Evelyn36
09.03.05,11:04
UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:
FO-platcaDph dostal aut.honoráro odLIta za prácu,kt nie je predmetom jeho podnikania za obdobie 2002 v decembri 2004.Má platit Dph ?
Idiotka
09.03.05,10:25
To ťažko, lebo autorské honoráre sú mimo živnosti, v daňovom priznaní je na ne riadok 5 v tabuľke č. 1 - z použitia alebo poskytnutia práv z priem....vrátane autorských práv .
dr.kuko
09.03.05,11:39
Už sa tomuto venovala dlha diskusia. Je jasne ze po zmene zakona o DPH k 1.5.2004 musia odvadzat DPH aj umelci, ktori su platcami DPH z inej cinnosti. Otazka je len ci ma platit ak su to prijmy za rok 2002? Ja by som neplatil. Argumetoval by som tym, ze je to za rok 2002. No za rok 2004 musi platit.
Evelyn36
09.03.05,18:50
Je to váš názor,pdla čoho by som sa toho mala držat?
Muška
09.03.05,20:03
Už sa tomuto venovala dlha diskusia. Je jasne ze po zmene zakona o DPH k 1.5.2004 musia odvadzat DPH aj umelci, ktori su platcami DPH z inej cinnosti. Otazka je len ci ma platit ak su to prijmy za rok 2002? Ja by som neplatil. Argumetoval by som tym, ze je to za rok 2002. No za rok 2004 musi platit.Áno dr. Kuko má pravdu.
Už sme tu o tom viedli diskusiu.
Tiež musíme odvádzať DPH dokonca aj z príjmu od SOZA za hranosť pesničiek. Ale dostali sme informáciu od Ing. Kováčikovej, že ak dostaneme príjem za roky kedy sme neboli platci DPH, nemáme odvádzať DPH, nakoľko to je ešte pohľadávka z obdobia, keď sme neboli platci DPH.
Muška
09.03.05,20:06
To ťažko, lebo autorské honoráre sú mimo živnosti, v daňovom priznaní je na ne riadok 5 v tabuľke č. 1 - z použitia alebo poskytnutia práv z priem....vrátane autorských práv .Autor je tiež ekonomický činná osoba a od 1.5.2004, to platí aj pre nich a pre mnoho ďalších, ktorí o tom ani nemajú šajn.:D DPH sa netýka už len živnostníkov.
Evelyn36
10.03.05,06:14
podla tohto autor, ktorý podniká napr. predáva rohlíky a je plátca DPH ako predavač rohlíkov,najskůr svoj aut. honorár zdaní DPH/19%/, potom to dá ako príjem do DZP FO./19%/,zaplatí povinné poistenie do soc.p.a zdrav. poistovne a zostane mu z autorského honorára vieme kolko.
čo si může autor, ktorý zaplatí do ŠR DPH z aut. honorárov ,odpočítat z DPH/§49 Z.z.222/2004/ ? Mne sa to javí ,že Všetky jeho životné náklady !
Vladimír Ozimý
05.12.07,10:40
chcem sa len uistiť: honoráre podliehajúce zrážkovej dane podľa par. 43 ako ich zdaňujem z pohľadu DPH? Brutto včetne zrážkovej dane a odvodu do lit.fondu 2%...uvažujem správne
Vladimír Ozimý
05.12.07,12:16
no veď je to jasnéé...treba len posúdiť ekonomickú činnosť čo je splnené to jest honorár je bruto aj s DPH samozrejme že na zrážkovú daň sa neprihliada...
petkor
09.03.10,08:06
Dobrý deň, viete mi, prosím, niekto poradiť?
SZČO dosiahla obrat z tohto titulu, aby sa registrovala ako platiteľ DPH. Okrem tohto poberá aj autorské honoráre. Takže odteraz musí platiť DPH aj z autorských honorárov? A tým pádom si už nemôže uplatňovať 40% paušálne výdavky, ale viesť účtovníctvo? Ako sa to robí prakticky? Vôbec tomu nerozumiem, vie mi, prosím, niekto poradiť?