Hanačka
04.01.08,12:32
Ahoj, chtela jsem se zeptat, jak mam robit odpisy, kdyz jsme v juli 2007 zakoupili automobil (na s.r.o., uzivame ho na podnikanie). Ale neodvedli sme dan. Automobil sme zakupili v hodnote 31000Sk, od Danoveho uradu a to bez DPH. My nie sme platci dph (ešte nie). Teraz dokoncujem uctovnictvo a potrebujem vediet, ako urobit odpisy a k akemu datumu. Tiez potrebujem vediet, kde na internete najdem novelu zakona o dani z motorovych vozidiel. Predpokladam, ze ide o "cestnu dan".
Dakujem.
Zoltán Kovács
04.01.08,11:36
Ahoj, chtela jsem se zeptat, jak mam robit odpisy, kdyz jsme v juli 2007 zakoupili automobil (na s.r.o., uzivame ho na podnikanie). Ale neodvedli sme dan. Automobil sme zakupili v hodnote 31000Sk, od Danoveho uradu a to bez DPH. My nie sme platci dph (ešte nie). Teraz dokoncujem uctovnictvo a potrebujem vediet, ako urobit odpisy a k akemu datumu. Tiez potrebujem vediet, kde na internete najdem novelu zakona o dani z motorovych vozidiel. Predpokladam, ze ide o "cestnu dan".
Dakujem.

Tu je novela zákona o dani z motorových vozidiel:
http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv-od-2008-a.html

Odpis motorového vozidla nie je podmienený zaplatením danez motorových vozidiel. Ale to samozrejme ešte neznamená, že to netreba zaplatiť. Ak ste nezaplatili, tak treba to čím skor dať na poriadok a očakávať penále od DÚ.

Dlhodobý majetok sa odpisuje mesačne - účtovné odpisy. Daňové odpisy sa úvádzajú v daňovom priznaní. Rozdiel je buď pripočitateľnou, alebo odpočitateľnou položkou.
evina
04.01.08,11:38
Ahoj, chtela jsem se zeptat, jak mam robit odpisy, kdyz jsme v juli 2007 zakoupili automobil (na s.r.o., uzivame ho na podnikanie). Ale neodvedli sme dan. Automobil sme zakupili v hodnote 31000Sk, od Danoveho uradu a to bez DPH. My nie sme platci dph (ešte nie). Teraz dokoncujem uctovnictvo a potrebujem vediet, ako urobit odpisy a k akemu datumu. Tiez potrebujem vediet, kde na internete najdem novelu zakona o dani z motorovych vozidiel. Predpokladam, ze ide o "cestnu dan".
Dakujem.

Ak máte auto zaradené k 31.12. v majetku a používali ste ho na podnikanie uplatníte si odpisy ako aj výdavky spojené s používaním auta v zmysle zákona.
Nezaplatenie DzMV nemá vplyv na uplatňovanie výdavkov na auto. Je to iný /nezaplatený / druh dane, za čo Vás čakajú sankcie z oneskoreného zaplatenia. Daň z motorových vozidiel je bývala cestná daň a na Porade ho nevidím, tak skús na www.justice.gov.sk ide o zákon 582/2004 o miestnych daniach v poslednom znení 538/2007 /tam sa dá dátum účinnosti dnešný a vyhodí Ti posledné znenie/
Hanačka
04.01.08,16:32
Dekuji za rychlu odpoved. Moc mi pomohla.
Hanačka
04.01.08,16:33
Este jsem zapomnela podekovat za odkaz na zakon. Takze tak cinim nyni. Parada.
Iwett
05.01.08,10:38
Ahoj poraďaci, chcela by som sa spýtať. Do roku 2007 sme mali hlavnú činnosť porez guľatiny.K tomu sme používali nákl.automobil tatra. Teno rok sme sa preorientovali na kovovýrobu. Faktúra za porez je len jedna v auguste. Okrem nej sú už len faktúry za kovovýrobu. Môžem podľa Vás uplatniť odpis za rok 2007 z nákladného automobilu? Ďakujem.
KEJKA
05.01.08,10:45
môžeš
Iwett
05.01.08,10:46
môžeš
dakujem veľmi pekne