vladoa
04.01.08,13:27
Dobrý deň, mám jednu otázku - som poberateľom dôchodku, ktorý je mojim jediným zdrojom príjmu. Mám našetrené nejaké peniaze v banke ktoré sa mi tam úročia a aj zdaňujú. Je možné podať v mojom prípade daňové priznanie k uplatneniu návratu týchto zdanených úrokov? Ak áno, tak čo k tomu všetko potrebujem a aké tlačivo mám použiť, poprípade ako to správne vyplniť.

Za včasnú odpoveď vopred ďakujem.
olga88
04.01.08,13:11
Na vratenie dane z urokov mas narok. Treba podat DP typu B.
vladoa
04.01.08,13:23
Dakujem za odpoved, ale co musim vsetko predlozit k danovemu priznaniu okrem vyplneneho tlaciva? Napr. kopiu vypisu z banky, ktory mi chodi mesacne domov, alebo mam poziadat banku o tento vypis zvlast?
olga88
04.01.08,13:27
Zakon 511/92 nepredpisuje nieco dokladat. Ale ak chces, tak doloz kopie vypisov.
Katy a R
04.01.08,13:29
Dakujem za odpoved, ale co musim vsetko predlozit k danovemu priznaniu okrem vyplneneho tlaciva? Napr. kopiu vypisu z banky, ktory mi chodi mesacne domov, alebo mam poziadat banku o tento vypis zvlast?

Vyplĺňaš ... príjmy z kapitálového majetku... a dokladovať stačí v prípade daňovej kontroly.. nemusíš prikladať prílohu k DP
(ja napr. dávam výpis zo stavebného sporenia - je to 1 strana ..)
olga88
04.01.08,13:31
Aka ciastka sa uvedie do kolonky nezdanitelna cast zakladu dane?
vladoa
04.01.08,13:34
Aka ciastka sa uvedie do kolonky nezdanitelna cast zakladu dane?


Ta otazka patrila mne?
olga88
04.01.08,13:38
Ano, prosila by som Ta o odpoved.Lebo nie som si ista ci sa uvadza cela ciastka alebo len 47800.
vladoa
04.01.08,13:44
Prepac, ale ja nie som v tom odbornik, preto som sa pytal, vid. moja prva otazka. Zrejme musim v tlacive napisat prijmy z urokov za cely rok a dan z tychto urokov. Urcite viac ako 47800 som prijem nemal. Este som tlacivo B nevidel.
Katy a R
04.01.08,13:53
Ak je dôchodca ... predpokladám, že má dôchodok nad 95 tis ročne nemôže si uplatniť nezdaniteľnú položku.
Ale dúfam, že tie úroky sú do 47 tis .. tak potom platí

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
olga88
04.01.08,13:57
Mam tomu tak chapat, ze nezd. cast zakladu dane vobec nevypisuje, pri prijme do 47000?
vladoa
04.01.08,13:58
Ak je dôchodca ... predpokladám, že má dôchodok nad 95 tis ročne nemôže si uplatniť nezdaniteľnú položku.
Ale dúfam, že tie úroky sú do 47 tis .. tak potom platí

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

Ano, dochodok je nad 95000 a uroky v banke nepresahuju 47800...
vladoa
04.01.08,14:05
A zrejme k dokladovaniu staci zajst do banky a poziadat pre danove ucely o vypis.
Katy a R
04.01.08,14:08
Mam tomu tak chapat, ze nezd. cast zakladu dane vobec nevypisuje, pri prijme do 47000?

To tlačivo DP ťa navedie .. je k tomu usmernenie .. u dôchodcu sa uvádza len rozdiel medzi nezd. časťou a dôchodkom v prípade, že má menší dôchodok ako je nezdaniteľná časť.
Katy a R
04.01.08,14:10
A zrejme k dokladovaniu staci zajst do banky a poziadat pre danove ucely o vypis.

Nemusíš - banka si to dá zaplatiť ....
olga88
04.01.08,14:11
Velmi pekne dakujem.
vladoa
04.01.08,14:14
Urcite sa za to plati, ale asi bude vyhodnejsie si to dat urobit, ako doma drzat 12 mesacnych vypisov niekolko rokov, kvoli danovej kontrole...
Vladimír Ozimý
04.01.08,14:38
No ak je starobný dôchodok väčší ako je nezdaniteľná čiastka potom by som nepodával daňové priznanie keďže zrazená daň sa bude rovnať daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní...zrazením dane bola moja daňová povinnosť splnená
vladoa
04.01.08,15:18
No ak je starobný dôchodok väčší ako je nezdaniteľná čiastka potom by som nepodával daňové priznanie keďže zrazená daň sa bude rovnať daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní...zrazením dane bola moja daňová povinnosť splnená


Asi mate pravdu. Prestudujem si to este raz.
vladoa
04.01.08,15:33
No ak je starobný dôchodok väčší ako je nezdaniteľná čiastka potom by som nepodával daňové priznanie keďže zrazená daň sa bude rovnať daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní...zrazením dane bola moja daňová povinnosť splnená

Takze tato informacia od olga88 je potom mylna:

http://www.porada.sk/t68345-prijem-do-47-808-a.html
Vladimír Ozimý
04.01.08,15:42
Takze tato informacia od olga88 je potom mylna:

http://www.porada.sk/t68345-prijem-do-47-808-a.html

táto informácia je informácia o tom, že ak nepresiahnete 50% nezdaniteľnej čiastky nemusíte podávať daňové priznanie (par. 32) pričom do tohoto príjmu sa nezahrnú príjmy z ktorých sa daň vyberá zrážkou (par. 43) ak
a)vybraním takejto zrážky je daňová povinnosť splnená (par. 43 ods 6)
b) daňovník neuplatní postup podľa par 43 ods 7 - to znamená považujete túto daň za preddavkovú nie zrážkovú

no a vám sa neoplatí podať daňové priznanie pokiaľ by ste priznali len príjmy (úrok) a pritom si tieto príjmy nemáte o čo znížiť vyjde vám rovnaká daňová povinnosť tým pádom máte robotu naviac a nič z toho...
vladoa
04.01.08,15:46
Dakujem Vam za zrozumitelne vysvetlenie. Mate pravdu.
Pepa
04.01.08,15:52
táto informácia je informácia o tom, že ak nepresiahnete 50% nezdaniteľnej čiastky nemusíte podávať daňové priznanie (par. 32) pričom do tohoto príjmu sa nezahrnú príjmy z ktorých sa daň vyberá zrážkou (par. 43) ak
a)vybraním takejto zrážky je daňová povinnosť splnená (par. 43 ods 6)
b) daňovník neuplatní postup podľa par 43 ods 7 - to znamená považujete túto daň za preddavkovú nie zrážkovú

no a vám sa neoplatí podať daňové priznanie pokiaľ by ste priznali len príjmy (úrok) a pritom si tieto príjmy nemáte o čo znížiť vyjde vám rovnaká daňová povinnosť tým pádom máte robotu naviac a nič z toho...
Ak má zdaniteľné príjmy do výšky polovice nezd. časti - daň je NULA. Daň z úrokov je vlastne preddavkom a DU ju vráti.
Vladimír Ozimý
04.01.08,15:56
Ak má zdaniteľné príjmy do výšky polovice nezd. časti - daň je NULA. Daň z úrokov je vlastne preddavkom a DU ju vráti.

a na základe čoho vám to vrátia...
veronikasad
04.01.08,16:04
a na základe čoho vám to vrátia...
Na základe podaného daňového priznania dôchodcu, ako píše pepa v predch. príspevku. Do ZD uvedieš výšku úrokov, daň v r. 91 bude nula a zrazená daň z úroku je preddavok, ktorý uvedieš v r.102 /mám pred sebou DP za r.2006/.
Celková výška úroku však nesmie presiahnuť 1/2 ročne nezd.časti ZD.

-------
Veronika
Vladimír Ozimý
04.01.08,16:07
a na základe čoho ste sa dostali k tomu že daň je 0,-
veronikasad
04.01.08,16:09
a na základe čoho ste sa dostali k tomu že daň je 0,-


Vladimír, neviem nájsť rýchlo citáciu zákona, ale vlani pred podaním daňového priznania niekedy začiatkom marca robila metodička nášho DU bezplatnéí školenie, /bolo tam plno dôchodcov,/takto to vysvetľovala. Na základe toho som aj ja robila dôchodcom DP a všetkým daň vrátili.

Ešte doplním : aby neskúšali dôchodcovia podávať DP spätne za rok 2006, lebo sa to berie ako nepodané daňové priznanie v lehote /podal ho aj keď nemusel/ a je tam pokuta 2000 sk, čo je v mnohých prípadoch viac ako zrazená daň z úrokov.

--------
Veronika
ekopo
04.01.08,16:13
To by bolo naozaj vhodné nájsť citáciu zákona na základe ktorého sa vracala dôchodcom takto zrazená daň, pretože dávam do pozornosti § 11 ods.7 ktorý sa týka starobných dôchodcov a základnej nezdaniteľnej čiastky a to je o niečom inom.

citujem
(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len „dôchodok“) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak
suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
Vladimír Ozimý
04.01.08,16:15
pozri ak tu budem mať argument tak som ochotný to brať a tým pádom beriem späť svoje tvrdenie a pre pána by to bolo plus. Ale ak si zoberiem že úroky sú zdaniteľný príjem to znamená že ide o príjem ktorý je predmetom dane to jest ak ja ho uvediem do daňového priznania mal by som ho zdaniť a ak ho nezdaním tak by som mal mať na to dôvod prečo nie (to jest ide o oslobodený príjem alebo o príjme ktorý nie je predmetom dane alebo si uplatním nezdaniteľnú čiastku alebo neviem čo...).

ale ak mi dáš usmernenie...rád sa poučím...tým pádom sa ospravedlňujem
ekopo
04.01.08,16:19
Ak dôchodca, ktorý je k 1.1. daného roka starobným dôchodcom a má výšku dôchodku presahujúcu nezdaniteľnú čiastku, nemá na túto nárok a z toho dôvodu sa mu žiadna daň nevracia.
Marína
04.01.08,16:19
a na základe čoho ste sa dostali k tomu že daň je 0,-

Pozri poznámku 16) v DP
16) Ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus (r. 92) a výsledná suma nepresiahne 500 Sk alebo ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus (r. 92) a jeho celkové zdaniteľné príjmy nepresiahnu 50%sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona, na r. 91 sa uvádza nula.
V tlačive DP za r.2006 je to pozn. 14)
vladoa
04.01.08,16:22
Tuto temu som preto dal, lebo z neodbornych kruhov som pocul, ze sa to robi. Takze este raz "oplati sa pre dochodcu podat danove priznanie alebo radsej sa na to vykaslat"?
Marína
04.01.08,16:23
Čítal si môj príspevok predchádzajúci tvojmu a stihol si si už prečítať poznámku v DP?
Pepa
04.01.08,16:29
a na základe čoho vám to vrátia...
Na základe toho, že pri príjmoch vo výške 1/2 NČZD sa na riadok daňová povinnosť uvádza nula - daňová povinnosť nula mínus zrazená daň rovná sa preplatok dane. Ak budem mať trošku času - pridám zopár linkov, kde toto bolo riešené.
veronikasad
04.01.08,16:29
pozri ak tu budem mať argument tak som ochotný to brať a tým pádom beriem späť svoje tvrdenie a pre pána by to bolo plus. Ale ak si zoberiem že úroky sú zdaniteľný príjem to znamená že ide o príjem ktorý je predmetom dane to jest ak ja ho uvediem do daňového priznania mal by som ho zdaniť a ak ho nezdaním tak by som mal mať na to dôvod prečo nie (to jest ide o oslobodený príjem alebo o príjme ktorý nie je predmetom dane alebo si uplatním nezdaniteľnú čiastku alebo neviem čo...).

ale ak mi dáš usmernenie...rád sa poučím...tým pádom sa ospravedlňujem
Nemáš prístup do DRAKA, tento problém rozoberá aj p. Mihál vo svojom príspevku : Dodatočné daňové priznanie - dôchodca, dieťa. Odvoláva sa na § 46 ZDP .."daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500sk alebo celkové príjmy daňovníka, ktorý je FO, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50% sumy podľa § 11 odst.2 písm.a"....
Takže máš potvrdené to, čo som písala vyššie

-------
Veronika
veronikasad
04.01.08,16:30
Tuto temu som preto dal, lebo z neodbornych kruhov som pocul, ze sa to robi. Takze este raz "oplati sa pre dochodcu podat danove priznanie alebo radsej sa na to vykaslat"?
Ak má príjem do 1/2 nezd. časti ZD za r.2007 - oplatí. Nie však spätne za rok 2006 - je tam pokuta 2000,- sk.

Veronika
veronikasad
04.01.08,16:32
Ak dôchodca, ktorý je k 1.1. daného roka starobným dôchodcom a má výšku dôchodku presahujúcu nezdaniteľnú čiastku, nemá na túto nárok a z toho dôvodu sa mu žiadna daň nevracia.
nesúhlasím, aj on má možnosť vrátenia dane - aj zo zamestnania, ak jeho príjem nepresiahne 1/2 nezd.čiastky ZD.

-------
Veronika
vladoa
04.01.08,16:54
Kuk napr. sem:http://www.porada.sk/t43694-dochodca-vratenie-dane.html

Ked som tomu dobre porozumel, tak dôchodca, ktorý mal dôchodok vyšší ako nezdaniteľná čiastka a mal príjem len z kapitalového výnosu do 47.808 Sk (za rok 2007), tak môže požiadať DU na tlačive B FO na vrátenie zrážkovej dane. K tomu by mal pridať aj tlačivo z banky s výpisom o úrokoch a daniach z terminovanych a ďalších sporiacich vkladov.

Pochopil som to správne???? :)
ekopo
04.01.08,17:04
ja som to pochopil takto: v zadaní je zmienka o zdaňovanom úroku v banke. Daň z úroku bude vrátená v plnej výške, ak daň z úroku nepresiahne sumu 500,-Sk a pritom nie je uplatnený DB.
Katy a R
04.01.08,18:01
ja nie som učtovníčka - ale mám praktickú skúsenosť (v rodine)
§ 46 som už citovala vyššie- a takto laicky
takže dôchodca neuplatňuje nezdaniteľnú časť, nikde ju neuvádza .. uvedie príjem z kap. majetku.. napr. 40 tis - vypočíta sa daň= 7600 aj sa uvedie ... ale daňová povinnosť bude 0
...lebo platí § 46
nemám pri sebe DP - potom daň z úroku celá bude vlastne preplatkom dane, ktorý DU vráti
V lete som dokonca robila 2 daňové priznania (sestrám na dôchodku), lebo ich daňový úrad vyzval (nepodali DP v marci, mali malý príjem) Tak keď som to už robila, tak som tam dala aj úroky (bolo to pár stovák) a pekne ich dostali späť.
dopĺňam - daň z úrokov dostali späť (ale musí byť aspoň 101.- Sk!!)
veronikasad
04.01.08,18:16
ja som to pochopil takto: v zadaní je zmienka o zdaňovanom úroku v banke. Daň z úroku bude vrátená v plnej výške, ak daň z úroku nepresiahne sumu 500,-Sk a pritom nie je uplatnený DB.

Prečítaj si celý § 46 ZDP :

Minimálna výška dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#hore)Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
---------
Veronika
Marína
04.01.08,20:08
Daňové priznanie-príklad
Tab.2, r. 2, stl. 1 = 40000
Tab.2, r.10, stl. 1= 40000
r.44,46,60,62,64,66,67,68,69,77 = 40000
r.78,87 = 7600
r.91 = 0
r.93 = 0
r.98,105 = 7600
Vyplniť odd. XV.
EvaB
04.01.08,20:55
nika.sum
26.02.08,19:15
a na základe čoho vám to vrátia...

Mam pred sebou danove priznanie typu A VI. oddiel - vypočet dane a pri riadku 54 - Danova povinnost je poznamka c.9 : Ak danovník neuplatnuje narok na DB a suma na r. 54 nepresiahne 500,- Sk alebo ak danovnik neuplatnuje narok na DB a jeho celkove zdanitelne prijmy nepresiahnu 50% sumy podľa §11 ods.2 pism.a) zakona, na r. 54 sa uvadza nula.
natascha
28.02.08,13:06
Píšeš o daň. priznaní typu A, ale ja mám vedomosť o tom, že v tomto prípade je potrebné podať daň. priznanie FO typ B.
Hanka
07.03.08,14:05
Ako to bude v tomto pripade manzelia obidvaja starobni dochodcovia maju ucty v banke. Niektory z uctov je iba na jedneho z manzelov a niektore ucty maju spolocne. Ako si mozu uplatnit oni vratenie dane z urokov?
1. Spocitaju si uroky kazdy na svojom ucte + pripocitaju 1/2 urokov so spolocnych uctov a ak im vyjde suma mensia ako 47 808 mozu poziadat o vratenie dane?
2. ak im vyjde suma vacsia ako je 47 808 nemozu poziadat o vratenie?
3. Moze si spocitat jeden z manzelov uroky na vlastnom ucte poda si danove priznanie. Druhy z manzelov nebude podavat danove priznanie a tym padom sa spolocne budu povazovat za vysporiadane?
Zoltán Kovács
07.03.08,14:07
Ako to bude v tomto pripade manzelia obidvaja starobni dochodcovia maju ucty v banke. Niektory z uctov je iba na jedneho z manzelov a niektore ucty maju spolocne. Ako si mozu uplatnit oni vratenie dane z urokov?
1. Spocitaju si uroky kazdy na svojom ucte + pripocitaju 1/2 urokov so spolocnych uctov a ak im vyjde suma mensia ako 47 808 mozu poziadat o vratenie dane?
2. ak im vyjde suma vacsia ako je 47 808 nemozu poziadat o vratenie?
3. Moze si spocitat jeden z manzelov uroky na vlastnom ucte poda si danove priznanie. Druhy z manzelov nebude podavat danove priznanie a tym padom sa spolocne budu povazovat za vysporiadane?

Ak majú BSM, tak aj tie účty, ktoré znejú na meno iba jedného sú spoločné. Tak isto ako napr. auto, v techn.preukaze je uvádzaný iba jeden vlastník, ale je to v BSM.
nika.sum
08.03.08,10:30
Ahoj, robila som danove priznanie dochodcovi, mal tri potvrdenia o zdanitelnej mzde, na jednom z nich bol uvedeny prijem z ktoreho bola dan platena zrazkou. Kedze som pochopila ze prijem zdanitelny nesmie presiahnut 47808 aby bola splnena podmienka na oslobodenie od dane, spocitala som vsetky prijmy z troch potvrdeni, kedze vysiel prijem vyssi ako 47808, nemala narok na vratenie dane. ked vsak isla na DU, opravili jej danove priznanie a urobili ho bez potvrdenia kde bola dan zaplatena zrazkou a v tom pripade bol ten prijem nizsi ako 47808 a ma narok na vratenie. Teraz neviem ci to dobre chapem, ak budem mat 20 potvrdeni kde mi bola dan zrazena zrazkou a mimo toho prijem pod 47808 a z toho plateny preddavok, tak mi ho vratia? Aj ked by bol moj prijem na tych 20 potvrdeniach 90.000?
Katija
08.03.08,11:44
Ahoj, robila som danove priznanie dochodcovi, mal tri potvrdenia o zdanitelnej mzde, na jednom z nich bol uvedeny prijem z ktoreho bola dan platena zrazkou. Kedze som pochopila ze prijem zdanitelny nesmie presiahnut 47808 aby bola splnena podmienka na oslobodenie od dane, spocitala som vsetky prijmy z troch potvrdeni, kedze vysiel prijem vyssi ako 47808, nemala narok na vratenie dane. ked vsak isla na DU, opravili jej danove priznanie a urobili ho bez potvrdenia kde bola dan zaplatena zrazkou a v tom pripade bol ten prijem nizsi ako 47808 a ma narok na vratenie. Teraz neviem ci to dobre chapem, ak budem mat 20 potvrdeni kde mi bola dan zrazena zrazkou a mimo toho prijem pod 47808 a z toho plateny preddavok, tak mi ho vratia? Aj ked by bol moj prijem na tych 20 potvrdeniach 90.000? Prečítaj si toto
http://www.porada.sk/639782-post64.html
a toto
http://www.porada.sk/667338-post108.html
a môžeš prečítať aj celú zaujímavú tému. Takto to u nás chodí. Prax predbehla teóriu (do teraz zo strany kompetentných oficiálne nepadlo o tom ani slovo, ale funguje to)
viera_j
08.03.08,21:43
vladoa píše, že poberá len dôchodok, čo je sociálna dávka, za príjem sa nepovažuje, takže jeho príjmy sú nižšie ako 1/2 nezd. základu, v tom prípade sa podľa zákona daň nevyrubuje. Tiež práve riešim rovnakú situáciu.
Hanka
09.03.08,16:01
Ak majú BSM, tak aj tie účty, ktoré znejú na meno iba jedného sú spoločné. Tak isto ako napr. auto, v techn.preukaze je uvádzaný iba jeden vlastník, ale je to v BSM.
mozem tomu rozumiet tak, ze spocitaju uroky rozdelia na polovicu a kazdy si poda danove priznanie a dan im bude vratena?
natascha
10.03.08,13:32
Mám pred sebou výpis z banky. Jedná sa o vkladový účet, kde úroky a daň boli prepočítané k 31. 12. 2007. Mám k tomu ešte jeden stľpec, tzv. valuta 01. 01. 2008 ( DEXIA banka). Moja otázka znie, môžem to chápať ako príjem z roku 2007?
Úroky sa prepočítavali k 31. 12. 2007, ale pravdepodobne boli pripísané na účet s valutou 01.01.08. Ďakujem.
nika.sum
11.03.08,11:03
Prečítaj si toto
http://www.porada.sk/639782-post64.html
a toto
http://www.porada.sk/667338-post108.html
a môžeš prečítať aj celú zaujímavú tému. Takto to u nás chodí. Prax predbehla teóriu (do teraz zo strany kompetentných oficiálne nepadlo o tom ani slovo, ale funguje to)

Dakujem, skoda ze som si to tam nenasla pri vypisani toho DP, aspon by som nevyzerala ako .... Je to naozaj na hlavu postavene. Nie ze by som to tym dochodcom nepriala. Ale je aj dost divne ked pracovnicka DU povie ...ale velmi to nerozsirujte... :eek:
Jozef Mihál
11.03.08,11:09
Nezabudnite ani na to, že za obdobie 4 rokov dozadu je možné podať dodatočné daňové priznanie...a nechať si tak vyplatiť zrážkovú daň z úrokov aj za roky 2006, 2005, 2004...
Hanka
05.05.08,11:27
Nezabudnite ani na to, že za obdobie 4 rokov dozadu je možné podať dodatočné daňové priznanie...a nechať si tak vyplatiť zrážkovú daň z úrokov aj za roky 2006, 2005, 2004...
....mohla by som poprosit na ktore § by sa mal odvolat pri uplatnovani v dod. danovom priznani ak si uplatnil dodatocne rok 2004,2005 a 2006?
veronikasad
05.05.08,11:36
....mohla by som poprosit na ktore § by sa mal odvolat pri uplatnovani v dod. danovom priznani ak si uplatnil dodatocne rok 2004,2005 a 2006?
Pozri § 39 odst. 3 Zákona o správe daní a poplatkov:

(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemôže daňový subjekt podať po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.

Ak však daňové priznanie za tieto roky nebolo podané, daňovník zaplatí pokutu 2000,- sk za neskoré podanie - treba znážiť či výška úrokov nie je nižšia ako pokuta DU.

-------
Veronika
Hanka
05.05.08,11:56
Dakujem za rychlu odpoved. Dodatocne priznanie boli podane, ale danovy urad sa vyjadril, ze dan z urokov si nemohol uplatnit za r. 2004, 2005.
nika.sum
26.08.08,07:47
Ahoj, prosim Vas menilo sa nieco okrem vysky, do akej sumy prijmu dochodca nemusi podavat DP za r. 2008?
nika.sum
28.08.08,20:27
Ahoj, prosim Vas menilo sa nieco okrem vysky, do akej sumy prijmu dochodca nemusi podavat DP za r. 2008?

prosim viete mi niekto odpovedat?
pedrok
16.10.08,21:51
49.248,-