pefu
09.03.05,12:48
Viaceri diskutujuci v porade i mimo nej hovoria, ze pri vypocte nahrad za spotrebovane PHM sa pocita priemerna cena PHM za cely mesiac. Kde to je uvedene? ja som stale pouzival ceny zo stranky slovnaftu, poznam ludi, ktori to tak robia a danovaci im to schvalili.

K tomu otazka: mozem mat vo vypocitanych cest. nahradach aj viac prejdenych kilometrov - tj spotrebovanych litrov - ako som nakupil (tj ake mam uvedene v nakupoch nezahrnovanych do zakladu dane)?

A este: pri sukromnom aute pouzivanom na podnikanie som si v r. 2003 mohol uplatniť základnú náhradu, prvych 10 mesiacov 2004 bude iba nahrada za spotrebovane phm a november december opat aj zakladna nahrada?


dakujem
andrej_rv
14.03.05,23:06
Ja tiež používam pre prepočet ceny zo slovnaftu (podľa zákona o cest. náhradách sa má používať cena PHL v čase použitia vozidla, nie v čase tankovania), doteraz DU nemalo námietky.
Nerozumiem, prečo bločky dávaš do účtovníctva pri nezaradenom vozidle, neovplyvňujú daň a DPH si aj tak nemôžeš odpočítať. A iba sa ti potom môžu do toho zbytočne zadrapiť. Pri nezaradenom aute bločky v podstate slúžia len ako doklad o cene, ale podľa mňa pre určenie "ceny v čase použitia vozidla" lepšie zodpovedá údaj zo slovnaftu, lebo ty podľa bločka môžeš tankovať v stredu, auto na podnikanie použiť v piatok a medzitým môže byť cenový zlom. (Ale to je len môj názor, samozrejme).
Tretí odsek je O.K - do 31.10. len náhrada za PHL, od novembra aj 6,20 na km.
pefu
15.03.05,11:12
Vdaka za nazor, je mi to trochu jasnejsie, i ked tu vsetci pouzivaju na prepocet priemernu cenu.

K 2. ods: Ved musim nejak zdokladovat nakup phm, nie? a teda musim dat blocky do uctovnictva. Bez dokladov o nakupe by som nemohol dokladovat spotrebu. Cize mohol najazdit tisíce kilometrov a nenakúpiť ani liter. Rozumiem tomu zle? Alebo ako to ma byt? Vdaka
andrej_rv
15.03.05,20:08
Vdaka za nazor, je mi to trochu jasnejsie, i ked tu vsetci pouzivaju na prepocet priemernu cenu.

K 2. ods: Ved musim nejak zdokladovat nakup phm, nie? a teda musim dat blocky do uctovnictva. Bez dokladov o nakupe by som nemohol dokladovat spotrebu. Cize mohol najazdit tisíce kilometrov a nenakúpiť ani liter. Rozumiem tomu zle? Alebo ako to ma byt? Vdaka
K 2.odseku: Zákon o DP - §19 ods.2 písmeno e) - "..ak daňovník použije vozidlo nezaradené do obchodného majetku, uplatní si výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHL a základnej náhrady za každý km jazdy podľa osobitného predpisu.." Osobitným predpisom je zákon o cestovných náhradách, ktorý v § 7 ods. 3 znie: "Náhrada za spotrebované PHL patrí...podľa cien pohonných látok platných v čase použitia vozidla, prepočítanej podľa spotreby pohonných látok...". Ani v jednom zo zákonov sa nehovorí v prípade nezaradeného vozidla o povinnosti dokladovať nakúpené resp. spotrebované množstvo blokmi. Aby si vypočítal daňový výdavok, musíš dokladovať 3 veci: - ubehnuté kilometre (cesťákom, súpisom atď. - vôbec nemusíš viesť knihu jázd, uvádzať stav tachometra a tankovanie !), - tzv. normovanú spotrebu (fotokópia tech. preukazu resp. iný doklad o spotrebe v zmysle zákona), - cenu PHL v čase použitia vozidla (aj bloček, ak sa tankovalo v deň použitia vozidla, ale ja používam výpis zo slovnaftu). Ak kontrolór chce niečo naviac, slušne ho popros, nech ti ukáže, ktorý zákon ti to ukladá. A v konečnom dôsledu je to naozaj tak, keďže nemusíš dokladovať nákup PHL, ale spoterbu podľa km, nemusíš kúpiť ani liter PHM a teoreticky môžeš (na nezaradenom vozidle) vyrábať náklady.
atramka
15.03.05,20:18
...toto by veľmi zaujímalo aj mňa, obstálo by to takto pri daňovej kontrole????? A poprosím o radu aký supis treba urobiť, aby som nemusela mať knihu jázd?
valeriam
15.03.05,20:24
...toto by veľmi zaujímalo aj mňa, obstálo by to takto pri daňovej kontrole????? A poprosím o radu aký supis treba urobiť, aby som nemusela mať knihu jázd?Obstojí-overené. Súpis napr. v exceli v podobe:
Dňa: z miesta: do: km: Od: (hod) do:
...no a to je vlastne kniha jázd...
Gabika75
15.03.05,22:20
K príspevku č 4 od andrej rv. Otázka, musí byť zaplatená cestná daň r. 2004 alebo daň z MV
juko
20.03.05,19:55
Vediem JÚ, plátca DPH. Zaujímal by ma Váš názor na účtovanie PHM vozidla zaradeného do podnikania.
Ja už dlhé roky praktizujem nasledovný postup:
Vediem knihu jázd v účtovnom programe, kde sa okrem jázd eviduje aj nákup PHM. Do nákladov do prevádzkovej réžie dávam každý zakúpený blok za PHM s nárokom na plný odpočet DPH. Mesačný prepočet PHM podľa spotreby uvedenej v TP nerobím. V nákladoch nechávam všetky bloky za kúpené PHM.
Na konci roka urobím sumár prepočtu spotrebovaných PHM podľa jázd vykonaných v meste a mimo mesta podľa spotreby uvedenej v TP. Ak mi suma, ktorú som skutočne zaplatil za PHM vyjde nižšia ako suma , ktorú som dostal týmto výpočtom, je všetko OK a nič nerobím. Ak by mi však pri prepočte vyšla suma vyššia, potom cez uzávierkové operácie pripočítam nadspotrebu.
Mal som kontrolu pred 10 rokmi a na takýto spôsob vedenia PHM vtedy nič nenamietali.
Chcel by som vedieť, ako to robíte vy.
Kaťdý mesiac dáte do nákladov sumu vypočítanú programom bez ohľadu na to, kedy sa tankovalo, a všetky bloky o nákupe PHM idú do neovplyvniteľných výdavkov?
andrej_rv
20.03.05,20:22
Máš to v súlade so zákonom, je to O.K.
andrej_rv
20.03.05,20:26
K príspevku č 4 od andrej rv. Otázka, musí byť zaplatená cestná daň r. 2004 alebo daň z MVMala by byť, ale nie je podmienkou pre uznanie nákladov. Ak nebola zaplatená, tak ti ju aj s penálami dorubia.
mv66
20.03.05,21:14
Mojej klientke vyhodili vsetky vydavky suvisiace s mot.voz. +100% penale (po viac nez 20 mesiacoch jej na to prisli), lebo nemala vtedy este cest.dan na seba (ale na predch.majitela). Cest.dan musela doplatit, ale to uz neovplyvnilo moznost uznat si danovo vydavky.
mv66
20.03.05,21:19
Vediem JÚ, plátca DPH. Zaujímal by ma Váš názor na účtovanie PHM vozidla zaradeného do podnikania.
Ja už dlhé roky praktizujem nasledovný postup:
Vediem knihu jázd v účtovnom programe, kde sa okrem jázd eviduje aj nákup PHM. Do nákladov do prevádzkovej réžie dávam každý zakúpený blok za PHM s nárokom na plný odpočet DPH. Mesačný prepočet PHM podľa spotreby uvedenej v TP nerobím. V nákladoch nechávam všetky bloky za kúpené PHM.
Na konci roka urobím sumár prepočtu spotrebovaných PHM podľa jázd vykonaných v meste a mimo mesta podľa spotreby uvedenej v TP. Ak mi suma, ktorú som skutočne zaplatil za PHM vyjde nižšia ako suma , ktorú som dostal týmto výpočtom, je všetko OK a nič nerobím. Ak by mi však pri prepočte vyšla suma vyššia, potom cez uzávierkové operácie pripočítam nadspotrebu.
Mal som kontrolu pred 10 rokmi a na takýto spôsob vedenia PHM vtedy nič nenamietali.
Chcel by som vedieť, ako to robíte vy.
Kaťdý mesiac dáte do nákladov sumu vypočítanú programom bez ohľadu na to, kedy sa tankovalo, a všetky bloky o nákupe PHM idú do neovplyvniteľných výdavkov?
juko, ako ma platitel na konci roka vysporiadat DPH. najma v tom 2. pripade, ked podla KJ vyjde mensia spotreba nez bolo natankovane?
sway
20.03.05,22:25
Mala by byť, ale nie je podmienkou pre uznanie nákladov. Ak nebola zaplatená, tak ti ju aj s penálami dorubia.
Ja mám tiež skúsenosť, že nedorubujú cestnú daň, ale vyhodia náklady na vozidlo z výdajov a dajú s penálmi dodaniť...:(
andrej_rv
20.03.05,22:25
Mojej klientke vyhodili vsetky vydavky suvisiace s mot.voz. +100% penale (po viac nez 20 mesiacoch jej na to prisli), lebo nemala vtedy este cest.dan na seba (ale na predch.majitela). Cest.dan musela doplatit, ale to uz neovplyvnilo moznost uznat si danovo vydavky.Ja mám zas spred pár rokov takú skúsenosť, že pri kontrole to vyhodili, ale po odvolaní nakoniec zostalo len pri dorubení dane. Určite k tomu existuje stanovisko ÚDR, len tak narýchlo si neviem spomenúť, kde som to čítal. Keď sa skončí marcový blázinec, skúsim to nájsť. A veľa závisí aj od kontrolóra. A aj keď majú oni tie všelijaké interné pokyny, nie sú kompetentní vykladať zákon a dosť daňových sporov prehrali.
dr.kuko
20.03.05,22:34
Je lepsie si to radsej doplatit a nech z toho vyrubia penale, alebo zbytocne na seba upozornim?
andrej_rv
20.03.05,23:18
Ja mám tiež skúsenosť, že nedorubujú cestnú daň, ale vyhodia náklady na vozidlo z výdajov a dajú s penálmi dodaniť...:(Už som k tej téme dačo našiel - v publikácii 1000 riešení (PORADCA) č. 4 ročník 2003 otázka č. 558 Súkromný automobil v podnikaní a platenie cestnej dane: "Podnikateľ je povinný zaplatiť cestnú daň, ak používa osobné motorové vozidlo na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Táto povinnosť vyplýva z § 3 zákona č. 87/1994 Z. z. o cestnej dani v platnom znení.
Ak však podnikateľ nezaplatí cestnú daň, to neznamená, že si nemôže uplatňovať cestovné náhrady podľa § 24 ods. 2 písm. j). Zaplatenie cestnej dane ako podmienka uznania cestovných náhrad do daňových výdavkov nie je v zákone o daniach z príjmov stanovené."
Takže klientka sa mala opýtať, na základe akého § jej to vyhodili. A ako som už písal, určite k tomuto existovalo usmernenie ÚDR resp. MF v podobnom znení, len ho neviem nájsť.
Manual
21.03.05,05:53
juko, ako ma platitel na konci roka vysporiadat DPH. najma v tom 2. pripade, ked podla KJ vyjde mensia spotreba nez bolo natankovane?mv66, prečo si vyrábate problémy ? Veď si usledujem spotrebu každý mesiac.
Príklad:
podla TP je priemerná spotreba 6 lit.
mne vyjde spotreba za mesiac 5,7 litra a s tým ja nič nerobím, prečo ??? Čo auto musí mať vždy spotrebu 6 lit. ako je v TP ??? Akurát som možno sám proti sebe, že do nákladov môžem dať viac korún za nákup PHM, aby bola spotreba 6 lit. Ale zasa má to aj inú stránku. Nebude to DU čudné, ako to jazdíš, keď máš stále každý mesiac rovnakú spotrebu. ??? Veď o tom to je, že v zime idem do nadspotreby a v lete som podspotrebe ale za rok za účtovné obdobie si to "kočírujem" tesne pod priemernú spotrebu. Musím končiť, môžem až poobede.
Pekné pondelkové ráno...
sway
21.03.05,06:25
Je lepsie si to radsej doplatit a nech z toho vyrubia penale, alebo zbytocne na seba upozornim?Ak hovoríš o cestnej dani za rok 2004, tak si ju utekaj doplatiť - a ešte pozor na obdobie, možno sa ťa spýtajú odkedy si vozidlo používal na ponikanie, ak si chceš celý rok uplatňovať výdaje na MV, tak zaplatíš celoročnú, ak napr. od6/2004 tak len alikvótnu čiastku...:p
mv66
21.03.05,15:13
Manual, znie to rozumne, ale uplne nerozumiem. Takze na vsetky bloky mas uplatnenu DPH a z nej na konci roka nic nevratis? My asi uctujeme auta so zlou spotrebou v TP, uz si mnohi klienti ziadali o zmenu v TP.
Casto mi vyjde, ze podla KJ je menej nez podla blokov. Moze to vzniknut i tak, ze ten kto auto pouziva prida i svoj sukromny benzin zo svojho vlastneho auta:-((( Co s tym mam urobit? Ako vratit DU cast DPH?
kukučka
21.03.05,17:02
Ceny PHM platné v čase použitia vozidla
Kupujem predsa za platné ceny, či sú aj neplatné? Je tu snáď niekto, komu by kontrola neuznala náklady len preto, že PHM tankoval 2 dni pred jazdou? Pre rozdiel možno +- 5 Sk?
Predsa si kvôli tomu nebudem kupovať počítač, platiť za internet atď
Nazvite si to trebárs pohľad z obývačky!
mv66
22.03.05,05:59
V cestaku sa uvadza cena bez DPH alebo s DPH?
piko
28.04.05,14:01
Ja tiež používam pre prepočet ceny zo slovnaftu (podľa zákona o cest. náhradách sa má používať cena PHL v čase použitia vozidla, nie v čase tankovania), doteraz DU nemalo námietky.
Nerozumiem, prečo bločky dávaš do účtovníctva pri nezaradenom vozidle, neovplyvňujú daň a DPH si aj tak nemôžeš odpočítať. A iba sa ti potom môžu do toho zbytočne zadrapiť. Pri nezaradenom aute bločky v podstate slúžia len ako doklad o cene, ale podľa mňa pre určenie "ceny v čase použitia vozidla" lepšie zodpovedá údaj zo slovnaftu, lebo ty podľa bločka môžeš tankovať v stredu, auto na podnikanie použiť v piatok a medzitým môže byť cenový zlom. (Ale to je len môj názor, samozrejme).
Tretí odsek je O.K - do 31.10. len náhrada za PHL, od novembra aj 6,20 na km.
myslim, ze sa mylis. Cena sa posudzuje podla casu nakupu pohonnych hmot, nie plodla casu, kedy pracovna cesta bola. Zda sa mi, ze tam bola nejaka zmena. hm?? treba pozriet.
piko
28.04.05,14:09
K 2.odseku: Zákon o DP - §19 ods.2 písmeno e) - "..ak daňovník použije vozidlo nezaradené do obchodného majetku, uplatní si výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHL a základnej náhrady za každý km jazdy podľa osobitného predpisu.." Osobitným predpisom je zákon o cestovných náhradách, ktorý v § 7 ods. 3 znie: "Náhrada za spotrebované PHL patrí...podľa cien pohonných látok platných v čase použitia vozidla, prepočítanej podľa spotreby pohonných látok...". Ani v jednom zo zákonov sa nehovorí v prípade nezaradeného vozidla o povinnosti dokladovať nakúpené resp. spotrebované množstvo blokmi. Aby si vypočítal daňový výdavok, musíš dokladovať 3 veci: - ubehnuté kilometre (cesťákom, súpisom atď. - vôbec nemusíš viesť knihu jázd, uvádzať stav tachometra a tankovanie !), - tzv. normovanú spotrebu (fotokópia tech. preukazu resp. iný doklad o spotrebe v zmysle zákona), - cenu PHL v čase použitia vozidla (aj bloček, ak sa tankovalo v deň použitia vozidla, ale ja používam výpis zo slovnaftu). Ak kontrolór chce niečo naviac, slušne ho popros, nech ti ukáže, ktorý zákon ti to ukladá. A v konečnom dôsledu je to naozaj tak, keďže nemusíš dokladovať nákup PHL, ale spoterbu podľa km, nemusíš kúpiť ani liter PHM a teoreticky môžeš (na nezaradenom vozidle) vyrábať náklady.
uz to mam. ty uvadzas §19 ods.2 písmeno e) zakona o dani z prijmu. ale ten bol doplneny zakonom c. 539 z 21.09.2004, kde sa v pismene l; hovori, ze vydavky na spotrebovane pohonne latky podla cien platnych v case ich nukupu
prosim, tak teda ako?? mam pravdu??
petra:-)
28.04.05,15:01
myslim, ze sa mylis. Cena sa posudzuje podla casu nakupu pohonnych hmot, nie plodla casu, kedy pracovna cesta bola. Zda sa mi, ze tam bola nejaka zmena. hm?? treba pozriet.uz to mam. ty uvadzas §19 ods.2 písmeno e) zakona o dani z prijmu. ale ten bol doplneny zakonom c. 539 z 21.09.2004, kde sa v pismene l; hovori, ze vydavky na spotrebovane pohonne latky podla cien platnych v case ich nukupu
prosim, tak teda ako?? mam pravdu??

piko, podľa mňa sa andrej-rv nemýli, nakoľko píše o aute nezaradenom v majetku. V prvom rade treba rozlišovať, či sa jedná o auto zaradené, alebo nezaradené v majetku.
Pri aute nezaradenom v majetku sa riadiš § 19 ods.2písm.e) teda tak ako píše andrej-rv.
§ 19 ods.2písm.l, v ktorom sa hovorí...podľa cien platných v čase ich nákupu, a na ktorý sa odvolávaš sa týka aút zaradených v majetku. :)
Monikacz
28.04.05,15:36
"Nerozumiem, prečo bločky dávaš do účtovníctva pri nezaradenom vozidle, neovplyvňujú daň a DPH si aj tak nemôžeš odpočítať. A iba sa ti potom môžu do toho zbytočne zadrapiť. Pri nezaradenom aute bločky v podstate slúžia len ako doklad o cene..."

Moje nervy... Prosim, poradte! Fakt je to tak? Nesmejte sa mi, ale v uctovnictve som nerobila uz 8rokov. Vo februari som prebrala uctovnictvo jednemu SZČO s vozidlom nezaradeným do podnikania, kde od zaciatku roka vsetky blocky o PHL davali do nakladov aj s uplatnenim DPH..??! Teraz som odovzdala vykaz DPH. Musim teda cele prerobit a podat opravny vykaz? Mozu nas kvoli tomu pokutovat?
andrej_rv
28.04.05,16:10
Asi Ťa nepoteším, ale u vozidla, ktoré nie je zaradené v podnikaní, si DPH z pohonných látok nemôžeš odpočítavať. Podľa mňa treba prerobiť priznanie a podať dodatočné, čím skôr. Predpokladanú výšku sankcie si môžeš vypočítať sama - na stránke DRSR je uvedená "kalkulačka": http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/_s.7_0_A/7_0_3GH?cID=6_0_70&nID=7_0_GU''
pyton
28.04.05,17:50
Ja som rovnako ako Monika prekvapená :eek: tým tvrdením, že pri nezaradenom aute nemôžem uplatniť DPH z PHM??

Ja som teda v zákone o DPH nič takéto nenašla.

Andrej, keď to vieš zdôvodniť, tak to prosím ťa zdôvodni. /inak nebudem spať:confused: .../
ondrejvla
28.04.05,17:54
Andrej, opäť si to perfektne napísal! Ale chudera Monika, najskôr si mala prečítať zákon o DPH a mám pocit, že nielen o DPH, veď na vozidlo nezaradené v podnikaní si rozhodne nemôžeš účtovať PHM! A aj keby si si chcela robiť zúčtovanie cestovného pri nezaradenom vozidle, musíš mať zaplatenú cestnú daň. Ak si kvartálny plátca, tak tie penále ešte nebudú také vysoké, šupkom opraviť doklady a podať dodatočné DP DPH!
piko
28.04.05,17:59
piko, podľa mňa sa andrej-rv nemýli, nakoľko píše o aute nezaradenom v majetku. V prvom rade treba rozlišovať, či sa jedná o auto zaradené, alebo nezaradené v majetku.
Pri aute nezaradenom v majetku sa riadiš § 19 ods.2písm.e) teda tak ako píše andrej-rv.
§ 19 ods.2písm.l, v ktorom sa hovorí...podľa cien platných v čase ich nákupu, a na ktorý sa odvolávaš sa týka aút zaradených v majetku. :)
Petra, to fakt?? ja auto tiez nemam zaradene v majetku a postupujem podla cien ako som nakupil pohonne hmoty, nie v case pouzitia vozidla.

a este prosim ta, aky mas nazor. ja ako zivnostnik - 350 km ubehnutych za hranicami Sk - uctujem podla ceny platnej ako je cena benzinu na Slovensku, alebo ako je "zahranicna" cena benzinu. Mam pisomny nazor z Dashoferu, ze na podnikatelov toto neplati a uctuju pri zahranicnej prac. ceste Slovenske kilometre na Slovenske koruny a zahranicne kilometre za zahranicnu cenu (samozrejme doklad o nakupe je vzdy prilozeny)
Manual
28.04.05,18:29
Ja som rovnako ako Monika prekvapená :eek: tým tvrdením, že pri nezaradenom aute nemôžem uplatniť DPH z PHM??

Ja som teda v zákone o DPH nič takéto nenašla.

Andrej, keď to vieš zdôvodniť, tak to prosím ťa zdôvodni. /inak nebudem spať:confused: .../U súkromného auta nezaúčtovávaš nákup PHM, ale si dávaš do nákladov "kilometrovné" = paušál a ten sa počíta 6,20 + atď .... Preto sa tam nedá odpočítať DPH.
Paušál máš napr. 8,20 na kilometer x počet kilometrov a to je Tvoj náklad = výdavok. Nemáš zaúčtovaný doklad z ktorého by sa DPH uplatňovalo. Ja to chápem takto a asdi je to takto správne.
Pekný večer...
pyton
28.04.05,18:51
Manuál, s tým prepočtom to je OK, to je samozrejme, ten by som robila tak či tak, v tomto našom prípade cena PHM ponížená o uplatnenú DPH. Nákup PHM by sa účtoval len kvôli uplatneniu DPH.
Manual
28.04.05,19:00
Manuál, s tým prepočtom to je OK, to je samozrejme, ten by som robila tak či tak, v tomto našom prípade cena PHM ponížená o uplatnenú DPH. Nákup PHM by sa účtoval len kvôli uplatneniu DPH.Asi sa nerozumieme. Ja to chápem takto:
Ak mám súkromné auto, používam kilometrovné a je jedno kolko PHM nakúpim či 50 alebo 150 litrov. Ty chceš počítať paušálnu náhradu z ceny PHM bez DPH ?
A na základe čoho si ju uplatníš, keď u takejto evidencie nie sú podstatné bločky o nákupe ale podstatná je vypočítaná výška paušálnej náhrady.
Ja osobne by som si uplatnil DPH len z takého dokladu, ktorý mám zaúčtovaný ako výdaj / bloček z pokladne/ Ale ty u súkromného auta dávaš do výdajov paušálnu náhradu v korunách. Tam nezaúčztovávaš žiadny bloček. Neviem to inak vysvetliť.
Pekný večer...
petra:-)
28.04.05,19:10
Petra, to fakt?? ja auto tiez nemam zaradene v majetku a postupujem podla cien ako som nakupil pohonne hmoty, nie v case pouzitia vozidla.

a este prosim ta, aky mas nazor. ja ako zivnostnik - 350 km ubehnutych za hranicami Sk - uctujem podla ceny platnej ako je cena benzinu na Slovensku, alebo ako je "zahranicna" cena benzinu. Mam pisomny nazor z Dashoferu, ze na podnikatelov toto neplati a uctuju pri zahranicnej prac. ceste Slovenske kilometre na Slovenske koruny a zahranicne kilometre za zahranicnu cenu (samozrejme doklad o nakupe je vzdy prilozeny)

Ak podnikateľ používa na pracovnú cestu auto nezaradené do podnikania, postupuje podľa § 19 ods.2 písm. e zákona o DzP - uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHM a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu - čo je zákon o cestovných náhradách. Ten upravuje náhrady výdavkov za PHM pri zahraničnej pracovnej ceste v § 15 - náhrada za PHM patrí v cudzej mene za km prejazdené v zahraničí nad 350 km .
Za predpoladu, že sa použije na zahraničnú pracovnú cestu auto nezaradené v majetku nie je podľa mňa stanovisko Dashoferu správne.
:o
pyton
28.04.05,19:11
Manual, tie detaily teraz okolo toho zaúčtovania ma vôbec netrápia, tam nie je problém, to sa dá krásne urobiť.

PHM samozrejme cez pokladňu, ale výdavok neovplyvňujúci. Potom uzávierkové operácie a cez ten prepočet je to v nákladoch.

Nie že sa nerozumieme, ja ti rozumiem moc dobre:) .
ricij
28.04.05,19:13
Asi sa nerozumieme. Ja to chápem takto:
Ak mám súkromné auto, používam kilometrovné a je jedno kolko PHM nakúpim či 50 alebo 150 litrov. Ty chceš počítať paušálnu náhradu z ceny PHM bez DPH ?
A na základe čoho si ju uplatníš, keď u takejto evidencie nie sú podstatné bločky o nákupe ale podstatná je vypočítaná výška paušálnej náhrady.
Ja osobne by som si uplatnil DPH len z takého dokladu, ktorý mám zaúčtovaný ako výdaj / bloček z pokladne/ Ale ty u súkromného auta dávaš do výdajov paušálnu náhradu v korunách. Tam nezaúčztovávaš žiadny bloček. Neviem to inak vysvetliť.
Pekný večer...Manuál ma určite pravdu, až so vygúlil veľké oči, keď som videl, že niekto si uplatňuje DPH pri náhradách. Škoda, že nemám po ruke ZoDPH, no ten, kto prijal zdaniteľné plnenie nie je firma, ale majiteľ auta, takže si nemôže uplatniť odpočet DPH.
ricij
28.04.05,19:15
Manual, tie detaily teraz okolo toho zaúčtovania ma vôbec netrápia, tam nie je problém, to sa dá krásne urobiť.

PHM samozrejme cez pokladňu, ale výdavok neovplyvňujúci. Potom uzávierkové operácie a cez ten prepočet je to v nákladoch.

Nie že sa nerozumieme, ja ti rozumiem moc dobre:) .Ako si môžeš uplatniť DPH z niečoho, čo zaúčtuješ ako nedaňový výdavok?
Manual
28.04.05,19:17
Manual, tie detaily teraz okolo toho zaúčtovania ma vôbec netrápia, tam nie je problém, to sa dá krásne urobiť.

PHM samozrejme cez pokladňu, ale výdavok neovplyvňujúci. Potom uzávierkové operácie a cez ten prepočet je to v nákladoch.

Nie že sa nerozumieme, ja ti rozumiem moc dobre:) .pyton,
ja by som to tak určite nerobil ako uvádzaš !!! Nie je to správne, ale každý nech spraví podla vlasného uváženia.
Pekný večer...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
pyton
28.04.05,19:53
Manuál, napíšeš, že nie je to správne, ale nenapíšeš prečo...
ondrejvla
28.04.05,20:02
Manuál, s tým prepočtom to je OK, to je samozrejme, ten by som robila tak či tak, v tomto našom prípade cena PHM ponížená o uplatnenú DPH. Nákup PHM by sa účtoval len kvôli uplatneniu DPH.Mám pocit, že vám vôbec nerozumiem! To nemyslíte vážne účtovať z cudzieho majetku bločky PHM a k tomu ešte DPH!! Keď si dáte vyhľadať vozidlo nezaradené v podnikaní, tam niekde som pridala dokument, ako má vyzerať prepočet PHM pri nezaradenom aute, ak nie opäť pripojím, len prosím vás, neúčtujte si DPH pri tom, na čo nemáte nárok!!!!
Ak ste tak účtovali, urýchlene opraviť a podať dodatočné DP DPH!!!!
Manual
28.04.05,20:26
Manuál, napíšeš, že nie je to správne, ale nenapíšeš prečo...Veď som jasne napísal, že nemáš doklad, na základe ktorého máš nárok na odpočet DPH, pretože pri kilometrovnom zaúčtovávaš ako VOD len vypočítanú sumu /paušál x najazdené kilometre/ Nemáš "klasický" doklad kde je IČ DPH, firma atď.
ricij
29.04.05,06:36
Manuál, napíšeš, že nie je to správne, ale nenapíšeš prečo... Pridám sa k ostatným: §49, ods. 2, písm. a) ZoDPH: ...platiteľ môže odpočítať daň z tovaru a služieb, ak je daň VOČI nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov, ktoré sú platiteľovi dodané.
A to PHM bolo dodané zamestnancovi, ktorý si potom cez prepočet na km uplatnil náhradu.
Monikacz
29.04.05,07:56
Este ze Vas mam... Dakujem Vam vsetkym, ktori ste zareagovali na moju otazku! Len sa cudujem, ze aka "hadka" vypukla okolo mojej hrubej chyby z nepozornosti (za ktoru sa velmi cervenam). Ludkovia, nie ze sa pobijete...! :o
Pekny piatkovy den prajem!
aladin
22.06.05,11:16
Vediem JÚ, plátca DPH. Zaujímal by ma Váš názor na účtovanie PHM vozidla zaradeného do podnikania.
Ja už dlhé roky praktizujem nasledovný postup:
Vediem knihu jázd v účtovnom programe, kde sa okrem jázd eviduje aj nákup PHM. Do nákladov do prevádzkovej réžie dávam každý zakúpený blok za PHM s nárokom na plný odpočet DPH. Mesačný prepočet PHM podľa spotreby uvedenej v TP nerobím. V nákladoch nechávam všetky bloky za kúpené PHM.
Na konci roka urobím sumár prepočtu spotrebovaných PHM podľa jázd vykonaných v meste a mimo mesta podľa spotreby uvedenej v TP. Ak mi suma, ktorú som skutočne zaplatil za PHM vyjde nižšia ako suma , ktorú som dostal týmto výpočtom, je všetko OK a nič nerobím. Ak by mi však pri prepočte vyšla suma vyššia, potom cez uzávierkové operácie pripočítam nadspotrebu.
Mal som kontrolu pred 10 rokmi a na takýto spôsob vedenia PHM vtedy nič nenamietali.
Chcel by som vedieť, ako to robíte vy.
Kaťdý mesiac dáte do nákladov sumu vypočítanú programom bez ohľadu na to, kedy sa tankovalo, a všetky bloky o nákupe PHM idú do neovplyvniteľných výdavkov?
Ak si platca DPH tak by si mal urobit prepocet nadspotreby , resp. do normovanej spotreby prepocet a kratit DPH.

doplnim že minimalne mesacne alebo stvrtrocne podla toho akýsi platca
aladin
22.06.05,11:21
K 2.odseku: Zákon o DP - §19 ods.2 písmeno e) - "..ak daňovník použije vozidlo nezaradené do obchodného majetku, uplatní si výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHL a základnej náhrady za každý km jazdy podľa osobitného predpisu.." Osobitným predpisom je zákon o cestovných náhradách, ktorý v § 7 ods. 3 znie: "Náhrada za spotrebované PHL patrí...podľa cien pohonných látok platných v čase použitia vozidla, prepočítanej podľa spotreby pohonných látok...". .
pokial viem bola zmena a zmenilo sa to smerom k tomu že podla cien pohonných latok v case nakupu.... (predtým bolo podľa cien pohonných látok platných v čase použitia vozidla, ) ale bolo ohladom toho velke halo lebo by sa to vztahovalo aj na podnikatelov že phm nakupil 2.1.2005 x litrov za 35 sk 1 liter ale autom isiel až 5.5.2005 , a vtedy by mal kontrolovat že 5.5.2005 čo stal 1 liter benzínu. takže pokial ja viem už je v tom zmena...
piko
22.06.05,11:42
ALADIN, aj ostatni...



tak aby ste vedeli. Pisal som dotaz na Danove riaditelstvo. Viete co mi odpisali? Citovli mi dopodrobna zakon a dopisali nasledovne:

Nakoľko Daňové riaditeľstvo SR nie je oprávnené vyjadrovať sa k zákonu č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, odporúčame Vám kontaktovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.Nakoľko Daňové riaditeľstvo SR nie je oprávnené vyjadrovať sa k zákonu č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, odporúčame Vám kontaktovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Dobre ze???
aladin
22.06.05,11:51
bum.....
xcel som povedat to je bomba
NKI
09.07.05,16:41
Pre všetkých, ktorí nemajú možnosť nahliadnuť, cit. z publikácie Dane a Účtovníctvo č. 4/2005 (aj keď nie som si istá, či smiem):

"V časovom období od 1.11.2004 do 31.12.2004" (v roku 2005 detto, podnikateľ však takisto musí zaplatiť cestnú daň) "podnikateľ, ktorý využíval pri podnikaní súkromný OA, môže započítať do daňových výdavkov aj základnú sadzbu náhrady, ale len za určitých podmienok. Túto zmenu umožnila novelizácia ZDP zákonom č. 539/2004 Z.z. zo dňa 21.9.2004. Za daňový výdavok sa od 1.11.2004 považuje zaplatená cestná daň a výdavky na pracovné cesty vypočítané podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e/ novelizovaného ZDP, v ktorom bola daná podnikateľom, ktorí využívajú pri pracovných cestách súkromný OA, možnosť uplatniť výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHL a základnej sadzby náhrady pre každý jeden kilometer jazdy podľa ZCN. Paragraf 19 ods. 2 písm. e/ ZDP ustanovuje, že takto vypočítané výdavky si môže uplatniť ako daňové výdavky podnikateľ, ak ich vynaložil v súvislosti s činnosťou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva:
Výpočet výdavkov na pracovné cesty:
Vphl = (Počet km x spotreba PHL:100) x cena (v Sk)
Náhrada za použitý OA v Sk = sadzba základnej náhrady x km + Vphl
Sadzba základnej náhrady
Sadzba základnej náhrady je stanovená v Sk na jeden km. Výška sadzby základnej náhrady sa odvíja od sumy, na ktorú vzniká v súlade so ZCN nárok zamestnancom, ktorí vykonávajú pracovnú cestu motorovým vozidlom nezaradeným v obchodnom majetku zamestnávateľa. Výška sadzby základnej náhrady sa mení a je upravená v nadväznosti na ustanovenie § 7 ods. 2 ZCN opatrením MPSVaR SR č. 260/2004 Z. z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. Pre OA platí sadzba základnej náhrady vo výške 6,20 Sk za každý kilometer.

Príklad:

Podnikateľ Martin podniká ako FO, účtuje v sústave JÚ. Martin má v obchodnom majetku zaradené staršie OA, ktoré využíva on a jeho zamestnanci pri pracovných cestách v mieste podnikania a v blízkom okolí.
Pri pracovných cestách, ktoré musí Martin uskutočniť na dlhšie trasy, najčastejšie do Ostravy, kde má obchodných partnerov, využíva nový OA, ktorý nemá zaradený v obchodnom majetku. Cestnú daň za OA zaplatil 31.1.2004 vo výške 3700 Sk a výdavok si zaúčtoval ako daňový výdavok.
Údaje z veľkého technického preukazu o spotrebe: spotreba je určená podľa normy EHK pre mesto 7,80 l/100 km, pre 90 km 5,50 l/100 km a pre 120 km 7,20 l/100 km.
Cena za jeden liter PHL=32,50 Sk (zistená z dokladu o nákupe PHL).
Pre každý OA Martin vedie osobitnú evidenciu jázd. Z evidencie jázd súkromného OA sme zistili, že v novembri 2004 uskutočnil 4 pracovné cesty do Ostravy, čo je 950 km.

Výpočet náhrady za použitý OA:
Priemerná spotreba PHL=(7,80 + 5,50 + 7,20):3 = 6,83 l/100 km
Vphl= (950 x 6,83:100) x 32,50 = 2.108,76 Sk
Náhrada=6,20 x 950 + 2.108,76 = 7.998,76 Sk

Martin pri výpočte spotreby PHL postupoval podľa ustanovenia § 7 ods. 4 ZCN. Cenu za liter PHL zistil z dokladu o nákupe PHL, ktorú doložil k výpočtu.

Účtovanie v JÚ

Výdavok"Náhrada za použitý OA" zaúčtuje Martin podľa ustanovenia § 15 postupov účtovania v JÚ do peňažného denníka takto:
- výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti 7.998,76 Sk,
- výdavok ovplyvňujúci ZD v stĺpci"Výdavky celkom" 7.998,76 Sk,
- výdavok v druhovom členení výdavkov celkom v stĺpci "prevádzková réžia 7.998,76 Sk.
(K pohybu peňažných prostriedkov dôjde tým, že podnikateľ si sumu, ktorú vypočíta, vyberie z pokladnice a použíje ju na nákup PHL, údržbu a opravu OA a podobne.)
Účtovanie uskutočnil Martin na základe účtovného dokladu, ktorým je výdakový pokladničný doklad, ku ktorému sú priložené tieto doklady:
- výpočet náhrady za použitý OA,
- kópia veĺkého technického preukazu, ktorou Martin preukáže spotrebu PHL podľa ZCN (Martinovi postačí, ak kópiu veľkého technického preukazu priloží k prvému výpočtu v každom roku),
- doklad o nákupe PHL, ktorým preukáže cenu za liter PHL.
Martin si môže na základe výdavkového pokladničného dokladu, ktorý podpíše, prevziať z pokladnice sumu 7.998,76 Sk. Sumu 7.998,76 Sk zohľadňuje nielen jeho výdavky za nakúpené PHL, ale aj ďalšie výdavky, ktoré mu vznikajú pri používaní OA, ako sú napríklad obstaranie OA, poistenie, údržba a opravy.

Príklad:

Podnikateľka Mirka podniká ako FO, účtuje v sústave JÚ. V roku 2004 využíala pri podnikaní súkromný OA. Z evidencie OA zistila, že za mesiac november 2004 najazdila na podnikateľské účely celkom 1.500 km. Z toho 500 km v meste Žilina, kde pravidelne vykonáva svoju podnikateľskú činnosť a 1.000 km mimo Žiliny (pracovné cesty k odberateľom do Banskej Bystrice a Zvolena) Cenu za liter PHL zistila z dokladu o nákupe PHL. Cena je 35 Sk/l. Vo veľom technickom preukaze má Mirka uvedenú spotrebu podľa smerníc ES takto: pre mestský cyklus 8,7 l/100 km, pre momomestský cyklus 6,60 l/100 km, pre kombinovaný cyklus 7,8 l/100 km.

Mirka postupovala pri výpočte daňových výdavkov za november 2004 takto:
a/ vypočítala výdavky na PHL pri kilometroch v meste:
Vphl=(500 x 8,70 : 100) x 35 = 1.522,50 Sk
b/ vypočítala výdavky na PHL pri ostatných km:
Vphl= (1.000 x 6,60 : 100) x 35 = 2.310,- Sk
c/ vypočítala náhradu za použitý OA:
NOA= 6,20 x 1.500 + (1.522,50 + 2.310)= 13.132,50 Sk

Pri výpočte postupovala Mirka podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) novelizovaného ZDP. Sadzbu základnej náhrady použila preto, lebo pri podnikaní využívala súkromný OA. Spotrebu PHL stanovila podľa ustanovenia § 7 ods. 4 ZCN, to znamená, že pre km v meste použila spotrebu pre mestský cyklus a pre 1000 km, ktoré najazdila mimo mesta použila spotrebu pre momomestský cyklus.

Účtovanie v sústave JÚ

Mirka bude účtovať podľa ustanovenia § 15 postupov účtovania v JÚ do peňažného denníka celkový výdavok 13.132,50 Sk takto:
- výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti 13.153,50 Sk účtuje na základe výdavkového pokladničného dokladu, ku ktorému je pripojený výpočet a kópia veľkého technického preukazu (ak výpočet robí prvýkrát) a doklad o nákupe PHL,
- výdavok v druhovom členení výdavkov celkom v stĺpci "Prevádzková réžia" 13.153,50 Sk.

Postup pri stanovení daňového výdavku za rok 2004 (platí aj pre 2005):

Podnikateľ, ktorý v roku 2004 využíval pri výkone podnikateľskej činnosti súkromný OA, môže postupovať tak, že:
- vypočíta výšku daňového výdavku za každý mesiac osobitne a zaúčtuje ju do peňažného denníka, t.j. bude postupovať ako v predchádzajúci príkladoch alebo
- vypočíta výšku daňového výdavku až na konci roku 2004 a vtedy ju zaúčtuje do peňažného denníka. Tento spôsob je v praxi malých podnikateľov - FO, najbežnejší.
Podnikateľ sa rozhodne pre jeden spôsob, ktorý použije.

Príklad

Podnikateľka Mária, ktorá podniká ako FO a účtuje v sústave JÚ, pri výkone podnikateľskej činnosti v roku 2004 využívala súkromný OA. Mária viedla v priebehu roku 2004 evidenciu jázd, z ktorej zistila najazdené km za jednotlivé mesiace. V novembri a decembri Mária najazdila s OA kilometre pri pracovných cestách do susedných okresov, kde má dodávateľov materiálu. Cenu za PHL zistila z dokladov o nákupe PHL, ktoré v priebehu roku účtovala do peňažného denníka ako daňový výdavok. Spotrebu PHL zistila z veľkého technického preukazu, v ktorom je uvedená spotreba PHL podľa normy STN 7,9 l/100 km. Cestnú daň zaplatila 30. 1. 2004 poštovou poukážkou v sume 2.900 Sk.

Mária postupovala pri účtovaní výdavkov spojených s využívaním súkromného OA v roku 2004 takto:

Do daňových výdavkov započítala a ako výdavky ovplyvňujúce ZD zaúčtovala:
1. Zaplatenú cestnú daň 2.900,- Sk, úhradu zaúčtovala dňa 30. 1. 2004 tak, ako v príklade 1 a 2 na základe výdavkového pokladničného dokladu a priloženej poštovej poukážky.
2. Nákup PHL podľa dokladu o úhrade účtovala vždy v deň úhrady PHL na základe výdavkového pokladničného dokladu a priloženej potvrdenky o zaplatní ako:
- výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti,
- výdavok ovplyvňujúci ZD v stĺpci "Výdavky celkom",
- výdavok v stĺpci "Prevádzková réžia".
3. K 31. 12. 2004 vykonala Mária výpočet výdavkov na PHL (za obdobie 1. 1. 2004 až 31. 10. 2004) a náhrady za použitý OA (za obdobie 1. 11. 2004 až 31. 12. 2004) a náhrady za použitý OA (za obdobie 1. 11. až 31. 12. 2004). Výpočet urobila vždy za ucelený mesiac, a to z dôvodu zmien cien PHL. Ceny zistila z dokladov o nákupe PHL. K výpočtu doložila kópiu veľkého technického preukazu.
4. V peňažnom denníku Mária zistila celkovú sumu zaúčtovaných výdavkov na PHL v roku 2004, čo je suma 31.250 Sk. Túto sumu zaúčtovala Mária v roku 2004 do výdavkov ovplyvňujúcich ZD do stĺpca "Výdavky celkom" a do stĺpca "Prevádzková réžia".
5. Vypočítala rozdiel medzi zaúčtovanou sumou daňových výdavkov celkom a vypočítanou sumou daňových výdavkov podľa ustanovenia § 19 ZDP:
43.883,74-31.250,- = 12.633,74 Sk
6. Vypočítaný rozdiel zaúčtovala v zmysle ustanovenia §4 ods. 2 písm. b) bod 3 postupov účtovania v JÚ ako uzávierkovú účtovnú operáciu do peňažného denníka dňa 31. 12. 2004 ako:
- výdavok ovplyvňujúci ZD v stĺpci"Výdavky celkom" 12. 633,74 Sk,
- výdavok v druhovom členení výdavkov celkom v stĺpci "Prevádzková réžia" 12.633,74 Sk

Príklad

Podnikateľ Miloš podniká ako FO, účtuje v sústave JÚ. V roku 2004 využíval na podnikanie súkromný OA, ktorého je vlastníkom. Z evidencie jázd, ktorú v priebeho roku 2004 viedol, zistil ubehnuté kilometre. Cenu PHL zistil z dokladov o nákupe PHL. Doklady v priebehu roku neúčtoval do peňažného denníka, ale ich odkladal do knihy jázd. Spotrebu PHL zistil z veľkého technického preukazu, v ktorom je uvedená spotreba PHL podľa normy EHK:
- mesto 7,7 l/100 km,
- 90 km 4,5 l/100 km,
- 120 km 7,50l/100 km.

Miloš postupoval pri účtovaní výdavkov spojených s využívaním súkromného OA v roku 2004 takto:
Do daňových výdavkov započítal a ako výdavky ovplyvňujúce ZD zaúčtoval:
1. Zaplatenú cestnú daň 3.700,- Sk, úhradu cestnej dane zaúčtoval dňa 25. 1. 2004. Postupoval tak, ako je uvedené v predchádzajúcich príkladoch. Účtoval na základe bankového výpisu, lebo úhradu uskutočnil z podnikateľského účtu.
2. Nákup PHL neúčtoval v priebehu roku 2004 do peňažného denníka, všetky bloky odkladal do knihy jázd.
3. K 31. 12. 2004 vypočítal výdavky na PHL za obdobie od 1. 1. až 31. 10. 2004 a náhradu za použitý OA za obdobie od 1. 11. až 31. 12. 2004. Výpočet vykonal vždy po mesiacoch z dôvodu zmien cien PHL. Ceny zistil z dokladov o nákupe PHL. K výpočtu doložil kópiu veľkého technického preukazu a doklady o nákupe PHL.
4. Vypočítanú sumu zaúčtoval Miloš dňa 31. 12. 2004 do peňažného denníka ako:
- výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti 41.753,45 Sk,
- výdavok ovplyvňujúci ZD v stľpci "Výdavky celkom" 41.753,45 Sk,
- výdavok v druhovom členení výdavkov celkom v stĺpci "Prevádzková réžia" 41.753,45 Sk.

Tipy spracovala: Ing. Jarmila Stählová, ekonomicko-účtovná poradkyňa
juko
09.07.05,18:22
piko, podľa mňa sa andrej-rv nemýli, nakoľko píše o aute nezaradenom v majetku. V prvom rade treba rozlišovať, či sa jedná o auto zaradené, alebo nezaradené v majetku.
Pri aute nezaradenom v majetku sa riadiš § 19 ods.2písm.e) teda tak ako píše andrej-rv.
§ 19 ods.2písm.l, v ktorom sa hovorí...podľa cien platných v čase ich nákupu, a na ktorý sa odvolávaš sa týka aút zaradených v majetku. :)Táto téma bola už myslím jasne vysvetlená práve príspevkom od "petra".
Pri použití auta nezaradenom do podnikania sa riadiš zákonom o cestovných náhradách a pri aute zaradenom do majetku firmy zákonom o DP.

V predošlom príspevku sú uvedené príklady pri použití auta nezaradeného do podnikania, keď výpočet PHM sa robí z bloku, ktorý bol zakúpený pri pracovnej ceste. Keby tento blok neexistoval, potom by sa pri jednotlivých cestách vychádzalo z cien PHM platných v čase konania tej ktorej pracovnej cesty v zmysle už spomínaného zákona o cestovných náhradách..
juko
09.07.05,18:29
Ak si platca DPH tak by si mal urobit prepocet nadspotreby , resp. do normovanej spotreby prepocet a kratit DPH.
doplnim že minimalne mesacne alebo stvrtrocne podla toho akýsi platca
Nadspotreba namá vplyv na DPH!!! Krátiť DPH z PHM musíš iba vtedy, ak použiješ auto zaradené do majetku firmy na súkromné účely. Vtedy z nakúpených PHM si môžeš nárokovať odpočet DPH iba v alikvotnej výške pripadajúcej na spotrebu, ktorá sa použila na podnikanie.
Denda
09.07.05,18:52
Nadspotreba namá vplyv na DPH!!! Krátiť DPH z PHM musíš iba vtedy, ak použiješ auto zaradené do majetku firmy na súkromné účely. Vtedy z nakúpených PHM si môžeš nárokovať odpočet DPH iba v alikvotnej výške pripadajúcej na spotrebu, ktorá sa použila na podnikanie.Na doplnenie, alikvotná časť DPH nielen z PHM, ale alikvotná časť DPH aj z ostatných nákladov na auto zaradeného na podnikanie.
juko
09.07.05,19:24
Dobrá pripomienka. Ja som to rozvinul iba v rámci uvedenej témy.
mv66
16.07.05,08:08
Táto téma bola už myslím jasne vysvetlená práve príspevkom od "petra".
Pri použití auta nezaradenom do podnikania sa riadiš zákonom o cestovných náhradách a pri aute zaradenom do majetku firmy zákonom o DP.

V predošlom príspevku sú uvedené príklady pri použití auta nezaradeného do podnikania, keď výpočet PHM sa robí z bloku, ktorý bol zakúpený pri pracovnej ceste. Keby tento blok neexistoval, potom by sa pri jednotlivých cestách vychádzalo z cien PHM platných v čase konania tej ktorej pracovnej cesty v zmysle už spomínaného zákona o cestovných náhradách..
Odkial budete mat tieto ceny, ked ich uz slovnaft na svojej www nezverejnuje? Robi to OMV alebo niekto iny? Aspon v Poradcovi budu vychadzat nadalej?
juko
16.07.05,13:04
Neviem prečo by ich nezverejňoval. Na ich stránke sú stále. Ak sa ti nechce hľadať na internete, prikladám stav PHM od roku 2000.
A tu je link na stránku slovnaftu, kde sú tie ceny uvedené.
http://www.slovnaft.sk/showdoc.do?docid=1161
mv66
17.07.05,20:37
Dakujem, ale 15.6. je posledny datum. Od 1.7. tam uz nic nove nebude.
gita
18.07.05,09:27
Môže zamestnanec na dohodu používať na služobné cesty svoje auto? Robí cesťák?
zuzanar
18.07.05,09:55
Áno. Cestovné náhrady patria zamestnancom v pracovnom pomere, alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. Musia mať písomnú dohodu, že bude používať svoje auto. A potom robí cesťák.
MartaP
26.08.05,09:41
Pripájam sa k tejto diskusii. Zaujíma ma, kde sa dá zistiť cena PHM, keď tieto ceny Slovnaft na svojej stránke už nezverejňuje? Ďakujem.
aladin
09.09.05,12:58
Nadspotreba namá vplyv na DPH!!! Krátiť DPH z PHM musíš iba vtedy, ak použiješ auto zaradené do majetku firmy na súkromné účely. Vtedy z nakúpených PHM si môžeš nárokovať odpočet DPH iba v alikvotnej výške pripadajúcej na spotrebu, ktorá sa použila na podnikanie.Podla toho co si povedal mi to pripada tak , že natankujem zistim nadspotrebu auta na konci mesiaca , ale dph si uplatnim cele ?? mne sa to nezda.... zákon o dph mal nieco take ...že nemožeš žiadať dph z neuznaného daňového výdaja... a nadspotreba nie je daňový výdaj...
alebo že by som zle pochopil....
aladin
09.09.05,13:00
alebo ... natankujem a mi niekto vytiahne (neviem či je to spravne slovo) benzín z nadrže ,neprejdem ani 1 kilometer, na konci mesiaca zistim nadspotrebu ale dph si uplatnim cele ??? ty vlastne tvrdíš to...
mne sa to nezdá
ala13
09.09.05,14:51
Pripájam sa k tejto diskusii. Zaujíma ma, kde sa dá zistiť cena PHM, keď tieto ceny Slovnaft na svojej stránke už nezverejňuje? Ďakujem.
www.natankuj.sk
Macka
08.02.06,12:07
Ja som našla priemerné ceny PHM za r.2005 na www.statistics.sk-ponuka produktov-základné formy zverejňovania a poskytovania štatist. informácií-informatívne správy štatist. úradu-ukazovatele ekonomického vývoja. Na Slovnafte sú naozaj ceny len do 15.6., v poradcovi tiež, a na www.natankuj.sk som ich nenašla. Len dúfam,že sa tieto ceny môžu použiť pre účtovnictvo, nakoľko robím cestovné príkazy za r. 2005 a nemám bloky o nákupe PHM / auto nie je v majetku firmy/a tieto ceny sú udávané ako priemerné za každý mesiac. Nemáte niekto skúsenosti, či daňováci tieto ceny uznávajú, nakoľko sa k nim neviem na nete inde dopátrať.
Muška
08.02.06,12:26
PRIEMERNÉ CENY POHONNÝCH LÁTOK V SR V ROKU 2005 (v Sk za 1 l)

Rok 2005
Názov výrobku

Benzín 95 Benzín 91 Nafta

január 33,02 33,03 33,88
február 33,71 33,72 33,56
marec 33,83 33,84 34,38
apríl 35,83 35,85 36,52
máj 36,13 36,14 36,30
jún 36,86 36,87 36,94
júl 37,54 37,57 37,93
august 38,89 38,91 38,97
september 40,94 40,94 40,68
október 40,69 40,63 40,89
november 39,12 39,10 40,63
december 38,43 38,41 39,34

priemer roka 37,08 37,08 37,50
silvia
15.02.06,14:31
Akú priemernú cenu používate na konci roka pri prepočte spotreby PHM do daňových nákladov?
1. počet km x priem.spotreba x zverejnená priem.cena za rok (viď predošlý príspevok od Mušky), alebo
2. počet km x priem.spotreba x priem.cena z bločkov, ktoré ste tankovali?
Manual
15.02.06,14:44
Akú priemernú cenu používate na konci roka pri prepočte spotreby PHM do daňových nákladov?
1. počet km x priem.spotreba x zverejnená priem.cena za rok (viď predošlý príspevok od Mušky), alebo
2. počet km x priem.spotreba x priem.cena z bločkov, ktoré ste tankovali?
Dôverihodnejšia je varianta č.2, pretože v určitom regione môže byť cena PHM vyššia ako priemerná štatistická cena a naopak. Ale až nie je iná možnosť tak aj variant č.1 alebo info nejakej verejnej inštitúcie, ktorá sa zaoberá sledovaním cien PHM. A asi by som použil hodnotu o 0,50 Sk niššiu ako udáva štatistika, pretože pri výpočte paušálu to robí max. niekoľko halierov a v mesiaci pár korún ??? A DU "poteším" že som nepoužil nejaké vyššie ceny :D
Vladol
16.02.06,12:41
Ak by som použil variant č.1 bolo by asi vhodné vedieť v prípade obhajoby pri daňovej kontrole, že kým bola táto zverejnená priemerná cena za rok. Neviem, či mi pomôže odpoveď, že som to vyhrabal na "porade".
Manual
16.02.06,12:44
Ak by som použil variant č.1 bolo by asi vhodné vedieť v prípade obhajoby pri daňovej kontrole, že kým bola táto zverejnená priemerná cena za rok. Neviem, či mi pomôže odpoveď, že som to vyhrabal na "porade".
S tým by si asi nepochodil:D:D:D
Cila
18.02.06,09:30
Ak by som použil variant č.1 bolo by asi vhodné vedieť v prípade obhajoby pri daňovej kontrole, že kým bola táto zverejnená priemerná cena za rok. Neviem, či mi pomôže odpoveď, že som to vyhrabal na "porade".

V PORADCOVI 4/2006 str.229-230 je uvedený príspevok na výpočet spotreby auta zaradeného do majetku firmy. Pozrite sa na ten príspevok. Podľa toho som toho názoru ,že sa priemerná cena počíta z nakúpených blokov - zostatok v nádrži : spotreba poľa TP. :(
Cila
janul
18.02.06,13:25
viete mi poradiť ako sa vyratúvajú moto-hodiny pri práci straktorom?
mtdz
15.03.06,13:11
Ahoj Andrej,prosím ťa nemáš sumár cien PHM zo Slovnaftu za rok 2005, alebo mi poraď, kde ho zoženiem.Dík.
mtdz.
riso1
22.03.06,13:01
Môže mi niekto poradiť, kde nájdem ceny PHM (na stránke Slovnaftu sú uvedené len do júna 2005)?
sway
22.03.06,13:37
Môže mi niekto poradiť, kde nájdem ceny PHM (na stránke Slovnaftu sú uvedené len do júna 2005)?

skús tu: http://www.mototuristika.sk/index.php?option=com_content&task=section&id=10&Itemid=88
Vladol
22.03.06,13:41
riso 1 pozri len vyššie #61 až 62. Myslím, že to by mali daniari akceptovať keď je to zo štatistického úradu SR.
bui
30.05.06,08:47
Chcem sa spytat ako je to v pripade auta z pozicovne pouziteho na sluzobnu cestu. Co s DPH ked mam blok o nakupe PHM...? Mam narok na odpocet? Ja myslim, ze ano.....v PU zauctujem 501 a 343?

A este k sukromnemu autu pouzitemu na sluzobnu cestu dohodara...

potrebujem suhlas ze moze sukromne auto pouzit...
dalej na cestaku mam zakladna nahrada je 6,2 X pocet najazdenych km (ucet 512)
a nahrada za spotrebovane PHM je podla spotreby uvedenej v technickom preukaze ( co ked su tam tri cisla...v meste, mimo a kombinovana..mam vybrat tu kombinovanu?)
a ceny PHM v case jazdy ( cena..t.j. aj s DPH?).. (cele na ucet 512)
ked mam blok mam brat cenu z blocku ( s DPH) a ked nemam blok, tak si mam niekde zistit cenu...
sway
30.05.06,09:06
DOPISUJEM


Chcem sa spytat ako je to v pripade auta z pozicovne pouziteho na sluzobnu cestu. Co s DPH ked mam blok o nakupe PHM...? Mam narok na odpocet? ANO Ja myslim, ze ano.....v PU zauctujem 501 a 343? ANO

A este k sukromnemu autu pouzitemu na sluzobnu cestu dohodara...

potrebujem suhlas ze moze sukromne auto pouzit...JEDNODUCHA ZMLUVA - dohoda o používaní s firmou
dalej na cestaku mam zakladna nahrada je 6,2 X pocet najazdenych km (ucet 512) ANO
a nahrada za spotrebovane PHM je podla spotreby uvedenej v technickom preukaze ( co ked su tam tri cisla...v meste, mimo a kombinovana..mam vybrat tu kombinovanu?)
a ceny PHM v case jazdy ( cena..t.j. aj s DPH?). ANO. (cele na ucet 512) ANO
ked mam blok mam brat cenu z blocku ( s DPH) a ked nemam blok, tak si mam niekde zistit cenu...ANO - JE TU NA PORADE AJ LINK NA CENY

pozdravujem ;)
bui
30.05.06,10:02
uz len k tomu sukr.autu...tam nemusi byt zaplatena dan z motor.vozidie,ze?
a k tym linkam na ceny...slovnaft nefunguje...tak ktoru linku?natankuj si?
ale tam to chce vybrat aj cerp. stanicu....ktoru?je to jedno?
dakujem
Paula
30.05.06,10:09
uz len k tomu sukr.autu...tam nemusi byt zaplatena dan z motor.vozidie,ze?
a k tym linkam na ceny...slovnaft nefunguje...tak ktoru linku?natankuj si?
ale tam to chce vybrat aj cerp. stanicu....ktoru?je to jedno?
dakujem
napr.:
http://www.statistics.sk/webdata/slov/tabulky/benz/benz05n.htm
(link som vytiahla zo staršieho príspevku, iste sú aj novšie údaje)
bui
06.06.06,13:42
Ja potrebujem pre vypocet nahrady za spotrebovane PHM na sluzobnej ceste cenu PHM v case 24.5. a 25.5...vtedy mam sluzobky...blok nemam..
a priemerna cena? Na stranke statistic.uradu je priemer za april...maj este nemaju...a co sa tyka jednotlivych dni, tak su tam len niektore....

mam uviest 41 sk a basta...? je to menej..danovaci by nemali namietat...

poradte...
jajusa
08.06.06,13:36
Prosim poradte,
celu diskusiu som si precitala, ale mala by som otazku. Auto je majetkom firmy vedieme PU sme platcami DPH. Auto ma knihu jazd skutocnu t.j. aj sukromne jazdy a ja to mam teraz ucesat a dat do programu. Ale neviem ake ceny tam mam uvadzat (teda z toho statistickeho uradu? priemerne za mesiac) musim kazdy mesiac uvadzat nadspotrebu? alebo to staci 1 x za rok. S DPHckou nieco robim ked mam nadspotrebu? Ďakujem
Tweety
08.06.06,13:40
Prosim poradte,
celu diskusiu som si precitala, ale mala by som otazku. Auto je majetkom firmy vedieme PU sme platcami DPH. Auto ma knihu jazd skutocnu t.j. aj sukromne jazdy a ja to mam teraz ucesat a dat do programu. Ale neviem ake ceny tam mam uvadzat (teda z toho statistickeho uradu? priemerne za mesiac) musim kazdy mesiac uvadzat nadspotrebu? alebo to staci 1 x za rok. S DPHckou nieco robim ked mam nadspotrebu? Ďakujem
Nie, nemusíš ju uvádzať mesačne, raz ročne urobíš prehľad, a prípadnú nadspotrebu vyberieš zo základu dane. S dph tiež nič.
jajusa
08.06.06,13:47
v ročno prehľade to ale rozpíšem na mesiace? Ide mi o to ze ja mam v lete menšiu spotrebu ako uvadza TP ale v zime je nadspotreba. Možem to kompenzovať? Celkovy rok mi vychadza takmer 1:1
A tie ceny priemerne zo štatistického úradu?
jajusa
09.06.06,11:07
Tweety prosím možeš mi ešte odpovedať na otázku zo včera? Ďakujem
eop
31.10.06,12:44
http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/Picture/duma04.gif Ahojte, už som si tu preklikala milión príspevkov o cesťákoch, výpočtoch a pod, ale čím dlhšie to čítam, tým mám z toho väčší chaos:eek: . Chcela by som si len potvrdiť, či som tomu správne porozumela.
Jedná sa o živnostníka, ktorý používa svoje súkromné auto (nie je v majetku firmy) na podnikanie. Účtujeme v JÚ. Má zaplatenú cestnú daň, nepíše si knihu jázd, ale cestovné príkazy.
Pr. * služobne bol v Žiline,
* cesta trvala 7 hodín
* precestoval 250km,
* priemerná spotreba auta 6,5
* cena phl v tom období 41,40
Výpočet: cestovné náhrady:
6,20 x 250 = 1550,-
6,5 x 41,40 x 250 / 100 = 673,-
K tomu mu môžem prirátať stravné (5-12hod) 89,- ? :confused:
Takže z pokladne mu vyplatím (1550 + 673 + 89) = 2.312,- zaúčtujem ako režijný výdaj? :confused:
Moc ďakujem za každú radu. ;)
eop
31.10.06,13:15
http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/Picture/duma07.gif nevie mi niekto poradiť na predchádzajúcu otázku?
Chcela by som iba odsúhlasiť, či je to správny postup, alebo nie.
Ďakujem.
Milan Benka
31.10.06,13:28
http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/Picture/duma04.gif Ahojte, už som si tu preklikala milión príspevkov o cesťákoch, výpočtoch a pod, ale čím dlhšie to čítam, tým mám z toho väčší chaos:eek: . Chcela by som si len potvrdiť, či som tomu správne porozumela.
Jedná sa o živnostníka, ktorý používa svoje súkromné auto (nie je v majetku firmy) na podnikanie. Účtujeme v JÚ. Má zaplatenú cestnú daň, nepíše si knihu jázd, ale cestovné príkazy.
Pr. * služobne bol v Žiline,
* cesta trvala 7 hodín
* precestoval 250km,
* priemerná spotreba auta 6,5
* cena phl v tom období 41,40
Výpočet: cestovné náhrady:
6,20 x 250 = 1550,-
6,5 x 41,40 x 250 / 100 = 673,-
K tomu mu môžem prirátať stravné (5-12hod) 89,- ? :confused:
Takže z pokladne mu vyplatím (1550 + 673 + 89) = 2.312,- zaúčtujem ako režijný výdaj? :confused:
Moc ďakujem za každú radu. ;)

Výpočet správny. Podotýkam, že za tento deň nemá nárok na stravný lístok, lebo mu preplácaš stravné.
eop
31.10.06,13:37
Výpočet správny. Podotýkam, že za tento deň nemá nárok na stravný lístok, lebo mu preplácaš stravné.

Jééé, ďakujem. Najviac som si nebola istá toho stravného, či mu môžem dať. Takže mu vyplatím z pokladne tie cestovné náhrady (1550 + 673) aj stravné (89,-) (viem, že nie stravné lístky) a môžem to dať jedným zápisom (2312,- )ako režijný výdaj z pokladne (výdavkový doklad + priložený cesťák).
Ok? Moc ďakujem. http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/Picture/duma01.gif
bazil
15.11.06,11:44
Prosim Va da sa niekde na internete zistit aka je priemerna spotreba u auta- onkretne Peugeot partner? Viem ze je v technicaku, ale ten nemam a mat ho budem az zaciatkom roku a potrebujem vyratat spotrebu PHL.
Muška
15.11.06,11:52
sta
15.11.06,12:09
Ahoj, my máme vo firme Peugeot Partner. Rok výroby 2003, celková hmotnosť vozidla 1875 kg a spotreba je:
EÚ mesto: 9,5
mimo mesto: 6,2
kombinovaná: 7,4
Tak dúfam, že to pomôže :)
zuhl
02.02.07,14:15
Ahojte poraďáci. Minulý rok tu niekto zverejnil stránku, kde sa dajú nájsť priemerné mesačné spotreby PHM. Viete mi povedať aká je to pre rok 2006?
Milan Benka
02.02.07,14:18
Ahojte poraďáci. Minulý rok tu niekto zverejnil stránku, kde sa dajú nájsť priemerné mesačné spotreby PHM. Viete mi povedať aká je to pre rok 2006?

Spotreby?
Snáď priemerné mesačné ceny PHM.
zuhl
02.02.07,14:19
Pardon, už som prepracovaná, samozrejme že ceny.
Vero2
02.02.07,18:40
Prosím Vás môj zamestnávateľ platí cestnú daň auto má na lízing a tvrdí, že všetky bločky z phm mám účtovať do prev. réžie a nič neprepočítavať ani na konci roka. Nevedie žiadnu knihu jázd. Pretože on platí cestnú daň a môže tankovať koľko chce.
je to OK? mne sa to vôbec nepozdáva.:eek:
Milan Benka
02.02.07,19:01
Prosím Vás môj zamestnávateľ platí cestnú daň auto má na lízing a tvrdí, že všetky bločky z phm mám účtovať do prev. réžie a nič neprepočítavať ani na konci roka. Nevedie žiadnu knihu jázd. Pretože on platí cestnú daň a môže tankovať koľko chce.
je to OK? mne sa to vôbec nepozdáva.:eek:

Zaujímavý názor.
Manual
02.02.07,19:52
Prosím Vás môj zamestnávateľ platí cestnú daň auto má na lízing a tvrdí, že všetky bločky z phm mám účtovať do prev. réžie a nič neprepočítavať ani na konci roka. Nevedie žiadnu knihu jázd. Pretože on platí cestnú daň a môže tankovať koľko chce.
je to OK? mne sa to vôbec nepozdáva.:eek:
Ak sa nedá presvedčiť, nechaj ho tak, možno aj na neho príde rada...:D
dracica
02.02.07,19:56
Prosím Vás môj zamestnávateľ platí cestnú daň auto má na lízing a tvrdí, že všetky bločky z phm mám účtovať do prev. réžie a nič neprepočítavať ani na konci roka. Nevedie žiadnu knihu jázd. Pretože on platí cestnú daň a môže tankovať koľko chce.
je to OK? mne sa to vôbec nepozdáva.:eek:

nie je to v poriadku daniari mu môžu vyhodiť PHM ak nevedie knihu jázd pytaju si ju tak odporučam zamestnávateľovi si ju rýchlo urobiť
xoxolushka
04.02.07,07:33
Prosím Vás...náhrada za ro 2006 za používanie súkromného MV je 6,20?? a je to fakt tak, že za prívesný vozík sa môže započítať ďalších 15%?? Ď.,
Manual
04.02.07,13:39
Prosím Vás...náhrada za ro 2006 za používanie súkromného MV je 6,20?? a je to fakt tak, že za prívesný vozík sa môže započítať ďalších 15%?? Ď.,
Ano je, myslím že od 1.7.2002 bola zmena z 10% na 15%
xoxolushka
04.02.07,15:48
Ďakujem MANUAL..
peo
05.02.07,07:42
Čaute, možno offtopic - mám bločky za benzín (Super 95), z BA, z celého roka 2006, v súhrnnej hodnote cca 60.000,- Sk, opečiatkované - a zistil som, že ich nepotrebujem. Tak ak by ste mali záujem, napíšte do pošty...
Zuzka
07.02.07,08:54
Prikladám priemerné ceny PHM za rok 2006:


PRIEMERNÉ CENY POHONNÝCH LÁTOK V SR (v Sk za 1 l)


Rok 2006

Názov výrobku

Benzín
automobilový
91 oktánový 2)

Benzín
automobilový
95 oktánový

Benzín
automobilový
98 oktánový1)

LPG1)

Motorová
nafta
január38,4738,4841,0022,9538,75február38,9438,93 41,3622,9339,25marec38,2738,2840,7522,7739,33aprí l39,4539,4641,9422,5240,02máj41,3341,3343,9422,33 41,11jún41,3841,3944,0022,1540,79júl42,4842,4845 ,0621,7841,56august42,6442,6445,2221,7241,30septem ber39,6039,3841,9621,7240,46október-37,4139,9721,7538,33november-36,6739,2221,7138,08december-36,2338,9021,6337,67priemer roka-39,3941,9422,1639,72

1) údaje sa zisťujú od 1. 1. 2006
2) údaje sa nezisťujú od 1. 10. 2006
Zuzka
07.02.07,08:56
Prikladám tabuľku priem. cien PHM za rok. 2006
Zdroj: ŠÚSR
mysimis
07.02.07,08:57
Zuzka, takto je to už lepšie.
bravaSK
07.02.07,20:28
Prikladám tabuľku priem. cien PHM za rok. 2006
Zdroj: ŠÚSR

Cafky, mal by som k tomuto otázku, hoci sa to tu už možno riešilo. Používam vlastné súkromné auto nezaradené do majetku na služobky a mám zaplatenú cestnú daň za r. 2006. Keď si budem uplatňovať náklady, budem uvádzať na všetky cesty v mesiaci november priemernú cenu nafty za november? Používam softvér alfa, kde náklady na cestu prepočíta automaticky po zadaní ceny PHM a prejdených KM, paušál 6,20 Sk má predprogramovaný. Ďakujem za odpoveď.
Gabriela Foldesiová
08.03.07,10:42
Prosím, kde by som našla priemerné ceny PHM za rok 2005 ďakujem
Betina2
23.03.07,08:30
Prikladám tabuľku priem. cien PHM za rok. 2006
Zdroj: ŠÚSR

Tiež robím zamestnancove cesťáky spätne za 2006 a použijem tieto ceny podľa štat.úradu. Dúfam, že to bude správne. Lebo bločky o nákupe nemám.
mysimis
23.03.07,08:31
áno, je to správne.
Adam xx
30.05.07,16:49
Cafky, mal by som k tomuto otázku, hoci sa to tu už možno riešilo. Používam vlastné súkromné auto nezaradené do majetku na služobky a mám zaplatenú cestnú daň za r. 2006. Keď si budem uplatňovať náklady, budem uvádzať na všetky cesty v mesiaci november priemernú cenu nafty za november? Používam softvér alfa, kde náklady na cestu prepočíta automaticky po zadaní ceny PHM a prejdených KM, paušál 6,20 Sk má predprogramovaný. Ďakujem za odpoveď.

Viac krát sa tu v príspevkoch, uvádza používanie súkromného auta nezaradeného do majetku s prizvukovaním, že má zaplatenú cestnú daň. No ja tiež používam súkromné auto nezaradené do majetku, ale cestnú daň som nezaplatil, pretože som sa informoval priamo na DU a tam mi povedali, že v týchto prípadoch sa cestná daň neplatí. Takže kto tak urobil, mal by si to tiež preveriť na DU, lebo je škoda platiť niečo, čo netreba.
vikinka
30.05.07,16:55
Máš pravdu cestnú daň už nemusíš platiť,ale daň z motorových vozidiel určite treba zaplatiť ak sa automob.využíva na podnikanie.Predmetom dane z MV je každé vozidlo,ktoré sa v SR používa na podnikanie.
dom
30.05.07,16:59
Viac krát sa tu v príspevkoch, uvádza používanie súkromného auta nezaradeného do majetku s prizvukovaním, že má zaplatenú cestnú daň motorovýchých vozidiel. No ja tiež používam súkromné auto nezaradené do majetku, ale cestnú daň som nezaplatil, pretože som sa informoval priamo na DU a tam mi povedali, že v týchto prípadoch sa cestná daň neplatí. Takže kto tak urobil, mal by si to tiež preveriť na DU, lebo je škoda platiť niečo, čo netreba.

Základom je, kto používa súkromné auto nezaradené do majetku vo vzťahu k cestnej dani, teda k dani z motorových vozidiel. Ak súkromné auto nezaradené do obchodného majetku používa SZČO , t.j. používa na podnikanie- vtedy cestná daň(daň z motorových vozidiel( musí byť zaplatená, ak pouožíva zamestnanec, alebo ten kto sa posudzuje ako zamestnanec súkromné auto po dohode so zamestnávateľom - vtedy sa cestný daň neplatí.
cloe
30.05.07,17:02
Viac krát sa tu v príspevkoch, uvádza používanie súkromného auta nezaradeného do majetku s prizvukovaním, že má zaplatenú cestnú daň. No ja tiež používam súkromné auto nezaradené do majetku, ale cestnú daň som nezaplatil, pretože som sa informoval priamo na DU a tam mi povedali, že v týchto prípadoch sa cestná daň neplatí. Takže kto tak urobil, mal by si to tiež preveriť na DU, lebo je škoda platiť niečo, čo netreba.

Celkom nerozumiem ako to myslíš. Ty ho nepoužívaš na podnikanie?
vikinka
30.05.07,17:08
Nie so si istá,že vždy sa dá spolahnúť na informácie z DÚ!?:confused:
Slavena
10.09.07,08:43
Nájde sa niekto, kto mi dá jasnú odpoveď ?
Podnikateľ /SZČO/ si kúpil ako súkromná osoba MV /teda nezaradil ho do majetku firmy/. Každý deň prejde pracovne 150 - 300 km. Daň z MV zaplatil. Musí si odkladať bločky od nákupov PHL?
Ja som to pochopila tak, že bločky si nemusí odkladať, platí denná priemerná cena danej PHL na Slovensku / napr. www.natankuj.sk/.
Podľa knihy jázd mu potom počítam /pričom vychádzam zo spotreby určenej v tech. preukaze 7 lit/100 km a ceny PHL napr. 38,- Sk-meniacej sa podľa dátumu a ubehnutých km v danom dni napr. 168/:


38x7:100=2,66+6,2=8,86
8,86x168=1488,48, po zaokrúhlení 1488,50 = cestovné do nákladov

Tieto výpočty robím na konci mesiaca spätne za každý deň. Jednou sumou ich potom zapíšem na konci mesiaca do nákladov.
Musí si tento podnikateľ vypĺňať aj cesťáky? Nestačí kniha jázd?

Sú správne moje výpočty? Prosím opravte ma, zatiaľ som tu nenašla jednoznačnú odpoveď.
Robina
10.09.07,09:00
No keď si vyplní cesťáky, môže si účtovať stravné podľa zákona o cest. náhradách, ak nemá stravné lístky.
Robina
10.09.07,09:06
Bločky si nemusíš odkladať a ten výpočet je podľa mňa dobrý, len ja to robím mesačne - rozpíšem jazdy, spočítam km a podľa vzorca vypočítam na konci mesiaca /samozrejme podľa meniacej sa ceny PHM/ a jedným zápisom dám do výdavkov + tie cesťáky.
vzorec: priem.spotreba x cena PHM : 100 + 6,20 x ubehnuté km
Gabi03
10.09.07,09:08
Na základe čoho si nemusí odkladať bloky z nákupu PHM?
Alebo inak...
Na základe čoho stačí k výpočtu priemerná cena PHM?
Slavena
10.09.07,10:36
Skús ísť na začiatok tejto témy a pozrieť si príspevok od Andrej_rv /- mňa to presvedčilo/.
Jana Acsová
10.09.07,10:43
Nájde sa niekto, kto mi dá jasnú odpoveď ?
Nedá ... vykladať zákon o cestovných náhradách môže len ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Vy musíte postupovať podľa znenia ... podľa ceny PHL v čase použitia vozidla a tú dokladovať. Vy budete obhajovať, čo je to cena v čase použitia vozidla a to napríklad aj v závislosti od počtu jázd v mesiaci, ako aj evidencie vozidla. Evidenciu je možné robiť úplnú, alebo čiastočnú ... t.j. sledovať tachometer na komplet, alebo iba za služobné použitie vozidla.
Ak sa spôsob dokladovania, ktorý si zvolíte nebude kontrole páčiť, môže Vám uložiť záznamovú povinnosť v inom rozsahu, v akom ju robíte.
Zuzka
12.01.08,10:59
Prikladám tabuľku priemerných cien PHM za jednotlivé mesiace r. 2007.
Zdroj: ŠÚ SR
Robina
14.01.08,10:05
Neviem, či som sa v rýchlosti zaradila do správnej témy, ale potrebovala by som sa uistiť: podnikateľovi SZČO som vypisovala cestovný príkaz /samozrejme za všetky mesiace spätne v r. 2007/ na stravné a cez program mi nahodilo pri pracovnej ceste od 7,00 do 17,00 sumu 208,- Sk.Je to správne? Vďak za rýchlu odpoveď.
Johanka
14.01.08,10:08
Robina
14.01.08,10:14
No a prečo mi to takto zadalo - veď je to len 10 hodín. Však tam má byť len 89,- Sk. Alebo som niečo zle nahodila pri zadávaní? Robím v Alfe. Dala som začiatok cesty dátum hodina, koniec hodina a dalo mi takého sumy.
rena79
14.01.08,12:55
Ahojte. Ja tiež v JÚ používam súkromné auto na podnikateľské účely, vediem knihu jázd, účtujem kazdý blok z tankovania a uplatňujem si z každého bloku DPH. Volala som kôli tej DPH-čke na DÚ v PD aj do Bystrice na drsr a, že je to v poriadku keď si nedávam do nákolado v 6,20 za km, tak si môžem uplatniť DPH. Prikladám vyjadrenie z drsr v BB:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám =aňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok sta=ovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na =dpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a slu=BEby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, ak p=atiteľ dane prijaté tovary (napr. PHL) použije na svoje zdaniteľn=E9 obchody a spĺňa ďalšie podmienky na odpočítanie dane uveden=E9 v týchto ustanoveniach, môže si odpočítať daň.

Váš dopyt:

Podnikateľ FO používa súkromné auto na podnikateľské účel=(nie je majetkom firmy), má zaplatenú cestnú daň. Do nákladov si=nedáva 6,20 sk+spotreba, ale len reálne benzínové bloky, ktoré s=otrebuje. Je správne, keď si z týchto blokov uplatňuje DPH?
alenkad
07.02.08,10:08
Aj ja prosím o konzultáciu
1.podnikateľ má auto na leasing. V peňažnom denníku účtujem PHM
bločky-výdavky ovplyvň.daňový základ (podnikateľ si vedie knihu jázd k nakúpeným PHM).
Do r.2006 som účtovala km*priem.spotr./100*cena benzínu, nie PHM bločky, z bločkov som brala len cenu benzínu. Sú správne obidva spôsoby, keď nie, prečo ?

2. Účtujem združenie. Bola mi navrhnutá odmena (máme uvedené v stanovách) vo forme TESCO poukážok. Zúčtujem do výdavkov neovplyvňujúci daňový základ ? Vyplývajú mi z odmeny nejaké povinnosti ?.

Kto vie, nech prosím poradí – ďakujem.
monikal
06.03.08,09:13
prosim o radu,,, mám prenajate auto, v zmluve je že cestnu dan platia oni a ostatne - oprava... platim ja, zatial som neučtovala nič suvisiace s auto umytie, phm ani opravu,,, chcem sa opýtat či na taketo auto použijem iba kilometrovne a ako to vyrátam dakujem
monikal
07.03.08,13:41
prosim o radu
Zoltán Kovács
07.03.08,13:54
prosim o radu,,, mám prenajate auto, v zmluve je že cestnu dan platia oni a ostatne - oprava... platim ja, zatial som neučtovala nič suvisiace s auto umytie, phm ani opravu,,, chcem sa opýtat či na taketo auto použijem iba kilometrovne a ako to vyrátam dakujem

BUdeš účtovať ako keby auto bolo tvoje zahrnuté do obchodného majetku. Teda skutočne tankované PHL, opravy a udržba. Paušálnu náhradu za ubehnuté kilometre nemôžeš aplikovať. Auto nie je tvoje.
monikal
07.03.08,18:52
ja som si to chcela overit lebo z ineho zdroja mám že ak je auto prenajate tak rátam kilometrovné
teda zrada a učtujem prenajate auto normálne do nákladov tak ako keby bolo firemné??? určite nechcem spochybnovat tvoje či vaše vedomosti len teraz na tom pracujem tak aby to bolo spravne.... dakujem monikal
Zoltán Kovács
07.03.08,18:56
ja som si to chcela overit lebo z ineho zdroja mám že ak je auto prenajate tak rátam kilometrovné
teda zrada a učtujem prenajate auto normálne do nákladov tak ako keby bolo firemné??? určite nechcem spochybnovat tvoje či vaše vedomosti len teraz na tom pracujem tak aby to bolo spravne.... dakujem monikal

Podľa §19 ZoDP náhrady za používanie auta ti patria iba, a jedine vtedy ak si vlastníkom auta. Vo všetkých ostatných prípadoch účtuješ ako keby to bolo zaradené do obchodného majetku, teda skutočné tankovanie.
monikal
07.03.08,19:04
tak to si ma veeelmi potešil robila som to tak v roku 2006 a teraz tam mám danovu a po inf. z iného zdroja som bola na pochybách a nevedela som ako to vlastne mám učtovat,,,,, veeelmi pekne ti dakujem monikal
Natallka
07.03.08,20:54
Aj ja poprosim o radu.Som zivnostnicka.Mame auto ktore je napisane na manzela a ja ho chcem vyuzivat na podnikatelske ucely.Niekde tu som citala ze od roku 2008 si musim odkladat blocky.Chcem sa opytat ako ich mam uctovat?Zaklad dane si dam do vydavkov neovplyvnujuce dat a DPH sa mozem odpisat alebo nie?A potom si mozem na kazdy kilometer dat tu sumu 6,2 ci ako to je?Dakujem vopred som v tom novacik co sa tyka PHM.
Manual
07.03.08,21:00
Aj ja poprosim o radu.Som zivnostnicka.Mame auto ktore je napisane na manzela a ja ho chcem vyuzivat na podnikatelske ucely.Niekde tu som citala ze od roku 2008 si musim odkladat blocky.Chcem sa opytat ako ich mam uctovat?Zaklad dane si dam do vydavkov neovplyvnujuce dat a DPH sa mozem odpisat alebo nie?A potom si mozem na kazdy kilometer dat tu sumu 6,2 ci ako to je?Dakujem vopred som v tom novacik co sa tyka PHM.
Bločky zaúčtovávať nebudeš, pretože budeš používať súkromné auto nezaradené do majetku firmy. Bločky odkladať musíš tak patí zákon od 1.1.2008, ale pre potreby zistenia ceny PHL v čase nákupu, podľa ktorých budeš počítať paušálnu náhradu
Zoltán Kovács
07.03.08,21:00
Aj ja poprosim o radu.Som zivnostnicka.Mame auto ktore je napisane na manzela a ja ho chcem vyuzivat na podnikatelske ucely.Niekde tu som citala ze od roku 2008 si musim odkladat blocky.Chcem sa opytat ako ich mam uctovat?Zaklad dane si dam do vydavkov neovplyvnujuce dat a DPH sa mozem odpisat alebo nie?A potom si mozem na kazdy kilometer dat tu sumu 6,2 ci ako to je?Dakujem vopred som v tom novacik co sa tyka PHM.

Bločky nebudeš účtovať. Potrebuješ ich na výpočet náhrady za použitie vlastného motorového vozidla. Ak máte BSM ,tak auto je spoločné, aj keĎ je v technickom preukaze uvedený manžel. Takže aplikuješ náhradu za ubehnuté kilometre vo výške 6,20 a PHL podľa spotreby.

Vzorec

Priemerná spotreba * cena PHL
( ------------------------------ + 6,20) * km = náhrada
100
Denisa13
07.03.08,21:42
Chcela by som sa opýtať nasledovnú vec. Je mi jasné, že bločky neúčtujem, ale ich musím mať kvôli reálnej nákupnej cene PHL. Ale čo v tom prípade ak SZČO účtuje tak, že nakupuje benzín do vlastného auta a zároveň aj do píly a potom to percentuálne dáva do výdavkov v pomere 40 % a 60%. Vtedy účtujem všetky bločky ? Auto nemá zaradené, takže si uplatňuje aj tých 6,20 Sk.
Zoltán Kovács
07.03.08,21:46
Chcela by som sa opýtať nasledovnú vec. Je mi jasné, že bločky neúčtujem, ale ich musím mať kvôli reálnej nákupnej cene PHL. Ale čo v tom prípade ak SZČO účtuje tak, že nakupuje benzín do vlastného auta a zároveň aj do píly a potom to percentuálne dáva do výdavkov v pomere 40 % a 60%. Vtedy účtujem všetky bločky ? Auto nemá zaradené, takže si uplatňuje aj tých 6,20 Sk.


V tomto prípade účtuješ bločky, z ktorých sa "tankovalo" aj do píly. A to v členení 40% VOZD - PHL píly, a 60% VNZD - PHL auto.
Denisa13
07.03.08,21:49
Ďakujem ti si zlatý a veľmi si ma potešil...takže to mám správne a VOZD auto mám potom paušál a priamo prepočítanú spotrebu..? je to dobré...a sory smith, chcela som ti dať aj bodík, ale neviem ako nato som tu nováčik :((((
Zoltán Kovács
07.03.08,21:54
Ďakujem ti si zlatý a veľmi si ma potešil...takže to mám správne a VOZD auto mám potom paušál a priamo prepočítanú spotrebu..? je to dobré...a sory smith, chcela som ti dať aj bodík, ale neviem ako nato som tu nováčik :((((

Správne.

P.S. Veď bodík si dala, ďakujem.
Denisa13
07.03.08,22:11
vau super, takže sa mi to podarilo....to sa ale teším........
Natallka
08.03.08,07:46
Daujem velmi pekne.
Len este sa chcem opytat to zuctovanie mam robit mesacne alebo staci na konci roka zo vsetkych blockov?
A co treba si este viest myslim tym cestak alebo knihu jazd?Som novacik v tom dakujem.
Manual
08.03.08,08:08
Daujem velmi pekne.
Len este sa chcem opytat to zuctovanie mam robit mesacne alebo staci na konci roka zo vsetkych blockov? ako mysíš zo všetkých bločkov ?
A co treba si este viest myslim tym cestak alebo knihu jazd?Som novacik v tom dakujem.
Ideálne je robiť mesačne, tak ako sa jazdí. Treba viesť KJ, uvádzaš tam len služobné cesty = čo súvisia s podnikaním. A máš nárok na stravné lístky ako SZČO na počet pracovných dní v mesiaci vo výške 67 Sk. Správne 89 Sk. Cesta z miesta bydliska napr. do prevádzky = až nie miesto totožné s trvalým bydliskom, nie je služobná cesta.
Ale daj si niečo vyhľadať, je tu more tém, kde je aj tvoj problém vyriešený. Už by sme sa stále opakovali.
Pekný deň...:)
Natallka
08.03.08,08:25
Manual dakujem velmi pekne.
cactus
08.03.08,08:59
Ideálne je robiť mesačne, tak ako sa jazdí. Treba viesť KJ, uvádzaš tam len služobné cesty = čo súvisia s podnikaním. A máš nárok na stravné lístky ako SZČO na počet pracovných dní v mesiaci vo výške 67 Sk. Cesta z miesta bydliska napr. do prevádzky = až nie miesto totožné s trvalým bydliskom, nie je služobná cesta.
Ale daj si niečo vyhľadať, je tu more tém, kde je aj tvoj problém vyriešený. Už by sme sa stále opakovali.
Pekný deň...:)

nemá byť, že SZČO má nárok sttravný lístok v hodnote 89,. Sk?
Johanka
08.03.08,09:08
Pri pracovnej ceste nemá nárok na stravný lístok .... má nárok na stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách podľa dĺžky času stráveného na pracovnej ceste - 5-12 h, atď. tak isto ako zamestnanec .
Stravné lístky alebo inak preukázané stravovanie sú o niečom inom ....
Manual
08.03.08,09:08
nemá byť, že SZČO má nárok sttravný lístok v hodnote 89,. Sk?
Ďakujem, ano správne opravujem sa...
Denisa13
08.03.08,10:38
Viem, že sa stáe opakujeme dookola, ale istota je istota, už som tu naštudovala kopu vecí a strašne mám rada poradu. Teraz sa chcem opýtať len jednu vec, aby ste mi vyvrátili alebo poprípade potvrdili nasledovné. SZČO má zmluvu na dielo( tá zmluva je charakteru pracovnej zmluvy a má uvedenú hodinovku a pritom hneď poznámka, že v cene je zahrnuté cestovné, ubytovanie, stravné a ostatné náklady spojené s výkonom práce). Robím mu JÚ a píšem KJ s paušálom, chodí na vlastnom aute. Teraz ma presviedča, že mu mám počítať aj dietu vo výške podľa odprac.hodín teda 89 Sk a tak, lebo si to všetci píšu. Hmmm No podľa mňa je to duplicita. Neviem povedzte mi svoj názor prosím a srdečná vďaka vopred.Chodí tam každý deň.
liba2
08.03.08,10:48
Viem, že sa stáe opakujeme dookola, ale istota je istota, už som tu naštudovala kopu vecí a strašne mám rada poradu. Teraz sa chcem opýtať len jednu vec, aby ste mi vyvrátili alebo poprípade potvrdili nasledovné. SZČO má zmluvu na dielo( tá zmluva je charakteru pracovnej zmluvy a má uvedenú hodinovku a pritom hneď poznámka, že v cene je zahrnuté cestovné, ubytovanie, stravné a ostatné náklady spojené s výkonom práce). Robím mu JÚ a píšem KJ s paušálom, chodí na vlastnom aute. Teraz ma presviedča, že mu mám počítať aj dietu vo výške podľa odprac.hodín teda 89 Sk a tak, lebo si to všetci píšu. Hmmm No podľa mňa je to duplicita. Neviem povedzte mi svoj názor prosím a srdečná vďaka vopred.Chodí tam každý deň.ako to myslíš ? s čím je to duplicita? má nárok na stravné podľa ZoCN v rámci časových pásiem (ak neuplatňoval stravné lístky).
Denisa13
08.03.08,10:58
áno, to máš pravdu, lenže mňa pletie to,že prečo má v zmluve o dielo uvedené napr. 170 Sk /hod. a za tým nasledovné: _ v cene sú zahrnuté cestovné, stravné, ubytovanie a ostatné náklady spojené s výkonom práce. Takže toto ma pletie. A okrem toho je to pracovná cesta ak každý deň dochádza na to isté miesto na základe zmluvy o dielo?
liba2
08.03.08,11:29
Viem, že sa stáe opakujeme dookola, ale istota je istota, už som tu naštudovala kopu vecí a strašne mám rada poradu. Teraz sa chcem opýtať len jednu vec, aby ste mi vyvrátili alebo poprípade potvrdili nasledovné. SZČO má zmluvu na dielo( tá zmluva je charakteru pracovnej zmluvy a má uvedenú hodinovku a pritom hneď poznámka, že v cene je zahrnuté cestovné, ubytovanie, stravné a ostatné náklady spojené s výkonom práce). Robím mu JÚ a píšem KJ s paušálom, chodí na vlastnom aute. Teraz ma presviedča, že mu mám počítať aj dietu vo výške podľa odprac.hodín teda 89 Sk a tak, lebo si to všetci píšu. Hmmm No podľa mňa je to duplicita. Neviem povedzte mi svoj názor prosím a srdečná vďaka vopred.Chodí tam každý deň..... a odberateľ mu zrazil daň ? a aj odvody ? Predpokladám, že nie. Tak szčo mal s plnením tejto zmluvy náklady - v podobe cestovných nákladov, teda aj stravného a môže si ich uplatniť ako VOZD. Tým sa zníži jeho ZD a daň zaplatí len z toho, čo skutočne zarobil.
BRK
08.03.08,14:31
Ja by som mala jednu otázku. Mám auto zapísané v majetku ako SZČO a teraz v novom techničáku už nie sú uvedené rôzne údaje za spotrebu - v meste, mimo mesta a kombinované. Za spotrebu je uvedený iba jeden údaj. Tým pádom nemusím rozlišovať cestovné v meste a mimo mesta a spotreba je jedna, tá udevená v TP? Ďakujem za váš názor.
Katarína
ajfila
17.03.08,23:43
Svojho času si písal, že na dokladovanie ceny PHM používaš výpis zo Slovnaftu.... Ako ho získavaš? Dá sa to aj spätne? Vďaka
Manual
18.03.08,05:15
Svojho času si písal, že na dokladovanie ceny PHM používaš výpis zo Slovnaftu.... Ako ho získavaš? Dá sa to aj spätne? Vďaka
Slovnaft už ceny nezverejňuje. Ceny prezentované na www.natankuj.sk a ceny zo štatistického úradu sa dali použiť do 31.12.2007. Pre r. 2008 sú takéto ceny nepoužiteľné, pretože je treba dokladovať cenu PHL bločkom.
ada1602
18.03.08,09:33
Keď tankujem viackrát mesačne / na každom bloku je iná suma /, môžem si priemernú cenu PHM vypočítať z blokov ktoré za daný mesiac mám a tak prepočítať spotrebu do nákladov ?
Manual
18.03.08,13:24
Keď tankujem viackrát mesačne / na každom bloku je iná suma /, môžem si priemernú cenu PHM vypočítať z blokov ktoré za daný mesiac mám a tak prepočítať spotrebu do nákladov ?
Podľa môjho názoru priemer nemôžeš robiť, pretože dokladovať treba v čase nákupu, viď citáciu zo Zákona o DzP. A priemerná cena podľa mňa nie je cena v čase nákupu aj keď pravdu povediac pri výpočte paušálnej náhrady tam bude len halierový rozdiel.
Citácia... ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
To znamená, že ak budeš 5x za mesiac tankovať, tak 5 x do mesiaca budeš prepočítavať paušálnu náhradu 6,20 + PHL atď...
ada1602
19.03.08,06:33
Auto je zaradené do OM, nebudem počítať paušál 6,20 Sk/km. Neviem akou cenou mám prepočítať mesačne spotrebu podľa najazdených km, keď tankujem viackrát mesačne. Prosím poraďte, auto v OM som ešte neúčtovala.
ada1602
19.03.08,09:45
Poradí niekto ? Vzorec na výpočet spotreby mi je jasný, ale akú sumu za PHM použiť ?
liba2
19.03.08,11:10
ada, odpoveď si dostala od Manual. Nebudeš násobiť všetky km za mesiac, ale len km prejazdené od nákupu do nasl.nákupu PHL príslušnou cenou, za ktorú sa PHL nakúpili. Je to také nepochopiteľné ?
ada1602
19.03.08,11:57
Ďakujem liba2, už je to pochopiteľné. A ospravedlňujem sa, pre mňa ako začiatočníčku je niekedy aj niekoľkonásobné čítanie zákonov nepochopiteľné. Chce to čas a skúsenosti. Ešte raz ďakujem.
Iwett
19.03.08,17:12
Dobrý večer, prosím Vás nemá niekto tabuľku s priemernými cenami benzínu za rok 2007??? Popozerala som všetky príspevky, a ked tam boli nejaké tak mi nejdú otvoriť, už naozaj neviem kde mám hľadať. Ďakujem.
liba2
19.03.08,17:14
Iwett
19.03.08,17:16
oriesok
19.03.08,22:43
Auto je zaradené do OM, nebudem počítať paušál 6,20 Sk/km. Neviem akou cenou mám prepočítať mesačne spotrebu podľa najazdených km, keď tankujem viackrát mesačne. Prosím poraďte, auto v OM som ešte neúčtovala.
Keď je auto zaradené v majetku firmy,o nákupe PHM mám bločky.V knihe evidencia jázd evidujem nákup PHM v nákupných cenách.Program prepočítava náhradu z tejto ceny až do ďalšieho natankovania,aj keď sa cena zmení, program ďalšie jazdy počíta touto novou cenou.
Džanka
19.06.08,05:44
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či náš zamestnanec, český štátny príslušník ktorý používa svoje auto na pracovné účely si môže bez problémov robiť cesťáky.
Nebude problém, že auto je prihlásené v ČR? Tiež sa chcem spýtať, čo v tom prípade s cestou daňou? Ďakujem
Džanka
19.06.08,09:34
Nemáte s tým niekto skúsenosť?
ego.mc
19.06.08,10:05
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či náš zamestnanec, český štátny príslušník ktorý používa svoje auto na pracovné účely si môže bez problémov robiť cesťáky. Môže. V zákone o cestovných náhradách nie je odvolávka na štátnu príslušnosť zamestnanca.
Nebude problém, že auto je prihlásené v ČR? Tiež sa chcem spýtať, čo v tom prípade s cestou daňou? Cestná daň musí byť zaplatená na Slovensku. Ďakujem

Odpoveď v texte.
andyt
09.07.08,14:08
Dobry deň, budem sa opäť pýtať už niekoľkokrat zodpovedané,ale predsa potrebujem pomoc, resp. odpoveď na ujasnenie .

SZČO kupil nove MV na leasing. Je platcom DPH.
- DPH s leasingu neuplatnim, ani zo splátok leasingu , leasing davam do VOZD,alebo nie, ked budem odpisovat auto?
- ako s uplatnenim DPH pri kupe PHM. Možem celu DPH uplatnit z bločkou?

Dakujem a voperd sa ospravedlňujem za moju už niekoľkokrat opakovanú otazku ...:---:)
sway
09.07.08,14:57
Dobry deň, budem sa opäť pýtať už niekoľkokrat zodpovedané,ale predsa potrebujem pomoc, resp. odpoveď na ujasnenie .

SZČO kupil nove MV na leasing. Je platcom DPH.
- DPH s leasingu neuplatnim, ani zo splátok leasingu , leasing davam do VOZD,alebo nie, ked budem odpisovat auto? NIE do nákladov idú odpisy
- ako s uplatnenim DPH pri kupe PHM. Možem celu DPH uplatnit z bločkou? DPH z PHM idú do nákladov - treba viesť knihu jázd

Dakujem a voperd sa ospravedlňujem za moju už niekoľkokrat opakovanú otazku ...:---:)

viac nájdeš ak si do vyhľadávača dáš lízing, PHM, jazdy.... je tu toho veľa.;)
andyt
09.07.08,16:01
ďakujem , čiže tým že je plátca DPH má nárok z PHM na odpočet DPH ( celej DPH? ) a musi si samozrejme viesť knihu....
sway
09.07.08,16:33
ďakujem , čiže tým že je plátca DPH má nárok z PHM na odpočet DPH ( celej DPH? ) a musi si samozrejme viesť knihu....

ano celej .;)
andyt
09.07.08,17:07
DAkujeeem
bety4
10.07.08,04:56
ahojte vie mi niekto poradit ako sa robia cesty v programe MRP JÚ+sklad? podnikatel ma auto v podnikani, odpisujem ho a potrebujem dorobit knihu jazd za cely minuly rok. nahodila som si datum, kde cestoval a kolko stal benzin v ten den ale neviem ci tam treba aj nieco ine. Vopred dakujem za odpovede.
liba2
10.07.08,05:09
ahojte vie mi niekto poradit ako sa robia cesty v programe MRP JÚ+sklad? podnikatel ma auto v podnikani, odpisujem ho a potrebujem dorobit knihu jazd za cely minuly rok. nahodila som si datum, kde cestoval a kolko stal benzin v ten den ale neviem ci tam treba aj nieco ine. Vopred dakujem za odpovede.bety4, pozri sem
http://www.porada.sk/770427-post2.html
tiež odporúčam uvádzať text "auto v obchodnom majetku" , lebo v podnikaní môže byť aj prenajaté vozidlo :) . MRP nepoznám - poradia iní alebo si vyhľadaj na porade je toho dosť o MRP.
bety4
10.07.08,05:33
dakujem
unaghy
11.07.08,12:34
ano celej .;)
Musím nesúhlasiť! Sumu DHP z nákupu PHM, ktorú si chce odpočítať musí krátiť o percento súkromných jázd, v prípade ak také boli (podľa evidencie prevádzky vozidla). Zákon 222/2004 + novela 2007 § 49 ods. 2: "Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ..." (a súkromná jazda touto dodávkou nie je).
sway
11.07.08,21:17
Musím nesúhlasiť! Sumu DHP z nákupu PHM, ktorú si chce odpočítať musí krátiť o percento súkromných jázd, v prípade ak také boli (podľa evidencie prevádzky vozidla). Zákon 222/2004 + novela 2007 § 49 ods. 2: "Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ..." (a súkromná jazda touto dodávkou nie je).

nesúhlasím s nesúhlasom ;)

Dotyčný sa pýtal jasne a dostal jasnú odpoveď, zmienka o požívaní MV na súkromné účely nebola... je to iná problematika..., ocenila by som tento príspevok ako doplnok alebo upozornenie, rozhodne nie nesúhlas.
deli_il
24.07.08,12:13
napr.:
(link som vytiahla zo staršieho príspevku, iste sú aj novšie údaje)
tie linky na susr uz nefunguju. uz maju asi novy system.

pozri si to radsej na benzin.sk
palio
26.07.08,21:43
[quote=Manual;682395]Podľa môjho názoru priemer nemôžeš robiť, pretože dokladovať treba v čase nákupu, viď citáciu zo Zákona o DzP. A priemerná cena podľa mňa nie je cena v čase nákupu aj keď pravdu povediac pri výpočte paušálnej náhrady tam bude len halierový rozdiel.
Citácia... ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
No neviem si dost dobre predstavit ktrore prejdene kilometre budes pocitat a k nej cenu napr. pri sukromnom aute. Niekedy prejazdim 50km (nepotrebujem tankovat - mozem dat blok, az par dni po prac ceste ?- kupoval som po pred tym nie vzdy odkladam blok:-( ) alebo zase natankujem na jednej pracovnej ceste a pri druhej o tyzden dva vykazem co ? musim tankovat stale aspon 1liter? Na druhej strane asi by bolo blbe dat jeden blocek a k nemu 5tis km. Zda sa mi nie vzdy realne zabezpecit doklad. Chce to vyklad od MPaSV. Ma ho niekto ? Ma sa viest kniha jazd, prejdene kilometre a tankovania aj u sukromneho auta aj to co prejde svokra na nom :-) Zatial prikladam minimalne jeden blocek o tankovani a pocitam s jednou cenou.
Barakon
16.08.08,11:28
Bohužiaľ, tohto roku v zmysle nového zákona o dani s príjmu, sa už neuvádza cena benzínu v deň použitia vozidla, ale skutočná cena nákupu pohonných látok, ale je to v prípade zaradeného vozidla do podnikania.
liba2
16.08.08,11:33
...Ma sa viest kniha jazd, prejdene kilometre a tankovania aj u sukromneho auta aj to co prejde svokra na nom :-) Zatial prikladam minimalne jeden blocek o tankovani a pocitam s jednou cenou.NIE. Ak sa používa vozidlo nezaradené do obchodného majetku SZČO, vykazujú sa iba tie km, ktoré boli odjazdené na pracovný účel.
pufamuf
16.08.08,12:26
V inom príspevku na porade som predvčerom čítal, že je potrebné zapísať aj jazdu na súkromný účel a do knihy jázd napísať súkromný účel.
Bolo to niekde v "daň z motorového vozidla". Teraz neviem, kde je pravda.
Ak som to dobre pochopil :).
Paula
16.08.08,12:39
V inom príspevku na porade som predvčerom čítal, že je potrebné zapísať aj jazdu na súkromný účel a do knihy jázd napísať súkromný účel.
Bolo to niekde v "daň z motorového vozidla". Teraz neviem, kde je pravda.
Ak som to dobre pochopil :).


Pravda je tam, že inak má vyzerať kniha jázd u vozidla zaradeného do podnikania (do majetku firmy) a inak u nezaradeného. :)
pufamuf
16.08.08,13:45
Pravda je tam, že inak má vyzerať kniha jázd u vozidla zaradeného do podnikania (do majetku firmy) a inak u nezaradeného. :)


Ďakujem za upresnenie.
liba2
17.08.08,07:36
V inom príspevku na porade som predvčerom čítal, že je potrebné zapísať aj jazdu na súkromný účel a do knihy jázd napísať súkromný účel.
Bolo to niekde v "daň z motorového vozidla". Teraz neviem, kde je pravda.
Ak som to dobre pochopil :).
Pri vozidle firemnom, t.j. zaradenom do obchodného majetku SZČO, sa vedie KNIHA JÁZD, kde sa musia zapísať všetky km - aj na súkromný účel.
Pri súkromnom vozidle sa vedie evidencia jazd a to len km na pracovný účel.
Manual
17.08.08,08:27
V inom príspevku na porade som predvčerom čítal, že je potrebné zapísať aj jazdu na súkromný účel a do knihy jázd napísať súkromný účel.
Bolo to niekde v "daň z motorového vozidla". Teraz neviem, kde je pravda.
Ak som to dobre pochopil :).
Súhlasím čo napísala liba a trošku doplním, ak je auto nezaradené v majetku firmy, tak aký by mali zmysel v KJ písané km na súkromné účely ? Z tohto dôvodu sa v KJ u súkromného auta nesleduje ani stav tachometra, ale len prejdené km za účelom podnikania = dosahovania príjmov. Veď jazdíš svojim súkromným autom, tak načo oboznamovať DU, že si bol napr. u svokry alebo na dovolenke :D.
Sinkl
21.10.08,14:05
Ahoj. Poradíte? Vozidlo zaradené do majetku firmy, JU s DPH. Odpisujem náklady na PHM a robím prepočet skutočnej spotreby vozidla každý mesiac. treba rozdiel medzi nakúpenými PHM a skutočnou spotrebou vozidla podľa TP niekde zaúčtovať? ( napr. nezahrňované do ZD) ak áno tak kde? ďakujem
Sinkl
21.10.08,14:42
Prosím, nenájde sa nikto kto by poradil? ďakujem
natkov
17.01.09,20:51
Prosím o radu.... V roku 2008 sa musia preukazovať doklady o zaplatení PHM??? (ide o súkromné auto použivané na podnikanie)
Muška
17.01.09,23:16
Prosím o radu.... V roku 2008 sa musia preukazovať doklady o zaplatení PHM??? (ide o súkromné auto použivané na podnikanie)
áno, klikni a čítaj od príspevku 53 http://www.porada.sk/t17643-p6-zasa-na-temu-automobil-v-podnikani.html
natkov
18.01.09,07:10
Muška dík. Ak môžeš pozri sa na otázku Zasa na tému aut....
Zuzka
19.01.09,17:08
Pridávam link na priemerné ceny PHM za rok 2008:
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=11046
ZuzanaP
27.01.09,17:35
To je ale blbosť toto prepočítavanie PHM, kniha jázd pekne spravená, dopísala som si sumy, kedy sa tankovalo a už som sa asi 5x pomýlila, zle som odpočítala km, nemohli to nechať tak ako to bolo:rolleyes:
Anik
27.01.09,21:31
dobrý večer
mám prosbu podnikateľ platca DPH má prepravnú firmu viac aút a zásoby nafty na konci roka vo výške 160.000,- tých 160.000
bude riadne v prevádzkovej réžii a objaví sa to vo výkaze majetku v zásobách ?
ďakujem za radu a pochopenie
Anika
Muška
27.01.09,21:49
dobrý večer
mám prosbu podnikateľ platca DPH má prepravnú firmu viac aút a zásoby nafty na konci roka vo výške 160.000,- tých 160.000
bude riadne v prevádzkovej réžii a objaví sa to vo výkaze majetku v zásobách ?
ďakujem za radu a pochopenie
Anika
Anik, http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
klikni
Muška
27.01.09,21:53
Anik,
§ 11 odst. 2 písm. c) - Postupy účt.JÚ - PHM - Materiál, tzn. že ten zostatok 160000, by si mala mať na skladovej karte a vo výkaze sa Ti to prejaví v riadku MATERIÁL
Anik
29.01.09,00:00
Muška ďakujem
skôr som to nestihla
Anika
otázka
05.03.09,16:39
Prosím Vás, poraďte mi čo robiť :confused: :eek:. Súkromné vozidlo, SZČO si uplatňuje paušálne náhrady už od r.2007, má vyhotovené cesťáky, ale nemám ani jeden blok o nákupe PHL za r.2008, čo teraz, nakoľko sa k 1.1.2008 zmenili postupy účtovania? Ako postupovať z účtovného hľadiska?Ďakujem vopred za každý názor.
otázka
06.03.09,07:29
Nevie nikto poradiť?
paťuška
06.03.09,07:38
Prosím Vás, poraďte mi čo robiť :confused: :eek:. Súkromné vozidlo, SZČO si uplatňuje paušálne náhrady už od r.2007, má vyhotovené cesťáky, ale nemám ani jeden blok o nákupe PHL za r.2008, čo teraz, nakoľko sa k 1.1.2008 zmenili postupy účtovania? Ako postupovať z účtovného hľadiska?Ďakujem vopred za každý názor.
Ak si uplatňuje paušálne výdavky, nie je potrebné dokladovať phm, lebo v paušále máš zahrnuté všetky výdavky vrátane nákupu phm.
otázka
06.03.09,07:46
Ak si uplatňuje paušálne výdavky, nie je potrebné dokladovať phm, lebo v paušále máš zahrnuté všetky výdavky vrátane nákupu phm.
Paťka, ďakujem za reakciu. Od 1.1.2008 bolo treba odkladať bločky o nákupe a z tých určiť priemernú cenu PHL, teraz neviem ako postupovať a zaúčtovať.
otázka
06.03.09,07:48
No poriadne som si prečítala Tvoju odpoveď ona si neuplatňuje paušálne výdaje, ale paušálne náhrady na cestovnom ( kilometre ), auto je na súkromnú osobu používané v podnikaní.
ekonella
06.03.09,07:54
Nerozumiem: paušálne náhrady za požívanie vlastného MV, alebo paušálna daň pri daňovom priznaní?
AK sa jedná o paušálne náhrady za používanie vlastného MV
bločky o nákupe PH sa museli prikladať aj v roku 2008.
paťuška
06.03.09,07:54
Sorry, tak to bude teraz problém, lebo bez dokladovania nákupu PHM to asi nepôjde. Skúsiť môžeš zobrať priemernú cenu zo stránky napr. natankuj alebo štatistického úradu, ale postupy účtovania jednoznačne hovoria o dokladovaní nákupu. V konečnom dôsledku nechaj to na rozhodnutí konkrétnej SZČO.
otázka
06.03.09,07:59
Nerozumiem: paušálne náhrady za požívanie vlastného MV, alebo paušálna daň pri daňovom priznaní?
AK sa jedná o paušálne náhrady za používanie vlastného MV
bločky o nákupe PH sa museli prikladať aj v roku 2008.
Paušálne náhrady za používanie vlastného vozidla, nemám bloky za r.2008 o nákupe a neviem ako postupovať a zaúčtovať to, aby to bolo pri príp. daňovej kontrole O.K. ( čo aj tak asi nebude ).
liba2
06.03.09,08:03
No poriadne som si prečítala Tvoju odpoveď ona si neuplatňuje paušálne výdaje, ale paušálne náhrady na cestovnom ( kilometre ), auto je na súkromnú osobu používané v podnikaní.
volá sa to: "základná náhrada za 1 km jazdy" viď zákon o CN.
(tiež som nerozumela zadaniu):)
otázka
06.03.09,08:04
volá sa to: "základná náhrada za 1 km jazdy" viď zákon o CN.
(tiež som nerozumela zadaniu):)
Ďakujem za ponaučenie.
dogicka
06.03.09,19:38
Paušálne náhrady za používanie vlastného vozidla, nemám bloky za r.2008 o nákupe a neviem ako postupovať a zaúčtovať to, aby to bolo pri príp. daňovej kontrole O.K. ( čo aj tak asi nebude ).

Spotrebu PHM určite nemôžeš účtovať do nákladov, pokiaľ nemáš bločky o nákupe. Ale na základe knihy jázd môžeš do nákladov účtovať sadzbu základnej náhrady za prejazdené km.
esterjuca
08.03.09,17:20
A ako zapíšete tú nadspotrebu v uzávierkových operáciách do PD.
Ja mám problém, že auto má spotrebu 5,4 l/100 km a vek auta je 10 rokov. Jeho spotreba je vyššia ako 5,4l. Na konci roka mi vyšlo, že mám mať v nádrži 85 l, čo nie je pravda. ČO mám s tým urobiť?
liba2
08.03.09,17:28
nadspotreba
esterjuca
08.03.09,17:52
a ďalej
otázka
09.03.09,08:49
Spotrebu PHM určite nemôžeš účtovať do nákladov, pokiaľ nemáš bločky o nákupe. Ale na základe knihy jázd môžeš do nákladov účtovať sadzbu základnej náhrady za prejazdené km.
Áno, ale vo všetkých mojích príspevkoch v tejto téme sa snažím získať informáciu ako. Keďže ide o súkromné vozidlo, použijem ( tak ako minulý rok ) vzorec: priem.spotreba ( TP ) x cena PHM :100 = ? Sk na 1 km + 6,20 = ? Sk na 1 km do 31.5.2008. To isté, len od 1.6.2008 zmena z 6,20 na 5,5 na 1 km. Kde mám zobrať priemernú cenu za PHM ( do vzorca ), keď klient nemá bloky?
liba2
09.03.09,11:14
Áno, ale vo všetkých mojích príspevkoch v tejto téme sa snažím získať informáciu ako. Keďže ide o súkromné vozidlo, použijem ( tak ako minulý rok ) vzorec: priem.spotreba ( TP ) x cena PHM :100 = ? Sk na 1 km + 6,20 = ? Sk na 1 km do 31.5.2008. To isté, len od 1.6.2008 zmena z 6,20 na 5,5 na 1 km. Kde mám zobrať priemernú cenu za PHM ( do vzorca ), keď klient nemá bloky?
nepoučujem :D snažím sa pomôcť :D
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=5645
otázka
09.03.09,12:22
nepoučujem :D snažím sa pomôcť :D
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=5645
Nebolo to myslené v zlom. Z tejto stránky som používala priem.ceny za r. 2007. Asi sa naozaj neviem vyjadrovať, keď v prísp. 194 napíšem paušálne náhrady a niekto si myslí že píšem o paušálnych výdajoch ( v ktorých MV vozidlo nemá čo robiť ). Každopádne ďakujem za radu.
dogicka
10.03.09,07:00
Áno, ale vo všetkých mojích príspevkoch v tejto téme sa snažím získať informáciu ako. Keďže ide o súkromné vozidlo, použijem ( tak ako minulý rok ) vzorec: priem.spotreba ( TP ) x cena PHM :100 = ? Sk na 1 km + 6,20 = ? Sk na 1 km do 31.5.2008. To isté, len od 1.6.2008 zmena z 6,20 na 5,5 na 1 km. Kde mám zobrať priemernú cenu za PHM ( do vzorca ), keď klient nemá bloky?

Keď nemá bločky nemôžeš mu dať do nákladov spotrebované PHM, to platí od 1.1.2008! Môžeš mu dať ale do nákladov sadzbu základnej náhrady za každý kilometer jazdy. Teda z knihy jázd zistíš počet najazdených km od 1.1.2008 do 31.5.2008 tie vynásobíš 6,20. Počet km od 1.6.2008 do 31.12.2008 vynásobíš sadzbou 5,50. Neboj sa že sa nevieš vyjadrovať, každý sa niekedy zamotá. ;)
esterjuca
13.03.09,17:08
Účtujem tiež v JÚ, som platca DPH. Spotrebu auta na konci roka som mal po prepočte z techničáku vyššiu. Nadspotreba sa vyjme z daňovo uznaných nákladov, čiže zapíše mínusom z prevádzkovej réžie, ale čo s DPH, tú nemôžem len tak vymínusovať. Vie mi s tým niekto poradiť?
Andyke
13.03.09,18:22
S DPH nebudeš robiť nič ( z nadspotreby).
Iba z náklady znížiš v rámci uzáv. účt. operácií o nadspotrebu.(bez DPH)
kvitko
13.03.09,19:07
Tak ako je to teda s uplatňovaním si výdavkov PHM?
priem.spotreba ( TP ) x cena PHM :100 = ? Sk na 1 km + 6,20 (5,5) alebo len najazdené km x 6,2 (5,5)? Vždy som náhrady rátala podľa prvého vzorca aj keď som nemala bločky, cenu za PHM som si stiahla z netu.
mzdarka renca
13.03.09,19:29
pozri príspevok 204, je to tam jasne napísané.
Andyke
13.03.09,19:35
Tak ako je to teda s uplatňovaním si výdavkov PHM?
priem.spotreba ( TP ) x cena PHM :100 = ? Sk na 1 km + 6,20 (5,5) alebo len najazdené km x 6,2 (5,5)? Vždy som náhrady rátala podľa prvého vzorca aj keď som nemala bločky, cenu za PHM som si stiahla z netu.

Od 1.1.2008 musíš mať bloky o nákupe pohonných hmôt. Pokiaľ ich nemáš, tak máš nárok iba na základnú náhradu :
km x náhrada 6,20 Sk, a neskôr 5,50 Sk (rok 2008)
Prečítaj :
Pokyn DRSR k § 19 ods.2 e : (pozri str. 12 uvedeného pokynu)http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn621.pdf (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn621.pdf)
wasko
14.03.09,22:22
V tejto téme som si prečítala všetky príspevky a len pre istotu lebo čím viac čítam tým mám v tom viac chaos. Takže pri používaní súkromného motor.vozidla konkr.konateľ .spoloč.s.r.o na podnikateľské účely s tým že auto nie je zaradené v majetku firmy:
1. nemusím zaplatiť cestnú daň,teda daň z motorovývh vozidiel?
2. DPH si uplatniť nemôžem?
3. účtujem sadzbu základnej náhrady za každý km jazdy podľa vzorca a musím dokladovať bločky od PHM?
4.Vychádzam z ceny PHM v čase nákupu PHM a nie v čase konania prac.cesty?
ďakujem vopred za odobrenie alebo vyvrátenie
wasko
14.03.09,22:26
05. Aj pri používaní súk.vozidla nezar.v majetku počítam na konci nadspotrebu PHM lebo podľa stavu tachometra tam budú km aj za súkromné jazdy aj prac. cesty, z čoho potom treba vychádzať?

Prosím, prosím nikto mi to neodobrí ani nevyvráti?
unaghy
16.03.09,14:31
Pri používaní súk.vozidla nezar.v majetku nie si povinný uvádzať stav tachometra.

Si povinný uvádzať iba firemné jazdy:
- odkial kam
- počet KM
- spotreba PH na túto cestu
- výpočet náhrady + cena spotrebovaných hmôt
liba2
16.03.09,15:39
05. Aj pri používaní súk.vozidla nezar.v majetku počítam na konci nadspotrebu PHM lebo podľa stavu tachometra tam budú km aj za súkromné jazdy aj prac. cesty, z čoho potom treba vychádzať?

Prosím, prosím nikto mi to neodobrí ani nevyvráti?
Nevedieš Knihu jázd (kde sa píšu všetky jazdy aj súkromné) lebo nemáš vozidlo v obchodnom majetku.
Vedieš len Evidenciu jázd, t.j. iba tých, ktoré boli pracovné a riešiš ich jednorazovo - teda neskúmaš nič z hľadiska celého roka.
Assea
16.03.09,16:19
Otázka ohľadom nadspotreby - ďalšia :)

Vyjde mi nadspotreba za celý rok napríklad 100 l nafty (podľa TP mám 7l a jednoducho mám spotrebu vyššiu)

Stačí keď v peňažnom denníku zapíšem mínusom réžiu vo výške
100 x priemerná cena nafty v roku 2008 41,65 - teda si znížim režijné náklady o sumu 4165,- Skk??? :confused:

Ďakujem veľmi pekne
wasko
16.03.09,18:00
To znamená že pri výpočte nadspotreby na konci roka pri aute nezaradenom v majetku vychádzam len z firemných jázd? Ďakujem pekne za pomoc pri riešení nadspotreby ale potrebovala by som ešte odpoveď na otázky v príspevku č. 217. Prosím poraďte mi niekto a ďakujem pekne
liba2
16.03.09,20:56
To znamená že pri výpočte nadspotreby na konci roka pri aute nezaradenom v majetku vychádzam len z firemných jázd? Ďakujem pekne za pomoc pri riešení nadspotreby ale potrebovala by som ešte odpoveď na otázky v príspevku č. 217. Prosím poraďte mi niekto a ďakujem pekneEšte raz: neriešiš nič z hľadiska celého roka. Vedieš len Evidenciu jázd a to len pracovných jázd ; vyúčtuješ konkrétnu jazdu resp. PC a tým to skončilo.
liba2
16.03.09,21:08
V tejto téme som si prečítala všetky príspevky a len pre istotu lebo čím viac čítam tým mám v tom viac chaos.
Takže pri používaní súkromného motor. vozidla konkr. konateľ s.r.o na podnikateľské účely
... konateľ je z hľadiska zákona o cestovných náhradách považovaný za zamestnanca a preto ak na pracovnú cestu použije svoje vlastné vozidlo, on ho nepoužíva na podnikanie ;
v súvislosti s podnikaním toto vozidlo používa s.r.o.

s tým že auto nie je zaradené v majetku firmy:
1. nemusím zaplatiť cestnú daň,teda daň z motorovývh vozidiel?
konateľ neplatí DzMV ; konateľ použil vlastné vozidlo pre svojho zamestnávateľa , t.j. pre s.r.o. a preto zamestnávateľ - teda s.r.o. je povinná zaplatiť DzMV.
2. DPH si uplatniť nemôžem?
wasko, myslíš tým s.r.o. ? je s.r.o. platiteľom DPH ?
3. účtujem sadzbu základnej náhrady za každý km jazdy podľa vzorca a musím dokladovať bločky od PHM? wasko, ak si ty tým konateľom, musíš mať 2 pohľady pri pracovných cestách - raz ako konateľ/zamestnanec a vlastník vozidla a raz ako konateľ spoločnosti ktorá toto vozidlo používa v súvislosti s podnikaním.... účtuješ základnú náhradu za km + účtuješ náhradu za spotrebované PHL ; ako zamestnanec nemáš povinnosť dokladovať cenu PHL.
4.Vychádzam z ceny PHM v čase nákupu PHM a nie v čase konania prac.cesty? ... to môžu byť (halierové) centové rozdiely... :D
ďakujem vopred za odobrenie alebo vyvráteniev texte
wasko
17.03.09,07:38
Ďakujem za vysvetlenie nadspotreby a pardon zle som sa vyjadrila, nemyslela som či konateľ s.r.o. musí platiť daň z mot.voz.ani DPH ale firma. Konateľ s.r.o. nemá uzavretú pracovnú zmluvu vo firme a je riadne zamestnaný v inej firme aj tak sa považuje vo svojej firme za zamestnanca? s.r.o. nie je platcom DPH ale bude od apríla dobrovolným platcom. v predošlích príspevkoch som si prečítala že ak auto nie je zaradené v majetku a uplatňuje sa základná náhrada a náhrada za PHL tak s.r.o. aj keď je platcom tak nemá nárok na odpočet DPH a podľa predošlích príspevkoch, že sa menil zákon a doklady od PHM treba dokladovať vzhľadom že už sa vychádza z ceny PHM v čase tankovania a nie konania pracovnej cesty. No neviem asi sa mýlim a som z toho už jeleň. Nechcem byť otravná ale prosím liba2 mohla by si sa mi k tomu ešte vyjadriť alebo niekto iný. Ďakujem veľmi pekne
liba2
17.03.09,15:38
Ďakujem za vysvetlenie nadspotreby a pardon zle som sa vyjadrila, nemyslela som či konateľ s.r.o. musí platiť daň z mot.voz.ani DPH ale firma. Konateľ s.r.o. nemá uzavretú pracovnú zmluvu vo firme a je riadne zamestnaný v inej firme aj tak sa považuje vo svojej firme za zamestnanca?
To že je zamestnaný v inej firme nemá absolutne žiadny súvis s jeho funkciou konateľa. Ako konateľ je v tej firme kde je konateľom považovaný za zamestnanca (veď doteraz sme hovorili len o vzťahu konateľa ku svojej s.r.o.)

s.r.o. nie je platcom DPH ale bude od apríla dobrovolným platcom. v predošlích príspevkoch som si prečítala že ak auto nie je zaradené v majetku a uplatňuje sa základná náhrada a náhrada za PHL tak s.r.o. aj keď je platcom tak nemá nárok na odpočet DPH
Toto je problematika DPH a odpoveď treba hľadať v témach o DPH; určite to tam je vysvetlené. Ja sa nepovažujem na odborníka pre DPH :D, preto neodpovedám....

a podľa predošlích príspevkoch, že sa menil zákon a doklady od PHM treba dokladovať vzhľadom že už sa vychádza z ceny PHM v čase tankovania a nie konania pracovnej cesty. No neviem asi sa mýlim a som z toho už jeleň.
odporúčam ti, začať si trošku veriť sama sebe. Je to presne tak ako si to pochopila, len si to ešte doplň o informáciu, že zamestnanci ak použijú vlastné vozidlo na PC, nemajú povinnosť dokladať bloček o nákupe PHL.

Nechcem byť otravná ale prosím liba2 mohla by si sa mi k tomu ešte vyjadriť alebo niekto iný. Ďakujem veľmi pekne o.k. :)
esterjuca
21.03.09,11:43
ale čo s DPH?
liba2
21.03.09,13:48
ale čo s DPH?
hľadaj v témach o DPH :)
S21
22.03.09,11:40
Ďakujem za vysvetlenie nadspotreby a pardon zle som sa vyjadrila, nemyslela som či konateľ s.r.o. musí platiť daň z mot.voz.ani DPH ale firma. Konateľ s.r.o. nemá uzavretú pracovnú zmluvu vo firme a je riadne zamestnaný v inej firme aj tak sa považuje vo svojej firme za zamestnanca? s.r.o. nie je platcom DPH ale bude od apríla dobrovolným platcom. v predošlích príspevkoch som si prečítala že ak auto nie je zaradené v majetku a uplatňuje sa základná náhrada a náhrada za PHL tak s.r.o. aj keď je platcom tak nemá nárok na odpočet DPH a podľa predošlích príspevkoch, že sa menil zákon a doklady od PHM treba dokladovať vzhľadom že už sa vychádza z ceny PHM v čase tankovania a nie konania pracovnej cesty. No neviem asi sa mýlim a som z toho už jeleň. Nechcem byť otravná ale prosím liba2 mohla by si sa mi k tomu ešte vyjadriť alebo niekto iný. Ďakujem veľmi pekne
a podľa predošlích príspevkoch, že sa menil zákon a doklady od PHM treba dokladovať vzhľadom že už sa vychádza z ceny PHM v čase tankovania a nie konania pracovnej cesty. No neviem asi sa mýlim a som z toho už jeleň.
odporúčam ti, začať si trošku veriť sama sebe. Je to presne tak ako si to pochopila, len si to ešte doplň o informáciu, že zamestnanci ak použijú vlastné vozidlo na PC, nemajú povinnosť dokladať bloček o nákupe PHL.


presne s rovnakým problémoím bojujem aj ja

zamestnanec používam auto na služobné účely, ale bločky o PHM nemám... par 19 odst 2 písm e hovorí že: ... uplatní výdavky do výšky náhradyza spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase nákupu...

tak ako to vlastne bolo v roku 2008? musí mať zamestnanec bločky od PHM alebo nie? ak mu budem vyplácať náhrady za používanie motorového vozidla

dakujem
Black
23.02.10,07:56
Chcem sa opýtať podľa zákona o cest. náhradách: "Náhrada za spotrebované PHM patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok prepočítaných podľa spotreby pohonných látok uvedenej v TP."

Kedže sa jedná o SZČO a ja uplatním §19 (2) písm l) č.1 zákona o DzP znamená, že ak je v TP uvedené: "Spotreba paliva: 6,4 l/100km" znamená, že podľa zákona o cest. náhradách §7 (6) písm d) budem rozdeľovať náhrady za spotrebované PHM v meste a mimo mesta? Správne som zaradil výpočet do písm. d, podľa tvrdenia uvedeného v TP?

Vďaka za odpoveď
Black
23.02.10,12:16
Chcem sa opýtať podľa zákona o cest. náhradách: "Náhrada za spotrebované PHM patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok prepočítaných podľa spotreby pohonných látok uvedenej v TP."

Kedže sa jedná o SZČO a ja uplatním §19 (2) písm l) č.1 zákona o DzP znamená, že ak je v TP uvedené: "Spotreba paliva: 6,4 l/100km" znamená, že podľa zákona o cest. náhradách §7 (6) písm d) budem rozdeľovať náhrady za spotrebované PHM v meste a mimo mesta? Správne som zaradil výpočet do písm. d, podľa tvrdenia uvedeného v TP?

Vďaka za odpoveď

posúvam :confused: