ise
04.01.08,14:51
Dobry den,
chcem sa informovat, pred mesiacom som zacala skusat predavat topanky cez internet, iba preto, aby som zistila, ci by bol zaujem, aby som si mohla v novom roku zalozit zivnost, predala som zatial iba 4 topanky a zarobila som mozno nejakych 1000sk, niekto ma vsak dal z internetu preverit a teraz mi hrozi trestne stihanie za nelegalne podnikanie.
Chcem sa opytat, ci ma mozu vobec za toto trestne stihat a ako a co by som mala spryvit, dakujem,
nextone
05.01.08,23:13
Podnikať bez povolenia? :confused:
Neviem, či ti to prejde :mee:
mladymuz
05.01.08,23:38
Na nejaky trestny cin to vobec nevyzera, mozno len na priestupok alebo na nejaku pokutu. Trestny cin musi mat urcitu zavaznost, umysel a skodu.
Vzdy plati "neznalost zakona neospravedlnuje", ale pockaj ako sa situacia vyvinie.
Asi by som si tazku hlavu s tym nerobil, avsak nepoznam uplne pozadie tak tazko radit.
Zoltán Kovács
06.01.08,09:35
Môžu to kvalifikovať ako úmyselné krátenie dani ?
Danila
06.01.08,09:38
Dobry den,
chcem sa informovat, pred mesiacom som zacala skusat predavat topanky cez internet, iba preto, aby som zistila, ci by bol zaujem, aby som si mohla v novom roku zalozit zivnost, predala som zatial iba 4 topanky a zarobila som mozno nejakych 1000sk, niekto ma vsak dal z internetu preverit a teraz mi hrozi trestne stihanie za nelegalne podnikanie.
Chcem sa opytat, ci ma mozu vobec za toto trestne stihat a ako a co by som mala spryvit, dakujem,Otázne je, aké zadanie bolo v ponuke. Veď cez internet sa predáva už všetko opotrebované, obnosené, prečo by sa nemohli topánky? Z tohoto určite nehrozí trestný čin.:)Pokiaľ tie topánky neboli od Versaceho.:)
Infarkt
06.01.08,09:43
Môžu to kvalifikovať ako úmyselné krátenie dani ?

Podľa mňa nie, nakoľko príjmy prakticky za kalendárny rok priznávaš v DP...ktoré podávaš 1x v roku a až v ňom keď nepriznáš príjem, by sa to kvalifikovalo ako krátenie dane...hm ? :confused:

Neoprávnené podnikanie je trestný čin...


§ 251
Neoprávnené podnikanie

§ 251 (1) Kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. § 251 (2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) tým, že použije iného ako pracovnú silu, alebo
c) a získa ním väčší prospech.
§ 251 (3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
§ 251 (4) Odňatím slobody na štyri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.




§ 276
Skrátenie dane a poistného

§ 276 (1) Kto v malom rozsahu skráti daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov. § 276 (2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) a na uľahčenie spáchania takého činu poruší úradný uzáver,
c) závažnejším spôsobom konania, alebo
d) vo väčšom rozsahu.
§ 276 (3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 v značnom rozsahu.
§ 276 (4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.
Danila
06.01.08,09:56
Infarkt, so všetkým súhlasím, pokiaľ sa prihlásila na nete ako obchodník s topánkami. Ja si môžem kúpiť nové, a nájdem krajšie, tak ich jednoducho predám. Podľa mňa zadala veľmi málo informácií a tak sú naše úvahy hypotetické.:)
radioxxl
07.01.08,11:46
Teda, z vlastnej skusenosti veeelmi blizkeho pribuzneho to poznam, takze ak si predvolana len na zivnostensku kontrolu nic si z toho nerob, prides tam posedis, porozpravas sa a ukazes vsetko co mas s podnikanim ( teda nic! blocky nemas, faktury nemas... ) - max. nejake poukazky dobierkove.

Su tam velmi mili ludia ( dufajme ze na takych narazis :) ) a oni ti poradia a navrhnu riesenie, ci si chces zalozit zivnost a ak ano tak Ti v NAJhorsom pripade nasadia sankciu od 1000-3000,-Sk... ( vid moj pribuzny neplatil nic.. posudenie slo pred komisiu a doteraz ziadne rozhnodutie nedoslo aaa dufajme ze ani nedojde :D )

ak nemas umysel zalozit si zivnost nasadzuju OVELA vyssie sanckie, takze je to na Tebe - umysel podnikat na cierno.

taktiez nakoniec ako spisete spravu Ta posle preukazat doklady o nejaky mesiac ( t.j. vystavenu zivnost atp. ) to uz ti oni povedia... ak mas zaujem

teraz je vsetko na jednej kope a vsetko sa raz-dva promtne vyriesi, ale naozaj nikomu neprajem zazit takyto stres, samozrejme toto pocituju len neskuseni a zacinajuci podnikatelia, ktori sa z pociatku ucia a to samozrejme len na vlastnych chybach....

aaaa nezabudni :mad::mad: si vypytat list co im prisiel // teda staznost, dovod na presetrenie // a zistis KTO ta udal... teda v ramci dobrej veci nikdy to nespravi len nejaky nahodny okoloiduci, ale LEN A LEN konkurencia co plati spravodlivo a poctivo svoje dane :)

Prajem vela stastia!
TinkiDinki
08.01.08,10:30
"Odhaliť a natrieť" ťa mohla hociaká konkurencia,
ktorú si ty nikdy ani nevidel a možno ani neuvidíš.

pomocou www.google.sk/alerts (http://www.google.sk/alerts)

sa dá nastaviť vyhľadávanie novej konkurencie.
Čiže ak si niekto zadá na google že chce najnovšie
info na tému "OBUV" a "PREDAJ" tak vždy mu dôjde
informácia ak vznikne na webe nová predajňa obuvi.

Tak si ťa preverili čo ja až tak neodsudzujem.:eek:
Aj ja si sledujem svoju novú konkurenciu na webe.
radioxxl
08.01.08,11:40
dobra sluzba, urcite vyuzijem, ale skor konkurenciu upozornujem, nedavam navody, ale upozornujem ( ak kona nelegalne )... a male rybky to pochopia a zrusia sa radsej, akoby mali podnikat na zivnost...

lebo takmer kazdy ma okrem toho aj normalnu pracu...
TinkiDinki
09.01.08,09:45
Ale pri čítaní toho trestného zákona ide človeku až mráz po chrbte.
Pripadá mi to ako keď potrebuje niekto naplniť 10 nových
veľkokapacitných nápravných ústavov.

Neviem čo by tam bolo ak by nakúpili 10 nových certifikovaných
gylotín, elektrických kresiel, šibeníc a ešte neviem čoho
:mee::confused::mee::confused::mee: