Bmiro
04.01.08,23:16
Prosím Vás o poradenie.
Dňa 29.12.2007 som zakúpil do firmy stoličku k počítaču. V predajni som platil platobnou - bankovou kartou. Pokladničný blok aj s potvrdenkou mi bol vystavený s dátumom 29.12.2007. Platba na výpise z BÚ sa mi objavila až 2.1.2008. Môžem si tento nákup zaúčtovať ako NOZD v roku 2007? Ako by to malo byť správne zaúčtované?
Ďakujem
Danila
04.01.08,22:19
Prosím Vás o poradenie.
Dňa 29.12.2007 som zakúpil do firmy stoličku k počítaču. V predajni som platil platobnou - bankovou kartou. Pokladničný blok aj s potvrdenkou mi bol vystavený s dátumom 29.12.2007. Platba na výpise z BÚ sa mi objavila až 2.1.2008. Môžem si tento nákup zaúčtovať ako NOZD v roku 2007? Ako by to malo byť správne zaúčtované?
ĎakujemA použi aj ďalšie vyhľadávanie.

http://www.porada.sk/t66804-ju-platba-kartou.html
Bmiro
05.01.08,08:05
O.K. len má mýli ten prechod rokov a je to tam málo zrozumiteľné.
tetrisss
05.01.08,14:23
Ale aj na vypise z uctu musi byt uskutocnena platba minuly rok, s datumom vystavenia vypisu to nesuvisi
mandula
05.01.08,15:07
Ja poznám dve možnosti:

1. Platbu z 29.12. zaeviduješ ako záväzok, ak si platiteľom DPH, uplatníš si odpočet na vstupe, a až na základe výpisu 2.1.2008 dáš VOZD a úhradu záväzku z účtu.

2. Pri platbe platobnou kartou v peňažnom denníku 29.12. účtuješ priebežnú položku
na strane výdavku v sume uhradenej platby a ďalej VOZD v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e) Postupov účtovania JÚ. Na základe výpisu z banky 2.1.2008 potom účtuješ výdavok z účtu v banke a priebežnú položku na strane príjmu.

Tá druhá možnosť je podľa postupov účtovania JÚ - platnosť od 1.1.2008, ale ak účtuješ v softe, neviem či ti povolí takýto zápis - mne nie.
Pri 1. spôsobe ti to pôjde do VOZD až v tomto roku, pri 2. spôsobe už v roku 2007.
omorfoula
07.01.08,19:24
Mozem mat doplnujucu otazku? Mam tiez troska chaos v datumoch. Uctujem "papierovo" teda nie v ziadnom programe len mam v excelli vytvorene tabulky, lebo toho nemam vela.... a dost casto sa stretavam s tym, ze nieco kupim plat.kartou napriklad 23/2 ale na vypise z bank.uctu to mam az 26/2. Ktory datum beriem do penazneho dennika? Je nutne hrat sa s priebeznymi polozkami? dakujem za odpoved.
Lydka R
07.01.08,19:26
Mozem mat doplnujucu otazku? Mam tiez troska chaos v datumoch. Uctujem "papierovo" teda nie v ziadnom programe len mam v excelli vytvorene tabulky, lebo toho nemam vela.... a dost casto sa stretavam s tym, ze nieco kupim plat.kartou napriklad 23/2 ale na vypise z bank.uctu to mam az 26/2. Ktory datum beriem do penazneho dennika? Je nutne hrat sa s priebeznymi polozkami? dakujem za odpoved.

Skús tu:
http://www.porada.sk/search.php?searchid=4576796
Andrej_TT
08.01.08,00:19
Podľa môjho názoru by si to mala všetko zaúčtovať postupne za sebou s dátumom vyhotovenia výpisu. Keďže toho nemáš veľa usudzujem, že ti výpisy chodia tak raz mesačne, možno raz za štvrťrok. Niekde v zákone o účtovníctve je napísané, že sa účtuje podľa dokladu. Ak ti výpisy chodia napr. raz mesačne z toho vyplýva, že nemôžeš zaúčtovať, príjem na bankový účet napr. s dátumom 23.2. keď výpis ti vyhotovili až k 28.2. Nemáš ho vlastne na základe akého dokladu zaúčtovať 23.2. lebo si v tej dobe ešte ten doklad v ruke nemala. V niektorých firmách chodia výpisy denne a tam by to zaúčtovali s dátumom zúčtovania, ktorý by bol pochopiteľne totožný s dátumom vyhotovenia niektorého výpisu.
omorfoula
08.01.08,08:34
Lydka bohuzial ten link mi neide :-(( ale aj tak dakujem za ochotu po moct
bsbs
09.01.08,16:38
Ja poznám dve možnosti:

1. Platbu z 29.12. zaeviduješ ako záväzok, ak si platiteľom DPH, uplatníš si odpočet na vstupe, a až na základe výpisu 2.1.2008 dáš VOZD a úhradu záväzku z účtu.

2. Pri platbe platobnou kartou v peňažnom denníku 29.12. účtuješ priebežnú položku
na strane výdavku v sume uhradenej platby a ďalej VOZD v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e) Postupov účtovania JÚ. Na základe výpisu z banky 2.1.2008 potom účtuješ výdavok z účtu v banke a priebežnú položku na strane príjmu.

Tá druhá možnosť je podľa postupov účtovania JÚ - platnosť od 1.1.2008, ale ak účtuješ v softe, neviem či ti povolí takýto zápis - mne nie.
Pri 1. spôsobe ti to pôjde do VOZD až v tomto roku, pri 2. spôsobe už v roku 2007.

Pises, ze v sposobe c.2 zauctujes v penaznom denniku 29.12. priebeznu polozku na strane vydavku. Myslela si tym interny doklad? Kedze cez pokladnu to neslo a v banke to odpisu az 2.1.2008.
Skusal som len tak zauctovat (uctujem v POHODE) cez ID, ale mne to zapisalo len priebeznu polozku. Ak by som chcel docielit vydaj este v roku 2007, musim urobit este jeden zapis - vydavok.
nika224
17.01.08,06:51
...Tá druhá možnosť je podľa postupov účtovania JÚ - platnosť od 1.1.2008, ale ak účtuješ v softe, neviem či ti povolí takýto zápis - mne nie.
Pri 1. spôsobe ti to pôjde do VOZD až v tomto roku, pri 2. spôsobe už v roku 2007.

A ktorá z tých možností je teda správna? Kedy to mám byť výdavok ovplyvňujúci daň podľa postupov, ktoré platili do 31.12.2007? Lebo za r.2007 potrebujem vedieť, čo urobiť so základom dane.:eek: Ono je to zanedbateľné pri bločku za pár korún, horšie to je, ak niekto nakúpi za viac peňazí koncom roka, aby tým ovplynil daň a nakoniec vďaka banke zistí, že tým vlastne neovplyvnil nič a pôjde to aj tak až do nasledujúceho roka.
Zuzka
17.01.08,07:05
Ja v takýchto prípadoch účtujem nasledovne:
Na základ bločku z terminálu príjmem do pokladne celú sumu. Potom zaúčtujem blok z ERP do VOZD s dátumom napr. 29.12.2007. Ak Ti príde bank. výpis v r. 2008, tak zaúčtuješ úbytok na BU cez priebežné položky.
Na konci r. 2007 budeš mať zostatoik na priebžných položkách vo výkaze.
dancika
17.01.08,11:49
Podľa môjho názoru by si to mala všetko zaúčtovať postupne za sebou s dátumom vyhotovenia výpisu. Keďže toho nemáš veľa usudzujem, že ti výpisy chodia tak raz mesačne, možno raz za štvrťrok. Niekde v zákone o účtovníctve je napísané, že sa účtuje podľa dokladu. Ak ti výpisy chodia napr. raz mesačne z toho vyplýva, že nemôžeš zaúčtovať, príjem na bankový účet napr. s dátumom 23.2. keď výpis ti vyhotovili až k 28.2. Nemáš ho vlastne na základe akého dokladu zaúčtovať 23.2. lebo si v tej dobe ešte ten doklad v ruke nemala. V niektorých firmách chodia výpisy denne a tam by to zaúčtovali s dátumom zúčtovania, ktorý by bol pochopiteľne totožný s dátumom vyhotovenia niektorého výpisu.

Na toto by som sa chcela spytat, ak mi chodia vypisy raz mesacne, mozem vsetky pohyby zauctovat az s datumom vypisu?! Tomu celkom nerozumiem, a ked mam zatial priebezne vypisy z internetbankingu???
Zoltán Kovács
17.01.08,12:23
Podľa tohoto systému by si bola vždy s platbami v oneskorení napr. pri platbách do SP, ZP a podobne. A čo potom "igelitkári, ktorí prídu s dokladmi za rok 2007 v marci 2008, máme im účtovať rok 2008? Na výpise máš predsa dátum, kedy bol účtovný prípad uskutočnený a ten dátum účtuješ.

Môže mať jeden a ten istý doklad (výpis z banky) v účtovníctve viac dátumov? Napr. na každý prac.deň jeden pohyb, potom mesačný výpis bude mať 20 dátumov?
dancika
17.01.08,12:30
Uprimne povedane, nie som si ista, ci chapem, treba vysvetlit polopatisticky :) Mam to teda chapat tak, ze vsetky pohyby v PD zauctovat az s vypisom v ruke s datumom vypisu??
sta
17.01.08,14:09
[QUOTE=dancika;614881]Uprimne povedane, nie som si ista, ci chapem, treba vysvetlit polopatisticky :) Mam to teda chapat tak, ze vsetky pohyby v PD zauctovat az s vypisom v ruke s datumom vypisu??[/QUOTE


Na bankovom výpise máš x položiek a každá má svoj dátum.
Pri účtovaní "nahadzuješ" položku po položke a s takým dátum, aký je pri nej uvedený. ;)
Ak Ti príde mesačný výpis napr. za december, nemôžeš ho celý zaúčtovať s dátum 31.12.:cool:
dancika
17.01.08,14:40
Dakujem, tak som si to aj myslela, ale ked sa tu objavil nazor andreja_tt, tak ma to zneistilo. A zo smithovej odpovede nechapem, zatial som len zaciatocnik :rolleyes::D