Hena65
04.01.08,23:05
Dobrý večer všetkým, prosím poradte mi....
som SZČO(nie som platcom DPH),v r.2007 som dosiahla vyšší príjem než som predpokladala a chcela som ho znížiť kúpou auta z autobazáru v hodnote cca 300000,-Sk(s DPH)na faktúru v hotovosti. S tým, že si to celé uplatním ako výdavok v účtovníctve. Bolo mi však povedané, že podľa zákona môžem len 1/4 z kúpnej sumy auta, aj ked je zaplatené v plnej sume ( dúfam, že som to pochopila a podala správne)...ja som nič také v Zákone o DzP -daňové výdavky nenašla. Auto by som v budúcnosti chcela využívať v podnikaní. Neviem ako mám postupovať,alebo kde to nájdem popísané, pokiaľ sa dá...poradťe.Ďakujem.:)
KEJKA
04.01.08,22:08
Odpisy dlhodobého majetku nad 30000 Sk, ZDP.
Hena65
04.01.08,22:12
Odpisy, ale ved tie sa dávajú ako výdavok zvlášť...myslím tak, dám si výdavok ..kúpa auta ...300000 a k tomu za rok 2007 odpis 1/4 ( je to učtovný, alebo daňový)........, alebo si uplatním z kúpeného auta ako výdavok iba odpis.....neviem, nepochopila som
Zoltán Kovács
04.01.08,22:13
Daňovým výdavkom nie sú: pozri §21 ods. 1 písm a) ZoDP

Hmotný majetkom sú: pozri §22 ods. 2 písm a) ZoDP

Vstupná cena: §25 ods.1 písm a) ZoDP
§25 ods. 5 ZoDP

Odpisy: §26 až 28 ZoDP

Doplnenie
Zoltán Kovács
04.01.08,22:15
Odpisy, ale ved tie sa dávajú ako výdavok zvlášť...myslím tak, dám si výdavok ..kúpa auta ...300000 a k tomu za rok 2007 odpis 1/4 ( je to učtovný, alebo daňový)........, alebo si uplatním z kúpeného auta ako výdavok iba odpis.....neviem, nepochopila som

Z tých 300 tisíc v r.2007 si uplatníš iba 1/4 ako výdavok - to sú tie odpisy. Keby si uplatnila aj tích 300 tisíc, aj 1/4 ceny ako odpis, tak to by si mala 2x v nákladoch predsa.
Zoltán Kovács
04.01.08,22:15
Pridám ešte zaujímavé čítanie:

http://www.porada.sk/blog.php?b=48
Andyke
04.01.08,22:18
§22 Zák. o dani z príjmov
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 aje používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,

- - -
T.j. keď kupuje daňovník dlhodobý hmotný majetok, nemôže to dať priamo do nákladov. Do nákladov dostaneme formou odpisov ( pri osobnom mot. vozidle je 4 rokY )
Doporučujem ešte preštudovať § 22 až 28 zák o dani z príjmov.
Hena65
04.01.08,22:24
Ak to nechcem odpisovať 4r., ani tak si to nemôžem uplatniť ako jednorazový výdavok?
Hena65
04.01.08,22:25
Ďakujem, všetkým za odpovede.
Zoltán Kovács
04.01.08,22:26
Ak to nechcem odpisovať 4r., ani tak si to nemôžem uplatniť ako jednorazový výdavok?

Tu sa nemôžeš rozhodovať, je to v zákone, že musíš odpisovať, ak to chceš dostať do nákladov.
Danila
04.01.08,23:50
Dobrý večer všetkým, prosím poradte mi....
som SZČO(nie som platcom DPH),v r.2007 som dosiahla vyšší príjem než som predpokladala a chcela som ho znížiť kúpou auta z autobazáru v hodnote cca 300000,-Sk(s DPH)na faktúru v hotovosti. S tým, že si to celé uplatním ako výdavok v účtovníctve. Bolo mi však povedané, že podľa zákona môžem len 1/4 z kúpnej sumy auta, aj ked je zaplatené v plnej sume ( dúfam, že som to pochopila a podala správne)...ja som nič také v Zákone o DzP -daňové výdavky nenašla. Auto by som v budúcnosti chcela využívať v podnikaní. Neviem ako mám postupovať,alebo kde to nájdem popísané, pokiaľ sa dá...poradťe.Ďakujem.:)5x som klikla na Tvoj profil. 5x som pozrela Tvoje zadanie. A 10x som pozrela na Tvoje príjmy zo živnosti. Tak ja som asi úplny magor.:)
evina
05.01.08,00:01
§ 19 zákona o DzP

3/ Daňovými výdavkami sú aj
a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),


§ 22 Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
1/ Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný 1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

2/ Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,

P.s. Predpokladám ako Danila, že živnostník síce si, ale nie v účtovnej oblasti ako si píšeš v nicku......
KEJKA
05.01.08,08:10
Odpisy, ale ved tie sa dávajú ako výdavok zvlášť...myslím tak, dám si výdavok ..kúpa auta ...300000 a k tomu za rok 2007 odpis 1/4 ( je to učtovný, alebo daňový)........, alebo si uplatním z kúpeného auta ako výdavok iba odpis.....neviem, nepochopila som

ešte ak čítam správne tvoje myšlienky.............
samozrejme že je to výdavok, a naozaj zvlášť, je to úbytok peňazí, ktoré dáš ako neovplyvňujúce základ dane. Pre daňové účely postupuješ podľa predchádzajúcich rád.

mimotemy ty naozaj robíš účtovníctvo?.
veronikasad
05.01.08,09:57
Ak to nechcem odpisovať 4r., ani tak si to nemôžem uplatniť ako jednorazový výdavok?
Ak nechceš auto odpisovať, nezaraďuj ho do majetku, ale uplatňuj si náhradu za používanie motorového vozidla 6,20 sk/km + prepočítanú spotrebu PHM podľa TP. Ak veľa cestuješ, možno to bude viac ako 1/4 obst.ceny auta ročne. Evidenciu jázd vedieš len na odjazdené km súvisiace s podnikaním a nemusíš krátiť nákladym ak budeš auto využívať aj na súkromné účely.
Aj v tom prípade však do 30 dní od začiatku využívania auta musíš podať na DU daňové priznanie k dani z motorových vozidiel.

-------
Veronika
KEJKA
05.01.08,10:02
Ak nechceš auto odpisovať, nezaraďuj ho do majetku, ale uplatňuj si náhradu za používanie motorového vozidla 6,20 sk/km + prepočítanú spotrebu PHM podľa TP. Ak veľa cestuješ, možno to bude viac ako 1/4 obst.ceny auta ročne. Evidenciu jázd vedieš len na odjazdené km súvisiace s podnikaním a nemusíš krátiť nákladym ak budeš auto využívať aj na súkromné účely.
Aj v tom prípade však do 30 dní od začiatku využívania auta musíš podať na DU daňové priznanie k dani z motorových vozidiel.

-------
Veronika

zadavateľovi však išlo o to dať do daňových výdavkov celú OC auta naraz...... tak s týmto som sa už dávno nestretla.
Anja111
05.01.08,10:03
Oznamovacia povinnosť:
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka podľa § 85 ods.2 písm.a/ novely zákona.)
andrea
06.01.08,07:02
Chcela by som poprosiť niekoho o radu: auto kúpené v septembri 2007, zaevidované v majetku, používa sa na podnikanie.....je možné, aby som odpisy za rok 2007 použila až v uzavierke roku 2OO8? Ak áno pomôte mi ak nie aj tak ďakujem.........
Anja111
06.01.08,07:12
Chcela by som poprosiť niekoho o radu: auto kúpené v septembri 2007, zaevidované v majetku, používa sa na podnikanie.....je možné, aby som odpisy za rok 2007 použila až v uzavierke roku 2OO8? Ak áno pomôte mi ak nie aj tak ďakujem.........
V zmysle § 22 ods. 9 Zákona o dani z príjmov, uplatňovanie daňových odpisov môže daňovník prerušiť (na jedno alebo viac zdaňovacích období) a potom pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo odpisovanie prerušené. To znamená, že ak za rok 2007 daňový odpis DHM neuplatníš z dôvodu prerušenia, v r. 2008 môžeš pokračovať v odpisovaní a dobu odpisovania máš predĺženú o dobu prerušenia odpisov.
andrea
06.01.08,13:37
Anja111 ,ale mne sa jedna iba o to jedno auto tak sa zrejme nedá, že ostatné odpisy si uplatnim a toto jedno auto až v roku 2OO8?
Johanka
06.01.08,13:42
... asi nechápeš čo Anja napísala. Presne odpovedala na Tvoju otázku. Daňové odpisy je možné prerušiť na jedno alebo viac zdaňovacích období ;).
sway
06.01.08,13:45
Anja111 ,ale mne sa jedna iba o to jedno auto tak sa zrejme nedá, že ostatné odpisy si uplatnim a toto jedno auto až v roku 2OO8?

Ja myslím, že sa to dá, veď prerušenie odpisovania zadávaš na karte HIM a na ostatných ponecháš odpisy a budeš riadne pokračovať a na tom jednom HIM - automobile zadáš tento rok neodpisovať a začneš až v roku 2008.
Prerušenie odpisovania nemusí byť na všetkých kartách HIM.
Alebo sa mýlim???:confused:
sway
06.01.08,13:46
... asi nechápeš čo Anja napísala. Presne odpovedala na Tvoju otázku. Daňové odpisy je možné prerušiť na jedno alebo viac zdaňovacích období ;).

tu ide asi o to, že si myslí, že musí prerušiť celé odpisy - za všetok HIM....
Anja111
06.01.08,13:54
Anja111 ,ale mne sa jedna iba o to jedno auto tak sa zrejme nedá, že ostatné odpisy si uplatnim a toto jedno auto až v roku 2OO8?


Ja myslím, že sa to dá, veď prerušenie odpisovania zadávaš na karte HIM a na ostatných ponecháš odpisy a budeš riadne pokračovať a na tom jednom HIM - automobile zadáš tento rok neodpisovať a začneš až v roku 2008.
Prerušenie odpisovania nemusí byť na všetkých kartách HIM.
Alebo sa mýlim???:confused:

Áno, odpisy možno prerušiť aj na jeden druh DHM a u ostatného DHM pokračovať v odpisovaní.
KEJKA
06.01.08,13:57
Ja myslím, že sa to dá, veď prerušenie odpisovania zadávaš na karte HIM a na ostatných ponecháš odpisy a budeš riadne pokračovať a na tom jednom HIM - automobile zadáš tento rok neodpisovať a začneš až v roku 2008.
Prerušenie odpisovania nemusí byť na všetkých kartách HIM.
Alebo sa mýlim???:confused:
nie nemýliš sa.
Prerušenie je možné aj na viac období aj na jednotlivé DM.
Na niektoré áno a na niektoré nie.
Týka sa však iba daňových odpisov.
andrea
06.01.08,18:18
Veľmi pekne ďakujem všetkým.