Zuzana2
04.01.08,06:07
Dobrý deň, účtujem v Alfr, DPH a mám takýto problém:
Keď som porovnala "príjmy, výdavky - textovo - prijatá DPH a zaplatená DPH", nesedia mi tieto sumy s výkazom DPH. Už som to aj v prehľadoch, ktoré robí Alfa k DPH ručne nasčítavala, ale neviem sa dopracovať k žiadnemu výsledku.
Prosím, nemáte s týmto niekto skúsenosti?
uko
04.01.08,06:53
zalezi, co tohto stlpca uctujes. podla mna to ani nemusi sediet. lebo vykazy dph robis podla datumov dodania.a v peňažnom denníku účtuješ v deň zaplatenia. tak už len preto to nemusi sedieť. a okrem toho v peňažnom denníku účtuješ aj výsledok. napríklad zaplatenie dph za určitý mesiac alebo štvrťrok.
Zuzana2
04.01.08,07:10
Ďakujem.
Volala som aj do Krosu a tam mi tiež povedali, že mi to ťahá z PD. No veď logicky, len musím trochu rozmýšľať a nie sa hneď splašiť.
Ale "vyvstal" mi ešte jeden problém:
Zaplatený preddavok za mob. telefón - 2241,-- Sk. Tu som určite urobila chybu, lebo zálohu som zaúčtovala ako réžiu do PD, potom, keď prišla faktúra s doplatkom 237,-- Sk, tú som zaúčtovala do záväzkov - tu som rozpísala základ + DPH a úhradu som zaúčtovala v PD zase ako réžiu. Takže z pohľadu DPH je to OK, ale VOZD mi nesedí, lebo tam by som mala mať len základ a ja tam mám vlastne celú sumu.
Prosím, poradíte?
Manual
04.01.08,07:12
Dobré je po ukončení mesiaca alebo kvartála, prekontrolovať DPH hlavne na vstupe, ktoré vytlačíš z Alfy so zaúčtovanými dokladmi. Môže sa stať pri "ponáhľaní sa", že nesprávne odklepneš a do DPH to nemusí zapísať a jedine takto na to prídeš. Ak to súhlasí, môžeš byť spokojná.
Zuzana2
04.01.08,07:29
No veď to sme práve kontrolovali, len mi nenapadlo, že vlastne v PD mám úhrady, takže to mi ani nemôže sedieť s výkazom DPH.
A môj prípad opísaný v príspevku č. 3 - prosím, ako to mám spraviť, aby to bolo dobre?
Vopred ďakujem za ochotu.
uko
04.01.08,08:14
Zaplatený preddavok za mob. telefón - 2241,-- Sk. Tu som určite urobila chybu, lebo zálohu som zaúčtovala ako réžiu do PD, potom, keď prišla faktúra s doplatkom 237,-- Sk, tú som zaúčtovala do záväzkov - tu som rozpísala základ + DPH a úhradu som zaúčtovala v PD zase ako réžiu. Takže z pohľadu DPH je to OK, ale VOZD mi nesedí, lebo tam by som mala mať len základ a ja tam mám vlastne celú sumu.
Prosím, poradíte?
ak tomu spravne rozumiem, tak to mas v rezii dva-krat. ja to robim takto:
mam preddavkovu fakturu. na sumu 2241. zaevidovala som ju do zavazkov ako preddavkovu.dph nic. v den zaplatenia ju zauctujem do VNZD-stlpec ine. ked pride vyuctovacia faktura. napriklad 1883,20 bez dph a 357,8 DPH. zaevidujem ju v zavazkoch az ako riadnu.dam rozpis na dph. alfa mi ju automaticky hodi do dph. zauctovanie v denniku.den prijatia faktury. interny doklad-vydaj- VNZD-stlpec ine minusom 2241. a interny doklad-vydaj rezia 1883,20, dph 357,8. takto to je myslim aj v prirucke k alfe. vytlacim si tieto interne doklady a prilozim vyuctovaciu fakturu aj kopiu tej preddavkovej na ktoru si dopisem kedy bola uhradena a ako. kebyze je vyuctovacia faktura vyssia, zaplatim doplatok a zuctujem to v den jeho zaplatenia. tych 2241 rovnako minusom a do rezie uz tu vyssiu.
Zuzana2
04.01.08,14:37
Ďakujem, musím to tak spraviť, ibaže on zaplatil priamo v pokladni Orange, a dali mu doklad - ale nie daňový (nie je tam rozpis DPH).
Takže spravím:
Úhrada 2241,-- Sk ako VNZD - iné. A ďalej, ako mi tu radíte, teda keď príde konečná fa - až tam rozpis DPH a cez ID tú sumu dostanem do réžie.
Ešte raz vďaka.
A pekný večer všetkým poraďákom.
uko
15.01.08,06:41
ak tomu spravne rozumiem, tak to mas v rezii dva-krat. ja to robim takto:
mam preddavkovu fakturu. na sumu 2241. zaevidovala som ju do zavazkov ako preddavkovu.dph nic. v den zaplatenia ju zauctujem do VNZD-stlpec ine. ked pride vyuctovacia faktura. napriklad 1883,20 bez dph a 357,8 DPH. zaevidujem ju v zavazkoch az ako riadnu.dam rozpis na dph. alfa mi ju automaticky hodi do dph. zauctovanie v denniku.den prijatia faktury. interny doklad-vydaj- VNZD-stlpec ine minusom 2241. a interny doklad-vydaj rezia 1883,20, dph 357,8. takto to je myslim aj v prirucke k alfe. vytlacim si tieto interne doklady a prilozim vyuctovaciu fakturu aj kopiu tej preddavkovej na ktoru si dopisem kedy bola uhradena a ako. kebyze je vyuctovacia faktura vyssia, zaplatim doplatok a zuctujem to v den jeho zaplatenia. tych 2241 rovnako minusom a do rezie uz tu vyssiu.
ja som tu síce minule radila, ale teraz si nie som istá a prosím vás preto o radu. ako to robíte v prípade, že takáto situácia nastane na prelome rokov? konkrétne som zaplatila 31.12.2007 preddavok na draka. vyúčtovacia faktúra mi prišla v novom roku. datum prijatia platby 2.1.2008, vyhotovenia 8.1.2008.