bohuslavpisar
05.01.08,16:43
Po zalozeni zivnosti som a DU nahlasil ako podnikatelsky ucet moj byvaly bank. ucet, ktrory som dlhsi cas nepouzival. Na tento ucet prichadzaju platby od odberatelov mojich sluzieb. Pouzivam ho vsak aj na bezne platby, ktore nesuvisia s predmetom mojho podnikania. Uplatnujem si pausalne naklady, tak nepredpokladam, ze by som musel pouzivat ucet vylucne na podnikanie ako je to v podvojhnom uctovnictve. Je to tak?

Dakujem za Vase rady.
Fany
15.01.08,06:34
Nemusíš, nikde to nieje napísané. Kľudne používaj jeden účet, iba si na výpisoch označ a riadne eviduj transakcie súvisiace s podnikaním, hlavne príjmy.
qwe
13.08.08,14:36
chcel by som sa spytat mam tiez takyto ucet ako zivnostnik a kamos mi tam poslal minule 200EUR zo zahranicia lebo mi bol dlzny chcel by som sa spytat ci stoho nebudem mat pruser na danovom urade,,,aby si nemysleli ze mi tam chodia dake neciste peniaze
linko1
13.08.08,17:25
nevadí to, len radšej by som si účty oddelila, je potom lepšia prehľadnosť a nemusíte vysvetlovať o aké platby sa jedná...
alenka57
14.08.08,07:52
Pripojim sa k otázke. Ja mám osobny účet v banke, ktorý popužívam iba na podnikateľské účely./ sú nižšie poplatky za vedenie účtu/. Pri účtovaní tohto bankového výpisu si môžem dať napr. poplatky za vedenie účtu do VOZD? aj keď to nie je podnikateľský účet? Som SZČO a účtujem v JU.
Ďakujem za odpoveď.
alenka57
16.08.08,04:01
Nikto mi nepomôže?
ďakujem.
Kristína
16.08.08,05:20
Keď sa registrovali na daňový úrad za platiteľa dane z príjmu, nahlasovali ste tam aj nejaký účet?
Zita5
16.08.08,06:45
Pripojim sa k otázke. Ja mám osobny účet v banke, ktorý popužívam iba na podnikateľské účely./ sú nižšie poplatky za vedenie účtu/. Pri účtovaní tohto bankového výpisu si môžem dať napr. poplatky za vedenie účtu do VOZD? aj keď to nie je podnikateľský účet? Som SZČO a účtujem v JU.
Ďakujem za odpoveď.

Pokiaľ tento účet používate na podnikateľské účely , poplatky za tento bankový účet sú Vašim VOZD.
Samozrejme , že používanie tohto účtu na podnikateľské účely , ste povinná oznámiť na miestne príslušný DU.

Zákon o správe daní a poplatkov

§31

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.(6) Ak ide o daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba s trvalým pobytom v zahraničí alebo právnická osoba so sídlom v zahraničí, uvedie okrem skutočností podľa odseku 5 vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné na určenie týchto preddavkov.
alenka57
16.08.08,14:09
Už si nepamätám, či som nejaký účet uvádzala, musím si to overiť. Ďakujem.
slabikar
16.08.08,15:00
zivnostnik nemusi mat podnikatelsky ucet, ALE potom si nemoze uplatnovat poplatky za spravu uctu, za prevody a pod. ako naklad do danoveho priznania a v kazdom vypise musi oznacovat, co je prijem a vydaj z podnikania. no v pripade danovej kontroly "zli" danovaci Vam riadne prevetraju aj sukromne prijmy nesuvisiace s podnikanim, kedze ich budete mat na vypise
alenka57
17.08.08,04:54
Ten výpis používam iba na podnikateľské účely, žiadne súkromné platby mi tam nechodia. Čiže : musí byť nahlásený na DÚ a vtedy si môžem uplatniť bankové poplatky ako VOZD, aj keď v banke je vedený ako osobný účet, nie podnikateľský. Je to tak?
Ďakujem za odpoveď.