SMartina
04.01.08,22:47
Ahojte. Našla som tu veľa podobných tém, ale prosím o pomoc, či som môj problém dobre pochopila.
PÚ, mám zmluvu o pôžičke, je na 18 mesiacov, spoločník požičal konateľovi peniaze. Na zmluve je úrok, je splatný k 15. dňu v mesiaci, každý mesiac sa pošle z účtu firmy úrok na účet spoločníka.
Do pokladne vložil spoločník 1.000.000,- Sk, zaúčtovala som to takto: 211/479 (viac ako jeden rok, tak by to mala byť dlhodobá).
Moja otázka je čo s úrokom? V postupoch účtovania som našla: Úrok vzťahujúci sa na bežné účtovné obdobie: 562/479 a Úhrada záväzku vrátane úroku: 479/221. Som z toho poriadne popletená. Prosím o pomoc, ak by mi niekto vedel pomôcť. Zaujíma ma či mám niečo účtovať aj do ID ako predpis. Robím to prvý krát, vopred ďakujem.:rolleyes:
Zoltán Kovács
04.01.08,21:50
Ahojte. Našla som tu veľa podobných tém, ale prosím o pomoc, či som môj problém dobre pochopila.
PÚ, mám zmluvu o pôžičke, je na 18 mesiacov, spoločník požičal konateľovi peniaze. Na zmluve je úrok, je splatný k 15. dňu v mesiaci, každý mesiac sa pošle z účtu firmy úrok na účet spoločníka.
Do pokladne vložil spoločník 1.000.000,- Sk, zaúčtovala som to takto: 211/479 (viac ako jeden rok, tak by to mala byť dlhodobá).
Moja otázka je čo s úrokom? V postupoch účtovania som našla: Úrok vzťahujúci sa na bežné účtovné obdobie: 562/479 a Úhrada záväzku vrátane úroku: 479/221. Som z toho poriadne popletená. Prosím o pomoc, ak by mi niekto vedel pomôcť. Zaujíma ma či mám niečo účtovať aj do ID ako predpis. Robím to prvý krát, vopred ďakujem.:rolleyes:

562/479 je interný doklad - predpis úroku. A 479/221 úhrada úroku.

P.S. Mňa skor zaskočila formulácia, že spoločník požičal peniaze konateľovi. Ja to chápem tak, že fyzickej osobe - konateľovi a nie spoločnosti. Potom to nemá čo hľadať v účtovníctve.
SMartina
04.01.08,21:55
Dík. Asi som to zle napísala. Na zmluve je: Dĺžnik: meno firmy zastúpena: meno konateľa.
martinius
07.01.08,09:01
Ja by som účtovala úrok 562/221, aj v prípade dlhod.bank.úverov neúčtuješ úroky voči 4xx, ale buď voči banke alebo voči čas.rozlíšeniu.
kalkulka
13.01.08,10:31
Prosím vás nemá niekto zmluvu o pôžičke? S.r.o. požičala spoločníkovi.
Zoltán Kovács
13.01.08,10:36
Prikladám
kalkulka
13.01.08,10:40
Vrelé dík Smith, ešte že si tu a super rýchly.
Zoltán Kovács
13.01.08,10:43
Ja mám tú pôžička vzor podpísanú s vlastnou spoločnosťou. :D
mikumi
19.03.08,13:15
Pekný deň prajem, chcem sa spýtať kam by ste zaúčtovali 100.000,- Sk ako Zmluvu o pôžičke uzavretú podľa § 657 a násl.Obč.zákonníka medzi spoločnosťou A a spoločnosťou B. Spoločnosť B pracuje pre spoloč.A, ale na projekte, ktorý bude zastrešovať spoloč.C a tá z grantu vyplatí 100.000,-Sk spoloč.A.
Pôvodne som to chcela dať 355/221 , ale asi by to malo isť na 314/221.
Prosím poradte mi.M*
Zoltán Kovács
19.03.08,13:47
Pekný deň prajem, chcem sa spýtať kam by ste zaúčtovali 100.000,- Sk ako Zmluvu o pôžičke uzavretú podľa § 657 a násl.Obč.zákonníka medzi spoločnosťou A a spoločnosťou B. Spoločnosť B pracuje pre spoloč.A, ale na projekte, ktorý bude zastrešovať spoloč.C a tá z grantu vyplatí 100.000,-Sk spoloč.A.
Pôvodne som to chcela dať 355/221 , ale asi by to malo isť na 314/221.
Prosím poradte mi.M*


Je to trošku popletené.

1. Obchodné spoločnosti nemôžu uzatvárať zmluvu o pôžičke podla Občianského zákonníka, ale Obchodného zákonníka.
2. Ani účet 355 - Ostatné pohľadávky voči spoločníkom, ani 314 - Poskytnuté preddavky nie je správne.

Na správne účtovanie by sme potrebovali vedieť či ide o krátkodobú alebo dlhodobú pôžičku.

Pri dlhodobej pôžičke by sa mal požiť účet 479 - Ostatné dlhodobé záväzky.
A pri krátkodobých 379 - Iné záväzky.
mikumi
19.03.08,14:11
Ďakujem za rýchlu odpoveď - máš pravdu chyba-nie občianského ale mala byť podľa obchod.zákonníka. Musím pana majiteľa na to upozorniť.
Zmluva bola podpísaná 17.12.2007 a dlžník sa zaviazal ju zaplatiť najneskôr do 31.1.2008.
Ale jeden mieni a druhý mení-nezaplatil a na základe toho pán majiteľ hladal spôsob, ako sa dostať k svojim peniazom a vymysleli spôsob cez spoloč.C, ktorá to uhradí za pôvodného dlžníka.
Zuziana
27.11.08,13:15
Nemáte niekto poruke vzor zmluvy o požičke podľa obchodného zákonníka, prosím. V obchodnom zákonníku nie je taká zmluva definovaná, ale čím sa riadiť ak požičiava peniaze sro inej sro?
Ešte sa neviem dopártať k informácii, či pri takejto pôžičke musí dohodnutý úrok. Nemáte s týmto skúsenosť?
IvetaH
27.11.08,17:23
Zuzka mám niečo, možno by ti pomohlo, ale neviem to poslať.
imino
27.11.08,17:53
Uz ked tu je tato tema, tak ju vyuzijem. ;)

Kamarat mi chce pozicat svoje auto (on teraz pouziva sluzobne). Mozem si pocas toho zapozicania uplatnovat naklady spojene s jeho prevadzkou? Mam s nim uzavriet Zmluvu o bezodplatnom zapozicani?

Vdaka a pekny vecer.
IvetaH
27.11.08,18:10
Ja som sro, mám zmluvu o výpožičke, že bezplatne a všetky vymenované náklady v zmluve na prevádzku dávam do účtovníctva. Prenájom mám od fyzickej osoby.
imino
30.11.08,10:47
Ja som sro, mám zmluvu o výpožičke, že bezplatne a všetky vymenované náklady v zmluve na prevádzku dávam do účtovníctva. Prenájom mám od fyzickej osoby.

Ivetka, a bola by si ochotna mi ju dat na nahliadnutie, aby som tu zmluvu dobre napisal? Zamozrejme bez osobnych a firemnych udajov... ;););):):):):):):)

Dakjuem.
Janurka
30.11.08,11:30
Ja len podotknem, že pri požičanom, alebo prenajatom aute nie je možnosť uplatniť paušálnu náhradu 5,50 Sk za km. /zák. o dani z príj. § 19 ods. 2 písm. e/.
imino
30.11.08,23:05
Ja len podotknem, že pri požičanom, alebo prenajatom aute nie je možnosť uplatniť paušálnu náhradu 5,50 Sk za km. /zák. o dani z príj. § 19 ods. 2 písm. e/.
Ale aspon bezne naklady, ako PHM, servis, nahradne diely - co ja viem, ziarovky, lekarnicka, olej, prezutie pneumatik a tieto prkotiny.... Proste vsetko ostatne, co patri do auta, alebo s nim preukazatelne suvisi, to si JA mozem dat do nakladov, aj ked nie som majitelom auta... (radsej sa aj 10x opytam... ;) )

Prosiiim, vzor tej zmluvy. ;) Vdaka.
cactus
01.12.08,07:22
Ale aspon bezne naklady, ako PHM, servis, nahradne diely - co ja viem, ziarovky, lekarnicka, olej, prezutie pneumatik a tieto prkotiny.... Proste vsetko ostatne, co patri do auta, alebo s nim preukazatelne suvisi, to si JA mozem dat do nakladov, aj ked nie som majitelom auta... (radsej sa aj 10x opytam... ;) )

Prosiiim, vzor tej zmluvy. ;) Vdaka.

Imino, tie zmluvy sú prilepené v dokumentoch, ak by ti nepomohla žiadna z týchto, čo tu prilepím tak sa skús sám popozerať v rôznom
imino
03.12.08,23:27
Imino, tie zmluvy sú prilepené v dokumentoch, ak by ti nepomohla žiadna z týchto, čo tu prilepím tak sa skús sám popozerať v rôznom
Gabika, ta o prenajme dopravneho prostriedku vyzera na moju potrebu idealne. ;);););););););) :):):):):):):):):):):)

Vdakaaaaaa!! :):):):)
Sarlotka
28.10.11,19:52
môžem si ešte raz overiť účtovanie v dôsledku nedostatku finančných prostriedkov spoločnosti:

1.krátkodobá finančná výpomoc spoločníka spoločnosti účet 365 (splatnosť do 1 roka)
2. dlhodobá finančná výpomoc spoločníka spoločnosti účet 479 ?? (splatnosť nad 1 rok)

ďakujem.
Adiks
29.10.11,19:41
Áno, účtuješ na týchto účtoch.