Astalavista
05.01.08,10:33
Začiatok podnikania 03.2007. Za rok 2007 uplatnené paušálne výdavky 40%, v príjmoch nenávratná pôžička z UPSVR 80.601.
Bol zakúpený PC-29.886.90; WIN.XP-4.027; OFFICE-7.256,6., ale bolo to vystavené na jednej faktúre. Účtovníčka to nezaradila na odpisovanie HNDM, čiže teraz nemám v účtovníctve evidenciu PC ani multifunkčné zar.
Ako to mám zaradiť do majetku keď v r.2008 sa účtuje v sústave JÚ.
veronikasad
05.01.08,09:41
Aká bola obst.cena PC a multifunkčného zariadenia?

Ešte k tomu doplním :
Ak sa v prvom roku podnikania, kedy si dostal/a/ aj dotáciu z UPSV rozhodneš pre uplanenie paušálnych výdavkov, do príjmu musíš zahrnúť celú výšku dotácie a aj z tejto čiastky si uplatňuješ paušálne výdavky.
Ak by si viedol jednoduché účtovníctvo zdaniteľným príjmom bude len čiastka vyčerpanej dotácie a zdan.výdavkom zariadenie, ktoré bolo z dotácie zakúpené - teda konečný výsledok je 0.
Pri paušálnych výdavkoch zaplatíš daň zo 60 - resp. 40 % príjmov z dotácie.
Treba to zvážiť - v závislosti od dosiahnutých príjmov z podnikania

------
Veronika
Astalavista
05.01.08,10:04
Bola zahrnutá celá dotácia. Cena PC je uvedená vyššie, multifunkčné zariadenie bolo kúpené na druhú faktúru cena:6.000.
Jedná sa o to , že teraz nemám v evidencii nič, ale kupujem farbu do tlačiarne(do ake keď ju nemám), sofware na knihu jázd (PC nemám)
veronikasad
05.01.08,10:08
Bola zahrnutá celá dotácia. Cena PC je uvedená vyššie, multifunkčné zariadenie bolo kúpené na druhú faktúru cena:6.000.
Jedná sa o to , že teraz nemám v evidencii nič, ale kupujem farbu do tlačiarne(do ake keď ju nemám), sofware na knihu jázd (PC nemám)
PC a zariadenie zaeviduj na kartu drobného majetku. Ak si uplatňuješ paušálne výdavky, nie si účtovnou jednotkou, nevedieš za rok 2007 účtovníctvo. Doklady o nákupe si odlož pre prípadnú kontrolu z Uradu práce.
Nepredpokladám, že by si mal nejaký problém s uznaním daňových výdavkov spotrebného materiálu a SW pri príp. daňovej kontrole za rok 2008.

-------
Veronika
Astalavista
05.01.08,10:13
ešte niečo dodám. Viem ,že cena PC mala byť pod 30.000 boli sme na to upozornení na ÚP pred žiadosťou o príspevok.
Lenž pri vypracovaní PZ a jeho schválení na ÚP nemali žiadne námietky hoci som uviedol takéto zámery!!!
PC zostava 29.000.-
Multifunkčné zariadenie 15.000.-Windows, Office (software) 15.000.-
veronikasad
05.01.08,10:15
ešte niečo dodám. Viem ,že cena PC mala byť pod 30.000 boli sme na to upozornení na ÚP pred žiadosťou o príspevok.
Lenž pri vypracovaní PZ a jeho schválení na ÚP nemali žiadne námietky hoci som uviedol takéto zámery!!!
PC zostava 29.000.-
Multifunkčné zariadenie 15.000.-Windows, Office (software) 15.000.-
Vôbec nevadí, že je to na jednej faktúre
Astalavista
05.01.08,10:32
Zaradiť, ale od akého dátumu a s akou cenou?
veronikasad
05.01.08,11:04
Zaradiť, ale od akého dátumu a s akou cenou?
Nič nezaraďuješ, len vedieš evidenciu drobného hmotného majetku. Dotáciu z UP môžeš použiť len na zariadenie do 30 tis. SK, súčasťou ceny PC by mal byť aj operačný systém. Ak ti to takto rozpísali, už s tým aj tak nič neurobíš. Môžeš sa spoliehať len na to, že ti to pri kontrole čerpania dotácie nevyhodia.
Teda na kartu drobného majetku - dostaneš ju kúpiť v predajni tlačív - zapíšeš PC - cena PC /bez Windowsu/
do ďalšieho riadku multifunkčné zariadenie.
Dátum uvečdieš podľa faktúry, resp. bloku z ERP.
Astalavista
05.01.08,11:25
Mám program MRP. Takže v knihe drobný HNM zapíšem všetko s dátum a cenou s faktúry, táto cena sa nebude meniť ani pri uzávierke?
Táto suma sa nebude znižovať, alebo, kedy môžem tento majetok vyradiť?
veronikasad
05.01.08,11:30
Drobný majetok do 30 tis. sk sa neodpisuje = jeho cena sa nemení, vedieš ho len evidenčne /aby si si mohol naň uplatňovať prevádzkové náklady/. Vyradiť, resp. preradiť ho môžeš kedykoľvek - v tvojom prípade zrejme až po skončení záväzku z Uradu práce. Ak ho nepredáš nič nemusíš zdaňovať

Mimo témy: Prečo tieto problémy riešiš ty, v prvom príspevku si písal, že DP robila účtovníčka.

-------
Veronika
Astalavista
05.01.08,11:41
:)Robila to len prvý rok, teraz si to robím sám a chcem v tom mať jasno.

Mám mesačne 1 vydanú a asi 5 prijatých faktúr, zopár bankových prevodov takže to asi zvládnem.

Konečne som to pochopil a ďakujem za odpovede!!!