Zuzana Boháčová
04.01.08,10:14
Dobry den,
chcem Vas poprosit o radu-
ked spracovavam uctovnictvo spolocnosti s r.o.-konatel je moj brat
ja ako jeho sestra mu mozem robit uctovnictvo aj bez toho,aby som bola v s.r.o. zamestnana?
vlastne som jeho priamy pribuzny..
ďakujem za odpoveď
Danila
04.01.08,09:17
Dobry den,
chcem Vas poprosit o radu-
ked spracovavam uctovnictvo spolocnosti s r.o.-konatel je moj brat
ja ako jeho sestra mu mozem robit uctovnictvo aj bez toho,aby som bola v s.r.o. zamestnana?
vlastne som jeho priamy pribuzny..
ďakujem za odpoveďUrobíš ho na zmluvu, ako poskytovateľ služby. A keďže brat za účtovníctvo zodpovedá ako štatutár, tak v tebe má záruku.:)
tinaM
04.01.08,09:18
Môžeš spracovávať účtovníctvo aj externe na základe živnostenského oprávnenia.
Johanka
04.01.08,09:25
Otázka asi smeruje k nelegálnej práci ....
Danila
04.01.08,09:27
Otázka asi smeruje k nelegálnej práci ....Tak v tom prípade sme jej vysvetlili, ako ju zlegalizovať.:)
Chobot
04.01.08,09:39
Dobry den,
chcem Vas poprosit o radu-
ked spracovavam uctovnictvo spolocnosti s r.o.-konatel je moj brat
ja ako jeho sestra mu mozem robit uctovnictvo aj bez toho,aby som bola v s.r.o. zamestnana?
vlastne som jeho priamy pribuzny..
ďakujem za odpoveď

Áno, môžeš. Nemusíte mať žiadny pracovnoprávny vzťah, pretože v zmysle zákona o nelegálnej práci č. 82/2005 §2a ods. 1 neide o nelegálnu prácu:


"(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."

Musím doplniť, aby som to uviedol na správnu mieru, v prípade s.r.o. sa to nedá aplikovať, len keby bol SZČO - teda ako zákon hovorí "fyzická osoba, ktorá je podnikateľom"!
Zuzana Boháčová
04.01.08,09:41
:)

ok dik za vysvetlenie

a ešte taka hypoteticka otazka
keby bol moj brat živnostnik, tak ani tak mu nemôžem ako sestra robiť učtovnictvo zadarmo?
(nechcem nelegalnu pracu,toto je len hypoteticky,ja nie som účtovník na živnosť, som iba zamestnaná v uplne inej firme)

ďakujem
Johanka
04.01.08,09:47
Tak v tom prípade sme jej vysvetlili, ako ju zlegalizovať.:)
mimotemy Lenže to znamená kopec povinností a finančných strát ....
Odcitovala som jednu pani, ktorá mi vysvetlila, prečo robí účto jemne povedané na čierno ...:rolleyes:
KvetkaK
04.01.08,09:48
Áno, môžeš. Nemusíte mať žiadny pracovnoprávny vzťah, pretože v zmysle zákona o nelegálnej práci č. 82/2005 §2a ods. 1 neide o nelegálnu prácu:


"(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."

Tu si mala odpoveď na svoju otázku, čiže môžeš mu robiť účtovníctvo.
Johanka
04.01.08,09:52
Môže si ho robiť len on sám.:)

Zákon o účtovníctve :
§ 5
(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.

(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.

Ak poverí sestru, je to jeho rozhodnutie aj zodpovednosť ;).

mimotemyO ďalšom pomlčím, aby som sa náhodou nevyfaulovala:).
Danila
04.01.08,09:54
Ale zadávateľka hovorí o účtovníctve s.r.o. A tu sa nevzťahuje na takú prácu paragraf o nelegálnje práci. Ten sa dotýka rodinných príslušníkov u SZČO. S.r.o. je právnická osoba. Tu musí byť PP, DoVp, prípadne dodanie služby dodávateľským spôsobom. Ak sa mýlim, tak ma opravte. Ďakujem.:)
Chobot
04.01.08,10:00
Ale zadávateľka hovorí o účtovníctve s.r.o. A tu sa nevzťahuje na takú prácu paragraf o nelegálnje práci. Ten sa dotýka rodinných príslušníkov u SZČO. S.r.o. je právnická osoba. Tu musí byť PP, DoVp, prípadne dodanie služby dodávateľským spôsobom. Ak sa mýlim, tak ma opravte. Ďakujem.:)

Áno, to je pravda. Ak ide o s.r.o, tak musí byť prac. vzťah. To som prehliadol.
Denda
04.01.08,10:00
Ale zadávateľka hovorí o účtovníctve s.r.o. A tu sa nevzťahuje na takú prácu paragraf o nelegálnje práci. Ten sa dotýka rodinných príslušníkov u SZČO. S.r.o. je právnická osoba. Tu musí byť PP, DoVp, prípadne dodanie služby dodávateľským spôsobom. Ak sa mýlim, tak ma opravte. Ďakujem.:)
Súhlasím a tiež si myslím, že si nemôžeme zamieňať fyzickú osobu - podnikateľa so spoločnosťou, kde je príbuzný konateľom. Konateľ nepodniká vo svojom mene.
Infarkt
04.01.08,10:05
Áno, to je pravda. Ak ide o s.r.o, tak musí byť prac. vzťah. To som prehliadol.

Alebo obchodný...vzťah :)
Johanka
04.01.08,10:06
mimotemy Preto môže táto pani robiť lacnejšie:cool:. A možno aj tak jej ostane viac ako nám.

mimotemy Nechcela som to vôbec na Poradu zavlekať, aj keď sa jej to bytostne týka. Pred sviatkami som sa na niekoľko dní odmlčala, s rozhodnutím, že nikdy viac ..... Sviatočná pohoda ma však čiastočne upokojila s nádejou, že sú tu aj slušní ľudia, ktorí si vedia nezištnú pomoc aj vážiť :).

Od jednej pani, ktorá netušila, že občas na Poradu niečo napíšem, som sa dozvedela ako si niektorí účtovníci- neživnostníci vážia pomoc Porady.... nebudem to rozpisovať, lebo pravdu povediac, ešte ma to celkom neprebolelo. Ak to mám jednoducho vyjadriť - majú nás za totálnych bláznov, cucajú rozumy, smejú sa z toho, že im tu niekto napíše aj riadky DP a oni to len opíšu ...ak niekto napíše odkaz na nejaký link, nečíta to, načo, veď sa vždy nájde niekto čo skôr či neskôr napíše riešenie ...
V podstate mi povedala to, čo tu denne vidíme - slovko ďakujem - pojem neznámy (česť výnimkám), skoro nikto z pýtajúcich sa nevyhľadáva, už aj čítanie príspevkov bolí,asi z jednoduchého dôvodu - čas je drahý ...
ale keď Vám to takto niekto povie s pohŕdavým úsmevom do očí, to je fakt sila :rolleyes:.
Zuzana Boháčová
04.01.08,10:12
mimotemy Nechcela som to vôbec na Poradu zavlekať, aj keď sa jej to bytostne týka. Pred sviatkami som sa na niekoľko dní odmlčala, s rozhodnutím, že nikdy viac ..... Sviatočná pohoda ma však čiastočne upokojila s nádejou, že sú tu aj slušní ľudia, ktorí si vedia nezištnú pomoc aj vážiť :).

Od jednej pani, ktorá netušila, že občas na Poradu niečo napíšem, som sa dozvedela ako si niektorí účtovníci- neživnostníci vážia pomoc Porady.... nebudem to rozpisovať, lebo pravdu povediac, ešte ma to celkom neprebolelo. Ak to mám jednoducho vyjadriť - majú nás za totálnych bláznov, cucajú rozumy, smejú sa z toho, že im tu niekto napíše aj riadky DP a oni to len opíšu ...ak niekto napíše odkaz na nejaký link, nečíta to, načo, veď sa vždy nájde niekto čo skôr či neskôr napíše riešenie ...
V podstate mi povedala to, čo tu denne vidíme - slovko ďakujem - pojem neznámy (česť výnimkám), skoro nikto z pýtajúcich sa nevyhľadáva, už aj čítanie príspevkov bolí,asi z jednoduchého dôvodu - čas je drahý ...
ale keď Vám to takto niekto povie s pohŕdavým úsmevom do očí, to je fakt sila :rolleyes:.

:(
no to je dost otras,ale so mnou to teda nema naozej nic spolocne:(
Danila
04.01.08,10:13
Poznám to veľmi dôverne Johanka. A nie si sama, koho to vážne vždy nas....Ale keďže som neúnavný rebelant, čo si nedá kafrať do života, tak si vždy poviem: A just odpoviem, nech je pomojom. Možno sa naučia vážiť si aj také, čo spadne rovno do otvorených úst. Bezprácne. Lacno. No a čo. Dobrí ľudia ešte nevymreli.

P.S. len ma často štve, že účtovníkom je už každý, čo nevedel, ako zarobiť. A potom cez Poradu pracuje sobdodávkovo. Kto umí, umí. A stejne si nás potom zavolajú, lebo z účtovníctva majú tak akurát trhací kalendár.:confused:
Anja111
04.01.08,10:23
mimotemy Nechcela som to vôbec na Poradu zavlekať, aj keď sa jej to bytostne týka. Pred sviatkami som sa na niekoľko dní odmlčala, s rozhodnutím, že nikdy viac ..... Sviatočná pohoda ma však čiastočne upokojila s nádejou, že sú tu aj slušní ľudia, ktorí si vedia nezištnú pomoc aj vážiť :).

Od jednej pani, ktorá netušila, že občas na Poradu niečo napíšem, som sa dozvedela ako si niektorí účtovníci- neživnostníci vážia pomoc Porady.... nebudem to rozpisovať, lebo pravdu povediac, ešte ma to celkom neprebolelo. Ak to mám jednoducho vyjadriť - majú nás za totálnych bláznov, cucajú rozumy, smejú sa z toho, že im tu niekto napíše aj riadky DP a oni to len opíšu ...ak niekto napíše odkaz na nejaký link, nečíta to, načo, veď sa vždy nájde niekto čo skôr či neskôr napíše riešenie ...
V podstate mi povedala to, čo tu denne vidíme - slovko ďakujem - pojem neznámy (česť výnimkám), skoro nikto z pýtajúcich sa nevyhľadáva, už aj čítanie príspevkov bolí,asi z jednoduchého dôvodu - čas je drahý ...
ale keď Vám to takto niekto povie s pohŕdavým úsmevom do očí, to je fakt sila :rolleyes:.
mimotemy Žiaľ, i ja poznám takých "tiežúčtovníkov"...
Infarkt
04.01.08,10:27
mimotemy ...V podstate mi povedala to, čo tu denne vidíme - slovko ďakujem - pojem neznámy (česť výnimkám), skoro nikto z pýtajúcich sa nevyhľadáva...


S týmto úplne súhlasim a stotožňujem sa aj ja ;)
Barbara
04.01.08,11:47
mimotemy Nechcela som to vôbec na Poradu zavlekať, aj keď sa jej to bytostne týka. Pred sviatkami som sa na niekoľko dní odmlčala, s rozhodnutím, že nikdy viac ..... Sviatočná pohoda ma však čiastočne upokojila s nádejou, že sú tu aj slušní ľudia, ktorí si vedia nezištnú pomoc aj vážiť :).

Od jednej pani, ktorá netušila, že občas na Poradu niečo napíšem, som sa dozvedela ako si niektorí účtovníci- neživnostníci vážia pomoc Porady.... nebudem to rozpisovať, lebo pravdu povediac, ešte ma to celkom neprebolelo. Ak to mám jednoducho vyjadriť - majú nás za totálnych bláznov, cucajú rozumy, smejú sa z toho, že im tu niekto napíše aj riadky DP a oni to len opíšu ...ak niekto napíše odkaz na nejaký link, nečíta to, načo, veď sa vždy nájde niekto čo skôr či neskôr napíše riešenie ...
V podstate mi povedala to, čo tu denne vidíme - slovko ďakujem - pojem neznámy (česť výnimkám), skoro nikto z pýtajúcich sa nevyhľadáva, už aj čítanie príspevkov bolí,asi z jednoduchého dôvodu - čas je drahý ...
ale keď Vám to takto niekto povie s pohŕdavým úsmevom do očí, to je fakt sila :rolleyes:.

:rolleyes: len nahlas rozmýšľam: v prvom rade musím povedať, že ja nie som ani účtovník ani živnostník, takže u mňa to cucanie rozumu ažtak nehrozí, len tak rozmýšľam, že však prečo vlastne tá stránka PO RADA .sk / schválne som to písala zvlášť/ vznikla:rolleyes: keď logicky nadtým rozmýšľam, tak asi preto aby sa tu radilo a pomáhalo. ja si myslím, že kto na tú stránku chodí, teda všetci nejakým spôsobom cucáme rozumy, lebo veď práve preto sem chodíme, aby sme sa dozvedeli to, čo nevieme. lebo čo vie jeden nemusí to vedieť ten druhý a radšej sa to opýta. uznávam to muselo byť hrozné keď takéto veci počujete od niekoho, ale však sem chodia aj členovia, aj hostia- a práve tí hostia si myslím , ktorí sa nepýtajú nič,a len tu skúmajú, práve oni cucajú rozumy, ale ani natom nič zlého nevidím, lebo tá stránka je verejná . možno že nemám pravdu, ale však keby dačo, tak nech sa poplatní aj porada a nebudú cucať zadarmo, ale mne sa zdá, že nato účtovníctvo už sa tiež chystá niečo také " Drakovské" ako aj na mzdové veci a potom kto chce cucať, ten bude musieť zato zaplatiť.:---
ale aj to je pravda, že by mali si dať tú námahu a prezrieť si príspevky a nie že """sa opýtam a hneď dostanem aj odpoveď.""" lebo je to pohodlnejšie ako hľadať.:o
ale musím sa Vám priznať, že aj ja čítam príspevky ohľadne toho účtovníctva, ale určite by som si netrúfla to robiť len na základe toho,že sa tu niečo opýtam, lebo rozumiem tomu akurát tak h.... a bez vedomosti zákonov a školenia a tak. lebo to je fakt drina a je na nezaplatenie.
Johanka
04.01.08,11:56
mimotemy robíme tu mrník :) ...ale - absolútne abstrahujem od Sk, beriem aj to , že stránka je verejná ...len mi vadí ak niekto cucká a napriek tomu Poradu hodnotí ako klub bláznov ...;).
Zuzana Boháčová
04.01.08,12:48
no to som nerada,že sa tato moja tema takto zvrhla:(:mad:
ok-su tu aj "cuckači",ale prepačte,ja som sa s Vami chcela NAOZAJ poradiť..:( bez bočnych umyslov

mohla by som moj povodny problem vyriešiť aj tak myslim,keby ma brat zamestnal na pracovnu zmluvu-myslim že na dohodu o vykonani prace by to nebolo možne,keďže sa jedna o opakovanu pracu
takže na pracovnu zmluvu,napr. na 2 hod denne že mu vspracovavam učtovnictvo,mzda može byť 1000 sk mesačne,a bude to v poriadku?

(dufam že tu zas nerozprudim debatu,že ako lacno mu robim učtovnictvo,že sa jedna o nelegalnu pracu...:( jedna sa o malu s.r.o. takže 1000 sk mesačne je ok

mimotemy mne keď niekto poradi,aj 3x mu poďakujem aj pošlem bodik
myslim,že je tu dosť začiatočnikov-učtovnikov,ktori sa naozaj nemaju s kym pradiť,a su vďačni všetkym ,ktori im tu pomahaju,bez vedľajšich umyslov..
Anja111
04.01.08,15:56
no to som nerada,že sa tato moja tema takto zvrhla:(:mad:
ok-su tu aj "cuckači",ale prepačte,ja som sa s Vami chcela NAOZAJ poradiť..:( bez bočnych umyslov

mohla by som moj povodny problem vyriešiť aj tak myslim,keby ma brat zamestnal na pracovnu zmluvu-myslim že na dohodu o vykonani prace by to nebolo možne,keďže sa jedna o opakovanu pracu
takže na pracovnu zmluvu,napr. na 2 hod denne že mu vspracovavam učtovnictvo,mzda može byť 1000 sk mesačne,a bude to v poriadku?

(dufam že tu zas nerozprudim debatu,že ako lacno mu robim učtovnictvo,že sa jedna o nelegalnu pracu...:( jedna sa o malu s.r.o. takže 1000 sk mesačne je ok

mimotemy mne keď niekto poradi,aj 3x mu poďakujem aj pošlem bodik
myslim,že je tu dosť začiatočnikov-učtovnikov,ktori sa naozaj nemaju s kym pradiť,a su vďačni všetkym ,ktori im tu pomahaju,bez vedľajšich umyslov..
Ak Ťa zamestná na TPP so skráteným úväzkom, tak to bude v poriadku. Ale ja by som volila radšej napr. 1 hod. denne so mzdou á 55,90 Sk/hod., aby bola dodržaná minimálna mzda v 2. stupni náročnosti práce...
veronikasad
04.01.08,17:33
no to som nerada,že sa tato moja tema takto zvrhla:(:mad:
ok-su tu aj "cuckači",ale prepačte,ja som sa s Vami chcela NAOZAJ poradiť..:( bez bočnych umyslov

mohla by som moj povodny problem vyriešiť aj tak myslim,keby ma brat zamestnal na pracovnu zmluvu-myslim že na dohodu o vykonani prace by to nebolo možne,keďže sa jedna o opakovanu pracu
takže na pracovnu zmluvu,napr. na 2 hod denne že mu vspracovavam učtovnictvo,mzda može byť 1000 sk mesačne,a bude to v poriadku?

(dufam že tu zas nerozprudim debatu,že ako lacno mu robim učtovnictvo,že sa jedna o nelegalnu pracu...:( jedna sa o malu s.r.o. takže 1000 sk mesačne je ok

mimotemy mne keď niekto poradi,aj 3x mu poďakujem aj pošlem bodik
myslim,že je tu dosť začiatočnikov-učtovnikov,ktori sa naozaj nemaju s kym pradiť,a su vďačni všetkym ,ktori im tu pomahaju,bez vedľajšich umyslov..
Ak chceš u bratovej sro-čky ušetriť na odvodoch - od 1.9.07 je znovu dohoda o pracovnej činnosti, na ktorú môžeš robiť účto, ak sa zmestíš do limitu 10 hod. týždenne. Platí sa len úrazové a garančné poistenie do SP.

--------
Veronika