sisley
05.01.08,09:46
Ahojte poradaci,

som SZCO, vediem jednoduche uctovnictvo, neplatca DPH.

Vystavujem faktury v SKK, to je samozrejme. Ale moja otazka je, ci mozem vystavit aj faktury v CZK ak je odberatel z CR a mam aj ucet v ceskej banke?

Samozrejme do uctovnictva by som to zauctovasl v SKK podla kurzu NBS.

Alebo sa to takto neda riesit a vsetky faktury ktore vystavujem musia byt v SKK?

Dakujem!
mandula
05.01.08,17:26
Ano, faktúry môžeš vystavovať aj v CZK.
Treba pamätať aj na správnu evidenciu, viď zákon o účtovníctve:
§ 4, ods. 7 Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách slovenskej meny. V prípade základného imania, pohľadávok a záväzkov, podielov, cenných papierov, derivátov, cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v slovenskej mene aj v cudzej mene.
sisley
05.01.08,20:40
To som rad, ze mozem :)

Cize budem viest aj penazny dennik v CZK, chapem spravne?

Vdaka mockrat!
Zoltán Kovács
05.01.08,20:43
To som rad, ze mozem :)

Cize budem viest aj penazny dennik v CZK, chapem spravne?

Vdaka mockrat!

Peňažný denník budeš viesť iba v SKK, tú istú ktorú si viedol doteraz. Tá citácia je o tom, že ako správne prepočítavať pohľadávky a príjem v cudzej mene.
DanielaSL
05.01.08,20:46
To som rad, ze mozem :)

Cize budem viest aj penazny dennik v CZK, chapem spravne?

Vdaka mockrat!
No zrejme to nechápeš správne..prečítaj si ešte raz prvú vetu citácie zákona.
sisley
05.01.08,21:58
Oki, uspesne ste ma domotali.

Moze mi to teda niekto vysvetlit tak, aby som to pochopil?

Zo zakona to chapem tak, ze uctovat v SKK aj v cudzej mene = viest penazny dennik, knihu pohladavok aj knihu zavazkov v SKK aj CM.

Ale asi to nechapem spravne.

To co pisal Smith - "Tá citácia je o tom, že ako správne prepčítavať pohľadávky a príjem v cudzej mene." - malo tam asi byt "prepočítavať" - tym si ma este viac zamotal, ako prepocitavat? Prepocitavam kurzom NBS k nejakemu konkretnemu dnu? Vystavenia faktury, splatenia faktury?

Dakujem za vysvetlenie.
bv_alexandra
06.01.08,06:38
Oki, uspesne ste ma domotali.

Moze mi to teda niekto vysvetlit tak, aby som to pochopil?

Zo zakona to chapem tak, ze uctovat v SKK aj v cudzej mene = viest penazny dennik, knihu pohladavok aj knihu zavazkov v SKK aj CM.

Ale asi to nechapem spravne.

To co pisal Smith - "Tá citácia je o tom, že ako správne prepčítavať pohľadávky a príjem v cudzej mene." - malo tam asi byt "prepočítavať" - tym si ma este viac zamotal, ako prepocitavat? Prepocitavam kurzom NBS k nejakemu konkretnemu dnu? Vystavenia faktury, splatenia faktury?

Dakujem za vysvetlenie.
Dúfam že to nepopletiem:
Faktúry vystavuješ aj v CM/cudzia mena/ aj v SKK
- prepočítavaš kurzom NBS - ked vystavuješ a potom prepočítavaš kurzom platbu ktorá ti príde na účet. Kedže úroková sadzba nie je rovnaká každý deň vzniknú ti z toho kurzové rozdiely /kurz.zisk, strata/ktoré vyčísľuješ na konci účt. obdobie.
- ostatné výdavky príjmy napr pokladne - vedieš evidenciu hotovostnej pokladne v Skk aj evidenciu v Czk tzv. valutovú pokladňu.Každý jeden hotovostný výdavok alebo príjem, ktorý zrealizuješ v Czk tak musíš prepočítať kurzom NBS v daný deň ked sa účt. prípad uskutočnil. A do peňažného denníka ide suma v SKK Taktiež sa v tejto valutovej pokladni vyčísľuje kurzový rozdiel ku koncu roka.
Vedieš jednu knihu vydaných faktúr. len to odlíšiš číselným radom. A hlavne jeden peňažný denník, do ktorého už ide všetko len a len v SKK.
tu je ešte pár odkazov ktoré ti určite pomôžu v zorientovaní sa
http://www.porada.sk/t30878-valutova-pokladna.html
http://www.porada.sk/t54845-uhrada-v-cudzej-mene.html
http://www.porada.sk/t47690-valutova-pokladna-eur.html
http://www.porada.sk/t8532-este-raz-valutova-pokladna.html
http://www.porada.sk/t25892-vedenie-a-cislovanie-valutovych-pokladnic.html
sisley
06.01.08,12:12
Pomaly ale isto sa mi rozjasnieva :)

Este 4 doplnujuce otazky:

1. "Faktúry vystavuješ aj v CM/cudzia mena/ aj v SKK" - dufam, ze to nie je myslene naraz - teda ze ak je faktura v CZK, musi byt na nej aj suma uvedena v SKK. - Fakturu vystavim v CZK, ale zauctujem pohladavku v CZK a zaroven v SKK, a vsade inde to uctujem v SKK.

2. kurzove rozdiely? v JU sa tiez vycisluju kurzove rozdiely? myslel som, ze tie sa riesia iba v PU

3. ucet je vedeny v CR v CZK a teda aj zostatok na konci obdobia bude v CZK, prepocitam to tiez kurzom NBS, alebo si to radsej prevediem na SKK ucet tesne pred koncom obdobia a pouzijem kurz akym to bude preratane?

4. Faktury (a ostatne doklady) MUSIA alebo MOZU byt odlisene ciselnym radom? Budem ich mat iba par za rok, tak dovod, ze aby v tom nebol chaos mi nepride moc dolezity.
Zoltán Kovács
06.01.08,12:18
Pomaly ale isto sa mi rozjasnieva :)

Este 4 doplnujuce otazky:

1. "Faktúry vystavuješ aj v CM/cudzia mena/ aj v SKK" - dufam, ze to nie je myslene naraz - teda ze ak je faktura v CZK, musi byt na nej aj suma uvedena v SKK. - Fakturu vystavim v CZK, ale zauctujem pohladavku v CZK a zaroven v SKK, a vsade inde to uctujem v SKK. Suma nemusí byť uvedená aj v SKK

2. kurzove rozdiely? v JU sa tiez vycisluju kurzove rozdiely? myslel som, ze tie sa riesia iba v PU V JÚ o kurzových rozdieloch sa neúčtuje. Len k 31.12. sa prepočítavajú pohľadávky a záväzky, ktoré sú v cudzej mene, a tak sa uvádzajú do výkazu majetku a záväzkov.

3. ucet je vedeny v CR v CZK a teda aj zostatok na konci obdobia bude v CZK, prepocitam to tiez kurzom NBS, alebo si to radsej prevediem na SKK ucet tesne pred koncom obdobia a pouzijem kurz akym to bude preratane? Áno kurzom NBS k 31.12.

4. Faktury (a ostatne doklady) MUSIA alebo MOZU byt odlisene ciselnym radom? Pozri http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve.html Budem ich mat iba par za rok, tak dovod, ze aby v tom nebol chaos mi nepride moc dolezity.

.......................................
sisley
06.01.08,12:31
1., 2., 3. - Ďakujem SMITH!

4. - zo zakona chapem tak, ze mozem - ak viem aky v tom mam system, cize nemusim - ak je moj system taky, ze mi cisla idu zaradom tak ako su doklady vystavovane bez rozdielu ci ide o Fa v SKK alebo CZK.

Este raz vsetkym vdaka za odpovede!
bendo
16.01.08,18:43
No, prečítala som si toho o valutovej pokladnici a účtovaní zahraničných faktúr dosť, ale čím viacej čítam, tým menej viem ako postupovať. Lebo názory sa v rôznych témach rozchádzajú... Tak by som si to chcela nejako zhrnúť, ak by ste mi s tým mohli pomôcť...... prosím.

Prevzala som účtovníctvo u SZČO – neplatca DPH (JÚ), ktorý vystavuje aj faktúry v CZK, má aj valutovú pokladňu a 2 peňažné denníky :eek: – prvý v SKK a druhý v CZK. Knihu pohľadávok a záväzkov nemá žiadnu (len z koncoročných výkazov som vyčítala, že k 31.12. nemal žiadne zostatky pohľadávok a záväzkov)

1. Takže keď vystaví faktúru v CZK (100.000,-) je potrebné ju v deň vystavenia prepočítať na SKK alebo nie?
2. Pri úhrade faktúry do valutovej pokladne v CZK (100.000,-) – to musí byť prepočítané v deň úhrady v peň. denníku (samozrejme, že bude len jeden) na SKK?
(Predošlá účtovníčka o úhradách účtovala počas celého minulého roka len vo valutovej pokladni a k 31.12. prepočítala kurzom súčet POZD a súčet VOZD a preniesla do výkazov).
3. Zostatok vo valutovej pokladni k 31.12.2007 prepočítam kurzom NBS a vyčíslim kurzový rozdiel oproti stavu k 31.12.2006 a zaúčtujem ho cez ID do VOZD – prevádzková réžia alebo POZD – ostatný príjem.
4. Pri neuhradených pohľadávkach a záväzkoch v CZK postupujem s KR tak, že k 31.12.2007 ich prepočítam kurzom NBS a zaúčtujem ho cez ID do VOZD – prevádzková réžia alebo POZD – ostatný príjem?

Už neviem, kde je sever, tak by som veľmi ocenila, keby sa na to niekto pozrel. Snáď som to napísala ako-tak zrozumiteľne...:o
babenko1
16.01.08,19:00
No, prečítala som si toho o valutovej pokladnici a účtovaní zahraničných faktúr dosť, ale čím viacej čítam, tým menej viem ako postupovať. Lebo názory sa v rôznych témach rozchádzajú... Tak by som si to chcela nejako zhrnúť, ak by ste mi s tým mohli pomôcť...... prosím.

Prevzala som účtovníctvo u SZČO – neplatca DPH (JÚ), ktorý vystavuje aj faktúry v CZK, má aj valutovú pokladňu a 2 peňažné denníky :eek: – prvý v SKK a druhý v CZK. Knihu pohľadávok a záväzkov nemá žiadnu (len z koncoročných výkazov som vyčítala, že k 31.12. nemal žiadne zostatky pohľadávok a záväzkov)

1. Takže keď vystaví faktúru v CZK (100.000,-) je potrebné ju v deň vystavenia prepočítať na SKK alebo nie? áno
2. Pri úhrade faktúry do valutovej pokladne v CZK (100.000,-) – to musí byť prepočítané v deň úhrady v peň. denníku (samozrejme, že bude len jeden) na SKK? áno, kurzový rozdiel zapíšeš len v knihe pohľadávok
(Predošlá účtovníčka o úhradách účtovala počas celého minulého roka len vo valutovej pokladni a k 31.12. prepočítala kurzom súčet POZD a súčet VOZD a preniesla do výkazov).
3. Zostatok vo valutovej pokladni k 31.12.2007 prepočítam kurzom NBS a vyčíslim kurzový rozdiel oproti stavu k 31.12.2006 a zaúčtujem ho cez ID do VOZD – prevádzková réžia alebo POZD – ostatný príjem. prečo to chceš porovnávať so stavom k 31/12/06??? ved musíš porovnať stav k 31/12/07 čo máš v peňažnom denníku v skk a zostatok cudzej meny prepočítať kurzom k 31/12/07
4. Pri neuhradených pohľadávkach a záväzkoch v CZK postupujem s KR rovnako?

Už neviem, kde je sever, tak by som veľmi ocenila, keby sa na to niekto pozrel. Snáď som to napísala ako-tak zrozumiteľne...:o
odpovede sú farebne
m.hladka
16.01.08,19:11
Predpokladám, že keď účtuješ faktúry v CZ, tak máš zahraničný obchodný styk a preto sa musíš prihlásiť ako placa DPH.
bendo
16.01.08,19:29
3. Zostatok vo valutovej pokladni k 31.12.2007 prepočítam kurzom NBS a vyčíslim kurzový rozdiel oproti stavu k 31.12.2006 a zaúčtujem ho cez ID do VOZD – prevádzková réžia alebo POZD – ostatný príjem. :confused:To som sa dočítala niekde tu na porade, preto som sa na to radšej ešte raz opýtala.
4. Pri neuhradených pohľadávkach a záväzkoch v CZK postupujem s KR tak, že k 31.12.2007 ich prepočítam kurzom NBS a zaúčtujem ho cez ID do VOZD – prevádzková réžia alebo POZD – ostatný príjem? A ešte toto prosím....


Inak ďakujem.
bendo
16.01.08,19:51
Predpokladám, že keď účtuješ faktúry v CZ, tak máš zahraničný obchodný styk a preto sa musíš prihlásiť ako placa DPH.

Môžeš mi napísať aj §§§ - pre začiatočníka ako som ja...

Ešte upresním, v r.2007 má vystavené 3 faktúry v CZK cca do 110.000,- a prijaté žiadne.
V roku 2006 mal aj vystavené aj prijaté v CZK. Prečo ho potom už v r. 2006 neprihlásila predošlá účtovníčka? :o
bendo
17.01.08,05:53
Môžeš mi napísať aj §§§ - pre začiatočníka ako som ja...

Ešte upresním, v r.2007 má vystavené 3 faktúry v CZK cca do 110.000,- a prijaté žiadne.
V roku 2006 mal aj vystavené aj prijaté v CZK. Prečo ho potom už v r. 2006 neprihlásila predošlá účtovníčka? :o

Prosím, poradí mi niekto?
m.hladka
17.01.08,07:23
Hore na tejto stránke sú zákony, klikni si na zákon o DPH, tam si nájdi § registrácia a ďalej.
bendo
17.01.08,17:23
Hore na tejto stránke sú zákony, klikni si na zákon o DPH, tam si nájdi § registrácia a ďalej.

Ja som si ho pozerala už predtým.... :rolleyes: aj teraz... a zase som tam nič nenašla. Obrat neprekročil, združenie tiež nemá, podnik nekúpil, sídlo podnikania má v SR a z ČŠ tovar nenadobúda.... tak už ozaj neviem.

Skôr by som povedala - po prečítaní českého zákona o DPH, že by sa mal registrovať tam, citujem:
"§ 94 Platci - odst. (11) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která uskuteční plnění s místem plnění v tuzemsku a je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z tohoto plnění podle § 108 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx#par108), se stává plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění."
Prípadne aj v Chorvátsku a Nemecku, kde boli práce uskutočnené... :confused:

Ak sa v tom niekto vyzná lepšie, uvítam každú dobrú radu.:)
DanielaSL
17.01.08,17:35
Faktúry sú vystavené za služby?
bendo
17.01.08,17:42
Faktúry sú vystavené za služby?

konkrétne za "mechanické úpravy na zakázku na hoteli v Chorvátsku, ďalšia na hoteli v Českej republike a tretia na obch. dome v Nemecku...."
DanielaSL
17.01.08,17:45
Tak podľa mňa sa netreba prihlasovať za platcu DPH.
bendo
17.01.08,17:46
Tak podľa mňa sa netreba prihlasovať za platcu DPH.

ale asi iba na Slovensku, že?
DanielaSL
17.01.08,18:21
Ja nevidím dôvod, prečo by sa mal prihlasovať aj v inom štáte...ale snáď sa k tomu vyjadria odborníci väčší na DPH.
bendo
17.01.08,19:28
Ja nevidím dôvod, prečo by sa mal prihlasovať aj v inom štáte...ale snáď sa k tomu vyjadria odborníci väčší na DPH.

Tak, odborníci na DPH, je to na Vás....
m.hladka
18.01.08,12:06
Treba sa obrátiť na DU, alebo na stránke www.drsr.sk sú vysvetlené aj príklady pre lepšie pochopenie.
bendo
18.01.08,13:09
Aj tam už som sa pýtala, že "dajú hlavy dokopy, lebo to nie je také jednoduché" a potom mi dajú vedieť. Len som chcela skúsiť, či tu niekto nemá podobné skúsenosti...

P.S: ale hneď povedali, že v SR sa registrovať nemusí!
bendo
18.01.08,19:14
Neporadí niekto? Prosííím....:mee:
DanielaSL
18.01.08,19:30
No vidíš, v SR sa nemusí a podľa mňa ani v zahraničí... prečítaj si pozorne citáciu toho českého zákona....
bendo
18.01.08,19:45
Dúfam, že nebude musieť, lebo prvá takáto faktúra bola vystavená už v roku 2006 :eek: - to neviem ako by sa to vysporiadalo spätne... v Chorvátsku, Nemecku, v ČR....

Počkám, čo na to povedia daňováci....
Fany
21.01.08,07:22
Predpokladám, že keď účtuješ faktúry v CZ, tak máš zahraničný obchodný styk a preto sa musíš prihlásiť ako placa DPH.
? ? ?
bendo
21.01.08,07:42
? ? ?

Daňový úrad sa vyjadril, síce zatiaľ iba ústne, že v SR sa registrovať netreba....
wermon
09.03.11,19:08
Ja by som sa chcel tiez opytat ci sa musim stat platcom DPH ak mam ucet v Českej republike a fakturujem v CZK?
Uplatnujem si pausalne vydavky a predavam vyrobky v CZ cez eshop.
Discodiva
15.03.11,06:02
a ako je to ak si vediem paušálne výdavky? Poskytujem služby pre českú firmu, na účet mi posielajú peniaze v CZK, ktorá je však automaticky prepočítaná bankou na EURA a na výpise z účtu vlastne mám aj CZK aj EUR sumu. Fakturu mám teda vystavenu v CZK a do prijmov si uvediem tu sumu v EUR. Správne?
Discodiva
16.03.11,06:43
neviete?