nim
zamstnankyna č.1 ...1-6/07...uhrn prijmov 59232,-,dan 2331,-
zamstnankyna č.2 ...10-12/07, uhrn primov 41560,-, dan 3352,-
4.03.2008 som robila zamestn. č 2 RZD za rok 2007 a vyšiel jej preplatok 6294,-

hlasenie
r.0 = 116419,- /obe zamestnankyne/
r.1 = 5683,- / zrazena dan obe zamestnankyne/
r.2 = -6294,- / preplatok z RZD zamestnankyne č.2/
r.3 = 0,-
r.4 = -611,-
r.5 = 0,-
r.6 = -611,-
r.7 = 5683,- / zaplatene preddavky za 2007/
r.8 = -6294,- / preplatok zamestnankyne č.2/

dakujem monika
JanaJB
08.03.08,20:48
Preplatok z RZ za rok 2007 bude zahrnutý v hlásení za r.2008.
liba2
08.03.08,20:51
Hlásenie je vlastne súčet Prehľadov. Teda ak ten DB nie je v Prehľade za 4.Q.07 - čo asi nie je - tak bude v Prehľade za 1.Q.08 a teda aj v Hlásení za r. 2008.Ešte raz: Hlásenie je súčet Prehľadov. Teda RZD vykonané v r.2008 za r. 2007 nie je v žiadnom prehľade za rok 2007, preto nemôže byť ani v Hlásení za rok 2007.
liba2
08.03.08,21:01
hlasenie
r.0 = 116419
r.1 = 5683
r.2 = 0
r.3 = 0
r.4 = 5683
r.5 = 0
r.6 = 5683
r.7 = 5683
r.8 = 0
r.9 = 0
monikal
08.03.08,21:20
joj už som z toho jeleň...
ok dám teda do hlasenia 2007 RZD za rok 2006???
teda plati termin na hlasenie že tam ide všetko čo bolo zaplatene a zučtovane do 31.01. to čo je potom to ide do dalšiehgo roka???????????
a až v prehlade za 1q/2008 prvý krat spomeniem zapíšem ten preplatok a budem z neho odratavat dan.
dakujem za trpezlivost
Paula
08.03.08,21:22
joj už som z toho jeleň...
ok dám teda do hlasenia 2007 RZD za rok 2006???
teda plati termin na hlasenie že tam ide všetko čo bolo zaplatene a zučtovane do 31.01. to čo je potom to ide do dalšiehgo roka???????????
a až v prehlade za 1q/2008 prvý krat spomeniem zapíšem ten preplatok a budem z neho odratavat dan.
dakujem za trpezlivost



Ročné zúčtovanie za 2006 = r.2 v Hláseni za rok 2007
liba2
08.03.08,21:48
joj už som z toho jeleň...
ok dám teda do hlasenia 2007 RZD za rok 2006??? ÁNO

teda plati termin na hlasenie že tam ide všetko čo bolo zaplatene a zučtovane do 31.01. to čo je potom to ide do dalšiehgo roka???????????
Prečo si to komplikuješ ? je to súčet Prehľadov, tak ich chyť a spočítaj všetky mesiace po jednotlivých riadkoch a máš Hlásenie hotové.

a až v prehlade za 1q/2008 prvý krat spomeniem zapíšem ten preplatok
za rok 2007 áno

a budem z neho odratavat dan. áno
dakujem za trpezlivost
. .
monikal
08.03.08,22:03
ok dakujem je mi to jasne
ste super
katkas
10.03.08,07:49
Dobrý den, mozem urobiť rocne zuctovanie zamestnankyni, ktorá doniesla potvrdenie o prijme-dohoda? Mala by sa jej vratit cela dan zo zavislej cinnosti + zrazkova.
jankasm
10.03.08,07:56
Dobrý den, mozem urobiť rocne zuctovanie zamestnankyni, ktorá doniesla potvrdenie o prijme-dohoda? Mala by sa jej vratit cela dan zo zavislej cinnosti + zrazkova.

Pokiaľ tá dohoda bola zdanená zrážkovou daňou a zamestnankyňa si ten príjem chce započítať, tak si musí urobiť DP. Do RZD zrážková daň nesmie vstupovať. Takže jej ho môžeš urobiť jedine bez toho príjmu na dohodu zdaneného zrážkovou daňou. ;)
Otázkou ešte však je, či jej vôbec vychádza že jej tú daň vrátia. Ak u Vás pracovala celý rok a nemala nízky príjem /napr. minimálnu mzdu/, tak sa jej tá daň tak či tak nevráti.

Teraz pozorne čítam, že píšeš, že by sa jej mala vrátiť celá preddavková aj zrážková daň. Tak ale potom si musí, ako som už písala vyššie, urobiť DP.
Gogova
10.03.08,09:07
Prosím veľmi pekne o radu : Zamestnankyňa celý rok + príjem podľa Mandátnej zmluvy + živnostníčka v priebehu roka. Od 1.1.07 do 31.12.07 mala príjem z mandátnej zmluvy. Od 1.6.07 si založila živnosť. Podľa výpisov z banky, by som príjem do 31.5. dala do §8, a od 1.6. do §6. Chcem sa spýtať šikovnejších a skúsenejších, či jej môžem v DP v príjme podľa §8 uplatniť tiež paušálne výdaje 40%?
Na príjmy podľa §6 uplatňujem. Základ dane podľa §6 rátam Správne takto?
25.000,- príjem
10.000,- 40% paušálne výdaje
3.000,- odvody do ZP
Základ dane : 25.000 - (10.000+3.000) = 12.000
ĎAKUJEM! veľmi pekne,
jani73
10.03.08,11:17
Dobrý deň, prosím Vás, zamestnanec je u nás zamestnaný od 11.8.07. Uplatnil si aj daňový bonus na dve deti t.j. 8-12.07 5550,- Sk. Predtým mal príjem len z výsluhového dôchodku, ktorý sa nezapočítava do príjmu. U nás príjem dosiahol cca 71000,- je to viac ako 6- násobol minimálnej mzdy. môžem mu doplatiť daň. bonus od 01.-7.2007? Myslím že áno, ak sa mýlim prosím opravte ma?ďakujem
katkaj
10.03.08,11:19
Dobrý deň, prosím Vás, zamestnanec je u nás zamestnaný od 11.8.07. Uplatnil si aj daňový bonus na dve deti t.j. 8-12.07 5550,- Sk. Predtým mal príjem len z výsluhového dôchodku, ktorý sa nezapočítava do príjmu. U nás príjem dosiahol cca 71000,- je to viac ako 6- násobol minimálnej mzdy. môžem mu doplatiť daň. bonus od 01.-7.2007? Myslím že áno, ak sa mýlim prosím opravte ma?ďakujem

pokiaľ ho za toto obdobie nemal vyplácaný tak môžete daňový bonus doplatiť
jani73
10.03.08,11:43
Vďaka
jani73
10.03.08,11:48
Ešte by som Vás požiadala o vaše skúsenosti, od 01,2,08 k nám nastúpil zamestnanec a poprosil by ma či by sme mu nemohli spraviť RZD, priniesol potvrdsenia od všetkých zamestnávateľov , ktorých mal v r. 2007. Aj keď je už pokročilý čas- (požiadať do 15.2.08), myslím si že si musí urobiť RZD sám pretože nebol u nás zamestnaný k 31.12.2007, alebo pri dobrej vôli môžem nu ho spraviť?Ď.
KvetkaK
10.03.08,11:49
Ešte by som Vás požiadala o vaše skúsenosti, od 01,2,08 k nám nastúpil zamestnanec a poprosil by ma či by sme mu nemohli spraviť RZD, priniesol potvrdsenia od všetkých zamestnávateľov , ktorých mal v r. 2007. Aj keď je už pokročilý čas- (požiadať do 15.2.08), myslím si že si musí urobiť RZD sám pretože nebol u nás zamestnaný k 31.12.2007, alebo pri dobrej vôli môžem nu ho spraviť?Ď.
Ak máš dobrú voľu, tak mu urob daňové priznanie typu "A" a má to vybavené. ;)
beata02
11.03.08,06:26
Dobrý deň,
prosím o radu: mám zamestnanca, občana ČR, za ktorého platíme sociálne a zdravotné poistenie do ČR. Má tento zamestnanec nárok na nezdaniteľnú časť, teda na 95.616 Sk za rok 2007? Jeho zdaniteľný príjem znížený o odvody do ČR je za rok 2007 vyšší ako 498 000,- Sk.

Ďakujem za odpovede
Netka
11.03.08,06:50
Prosím od odsúhlasenie, môžete sa na to pozrieť?
Základ dane: 748063,-
Nezdaniteľná časť je teda 220116-(748063/4)=220116-187016=33100,-
Tak?
Môže si uplatniť aj príspevok na ŽP?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
11.03.08,06:51
Prosím od odsúhlasenie, môžete sa na to pozrieť?
Základ dane: 748063,-
Nezdaniteľná časť je teda 220116-(748063/4)=220116-187016=33100,-
Tak?
Môže si uplatniť aj príspevok na ŽP?
Ďakujem.

Je to správne. A ŽP si môže uplatniť.
Tweety
11.03.08,06:52
Prosím od odsúhlasenie, môžete sa na to pozrieť?
Základ dane: 748063,-
Nezdaniteľná časť je teda 220116-(748063/4)=220116-187016=33100,-
Tak?
Môže si uplatniť aj príspevok na ŽP?
Ďakujem.
ŽP si môže uplatniť - (max.súčet všetkých 12000.-)
MGiti
11.03.08,07:37
Dobrý deň , mohli by ste mi prosím poradiť: mám zamestnanca, ktorý bol od r. 2006 až do septembra 2007 PN. Po PN-ke nastúpil do zamestnania ako invalidný dôchodca. Chcela by som si len overiť či má nárok na celú NČ 95616,- Sk. Jeho príjem zo záv. činnosti bol 49896,- Sk, t. základ dane 44008,- Sk. Invalidný dúchodok mal od septembra 26044,-.
katkaj
11.03.08,07:38
Dobrý deň , mohli by ste mi prosím poradiť: mám zamestnanca, ktorý bol od r. 2006 až do septembra 2007 PN. Po PN-ke nastúpil do zamestnania ako invalidný dôchodca. Chcela by som si len overiť či má nárok na celú NČ 95616,- Sk. Jeho príjem zo záv. činnosti bol 49896,- Sk, t. základ dane 44008,- Sk. Invalidný dúchodok mal od septembra 26044,-.

Áno má nárok na celý odpočet
MGiti
11.03.08,07:45
Dobrý deň , mohli by ste mi prosím poradiť: mám zamestnanca, ktorý bol od r. 2006 až do septembra 2007 PN. Po PN-ke nastúpil do zamestnania ako invalidný dôchodca. Chcela by som si len overiť či má nárok na celú NČ 95616,- Sk. Jeho príjem zo záv. činnosti bol 49896,- Sk, t. základ dane 44008,- Sk. Invalidný dúchodok mal od septembra 26044,-.
katkaj
11.03.08,07:47
Dobrý deň , mohli by ste mi prosím poradiť: mám zamestnanca, ktorý bol od r. 2006 až do septembra 2007 PN. Po PN-ke nastúpil do zamestnania ako invalidný dôchodca. Chcela by som si len overiť či má nárok na celú NČ 95616,- Sk. Jeho príjem zo záv. činnosti bol 49896,- Sk, t. základ dane 44008,- Sk. Invalidný dúchodok mal od septembra 26044,-.


nemusíš zadávať otázku dvakrát ;) Odpoveď je v príspevku 633 :rolleyes:
MGiti
11.03.08,08:09
Ani neviem ako sa mi to podarilo, poslať dvakrát, neviem ešte celkom dobre robiť na porade, prepáčte...
MGiti
11.03.08,08:10
Dobrý deň , mohli by ste mi prosím poradiť: mám zamestnanca, ktorý bol od r. 2006 až do septembra 2007 PN. Po PN-ke nastúpil do zamestnania ako invalidný dôchodca. Chcela by som si len overiť či má nárok na celú NČ 95616,- Sk. Jeho príjem zo záv. činnosti bol 49896,- Sk, t. základ dane 44008,- Sk. Invalidný dúchodok mal od septembra 26044,-.
katkaj
11.03.08,08:11
Dobrý deň , mohli by ste mi prosím poradiť: mám zamestnanca, ktorý bol od r. 2006 až do septembra 2007 PN. Po PN-ke nastúpil do zamestnania ako invalidný dôchodca. Chcela by som si len overiť či má nárok na celú NČ 95616,- Sk. Jeho príjem zo záv. činnosti bol 49896,- Sk, t. základ dane 44008,- Sk. Invalidný dúchodok mal od septembra 26044,-.

do tretice všetko dobré ??? :D
Gogova
11.03.08,08:36
Prosím veľmi pekne o radu : Zamestnankyňa celý rok + príjem podľa Mandátnej zmluvy + živnostníčka v priebehu roka. Od 1.1.07 do 31.12.07 mala príjem z mandátnej zmluvy. Od 1.6.07 si založila živnosť. Podľa výpisov z banky, by som príjem do 31.5. dala do §8, a od 1.6. do §6. Chcem sa spýtať šikovnejších a skúsenejších, či jej môžem v DP v príjme podľa §8 uplatniť tiež paušálne výdaje 40%?
Na príjmy podľa §6 uplatňujem. Základ dane podľa §6 rátam Správne takto?
25.000,- príjem
10.000,- 40% paušálne výdaje
3.000,- odvody do ZP
Základ dane : 25.000 - (10.000+3.000) = 12.000
ĎAKUJEM! veľmi pekne,

Helóóóu! Čo sa bojíte odpovedať? :D
Ani sa vám nečudujem, prelúskala som včera v noci na Porade toho veľa ohľadom mandátnych zmlúv. Nie je to malina, že? Nakoniec som sa rozhodla dať tej pani príjem z M.Z., ktorý mala vyplatený od 1.1. do 31.5. (nemala ešte uzatvorenú živnosť) do §6, v daň. priznaní riadok 6 (činnosti, kt. nie sú živnosťou ani podnikaním). Takto jej aspoň môžem pomôcť tým, že uplatním 40% paušálne výdaje. Hm? Čo vy na to? :rolleyes: Mwožem?
beata02
11.03.08,10:51
Dobrý deň,
prosím o radu: mám zamestnanca, občana ČR, za ktorého platíme sociálne a zdravotné poistenie do ČR. Má tento zamestnanec nárok na nezdaniteľnú časť, teda na 95.616 Sk za rok 2007? Jeho zdaniteľný príjem znížený o odvody do ČR je za rok 2007 vyšší ako 498 000,- Sk.

Ďakujem za odpovede


Prosím, vie niekto poradiť?
Maaaria
11.03.08,10:54
Ahojte poradaci!

kedze toto je moj prvy rok co robim RZD zamestnancom, tak sa
obraciam na Vas ci mi viete poradit.
1.Ked mam zamestnanca ktory pracoval cely rok len u nas a nemal ine prijmy, jeho mzda sa rovnala minimalnej mzde.U takehoto zamest.musim urobit RZD? alebo staci hlasenie.
2.Dalej mame zamestnanca ktory prve tri mesiace robil na dohodu a potom nastupil k nam,co u takeho zamestnanca treba spravit?
3.a posledna otazocka, ked mame cely rok zamestnanca na materskej dovolenke, je potrebne urobit RZD a podat hlasenie?
Prosim poradte, vopred dakujem
katkaj
11.03.08,10:57
Ahojte poradaci!

kedze toto je moj prvy rok co robim RZD zamestnancom, tak sa
obraciam na Vas ci mi viete poradit.
1.Ked mam zamestnanca ktory pracoval cely rok len u nas a nemal ine prijmy, jeho mzda sa rovnala minimalnej mzde.U takehoto zamest.musim urobit RZD? alebo staci hlasenie. Pokiaľ do 15.2. požiadal o RZD tak ho treba vykonať. Keď nepožiadal tak si musí urobiť DP
2.Dalej mame zamestnanca ktory prve tri mesiace robil na dohodu a potom nastupil k nam,co u takeho zamestnanca treba spravit?Pokiaľ do 15.2. požiadal o RZD tak ho treba vykonať. Keď nepožiadal tak si musí urobiť DP pokiaľ mal príjem viac ako 47 808
3.a posledna otazocka, ked mame cely rok zamestnanca na materskej dovolenke, je potrebne urobit RZD a podat hlasenie? pokiaľ bol príjem menej ako 47 808 za rok tak nie je potrebné vykonať RZD
Prosim poradte, vopred dakujem

odpoveď v texte
Maaaria
11.03.08,12:19
dakujem za odpoved, len este jedna otazocka, aj ked bude
jeho dan nulova, kedze poberal cely rok len min.mzdu, treba
podat RZD?
Slongo
11.03.08,12:28
dakujem za odpoved, len este jedna otazocka, aj ked bude
jeho dan nulova, kedze poberal cely rok len min.mzdu, treba
podat RZD?

Samozrejme, na podanie RZD je rozhodujuca vyska prijmov za dany rok, a nie vyska danovej povinnosti.
abcd.kates
11.03.08,12:36
Som tu nová, poraďte ak viete prosím. Som mzdová účtovníčka. Zamestnávame manželský pár. Manžel si na seba uplatňuje NČ, a takisto aj manželka na seba NČ. Nakoľko jej príjem bol za rok len 49988 sk, môže si manžel okrem toho ešte uplatniť NČ aj na ňu ako manželku ? V danom roku bola 3 mes. nezamestnaná. Díky.
katkaj
11.03.08,12:40
Som tu nová, poraďte ak viete prosím. Som mzdová účtovníčka. Zamestnávame manželský pár. Manžel si na seba uplatňuje NČ, a takisto aj manželka na seba NČ. Nakoľko jej príjem bol za rok len 49988 sk, môže si manžel okrem toho ešte uplatniť NČ aj na ňu ako manželku ? V danom roku bola 3 mes. nezamestnaná. Díky.

Áno môže si aj na manželku uplatniť odpočet vo výške 95 616 - jej príjem - zaplatené poistné. Do jej príjmu sa na tieto účely považuje aj podpora v nezamestnanosti
Slongo
11.03.08,12:43
Som tu nová, poraďte ak viete prosím. Som mzdová účtovníčka. Zamestnávame manželský pár. Manžel si na seba uplatňuje NČ, a takisto aj manželka na seba NČ. Nakoľko jej príjem bol za rok len 49988 sk, môže si manžel okrem toho ešte uplatniť NČ aj na ňu ako manželku ? V danom roku bola 3 mes. nezamestnaná. Díky.

Manzel si moze uplatnit aj nezdanitelnu cast na manzelku a to v sume 45628,- (95 616 - 49 988 (ak je to suma cistych prijmov a nie hruba mzda)). Manzelka by mala prilozit k svojmu danovemu priznaniu aj cestne prehlasenie, ze pocas tych 3 mesiacov, ked bola nezamestnana, nemala ziadne prijmy.
katkaj
11.03.08,12:49
Manzel si moze uplatnit aj nezdanitelnu cast na manzelku a to v sume 45628,- (95 616 - 49 988 (ak je to suma cistych prijmov a nie hruba mzda)). Manzelka by mala prilozit k svojmu danovemu priznaniu aj cestne prehlasenie, ze pocas tych 3 mesiacov, ked bola nezamestnana, nemala ziadne prijmy.

Načo bude prikladať čestné prehlásenie ? :confused::confused: Nič takéto nie je potrebné.
a do vlastného príjmu manželky sa ráta aj podpora v nezamestnanosti
abcd.kates
11.03.08,12:55
Manželka nepoberala podporu v nezamestnanosti. A
katkaj
11.03.08,12:57
Manželka nepoberala podporu v nezamestnanosti. A

tak v tom prípade sa odráta len jej príjem zo zamestnania
MADELEIN
11.03.08,12:58
Zamestnanec spomenul, že má príkazné zmluvy uzavreté s inými podnikateľmi. Mám mu ich pri RZ započítať do príjmu, alebo si má dať sám DP a tento príjem zahrnúť do príjmov podľa § 8. Má tu možnosť odpočítať 40 % paušálnych výdavkov?
MADELEIN
11.03.08,15:00
Nikto mi neradí? Ešte som neuviedla, že nemá ŽL a chcem zajtra robiť RZ. Ďakujem poraďáci šikulkovia
Denda
11.03.08,15:08
Zamestnanec spomenul, že má príkazné zmluvy uzavreté s inými podnikateľmi. Mám mu ich pri RZ započítať do príjmu, alebo si má dať sám DP a tento príjem zahrnúť do príjmov podľa § 8. Má tu možnosť odpočítať 40 % paušálnych výdavkov?
Dosť málo informácií na zahrnutie do príjmu podľa §8.
MADELEIN
11.03.08,15:33
Ospravedlňujem sa za strohú informáciu, nepáči sa mi forma zmluvy-príkazná, nemám ich pri sebe, malo by ísť o práce súvisiace s opravou výpočtovej techniky. V priebehu roka neinformoval o týchto aktivitách.
ivemar
12.03.08,06:08
Do RZ mozete zahrnut iba prijmy zo zavislej cinnosti, dokladovane Potvrdenim o prijmoch zo zavislej cinnosti. V pripade inych prijmov si zamestnanec musi podat DP.
beata02
12.03.08,11:41
Zamestnankyňa u nás pracovala 2 mesiace. Predtým bola na rodičovskom. Za tieto 2 mesiace mala príjem po odpočítaní poistného cca 15.000,- a preddavok na daň bol 625,- Sk. Pre jej manžela som vystavila potvrdenie o jej príjme na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky na manželku. Keďže jej príjem nebol 47.808,- za rok, nemusí podať DP. Ak by si však DP podala, môže si aj ona odpočítať nezdaniteľnú čiastku 95.616,-, alebo len jej pomernú časť za 2 mesiace, ktoré bola zamestnaná?
Ďakujem
katkaj
12.03.08,12:05
Zamestnankyňa u nás pracovala 2 mesiace. Predtým bola na rodičovskom. Za tieto 2 mesiace mala príjem po odpočítaní poistného cca 15.000,- a preddavok na daň bol 625,- Sk. Pre jej manžela som vystavila potvrdenie o jej príjme na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky na manželku. Keďže jej príjem nebol 47.808,- za rok, nemusí podať DP. Ak by si však DP podala, môže si aj ona odpočítať nezdaniteľnú čiastku 95.616,-, alebo len jej pomernú časť za 2 mesiace, ktoré bola zamestnaná?
Ďakujem


odpočíta si celú odpočítateľnú položku
andorka
12.03.08,19:48
Ahojte poradaci, prosim Vas poradte. Mame zamestnaneho ceskeho obcana od septembra do konca roku 2007-zavisla cinnost. Trvaly pobyt v CR (je to vlastne student, ktory studuje externe v CR a od septembra robi aj u nas a v Cechach nema ziaden prijem). Moja otazka je: Mozem mu uplatnit v RZ nezdanitelnu cast zakladu dane na danovnika v plnej vyske 95.616,-.
Dakujem
jankasm
13.03.08,11:35
Zamestnankyňa u nás pracovala 2 mesiace. Predtým bola na rodičovskom. Za tieto 2 mesiace mala príjem po odpočítaní poistného cca 15.000,- a preddavok na daň bol 625,- Sk. Pre jej manžela som vystavila potvrdenie o jej príjme na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky na manželku. Keďže jej príjem nebol 47.808,- za rok, nemusí podať DP. Ak by si však DP podala, môže si aj ona odpočítať nezdaniteľnú čiastku 95.616,-, alebo len jej pomernú časť za 2 mesiace, ktoré bola zamestnaná?
Ďakujem


odpočíta si celú odpočítateľnú položku

Ešte doplním, že nemusí robiť DP, môžete jej predsa urobiť RZD a vráti sa jej daň 625,- /aj keď málo ale každá korunka dobrá/. ;)
Henka1
13.03.08,11:45
Ahoj, potrebujem poradiť v prípade: zamestnanec dostával od Alianz SP za r. 2007 náhradu za stratu na zárobku po skončení prac. neschopnosti al. pri invalidite vo výške 19.000,- Sk a priniesol mi ho, aby som mu to zahrnula do RZ. Nemal by si podať DP?
nika.sum
13.03.08,12:14
Dobry, potrebujem poradit, ak si chce manzel uplatnit na manzelku NČ , kt. prijem mnazelky sa pocita, z potvrdenia z r. 01 Uhrn zuct. a vyplatenych miezd alebo z r. 04 Ciastkovy zaklad dane? Ak mala aj prijem z kt. sa dan vybera zrazkou podla § 43 aj tento sa zapocitava?
Monika Kováčová
13.03.08,12:15
áno, započítava sa aj príjem vyberaný zrážkou + r. 01
ivemar
13.03.08,12:48
mal - to nie je prijem zo zavislej cinnosti
ivemar
13.03.08,12:59
Ked vychadzam z toho, ze v principe ide o to,aby si manzel/ka douplatnila tu nezadnitelnu sumu, ktoru si nemohla manzelka/manzel, tak do uvahy (odpocitat) by sa mal len prijem, na ktory si uz uplatnila NZ manzelka, takze nie aj prijem, z ktoreho sa dan platila zrazkou.
katkaj
13.03.08,13:05
Ked vychadzam z toho, ze v principe ide o to,aby si manzel/ka douplatnila tu nezadnitelnu sumu, ktoru si nemohla manzelka/manzel, tak do uvahy (odpocitat) by sa mal len prijem, na ktory si uz uplatnila NZ manzelka, takze nie aj prijem, z ktoreho sa dan platila zrazkou.

obávam sa že princíp a logika tu nemajú čo hľadať. Treba sa držať zákona
Aj príjem zdanený zrážkou sa považuje za vlastný príjem manželky ;)

§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane


(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjemmanželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka(manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)


Nikde tu nie je vo výnimkách príjem zdanený zrážkou
ivemar
13.03.08,13:12
ked je toto odpoved ohladom nezdanitelnej sumy na manzelku, a ked sa naozaj od nezdanitelnej sumy , ktoru si chce a moze uplatnit manzel, ma odratat aj prijem mazelky zdaneny zrazkovo, tak potom by si manzelka tiez mala podat danove priznanie a uplatnit si v nom prijem zdaneny zrazkovo, aby sa jej z neho vratila dan - teda predpokladam, ze v celom pripade ide o prijem mensi ako 95616.
ivemar
13.03.08,13:13
tak potom by si manzelka tiez mala podat danove priznanie a uplatnit si v nom prijem zdaneny zrazkovo, aby sa jej z neho vratila dan - teda predpokladam, ze v celom pripade ide o prijem mensi ako 95616.
katkaj
13.03.08,13:14
tak potom by si manzelka tiez mala podat danove priznanie a uplatnit si v nom prijem zdaneny zrazkovo, aby sa jej z neho vratila dan - teda predpokladam, ze v celom pripade ide o prijem mensi ako 95616.


rozhodnutie je na nej. Príjem zdanený zrážkovo je vysporiadaný takže rozhodnutie o dodanení je na daňovníkovi ;)
ivemar
13.03.08,13:31
Samozrejme. Ale aspon by som jej to poradila, lebo nemusi jej to byt zrejme. Ten prijem znizuje nezdanitelmu sumu, ktoru si moze uplatnit manzel, tak nech si ju z neho uplatni dodatocne ona.
nika.sum
13.03.08,14:15
Dakujem za rady, okolo toho prijmu zdaneneho zrazkou su same nezrovnalosti, pri dochodcoch (to je ina tema) som uz zazila svoje, tak preto si to overujem, ten prijem nie je velky, dan zrazkou je okolo 325 SK, myslim ze to uz riesit nebudu ale poviem im.
nika.sum
13.03.08,14:17
áno, započítava sa aj príjem vyberaný zrážkou + r. 01

ale podla zakona, kt. niekto tu citoval, je to predsa len r. 04 (prijem znizene o prispevky na poistne), ale aj tak dakujem velmi pekne
rennka
13.03.08,15:01
Ked si manzel uplatnil v RZD alikv. cast nezd. casti na manzelku (95616-jej prijem), a manzelka odpracovala v roku 2 mesiace na HPP, a ziadny iny prijem nemala, moze si manzelka podat DP? Dakujem
Anja111
13.03.08,18:13
Ked si manzel uplatnil v RZD alikv. cast nezd. casti na manzelku (95616-jej prijem), a manzelka odpracovala v roku 2 mesiace na HPP, a ziadny iny prijem nemala, moze si manzelka podat DP? Dakujem
Áno, môže...
sofi05
13.03.08,22:37
andyke, dakujem za odpoved.
Henka1
14.03.08,05:56
Ďakujem, chcela som to mať potvrdené.
džana
14.03.08,07:33
zamestnakyna požiadala o ročné zúčt. a priniesla potvrdenie o príjme od zamestnávatela z Madarska, kde je vycislený len hrubý príjem /nič tam z neho neodvadzala/, môžem to prepočítať kurzom a spraviť roč. zúčt., alebo si musí podať DP A ?
beata02
14.03.08,07:36
Zamestnanec, čiastočný invalidný dôchodca, má nárok na nezdaniteľnú časť 95.616,- Sk?

Ďakujem za odpoveď
Evanka
14.03.08,07:42
Zamestnanec, čiastočný invalidný dôchodca, má nárok na nezdaniteľnú časť 95.616,- Sk?

Ďakujem za odpoveď
Áno.
Evanka
14.03.08,07:46
zamestnakyna požiadala o ročné zúčt. a priniesla potvrdenie o príjme od zamestnávatela z Madarska, kde je vycislený len hrubý príjem /nič tam z neho neodvadzala/, môžem to prepočítať kurzom a spraviť roč. zúčt., alebo si musí podať DP A ?
Ak mal daňovník aj príjmy zo zdrojov v zahraničí, musí si podať daňové priznanie sám.
džana
14.03.08,07:55
Ak mal daňovník aj príjmy zo zdrojov v zahraničí, musí si podať daňové priznanie sám.
aj ked tam nemá žiadnu dan na zápočet ?
Naďuša
14.03.08,08:38
Ahojte potrebujem pomoc s RZD :(:confused:
zamestnanec mal v roku 2006 nedoplatok z RZD (ktorý riadne zaplatil) a teraz keď mu robím RZD za rok 2007, tak mi tento nedoplatok zahŕňa do preddavkov za rok 2007 (program POHODA) a vychádza mi to pri prepočte tak, že za rok 2007 mu bude mať preplatok presne vo výške nedoplatku za rok 2006. A osm bezradná či to je správne :mee: podľa mňa nie :mee:
erika_H
14.03.08,15:35
Dobrý deň,mám študenta zamestnaného u nás na dohodu o brigádnickej práci študentov. U nás pracoval od mája 2007, predtým v inej firme.V prvej firme podpísal Vyhlásenie, u nás podpísal vyhlásenie od 1.5.2007, tzn žiadna daň mu nebola strhávaná ani preddavková,ani zrážková.Za celý rok 2007 zarobil 40 tis. Sk. Musí podať daňové priznanie,príp. ročné zúčtovanie zamestnávateľ,keď ho požiada? (čo už mal urobiť,ale o to nejde;) Myslím že ani nie,ale radšej si to overím so skúšenejšími mzdármi
Ďakujem pekne za odpoveď
Pepa
14.03.08,15:49
Dobrý deň,mám študenta zamestnaného u nás na dohodu o brigádnickej práci študentov. U nás pracoval od mája 2007, predtým v inej firme.V prvej firme podpísal Vyhlásenie, u nás podpísal vyhlásenie od 1.5.2007, tzn žiadna daň mu nebola strhávaná ani preddavková,ani zrážková.Za celý rok 2007 zarobil 40 tis. Sk. Musí podať daňové priznanie,príp. ročné zúčtovanie zamestnávateľ,keď ho požiada? (čo už mal urobiť,ale o to nejde;) Myslím že ani nie,ale radšej si to overím so skúšenejšími mzdármi
Ďakujem pekne za odpoveď
Nemusí.
erika_H
15.03.08,08:57
Ďakujem ti pekne za odpoveď Pepa.
Misicka21
16.03.08,15:49
Ahojte, poradte mi prosim ako vystavim potvrdenie pre zamestnanca, ktorý mal u nás PP a potom dohodu?? Dohoda bola na 3200,-Sk
Dakujem
abel
16.03.08,16:46
Ak ten príjem z dohody bol zdanený zrážkovou daňou, uvedieš to v dolnej časti potvrdenia, ak preddavkovou, zarátaš do riadku 1. Vystavuješ len jedno potvrdenie.
Misicka21
17.03.08,08:46
NO ved a v tom je pre mna ten problem, dala som ako 3200,- Sk, minus urazový a fond a z toho 19 %, ktoré sme zaplatili spolu s danou od ostatných zamestnancov, tak bola to zrazkova alebo nie dan??
jankasm
17.03.08,08:52
NO ved a v tom je pre mna ten problem, dala som ako 3200,- Sk, minus urazový a fond a z toho 19 %, ktoré sme zaplatili spolu s danou od ostatných zamestnancov, tak bola to zrazkova alebo nie dan??

Tú dohodu mal vtedy keď aj PP, alebo až keď bol PP ukončený?
Ak už bol PP ukončený, tak bol do príjem z dohody do 5000,-. Ak nemal v tom čase už u Vás podpísané vyhlásenie, tak to bola daň zrážková, a mala byť odvedené zvlášť a v potvrdení ide do spodnej časti /kde sú údaje o zrážkovej dani/. ;)
Misicka21
17.03.08,09:33
Nemal uz PP u nas, takze to potom bola zrazkova, co??:rolleyes: a neda sa s tym uz nic vymysliet?? aj ked bola do 3200sk?? a zrazkova nieje len nad 5000sk??
katkaj
17.03.08,09:35
Nemal uz PP u nas, takze to potom bola zrazkova, co??:rolleyes: a neda sa s tym uz nic vymysliet?? aj ked bola do 3200sk?? a zrazkova nieje len nad 5000sk??

Zrážková daň je do sumy 5000,- Sk ak sa nepodpíše vyhlásenie. Ak je podpísané vyhlásenie tak sa príjem zdaňuje preddavkom.

Je to tu vyššie už niekoľkokrát spomenuté
Misicka21
17.03.08,09:44
Ďakujem.
IVEB
18.03.08,06:15
Ak som robila RZD zamestnancovi , ktorý už u nás nepracuje a vyšiel mu nedoplatok vo výške 7 Sk . Tento nedoplatok zamestnanec nemusí uhradiť , ale zamestnávateľ tento jeho nedoplatok odvádza Daňovému úradu ?
beata02
18.03.08,08:28
Ahojte potrebujem pomoc s RZD :(:confused:
zamestnanec mal v roku 2006 nedoplatok z RZD (ktorý riadne zaplatil) a teraz keď mu robím RZD za rok 2007, tak mi tento nedoplatok zahŕňa do preddavkov za rok 2007 (program POHODA) a vychádza mi to pri prepočte tak, že za rok 2007 mu bude mať preplatok presne vo výške nedoplatku za rok 2006. A osm bezradná či to je správne :mee: podľa mňa nie :mee:

tiež robím mzdy v Pohode, ale nedoplatok do preddavkov za r. 2007 nezahŕňa. Na r. 09 v ročnom zúčtovaní máš uvedený úhrn preddavkov v takej výške, ako program vypočítal daň, bez ročného zúčtovania - je to v mzdovom liste na str. 3 - daň, nie daň celkom - tam už je uvedená daň upravená o ročné zúčtovanie.
Heni
18.03.08,09:49
ak mi v RZD vyšiel za celú firmu preplatok vyše 3000,- Sk, je treba tento preplatok žiadať od DÚ, alebo si to môžem započítavať s daňou zo miezd vzniknutou v nasledujúcich mesiacoch? daň. povinnosť celej firmy je mesačne cca do 700,- Sk, takže by sa ten preplatok "spotreboval" až niekedy v 3. Q. 2008.. :confused:
jankasm
18.03.08,09:51
Ak som robila RZD zamestnancovi , ktorý už u nás nepracuje a vyšiel mu nedoplatok vo výške 7 Sk . Tento nedoplatok zamestnanec nemusí uhradiť , ale zamestnávateľ tento jeho nedoplatok odvádza Daňovému úradu ?

Nie, nedoplatok do 100,- si zamestnávateľ proste nevšíma, ani ho nikam nemusí odvádzať. Proste ako keby tam bol nedoplatok 0,-. :)
Jedine v tom prípade, keby chcel ten zamestnanec niekomu darovať 2% z dane, tak vtedy by ten nedoplatok musel uhradiť Vám a vy DÚ.
jankasm
18.03.08,09:54
ak mi v RZD vyšiel za celú firmu preplatok vyše 3000,- Sk, je treba tento preplatok žiadať od DÚ, alebo si to môžem započítavať s daňou zo miezd vzniknutou v nasledujúcich mesiacoch? daň. povinnosť celej firmy je mesačne cca do 700,- Sk, takže by sa ten preplatok "spotreboval" až niekedy v 3. Q. 2008.. :confused:

Áno, robí sa to presne tak ako píšeš. Tých 3000,- si vlastne pri mesačnej dani cca. 700,- vysporiadaš zhruba za 4 mesiace. Takže treba započítavať.
Ak by si si aj požiadala, DÚ by Ti nevrátil. Nezvyknú vracať ani pri omnoho vyšších preplatkoch. :)
Iveta1
18.03.08,14:56
Zamestnanec priniesol potvrdenie od predchádzajúceho zamestnáveteľa ,v ktorom má príspevky na DDP platené zamestnávateľom,môžem mu túto čiastku dať do NČZD? aj v tom prípade keď skončil PP u toho z-ľa a možno DDP už nebude platiť?
nikulik
18.03.08,15:37
Dobrý den, urobila som zamestnancom RZD. Jedna pracovnicka mi vratila tlačivo RZD z dôvodu, ze vraj na danovom urade jej povedali, ze mam jej dopocitat danovy bonus za mesiace kedy bola PN, cize nemala príjem väčší ako je polovica min. mzdy.
Teraz som z toho mimo, ale myslela som si ze je to tak, ze ked zamestnanec v dany mesiac nema vyplatu min. polovicu min.mzdy tak nema narok na danovy bonus. Pracovnicka má uhrn zúčtov.a vyplat.príjmov 72540. Základ dane má 62805. Cez rok jej bol vyplatený danovy bonus 3825,-, podotíkam, ze za mesiace kedy pracovala a mala zarobok väčší ako polov.min.mzdy. V RZD jej vysiel preplatok 1728,-sk.
Viete mi prosim vysvetlit ten danovy bonus? Mala by mat narok na danovy bonus aj za mesiace kedy bola na PN, cize zarobila u nas 0sk?
Anja111
18.03.08,16:52
Dobrý den, urobila som zamestnancom RZD. Jedna pracovnicka mi vratila tlačivo RZD z dôvodu, ze vraj na danovom urade jej povedali, ze mam jej dopocitat danovy bonus za mesiace kedy bola PN, cize nemala príjem väčší ako je polovica min. mzdy.
Teraz som z toho mimo, ale myslela som si ze je to tak, ze ked zamestnanec v dany mesiac nema vyplatu min. polovicu min.mzdy tak nema narok na danovy bonus. Pracovnicka má uhrn zúčtov.a vyplat.príjmov 72540. Základ dane má 62805. Cez rok jej bol vyplatený danovy bonus 3825,-, podotíkam, ze za mesiace kedy pracovala a mala zarobok väčší ako polov.min.mzdy. V RZD jej vysiel preplatok 1728,-sk.
Viete mi prosim vysvetlit ten danovy bonus? Mala by mat narok na danovy bonus aj za mesiace kedy bola na PN, cize zarobila u nas 0sk?
Áno. Keďže zarobila za rok 2007 viac ako 46350 Sk, tak má rok na doplatenie DB za celý rok... A tiež dostane vyplatený aj preplatok dane z RZD...
jankasm
19.03.08,09:00
Zamestnanec priniesol potvrdenie od predchádzajúceho zamestnáveteľa ,v ktorom má príspevky na DDP platené zamestnávateľom,môžem mu túto čiastku dať do NČZD? aj v tom prípade keď skončil PP u toho z-ľa a možno DDP už nebude platiť?

Ale pozor, môžeš mu tam dať len príspevky zamestnanca platené zamestnávateľom /nie príspevky zamestnávateľa/. Ak ich máš uvedené v potvrdení, tak áno, môžeš mu ich tam dať, ale on Ťa o to musí požiadať v žiadosti o RZD. Inak nie. Pretože on sám si zodpovedá za to, že spĺňa podmienky stanovené zákonom na uplatnenie tejto NČZD. Pretože ak DDP už platiť nebude, tak pravdepodobne ruší zmluvu, a v tom prípade dôjde možno k porušeniu podmienok. ;)
beata02
19.03.08,12:26
Dobrý deň,
mám zamestnanca, ktorému vyšiel preplatok v jeho prospech vo výške 18 SK. Tento preplatok mu vyplatím a odrátam si ho z odvodu, alebo tiež platí, že do výšky 100 Sk si ho nevšímam?

V priebehu minulého roka, keď sa menila výška daňového bonusu, mi náš technik nainštaloval aktualizáciu bonusu až o 2 mesiace neskôr. Z tohto dôvodu mali zamestnanci vyplatený daňový bonus o 30 Sk na 1 dieťa nižší. Tento daňový bonus vyplatím?
A ak takýto zamestnanec mal v RZD nedoplatok napr. 5 Sk a treba mu vrátiť rozdiel daňového bonusu týchto 30 Sk, ako postupovať?

Ďakujem za rady
rena79
21.03.08,12:36
Chcela by som vás poprosiť ako je to s NČ na manželku v RZZP zamestnanca, keĎ sa zosobášili v auguste 2007. Má nárok na celu NČ, alebo nejakú alikvotnú časť?
katkaj
21.03.08,19:22
Chcela by som vás poprosiť ako je to s NČ na manželku v RZZP zamestnanca, keĎ sa zosobášili v auguste 2007. Má nárok na celu NČ, alebo nejakú alikvotnú časť?

Dvakrát zadaná otázka

http://www.porada.sk/t76772-nezdanitelna-cast-na-manzelku.html#post685582
Žofka
22.03.08,17:53
Môj manžel v roku 2007 mal príjmy len zo živnosti. Zarobil zhruba 90 000 korún, daňové priznanie mu robím percentuálnymi výdavkami plus výdavky na ZP. To znamená, že jeho príjem nedosahuje celú nezdaniteľnú časť za rok 2007. Rada by som sa opýtala, či je možné, aby som si uplatnila ja zvyšnú čiastku na neho z mojich príjmov. Problém je v tom, že ja mám príjmy len zo závislej činnosti a môj zamestnávateľ mi už daň vysporiadal. Dá sa s zým ešte niečo urobiť?

ďakujem za odpoveď
india
22.03.08,23:44
Vyplnujem si tlacivo na DP, typ A, mala som aj prijem zo zahranicia, ale ani nie to je problem, nieco mi tu nesedi.. A ten problem je taky, ze ked si odratam zahranicne prijmy, na riadok 47 ostane mi 35 349 ako zaklad dane a ked z toho vyratam 19% dan, to je 6716..Problem je v tom, ze mam potvrdenie od zamestnavatela na SR a na tom potvrdeni tiez 35 349 je ako zaklad dane, ibaze zrazena dan je len 2172…Na tom potvrdeni je tiez uvedene, ze nezdan. cast na danovnika je 23 904.. Teda 35 349 – 23 904 = 11 445, 19% z 11 445 je presne tych 2172..Ibaze v DP neviem, ci by sa mala niekde uviest ta nezdanitelna cast, a ked ano, tak kde, pretoze v DP mi potom vychadza dan na 6716 zo zakladu 35 349..Nieco urcite robim zle alebo chapem zle, prosim poradte mi. Dakujem pekne
Muška
22.03.08,23:48
nezdaniteľná čiastka v DP typ A sa uvádza na r. 37. Pre rok 2007 je nezdaniteľná čiastka 95616,- Sk.
Ale podľa základu dane sa "môže" znižovať. - neviem aký si mala príjem zo zahraničia.
india
23.03.08,14:18
Dakujem pekne Muska :)) Uz som na to prisla, nasla nejaku pomocku na internete. Prijem z Anglicka za 4 mesiace som mala nejakych 250 000, takze podla vsetkeho by som mala mat narok na tych 95 616. Este by som mala jednu otazku. Ked som pracovala vo VB, na DP typ A nemam vyplnat riadky 49-53, vsak? Dakujem krasne! :))
india
23.03.08,14:31
predsa ma len este nieco napadlo..nie je mi jasne, ci mam narok na celych 95 616, ked som za cely rok pracovala len 7 mesiacov? Vo VB som pracovala 4 mesiace a doma 3 mesiace. Mozem dat do vypoctov 95 616 alebo len sedminu z toho? Totiz na potvrdeni od zamestnavatela o prijme, ako som uz vyssie uviedla, mam uvedene ako nezdanit. ciastku za 3 mesiace len tretinu 95616 a to je 23904..hm, neviem teda co s tym..Dakujem krasne vopred za radu! :)
Anja111
23.03.08,15:20
predsa ma len este nieco napadlo..nie je mi jasne, ci mam narok na celych 95 616, ked som za cely rok pracovala len 7 mesiacov? Vo VB som pracovala 4 mesiace a doma 3 mesiace. Mozem dat do vypoctov 95 616 alebo len sedminu z toho? Totiz na potvrdeni od zamestnavatela o prijme, ako som uz vyssie uviedla, mam uvedene ako nezdanit. ciastku za 3 mesiace len tretinu 95616 a to je 23904..hm, neviem teda co s tym..Dakujem krasne vopred za radu! :)
Máš nárok na celú NČ, t.j. v DP uplatníš 95616 Sk.
Mária.K.
23.03.08,15:57
Sumu 15616 Sk ako nezdaniteľnú časť základu dane na manželku si uplatníte len v prípade, ak základ dane manžela je menší alebo rovný sume 880464 Sk. Ak základ dane manžela je väčší ako 880464 Sk, nezdaniteľná časť základu dane na manželku je suma vypočítaná ako: 315732-(ZDM:4)-VPM,
kde ZDM= základ dane manžela a VPM=vlastný príjem manželky.
Mária.K.
23.03.08,16:27
Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa uplatňuje za celý rok, bez ohľadu na to, koľko mesiacov ste pracovali. Uplatníte si teda 95616 Sk.
india
23.03.08,17:55
Dakujem pekne za odpovede :)
leozka
24.03.08,11:49
Dobrý deň, robím DP A sestre.Je zamestnancom a keďže nepožiadala o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň, poslali jej potvrdenie o zdanitelnej mzde za rok 2007 ako doklad k DP.V potvrdení má Nezdanitelnú časť na daňovníka 79680Sk za kal.mes.3 - 12.Chcela by som poradiť, ako dostali túto sumu a kam ju zapísať do DP.Keby bola vydatá /nie je,ale býva v spoločnej domácnosti s priatelom/, mohla by si uplatniť aj nezdanitelnú časť na manžela, však.Poradí mi niekto?Leozka
Monika Kováčová
24.03.08,11:50
uplatníš nezdaniteľnú časť na daňovníka 95616,-. Nezdaniteľnú časť na manžela uplatniť nemôžeš, pretože žiadneho nemá.
mmj
24.03.08,13:28
beata02 - mne vznikol rovnaky problem. nedoplatok 5,- neodratavam. preplatok z DB 30,- vraciam zamestnancovi - ma nan narok. ved na to je RZD ;)
leozka
24.03.08,13:37
Ahoj, ďakujem za odpoveď.Ale aj tak som z toho vedľa.Takže, keby bola podala žiadosť do 15.2.2007 o vykonanie ročného zúčtovania, spravil by to za ňu zamestnávateľ?Aké prílohy by musela priložiť?Napr. výpis za rok o platení životnej poistky....Prečo má na potvrdení od zamestnávatela v kolonke Nezdanitelná časť na daňovníka sumu 79680 Sk?Mám do DP teda napísať sumu 95 616 SK? Môžem jej odrátať aj životnú poistku?Uhrn zúčtovaných príjmov a vyplatených prijmov zo závislej činnosti MALA 85 831 Sk.Mohli by ste mi poradiť, kde by som našla vyplnené tlačivo DP A?Ďakujem za trpezlivosť.
JanaJB
24.03.08,13:45
Ahoj, ďakujem za odpoveď.Ale aj tak som z toho vedľa.Takže, keby bola podala žiadosť do 15.2.2007 o vykonanie ročného zúčtovania, spravil by to za ňu zamestnávateľ?Aké prílohy by musela priložiť?Napr. výpis za rok o platení životnej poistky....Prečo má na potvrdení od zamestnávatela v kolonke Nezdanitelná časť na daňovníka sumu 79680 Sk?Mám do DP teda napísať sumu 95 616 SK? Môžem jej odrátať aj životnú poistku?Uhrn zúčtovaných príjmov a vyplatených prijmov zo závislej činnosti MALA 85 831 Sk.Mohli by ste mi poradiť, kde by som našla vyplnené tlačivo DP A?Ďakujem za trpezlivosť.
V príspevku č.713 píšeš, že je to príjem za mesiace 3-12. Preto odpočítateľná položka bola uplatnená len vo výške 79680,- Sk. /7968,- x 10mesiacov/. V DP si uplatní celú NČ 95616,-. V mesiacoch 1-2 nebola nikde zamestnaná?
leozka
24.03.08,14:22
ďakujem Vám velmi pekne, nie, od januára do marca bola nezamestnaná, evidovaná na ÚP, bude potrebovať potvrdenie od ÚP ako prílohu k DP? Platí si životnú poistku vo výške 450 Sk/m, môžem jej to odrátať,keď priložím doklad od poisťovne?
leozka
24.03.08,14:29
Prepáčte, opravujem, od januára do februára 2007 nebola zamestnaná
leozka
24.03.08,14:33
Prepáčte, január, február bola nezamestnaná, evidovaná na ÚP
JanaJB
24.03.08,14:54
ďakujem Vám velmi pekne, nie, od januára do marca bola nezamestnaná, evidovaná na ÚP, bude potrebovať potvrdenie od ÚP ako prílohu k DP? Platí si životnú poistku vo výške 450 Sk/m, môžem jej to odrátať,keď priložím doklad od poisťovne?
Nepotrebuje žiadne potvrdenie z ÚP. Svojim podpisom potvrdzuje,resp. vyhlasuje, že všetky údaje uvedené v DP sú správne a úplné.
Životnú poistku si môže odrátať, ale pri uvedenom príjme to nemá význam, pretože odpočítateľná položka je vyššia ako príjem.
AnitaMartinska
24.03.08,18:50
Prosim poradit.
Dochodca si chce poziadat o vratenie dani z urokov zo stavebneho sporenia.Iny prijem nema /okrem dochodku/
Vypise si DP typ B>
tab.c.2, r. 2 = uroky
Zaklad dane r. 69 = uroky
r. 70 = 95616 ? Tu mu neviem poradit,ci nema byt nula,kedze je dochodca. Ale ked tam da nulu, tak mu vyjde zaklad dane.
Potom sa do c. 98 vypise dan a ta by sa mu mala vratit.
Co s tym riadkom 70?
Dakujem
Andyke
24.03.08,19:56
Na riadok 70 píšeš rozdiel medzi 95616 a jeho dôchodkom (ak by mal nižší ako 95616, ak vyšší tak nič tam nepíš)
r.78 vypočítať 19 % dane a na riadok 91 dáš nulu. r.98 uviesť zrážkovú daň a na r. 105 bude preplatok vo výške zrážkovej dane
AnitaMartinska
25.03.08,06:53
Andyke,
dakujem pekne, idem poradit dalej.
pekny den.
elenka
25.03.08,07:06
DoVP vystavená v decembri 2007 a vyplatená v januári 2008 - zahrňa sa do daňového priznania r. 2007 ?
AnitaMartinska
25.03.08,07:18
Prosim poradit.
Dochodca si chce poziadat o vratenie dani z urokov zo stavebneho sporenia.Iny prijem nema /okrem dochodku/
Vypise si DP typ B>
tab.c.2, r. 2 = uroky
Zaklad dane r. 69 = uroky
r. 70 = 95616 ? Tu mu neviem poradit,ci nema byt nula,kedze je dochodca. Ale ked tam da nulu, tak mu vyjde zaklad dane.
Potom sa do c. 98 vypise dan a ta by sa mu mala vratit.
Co s tym riadkom 70?
Dakujem

Andyke,odpoved som uz prestudovala, ale este sa chcem spytat, treba dolozit doklad zo stavebneho sporenia? Kopiu,alebo original?
Vdaka
jankasm
25.03.08,09:19
Andyke,odpoved som uz prestudovala, ale este sa chcem spytat, treba dolozit doklad zo stavebneho sporenia? Kopiu,alebo original?
Vdaka

Ja som robila takéto DP na úroku pre maminu, doložila som len kópiu dokladu kde boli vyčíslené úroky a daň, stačilo im to. ;)
jankasm
25.03.08,09:20
DoVP vystavená v decembri 2007 a vyplatená v januári 2008 - zahrňa sa do daňového priznania r. 2007 ?

Je to príjem za rok 2007, aj keď vyplatený až v januári, takže áno, zahrnúť.
To máš rovnaké ako s výplatou za 12/2007. Tiež je vyplatená až v januári, ale započítať si ju musíš. ;)
ErikaOl
25.03.08,13:14
Ahojte,

prosím, poraďte mi.
Robím RZD zamestnankyni, ktorá bola na v januári/2007 na rodič. dovolenke.V 02,03/2007 pracovala v jednej firme. Potom od 04,05,06,07 až do 12.8.2007 bola na dobrov. rodič. dovolenke. Od 12.8.2007 nastúpila u nás. Má nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane, t.j. 95.616,- Sk (7968x12 mes.)? Alebo len za mesiace, ktoré pracovala, t.z. 02,03,08,09,10,11,12/2007 = 7 mesiacov?
katkaj
25.03.08,13:18
Ahojte,

prosím, poraďte mi.
Robím RZD zamestnankyni, ktorá bola na v januári/2007 na rodič. dovolenke.V 02,03/2007 pracovala v jednej firme. Potom od 04,05,06,07 až do 12.8.2007 bola na dobrov. rodič. dovolenke. Od 12.8.2007 nastúpila u nás. Má nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane, t.j. 95.616,- Sk (7968x12 mes.)? Alebo len za mesiace, ktoré pracovala, t.z. 02,03,08,09,10,11,12/2007 = 7 mesiacov?

Na celú, nezdaniteľná čiastka sa nedelí. Už to tu bolo veľakrát spomenuté
JanaJB
25.03.08,13:19
Má nárok na celú nezdaniteľnú časť = 95616,- Sk.
leozka
25.03.08,15:10
Ahojte Poraďáci.Chcela by som sa spýtať:kámoška začala pracovať od februára 2008.Predtým poberala rodičovský príspevok a podpísala pracovnú zmluvu cez agentúru s firmovu so sídlom v Blave a dohodu o dočasnom pridelení k inemu zamestnávateľovi v Novákoch.Zaujímalo by ma, kto bude na konci roka robiť Ročné zúčtovanie, urobia jej ho automaticky, keď nastúpila až vo februári,al.musí oň požiadať, ak nepožiada, robí si ho sama, však?Keby si ho robila sama a jej manžel je SZČO, môže si odpísať nezdaniteľnú časť na manžela?
gitaxxx
25.03.08,16:43
Chcem sa opýtat ak robím DP typ A Základ dane má 96048 odpočítam na danovníka 95616 potom zák.dane je 432 a z toho je dan 82,-. a potom má aj nárok na l dieta dan.bonus na celý rok 6570,- čiže dan bude nulová a dan.bonus nižší o 82 Sk ?
mapope
25.03.08,21:06
dobry vecer, mam zamestnanca, ktory bol 1-6/2007 student (SOU), 7-10/2007 urad prace, 11-12/2007, nas zamestnanec. Pocas obdobia, kt. bol vededny ako nezamestnany, pracoval u nas na DoVP, poziadal ma o RZD. Potrebujem doklad o navsteve skoly? alebo len nejake cestne prehlasenie? ked bol student, mozem mu uplatnit celu NC? dakujem
katkaj
26.03.08,04:46
dobry vecer, mam zamestnanca, ktory bol 1-6/2007 student (SOU), 7-10/2007 urad prace, 11-12/2007, nas zamestnanec. Pocas obdobia, kt. bol vededny ako nezamestnany, pracoval u nas na DoVP, poziadal ma o RZD. Potrebujem doklad o navsteve skoly? alebo len nejake cestne prehlasenie? ked bol student, mozem mu uplatnit celu NC? dakujem

má nárok na celý odpočet na seba v sume 95 616. žiadne čestné prehlásenie nepotrebuje
katkaj
26.03.08,04:47
Chcem sa opýtat ak robím DP typ A Základ dane má 96048 odpočítam na danovníka 95616 potom zák.dane je 432 a z toho je dan 82,-. a potom má aj nárok na l dieta dan.bonus na celý rok 6570,- čiže dan bude nulová a dan.bonus nižší o 82 Sk ?

Áno tak
katkaj
26.03.08,04:48
Ahojte Poraďáci.Chcela by som sa spýtať:kámoška začala pracovať od februára 2008.Predtým poberala rodičovský príspevok a podpísala pracovnú zmluvu cez agentúru s firmovu so sídlom v Blave a dohodu o dočasnom pridelení k inemu zamestnávateľovi v Novákoch.Zaujímalo by ma, kto bude na konci roka robiť Ročné zúčtovanie, urobia jej ho automaticky, keď nastúpila až vo februári,al.musí oň požiadať, ak nepožiada, robí si ho sama, však?Keby si ho robila sama a jej manžel je SZČO, môže si odpísať nezdaniteľnú časť na manžela?

Po skončení roka 2008 požiada zamestnávateľa o vykonanie RZD. Pokiaľ bude mať manžel príjem menší ako odpočítateľná položka tak si bude môcť uplatniť odpočet aj na manžela
fipina
27.03.08,07:57
Mám takýto prípad. Pán XY sa zamestnal vo firme, dostal riadnu pracovnú zmluvu. Po niekoľkých mesiacoch zistil, že fi. neplatí odvody a on je zamestnaný tzv. "na čierno" (hoci s pracovnou zmluvou v rukách!!!). Po skončení roka si písomne vyžiadal doklad o príjme (má doručenku), ktorý mu dodnes neprišiel. Okrem spomínaného príjmu mal aj iný príjem, ktorý musí priznať do DP. Ako však vyčísliť mzdu a odvody v spomínanej firme? Ak to neuvedie, vyjde mu vysoký preplatok na dani, čo je v skutočnosti nezmysel.
Ako to riešiť?
katkaj
27.03.08,08:01
Mám takýto prípad. Pán XY sa zamestnal vo firme, dostal riadnu pracovnú zmluvu. Po niekoľkých mesiacoch zistil, že fi. neplatí odvody a on je zamestnaný tzv. "na čierno" (hoci s pracovnou zmluvou v rukách!!!). Po skončení roka si písomne vyžiadal doklad o príjme (má doručenku), ktorý mu dodnes neprišiel. Okrem spomínaného príjmu mal aj iný príjem, ktorý musí priznať do DP. Ako však vyčísliť mzdu a odvody v spomínanej firme? Ak to neuvedie, vyjde mu vysoký preplatok na dani, čo je v skutočnosti nezmysel.
Ako to riešiť?

asi by som sa informovala na DÚ ako postupovať
jopo.home
27.03.08,08:07
Prosim Vas kde sa pridava v danovom priznani tlacivo B, suma....v roku 2007 bol zaplateny nedoplatok v zdravotnej za rok 2006, zahrna sa to tam vsak?Neviem do ktorej kolonky, alebo sa to len pripocitava k odvodom?Pausalne vydavky ma dotycny
jankasm
27.03.08,08:36
Prosim Vas kde sa pridava v danovom priznani tlacivo B, suma....v roku 2007 bol zaplateny nedoplatok v zdravotnej za rok 2006, zahrna sa to tam vsak?Neviem do ktorej kolonky, alebo sa to len pripocitava k odvodom?Pausalne vydavky ma dotycny

Ja myslím, že k odvodom. Však je to doplatok poistného. Treba asi priložiť doklad o zaplatení nedoplatku.
jopo.home
27.03.08,09:46
Vie mi to prosim este niekdo upresnit? nechcem aby sa stal omyl a podavalo sa opravne danove
katkaj
27.03.08,09:49
Vie mi to prosim este niekdo upresnit? nechcem aby sa stal omyl a podavalo sa opravne danove

nedoplatok zaplatený v roku 2007 sa priráta k 40% výdavkom a zaplatenému poistnému
Maaaria
27.03.08,09:59
Ahojte,
chcela by som sa Vás spýtať, čo posielam na DU,
ked sme robili zamestnancom RZD.
Treba poslat nejake oznamenie, ze sme urobili RZD?
dakujem za odpoved
jankasm
27.03.08,10:04
Ahojte,
chcela by som sa Vás spýtať, čo posielam na DU,
ked sme robili zamestnancom RZD.
Treba poslat nejake oznamenie, ze sme urobili RZD?
dakujem za odpoved

Nie, zamestnancom vykonáš RZD, nedoplatky a preplatky vysporiadaš, a následne si ich potom vysporiadaš aj s DÚ.
Na DÚ neposielaš žiadne RZD, tie odovzdáš len zamestnancom, na DÚ posielaš len ročné hlásenie. ;)
jopo.home
27.03.08,10:43
nedoplatok zaplatený v roku 2007 sa priráta k 40% výdavkom a zaplatenému poistnému...
pROSIM vAS JE TOTO SPRAVNE? TATO ODPOVED SA MI NEJAK NEPOZDAVA
Antonia1
27.03.08,10:51
nedoplatok zaplatený v roku 2007 sa priráta k 40% výdavkom a zaplatenému poistnému...
pROSIM vAS JE TOTO SPRAVNE? TATO ODPOVED SA MI NEJAK NEPOZDAVA
Áno, je to správne nedoplatok z roku 2006 zaplatený v roku 2007 si prirátaš
zaplatenému poistnému
katkaj
27.03.08,11:02
nedoplatok zaplatený v roku 2007 sa priráta k 40% výdavkom a zaplatenému poistnému...
pROSIM vAS JE TOTO SPRAVNE? TATO ODPOVED SA MI NEJAK NEPOZDAVA

už si dostal dvakrát tú istú odpoveď na svoju otázku. Načo to potrebuješ potvrdiť ešte tretíkrát ? :confused: Pokiaľ tomu neveríš tak stačí naštudovať zákony a odpoveď sa tam nájde :rolleyes:
jopo.home
27.03.08,11:07
Pytala som sa koli tomu, ze v jednej z odpovedi bolo sppomynane ze nedoplatok mam priratat aj k 40% pausalnym vydavkom a to sa mi nechce verit, kedze to s tym nic nema...doplietlo ma to...ak som niekoho nastvala ze som si to chcela overit ospravedlnujem sa
katkaj
27.03.08,11:11
Pytala som sa koli tomu, ze v jednej z odpovedi bolo sppomynane ze nedoplatok mam priratat aj k 40% pausalnym vydavkom a to sa mi nechce verit, kedze to s tym nic nema...doplietlo ma to...ak som niekoho nastvala ze som si to chcela overit ospravedlnujem sa

pokiaľ si niekto uplatňuje 40% výdavky tak si k týmto výdavkom môže uplatniť ešte aj zaplatené poistné. takže pokiaľ mám príjem 100 000 a zaplatila som 10 000 poistného a 1500 som doplatila nedoplatok zdravotného tak moje výdavky budú vyzerať nasledovne:
40 000 ( 40% zo 100 000) + 10 000 + 1500 = 51 500
Zuzka2510
27.03.08,13:15
ahojte. ja by som potrebovala poradiť s mojou témou. Zamestnanec bol do júna/2007 študentom. ukončil školu a nešiel na úrad práce - bol doma. Začal pracovať na prac. zmluvu v mesiaci august/07 za to obdobie mám potvrdenie o príjme. Keď tam prestal pracovať v auguste/07 (pracoval len 1 mes.) zase bol doma len tak. V oktobri sa zamestnal v našej firme a ešte stale pracuje a teraz neviem ak nemam vykrytý celý rok môžem mu ako zamestnávateľ vykonať RZ alebo si musí podať DP? Ďakujem
katkaj
27.03.08,13:17
ahojte. ja by som potrebovala poradiť s mojou témou. Zamestnanec bol do júna/2007 študentom. ukončil školu a nešiel na úrad práce - bol doma. Začal pracovať na prac. zmluvu v mesiaci august/07 za to obdobie mám potvrdenie o príjme. Keď tam prestal pracovať v auguste/07 (pracoval len 1 mes.) zase bol doma len tak. V oktobri sa zamestnal v našej firme a ešte stale pracuje a teraz neviem ak nemam vykrytý celý rok môžem mu ako zamestnávateľ vykonať RZ alebo si musí podať DP? Ďakujem

pokiaľ mal len príjem zo závislej činnosti a požiadal do 15.2 o RZD tak mu ho vykonáte. To že nemá vykrytý celý rok nie je dôvod na podávanie DP :rolleyes: