M13
09.03.05,10:52
Súkromné auto využívam na firemné účely. Všetky bločky z benzínu som zaúčtovala do nákladov, lenže kedže je auto evidované ako súkromné, musia byť v knihe jázd zapísané aj nejaké súkromné jazdy? Nemusia byť k nim doložené aj bločky? Prosím viac informácii na danú tému.
Danuska
09.03.05,10:05
Kniha jázd slúži len pre podnikateľské účely, takže ti v nej nebudú sedieť kilometre, ale nič sa nestane, ak tam tie súkromné kilometre budeš písať. Pohonné hmoty do nákladov dávaš len podľa technického preukazu = km, spotreba, aktuálna cena nákupu. Takže ak si natankoval viac ako si mohol spotrebovať, eviduješ len phm vo výške, ktorá ti vyšla z výpočtu podľa tech. preukazu.
tima
26.01.06,07:56
ahojte,

chcela by som sa spýtať ku knihe jázd, musí obsahovať úcel? Ja si myslim,
že hej,ale riaditeľ mi dáva len služobne a súkromne a neviem,či to stačí,
chce vidieť, v akom zákone alebo predpise je, že musí byť aj účel.
ďakujem za odpoveď
Zita5
26.01.06,08:14
Súkromné auto využívam na firemné účely. Všetky bločky z benzínu som zaúčtovala do nákladov, lenže kedže je auto evidované ako súkromné, musia byť v knihe jázd zapísané aj nejaké súkromné jazdy? Nemusia byť k nim doložené aj bločky? Prosím viac informácii na danú
tému.

Bloky za PHM môžeš účtovať do peňažného denníka a uplatniť výdavky na MV vozidlo len vtedy , ak je firemné , resp. vložené do majetku firmy a užívané pre podnikateľské účely .
Inak nie .
Zita5
26.01.06,08:16
ahojte,

chcela by som sa spýtať ku knihe jázd, musí obsahovať úcel? Ja si myslim,
že hej,ale riaditeľ mi dáva len služobne a súkromne a neviem,či to stačí,
chce vidieť, v akom zákone alebo predpise je, že musí byť aj účel.
ďakujem za odpoveď

Nestačí len služobne a súkromne . Ak trvá na tom , tak pri kontrole bude musieť dokumentovať , že čo služobne vybavoval . Ty sa netráp , zodpovednosť je na ňom samom .
nika.sum
13.02.06,16:40
Zivnostnik pouziva sukr. auto na podnikanie. Ma urobenu knihu jazd, kde je prestne vypocítane na aku sumu ma podla prejdenych km, zakl. sadzby a priem.ceny PHM kolko si moze dat do vydavkov. Staci cez interny doklad, dat to k 31.12.05 ako nepenazny vydavok do rezie?
Manual
13.02.06,18:16
Zivnostnik pouziva sukr. auto na podnikanie. Ma urobenu knihu jazd, kde je prestne vypocítane na aku sumu ma podla prejdenych km, zakl. sadzby a priem.ceny PHM kolko si moze dat do vydavkov. Staci cez interny doklad, dat to k 31.12.05 ako nepenazny vydavok do rezie?
Správnejšie by bolo dávať mesačne na konci mesiaca, ale asi už máš PD hotový, takže to daj k 31.12. za celý rok. Ja osobne to dávam ako výber z pokladne, pretože v tom paušáli je prakticky všetko /benzín aj údržba auta/ takže aby toto všetko mal SZČO z čoho platiť. Niekto to dáva aj cez ID do réžie, takže s pokladňou nehýbe. Mne osobne je logickejší ten prvý spôsob. To ale pre mnohých SZČO ktorí stále dotujú pokladňu je nemožné.
Pekný večer...:)
nika.sum
13.02.06,20:00
Správnejšie by bolo dávať mesačne na konci mesiaca, ale asi už máš PD hotový, takže to daj k 31.12. za celý rok. Ja osobne to dávam ako výber z pokladne, pretože v tom paušáli je prakticky všetko /benzín aj údržba auta/ takže aby toto všetko mal SZČO z čoho platiť. Niekto to dáva aj cez ID do réžie, takže s pokladňou nehýbe. Mne osobne je logickejší ten prvý spôsob. To ale pre mnohých SZČO ktorí stále dotujú pokladňu je nemožné.
Pekný večer...:)
Aj ja Ti prajem pekny vecer. Bolo by logicke to dat mesacne, ale aj ked ma v pokladni peniazky nestacilo by to. A da sa pochopit aj financovanie toho auta, lebo FO si moze predsa s uctu alebo s pokladne aj pocas roka zobrat peniaze - osobny vyber (ved na co by podnikala keby to tam muselo ostat:))....
kattka.c
13.02.06,20:10
ahojte,
mam taky problem. Sukromne auto je vyuzivane na podnik. ucely.
Z technicaku som zadala spotrebu, ale skutocna spotreba daneho auta je vyssia. Takze ked natankujem plnu nadrz, tak mam zostatok v nadrzi napr. o 7 litrov viac ako je kapacita nadrze.

Co mam robit aby mi sedela aj spotreba aj km? resp vadi, to ze mi nesedi zostatok v nadrzi?:confused:

DAKUJEM
nika.sum
14.02.06,04:38
ahojte,
mam taky problem. Sukromne auto je vyuzivane na podnik. ucely.
Z technicaku som zadala spotrebu, ale skutocna spotreba daneho auta je vyssia. Takze ked natankujem plnu nadrz, tak mam zostatok v nadrzi napr. o 7 litrov viac ako je kapacita nadrze.

Co mam robit aby mi sedela aj spotreba aj km? resp vadi, to ze mi nesedi zostatok v nadrzi?:confused:

DAKUJEM

Vacsina aut ma taky problem, pri sukromnom aute ide do nakladov prejazdene km + PHM (spotreba podla tech.p.)+ zakladna sadzba (6,20/km). Kedze auto je vyuzivane aj na sukromne ucely, nemoze sediet ani takochometer a ani zostatok v nadrzi.
Manual
14.02.06,05:45
ahojte,
mam taky problem. Sukromne auto je vyuzivane na podnik. ucely.
Z technicaku som zadala spotrebu, ale skutocna spotreba daneho auta je vyssia. Takze ked natankujem plnu nadrz, tak mam zostatok v nadrzi napr. o 7 litrov viac ako je kapacita nadrze.

Co mam robit aby mi sedela aj spotreba aj km? resp vadi, to ze mi nesedi zostatok v nadrzi?:confused:

DAKUJEM
kattka, ak používaš súkromné auto pre účely podnikania tak v tomto prípade sa stav tachometra nesleduje ani neeviduje v KJ. Eviduješ si len prejazdené kilometre. A nesleduješ ani zostatok v nádrži ani nič podobné. Pri firemnom aute tachometer sleduješ a musí "pasovať" s KJ. A sleduješ aj PHM a tých 7 litrov môžeš mať v "bandaske" :D:D:D Treba tomu pomôcť
Pekné ránko...:)
ini
16.02.06,08:42
Chcela by som sa spytat, ak mate spotrebu podla EHK, uvadza sa priemer a v meste to, co je v meste. Mozem u SZCO, ktora ma sukromne auto na sl. ucely pouzivat len jednu priemernu sadzbu?
STRELEC
16.02.06,09:00
Chcela by som sa spytat, ak mate spotrebu podla EHK, uvadza sa priemer a v meste to, co je v meste. Mozem u SZCO, ktora ma sukromne auto na sl. ucely pouzivat len jednu priemernu sadzbu?
Môžeš uvádzať len tzv. kombinovanú spotrebu, ale veď pri jazdách v meste je výhodnejšie používať spotrebu uvádzanú v TP pre mesto.
Dada
16.02.06,09:15
Zivnostnik pouziva sukr. auto na podnikanie. Ma urobenu knihu jazd, kde je prestne vypocítane na aku sumu ma podla prejdenych km, zakl. sadzby a priem.ceny PHM kolko si moze dat do vydavkov. Staci cez interny doklad, dat to k 31.12.05 ako nepenazny vydavok do rezie?

A prečo nie z pokladne? Veď odniekaľ tie peniažky vziať musel. :-)))
Elen1
16.02.06,09:19
Musím mať na súkromnom vozidle aj nejaké súkromné kilometre, je problém, ak ho používam len na služobné cesty???
STRELEC
16.02.06,09:35
Musím mať na súkromnom vozidle aj nejaké súkromné kilometre, je problém, ak ho používam len na služobné cesty???
Súkromné vozidlo (nezaradenú do firmy) - vykazuješ len tie km, ktoré si uplatňuješ v rámci živnosti. Celkové km nie sú zaujímavé a nikde ich nevykazuješ.
Zlata
16.02.06,09:55
A prečo nie z pokladne? Veď odniekaľ tie peniažky vziať musel. :-)))
Môže to účtovať ako výdavok z podkladne cez výdavkový pokladničný doklad.
Ale je správne aj ak zaúčtuje cez interný doklad ako nepeňažnú operáciu.
V podstate si nemusí vyplácať 6,2/km fizycky, je pre neho podstatné, že je to výdavok znižujúci základ dane.
weva
16.02.06,10:35
SZČO v roku 2006 používa súkromné auto na služobné účely. Zaplatil daň z motorových vozidiel. Manual nemusí si teda vypisovať knihu jázd? A keď nemá vypisovať knihu jázd, tak cez čo má robiť nejakú evidenciu? A čo bločky? Keď sa teda nedávajú priamo do nákladov, ale spotreba sa musí prepočítavať, treba ich niekde založiť?
Miriam.x
16.02.06,10:48
Keď nemáš auto v majetku firmy, nemusíš robiť klasickú knihu jázd, stačí keď budeš niekde evidovať služobné cesty, aby bolo jasné koľko km si prešla a bločky ti poslúžia len na to aby si mala z kade určiť sadzbu a preukázať cenu PHM v čase uskutočnenia jazdy. Ja si evidujem jazdy v knihe jázd, ale stav tachometra pred každou jazdou je 0. Spotrebu si potom vypočítam za každý mesiac podľa km.
STRELEC
16.02.06,10:50
SZČO v roku 2006 používa súkromné auto na služobné účely. Zaplatil daň z motorových vozidiel. Manual nemusí si teda vypisovať knihu jázd? A keď nemá vypisovať knihu jázd, tak cez čo má robiť nejakú evidenciu? A čo bločky? Keď sa teda nedávajú priamo do nákladov, ale spotreba sa musí prepočítavať, treba ich niekde založiť?
Manual Ti už odpovedal vo svojom príspevku č. 11 v tejto téme. Len pre doplnenie: vykázanie jázd je podkladom pre uznanie výdavku na prepravu. Môžeš použiť aj knihu jázd, ale keďže sa nejedná o vozidlo zaradené do majetku, uvádzaš tam len km odjazdené v rámci živnosti. Rovnako sa používajú aj klasické cestovné príkazy. Forma nie je predpísaná, len obsah (odkiaľ-kam, kedy...).
Spotreba vozidla sa vykazuje podľa odjazdených km a v prepočte podľa TP vozidla. Pri prvom použití vozidla ho vo fotokópii prikladáš do dokladov firmy.
Bločky za nákup PHM nie je potrebné doložiť všetky. Stačí vzorka preukazujúca za aké ceny si PHM nakupoval.
Skús sa aj pozrieť cez vyhľadávanie na Porade. Je tu toho toľko o tejto problematike, že pravdepodovne za chvíľu zistíš, že už toho vieš dosť:D :D
Dada
16.02.06,11:07
A akú cenu za PHM používate? Tankujem napríklad 2x do mesiaca, urobím prieber za tie dve tankovania a takú používam na celý mesiac? Alebo ako?
STRELEC
16.02.06,11:09
Cena, ktorú som platil pri tých dvoch tankovaniach. Asi by som v tomto prípade jednoducho priložil bločky.
Dada
16.02.06,11:11
Cena, ktorú som platil pri tých dvoch tankovaniach. Asi by som v tomto prípade jednoducho priložil bločky.

Jasné, že priložím bločky. Ale môžem spriemerovať jednotkovú cenu na liter?
Miriam.x
16.02.06,11:17
Opravte ma prosím, ak to robím zle, ale ja ak tankujem napr. 1. a 15. v mesiaci, tak od 1. do 15. použijem cenu z prvého bločku a potom jednoducho od 15. cenu aká bola na tom druhom bločku.
STRELEC
16.02.06,11:18
Opravte ma prosím, ak to robím zle, ale ja ak tankujem napr. 1. a 15. v mesiaci, tak od 1. do 15. použijem cenu z prvého bločku a potom jednoducho od 15. cenu aká bola na tom druhom bločku.
Ja by som tiež tak urobil.
Dada
16.02.06,11:25
Opravte ma prosím, ak to robím zle, ale ja ak tankujem napr. 1. a 15. v mesiaci, tak od 1. do 15. použijem cenu z prvého bločku a potom jednoducho od 15. cenu aká bola na tom druhom bločku.

No ale čo v takom prípade, keď 15. natankuješ a máš dajme tomu v nádrži ešte polovicu benzínu z 1. ??? :-))))))))))) Vtedy jazdíš aj za cenu z 1. aj za cenu z 15.teho :D
STRELEC
16.02.06,11:30
No ale čo v takom prípade, keď 15. natankuješ a máš dajme tomu v nádrži ešte polovicu benzínu z 1. ??? :-))))))))))) Vtedy jazdíš aj za cenu z 1. aj za cenu z 15.teho :DNepreháňajme to. Ja predsa môžem kúpiť 40 litrov PHM a vykážem len tri km v spotrebe podľa TP. Ide len o preukázanie ceny. Auto nie je v majetku, že by som vykazoval všetky odjazdené km podľa ťahometra.
Dada
16.02.06,11:34
Nepreháňajme to. Ja predsa môžem kúpiť 40 litrov PHM a vykážem len tri km v spotrebe podľa TP. Ide len o preukázanie ceny. Auto nie je v majetku, že by som vykazoval všetky odjazdené km podľa ťahometra.

Ale stať sa to môže. :confused:
weva
16.02.06,11:34
Manual Ti už odpovedal vo svojom príspevku č. 11 v tejto téme. Len pre doplnenie: vykázanie jázd je podkladom pre uznanie výdavku na prepravu. Môžeš použiť aj knihu jázd, ale keďže sa nejedná o vozidlo zaradené do majetku, uvádzaš tam len km odjazdené v rámci živnosti. Rovnako sa používajú aj klasické cestovné príkazy. Forma nie je predpísaná, len obsah (odkiaľ-kam, kedy...).
Spotreba vozidla sa vykazuje podľa odjazdených km a v prepočte podľa TP vozidla. Pri prvom použití vozidla ho vo fotokópii prikladáš do dokladov firmy.
Bločky za nákup PHM nie je potrebné doložiť všetky. Stačí vzorka preukazujúca za aké ceny si PHM nakupoval.
Skús sa aj pozrieť cez vyhľadávanie na Porade. Je tu toho toľko o tejto problematike, že pravdepodovne za chvíľu zistíš, že už toho vieš dosť:D :D
Veď mne to bolo všetko jasné. Ale keď človek číta všetky tie príspevky, tak už mu to jasné nie. Jeden píše, rob si knihu jázd, druhý zase, že ju nemusíš robiť. Chcela som sa len uistiť. Čiže môžem, ale nemusím. Ale niekde treba robiť evidenciu, takže ja osobne poviem SZČO nech si píše knihu jázd.
STRELEC
16.02.06,11:38
Veď mne to bolo všetko jasné. Ale keď človek číta všetky tie príspevky, tak už mu to jasné nie. Jeden píše, rob si knihu jázd, druhý zase, že ju nemusíš robiť. Chcela som sa len uistiť. Čiže môžem, ale nemusím. Ale niekde treba robiť evidenciu, takže ja osobne poviem SZČO nech si píše knihu jázd.
Každý užíva ten spôsob evidencie, ktorý je mu bližší, jednoduchší. Treba si vybrať. Niekde na výber nemáme, tam proste musíme (mali by sme:D ) robiť podľa prdpísanej šablóny .
Manual
16.02.06,11:40
SZČO v roku 2006 používa súkromné auto na služobné účely. Zaplatil daň z motorových vozidiel. Manual nemusí si teda vypisovať knihu jázd? A keď nemá vypisovať knihu jázd, tak cez čo má robiť nejakú evidenciu? A čo bločky? Keď sa teda nedávajú priamo do nákladov, ale spotreba sa musí prepočítavať, treba ich niekde založiť?
Tak ako píše STRELEC, nič iné sa nevymyslí. To isté by som bol napísal aj ja. A detaily viď príspevok č.11:)
Manual
16.02.06,11:49
Veď mne to bolo všetko jasné. Ale keď človek číta všetky tie príspevky, tak už mu to jasné nie. Jeden píše, rob si knihu jázd, druhý zase, že ju nemusíš robiť. Chcela som sa len uistiť. Čiže môžem, ale nemusím. Ale niekde treba robiť evidenciu, takže ja osobne poviem SZČO nech si píše knihu jázd.
weva, ano nech si píše KJ, má to pohodlnejšie, rýchlejšie a cez nejaký sw má spravenú KJ raz-dva.:)
weva
16.02.06,12:11
Ale kedže nie je predpísaná zákonom presná evidencia, mohol by to SZČO riešiť aj formou cesťákov? Miesto knihy jázd? Chcem len poznať možnosti.
Manual
16.02.06,12:16
Ale kedže nie je predpísaná zákonom presná evidencia, mohol by to SZČO riešiť aj formou cesťákov? Miesto knihy jázd? Chcem len poznať možnosti.
Ano mohol :)
Tana74
16.02.06,14:13
Ja mám jednu takú divnú otázku: Podnikáme do júla min. roka a mali sme obrovské počiatočné náklady a min. zisky za min. rok a ani tento rok to nevyzerá ružovo.
Myslíte si, že má význam, aby sme zaplatili daň z motorovvého vozidla a naše súkromné auto používali na služobné účely???
STRELEC
16.02.06,14:54
Ja mám jednu takú divnú otázku: Podnikáme do júla min. roka a mali sme obrovské počiatočné náklady a min. zisky za min. rok a ani tento rok to nevyzerá ružovo.
Myslíte si, že má význam, aby sme zaplatili daň z motorovvého vozidla a naše súkromné auto používali na služobné účely???
Autá nie sú zaradené v majetku, takže asi skôr nie. Treba ale zvážiť, že stratu je možné v neskorších rokoch použiť na zníženie zisku. Pravda - zaujímavšie je to u právnickej osoby. U FO je tu ešte otázka fondov.
Manual
16.02.06,14:59
Ja mám jednu takú divnú otázku: Podnikáme do júla min. roka a mali sme obrovské počiatočné náklady a min. zisky za min. rok a ani tento rok to nevyzerá ružovo.
Myslíte si, že má význam, aby sme zaplatili daň z motorovvého vozidla a naše súkromné auto používali na služobné účely???
Tana, ak je to logická strata, tak sa jej netreba báť a ani kontroly ak viem seriozne preukázať ako strata vznikla. Ja by som cest. daň zaplatil a používal súkromné auto pre firmu, pretože ak to auto potrebujem, prečo by som to tam náklady nemal dať ? A na druhej strane ak bude firma prosperovať za 2-3 roky máš možnosť znížiť DZ.
Pekný deň....:)
ini
17.02.06,07:52
Môžeš uvádzať len tzv. kombinovanú spotrebu, ale veď pri jazdách v meste je výhodnejšie používať spotrebu uvádzanú v TP pre mesto.

Ja viem, ze v meste mam vyssiu spotrebu, ale mne staci len zopar km. Doteraz som to robila tak, ze som jednotlive spotreby spriemerovala a uvadzala priemernu sumu. Staci mi to a je to menej pracnejsie. Len by som si este chcela ujasnit, ci je lepsie pouzivat ten priemer alebo spotrebu pre kombinovanu dopravu uvedenu v TP. Diky.
Manual
17.02.06,08:04
Ja viem, ze v meste mam vyssiu spotrebu, ale mne staci len zopar km. Doteraz som to robila tak, ze som jednotlive spotreby spriemerovala a uvadzala priemernu sumu. Staci mi to a je to menej pracnejsie. Len by som si este chcela ujasnit, ci je lepsie pouzivat ten priemer alebo spotrebu pre kombinovanu dopravu uvedenu v TP. Diky. ini zákon hovorí o tom aby to bolo podľa TP a v TP nemáme uvedenú priemernú spotrebu ale kombinovanú alebo pre mesto, 90km, 120 km alebo EHK Viem že priemerka je pohodlnejšia ale TP ju "nepozná":)
STRELEC
17.02.06,08:05
Spotrebu pre kombinovanú prepravu.
ini
17.02.06,12:36
Spotrebu pre kombinovanú prepravu.

Nemas uplnu pravdu. V zakone o cestovnych nahradach §7 ods.4 je napisane, ze nahrada za spotrebu PHM sa urci:
b) ak je v technickom preukaze cestneho motoroveho vozidla uvedena spotreba podla predpisu EHK (co mam ja), na vypocet sa pouzije spotreba podla predpisu EHK vypocitana aritmetickym priemerom; pri jazde cestneho motoroveho vozidla v meste sa pouzije spotreba urcena na jazdu v meste.

V TP su uvedene tri spotreby: mesto, mimo mesto a kombinovana. Podla tohto odseku sa musi spriemerovat pre mimo mesto a v meste sa urci podla spotreby v meste. Ja si vsak pre ulahcenie chcem vyplatit spotrebu priemernu, aby som nemusela zvlast ratat mesto a mimo mesto. Neviem, vsak ci mozem pouzit len priemer alebo musim ratat pre oboje.
Tana74
17.02.06,12:47
Tana, ak je to logická strata, tak sa jej netreba báť a ani kontroly ak viem seriozne preukázať ako strata vznikla. Ja by som cest. daň zaplatil a používal súkromné auto pre firmu, pretože ak to auto potrebujem, prečo by som to tam náklady nemal dať ? A na druhej strane ak bude firma prosperovať za 2-3 roky máš možnosť znížiť DZ.
Pekný deň....:)

Ďakujem. Je to log. strata.... Ja len že my sme ju (cestnú daň) minulý rok zaplatili a tento zatiaľ nie. Nemôžu byť s tým problémy, keď to min. rok bolo zaplatené? A môžeme ju ešte zaplatiť???
ajobs
17.02.06,12:52
Nemas uplnu pravdu. V zakone o cestovnych nahradach §7 ods.4 je napisane, ze nahrada za spotrebu PHM sa urci:
b) ak je v technickom preukaze cestneho motoroveho vozidla uvedena spotreba podla predpisu EHK (co mam ja), na vypocet sa pouzije spotreba podla predpisu EHK vypocitana aritmetickym priemerom; pri jazde cestneho motoroveho vozidla v meste sa pouzije spotreba urcena na jazdu v meste.

V TP su uvedene tri spotreby: mesto, mimo mesto a kombinovana. Podla tohto odseku sa musi spriemerovat pre mimo mesto a v meste sa urci podla spotreby v meste. Ja si vsak pre ulahcenie chcem vyplatit spotrebu priemernu, aby som nemusela zvlast ratat mesto a mimo mesto. Neviem, vsak ci mozem pouzit len priemer alebo musim ratat pre oboje.

Použijeme § 7, ods.4. písm. b/, ktorý hovorí, že
(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:
b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,

Keďže zákon neobsahuje formuláciu "môžme použiť", ale "sa použije", musíš počítať zvlášť mesto a zvlášť mimo mesta.
ini
17.02.06,14:18
diky, ale dufala som, ze u SZCO, ktora ma sukromne auto na sluzobne ucely staci len jedno a usetrim si robotu. Vidim, ze nie :(
Manual
17.02.06,15:19
Ďakujem. Je to log. strata.... Ja len že my sme ju (cestnú daň) minulý rok zaplatili a tento zatiaľ nie. Nemôžu byť s tým problémy, keď to min. rok bolo zaplatené? A môžeme ju ešte zaplatiť???
Ano, môžete ju zaplatiť, nič nie je stratené. Pretože to nie je firemné auto. Ty svoje súkromné auto môžeš využívať aj na časť roka ako potrebuješ. Ak podáš DP na daň z MV od 1.3. do 31.12.06 tak zaplatíš len alikôtnu časť príslušnej dane. A len v tomto období si budeš uplatňovať paušál. Asi toľko.:)
Elen1
19.02.06,16:08
Myslíte, že by mohol byť problém, ak používam súkromné auto len na firemné účely, čiže nemám žiadne súkromné kilometri a mesačne si uplatňujem v nákladoch za PHM a paušál cca 35 000,--???
Manual
19.02.06,16:22
Myslíte, že by mohol byť problém, ak používam súkromné auto len na firemné účely, čiže nemám žiadne súkromné kilometri a mesačne si uplatňujem v nákladoch za PHM a paušál cca 35 000,--???
Elen1, nie, nebude žiadny problém, pretože je len na tvojom rozhodnutí ako budeš súkromné auto využívať. A že je to suma 35000 Sk tak to určite budeš mať podložené konkrétnymi "činmi" kde si bola čo si tam robila atď. U súkromného auta sa tachometer neeviduje, len odjazdené km.
Pekný večer...:)
Najka
27.02.06,05:00
Ahojte, aj ja sa ešte vrátim k tomu súkromnému autu. SZČO zaplatil cestnú daň a používa ho na podnikanie. Robí si knihu jázd a ja mu podľa nej robím cesťáky, počítam v nich náhradu za použitie vozidla + PHM + stravné. Chcem sa spýtať, či musím robiť ten cesťák alebo len stačí na nejaký interný doklad urobiť výpočet náhrad?
STRELEC
27.02.06,05:05
... sa ešte vrátim k tomu súkromnému autu. .... Chcem sa spýtať, či musím robiť ten cesťák alebo len stačí na nejaký interný doklad urobiť výpočet náhrad?
Jazdy musia byť niekde vykázané. Či to nazveš cesťák, kniha jázd je jedno. Pracnosti s vypisovaním jázd sa nevyhneš - je to podmienka pre daňovú uznateľnosť výdavku. Na forme nezáleží.
Najka
27.02.06,05:11
Ide o to, že knihu jázd si robí SZČO, píše tam odkiaľ - kam, čas a km. A ja to všetko znova dávam do tlačiva cesťáku.
STRELEC
27.02.06,05:12
Ide o to, že knihu jázd si robí SZČO, píše tam odkiaľ - kam, čas a km. A ja to všetko znova dávam do tlačiva cesťáku. V tom prípade samozrejme - stačí len výpočet, resp. sumár ako príloha k výdavkovému dokladu trebárs raz za mesiac.
STRELEC
27.02.06,05:15
Najjednoduchšie by to malo byť v excelovskej tabuľke. Len by si dosadila ceny PHL a SZČO uvádzané km v jeho knihe jázd (napr. vo forme zošita).
Mikolajova
28.02.06,15:26
Poprosim Vás ako vediete knihu jázd. Mohlo by byť súhrne za deň prejazdené napr. Prešov - Bratislava 12.02. 500 km
Bratislava - Prešov 13.02. 650 km jedná sa mi o to či musí byť rozpísané PO- Blava 436 tak ako je presne, Blava - mesto 64km, Blava-Po 436 km, Prešov okolie 104 km
STRELEC
28.02.06,15:31
Poprosim Vás ako vediete knihu jázd. Mohlo by byť súhrne za deň prejazdené napr. Prešov - Bratislava 12.02. 500 km
Bratislava - Prešov 13.02. 650 km jedná sa mi o to či musí byť rozpísané PO- Blava 436 tak ako je presne, Blava - mesto 64km, Blava-Po 436 km, Prešov okolie 104 km
Druhá varianta je lepšia. O.i. aj preto, lebo pre jazdy po meste uplatníš spotrebu pre mesto. Za rok to nieč tiež urobí. Druhú variantu asi aj radšej daňari uvidia pri kontrole.
Mikolajova
28.02.06,15:55
A čo keď uplatňujeme spotrebu priemerom, máme totižto takto robené knihy jázd asi tak za 8 rokov. Teraz neviem či urobiť vo firme zmenu alebo to ponechať tak ako to je. Vy to ako máte?