zuzana
09.03.05,11:49
Prosím Vás interné doklady robíte aj ručne-naúčtovávate perom na interný doklad aj do programu?Alebo to naúčtujete do programu a ručne už neúčtujete?
Danka Kosibová
09.03.05,11:02
ja robim interne doklady aj rucne aj v programe...normalne si to predkontujem ako kazdy iny doklad...
lenkak
09.03.05,11:27
Ja tiež robín tak ako Danka.
M0NIKA
09.03.05,14:17
Prosím Vás interné doklady robíte aj ručne-naúčtovávate perom na interný doklad aj do programu?Alebo to naúčtujete do programu a ručne už neúčtujete?Ja ho nahodím do softu a následne vytlačím, podpíšem a ak mám prílohy (podklad k ID), tak ich pripnem k tomu ID. Takže ručne iba podpíšem :p
bea
09.03.05,14:22
Tak isto ako Monika.
Lucy
09.03.05,14:33
Valika
09.03.05,15:27
Ako ručne Lenkak si robíš interné doklady???
ondrejvla
09.03.05,15:36
Ja si tiež robím ručne ako Lenka, jednoducho zdôvodním, z akého dôvodu je ID, napíšem si celý doklad vo Worde alebo ak je tabuľkový tak V Exceli, predkontujem, prípadne priložím doklady, čoho sa účtovania týka, napr.zápočty, očíslujem doklad a zaúčtujem. Potom si ho ešte aj vytlačím zo zostavy. Možno je to tým, že my sme kedysi dávno, ešte keď sa účtovalo na účtovacích strojoch, alebo ručne vystavovali takéto podklady, bolo to prehľadné a zdôvodnené. Myslíš, že daňovej kontrole, aj po 5 rokoch budeš vedieť povedať o čo išlo? Takto máš podklad a nemusia sa ti triasť dvere na kancli od strachu! Som zvedavá aj na vaše názory.
Lucy
09.03.05,16:26
Ja si k ID prikladám stále, čoho sa to týka. teda kópie faktúr, zmlúv, účty. Podľa toho čo účtuje,aby bolo jasné mne ale aj po niekoľkých rokoch, že čo tým chcel autor povedať. Prípadne si napíšem aj nejakú poznámku, ak ide o niečo zložitejšie, či komplikované.

A stretla som sa už aj s tým, že ID bol len výstup z programu, žiadna príloha - NIČ. Len predkonácia a dosť. Tak to by som ja osobne neodporúčala.
lenkak
09.03.05,18:14
Valika:
Odpovedali za mňa Ondrejvla aj Lucy.
Mám vzory,pri sklade mám tabuľku formát A4, a pri ostatných, hlavne pri vzájomných zápočtoch mám pri tom zápočte pripnutý účtovací predpis asi 7x7cm a tam napísané zaúčtovanie MD/DAL Sk a poznámku. Takisto pri nejakom storne, poistnom a pod.
učty
09.03.05,18:21
Interné doklady boli a myslím si, že by mohli či mali byť aj naďalej mozgom firmy, kde nájdem všetko. Pravda, píšem ešte o časoch ručného spracovania, bolo tam zúčtovanie miezd, skladov materiálu a hotových výrobkov, ale aj zúčtovanie so štátnym rozpočtom, s poisťovňami a podobne. V decembri pribudlo zúčtovanie rozdielov z inventúr nielen skladov, ale aj dokladových inventúr pohľadávok a záväzkov, vyradenie nepotrebných vecí, skrátka sa upratoval celý rok. Samozrejmosťou boli predbežné prepočty výsledkov - mali sme potom pokojné Vianoce. Vtedy sa nevystavovali faktúry napr, na poistky za autá, splátkové kalendáre - to všetko tam bolo. Keď ste taký šanon prezreli, mali ste obraz o firme. Kdesi inde je debata o internej smernici a v nej rada, aby ten čo príde po Tebe vedel . . .Stalo sa mi a neprajem to nikomu nastúpiť ku súkromníkovi, ktorý má dve firmy a za pochodu riešiť veci, ktoré sa nedajú nájsť. Ešte teraz je mi bŕŕŕ´Najprv zúčtujem int. predpis, potom banku. Nikdy sme neprikladali doklady k bankovým výpisom.
učty
09.03.05,18:27
Ročná uzávierka sa prosím odovzdávala 26 - 28. januára a stihli sme to!
A k tomu štatistika a rozbory. Ale to už píšem pre? či podľa? niektorých
o dobe kamennej. Howg . . .:D
ondrejvla
09.03.05,21:08
Ročná uzávierka sa prosím odovzdávala 26 - 28. januára a stihli sme to!
A k tomu štatistika a rozbory. Ale to už píšem pre? či podľa? niektorých
o dobe kamennej. Howg . . .:DTiež som odovzdávala ročnú uzávierku do 25.januára a účtovali sme ručne, a neskôr na účtovacích strojoch. A nebola to doba kamenná, a zo stromov sme tiež už zliezli.
Ako príspevková organizácia sme museli rozpracovať každý halier na každé stredisko. A som presvedčená, že to nás naučilo precíznosti v informatike.
Takže zhrnieme si: všetky doklady musia byť podložené a zdôvodnené.
Tak to bolo predtým, a myslím že to bude aj teraz.
učty
09.03.05,21:34
Tá doba kamenná ma napadla v súvislosti s tým, ako dávno to bolo . . . a hlavne
v súvislosti s niektorými " tiežpodnikateľmi", ktorí sa na mňa pozerali ako na skamenelinu, keď som im chcela viesť účtovníctvo podľa predpisov. Ak sa Ťa moja poznámka dotkla, asi to bol chabý pokus o čierny humor.
Janka6685
11.03.05,15:07
Ahojte.

Zas budem mať jednú z tých mojích začiatočníckych otázok a znova mi všetci poradíte, že si to s účtovníctvom mám rozmyslieť, ale predsa položím otázku. Keď je tu reč o interných dokladoch, potrebuje firma takéto doklady? Ide mi o to, či sú na niečo konkrétne. Je to totiž maličká firma účtujúca v JÚ, neplatca a má len VPD za nákum maličkostí, PPD z tržby za službu, PFA za nájom a VFA za služby. Ďakujem
petra:-)
11.03.05,15:12
Janka, napríklad ak majú odpisovaný majetok, určite budú ten ID potrebovať na zaúčtovanie odpisu. :)
Manual
11.03.05,15:16
Ahojte.

Zas budem mať jednú z tých mojích začiatočníckych otázok a znova mi všetci poradíte, že si to s účtovníctvom mám rozmyslieť, ale predsa položím otázku. Keď je tu reč o interných dokladoch, potrebuje firma takéto doklady? Ide mi o to, či sú na niečo konkrétne. Je to totiž maličká firma účtujúca v JÚ, neplatca a má len VPD za nákum maličkostí, PPD z tržby za službu, PFA za nájom a VFA za služby. ĎakujemJa konkrétne cez ID zaúčtovávam v JU odpisy na konci roka k 31.12. Na základe takéhoto zaúčtovania si zvýšim náklady ale neovplyvní to pohyb peňazí v pokladni ani v banke.
Pekný večer želám...
Janka6685
11.03.05,16:13
Už som si našla na porade tému o interných dokladoch (stráááááášne dlhú). Veľa sa tam toho popísalo o tom, že na ID sa zapisujú napr. odvody do posťovní, mzdy,... Len by som chcela vedieť, či sa to musí. Ak áno, do akej knihy sa to v JÚ zapíše? Ďakujem
petra:-)
11.03.05,16:21
Janka, v JU mzdy a odvody eviduješ v knihe záväzkov a úhradu účtuješ v peňažnom denníku. Cez ID sa sa robí predpis na mzdy a odvody v PU. :)
Pavla P
11.03.05,16:22
Janka 6685 príspevok 18) to su predpisy na mzdy a odvody a to sa robi v PU.
Janka6685
11.03.05,16:49
Janka, v JU mzdy a odvody eviduješ v knihe záväzkov a úhradu účtuješ v peňažnom denníku. Cez ID sa sa robí predpis na mzdy a odvody v PU. :)
Takže v knihe záväzkov...Ok, ale pod akým dokladom. Tam sa zapisujú PFA a od poisťovne nemám žiadnu PFA. Či to tam mám zapísať cez ID?
petra:-)
11.03.05,17:23
Dokladom je rekapitulácia výplat, kde je uvedený aj záväzok voči poisťovniam a DÚ, ktorá je v podstate interný doklad, ale na základe tejto rekapitulácie neúčtuješ v peňažnom denníku, len eviduješ záväzok do knihy záväzkov. Je jedno ako si označíš záväzok. Ja si to značím v knihe záväzkov napr. mzdy za január 2005 - "M 200501", mzdy za február "M200502" atď. V peňažnom denníku účtuješ na základe pohybu peňazí výdavok. ID v JU je taký, na základe ktorého účtuješ v peňažnom denníku, a to sú napríklad tie odpisy DM.
Aspoň ja to chápem takto.
Janka6685
11.03.05,17:30
Dokladom je rekapitulácia výplat, kde je uvedený aj záväzok voči poisťovniam a DÚ, ktorá je v podstate interný doklad, ale na základe tejto rekapitulácie neúčtuješ v peňažnom denníku, len eviduješ záväzok do knihy záväzkov. Je jedno ako si označíš záväzok. Ja si to značím v knihe záväzkov napr. mzdy za január 2005 - "M 200501", mzdy za február "M200502" atď. V peňažnom denníku účtuješ na základe pohybu peňazí výdavok. ID v JU je taký, na základe ktorého účtuješ v peňažnom denníku, a to sú napríklad tie odpisy DM.
Aspoň ja to chápem takto.
Ď a k u j e m

Konečne odpoveď, po ktorej som to pochopila.
niklo
01.02.06,08:08
prosim Vas, ked účtujem cez ID vyúčtovanie mesačnej zálohy, vrátenie penazi do pokladne robím tiez cez ID, alebo to zapisem do pokladnicnej knihy.
renča1
01.02.06,08:12
prosim Vas, ked účtujem cez ID vyúčtovanie mesačnej zálohy, vrátenie penazi do pokladne robím tiez cez ID, alebo to zapisem do pokladnicnej knihy.

Vrátenie peňazí sa účtuje cez pokladňu, cez PPD-príjem peňazí.