ivetkavrb
05.01.08,09:35
Dobrý deň.Zaujímam sa o vyradenie tovaru v prípade poškodenia a nezistenia vinníka alebo v prípade tovaru, ktorý nemôžeme predať lebo nemá oň nikto záujem. V prírade škody môžem dať tento tovar celý do nákladov, keď budem mať škodovú komisiu a vinník sa nezistil. Alebo to bude pripočitateľná položka?
V prípade nepredajného tovaru - môžem tento tovar predať za 1,-- Sk a do nákl. dať celú nákupnú cenu? Čo k tomu potrebujem? Nejaký zápis alebo čo? Prosím poraďte. Ďakujem.
KEJKA
05.01.08,09:08
závisí o aký tovar ide.
ale podľa otázky skúsim odpovedať:
škody sa uznávajú len do výšky prijatej náhrady.
Ale aj poškodený tovar môžeš predať, ak dáš primeranú zľavu, vtedy ide celá skladova cena do nákladov.
nepredajný tovar = škoda
nepredajný tovar nie je nepredaný ak ho predáš za 1,-Sk. To je predajný tovar s výraznou zľavou a skladová cena sa uzná do nákladov.
============
Pozor však na precenenie tovaru k 31.12. ak ho preceníš pod obst.cenu TRVALO s tým, že predaj bude až v nasl. roku, tak TOTO je ŠKODA a daňovo sa neuznáva.
jess
15.09.08,12:27
Chcela by som sa opýtať, čo s pokazeným pivom v predajni, platca dph a JU.

Čítala som tu na porade, že by to malo byť brané ako škoda a že by sa to teda malo vyhodiť z nákladov. S dph sa nerobí nič. Vŕta mi v hlave, či sa takýto nepredaný tovar - pokazený (po záruke) môže dať v určitom % do nákladov.
jess
17.09.08,08:00
posúvam ..
KEJKA
26.10.08,22:53
Chcela by som sa opýtať, čo s pokazeným pivom v predajni, platca dph a JU.

Čítala som tu na porade, že by to malo byť brané ako škoda a že by sa to teda malo vyhodiť z nákladov. S dph sa nerobí nič. Vŕta mi v hlave, či sa takýto nepredaný tovar - pokazený (po záruke) môže dať v určitom % do nákladov.
áno - v určitom % do nákladov napr. ako stratné určite môžeš.
Treba mať smernicum vysledované množstvo načapovaného piva pri deklarovanom objeme nakúpeného množstva.
Pivné trubky sa čistia ..... z toho vznikajú straty
pri narážaní piva tiež sú nejaké straty, prvé pivo s HNED NEPREDáVA, žE?
.......ATĎ.
chudaska
02.02.09,05:25
takže,ked mam preexpirovany tovar,ktory sa neda pouzit ani predat, chcem to dat prec zo skladu,cele naklady v obstaravacej cene dam na ucet 549? Manka a skody a v dan. priznani to vyhodim z danovych nakladov? DPH nijako neupravujem? Vdaka za odpoéved, chcem sa toho tovaru zbavit k 31.12.2008!
chudaska
03.02.09,06:00
takže,ked mam preexpirovany tovar,ktory sa neda pouzit ani predat, chcem to dat prec zo skladu,cele naklady v obstaravacej cene dam na ucet 549? Manka a skody a v dan. priznani to vyhodim z danovych nakladov? DPH nijako neupravujem? Vdaka za odpoéved, chcem sa toho tovaru zbavit k 31.12.2008!

prosim poradte!
chudaska
12.02.09,07:37
takže,ked mam preexpirovany tovar,ktory sa neda pouzit ani predat, chcem to dat prec zo skladu,cele naklady v obstaravacej cene dam na ucet 549? Manka a skody a v dan. priznani to vyhodim z danovych nakladov? DPH nijako neupravujem? Vdaka za odpoéved, chcem sa toho tovaru zbavit k 31.12.2008!

Nikto nemate taketo skusenosti! Poradte niekto,prosím!
andreaS
26.03.09,15:37
szco predava auta a ostalo mu na sklade jedine auto, kt. mu vsak naburali... auto dal opravit, z poistovne mu preplatili menej ako je hodnota faktury.

Moja otazka znie, ci tieto skutocnosti musim evidovat v uctovnictve (JU) alebo nemusim.

A ak to musim evidovat tak to dam takto?
- predpis skody v celej sume do zavazkov a uhradu do prevadzkovej rezie
- uhradu od poistovne ako iny zdanitelny prijem
- rozdiel uzavierkovym dokladom odpocitam z prevadzkovej rezie
je to takto spravne?