bea
04.01.08,13:21
Nevšimla som si, že by bolo na Porade upozornenie, že od 1.1.2008 platí novela zákona o DPH č. 593/2007. Možno už niekto bude musieť použiť zmeny, ktoré prináša.

Pripájam znenie na www.zbierka.sk


http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207876&FileName=zz07-00593-0207876&Rocnik=2007
Rozalka
24.01.08,20:04
Daňové riaditeľstvo dnes uverejnilo stručný popis zmien.
silvia777
29.01.08,17:27
Prosím Vás, kam by ste zaradili turistické mapy?
Muška
29.01.08,17:31
Podľa mňa 19 %

Ale záleží pod aké číslo vám to zaradí CÚ.
silvia777
29.01.08,17:35
4905 a to v zozname nie je, takže 19
Rozalka
29.01.08,18:17
Prosím Vás, kam by ste zaradili turistické mapy?
V prílohe pozri: do kapitoly 49 colného sadzobníka nepatria mapy, atď. teda patrí 19% sadzba DPH
robika
13.02.08,11:12
Dobry den, surne by som potrebovala poradit od niekoho skuseneho.

Pracujem v jednej agenture, ktora nie je platcom DPH. Chceme spolupracovat s firmou, ktora je platcom DPH. Tato firma mi tvrdi, ze poplatok od fyzickej osoby za prostredkovanie zamestnania do zahranicia je oslobeny od DPH, avsak nie som si tym ista.

Pokial by bol tento poplatok oslobodeni od DPH, potom provizia medzi firmami na zaklade uzatvorenej Dohody o obchodnej spolupraci spada pod DPH? ak ked sa jedna o proviziu zo sprostredkovatelskeho poplaktu?

Ak sa najde niekto kto mi vie poradit, budem velmi vdacna, nakolko o DPH nic neviem.
robika
18.02.08,11:53
Dobry den, moze mi niekto poradit, prosim!!!!
robika
18.02.08,15:51
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladne DPH.

Situacia je nasledovna: jedna spolocnost je platcom DPH a druha nie je. V pripade zmluvnej obchodnej spoluprace pri sprostredkovani zamestnania do zahranicia, je poplatok za sprostredkovanie zamestnania od fyzickej osoby - obcana SR oslobodeny od DPH, alebo nie? Je poplatok oslobodeny aj v pripade, ked si hore spominane firmy fakturuju tento poplatok medzi sebou, teda aspon jeho pomernu cast.

Za pomoc velmi dakujem.
Evita M
10.03.08,17:37
Pripájam prílohu - vyjadrenie DRSR na náš dopyt, možno niekomu pomôže pri správnom určovaní sadzby po 1.1.2008:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH).

Zákonom č. 656/2006 Z. z. s účinnosťou od 1.1.2007 bola do zákona o dani z pridanej hodnoty zavedená znížená sadzba dane 10 % zo základu dane. Znížená sadzba dane sa uplatňuje na tovary uvedené v prílohe č. 7 zákona o DPH. Príloha č. 7 bola od 1.1.2008 rozšírená v súlade s novelou zákona o DPH č. 593/2007 Z. z. Do prílohy č. 7 sa vkladajú okrem iného číselné kódy Spoločného colného sadzobníka 4901, 4903 00 00 a 4904 00 00.

Za účelom posúdenia činnosti, spočívajúcej v dodaní tlačiarenských výkonov pri vydávaní publikácie v papierovom formáte je nutné rozlíšiť medzi dvoma situáciami:

1. Najbežnejšou situáciou je, keď sa zákazník obmedzí na poskytnutie originálu (rukopisu, CD, diskety, a pod.) a využije tlačiara / vydavateľa na vykonanie tlače a vydania, potom tlačiar / vydavateľ vykonal dodanie tovaru (kníh, brožúr, a pod.). Pri dodaní tovarov, ktoré spadajú pod uvedené číselné kódy Spoločného colného sadzobníka sa uplatňuje znížená sadzba dane 10 % zo základu dane.

2. Pokiaľ zákazník poskytne tlačiarovi / vydavateľovi originál a tiež aj papier a / alebo iné súčasti použité pri tlačení a vydaní knihy, brožúry, a pod., potom tlačiar / vydavateľ poskytol službu. V prípade dodania služby tlačiar / vydavateľ uplatňuje základnú sadzbu dane 19 % zo základu dane.

Presnú povahu operácie je potrebné určovať prípad od prípadu, vychádzajúc z informácií v zmluve medzi vydavateľom a jeho zákazníkom.

Váš dopyt:

Naša spoločnosť sa zaoberá tlačou kníh, letákov , brožúr a iných tlačovín pre klientov. Nepredávame ani nedistribuujeme naše tlačoviny.
Od 1.1.2008 nastala zmena zákona o DPH , kde je zmena v zaradení niektorých vybraných tovarov ( Spoločného colného sadzobníka ) z 19 % DPH na 10% DPH.
Chcem sa spýtať , či sa zmena týka predajcov a distribútorov týchto vybraných tovarov, alebo už aj nás ako výrobcu?
Konkrétne sa jedná o kódy 4901, 4903 a 4904.

Ďakujem za skorú odpoveď.
Účtovníčka spomenutej firmy.