jabko
04.01.08,21:59
ahojte, mám problém a budem vďačná za radu: 20.12.07 vyhorela prevádzka, predajňa, zásoby poškodené všetky a sú nepoužiteľné ( skladová hodnota cca 500 tis Sk) - to je potvrdené aj poisťovňou po obhliadke, požiarnici charakterizovali požiar ako úmyselne založený, bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, vyšetrovanie nie je uzavreté. Čo mám spraviť - kam mám preúčtovať poškodené zásoby?, mám vrátiť DPH z týchto zásob, ak áno, tak kedy? - po ukončení vyšetrovania, alebo teraz, keď budem najbližšie podávať DPH? Ďakujem za pomoc. :confused:
KEJKA
04.01.08,21:03
škoda nie je dodanie tovaru ani služby. DPH sa neodvádza.
všetko čo máš v majetku a bolo nenapraviteľne poškodené zaúčtuješ 549 / napr. 132
rovnako zost.cenu odpisovaného majetku.
A podľa poistných podmienok zaúčtuješ náhradu škody v očakávanej výške 378/648.
Zoltán Kovács
04.01.08,21:03
Pridávam ti link, stanovisko daňového riaditeľstva ohľadne dph pri poškodenom tovare:

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=527
Zoltán Kovács
04.01.08,21:04
škoda nie je dodanie tovaru ani služby. DPH sa neodvádza.
všetko čo máš v majetku a bolo nenapraviteľne poškodené zaúčtuješ 549 / napr. 132
rovnako zost.cenu odpisovaného majetku.
A podľa poistných podmienok zaúčtuješ náhradu škody v očakávanej výške 378/648.

A čo keď je to JÚ?
jabko
04.01.08,21:23
Ďakujem veľmi pekne za poradenie drahí poraďáci, tú škodu som vnímala dobre, ale miatlo ma v tej situácii stanovisko o úmyselnom požiari a nevedela som, či to nezohráva nejakú úlohu v danej situácii. Dík za link - založila som si to stanovisko.
jabko
04.01.08,21:42
A čo keď je to JÚ?


N ovplyvňujúci základ dane a úhradu od poisťovne do výnosov po jej prijatí, ale uviedla by som ju do pohľadávok predch. roku.