zuzkakom
04.01.08,13:57
Ahojte, ako by ste mi poradili
kam zaradit kancelarske priestory a ich vybavenie, najprv to sme to mali ako stavebne prace v sluzbach ale dozvedela som sa ze to treba zmenit na obstaranie a kam to potom zaradim, lebo su tam take naklady ako dvojite podlahy, strop(podhlady), priecky, dvere, nabytok, koberce, elektroinstalacie, sprinklery... vacsinou su tie veci v 2 odpisovej sk. ale fakt neviem co s tym
Ide o to ze su to prenajate kancelarske priestory, ktorych vybavenie sme robili my.
Zoltán Kovács
04.01.08,12:59
JÚ alebo PÚ? Máte v nájomnej zmluve ošetrené technické zhodnotenie budovy, resp. priestorov?
zuzkakom
04.01.08,14:49
JÚ alebo PÚ? Máte v nájomnej zmluve ošetrené technické zhodnotenie budovy, resp. priestorov?


PU, a akym sposobom to ovplyvnuje, co je v zmluve?
Zoltán Kovács
04.01.08,15:00
PU, a akym sposobom to ovplyvnuje, co je v zmluve?

Na technické zhodnotenie, resp. opravu prenajatej nehnuteľnosti musíte mať súhlas majiteľa. Inak DÚ neuzná náklady.
ivetkavrb
05.01.08,07:52
A ak mám v zmluve, že všetky opravy a úpravy znáša nájomca, nemôžem to dať priamo do nákladov? Napr. obstaranie plávaj. podlahy10000,-, vymaľovanie 10000,-, zariadenie predajne - stoličky, skrine, predajný pult atď 25000,- Sk.
Ako zaúčtovať??????
Anja111
05.01.08,08:20
A ak mám v zmluve, že všetky opravy a úpravy znáša nájomca, nemôžem to dať priamo do nákladov? Napr. obstaranie plávaj. podlahy10000,-, vymaľovanie 10000,-, zariadenie predajne - stoličky, skrine, predajný pult atď 25000,- Sk.
Ako zaúčtovať??????
Opravy môžeš dať priamo do nákladov, lebo to máš v zmluve. Treba však rozlíšiť, čo nie je opravou. Napr. zariadenie predajne. Tam treba postupovať podľa príslušných ustanovení ZDP...

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#hore)(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 aje používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona súa) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok, b) budovy a iné stavby106) okrem 1. prevádzkových banských diel, 2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107) c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky, d) zvieratá uvedené v prílohe, e) iný majetok podľa odseku 6.